AMSTERDAM Waar zijn ze gebleven, de oude, vertrouwde gezelschapsspelen, waarmee tiental len generaties onder verdrietig eierstruif-gelig licht hun spaarzame tijd gevuld hebben? Ganze- bord, Mens erger je niet, Halma, Kwartetten, Do mino en Ezeltje Prik zijn antiquarische vormen van vrijetijdsbesteding geworden, die net goed genoeg zijn voor een plaats in musea, waar de folklore van een voltooid verleden tijd de nostal gische dromen van een handjevol geïnteresseer den verzilvert. Kijkend naar de vitrines zullen ze zich vol vertedering verbazen over de onbehol pen wijze, waarop men zich vermaakte in een periode, die als een nieuwe oertijd alweer zover van hun bed ligt. Ie moderne mens, j^et het risico wil lo om door vrienden lagen voor hope- ouderwets te wor- rersleten, tapt zijn jdsbestedlng bin- amers bij voor uit een vat vol onische grappen, ïeft zijn huisaltaar, televisie, daartoe middel van een Dudcomputer ge- t gemaakt voor zijn se privè-eredien- die hij naar harte- kan variëren. Als het pingpongspel in zijn huisgenoten eus uitkomt, be- hij de cassettes te verwisselen en ia kan hij het moe- ein In een han- Iraal programme- oor een ander ge- oosd tijdverdrijf, ongcassette d'r e cassette met de tgalerij er In en een ide later kan hij tuks reeds richten n aantrekkelijk as- nent gevederde Jen, die hij in volle t uit het beeldbuis- schiet. Jantje soms ook >m een Vlaamse neer te paffen? met dat verlangen de computer reke- gehouden. In zijn oomlijnde hersen- die niet groter is een geschenkdoos tersenbonbons, lig- 32 variaties opge- n voor één of twee rs, die naar belie- vanuit een vaste plaats kunnen ggen of al kuie- over het beeld- rm hun salvo's uit sse pols kunnen af- De munitie heb- te daarbij voor het eken: er zijn zowel de als carambole- p kogels. tantiegeld lurlijk zit het er dik lat de familie na vier «partijen geen sne- I hert en geen ziel- hde bunzing meer zien. En uiteraard is ook tevoren reke- I mee gehouden, itje, kijk jij even in cassettotheek, wat I andere spelletjes bg in huis hebben". dat Is nogal wat, Ipa heeft dit jaar de allang van tevoren hangen en heeft vakantiegeld duur- n belegd In hapklare 'ken uit het elektro- II luilekkerland, heeft Jantje bij- tieeld „Autosport te pakken. Met tien ities om te racen of een rustige rally uit te rijden over een aantrek kelijk parcours. Er is ook een Grand Prlx Cir cuit gemonteerd, waarlh men het moet opnemen tegen een veld van For mule Eén-bolides, die door de computer be stuurd worden. Pa te gen de elektronica, kun nen we lachen. En wat hebben we hier: da's ook een zéér geinig spel. Met deze cassette van 49 gulden ben je gelijk bevorderd tot vice-admiraal, die aan het hoofd van een eska der mijnenvegers over de televisiezee stoomt en daarbij de genadelo ze geleide projectielen van de vijandelijke duik boten moet zien te ont wijken. „Pa, pas op, achter je. Daar heb je weer zo'n engerd". Maar Jantje kan gerust zijn, want pa is al lang genoeg vloot- commandant om te we ten, op welk moment hij zijn dieptebommen moet lanceren. En als het gedonder daarna nog niet is afgelopen, stuurt hij ook nog wat vliegtuigen de lucht in om de vijand in zijn drij vende doodkist met een regen van blauwe bo nen te doorzeven. Hij heeft twintig variaties achter de hand, die stuk voor stuk dodelijk zijn, dus de vijand moet niet denken, dat hij de eer ste uren aan zijn welver diende oorlam toe is. Mocht pa nu halverwege de strijd onverhoopt zeeziek van zichzelf worden, dan kan hij zichzelf met één han domdraai bevorderen tot generaal van een tankdivisie. Een kwestie van cassette met Zees lag d'r uit en cassette met Tankoorlog d'r In. En daarna maar lekker rossen over het slagveld en tijdig dekking zoeken achter een rododen dron, zodat de vijande lijke duikbommenwer per hem niet kan vin den. En als die gluiperd laag over scheert, krijgt- ie van pa per omgaande de volle laag. „Jantje, haal jij voor je vader eens een koud pilsje uit de ijskast". Want dat heeft-ie na een kwartier oorlog voeren wel ver diend, zou-ie zo denken. Combineren Zo kan recreërend Ne derland eindeloos blij ven variëren en combi neren, want op de markt van elektronische spelletjes worden aan de lopende band nieu we ontdekkingen geïn troduceerd. Drie jaar geleden moest het koopgrage volk zich nog behelpen met het Ping pongspel, want iets an ders was toen niet voor handen. Maar daarna heeft de chips, die ge niale dreumes, het hek op de elektronische dam opengetrapt en een invasie van nieuwe toepassingen veroor zaakt. De cassettes wa ren geduldig en lieten zich vol overgave pro grammeren met Black Jack, wiskundige spelle tjes, Tic Tac Toe (als u de goede denkpet op zet, beslist hoe slim uw tegenstander is), een keiharde bokspartij (haal maar naar harte lust uit met linkse en rechtse directen en up percuts, maar verwaar loos daarbij nooit uw ei gen dekking. En als u knock-out gaat, zorgt de cassette voor pas sende begrafenismu- ziek), de Hobby compu ter, het muziekspel Fol low Me, Schatgraven, het Golfspel (een kwes tie van hole of stilstaan), Checkers (een variant op het aloude boter, kaas en eieren), een On derzeebootslag, Strate- go en recht toe recht aan schaken, waarbij beurtelings de mini- computer en u aan zet zijn. Kruit verschieten En daarmee heeft de in dustrie zijn kruit nog lang niet verschoten. Op de Firato, de elektroni sche superbeurs, die op 28 augustus in de Am sterdamse RAI-hallen geopend wordt, introdu ceert Robert Kalkoene alweer met i gepaste trots zijn voetbalspel, waarbij tweemaal elf voorgeprogrammeerde goalgetters op de grazi ge televisiewei aantre den. De twee vrijwilli gers, die deze elftallen via de moedercomputer van 298 gulden Instrue ren, moeten op zijn minst beschikken over het tactisch inzicht van Leo Beenhakkers en over de grofkorrelige woordenschat van Rinus Michels, want anders gaan ze gegarandeerd strijdend ten onder. „Dit gloednieuwe voet balspel", legt Kalkoene met gulle gretigheid uit, „heeft namelijk alle mo gelijkheden van een wedstrijd in de eredivi sie. Er worden corners genomen en strafschop pen, je kunt de buiten- spelval open zetten, er wordt afgetrapt en Inge-' gooid. Het enr.e, wat je Rechts: Met het voetbalspel zorgt Audio Sonic voor een primeur op het gebied van elektroni sche spelen. Twee spelers kunnen nu op de te levisie een eredivisiewedstrijd spelen met twee maal elf goalgetters, strafschoppen en... een drumband in de rust. Onder: Ook nagelnieuw is een hifi-installatie, die niet groter is dan èen sigarendoos. Je stopt er een cassette in en twee mensen kunnen daarna via koptelefoons luisteren naar muziek van een kwaliteit, waarvoor je tot nog toe appar- tuur van duizenden guldens nodig had. niet kunt doen is hands maken. Het is dus in fei te een echte voetbal wedstrijd in miniatuur, compleet met een drumband, die in de rust het veld opmar cheert. Ook daar zorgt de cassete voor". „Ik ben er nu al van overtuigd, dat dit voet balspel de tophit van het jaar wordt. Onder auspiciën van Football International wordt in de komende maanden een compleet wedstrijd programma gespeeld door vrijwel alle beken de voetbalverenigingen in Nederland. Op een gegeven moment zal dus een speler van Ajax het opnemen tegen een speler van Feyenoord. En aan het einde van de competitie zal er een kampioen van Neder land uit de computer komen. Net echt". Kalkoene, een veertigja rige nerveus gepro grammeerde Amster dammer is op de ko mende Firato een dwerg tussen vele technische reuzen, maar met die nederige vier turven hoge positie is hij voor alsnog bar tevreden. „Wat ik tot nog toe be reikt heb", bekent hij, „Is al meer, dan ik ver wacht had. Ik durfde vijftien jaar terug niet eens te dromen van een eigen toko, want ook toen wist ik precies, hoeveel multi-nationale giganten er inmiddels op het elektronische vinkentouw zaten". „Weet je, waarom het me toch gelukt is een poot aan de grond te krijgen? Omdat ik op een gegeven moment een gat in de markt ont dekte. Ik wist donders goed, dat ik geen schijn van kans had, als ik bij een Japanse fabriek zou aankloppen voor een vertegenwoordiging in Nederland. Het eerste, wat ze dan zouden vra gen was: „Hoeveel mil joen heb je achter je? En wat denk je van ons af te nemen?" En daar had ik het antwoord op schuldig moeten blijven. Want als je een vader hebt, die in de verpak kingsmaterialen zit, kun Je hooguit zijn vaderlijke zegen mee krijgen". „Toch was ik er van overtuigd, dat er een mogelijkheid moest zijn om een voet tussen de deur te krijgen. Dat gat in die markt zit er na melijk altijd.' Maar de el lende is, dat niemand je vertelt, waar dat gat zit. Dat moet je zelf zoe ken". Kloof Kalkoene lokaliseerde zijn gat ruim twaalf jaar geleden. Hij ontdekte, dat in het produktiepro- ces van de grote fabrie ken een kloof van vele maanden, soms zelfs ja ren gaapt tussen vondst en vaststaand feit. „Er zijn te veel mensen, die er zich mee bemoeien", stelde hij vast, „er zijn te veel chefs, die hun fiat moeten geven. Er zijn te veel afdelingen, die gepasseerd moeten worden. En daarom blijft een pijlsnel, slag vaardig beleid een vro me wensdroom". „Alleen de man, die werkt met een kleine unit", kan hij nu uit ei gen ervaring zeggen, „de man die persoonlijk de nieuwe produkten opspoort en daarna zelf kan beslissen, waar het gemaakt wordt, heeft de mogelijkheid om de pro- duktielijn drastisch In te korten. Ik vlieg zes maanden per jaar de halve wereld over. Ik heb alle aantrekkelijke plaatsen op dit onder maanse al vele malen met eigen ogen gezien, maar tot nog toe heb Ik de kans niet gekregen om er van te genieten. Want 's morgens ren ik voor dag en dauw al naar mijn eerste be spreking en 's avonds kom ik zo laat in mijn hotel terug, dat Ik geen pap meer kan zeggen". „Dat moet je er voor over hebben. Ik voel me soms net een opge jaagd dier. ik wil de eer ste zijn, die iets nieuws ontdekt. Als ik morgen in Californië aankom rijd ik regelrecht van het vliegveld naar de man, van wie ik gehoord heb, dat hij iets leuks be dacht heeft. En als ik dan denk: daar kan handel in zitten, koop ik het direct. Je voelt de adem van de concur rentie in je nek en daar om beslis je gauw. Op Je intuïtie. Je weet. dat er vier miljoen gezinnen in Nederland zijn, die samen per jaar voor twee miljard gulden aan elektronische spullen kopen. En je maakt je zelf wijs, dat je alles weet van hun koopge drag". „Als ik wat gekocht heb vlieg ik regelrecht van San Francisco door naar Hongkong, Malei sië, Taiwan, Korea of Singapore. Want daar staan de fabrieken, die goedkoop en snel kun nen produceren. Neder land kun je wat dat be treft het best gelijk in de asemmer gooien. Als je hier wat laat maken be taal je drie, vier keer zo veel als in het Verre Oosten. En de levertij den zijn zo astrono misch lang, dat je gega randeerd als laatste je produkt aan de consu ment kunt aanbieden". „Als je dat van tevoren weet, moet je dus naar andere wegen zoeken om in de race te blijven. Je kunt ook nu nog een hoop in dit malle land bereiken, maar dan moet je wel bereid zijn om er dag en nacht voor te knokken. Als je blijft denken in het pa troon van een achturige werkdag kun je het ver der wel vergeten". „Dat voetbalspel is ook in Amerika ontwikkeld. Dat is het land, waar 90 procent van de nieuw tjes op elektronisch ge bied vandaan komt. Daar zitten de trendset ters, die hun fantasie naar hartelust kunnen uitleven in ruimtevaart projecten en militaire opdrachten. Amerika moet immers in de wed loop zo nodig voorop blijven en daarom speelt geld daar geen rol. Als je in je dooie eentje een ontdekking doet. schrik je al gauw terug voor de kosten, die je moet maken om je vondst verder te ont wikkelen. En dan begin je er niet eens aan". „In Amerika gebeurt het wel, omdat de giganti sche wapenindustrie een gegarandeerd af zetgebied is. Maar als ze tienduizend raketten hebben, is de koek op en zijn ze gedwongen om andere markten aan te boren. En daar profi teert de elektronische industrie van". „Ik ga drie, vier keer per jaar naar Silicone Valley bij San Francis co, want daar zit de denktank, daar worden aan de lopende band elektronische speeltjes uitgedacht, die regel recht zijn afgeleid van allerlei militaire projec ten. Ik ontdekte daar bijvoorbeeld een hlfi-in- stallatie, die niet groter Is dan een sigarendoos. Je stopt er een cassette in en twee mensen kun nen daarna via koptele foons luisteren naar mu ziek van een kwaliteit, waarvoor je tot nog toe apparatuur van duizen den guldens nodig had. Dat is geinig, denk ik, dat is misschien interes sant voor de Nederland se markt. Het is immers een milieuvriendelijk ar tikel, dat in een propvol land als het onze een uitkomst is. Ik zie ze straks al zitten op het strand in Scheveningen. Koptelefoon op en gelijk wanen ze zich in een concertzaal. Maar de mensen in een kuil ver derop horen niks". „Met zo'n speeltje vlieg ik naar het Verre Oos ten en daar zoek ik een fabrikant, die me een superkorte leveringstijd plus een goede kwaliteit kan garanderen. Die vind je altijd, want de concurrentie wordt elk jaar groter. Hongkong heeft als voordeel, dat het een hypermoderne infrastructuur heeft. En daarbij hebben ze in Rood China een achter land, waar ze kunnen putten uit arbeids potentieel van twintig miljoen mensen. Een groot deel van de elek tronische apparatuur, die uit Hongkong komt, wordt dan ook in feite in Rood China gemaakt". „Als David tussen die tientallen Goliaths heb je een kostbare voor sprong, die je moet uit buiten. Ik zie op een ge geven moment die wolk van interesse hangen en een dag later zit ik al in het vliegtuig. Ik hoef er met niemand over te praten en kan zelf be slissen. En als ik het produkt eenmaal in mijn handen heb blijf ik er bij van de wieg tot aan de winkel". „In feite fungeer Ik ate doorgeefluik. Ik ben een postillon d'amour met elektronische aandrij ving, die de partijen zo snel mogelijk met elkaar in contact brengt. Ik vlieg van de ontwerper naar de fabrikant en van de fabrikant naar de consument. Zo sim pel ligt dat met een zaak als Audio Sonic". Robert Kalkoene, die met honderd medewer kers opereert vanuit vier kantoren in Amsterdam, Hongkong, België en Duitsland („Ik zit te springen om jonge dy namische mensen, maar ik kan ze nergens vin den") is er overigens van overtuigd, dat de grote doorbraak op elektronisch gebied nog moet komen. „Wat we tot nog toe hebben gezien", meent hij, „was nog maar kin derspel In vergelijking met de stroom techni sche uitvindingen, die op ons afstormen. De wereld heeft het maar voor het uitzoeken: viewdata, beeldband, teletekst, Viditel, CB- appartuur de zoge naamde bakkies draagbare kleurentelevi sies met afstandsbedie ning, video-apparatuur, noem maar op. De tech niek staat voor niets meer en dank zij de chips worden vorm en prijs steeds aantrekke lijker". Smaakmaker In die overvolle elektro nische arena heeft Ro bert Kalkoene zichzelf en zijn vrouw Barbara de taak van smaakma kers toebedacht. Hun Audio Sonic-toko, die ondanks het dalend koopgedrag van de consument ook dit jaar weer een omzetstijging van 20 procent noteert, zorgt voor de jus. „Natuurlijk kun je ook zonder jus", realiseer* hij zich vergenuegu, „maar zonder jus smaakt het leven met een een stuk larrei Lhu iHlmrrtvj

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17