Parker moet winst boeken in verdediging" #ACH HAN WALLAART =PT REBOUND OP: KDC gaat kansrijk de competitie in h' Profronde van Leiden met sterke bezetting NIEUWE LEIDSEFORMATIE LIJKT STERKER DAN OOIT het nu op toeren komende basketbalsei- Parker Leiden de technische leiding in van Han Wallaart. De beslissing daartoe toen het seizoen '79/'80 nog in volle gang liet door deze vroege keuze van een op- blijken een gedegen beleid te wil de buik vol te hebben van de vaak reenkomsten die met name met spelers Wallaart is de laatste twee jaar opgetre- van de Leidse vereniging. Dat hij is bevonden om als eerste man te gaan optre- gezien worden als een stap terug. Integendeel, nu geformeerd is om de Parker-kleuren te ver- - zeker op papier - in staat worden geacht, on us van deze jonge maar kundige coach, hoger te rei- heeft beslist geen spijt van de twee jaar die hij als Hennie Blom bij Parker meemaakte. Toch liet hij al een klein jaar terug weten dat hij na afloop van het seizoen niet langer op het tweede plan wilde wer ken. Wallaart heeft er toen niet op gerekend dat hij bij Parker zou blijven: „Ik stond te popelen om zelf weer een ploeg te gaan leiden. Aan Bockweg heb ik duidelijk gemaakt dat ik twee jaar assistent zijn genoeg vond." „Later, toen het vertrek van Blom definitief was, ben ik uitge nodigd om uit de doeken te doen hoe ik de zaken aan zou pak ken als ik zijn opvolger zou worden. Dat is zo positief uitgeval len dat de knoop meteen is doorgehakt. Wie de andere kandida ten waren weet ik niet eens, daar heb ik me bewust niet in ver diept. Van de geruchten die de ronde deden weet ik nog niet hoeveel er van klopte. Het ging er mij om ergens te gaan coa chen, al heb ik andere belangstellenden wel laten wachten tot er bij Parker beslist was." „Ómdat ze mij goed kenden vind ik het een duidelijke waarde ring van mijn werk. Daar ben ik heel blij mee." Nieuw De ploeg van Parker Leiden is op meer punten veranderd dan door 'het blijven van Wallaart'. Men is er in geslaagd waarde volle spelers opnieuw te binden, maar komt toch met een aan zienlijk vernieuwd (met als opzet versterkt) team binnen de lij nen. Zo zullen vertrouwde gezichten als Jim Woudstra, Ron Kruidhof, Sid Bruinsma, Harrie Kip en Mitchell Plaat van de partij blijven, terwijl ook Chris Plaat dankzij zijn groeiende in breng een nieuw Parker-jaar tegemoet gaat. Van andere Neder landse eredivisieploegen kwamen Paul van Solm, Lace Strong (met een Nederlands paspoort) en de zeer populaire Amerikaan Tony Parker over. Het team wordt gecompleteerd door de ijzer- sterke 2.16 meter lange Amerikaan Steve Puidokas. Coach Han Wallaart kon door zijn tijdige aanstelling een grote vinger in de pap hebben bij het formeren van dit tiental. Hij stelt dat er met deze groep sowieso anders gespeeld moet wor den, afgezien van het feit dat hij - zonder Blom te willen afval len - een andere aanpak dan zijn voorganger zal hebben. Over de nieuwe speelwijze: „Met Steve Puidokas is er een echte cen ter in het team gekomen, want dat was John Washington niet. Steve moet in staat zijn als center voor een grote score-inbreng te zorgen. Belangrijker is echter nog dat dit team verdedigend aanmerkelijk sterker voor de dag moet kunnen komen dan vo rig jaar. Wat ik nu bijvoorbeeld al gezien heb is dat Steve en Paul van Solm in de rebound het stevige werk doen, terwijl Sid Bruinsma daar 'de vruchten van plukt „Juist die verdediging is zo belangrijk. Dat zie je ook aan de play-offs in de Verenigde Staten. De ploeg met de beste verdedi ging wint. Vorig jaar konden wij een heleboel winnen ondanks een mindere rebound dan de tegenstander. Tegen ploegen van gelijke sterkte brak dat ons echter op. Want als je tegenstander defensief sterker is zul je minder in balbezit zijn. En om dat door een beter schotpercentage goed te maken is tegen sterke teams vrijwel ondoenlijk." Kansen De nieuwe Parker-formatie lijkt sterker dan ooit. Als Lace Strong hersteld is van een achillespeesblessure is er de beschik king over tien volwaardige spelers. Een landskampioenschap en mogelijk zelfs een Europa Cup lijken haalbaar. Toch waagt Wal laart zich liever niet aan voorspellingen: „Ook al denk ik dat wij nu over betere spelers beschikken, dat het ook een beter team LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 PAGINA 13" :akc kan. In rt. wan KATWIJK De Katwijksche Damclub (KDC) zal duide lijk versterkt aan het komende seizoen beginnen. Cees Var- kevisser. Hans Vermin en Jan Vrolijk zullen tijdens het damjaar '80-'81 de kleuren van de KDC mede verdedigen. Varkevisser was gedurende de periode 1965 - 1976 onafgebroken finalist tijdens het Nederlands kampioenschap, maar keerde de damsport tijdelijk de rug toe wegens studieomstandigheden. Varkevisser, die binnenkort uitkomt in de interland tussen Bel gië en Nederland kan nu weer meer tijd vrijmaken voor de damsport en heeft als oud-Katwijker besloten dat in clubver band voor de „Katwijksche" te gaan doen. De 19-jarige Hans Vermin uit Wassenaar, Zuidhollands kam- f>ioen, werd door een sponsor naar Katwijk gehaald en Jan Vro- ijk maakt zijn rentree in de KDC omdat hij al lange tijd goede contacten met deze club onderhoudt. LEIDEN De professionele Leidse wielerronde die maan dagavond om half acht van start gaat kent dit jaar, in te genstelling tot andere uitvoeringen, een bijzonder sterke be zetting. Zo zal de vrijwel complete ploeg van Peter Post op het parkoers Breestraat-Korenbrugsteeg-Vismarkt-Aal- mark t-Boommarkt-Kort Rapenburg in actie komen (alleen Gerrie Knetemann en Leo van Vliet ontbreken), terwijl ook nog wordt onderhandeld met Hennie Kuiper en Johan van der Velde. Ook in een ander opzicht kent de Ronde van Leiden maandag j een nieuwe opzet: er zal voor het eerst entree worden geheven. Kon de ronde in het verleden gratis en voor niets worden beke ken, nu dient voor de honderd kilometer lange profronde vier of twee gulden (kinderen) te worden neergelegd. De organisatie heeft hiertoe moeten besluiten omdat de kosten rondom de ron de in de afgelopen jaren al te fors zijn gestegen. De renners zelf ontvangen overigens voor deze ronde nog altijd geen startgeld. Bij 3000 belangstellenden zal de organisatie (Joop Riethoven - Wim van Duivenbode) „quitte" draaien. Indien de opkomst gro ter is zal de opbrengst traditioneel worden bestemd voor het geesteliik gehandicapte kind. Eventueel zal ook het Leidse die renasiel een storting kunnen verwachten. De renners die de Tour de France hebben gereden worden voor afgaand aan de ronde op het Leidse stadhuis ontvangen. Voorts zullen Tourwinnaar Joop Zoetemelk, Jan Raas en Bert Ooster bosch (beiden in het bezit van een regenboogtrui) voor de start van de koers worden gehuldigd. Enkel (3) Een prestatie van formaat die dan ook beloond werd. Niet lang na haar rentree waren de winnende slagen geslagen, konden de felicitaties worden geïncasseerd. Een „happy-end" dus. Totdat 's avonds bleek dat de enkel toch wel erg pijnlijk bleef en werd besloten tot een be zoekje aan het ziekenhuis. De daar gemaakte foto's maak ten veel duidelijk: gescheur de enkelbanden dus, zes we ken gips... Enkel (4) Resteert de vraag hoe het optreden van man Har moet worden gekwalifi ceerd. Twee mogelijkheden lijken aanwezig. Of Har onderkende niet direct de ernst van de blessure, of de sportarts koos voor door spelen omdat het zaakje toch al stuk was en hij on middellijk onderkende dat dit toernooi het laatste van dit seizoen zou zijn dat Maureen zou gaan winnen. Wij van Hutspo(r)t kiezen zonder problemen voor de laatste oplossing. Per slot van rekening kennen we Har, weten we dat hij op zijn gebied maar moeilijk te overtreffen valt En be grijpen we meteen de ach terliggende gedachtengang. immers: als je zelf als ac tief tennisser ondanks steeds beter spel wat min der in de prijzen gaat val len, zie je vanzelfsprekend graag een andere Meyer wel aan de top. En onder dat gips was Maureen toch nooit uitge komen... Triest? Met het vorderen van het oefenseizoen wordt steeds meer duidelijk dat het ei genlijk wel erg triest is dat Noord wijk „slechts" in de eerste klasse van de zater dagamateurs uitkomt Na tuurlijk, hou ons ten goede, linden ook wij het een goe de zaak een uiterst sterke amateurclub in ons „Leid se" midden te hebben. Een vereniging die al jaren aan de amateurtop staat en daar, als de voortekenen niet bedriegen, nog wel eni ge seizoenen aanwezig zal zijn ook. Maar toch: het zit in een mens om meer te willen. En dus ook in een sport journalist Triest? Kijkend naar oefenwedstrij den die Noord wijk tot op dit moment tegen (betaalde) te genstanders heeft afgewerkt, valt op dat Noordwijk het toch wel aardig doet. Zo'n overwinning op Telstar bij voorbeeld, is best wel aardig. En zo'n gelijkspel tegen FC Amsterdam is, rekening hou dend met een slechte Noord- wijkse dag, ook niet zo be roerd. En dan mag van Feije- noord wel ruim zijn verloren, één geflatteerde verliespartij maakt nog niet direct winter. Laat Noordwijk een paar wedstrijden wennen aan dat milieu en „normale" nederla gen, afgewisseld met verras sende resultaten zullen het van een als sport- staande huisarts altijd over rozen, voor Har Meijer de clubkampioen van tennisvereni- - „zijn" club hij tot een belangstellende tijdens de laat- de dames enkel- Niet zo vreemd vrouw Maureen die partij immers Sterker nog, dat duel winnend slagen van na een val opeens naar ep (met deze ac- enkelspel van vrouw voor zijn reke- slot van re- eest populai- Leiden en (ver- nooit te be sport en Parker- liggen voor wet- dan pakken la- In de plotse- creatie man- schitterde Har behandelde de mikte Maureen toen zij, de baan Met een Ingepakte enkel en wat laatste bemoedigende woorden van echtgenoot Har, stapt Maureen Meijer (mid den) weer de baan op om haar laatste overwinning van dit seizoen te behalen op Gitta Loomans (r). resultaat zijn. De bekercon frontatie met Volendam zal wat dat betreft misschien al meer uitsluitsel kunnen ge ven. Triest? (3) Wellicht zou een club als Noordwijk het eens een jaartje moeten proberen in zo'n betaalde competitie. Om dan na dat seizoen te bezien of het allemaal aar dig en haalbaar is en ver volgens eventueel terug te stappen naar de amateur- rijen als het allemaal on verhoopt niet zo leuk zou uitpakken. Het zou een jon gen als Sjoerd Boot dit sei zoen veel kilometers heb ben gescheeld. Maar het is waarschijnlijk wel goed dat een top-ama- teurclub een dergelijk risi co in deze woelige tijden niet neemt Dat het kiest voor zekerheid en daarmee eventuele deurwaarders ver buiten de deur houdt. Vandaar ook dat vraagte ken achter triest Al blij ven we erbij dat zo'n proefseizoen best grappige dingen zou kunnen opleve ren. En c*3 enkel houdt het Coach Han Wallaart: „Goede spelers nog geen garantie voor een sterk team". Parker Het bericht ker zou verhuizen deed menigeen met de wenkbrauwen fron sen. Wat moest een speler die ontzettend veel alleen deed en voortdurend zijn ploeg moest dragen in Leiden komen doen? De pers in verwarring brengen omdat zijn naam gelijk was aan die van de sponsor en het team? Of publiek trekken? Dat laatste zal zeker meespelen. Maar het is ook zo dat Tony Parker als basket baller minder bekende kwaliteiten meebrengt. Wallaart: „Tony moest bij Eve Adam Stars wel de show ste len, hij was de ster van de ploeg. Het viel daardoor niet op dat het een hele slimme jongen is. Hij heeft overzicht en maakt er gebruik van nu hij sterke spelers naast zich weet. In de eerste oefenwedstrijd maakte hij 22 punten, maar zorgde ook voor de meeste assists. Dat hij verder goed verdedigt en razendsnel is in de fast-break maakt hem, zonder iets aan zijn individuele capa citeiten af te doen, een waardevolle teamspeler." Tijd Han Wallaart zal het komend seizoen ongeveer hetzelfde aantal uren steken in het werken met de ploeg. Aan het voorbereiden en analyseren van trainingen en wedstrijden zit echter heel wat extra tijd vast. Hij vindt dat niet erg: „Er zal van de winter wei nig tijd overblijven door de combinatie van mijn baan als leraar met het coachen van Parker. Maar heel intensief bezig zijn vind ik lekker, ik doe het met plezier." „Nu, in het voorseizoen, werk ik nog aan een raamwerk. Vol Steve Puidokas moet niet alleen in verdedigend, maar ook in aanvallend opzicht een belangrijke pion worden In de Leidse top-formatle. wordt kun je nooit met zekerheid stellen. Al zal ik me daarvoor volledig inzetten. Bovendien moet je afwachten wat de concur rentie doet. In de competitie zie ik dit jaar trouwens niet alleen Nashua Den Bosch als een gevaarlijke concurrent. Amstelveen en Donar moeten erbij kunnen komen, al kun je je wat betreft Donar natuurlijk afvragen waarom die jongens zich juist nu zou den gaan waarmaken terwijl iedereen daar al jaren op wacht." „Enorme veranderingen zijn er bij die ploegen trouwens niet. Lister wordt bij Den Bosch opgevolgd door de Amerikaan Bar ker, een toprebounder in de Italiaanse competitie. Donar heeft als tweede Amerikaan (Mike Schulz blijft) een 2.10 meter lange power-forward aangetrokken. Van Amstelveen is nog niet be kend of dezelfde Amerikanen weer meedoen. Als spelverdeler willen ze Scott Runia inlijven. Maar het is de vraag of die als Nederlandse Amerikaan wordt geaccepteerd." „Wat de Europa Cup betreft is gebleken dat we de top nog net niet konden halen. Als het goed loopt moet er nu meer inzitten. Wij doen aan die Europese competitie (voor bekerwinnaars, het zelfde toernooi als in '79/'80) mee om te winnen. Van dat stand punt uit is mede de keuze van de nieuwe spelers bepaald. Wij gens dat raamwerk moet het team gaan draaien. Daarmee ben ik er nog niet, je blijft bijstellen, het moet groeien. Uiteindelijk moet het steeds beter kloppen. Dan gaat het ook minder tijd kos ten. En als het seizoen voorbij is heb ik heerlijk de tijd om veel te surfen, te tennissen en een flinke vakantie te houden." Toeval In de tijd dat Han Wallaart bij Jumpers enthousiast basketbalde dacht hij er geen moment aan om ooit trainer/coach te worden: „Als mijn basketbalvrienden Humphrey Haver en Hans van Balkom toen niet aan een cursus waren gaan meedoen was ik er nooit aan begonnen. Ook nadat ik die cursus goed had doorlopen wilde ik er niet zo nodig iets mee. Totdat een jonge enthousiaste basketbalvereniging uit Voorhout, Forwodians, mij op het spoor kwam en mij vroeg te komen trainen en coachen. Vanaf dat mo ment ben ik er helemaal ingedoken en ben ik het steeds leuker gaan vinden." LEJO BUCK

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13