80-8I ft „Het publiek is het brood van de voetballer" „Ik heb onzettendveel Jj Zondervar] „Ik ben niets minder i dan Hovenkam ©f Wijnsteker1 r. IT KEESPLOEGSMAVAN SUPPORTER TOT MANAGER VAN PSV MARTIN JANSEN (21) JONGSTE MANAGER BETAALD VOETBAL Wat betekent ervaring voor de managers Kees Ploegsma (PSV) en Martin Jansen (SC Camb'uür) en de voetballer Romeo Zondervan van FC Twente? EINDHOVEN Ben van Gelder stond In hemdsmouwen, zon- der stropdas om, ontspannen te kijken naar het maken van /toto's op de jaarlijkse persdag van PSV. Vele Jaren maakte -Ben van Gelder dit festijn als secretaris-manager van de Elndhovenaars mee. Met ingang van komend seizoen heeft t Van Gelders opvolger, Kees Ploegsma, de touwtjes in han den. Ploegsma werd vorig Jaar benoemd als opvolger van „Mister PSV", één van de meest ervaren bestuurders in het vaderlandse voetbal. Geen gemakkelijke taak. Kees Ploegs ma (34) is geen bekende naam In de voetbalwereld. Hij werd geboren In Eindhoven, speelde zelf een jaar of twaalf voetbal, waaronder stopperspil in de PSV-jeugd. Een rugblessure maakte een eind aan zijn actieve voetbalcarrière. Ploegsma bleef daarna supporter van PSV en werkte als verkoopleider bij Philips. Kees Ploegsma: ,,ln het vorige seizoen gebeurde van alles. Het was slecht maar wel een goede leerschool voor me." Vijfentwintig jaar al is Kees Ploegsma supporter van PSV een fanatieke sup porter, die geen hap door de keel krijgt als de rood-witten verloren hebben. „In de loop der jaren is het wel wat minder geworden, maar ik heb nog steeds een rood-wit hart. Door mijn nieuwe functie ben Ik een beetje supporter-af, maar niet van binnen. Veel mensen hebben er nau welijks weet van dat mijn werk bij PSV voor 90 procent uit andere dingen be staat dan de wedstrijd. Ik heb met het personeel te maken, het stadion, de voorbereiding op de wedstrijden, binnen kort hebben we in Eindhoven een inter land. Gaat het goed met PSV dan loopt alles prettig. Gaat het slecht, dan gaat het werk gewoon door. maar is het min der leuk", aldus Ploegsma. Acht maanden liep hij stage bij Van Gel der, die als commissaris in het bestuur van PSV bij de dagelijkse gang van za ken betrokken blijft. „In het voetbalbe- drijf is ervaring heel belangrijk. Ik heb in die acht maanden veel mensen ontmoet, veel geleerd, maar ik ken nog niet alle ins en outs. Ik hoef me er dan ook niet voor te schamen om Van Gelder te raadple gen. Hij ziet ook liever dat ik slaag dan dat ik faal, voor de vereniging en voor mezelf. Hij heeft me niet voor niets acht maanden ingewerkt." „Het vorig seizoen was voor de club erg vervelend, maar voor mezelf erg leer zaam. De trainer werd ontslagen, er wa ren problemen tussen de spelers onder ling, de resultaten waren slecht, met als gevolg dat de totale sfeer erg slecht was. Dit was een betere leerschool dan wan neer alle problemen met de mantel der liefde bedekt waren. Hiervan heb ik veel meer geleerd". Spelers „Ik heb acht maanden zien aankomen dat Ik deze baan alleen zou moeten doen. Ik hoop dat ik het aan kan. Ik had me in leder geval een andere start ge dacht. Ik had gehoopt op een complete selectiegroep. We hebben in de voorbe reidingsperiode veel tijd besteed aan het zoeken van nieuwe spelers. We hebben de problemen met René van de Kerkhof gehad." Links en rechts doken namen op van spelers met wie PSV in onderhandeling zou zijn of voor wie PSV belangstelling zou hebben. „Ik ben dagelijks met de aankoop van spelers bezig geweest. We hebben 18 min of meer serieuze kandi daten gehad", vertelt Ploegsma. Uitein delijk kocht PSV de onbekende Koreaan se spits Hung Moo Huh en de Brit Ted Maybank van Fulham. René van de Kerk hof kwam teleurgesteld terug van zijn Ita liaans avontuur en zal voorlopig het rood en wit van PSV moeten dragen. Eerder in het seizoen was al Pim Doesburg gecon tracteerd ter vervanging van de naar de V.S. vertrokken Jan van Beveren. De wij zigingen bij PSV zijn dus minimaal. Huh en Maybank voor Lubse, terwijl uit de ei gen jeugd een aantal talentvolle spelers aan de A-selectie werd toegevoegd. „We staan er kwalitatief niet slecht voor. We hebben acht, negen man met recente er varingen in het Nederlands elftal. René is gebleven en Hung Moo Huh en Maybank hebben een goede indruk gemaakt. Wij hopen dat ze een lot uit de loterij zijn". Triest Tijdens de transferperiode werd PSV ge confronteerd met gigantische bedragen die voor spelers gevraagd worden. En met spelers die zelf met forse salaris-ei sen kwamen. „Het is een trieste ontwik keling. Je zou een fantastisch Nederlands elftal kunnen samenstellen uit de spelers die in het buitenland spelen", zegt Ploegsma. De secretaris-manager treedt in het voetspoor van zijn voorganger bij het uitleggen van de verhoudingen van PSV met de „lampenfabriek". „De N.V. steunt ons op gepaste wijze. Maar wij kunnen niet zo maar de porte monnee opentrekken voor weet ik welke speler. Dat is ook dit jaar gebleken. Wij doen geen gekke dingen. Er gaat vrese lijk veel geld om bij PSV. We proberen de begroting sluitend te maken zonder de Inkomsten van het Europa Cupvoet bal. Het Is voor ons toch van belang dat we verder komen dan de eerste ronde. PSV kan die extra inkomsten goed ge bruiken". PSV betaalt dus geen gigantische bedra gen voor een of meer spelers. Toch wil de Eindhovense club zowel in de eredivi sie en zo mogelijk in de Europese com petitie aansprekende prestaties blijven leveren. Financieel is dat een noodzaak. „Dat betekent dat we een zwaarder ac cent moeten leggen op de scouting en de opbouw van de eigen jeugd. Daaruit moeten we proberen aanvulling te krij gen. Toch is het inpassen van jonge spe lers in een elftal niet altijd makkelijk, om-, dat er ook resultaten verwacht worden". „Een goede voetballer komt er beslist als hij karakter heeft", meent Ploegsma. „Ze moeten nu ook meer geduld opbrengen dan vroeger. De voetballers gaan tegen woordig, ook door de goede verzorging, veel langer mee. De talenten liggen niet voor het opscheppen, dat is duidelijk. Maar het belang van een goede opleiding voor de Jeugd zien wij terdege". Reclame Het stadion van PSV is niet alleen één van de modernste van Europa, het is ook één van de weinige ter wereld, waar geen reclamebord te vinden is. „Geen reclame is misschien wel de beste reclame", zegt Kees Ploegsma. „Er is veel belangstelling om in ons stadion te adverteren. Wij on derzoeken nu de mogelijkheden. Het is niet ondenkbaar, dat ook wij reclame in het stadion krijgen. Het zou te zot zijn om een dergelijke bron van inkomsten te laten liggen." Hij is in ieder geval niet erg gelukkig met het huidige financieringssysteem van het betaalde voetbal. „In ons land wordt door de overheid miljoenen guldens in het betaalde voetbal gestopt. Dat geld wordt allemaal opgebracht door de ge meenschap. Wie het goed doet, wie zijn financiële huishouding kloppend krijgt, ontvangt geen cent. Dan voel ik* meer voor het systeem dat de industrie daar aan ook meebetaalt. Er moet echt iets veranderen. Er is in de eerste divisie geen degradatie. Drie-, vierhonderd man bij een wedstrijd. Wat heeft het voor zin om dat kunstmatig in leven te houden?". PSV heeft voorlopig nog geen klagen over publieke belangstelling. Vorig jaar werd een record-aantal van ruim 16.000 seizoenkaarthouders bereikt. Ondanks het vrij matige seizoen werd dit aantal weer dicht benaderd. Twee weken voor het begin van de competitie was het aan tal iets boven de 14.000. Vorig jaar stuurde een supporter mokkend zijn sei zoenkaart terug naar PSV. „Voor dit jaar heeft hij er toch weer een aangevraagd", zegt Kees Ploegsma, breed glimlachend. PSV heeft niet alleen voor Eindhoven, maar voor een behoorlijk grote regio een functie. Zelfs uit België komen veel toe schouwers regelmatig naar de thuiswed strijden in Eindhoven. PSV's nieuwe man koestert die belangstelling. „Wij hebben veel goodwill, maar moeten voorzichtig zijn om die niet te verspelen. Ik maak dat de spelers ook duidelijk. Het publiek is het brood van de voetballer. De spelers moeten zich realiseren dat ze artiesten zijn. Ze zullen toch goede voorstellingen moeten geven, ook al zijn er problemen. De voetballers van PSV hebben het goed. Ze worden goed verzorgd, er is een prima begeleiding, de betaling is goed. Uiteindelijk zijn ze allemaal als hobby gaan voetballen, dan moeten ze er ook wat voor over hebben". PETER DAALDER ii Topfunctie „Een jongensdroom is werkelijkheid geworden' LEEUWARDEN - Met ingang van 1 juni j.l. is de jongste manager in het betaald voetbal aan de slag gegaan. Martin Jansen (21) neemt de organisatorische zaken bij de Sportclub Cambuur voor zijn rekening, daarmee de nieuwe technische man, Henk de Jonge (vorig jaar nog Willem II) ondersteunend. Jansen is aan een fiks avontuur begonnen. Hij speelde enkele jaren geleden bij de jeugd van Epe, haalde het Gelders jeugdelftal, maar werd vanwege een ernstige enkelblessure voor het voetballen ongeschikt verklaard. Jansen nam een functie in het jeugdbestuur van zijn j;lub op zich en later in het hoofdbe stuur. Vader Willem zat in het hoofdbestuur van de KNVB (van 1974 tot 1978) en had der halve wel enige ervaring in de voetballerij waar het bestuurlijke zaken betrof. Zoon Martin begon oefenwedstrijden in het betaald voetbal te organiseren en kwam later In Zwolle (waar hij studeerde aan het HEAO) In contact met de manager van PEC Zwolle, Van Ginkel. „Hij adviseerde mij op een mana gersfunctie te solliciteren", aldus Martin Jan sen. „Het was bekend dat Cambuur „wat" zocht en ik heb op advies van Van Ginkel ge solliciteerd. Ik heb wat gesprekken gehad met het bestuur en de zaak was binnen een week rond. Ik heb natuurlijk ontzettend veel geluk gehad. Het is eigenlijk een soort jongens droom die werkelijkheid is geworden. Het is natuurlijk afwachten of alles goed gaat. Barry Hulshoff zat ook een jaar bij Fortuna en werd toen aan de kant gezet. Dat kan mij natuurlijk ook gebeuren". Aldus kwam Martin Jansen aan een topfunctie bij SC Cambuur. Hij is pas in dienst getreden, maar al gewend geraakt aan de herhaaldelijk rinkelende telefoons en de contractperikelen met (zij het dan semi-) profvoetballers. „De spelersgroep en het bestuur hebben mij volle dig geaccepteerd. Er wordt veel gesproken over mijn leeftijd, maar daar trek ik mij niets van aan. Ik ga een soort leerperiode doorma ken, want ik moet natuurlijk nog veel leren. Met veel enthousiasme kun je evenwel een boel goedmaken". Het grootste probleem voor Cambuur is de afbraak en opbouw van het oude en nieuwe complex. Jansen: „Het is jammer, er zal wei nig service zijn tot eind november. Voor alle ongerief hopen we de mensen in december wat extra's te kunnen geven. Tot dan hebben we slechts plaats voor zesduizend toeschou wers.". Jansen gelooft wel in de komst van het publiek. Een terugslag van de nacompeti- tie verwacht hij zeker niet. „De nacompetitie was propaganda voor aan vallend voetbal", aldus Jansen. „We hebben alle wedstrijden aanvallend gespeeld, zelfs toen we in Wageningen met 3^0 achter ston den. Het voetbal leeft weer in Leeuwarden en dat moet ook. De mensen moeten blijven ko men". ENSCHEDE Van alle spelers bij FC Twente had Romeo Zondervan de kor- ste rust tussen de twee sei zoenen Zondervan maakte immer9 deel uit van de se lectie van het- Nederlands elftal tijdens het EK in Ita lië. De ronduit teleurstellen de prestatie die Oranje daar leverde, de voetbalar- moede die dat toernooi kenmerkte en zijn daarna totaal verregende vakantie, hebben Zondervans animo in de voetballerij echter niet ontnomen. Kort nadat trai ner Hennie Hollink zijn manschappen aan het be gin van het nieuwe seizoen met enkele pittige eerste oefeningen de nodige spierpijn heeft bezorgd, zegt Romeo Zondervan dat de competitie voor hem niet snel genoeg kan wor den hervat. „Ik sta te pope len om weer te beginnen", meldt Zondervan, die in Ita lië maar één keer bankzit ter mocht zijn en voor net overige tribuneklant was. „Ook al, omdat ik geloof dat we met FC Twente een goed jaar tegemoet gaan. Volgens mij moeten we bij de eerste drie kunnen ko men". Een prognose, die uit de mond van Romeo Zonder van best opmerkelijk mag worden genoemd. Hij gaat zich Immers zelden te bui ten aan boude uitspraken en is eerder pessimistisch dan optimistisch ingesteld. Hoewel hij zo nu en dan laat merken zijn eigen mo gelijkheden wel degelijk te onderkennen, hoeven van Romeo Zondervan geen kreten verwacht te worden die erop neerkomen, dat hij wel even een briljante car rière als voetballer zal gaan beleven. Toch is deze 21-jarige, In Suriname geboren Zonder van ongetwijfeld één van de talenten die Oranje de ko mende jaren zal moeten dragen in een periode die weinig goeds belooft. Al ziet de linkerverdediger zelf de zaken helemaal niet zo somber in. Als de leiding van het Nederlands Elftal volgens hem maar beseft, dat grote namen alleen niet voldoende zijn om grote toernooien succesvol te be sluiten. Zondervan: „Het Neder landse voetbal leeft nog al tijd op die namen van een paar jaar geleden. Dat is al lemaal wel aardig, maar dan moeten die wel op het veld naar voren komen. Het was vermoedelijk beter ge weest als we naar Italië wa ren gegaan met een elftal waarin de spelers zich nog helemaal moesten waarma ken. Knapen die nog «cht iets wilden presteren. Want ik heb het idee, dat bij sommige routiniers onbe wust toch de gedachte overheerst, dat ze wel we ten wat het is in Oranje te spelen. Als je zegt dat we In Italië hebben teleurgesteld, druk je je veel te netjes uit. Het was een hele grote af gang, voor het totale Ne derlandse voetbal. Toch is dat voor mij geen tegenval ler geweest. Het is eigenlijk gegaan zoals ik ver wachtte. Dat iedereen zo optimistisch was na onze oefencampagne was best mooi, maar we hadden toen natuurlijk ook geen te genstand. Ik ben ervan overtuigd, dat voetballers met minder grote namen er meer van hadden gemaakt in Italië. Ja, ik geef toe dat de Nederlandse voetballer te veel verwend is. Hij is niet in staat elke wedstrijd weer even gemotiveerd te spelen als bij zijn debuut. Ik geloof niet zozeer dat het gemakzucht is, maar het gebeurt wel. Ik kan me nog herinneren hoe ik op mijn benen stond te trillen toen ik voor de eerste keer met Jong Oranje mocht mee doen, daar leefde je heel anders naar toe". Ter illu stratie voert zijn vriendin Marleen aan: „Ik weet nog goed, hoe hij thuis kwam met zijn eerste contract bij FC Den Haag, zo trots als een aap". Vult hij zelf aan: „En dat terwijl het een overeenkomst was, waarbij ik iets van 3600 gulden per jaar kreeg. Voor twee pun ten kregen we in die tijd geloof ik 50 gulden pre mie". Wisselspeler Romeo Zondervan heeft tij dens de Europese titelstrijd bepaald niet zitten genieten van Oranjes matige optre den. Pas na de verrichtin gen tegen Griekenland en West-Duitsland vanaf de tribunes* gadegeslagen te hebben, mocht hij van bondscoach Jan Zwartkruis tegen Tsjecho-Slowakije een keer als wisselspeler op de bank plaats nemen. ;ra !Ug jm 'sl Romeo Zondervan: „Tot dusver kan ik carrière toch niet ontevreden zijn". Daarover: „Ik stond werke lijk te popelen om het veld in te gaan, maar het is er niet van gekomen. Natuur lijk, de beste stuurlui staan altijd aan wal, maar ik had graag even meegedaan". Zelfverzekerd klinkt het dan: „Ik voel me ook hele maal niet minder dan bij voorbeeld Hugo Hoven- kamp of Bennie Wijnste kers. Het is uiteraard altijd even wennen als je op dat niveau belandt, de meesten zijn dat peil immers al een hele tijd gewend, maar vol gens mij zal het me niet te veel moeite kosten er snel een gegeven mcfa tussen te komen als ik even Korevaar vrij mee mag draaien". Dat kan mede, omdat de sfeer in de groep volgens Zondervan uitstekend ge noemd mag worden. „Dat is me in elk geval honderd procent meegevallen. Je voelt vanzelfsprekend wel aan, dat je nog geen basis speler bent, maar iedereen accepteert je toch. Het was voor mij trouwens ook een voordeel, dat ik de meeste spelers al kende van Jong Oranje. Ik kwam dus niet helemaal als een vreemde ling in de groep. Alleen Arie Haan en Ruud Krol waren enigszins onbekenden voor mij". als FC Den Haaje zou betekenen ror weer op achteL- heb inmiddels w dat ik bepaalde heb, waarmee ilu kan bereiken, jl kan ik over m( toch zeker niet zijn". Bij FC Den HA( Zondervan, ov^x middenvelder, in nale jeugdteam \A Zoete. Onder idi van Rinus Loof t*. in het C-elftal ofeei van rechtsachter geblesseerd raas y ik als linksachter? v ste opdraven. DC blijkbaar zo goLj Korevaar helet meer op zijn ol terugkwam. En r_i stond toen Maf- moet zeggen, dl In die tijd reuzel- vangen heeft. N< len ze je in zo'n i Top De kennismaking met de nationale top is Romeo Zondervan in elk geval wel zo goed bevallen, dat hij hoopt lid van de selectie te blijven. Zonder overigens een geheel geplande loop baan na te streven. „Ik zie wel wat er allemaal voor me komt aanwaaien. Ik wil ge woon proberen dg top te halen, het maakt me niet uit wat het is. In elk geval wil ik niet terugvallen op zoeits pen of met de ken, maar hij heel positief tecj Dat vond ik klas|A( Zijn transfer naafre te, ruim anderhalan den. betekendepL ontwikkeling vanet Romeo Zondervkc se stap voorwal 1 dervan: „Het isorr van mijn grote ijai weest ooit bij jtv van het NederlaiÜC komen en het vf v lijk duidelijk, dafck meer kans zou Haf ik speler van fAl zou zijn, dan alRai Den Haag zou bh geleken met FCf- is FC Twente zd— een veel betere |jki WILLEM

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10