jt. Nicolaaskerk vluchtweg voor krakers mm Versterking rechtspositie kampeerder Dreigend conflict over inkomens medisch specialisten Verdeeldheid kabinet over looningreep Gevaarlijk spaanplaat Directeur zelf aansprakelijk bij belasting- en premieschuld JENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 CRD AM Een deel kers van het pand Prins Hendrikkade iag de St Nico- als vluchtweg ge- Zij verlieten het rJid via een gat in M l-Herrain van de appar- en liepen onder de bor naar de kelder- ll,cM,nhnder pastorie. Dit is bevestigd door pas- Bgeest van de St. Ni- fcrk. Volgens hem ander deel van de r 1P ^et (^barricadeerde l y/pwoon aan de voor- irlaten, vlak vóór de (TA van de marechaus- rs die 'm piepten via licolaaskerk zijn na uit de kelder van de ia a naar boven gekomen, II Cftor Zuidgeest vervol- hen heeft zitten pra- tn tien uur en half elf (vond zijn ze tenslotte ;en, aldus de pastor. Totaal fnaar van bet pand, "iernemer D. Netjes iteren zijn pand geïn- f d, maar durfde slechts 1 globale raming van |e te geven. „Tussen de 7 drie miljoen gulden", ierde hij. Bij de vraag j rhade zal moeten beta- hij zijn schouders op: ir niet, want mijn por- ie is bijna leeg". Netjes jt dat het nog maan- duren voordat de le- raners van een aantal jappartementen weer kunnen terugkeren. „Voorlo pig zijn hun woningen totaal onbewoonbaar. Deuren zijn er uitgebroken, wc's en wastafe- letjes vernield enzovoort". Pas hedenmiddag zullen de pan den weer door de politie wor den vrijgegeven. Eigenaar Ne tjes zal aan de voorkant van' het gebouw zo snel mogelijk een hoge schutting optrekken om eventuele nieuwe narig heid te voorkomen. Overigens heeft de politie in het gebouw een hoeveelheid bouwmateriaal aangetroffen, die op 29 juli gestolen werd uit een bouwkeet in de Bijlmer meer. De eigenaar van het ma teriaal heeft zijn spullen her kend. Het gaat ondermer om lasappartuur, ijzeren balken, boren en betonscharen. Aan de hand van televisie-opna men heeft de politie ook twee mannen herkend die op 29 juli gesignaleerd werden bij het uitladen van de goederen uit een vrachtauto voor het pand aan de Prins Hendrikkade. De zich Moos noemende kra ker die dinsdag bij de ontrui ming als enige in het kraak pand was achtergebleven, is na verhoor op het politiebu reau vrijgelaten. Aanvankelijk was er sprake van de arresta tie van een tweede kraker, Van alles bleek er te zijn vernield in de appartemen ten en op tal van plaatsen waren er leu zen en teke ningen op de deuren en de muren gekalkt. maar dit blijkt op een misver stand te berusten. De overige zestien arrestanten zitten nog vast. Zij werden aangehouden bij de rellen die zich na de ontruiming voordeden. Hun wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Gisteren deden zich ook weer wat ongeregeldheden iri de hoofdstad voor. Dit naar aan leiding van het proces tegen de krakers van het ontruimde pand De Vogelstruijs. Een groep demonstranten die niet tot het paleis van justitie werd binnengelaten om het proces bij te wonen, trok via de Mar- nixstraat naar het Amsterdam se hoofdbureau van politie. Een toevallig passerende poli tieman op een motor werd met stenen bekogeld. Het proces zelf werd verdaagd omdat de vier verdachten niet waren komen opdagen. Henk B. moest wegens een operatie aan de blindedarm verstek laten gaan. De drie andere krakers waren zonder opgaaf van re denen weggebleven. Politie rechter mr. Slagter besloot de zaak te verdagen omdat het voor de bewijsvoering belang rijk is dat de verdachten door ooggetuigen kunnen worden herkend. Zij worden ervan be schuldigd op 3 juli tijdens de ontruiming van de Vogel struijs met stenen naar de M.E. te hebben gegooid. Twee van hen is bovendien huisvrede breuk ten laste gelegd. De krakers en sympathisanten die gisteren een demonstratie hielden, lazen voor het hoofd bureau van politie in koor het vonnis voor dat gisteren was geveld op het zogeheten kra kerstribunaal. Een bijeen komst in het gebouw Paradiso waar de politie werd beschul digd van openlijke geweldple ging, wederrechtelijke vrij heidsberoving en dergelijke. Enkele voor het hoofdbureau van politie geparkeerde poli tiewagens werden licht be schadigd. Een kijkje op het dak van het dinsdag ontruimde kraakpand aan de Prins Hendrikkade. Hoewel de krakers hadden gezegd dat ze hun projectielen vrijwillig van het dak hadden weggehaald, ble ken er nog tientallen losgerukte bouwstenen te liggen. DOOR ERICSOREL jjor 85 piek in het krijt f uur kwam Chris het buurtcafé binnen met een tred, or vast moest doorgaan, maar net even te achtig de rechte lijn aanhield om helemaal waterdicht Hij monsterde een moment de stoffering van vaste jasten en riep vervolgens in de richting van de lein: „Geef mij maar een jonkie, Joop". [tan achter de tapkast schudde aandachtig zijn ruige Heikop en sprak: „Nee Chris, dat feest gaat helaas niet s f/tet spijt me oprecht, want in de grond ben je best j tofferik. Maar d'r wordt in dit café voor jou geen pel meer geschonken". waarom dan wel niet, als Ik vragen mag?", vroeg Chris •puntgaaf geacteerde verbazing. weet jij best Chris", antwoordde de kastelein pefd, „dat weet jij heel best. Je hebt hier nou bij elkaar „^^85 gulden in staan nemen en ik heb nog geen cent i spreidde zijn handen in een fladderend pathetisch ar en zei bestraffend: „Oh, wat vind ik dat nou dun e Joop. Bonje maken voor 85 guldentjes. Man, als je blaast, zijn ze weg. Foetsie. En jij weet toch zo goed, dat ik altijd tot de laatste cent betaal. Daar kennen waar langzamerhand goed genoeg voor. Ik heb je nog Jvat door de neus geboord. Nog geen stuiver. Kan ik ns helpen, dat ik momenteel door de ziekte van mijn even krap zit". iteléin Jachte bitter. „Smoesjes", riep hij, „ik heb je gisteren nog in de stad zien lopen. Waar blijf je nou ziekte?". h, oh Joop", zei Chris hoofdschuddend, „Jij begrijpt 7 looit wat. Kan dat goede mens soms geen wandelende .hebben? Ik zal je wat vertellen Joop: dat arme mens de laatste dagen wat af tegen d'r zin. Nou vooruit, J dat jonkie nog. Of laat je me tot Sint Juttemis ft f }t poen", hield de kastelein vol, „straks krijg ik er brd van je. En wat dan?" i zeur niet", antwoordde Chris, „dat is helemaal het pil/riet. Je begin meteen tegen me uit te varen, alsof ik nrste de beste oplichter ben, die een arme man lelt. Ik krijg niet eens de lengte van je om te zeggen, toevallig geld bij me heb. Ik maak me echt een beetje illenJgd over je Joop. Behandel je al je vaste klanten op i prüs anier? Je maakt er op die manier een mooie dusitent van, moet ik zeggen". !je kunt nou gelijk een stuk afbetalen", veronderstelde jrbehjsteiein met een glimlach, waarin vliesdunne hoop op )reken stond". astingboog zich voorover en fluisterde hardop: „Nu moet je enwfcoed luisteren Jopie. Die 85 piekies, die je nog van me zitten zo safe als de Nederlandse Bank. Daar komt aan behalve jij en ik. Dat is dus het punt niet. 5jieb ik toevallig een tientje op zak en ik zou dus Btisch een kleinigheid kunnen afbetalen. Maar dan jij en ik gelijk met de vraag, wie daar gelukkiger door j. Jij zit dan nog steeds met die 75 gulden schuld in je li jen ik eet tot zondag geen warm eten meer. Heus ;ldan9e,0°f me- Als er ®®n schoon schip wil maken, ben ik iftud6'- Het spreekwoord zegt het zo treffend: „Waar d'r fenen, moet er één huilen". Oost west, thuis best is ens ook een hele goeie, Joop. Ik bedoel er dit mee itemti Zal 'k I® dat tiende nou maar gelijk geven? Dan zijn pminste van het geduvel af", ids. !90n a'te spitten in zijn binnenzak, maar de kastelein lijn hand terug en zei: „Jongen, dat geld zit wel goed. leet toch iedereen, ledereen zit wel eens in de puree, •j allemaal zeer begrijpelijk. We hebben per slot van ook niet om het leven gevraagd nietwaar? Elk zin.9t zoals het gebekt is". west. thuis best is ook een goeie", vulde Chris voord aan, terwijl hij het kelkje pakte, dat de kastelein s)thiJ?anre'kte. En hij vervolgde ontroerd: „Op het v. Cofzijds begrip Joop, zullen we maar zeggen. Als de Staatfin eens wat meer van elkaar hielden, zou er niet ing(H rottigheid in deze wereld wezen. Zo Is dat toch?", ierenjdronk daarna in gestadig tempo nog zeven glaasjes 16964pm even over half twaalf schoof hij van zijn kruk en :king|: „Sorry Joop. Ik zou je willen verzoeken om die acht [ingen bij de rest te zetten". at tientje dan", riep de kastelein, „je had toch een bij je, zei je". r Joop", legde Chris vaderlijk uit, „dat was toch alleen bij wijze van spreken. Jij zegt toch ook wel eens iemand: „Goeie morgen", terwijl je denkt: „Man, val jek de kastelein glimlachend aan en zei nogmaals: geld zit heus goed, Jopie. Dat kom ik op een gegeven 'int Ineens betalen. Dan schrik je je nog de zenuwen ftte zijn hoed op en stapte resoluut de nacht weer In. istelein keek hem met een glimlach van gesponnen rine na. Gelukkig bedacht hij nog net op tijd, dat er elaars zijn, die voor een half uur optreden heel wat vragen dan honderd gulden. J het van die kant bekeek had-ie eigenlijk nog mazzel DEN HAAG De rechtspositie van kam peerders zal wettelijk worden versterkt. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) de Tweede Kamer giste ren meegedeeld. In over leg met minister De Rui ter van justitie wordt ge werkt aan wettelijke re gelingen. Hiermee komt de bewindsman tege moet aan verlangens van de PvdA- en CD A-frac tie. Beide wilden een meer omvattende rege ling dan in de ontwerp- kampeerwet werd voor gesteld. De exploitant van een camping zal de kampeer der niet meer mogen verplichten een stacara van bij of via hem te ko pen. „Het komt nogal eens voor dat camping houders alleen staan plaatsen beschikbaar hebben voor mensen die bij hem hun caravan ko pen", aldus eert voorlich ter van het ministerie van CRM. De nieuwe be paling laat vrijwillige be middeling bij aankoop van caravans of ander kampeermateriaal on aangetast. Het nieuwe voorschrift heeft ook betrekking op de zogenaamde gedwon gen winkelnering. „Op sommige campings wor den kampeerders ge dwongen hun boodschap pen in de kampwinkel te doen. Ook daar zal een eind aan worden ge maakt worden", verdui delijkte het ministerie. Daarnaast komen er ook wijzigingen in het kam peer reglement inzake op zegging. Er moeten re gels komen over opzeg gingstermijn en de gron den waarop dat kan ge beuren. CORNELISSEN (CDA): Roken ook voor niet-rokers schadelijk DEN HAAG Het CDA-ka- merlid Dien Cornelissen vindt dat met het waarschuwen te gen loken op pakjes sigaretten niet kan worden volstaan. Zij heeft de bewindslieden van volksgezondheid gevraagd aan de waarschuwing toe te voe gen dat roken ook schadelijk is voor niet-rokers. Zij stelt voor de tekst op pakjes sigaretten als volgt te laten luiden: „Ro ken bedreigt de gezondheid van u en van de niet-rokers". Loodwitfabriek mag vuil water niet meer lozen SCHOONHOVEN De lood- witfabriek in het centrum van Schoonhoven mag niet langer het sterk vervuilde afvalwater lozen in de Oude Singel. Deze beslissing van het gemeentebe stuur komt na een onderzoek dat heeft uitgewezen dat het bodemslib van de Singel veel te veel lood bevat. De fabriek heeft bovendien geen vergunJ ning tot lozen van afvalwater. Het hoogheemraadschap Krimpenerwaard zal het slib van lood ontdoen. Intussen wordt de bevolking van Schoonhoven aangeraden di rect contact met het water zo veel mogelijk te mijden. HAARLEM .Het gemeente bestuur van Haarlem heeft het gebruik van spaanplaten ver boden bij de renovatie van wo ningen in Haarlem-Noord. Uit metingen is gebleken dat in de bewuste spaanplaten te veel formaldehyde zit, een stof waarvan «nige tijd geleden is vastgesteld, dat deze de bewo ners klachten kan bezorgen zoals hoofdpijn en duizelig heid. In vijftig Haarlemse hui zen waren de platen al aange bracht. Minister Scholten van defensie (r.) en de Turkse am bassadeur in ons land,- Ozdemir Ben- Ier, tekenden gisteren in Den Haag de overeenkomst tot overdracht van de star- fighters. Nederlandse starfighters naar Turkije DEN HAAG Vijfentwintig Nederlandse star fighters zullen worden overgedragen aan Tur kije in het kader van de NAVO-hulp aan min der draagkrachtige bondgenoten. Zoals bekend schakelt de Nederlandse luchtmacht over op vliegtuigen van het type F-16, waarvan de eer ste 24 toestellen inmiddels zijn afgeleverd. Be halve de starfighters worden ook reserveonder delen, boeken en gronduitrusting aan Turkije overgedragen. In Leeuwarden worden de toe stellen van Turkse tekens voorzien, waarna ze door Turkse vliegers worden overgevlogen. UTRECHT De overheid zal vasthouden aan de ge dwongen korting op de inko mens van de medische spe cialisten met gemiddeld 80.000 gulden per jaar. Mi nister van Aardenne (econo mische zaken) en staatsse cretaris Veder-Smit (volks gezondheid) hebben dit de Landelijke Specialisten Ver eniging (LSV) per brief la ten weten. In deze brief, waaruit blijkt dat overleg over de kwestie mislukt is, herhalen de bewindslieden hun bereidheid het door de inkomensvermindering vrij komende geld te gebruiken voor knelpunten in de ge zondheidszorg. De LSV be paalt vandaag in een beslo ten vergadering hoe zij zich zal opstellen. Alleen een snel in te stellen commissie van „wijze man nen" die overheid en specialis ten bij elkaar brengt om de ge schilpunten te bespreken, kan voorkomen dat er tussen beide partijen een heilloze machts strijd ontstaat. Deze waarschu wing staat in een open brief van de Commissie Mansvelt, vandaag gepubliceerd in Me disch Contact, het orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde. De Commissie Mansvelt is be-, gin '79 door de regering geïn stalleerd om de samenhang tussen het specialisteninkomen en hun werklast, praktijkkos- ten en opleiding te onderzoe ken. Het adviserende werk kan nu vrijwel onmogelijk worden voortgezet, zo vindt de Commissie. (Van onze parlementai re redactie) DEN HAAG Bin nenkort is de indie ning bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp, dat directeuren van n.v.'s en b.v.'s persoon lijk aansprakelijk wil stellen voor de af dracht van sociale premies, loon- en om zetbelasting en bijdra gen aan pensioenfond sen wanneer de ve- nootschap in gebreke blijft op deze terrei nen aan haar verplich tingen te voldoen. Op het ministerie van jus titie woPdt thans ge werkt aan wijzigin gen van het oorspron kelijk ontwerp, die de Raad van State in zijn advies aan het kabi net heeft aanbevolen. In de huidige situatie is. de directeur van een rechtspersoon niet privé aansprakelijk als zijn onderneming nalaat in gehouden premies en belastingen af te dra gen. Dit leidde wel eens tot misbruik: bij een failliete zaak viel niets meer te halen... Aldus werd bijvoorbeeld in de jaren 1974-1976 circa 260 miljoen gulden aan- premies en belastingen niet afgedragen. Straks is de directie zelf aan sprakelijk, tenzij zij kan aantonen, dat zij er alles aan heeft gedaan om de onderneming tijdig aan de verplichtingen te la ten voldoen. Zij moet dus bewijzen, dat zij voortdurend voorrang heeft gegeven aan het afdragen van premies en belastingen. Voor bestuurders van stichtingen en vereni gingen zal in de nieuwe regeling een minder streng regiem gelden; niettemin zullen zij ten dele persoonlijk aan sprakelijk worden ge steld. (Vervolg van de voorpagina) Alle ministers zijn het vrijwel eens over de noodzaak de va kantie-uitkering te verlagen. Tussen hen is echter een forse ruzie losgebarsten over de vraag of deze stap terug in een nieuwe loonmaatregel moet worden opgelegd of dat geko zen inoet worden voor vrijwilligheid. Een meerderheid in het kabinet voelt voor een looningreep. Minister Albeda (sociale zaken) wil daar echter niets van weten. Hij vreest een nieuwe confrontatie met de vakbonden. De ver houding tussen voor- en tegenstanders van een loonmaatregel is niet zo scherp als in het begin van de zomervakantie, toen Albe- da de enige was met bezwaren en hij zijn vijftien collega's tegen over zich vond. Toch zijn nu zeker acht van de vijftien ministers voor een afgedwongen matiging: de zes liberalen in het kabinet en de CDA-ministers Van der Stee (financiën) en premier Van Agt zelf. De mate waarin de andere CDA-ministers voelen Voor een loon maatregel is vooral afhankelijk van het bedrag van bezuinigin gen op hun begrotingen om de afgesproken zes a zeven miljard ombuigingen te halen. Het beperken van de loonkosten door een verlaging van de va kantietoeslag (een idee van de VVD-ministers Pais en Wiegel) is nodig ondanks de aardgasmeevaller van 1,5 a 2 miljard waarvan deze krant maandag melding maakte. Bij een totaal aan ombui gingen van zeven miljard blijft er dan immers nog vijf miljard over. Twee daarvan moeten uit de begroting komen en een mil jard uit de fondsen waaruit de sociale uitkeringen worden be taald. Blijft nog twee miljard over die door een loonmatiging op tafel moet kunnen komen. KOEL ÉN ENKELE BUIEN DE BILT-KNMI - De vrij warme lucht waar we ons de laatste dagen in bevonden is vanochtendverdreven door het binnenstromen van koele re lucht vanaf de Noordzee. De scheidingslijn tussen beide luchtmassa's was zeer scherp en ging gepaard met het over trekken van een smalle zone met flinke slagregens en wind stoten. Er stond een stormach tige wind die van west naar noordwest draaide. Boven Scandinavië ligt een depressie- gebied, een randstoring hier van verplaatst zich van Noor wegen naar Denemarken met een stormveld op het noorde lijk deel van de Noordzee en vannacht bij Denemarken. Morgen gaat de aanvoer van koele lucht nog door. Naast opklaringen zullen er ook en kele buien voorkomen. De middagtemperatuur wordt weer ongeveer 18 graden. De noordwestenwind zal lang zaam afnemen. De koele lucht zal de komende dagen ook tot Midden-Europa en de Alpen doordringen. In Spanje en Zuid-Frankrijk blijft het nog warm en zonnig. Vooruitzichten voor zaterdag: Enkele buien, ook zonnige pe rioden en middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aanial uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 18 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op ,een geheel droog et maal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren Ma* Neef» regenen Berlijn Bordeaux Klagenfurl Kopenhagen Lissabon

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9