Nederland verplaatst ambassade Jeruzalem Conditie van scholieren zorgwekkend andende ^assise he toom-onderzeeër weigert hulp Tal van dissidenten in Polen opgepakt Gasstelletjes oorzaak van vliegtuigramp dor wt voor ersiteit Donderdag 21 augustus 1980, 70e jaargang na 21789 irsdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas acteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot-19.00 uur) lenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. «te. zult trie Liefdesgeschiedenis In de oorlog wordt een meisje verliefd op een Britse piloot. De gevechten duren echter voort in de film „Liefdesge schiedenis" op Ned. I om 19.40 uur. Op Ned. II om 18.59 uur her haling van Sandokan en om 21.20 uur tv-serie „Mijn zoon, mijn zoon". Veel wind Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Vrij krachtige en aan de kust af en toe harde westenwind. Morgen zon: 6.33 - 20.47. Schev. hoogw: 12.52. Laagw.: 7.55 en 20.40. 9HW >ys ?or\ Op een Sovjetrus- kernonderzeeboot, on- lt SI140 km ten oosten '5'jinawa, is brand uit- Het schip heeft tnalen uitgezonden, QOfy bemanning is er in d het vuur onder con- j krijgen. Er zouden negen leden van de beman ning om het leven zijn geko men. Toen een Japanse patrouille boot en twee vliegtuigen bij de onderzeeboot aankwamen, had de Russische commandant al bijstand verzocht aan een Rus sisch opleidingsschip in het zelfde gebied. Hij weigerde toe te staan, dat de Japnners aan boord van de onderzeeboot zouden gaan. Later maten twee Japanse helikopters, af komstig van Okinawa, het stralingsniveau in het gebied. De onderzeeboot is geïdentifi ceerd als een „Echo-1", een vaartuig met een tonnage van 6000 en met een bemanning van ongeveer 100 koppen.. De Sovjet-Unie heeft vijf van deze verouderde onderzeebo ten in dienst. Zij zijn niet meer uitgerust met raketten. De Sovjetrussische kernonder zeeboot van het Echo-1 type die in de buurt van Okinawa (Japan) als gevolg van brand, In moeilijkheden is gekomen. De eerste bijstand werd ver leend door de Britse tanker „Gary", die als eerste, na het noodsignaal, bij de onderzee boot aankwam. De tanker bleef bij de onderzeeboot en liet de kapitein aan boord om radiocontact met de Sovjetau- toriteiten te maken. Onderzoek naar alcohol in kantines sportvelden DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie zal de procureurs-generaal van de gerechtshoven vragen een onderzoek in te stellen naar het gebruik van alcohol in de kantines bij sportvelden. Het Eerst-Kamerlid Broeksz (PvdA) had hierom ge vraagd. Volgens hem wordt vrij algemeen beweerd dat de politie overtredingen van het Verlof-A verontacht- zaamd en dat zij onvoldoen de toezicht houdt op het ver kopen van alcohol aan min derjarigen. We zijn nu met z'n 14.144.006-en DEN HAAG Wij groeien vast in tal en last schreef Joost van den Von del. Het Centraal Bureau voor de Statistiek kan dit beamen. Want daar heeft men becijferd dat het aantal inwoners van ons land per 1 juli van dit jaar 14.144.006 bedroeg. Een groei van 58.000 in een half jaar en voornameljk toe te schrijven aan immigratie. Het aantal immigranten steeg van 42.384 in de eerste helft van 1979 tot 50.851 in de eerste helft van dit jaar. Er werden de eerste helft van dit jaar tien procent meer huwelijk gesloten dan in dezelfde pe riode van '79, namelijk 39.348. Rudi Carrell klaagt weekblad aan AMSTERDAM Rudi Car- rell zal bij de rechtbank in Amsterdam een aanklacht wegens smaad indienen te gen het weekblad Privé. Carrell baseert de aanklacht op valse berichtgeving over zijn huwelijk en op een fan tasieverhaal over een zoge naamde halfbroer van hem die in Tunesië zou wonen. Voorts zou het blad een de nagedachtenis van Carrells vader André hebben be smeurd. Tenslotte verwijt Carrell het commercieel misbruiken van een van zijn foto's. P/el 'dei !gt NV{ *«p procent sara Üen op mtiegeld aze parlementaire redactie) \G De vakantie- moet volgend jaar ent omlaag (van 8 Dcent) om de loon- matigen en hier- positie van het be ren te versterken. Ie- Jdie meer verdient [2.000 per jaar (mo il genoegen moeten Inet een vast bedrag kantietoeslag, dat ijnlijk komt te lig- 1 en nabij de ƒ1900.- fder over de bezuini- atie pagina 9 IN OVEREENSTEMMING MET VERZOEK V-RAAD DEN HAAG Nederland gaat zijn ambassade in Israel verplaat sen van Jerusalem naar Tel Aviv. Dit werd vanochtend vernomen in regeringskringen. De belangrijk ste reden voor dit besluit, dat vol gende week officieel zal worden genomen, is de gisteravond in de Veiligheidsraad aangenomen reso lutie met betrekking tot Jerusa lem. Daarin worden alle staten, die diplomatieke missies in deze stad hebben, opgeroepen deze te rug te trekken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde vanochtend desgevraagd dat Nederland resoluties van de Veiligheidsraad pleegt uit te voeren. „Die gedragslijn hebben we tot nu toe altijd gevolgd". Vorige week vertelde premier Van Agt, na af loop van het kabinetsberaad, dat lan den, die het handvest van de Verenig de Naties hebben ondertekend, ver plicht zijn gevolg te geven aan uitspra ken van de Veiligheidsraad, mits daar over geen veto is uitgesproken. Minister van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) wees er gisteren in een verga dering met de betrokken commissie van de Tweede Kamer dat niet-ver- plaatsen van de ambassade zeer ernsti ge consequenties voor ons land zou hebben: het annuleren van orders voor het Nederlandse bedrijfsleven in Arabi sche landen ter waarde van tien mil jard gulden, het verbreken van de di- {>lomatieke betrekkingen met Neder- and door de Arabische landen en het in gevaar komen van de overvliegrech- ten en de landingsrechten van de KLM in deze landen in gevaar zouden kun nen komen. In de resolutie, die met veertien stem men voor en één onthouding (van de Verenigde Staten) werd aangenomen, wordt voorts de Israëlische wet, die Je ruzalem tot ondeelbare hoofdstad van Israel verklaard, bestempeld tot een schending van het internationale recht. Ook worden alle wettelijke en admini- ustratieve maatregelen die hét karakter en de status van Jeruzalem (willen) veranderen tot van nul en generlei waarde" verklaard. Volgens de Veilig heidsraad moeten dergeljke maatrege len ongedaan worden gemaakt. Ed mund Muskie, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, verklaar de de kwestie-Jeruzalem via onderhan- delngen moet worden opgelost. De Middenamerikaanse staat Costa Rica zal de resolutie van de Veilgheids- raad niet uitvoeren en zijn ambassade in Jeruzalem handhaven. Het uitgebrande wrak van het Saoediarabische vlieg tuig. De brand is, naar alle waarschijnlijkheid, ont staan door het (verboden) gebruik van gasstelletjes om thee te zetten door de inzittenden. ^1: netto ct meer G Het netto re- van de Maatschap- Koninklijke Shell- het tweede kwar- 1980 bed raag 680 pond, vergeleken miljoen pond over periode van vorig deze vergelijking üifkening worden ge- met de aanzienlijke van de methode van iswaardering, die meeste Shellmaat- ;Jen wordt toegepast, J iet voordelige effect ^alutaomrekeningen. factoren buiten j gelaten, was resultaat ongeveer it hoger dan over kwartaal van stijging was voor- te danken aan be- ,&ltaten in de olie- en Aiktiesector. 'êv< II IBB-Kondor heeft gekregen een ge er te zetten voor de ersiteit Leiden be de subfaculteiten liedenis, kunstweten en klassieke taal- en de op het Doelenter- eiden. Met deze order ledrag gemoeid van De bouwtijd zal cir- aanden bedragen, zo B-Kondor bekendge- DEN HAAG De geringe lichamelijke activiteit van de jeugd, verkeerde voedingsgewoonten en het roken, geven in toenemende mate reden tot bezorgdheid. Vroeg optreden van hart- en vaatziekten is een van de mogelijke gevolgen. Er is een stroom van rugklachten en de leerresultaten wor den er nadelig door beïnvloed. Lichaamsbeweging en licha melijke opvoeding worden in het onderwijs, en vooral in het basisonderwijs, danig verwaarloosd. Dit zijn enkele van de vele verontrustende conclusies uit de nota „Bewegingsar- moedig Onderwijs", die vandaag door Jeugdgezondheids zorg en een tweetal verenigingen van leerkrachten in de li chamelijke opvoeding is uitgebracht. Uit onderzoekingen, blijkt dat bijna drie procent van de jongens tussen 15 en 19 jaar een te hoge bloeddruk heeft en dat de helft van deze leeftijdsgroep lichamelijke afwijkingen vertoont. Ook blijkt dat zowel in het lager als in het voortgezet onderwijs veel lessen lichamelijke oefening niet worden gegeven, voornamelijk door het ontbreken van geschikte accommodaties. De leraren lichamelijke opvoeding dringen er bij de overheid op aan het aantal verplichte lesuren lichamelijke oefening niet ver der te verminderen, maar juist drastisch uit te breiden. Iedere school dient een eigen gymnastieklokaal te krijgen en liefst ook speelvelden. De regering moet het mogelijk maken dat meer art sen zich bezig houden met de ontwikkeling van de jeugd in de schooljaren. De nota beveelt verder aan: een scherp toezicht op het werkelijk geven van de lessen, extra lesuren voor leerlingen met een li chamelijke achterstand en een gegarandeerd minimum aantal lessen lichamelijke oefening. Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. ADVERTENTIE ERMIS LANGERAAR 1 -22-23 augustus 's Avonds dansen in de (eesttent. Vrijdag 22 augustus IIZZY MAN'S BAND ee 5.00 Aanvang 21.00 uur Explosie bij Fasson: een gewonde HAZERSWOUDE Een 42- jarige inwoner van Hazers- woude is gistermorgenge wond geraakt bij een explo sie in de lijm-mengerij van Fasson Nederland BV aan de Hazerswoudse Rijndijk. Als gevolg van de ontploffing waarvan de oorzaak nog niet bekend is, moest de man met brandwonden worden opgeno men in het Leidse Diacones- senhuis. Een werknemer die eveneens aanwezig was op de afdeling waar de explosie zich voordeed, bleef ongedeerd. De Arbeidsinspectie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de explosie. Stakers van een Poolse scheepswerf in Gdansk zijn hier in gebed neergeknield, terwijl buiten het terrein van de werf hun familieleden en vrienden hetzelfde deden op dezelfde tijd. DJEDDAH De ramp met het Saoedi- Arabische vliegtuig, dat dinsdag brandend een noodlanding pro beerde te maken op het vliegveld van Riad Saoedi-Ara- bië), is vermoedelijk onstaan omdat pel grims met een gas stelletje thee in het vliegtuig aan het zet ten waren. De ramp heeft aan ten minste 301 mensen het leven gekost. Bij het doorzoeken van de wrakstukken heeft men twee gasstelletjes gevonden, alsmede een gebruikte bransblusser, waaruit kan worden geconcludeerd, dat het cabinepersoneel nog geprobeerd heeft het vuur te blussen. De piloot van het vliegtuig heeft via de radio nog aan de ver keerstoren kunnen vertellen, dat hij, toen het toestel al een bran dende fakkel was, ge probeerd heeft zijn pas sagiers naar de nood uitgangen te krijgen. Uit dit gesprek is ko men vast te staan, dat de brand is uitgebro ken ergens midden in het toestel, waarna het vuur zich eerst naar achteren en vervolgens naar voren toe uit breidde. De meeste slachtoffers zijn bij de nooduitgangen gevon den, waaruit blijkt dat een dusdanige paniek was onstaan dat de nooddeuren niet meer open konden worden gemaakt. WARSCHAU Poolse veiligheidsbeamb ten hebben in de Poolse hoofdstad achttien dissidenten opgepakt, onder wie Jacek Hu ron, een van de belangrijkste woordvoer ders en leider van het comité voor sociale zelfverdediging (KOR). Kuron heeft het nieuws over de reusachtige stakingsgolf in Polen wereldkundig gemaakt. Deze arrestaties vormen tot nu toe de grootste actie tegen oppostieleiderS sedert de stakingen van 1970, die geleid hebben tot de val van Go- mulka. Een andere, welbekende dissident, die opgepakt is, is de historicus Adam Misjnik. Ondanks dat blijft het parool van de stakings leiding: door blijven gaan. De stakingsleiding heeft voorts een nadrukkelijk verbod aan de stakingscomité's opgelegd om afzonderlijk met de regeringsvertegenwoordigers te onderhan delen, maar in enkele gevallen schijnt dit toch het geval te zijn geweest. Inmiddels schijnen er ook stakingsplannen te bestaan voor de stad Warschau en wellicht heeft de arrestatiegolf daar iets mee te maken. Deze staking zou vooral gericht zijn tegen het openbaar vervoer en tegen de water- en stroomnvoorziening. Voorzover bekend zijn ongeveer 145.000 arbei ders bij ongeveer 175 bedrijven in de 300 km lange strook waarin ook Gdansk en Gdynia ge legen zijn, bij de algehele staking betrokken. Hoeveel arbeiders er staken bij het staalcen- trum in Silezië, Nowa Huta, is niet precies be kend. Het bedrijf geeft aan ongeveer 40.000 mensen emplooi. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op het St.- Pietersplein de hulp en bescherming van God ingeroepen voor kerk en volk van Polen. jp&FJ- V

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1