£etdóc(3otncMit lx-leden irinaamse aad voor rijgsraad Sovjet-Unie maakt spaarzaam melding van staking in Polen rigantische verkeersopstopping in Frankrijk verwacht Handreiking De Koning: half miljoen voor Suriname Vissers heffen blokkade tijdelijk op ovjet-musici vragen 'siel in Duitsland rter loopt op Reagan ^raëlische actie in •ibanon veroordeeld Arabische druk Tekere op borg vrij ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking) is be reid Suriname ongeveer 500 miljoen ontwikkelings hulp te geven voor de uit voering van een urgentie programma voor de ont wikkeling van het land van premier en president Chin A Sen. Dit ondanks de recente breuk in de on derhandelingen tussen Su riname en De Koning over het aanpassen van de door Nederland te geven ont wikkelingshulp van 2,7 miljard aan de jaarlijkse inflatie. Hierdoor zou Suri name nog 700 miljoen ex tra kunnen krijgen. Na de weigering van De Koning op de eis van Suriname in te gaan brak de Surinaam se regering de onderhande lingen af. Een woordvoerder van het ministerie van Ontwikke lingssamenwerking noemde het besluit van De Koning bekend gemaakt in antwoord op vragen van het SGP-Ka merlid Van Rossum) dan ook een „handreiking". Het ur gentieprogramma van Chin A Sen, dat hij deze zomer aan De Koning overhandigde, omvat ondermeer verbete ring van de algemene ou- dersdomsvoorzieningen, op zet van een ziekenfondsver zekering, infrastructurele werken, verbetering van de drinkwatervoorziening voor Paramaribo en werken die de afvoer van regenwater uit de hoofdstad na stortbuien moet verbeteren. Het bedrag van 500 miljoen zal wel ge vonden moeten worden bin nen de 2,7 miljard. Dit door een verschuiving in de be stemming van gelden voor bepaalde projecten die nog niet in uitvoering zijn en gel den die nog geen bestemming hebben. Er is geen sprake van dat Nederland alsnog met een verkapte indexering van de ontwikkelingshulp akkoord zou zijn gegaan.. «BURG De 33-jarige on Kremer, een bekende ;e violist, en zijn vrouw ia Kremer, pianiste, bei- afkomstig uit de Sovjet- e hebben afgezien van hun jetrussische staatsburger- ip en asiel in de Westduit- londsrepubliek gevraagd, echtpaar treedt momen- i op in het beroemde mu- [gebeuren in Salzburg in i Henrijk. concertagent, Werner Lutz, hun belangen bij de Sovw- lutoriteiten heeft behar tigd, zei dat de Kremers beslo ten in het Westen te bliiven nadat zij onlangs bevel gekre gen hadden onmiddellijk naar Moskou terug te keren. Zij hadden vorig jaar december officiële goedkeuring aange vraagd voor een tweede domi cilie in West-Duitsland. Kre mer wilde dat omdat zijn ou ders al langer in de bondsre publiek wonen en zij verzor ging nodig hebben. Het echt paar kreeg te horen „onmid dellijk naar Moskou terug te moeten keren. im Dae-Jung ontkent )EL De Zuidkoreaanse locratische dissidentenlei- 54-jarige Kim Dae-Jung, n wie sinds eind vorige k een proces loopt wegens gverraad, heeft zijn proces teld als politieke onder- kking en ontkend dat hij mei studenten tot verzet willen aanzetten en ver volgens, gebruik makend van dt onlusten, de regering zou hebben willen omverwerpen. Kim zei niet te geloven in geweld. Volgens de tenlaste legging zou hij betogingen hebben betaald die onder meer in Kwangju tot een algemene opstand leidden. De bij de 13 augustus gearres- militairen Sital, G. Mij- in Joeman, zullen voor ijgsraad worden geleid beschuldiging van ivaarlijke activiteiten, velhebber van het Suri- llCse leger D. Bou terse dat gisteren in Para w bekend. Het drietal zou le'lbjs de verhoren door de lire politie reeds zoveel toegegeven, dat deze beschuldiging gerecht- 1* IINGTON President heeft een groot deel ■kijn achterstand in popu- Hpit op zijn naaste rivaal ■[het presidentschap, Ro- Reagan, goedgemaakt WL r die vorige week de de- atische nominatie en de vooji van Edward Kennedy f, ligt volgens een onder- van het instituut Gallup naar één procent achter sagan. -allup-peiling geeft Rea- en Carter 38 procent, iderzoek van ABC-Har- »mt op 42 procent voor en 36 procent voor De onafhankelijke it John Anderson 17 procent. liende steun voor Car- :t erop te duiden, dat de igers van Kennedy zich hun afkeer van de toch achter hem geschaard om de repu- Reagan van het presi- ap af te houden. Van hen is Ghas Mijnals we gens maagklachten in het mi litair hospitaal opgenomen. De bevelhebber Bouterse ontken de dat tijdens de coup en in de dagen erna tegen arrestanten en overtreders van de avond klok lijfelijk geweld zou zijn gebruikt. „Mij is daar althans niets van bekend. Wij laten deze mensen een handje mee helpen bij het schoonmaken van het kazerneterrein". Volgens Bouterse hebben Joe man, Mijnals en Sital hun „snode plannen" beraamd op hotelkamer 106 van de Rivier club. De militair die de zaak doorspeelde naar de legerlei ding en bij het proces als kroongetuige zal optreden, meldde dat er een tegencoup van linkse signatuur werd be raamd. Of de 28ste augustus als datum voor de uitvoering gold wilde Bouterse bevestigen noch ontkennen. „Wel weet ik dat ze bewerkstelligd zouden hebben dat deze regering ten val werd gebracht en ook de legerleiding zou worden aan gepakt". Onzeker bleek of het drietal op steun uit het buitenland met name Cuba heeft gere kend. Inmiddels zijn ook degenen die genoemd werden bij de Ormskerk-coup van enkele maanden geleden weer in hechtenis. Het betreft hier de heren Rodgers, Nooitmeer, Coddfried, Krol, Kasantaroe- hos, Beam en de militairen Rambokus en Wierth. Uit de cijfers van de onlangs gehouden volkstelling in Suri name kan worden afgeleid dat de laatste tien jaar omstreeks 180.000 Surinamers naar Ne derland zijn vertrokken. Suri name heeft nu nog 347.000 mensen. AVI V/BEIROET De jongste Israëlische actie tegen restijnse doelen in Zuid-Libanon gisterochtend vroeg is _yordeeld door de Verenigde Staten en Egypte. Het was - rootste aanval van Israël op stellingen van guerrilla- ders in twee jaar. en communique van de Amerikaanse ambassade in Beiroet T dt de actie veroordeeld als een bijdrage aan de spanning in gebied. Volgens de Egyptische minister voor buitenlandse in Boutros Ghali „schendt de Israëlische agressie tegen Liba- het internationale recht en de bepalingen van het VN- lddvest". Hij noemde de actie een „nieuw obstakel op de weg vrede in het Midden-Oosten". V [ens plaatselijke medische bronnen zijn ongeveer 25 Palestij- 2 en Libanezen gedood en 25 gewond onder wie vijf burgers ns de aanval door parachutisten in helikopters gesteund r vliegtuigen en artillerievuur. Een militaire woordvoerder 'el Aviv maakte bekend dat tijdens de actie drie Israëlische 11 aten zijn gesneuveld en 12 gewond. Pools treinongeluk Tweehonderd kilometer ten noordwesten van de Poolse hoofdstad Warschau, nabij de stad Torun, heeft zich gister morgen een ernstig treinonge luk voorgedaan, waarbij min stens 62 mensen het leven hebben verloren. Vijftig men sen werden gewond. Het onge luk gebeurde toen een zwaar- geladen goederentrein frontaal op een passagierstrein botste. De machinist van de goederen trein zou niet op een een rood sein hebben gelet. Partijleider Edward Gierek en premier Ed ward Babluch zijn naar de plaats van het ongeluk gereisd en hebben gewonde treinpas- sagiers in het ziekenhuis be zocht. De Nederlandse regering staat in het licht van aangekon digde Arabische boycotacties voor de netelige opgave een be slissing te nemen over de geëiste verplaatsing van haar am bassade in Jeruzalem. Tot nu toe heeft zij bij monde van mi nister Van der Klaauw het standpunt verdedigd dat de standplaats van de ambassade om puur historische redenen in die stad is gevestigd en dat niet de standplaats zelf, maar de activiteiten van haar ambassade op hun merites moeten worden beoordeeld. Op zichzelf bestaat er geen enkel verband tussen deze stel- lingname en de recent genomen beslissing van het Israëli sche parlement om oostelijk Jeruzalem te trekken bij het Is raëlische gedeelte van de stad: het standpunt van minister Van der Klaauw is er immers niet minder respectabel door. Israel heeft met het omstreden besluit ons land echter wel in een uiterst moeilijk parket gebracht, nu de Arabische landen de eenzijdige hereniging van Jeruzalem door het Israëlisch parlement hebben aangegrepen om andermaal hun frustra ties te uiten over de Israëlische politiek. In deze frustraties speelt Jeruzalem een prominente rol, omdat deze stad behal ve symbool van het jodendom ook voor de islamieten van grote betekenis is. Moet Den Haag toegeven aan wat terecht omschreven wordt als chantage van Arabische zijde? Moet Nederland van de andere kant ernstige schade lijden als uitvloeisel van een zinloos, ondoordacht besluit van Israel? Principieel is het niet oirbaar dat de Nederlandse regering toegeeft aan Arabische druk. Anderzijds behoeft zij zich echter ook niet nodeloos te begeven in een eenzame heldenrol, die haar is opgedrongen, omdat men in Israël zelf het zicht kwijt raakt op wat reëel en haalbaar is in het Midden-Oosten. Veel hangt af van de wijze waarop de Veiligheidsraad waarschijnlijk vannacht haar re solutie zal presenteren waar meer dan een week over is on derhandeld, en waarin naar verwacht mag worden van Nederland zal worden geëist de ambassade uit Jeruzalem te verplaatsen. Pas daarna zal ons land een realistische afwe ging kunnen maken. Negentig doden na explosie in Iran TEHERAN Tenminste 9® mensen zijn om het leven pe- komen cn 35 gewond geraakt toen een pakhuis met explo sieven in de olierijke provin cie Khuzestan ontplofte, so is dinsdag door het officiële Iraanse persbureau Pars go- meld. De explosie deed zich maan dagavond voor in de stad Gachsaran, en was volgens Pars door kortsluiting veroor zaakt. De zuidwestelijke pro vincie Khuzestan is al meer dan een jaar het doelwit van sabotagedaden door zelfbe stuur eisende Iraanse Arabie ren. Ontvluchte gevangenen gepakt BRUSSEL Drie van de ne gen gedetineerden die zondag avond zijn ontsnapt uit een ge vangenis in Luik, zijn maan dagnacht door de politie gegre pen. Een was al eerder aange houden zodat er nog vijf voortvluchtig zijn. Een van hen is de 27-jarige Mauricio Turato die in 1979 tot 25 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens moord op een ju welier in Luik. SALISBURY De van moord verdachte minister vmn Arbeid van Zimbabwe, Edgar Tekere, is gisteren op borg tocht van 50.000 Zimbabwe- dollar en na een persoonlijke verzekering van premier Mu gabe aan het gerecht uit voor arrest ontslagen. Tekere heeft zijn pas moeten inleveren en mag Salisbury niet verlaten. Tekere was op 6 augustus gearresteerd onder verdenking van moord op een blanke boer. Tekere werd tot zijn arrestatie beschouwd als de woordvoerder van alle ex- partisanen die nog niet in het dagelijks leven zijn opgeno men. Het gerechtelijk vooron derzoek tegen hem werd ook al maatstaf gezien voor de mate waarin de regering-Mu- gabe de onafhankelijkheid van de justitie zou steunen. „El Cordobes" zwaar gewond MADRID De beroemde Spaanse stierenvechter „El Cordobes" ligt met zware ver wondingen in een ziekenhuis in Madrid. Toen de 44-jarige Manuel Benitez maandag tij dens een gevecht in de provin cie Toledo, ten zuiden van Ma drid de genadestoot wilde toe brengen, scheurde de stier zijn rechterdijbeen open. MOSKOU De gebeurtenis sen in Polen worden zowel in Oosten als Westen met grote belangstelling ge volgd. Ook het Russische persbureau TASS, dat tot nu toe gezwegen had, heeft thans melding gemaakt van „arbeidsonderbrekingen in sommige ondernemingen in Polen". Veel aandacht wordt daarbij besteed aan de oproep van Gierek om het werk te hervat ten en op diens mededeling, dat er niet getornd kan wor den aan de socialistische sa menleving. China brengt alles voluit op de voorpagina,s van de dagbla den. De Italiaanse communis ten menen, dat in Polen een veelvromige ontwikkeling niet in de weg mag worden ge staan. Oost-Duitsland is weer erg terughoudend in de be richtgeving. Het maakt welis waar melding van de stakin gen met veel nadruk op de economische aspecten, zonder dat verder bijzonderheden of achtergronden werden gege ven. De Franse communisten heb ben met grote terughoudend heid gereageerd. Een officieel commentaar werd niet gege ven. Hun Spaanse partijgeno ten nemen een afwachtende houding aan. De Nederlandse Waarheid vindt een strijdmid del, dat, ook in Oost-Europa, niet betwist mag worden. Het blad zegt ook, dat de Polen hun problemen zelf moeten oplossen, zonder dwang of hulp van buitenaf. Decreten van bovenaf brengen geen op lossing. Washington heeft besloten om Moskou geen waarschuwing te geven over de mogelijke ge volgen van ieen ingrijpen in Polen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken, heb ben Amerikaanse diplomaten niet met hun Russische collega over de situatie in Polen ge sproken. „Alles wat wij zeg gen, zou hun alleen maar irri teren", aldüs een woordvoer der. De NAVO is van mening, dat de Poolse en Russische troe penbewegingen in Noord-Po len niets te maken hebben met de gebeurtenissen Gdansk en elders. Al weken geleden was Honderden sympathisanten staan voor het hek van de Lenin-scheepswerf die is opgesierd met een portret van paus Johannes Paulus II, bloemen en de Poolse vlag. De sympathisanten brengen ook voedsel naar de sakers. al bekend dat de Russen en Polen oefeningen in Noord- Polen zouden houden, in sa menwerking met Oost-Duits land. Zij zien verder geen te kenen, dat de Sovjet-Unie van zins is om in te grijpen, zoals zij gedaan heeft in Hongarij (1956 en in Tsjecho-Slowakiie en 1968. Enige honderden Britse toeristen konden gisteren met de eerste ferry-overtocht de haven van Cherbourg ver laten, waar zij vier dagen hadden vastgezeten. (Van onze correspondent) PARIJS - Terwijl de Franse havens steeds verder vergrendeld worden, hebben de vis sers hun blokkade van de haven van Cher bourg en Ajaccio opgeheven om de toeristen in staat te stellen naar huis terug te keren. In Cherbourg werd de afgrendeling 24 uren opgeheven om de ruim 6000 Britse toeristen in staat te stellen naar Engeland over te ste ken. De nationale Franse luchtvaartmaat schappij Air France kende gestrande toeris ten een reductie van 50 procent toe op de ta rieven naar Groot-Brittannië op vertoon van hun oorspronkelijk passagebiljet voor de overtocht over zee. De vluchten hadden plaats vanaf zes luchthavens langs de Ka- naalkust. In Le Havre had gistermiddag een bijeenkomst plaats van de zogenaamde verzoeningscommis sie die naar een oplossing in het conflict tussen overheid en rederijen van de industriële vis vangst streeft. De bijeenkomst tussen vakbond sonderhandelaars en reders leidde niet tot suc ces. Met name kon men het niet eens worden over de verkleining van de bemanningen. Zelfs wanneer tussen deze twee groepen overeen stemming zou zijn gevonden, had dat nog niet het einde van de blokkades betekend. De af grendeling is namelijk voor een deel het werk van de kleine zelfstandige vissers wier proble men hemelsbreed verschillen van de grote in dustriële visserij. De zelfstandige vissers eisen op de eerste plaats een verlaging van de motor brandstofprijzen en een subsidie hetgeen de re gering zegt niet te kunnen toestaan. De over heid verklaart dat de prijzen van de dieselolie voor de vissers al de laagste in Europa zijn en dat de regering daarop nog een kleine subsidie toekent. Verder te gaan zou tot conflicten lei den binnen de Europese Gemeenschap, zo heet het. (Van onze correspondent Jan Drummen) Zondag 31 augustus zal Frankrijk „de verkeersopstopping van de iw" beleven omdat dan het verkeer van de Qgkerende vakantiegangers uit Zuid-Frank- k en Spanje samenvalt met dat van de naar terugrijdende weekend-uitvliegers. De problemen zullen vooral rond Parijs onoplos baar dreigen te worden en met name op de auto weg van het zuiden naar de hoofdstad op een kilo meter of vijftig vóór Parijs. Op het laatste gedeelte van de autoroute Du Soleil hebben namelijk sedert enige tijd uitgebreide verbeteringswerkzaamheden plaats. De verkeerspolitie heeft nu een waarschu wing tot de weggebruikers.gericht dit gedeelte zo veel mogelijk te vermijden, omdat het een ware „nachtmerrie" dreigt te worden waarin honderd duizenden automobilisten uren en urenlang vast komen te zitten. De vernieuwing van het hele wegdek is op 5 augustus begonnen en zal eind ok tober gereed komen. Het is een zeer belangrijk en uitgebreid werk en als gevolg daarvan zal het ver keer dat normaal over drie banen loopt in één baan samengeperst moeten worden, terwijl de naar het zuiden voerende stroom eveneens gereduceerd wordt, maar echter tot twee rijstroken. Een en ander heeft al tijdens het verlengde week einde van 15-17 augustus grote moeilijkheden op geleverd. Het probleem ligt tussen Fontaineblau en Corbeil en dit stuk zal vermoedelijk het toneel van de „opstopping van de eeuw" worden. De automo bilisten wordt dan ook op het hart gedrukt de au toweg bij Nemours te verlaten en de Rijksweg nr. 7 te volgen via Fontaineblau en Ponthierrf om dan later weer via Rijkweg nr. 5 bij Melun naar de au toweg terug te keren. Dit neemt niet weg dat het doorgaande verkeer in Ponthierry eveneens uiterst moeilijk zal worden, evenals in Corbeil en Melun.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7