Universiteits gebouwen verliezen weinig warmte INFRAROOD LUCHTFOTO'S TONEN AAN: meente krijgt nog halve ton van Teekens [Irdering van achterstallige keuringsrechten fVerkgroep voor buitenbeentjes9 Motorrijder gewond Sportieve jongeman WOUT BERGERS SPORT B.V. LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 r.) 20.0 21.45 C I.OO Sp< S Infra-rode lucht- mserie. wijzen uit, dat de - diversiteit Leiden 35 Metj,, kunnen besparen iy bestaande warm- 22|ielekken te dichten, tot grote paniek iet, want het onder» ift geen exorbitante igen aan het licht trzoek werd gehouden tader van het streven Realonlmen tot ener6iebespa- 1^30 taatregelen binnen de 0.00 C*eit. Nu de uitslag be et Ted| wordt nader onder- hoeverre het rendabel Egelen tegen het ener- js te nemen. Het is na- og niet bekend binnen ^■■■■Itijd de isolatiekosten Pwonnen kunnen wor- n Iê* onderzoek kostte M^^ilden. jovember gaf de uni- I aan een Engelse fir- SS?; racht om het onder" 17 jar warmteverlies te pn. Tevens zouden de WDfyi van het Academisch juis Leiden worden on- j. Het A.Z.L. betaalt vierde deel van van het onderzoek. werd_de opdracht gesteld als volgt: in het begin reeds verwacht ten, kan worden gesteld, dat de meeste gebouwen van de universiteit wat betreft ele mentaire zaken als dak- en ge velconstructies aan goede iso- latievoorwaarden voldoen en dat er geen ongerustheid hoeft te bestaan omtrent extreme warmte/energieverliezen. Bij de verantwoording van het project werd gesteld, dat het verrichte onderzoek weliswaar op het eerste gezicht vrij kost baar is, maar dat de universi teit in elk geval op zeer snelle wijze (de foto's werden eind november '79 gemaakt) de ze kerheid heeft gekregen, dat zij ,zich geen al te grote zorgen behoeft te maken. vanuit een vliegtuig worden 's nachts infra-rode foto's geno men. De kleurverschillen op de foto geven het tempera tuurverschil van het aardop pervlak en gebouwen aan. Als een bepaald gebouw op de foto extreem licht van kleur is, be tekent dat, dat het gebouw veel warmte verliest. Bij een donkere kleur is er niets aan de hand. 10 T Analyse punten is echter niet onrustba rend, omdat het de normale warmteafvoer betreft: ventila toren, zuurkasten, ketelhuizen, enzovoort. Er zijn drie uit schieters, die bijna zeker aan gepakt moeten worden. Ten eerste het Sylvius Laboratori um. Tijdens de bouw van het lab waren aanvankelijk drie torens gepland. De derde toren werd echter niet gebouwd en in plaats daarvan werd een houten noodgevel neergezet. De noodgevel is de rotte plek in de appel. De isolerende werking is niet bepaald hoog en er treedt aaanzienlijk warmteverlies op. Vervolgens bleek, dat de warmtetransport leidingen op het voorkandi- daatslaboratorium (bij het sportgebouw) gebreken ver toonde wat betreft de isolatie. Vernieuwing van het isolatie materiaal lijkt noodzakelijk. De derde uitschieter is de noordgevel van het Huygens laboratorium, die aansluit aan de verbindingsgang met het kandidaatslaboratorium. Naast deze drie meest onrustbarende punten blijven nog achten twintig locaties over, waar warmteverlies optreedt. Het betreft voornamelijk warmte verlies door kapconstructies en gevel-warmteverliezen. ken worden in de komende tijd, indien het nodig en finan cieel haalbaar is, betrokken in de jaarlijkse onderhoudspro- gramma's van de universiteits gebouwen. Het opstellen van een apart programma lijkt op het eerste gezicht niet noodza kelijk. Zo wordt reeds in de komende weken aandacht be steed aan de mogelijkheid van het gebruik van beter isole rend glas bij de (reeds geplan de) vervanging van de begla zing van een der kassen van de Hortus Botanicus. Momenteel werkt de Rijks Universiteit Leiden zogenaam de energiebesparingsprojecty- en uit. Dat gebeurt in samen werking met de Rijksgebou wendienst. De projecten heb ben betrekking op de Sylvius- laboratoria en het Huygens Laboratorium. Voor de finan ciering daarvan doet de R.U.L. een beroep op het ministerie van Onderwijs en Wetenscha pen. Het ministerie heeft er bij de Rijksuniversiteiten name lijk op aangedrongen voorstel len in verband met energiebe sparende maatregelen in te dienen. Voor de financiering bestaat een pot met honderd miljoen gulden als inhoud. De isolatie van de ondergrondse warmtetransportleiding ten slotte, wordt geïnspecteerd en vervolgens verbeterd of ver nieuwd. Zoals de Engelse deskundigen- Het is hoogst twijfelachtig of ook andere gebouwen, die op de foto's meegenomen zijn er net zo gunstig vanaf komen. Hoewel dat niet apart in het rapport vermeld staat het onderzoek richt zich slechts op de universiteitsgebouwen kan bij bestudering van de fo to's worden geconstateerd, dat bij enkele gebouwen in Leiden aanzienlijke warmtelekken aanwezig zijn. Bijzonder op vallende (witte) uitschieters op de foto's zijn het Stadsbouw- huis aan de Langegracht, Fas- son aan de Lammenschansweg en de Hollandse Constructie Werkplaats aan de Zoeter- woudseweg. 1) de warm te-transport leiding waarvan de iso latie in ongerede is ge raakt. 2) De Huygens en Gor- laeus laboratoria. 3) De nieuwbouwwijk Boekhorst. 4) Het Sylvius laborato rium. 5) Het Academisch Zie kenhuis Leiden. 6) Het Stationsplein. Het witte streepje is een stuk pas geasfalteerde weg dat nog warmte uit straalt, terwijl direct on der de zes de witte vlek ken van de warme bus motoren zichtbaar zijn. 7) Stads bouwhuis aan de Langegracht. 8) Fasson aan de Lam menschansweg. 9) De kassen van de Hortus Botanicus. 10) Het Rijksherbarium en de laboratoria van Biologie. 11) De industriën aan de Vijf Meilaan met onder meer de HCW. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ■■ungen heeft het college geadviseerd Vlees- Teekens slagerijen alsnog aan te slaan im 52.000 gulden achterstallige keurings- zict. De achterstallige rechten dateren uit het jk rkwartaal van 1977 waarin Teekens, voor- ikeriM °P een wetswijziging die op 1 januari dagvoerd zou worden, weigerde mee te wer- t erH de vleeskeuring. •suit Bnuari '78 bepaalde artikel 8 van de vleeskeu- dat vlees dat werd ingevoerd in een ander eJiringsdistrict opnieuw gekeurd moest wor- h°f deze nadere keuring dienden de door de •te vastgestelde keuringsrechten betaald te Van verschillende kanten werd getwijfeld nut van artikel 8 daar met name het vlee- rt goed geregeld leek te zijn. Het bewuste ar tikel werd op l-l-'78 door de Tweede Kamer ge schrapt. Een aantal vleesgrossiers deelde begin '77 mee dat de betaling van de keuringsrechten onder protest zou geschieden. Teekens ging nog verder aoor vanaf april van dat jaar zijn vlees niet meer ter keuring aan te bieden en, hoewel in eerdere instantie was toegezegd dat de keuringsgelden wel betaald zouden worden, het betalen van de gelden vanaf 14 septem ber achterwege te laten. De directeur van het open baar slachthuis besloot het vlees dan maar bij Teek ens zelf te laten keuren en maakte dagelijks proces verbaal op tegen Teekens. De officier van Justitie had inmiddels te kennen gegeven niet te willen op treden tegen de grossiers die hun vlees niet ter keu ring aanboden maar wel hun keuringsgeld betaal den. Al eerder werd op het gemeentehuis gesproken of de achterstallige keuringsrechten wel of niet feïnd moesten worden. Het feit dat Teekens weiger- e inzicht in de administratie te geven en dat daar door de juiste hoeveelheid vlees niet bekend was, deed het college destijds besluiten niet tot vordering over te gaan. De commissie is nu, enkele jaren later, toch tot de conclusie gekomen dat Teekens de 52.000 gulden moet betalen. Belangrijkste argument van de com missie is, dat er van rechtsongelijkheid tegenover de andere, wel betaald hebbende, vleesgrossiers sprake zou zijn wanneer Teekens buiten schot blijft. De commissie heeft haar beslissing voorgelegd aan het college die vermoedelijk de volgende raadsvergade ring haar definitieve besluit aan de raad kenbaar zal maken. M In Leiden Is onlangs de ïep „Buitenbeentjes" opgericht, litenbeentjes" worden kinderen die in principe lichamelijk en normaal zijn maar toch een lijk gedrag vertonen waar- en opvoedingsmoeilijkheden ridjk Edjpe: vln de kinderen hebben een lichte in de hersenfunctie. Minstens zes van alle schoolgaande kindéren irmee te kampen. Maar al te vaak zij voor hun opvoeders, hun di- geving en voor henzelf een zware vormen. Het kind kan in de loop van de tijd een grote faalangst ontwikke len, met als gevolg een zich verdrietig te rugtrekken of agressief gedrag. Om deze weinig in het daglicht tredende groep een stem te geven is in 1976 in Oss een lande lijke Stichting Integratie Buitenbeentjes opgericht. Deze Stichting tracht ouders en deskundigen zoveel mogelijk informatie te verschaffen over de afwijking die ten grondslag kan liggen aan het onbegrijpe lijke gedrag van de „Buitenbeentjes". In de Leidse regio bestond tot voor kort geen plaatselijk overlegorgaan. De werk groep „Buitenbeentjes" bestaat uit een echtpaar dat zelf een „Buitenbeentje" als kina heeft en een maatschappelijk wer ker. De werkgroep wil in contact komen met ouders en /of verzorgers van de in de Leidse regio wonende „Buitenbeentjes". Het is de bedoeling dat bij voldoende belangstelling praatgroepen worden geor ganiseerd. Het doel van de praatgroepen is om door het met elkaar laten praten van ouders en verzorgers die met dezelfde problemen kampen te komen tot een uit wisseling van informatie, men kan van el kaar leren en naar oplossingen zoeken. De oproep is in eerste instantie gericht aan ouders van de wat oudere „Buitenbeen tjes", in de leeftijd vanaf 16 jaar. Belang stellenden worden verzocht te schrijven naar de Werkgroep „Buitenbeentjes", Me relstraat 120 in Leiderdorp. LEIDEN Een 52-jarige motorrijder uit Katwijk is gisteravond ernstig ten val gekomen toen hij plotseling moest remmen voor een we- gafzetting. De Katwijker reed met zijn motor rond 23.45 uur over de Willem de Zwijgerlaan rich ting Oegstgeest. Ter hoogte van de Kooilaan bemerkte hij plotseling dat zijn rijbaan niet verder voor het verkeer toe gankelijk was. De motorijder probeerde te remmen maar verloor daarabij de macht over het stuur en kwam ten val. Hij werd met enkele gebroken ribben en wat schaafwonden voor onderzoek naar het Dia- connessenhuis overgebracht. De politie sluit niet uit dat een te hoge snelheid de oorzaak van het ongeluk was. ADVERTENTIE gevraagd voor de verkoop van sportartikelen. Haarlemmerstraat 232 - Tel. 124681. Nu 3 maal in Leiden. Installatie pastor H. Pot De Leidse deken J. Schlatman zal zondag 24 augustus om 10.45 uur pastor H. Pot installeren als pastor van de parochie van de H. Leonard us a Portu Mauritio. De installatie vindt plaats in de parochiekerk Paters Franciscanen aan de Haagweg 13. Pastor Pot werd ge boren in 1928 in Utrecht. Hij is onder meer catecheet geweest in Venraay en Kerkrade, was zeven jaar werk zaam als directeur van het liturgisch centrum in Roer mond en eveneens zeven jaar benoemingsadviseur en provinciaal overste bij de provincieraad van de Fran ciscanen in Utrecht In laatstgenoemde hoedanigheid was hij actief als begeleider van leefgroepen. Pastor Pot volgt pastor C.J.P.J. Maarschalkerweerd op, die met emiritaat gaat Het is zijn eerste volledige pasto rale benoeming. Jubileum spel- en instuifdag De Leidse Christelijke Kampeervereniging viert dit jaar het 60-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het jubileum wordt zaterdag voor iedereen, die dit jaar met een van de kampen van de LCKV is meegegaan, een spel- en instuif - dag gehouden. De happening heeft plaats op de sportvel den van het Leidse Hout. Om 11 uur worden de spelen ge opend en duren tot ongeveer zes uur. Het terrein is reeds vanaf half elf toegankelijk. Anthroposofie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat wordt een serie lezingen over anthroposofie ge houden. Anthroposofie is een geesteswetenschap geba seerd op de filosofie van Rudolf Steiner. De eerste le zing vindt plaats op dinsdag 26 augustus. De heer P.C. Veltman van de Rudolf Steiner School houdt dan een lezing; aanvang acht uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3