Moos mar huis was voor korte tijd een „vrijstaat'' politiechef Valken: Beter veel dan weinig Nieuwe (Vervolg van de voorpagina) „We hadden veel erger ver wacht", aldus een politie woordvoerder opgelucht. „We hadden verwacht dat de krakers, minstens een man netje of honderd, de Prins Hendrikkade met hand en tand zouden verdedigen. Tot de laatste snik. De medede ling dat het pand verlaten was, kwam voor ons als een volslagen verrassing". Dit laatste mag opmerkelijk heten. Hoe kon de uittocht aan een geoefend speurdersoog zijn ontgaan? Pastor Zuidgeest van de aanpalende St. Nicolaas- kerk was duidelijk in zijn uit spraak, dat hij de krakers wel zeker op hun vlucht had waar genomen voordat de ontrui mingsactie begon. De sleutel tot het raadsel is wellicht gele gen in de suggestie van burge meester Polak gisteravond, dat de vluchtweg via de St. Nico- laaskerk kan hebben gelopen (de Raad van Kerken in Am sterdam heeft 'getoond veel sympathie voor de kraakbewe ging te voelen) en in dat bede huis mag de politie nu een maal niet komen. Het tijdstip van de ontruiming vier uur 's middags, net wanneer de avondspits naar het bij de Prins Hendrikkade gelegen Centraal Station na dert roept ook vraagtekens op. Een politiewoordvoerder stelde dat bij eerder ingrijpen de politie een hele dag met een onrustige situatie zou komen te zitten. Bovendien bestond nu niet het probleem van het onderdak brengen van de een heden van elders, die assisten tie verleenden. Het wijkcentrum d'Oude Stadt dat in de kraakaffaire een gro te rol heeft gespeeld, geeft de volgende verklaring: „Deze ontruiming moest dienen als een politieke demonstratie. Hoe meer mensen er getuige van waren, hoe liever. Het was een pure uiting van machtsvertoon. Het had het karakter van een openbare af nen takelden in laadbakken eerst honderdtwintig politie mensen, compleet met snij branders en kettingzagen, om hoog tot aan de dakrand het lege pand, en brachten vervol gens vijftien verbouwereerde journalisten, die zich daar in de benarde veste hadden laten verschalken, naar beneden. Honderd galopperende politie mensen te paard en evenzo veel brullende motoren met zijspan op straat; twee helicop ters en een verkenningsvlieg tuig in de lucht. Of, zoals de net in functie getreden nieuwe hoofdcommissaris van politie in Amsterdam Valken gistera vond laat zei: „Beter veel dan weinig". Het publiek mocht de show, bij gebrek aan toegang tot het Centraal Station, noodgedwon gen, maar gratis gadeslaan. „Dit is het beeld van een om singeling van zware misdadi gers, terwijl we gewoon wo ningzoekende jongeren zijn", liet kraker Moos via zijn een zame megafoon in de dakgoot weten. „Zo vergaat het actie voerders die zich niet voegen naar een uitspraak van de on afhankelijke rechter", luidde de boodschap van de andere kant. „Wie in de toekomst weer een vonnis naast zich neerlegt, weet wat hem te wachten staat". Dappere taal en de zeven tien gearresteerde stenen gooiers van gisteren bezinnen zich al dan niet in hun cel. Maar hoe moet het nu verder met de Groote Keijser in Am sterdam ook ontruimbaar krachtens gerechtelijk vonnis, maand na maand echter met rust gelaten, haard van nieuwe kraakacties. „Want wij gaan door", hebben de vluchtelin gen van de Prins Hendrikkade gisteren in het schijnsel van hun noorderzon laten weten. „Wij kraken opnieuw totdat de wantoestand van elfhon derd leegstaande luxe apparte menten in Amsterdam is opge heven". PIET SNOEREN utters van de marechaussee in een van de hoogwef- erden ingezet bij de operatie aan de Prins Hendrikka den zeer strenge instructies voor het mogelijk gebruik lurwapens, zo verklaarde hoofdcommissaris Valken na deed dat nadat burgemeester Polak eerder had ver- s van de inzet van de scherpschutters te hebben ge- straffing, een publieke terecht stelling". Nooit vertoond Mocht dit de overweging zijn geweest van de massapsycho logen die burgemeester Polak hebben geadviseerd, dan heeft het publiek «waar voor zijn be lastinggeld gekregen. Een in grijpen van dergelijk formaat is in Nederland nooit eerder vertoond. Vijf torenhoge kra WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 PAGINA 13 Met een stalen container worden leden van de ME op het dak van het kraakpand neergelaten. Vanuit een andere bak dekken collega's met een waterkanon de actie. '.•NLAND LEIDSE COURANT (EN PROBLEEM fS ONTRUIMING De Spoorwegen hebben geen noemens- (X/llShder ondervonden op het Amsterdamse Cen- tijdens de ontruiming van de gekraakte pan- Tins Hendrikkade, vrijwel gelijktijdig met de it voorzorg waren de drie vooringangen van fgesloten en leverden de Amsterdamse stads- ssagiers af aan de IJ-zijde. Voetgangers kon- bn bij de westelijke oprit aan de Haarlemse zij- |De treinen reden op tijd. WONEN"PAS SNKELE MAANDEN Echt wonen in de gisteren ontruimde P.H.-kade is pas over vier of vijf maanden _s zo'n ravage aangericht dat er eerst moet ^knapt en herbouwd, aldus een van de legale zullen snijbranders aan te pas moeten ko u-akers stalen platen aan elkaar hebben gelast rig te barricaderen. Die platen zijn met name prt aangebracht, in de woningen van de legale Jaar de krakers vreesden dat de Mobiele Een- inenvallen. Relschoppers stelen bouwmaterialen en puin van de dekschuiten aan de Keizersgracht om daarmee barricade op te kunnen werpen. \M In de hemel hingen, i aan gigantische hoogwer- jakken met marechaussees. wachtend op het sein om «puit met hogedruk-kracht [of de ramen te richten. Op Igte, ruim 20 meter, zweef- perpschutters, de vinger om j van hun snelvuurwapens, [dvijftig manschappen van ^ussee wachtten op de beve- jaal had de deurwaarder tot gesommeerd. Toen nam, (het hoogste raam, kraker oord. En zei dat iedereen al •muieerde het anders. En on- ■as lang niet iedereen naar in van „haar zijn of haar ei- te meesten waren vermoede- p zoek naar een ander kraak- ie anti-climax die de geraffi* rij teweeg bracht, was er niet É„Je moet je eens indenken zo'n krakersgrap de samen- ;t kost", maande de hoofdin- r wiens bevel de actie stond, iwenhorst dacht op dat mo- i geld. Aan dat van haarzelf kinnetje. Christine, acht maan- er, is één van de legale bewo- ■fe luxe-appartementen aan de W Irikkade. Zij en haar man Rob ^»t gebeuren met verrekijkers ^ïl Victoria. „Slappe lui", was ^Jreactie op de onverwachte af- krakers. Maar direct daarna: ■t het in ieder geval een hoop de marechaussee had moeten 1 het pand, waren er in onze ongelukken gebeurd. Eerste aan de voorkant moet je rake rs *d niet kunnen missen". i buurman/eigenaar in het ge- 'inmiddels landelijk bekende L volgde op dat moment han- de schermutselingen vlak «Victoria, tussen stenengooiers I lEnheid. Zijn wrok over de el- Lij de afgelopen maanden heeft ^^rstaan, uitte zich in onder- ch, elke keer dat een subver- ït een rake klap te pakken üat gebeurde nogal eens. „Op Ié geen herrie, dan hier dubbel """ken de amok-makers te den- djstenen vlogen met tientallen Iht en raakten niet zelden ook jassanten. Een politie-busje dat [£lwel geworden chauffeur was prd onmiddellijk omgekieperd ;n f geramd, kei nJ eter verder, binnen het cordon kkpand, ontspon zich inmiddels linge discussie tussen Moos en m jerder van de marechaussee, jiu wel gezegd dat op hemzelf Eszelschap filmers en journalis- n uit het gebouw verdwenen lelemaal af was de kous daar mee nog niet. De bevelvoerder attendeer de zijn gesprekspartner en de makkers van de media erop dat zij in ieder geval wel in overtreding waren, wegens „ver nieling, huisvrede- c.q. lokaalvrede breuk". Of ze dus maar naar buiten wil den komen. Moos: „De voordeur zit dicht". De bevelvoerder: „Ik geef u drie minuten tijd alle lokalen 77a tot en met 82k te ver laten. Daarna wordt u aangehouden". Moos: „Maar we hebben de voordeur dichtgelast. We kunnen het pand gewoon niet meer uit. Brandt u de voordeur maar open en kom ons halen". De bevelvoerder: „Tot mijn droefheid, eminente spreker, hebben we de daarvoor benodigde snijbranders hier niet voorhan den. Wij zullen u langs andere weg komen halen". En zo gebeurde het dat er tweemaal een container (zo'n dichte, metalen reuzen- doos) werd volgestopt met marechaussees en naar het dak van het gebouw getakeld. Een uurtje later werden de media-verte genwoordigers met dezelfde lift naar de begane grond gebracht. Van de linkse be richtgevers bleken de Vara, De Nieuwe Linie en De Waarheid vertegenwoordigd. Namens jong rechts waren er werknemers van Veronica. Moos zelf zwaaide ten af scheid met een bos verlepte bloemen. Hij en een andere, toch nog verzwegen kra ker, werden"als laatsten naar beneden ge takeld en als arrestanten afgevoerd. In een stadsbus waarin dus voor nog veel meer arrestanten plaats zou zijn geweest. Voor de journalisten en filmers, die even goed in overtreding waren, liet de politie genade voor recht gelden. Of deze laatsten niet bang waren geweest? Nou nee hoor, de geïnviteerde mediavertegenwoordigers hadden, eind vorige week al, de verzeke ring gekregen dat hun veiligheid gegaran deerd was. Ingewijden konden toen dus al krachtig vermoeden dat de ontruiming met een list gepaard zou gaan. Baby „Maar voor mij was het echt een plezieri ge verrassing", aldus Christine Rouwen- horst (30), de legale bewoonster die on danks haar zwangerschap als één van de eersten een kijkje ging nemen in het her overde pand. Christine en Ben (35) bivak keren tijdelijk op een woonboot van ken nissen die op vakantie zijn. Christine: „Eind van de maand komen die weer te rug. Waar we dan naar toe moeten weet ik niet. Terug naar de flat kan in ieder ge val niet. Mijn baby moet volgens de bere keningen 19 september komen. En ik voel er niets voor om het geboren te laten wor den in een gebouw waar overal bouwvak kers bezig zijn om de boel te herstellen. Denk maar niet dat die vóór 19 september klaar zijn. Ik verwacht dat de gemeente ons helpt want anders weet ik het ook niet". Overigens heeft Christine de span ningen tot nu toe nog prima het hoofd kunnen bieden. „Het kind groeit", zegt de dokter. „Alles gaat goed". WILLEM SCHEER Kraker Moos richt zich per megafoon vanuit het kraakpand tot de ME en het pu bliek. AMSTERDAM „Vondelstraat" had gisteren een met een verfspuitbus uit geruste graffiti-aanhanger haastig op de witte gevel van het pand De Groote Keyser gekalkt En inderdaad, het leek er even op, dat Amsterdam, na het tweedaagse beleg van de Vondelstifeat, opnieuw een staatje binnen de stads grenzen moest tolereren. De coup werd ditinaal gepleegd op de Keizersgracht en de vrijstaat kreeg zijn beslag tussen de Reestraat, de Berenstraat en de Prinsengracht Zes UUJ- 's avonds was alles nog zo rustig, aan de Keizersgracht Het kraakpand De Groote Keyser lag er verlaten bij, een handvol jongelui ving de laatste zonne stralen op. Buiten het penetrante gebrom van een politievliegtuigje getuigde niets van de rellen die even tevoren nog bij het Centraal Station, op de Prins Hendrikka de, het Damrak en de Martelaarsgracht hadden plaatsgevonden. Nog geen ander half uur later was het toneel van de Kei zersgracht echter totaal veranderd. Het sportvliegtuigje was vervangen door twee helicopters; voor de Groote Keyser waren intussen ruim duizend mensen samenge stroomd. De ontruiming van een al drie jaar ge kraakt en bewoond kraakpand in de Hui denstraat, op nog geen 500 meter van de Keizersgracht, was de directe aanleiding voor de plotselinge onrust. Een knok ploeg, begeleid door een vijftiental politie agenten, zorgde dat het huis ter plaatse in minder dan geen tijd leegraakte. „Polak trapt je in je rug, vanaf nu is het oorlog", riep een kraker geëmotioneerd. Hij doelde op de gisteren door burgemeester Polak gedane toezegging, dat geen andere kraakpanden dan die aan de Prins Hen drikkade zouden worden ontruimd, zo lang de bewoners van die panden zich rustig hielden. Het was duidelijk, na het febeurde in de Huidenstraat had de raakbeweging en het onduidelijk gezel schap van sympatisanten en belangstel lenden eromheen, zijn laatste restje ver trouwen in het gemeentebestuur opge zegd. Barricaden Op de Keizersgracht manifesteerde zich in korte tijd een zeer verontwaardigd ge zelschap. Binnen een uur slaagden de de monstranten erin, veertien barricaden op te werpen op kruispunten die direct toe gang gaven tot de Keizersgracht. Daarbij werd dankbaar gebruik gemaakt van af valcontainers, sloopmateriaal en dekschui ten, rijkelijk beladen met stalen buizen en duimendik hout. Verder deden parkeer- paaltjes, bouwketen en de geleverde con tainers dienst als wegversperringen. Om acht uur stonden alle attributen voor de „Vondelstraat nummer twee" op hun plaats. De barricaden, manshoog en vak kundiger geconstrueerd dan ooit op iedere straathoek, en daartussen een gemêleerd gezelschap van krakers, relschoppers, toe risten en vechtjassen met slagwapens, hel men en gasmaskers, op vrijwel alles voor bereid. In de loge: de bewoners van de Groote Keijser, bovenop het barokke dak van de Beerenspanden. Een vitale plaats in de hele enscenering werd ingenomen door vijf reusachtige gasflessen, dreigend als echt afweergeschut en denkelijk niet minder gevaarlijk, opgesteld op het dak van de Groote Keijser. Buiten het kraakterrein hadden kleine middenstanders, winkeliers en kroegba zen intussen hun nering in veiligheid ge bracht. In de onmiddellijke nabijheid van de kraakpanden viel geen etalage meer te bezichtigen. Al ruim tevoren hadden de omwonenden bevreesd voor vliegend gesteente spaanplaten en rolluiken aan geschaft. Vanaf zondagavond werd in Amsterdam tot diep in de nacht getim merd. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Teveel gevergd De kraakgroepen mochten zich dan orga niseren in buurtcomité's, sympathie voor hun strijd voor de woningnood viel giste ren door de omwonenden van de Keizers gracht niet te bespeuren. Het getimmer in de kraakpanden tot diep in de nacht, het burengerucht, de vernielingen en het voortdurende va-et-vient van buitenissige figuren had van veel buurtbewoners te veel gevergd. Een buurtbewoner maakte aan iedereen die het maar horen wilde duidelijk dat hij de politie bij hun ontrui ming wel even zou helpen. Om zijn woor den kracht bij te zetten had hij een honk balknuppel meegenomen. De vrijstaat Keizersgracht hield, in deze gespannen en verwarde atmosfeer, niet lang stand. Alles leek te wijzen op een gewelddadige confrontatie, tussen Mobiele Eenheid, kra kers en eventueel ook geagiteerde buurt bewoners. Maar terwijl de krakers zich op en tussen hun barricaden verschansten en geruchten over oprukkende politie-eenhe- den steeds frequenter doorsijpelden, kwam toch overleg tot stand tussen de vertegenwoordigers van de kraakgroepen en de Amsterdamse politie. Wat een wee- klang onmogelijk was geweest leidde gis teravond in een explosieve situatie tot re sultaten. Burgemeester Polak bleek na het gebeurde op de Prins Hendrikkade bereid de toezegging te doen zijn handen voor 24 uur van het krakersbastiljon De Groote Keijser af te trekken. De krakers op hun beurt lieten de eis vallen dat alle arrestan ten van de gebeurtenissen rond de Prins Hendrikkade onmiddellijk moesten Wor den vrijgelaten. 24 uur „De barricaden zijn nu niet meer nodig, de Groote Keyser wordt niet meer aange vallen. De M.E. komt de eerste 24 uur niet, dat heeft Polak ons zwart op wit ge geven. Als we de barricaden handhaven komt de M.E. zeker. De boel moet dus op geruimd", schalde het over de Keizers gracht. Een mededeling die niet overal even enthousiast werd ontvangen. Een blonde Amsterdamse, die het Jiele gebeu ren vanaf haar balkon in de Reestraat had gevolgd, applaudiseerde geestdriftig. .Al les weer netjes op zijn plaats", voegde ze de demonstranten toe. Maar een deel van de krakers had zo zijn twijfels over* het bod van Polak. „Jullie laten je belazeren. 24 Uur uitstel, dat betekent dat ze mor genmiddag, als de barricaden zijn opge ruimd, weer op de stoep staan. Die barri caden blijven liggen, dit is een lachertje", werd tegengeworpen. Aan weerszijden van de barricaden in de Reestraat groepeerden zich voor en tegen standers van de blokkadeopheffing. Wa gentjes van de gemeentereiniging, die even later arriveerden moesten toen nog onverrichterzake terugkeren. Uiteindelijk werd het protest van de radicale krakers gesmoord in een luidgescahdeerd „Oprui men, opruimen" van de andere groep. De radicale demonstraten werden ruw van de barricaden geworpen, waarna in razend tempo de toegangswegen tot de Keizersgracht vrijgemaakt werden. Erg zorgvuldig ging men daar overigens niet bij te werk: veel sloopmateriaal belandde in de gracht. En voor de zekerheid hiel den de krakers de zware „stukken" pa raat. „Morgen, als het nodig is, liggen de barricaden er binnen tien minuten weer", werd alvast gespeculeerd. Tenslotte was bijna iedereen tevreden. „Volgens mij ma ken we een hoop goodwill met deze ac tie", leek een demonstrant zich plotseling te realiseren. „Zo'n vrijwillige opruiming, dat moet toch erg sympathiek op de men sen over komen'Een buurtbewoner leek er anders over te denken: „Moet je zien wat een rotzooi ze hebben gemaakt. Alles mag tegenwoordig toch maar. En morgen kan ik het hardboard weer van mijn win kel afslopen. Weet je hoeveel die kosten? Als je er voor bij de krakers aanklopt ge ven ze niet thuis". Rond middernacht was het alweer rustig op de Keizersgracht. Waar even tevoren demonstranten zich voorbereidden op wat wellicht de bloedigste slag uit de naoor logse Nederlandse geschiedenis zou wor7 den, speelde nu een hond met een stuk hout, overgebleven van een barricade. Zijn baas speurde tussen de auto's, die weer snel de lege parkeerplaatsen aan de Keizersgracht bezetten. Even later spoed de hij zich haastig met een paar planken naar huis. Goed materiaal voor de open haard. PAUL KOOPMAN KOOS VAN WEES „WE HADDEN VEEL ERGER VERWACHT"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13