KV en NOVIB vinden elkaar ri strijd tegen kernwapens lag van gebed voor ynode over gezin kerk wereld genland Wetenschap en levensbeschouwing bij jubilerende Radboudstichting LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 AUGUSTUS. 1900 PAGINA 11 Krakers, rel schoppers en nieuwsgierig publiek vluch ten weg bi] charge door de bere den politie. N HAAG Het Inter- kelijk Vredesberaad V) en de Nederlandse tanisatie voor Interna- lale Ontwikkelingssa- ïwerking (NOVIB) n samenwerken in het iven om de verspreiding I kernwapens over de feld tegen te gaan. De VIB stelt zich daarbij {ter de campagne van IKV: „Help de kernwa pens de beginne: De NOVIB heeft bij haar werk in .de ontwikkelings landen geconstateerd, dat de derde wereld steeds meer be trokken raakt bij de reusach tige wapenrace van de super machten, hetgeen vooral blijkt in de nauwe relatie tus sen kernenergie en kernwa pens. De derde wereld wordt in toenemende mate een af zetgebied voor de westerse nucleaire industrie en de stap van kernenergie naar het vervaardigen van atoomwa pens is bijzonder gering. Geld door de derde wereld aan be wapening besteed kan niet ten goede komen aan de be strijding van armoede en ziekte. De NOVIB vindt, dat het westen niet het recht heeft „tegen de derde wereld te preken, dat zij geen kernwa pens mag hebben, terwijl wij zelf wel er onze veiligheid aan wensen te ontlenen". Daarom stelt zij zich achter de campagne van het IKV en zal zij in toenemende mate aandacht geven aan vredes bewegingen in de derde we reld. Tevens zal men zich bij de voorlichting in Nederland ook richten op het duidelijk Is Johannes Paulus II ft alle katholieke gezin- over de gehele wereld |e roe pen tot speciaal fed voor het welslagen de algemene bisschop- isynode over het gezin, op 26 september begint ongeveer vier weken zal onderwerp van de syno- de taken van het chris- Ik gezin in de wereld van ■daag is gekozen, omdat ■katholieke gezinnen, die |r de paus „huiskerken" den genoemd, aan grote veranderingen onderhevig zijn als gevolg van de overal in de wereld waarneembare cultuuromslag. De paus heeft zondag 12 ok tober, wanneer de algemene synode ongeveer halverwege zal zijn, uitgeroepen tot spe ciale dag van gebed. Hij vraagt, dat de gehele kerk zich die dag in gebed zal ver enigen „volgens de richtlij nen van de bisschoppen en de pastores". Hij nodigt ver tegenwoordigers van de kat holieke gezinnen uit to mo gelijk naar Rome te komen om de opvolger van Petrus en de ruim tweehonderd deelnemers aan de synode te ontmoeten. Aan de synode zelf nemen geen vertegenwoordigers van de gezinnen deel, maar uit sluitend afgevaardigden van de bisschoppenconferentie, hoge religieuze oversten en de kardinalen van de Ro meinse curie. Uit Nederland nemen deel mgr. H. Ernst, bisschop van Breda en kardi naal Willebrands in zijn hoe danigheid van voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christe nen. Korte metten De Nederlandse historicus J. R. J. Rutgers (30) is in de Spaanse stad Torreciu- dad priester gewijd. Hij be hoorde tot een groep van meer dan vijftig leden van „Opus Dei", die de priester wijding ontvingen van kar dinaal Oddi, prefect van de congregatie voor de geeste lijkheid. De nieuwe pries ters, die voor hun priester studie de meest verschil lende beroepen hebben uit geoefend, zijn afkomstig uit veertien landen. Dr. Rutgers, afkomstig uit Wormerveer, later Alk maar, studeerde in Enge land en Zwitserland, waar hij magna cum laude pro moveerde op een proef schrift over de Zwitserse geschiedenis. Hij is van maken van de relatie, die be staat tussen ontwikkelings werk en bewapening. Het IKV hoopt van zijn kant, dat met hulp van de NOVIB, het verzet, dat in de derde wereld veelvuldig aanwezig is tegen de kemwapenpoli- tiek, gebundeld kan worden met het verzet in Nederland en dat in die derde wereld nieuwe bondgenoten kunnen worden gevonden. Ook binnen Nederland zal worden getracht meer steun te vinden. Op 13 september zullen IKV en NOVIB een open discussiedag beleggen voor al die organisaties, die geïnteresseerd zijn in of an derszins betrokken zijn bij deze activiteiten. Bekeken zou daar kunnen worden of bundeling van krachten mo gelijk is. protestantse herkomst. In het Zwitserse Freiburg maakte hij kennis met „Opus Dei", doordat hij on derdak kreeg in een stu dentenhuis, dat door deze organisatie werd geleid. De oecumenische jury van het drieëndertigste interna tionale filmfestival in Locar no heeft unaniem haar prijs toegekend aan c}e Nederland se film „Opname" van Erik van Zuylen en Maria Kok. Volgens de leiding van het festival heeft de jury in deze film „de kwaliteit van de re laties gewaardeerd, die tot ui ting komt in het fijngevoelige spel van de uitvoerenden en, die de psychologische en' geestelijke ontwikkeling van de hoofdpersoon indrukwek kend belichaamt". In de be handeling van het moeilijke thema van ziekte en dood manifesteren zich moed, warmte en hoop. Nederland levert de groot ste bijdrage aan het bijzon dere fonds van het pro gramma tot bestrijding van het racisme van de We reldraad van Kerken, waaruit ook bevrijdingsbe wegingen middelen voor humanitaire doeleinden ontvangen. Dat blijkt uit een rapport van de Evange lische Kerk in Duitsland dat de titel „De kerken te gen het racisme" draagt Volgens een overzicht van de jaren 1970-1976 kwam zo'n twee miljoen gulden uit Nederland voor het pro gramma. West-Duitsland, dat op de tweede plaats komt, droeg ongeveer 540.000 gulden bij. Daarna volgen, met afnemende bij dragen, de Verenigde Sta ten, Canada, Zwitserland, Noorwegen, Groot-Brittan- nië, Australië en Nieuw- Zeeland. Bij gelegenheid van het feit dat dit jaar de Rad boudstichting vijfenzeven tig jaar bestaat wordt op zaterdag 15 november in Den Bosch een jubileumzit ting gehouden met als the ma „Wetenschapsbeoefe ning en levensbeschou wing". Sprekers zijn minis ter Van Trier van weten schapsbeleid en de Leuven se hoogleraar J. van der Veken. De kardinalen Wil lebrands en Alfrink zullen de zitting bijwonen. De Radboudstichting werd in 1905 opgericht door het Ne derlandse episcopaat met als .taak de mogelijkheden te be vorderen om de katholieke levensbeschouwing te be trekken bij de vorming van academici en het weten schappelijk onderwijs vanuit die visie te stimuleren. Aan vankelijk ging het vooral om de stichting en de financie ring van de katholieke uni versiteit van Nijmegen en la ter van de katholieke hoge school van Tilburg. Deze on derwijsinstellingen worden nu door het rijk gesubsi- diëerd. Op alle universiteiten en ho gescholen in Nederland zorgt de Radboudstichting voor het aanbieden van de katholieke levensvisie aan iedereen die daarvoor belangstelling heeft. Zij financiert bijzonde re leerstoelen in Delft, Am sterdam, Leiden, Utrecht en Wageningen en financiert ie Radboudstichting bevor dert ook wetenschappelijke projecten en geeft subsidies aan studentenparochies en hun pastores. Ook steunt zij studentenverenigingen bij het organiseren van activitei ten die zijn gericht op levens beschouwelijke vorming. In het bestuur van de stichting zitten niet alleen de bisschop pelijke referent, kardinaal Willebrands en het ere-lid kardinaal Alfrink, maar ook vertegenwoordigers van de studenten, de Nederlandse religieuzen en verscheidene hoogleraren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11