m sociale volgend r niet nodig lak: beroep op krakers zonder succes Reisleiders belangrijkste schuldeisers Christoffel" a opbrengst gasexport houdt kabinet overeind Duitsers gaan vijf cent meer voor gas betalen is goed, maar dit is er het andere uiterste" CeidócSoit/iaflit ÏKERINGSRAAD: F. Verkade overleden Het laatste woord ee r ILAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 PAGINA Uit een nota over de financiële ontwikkeling van de sociale verzekeringen, die de raad overmorgen behandelt, blijkt dat de totale stijging van de premies volgend jaar beperkt kan-blijven tot ongeveer 1,3 procent, waarvan ongeveer de helft voor rekening komt van de werkgevers. Met deze voorspellingen is de SVR een stuk optimistischer dan de werkgevers- en werk nemersorganisaties. Het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond berekende kort geleden dat de sociale premies zouden moeten stijgen met 1,8 procent, terwijl het CNV dacht aan twee procent. Maar gezien de nieuwste bere- kingen van het Planbureau meent de Verzekeringsraad dat er aan de premies van aow-, aww (weduwen en we zen), kinderbijslag en awbz (bijzondere ziektekosten) niets veranderd hoeft te worden. Alleen de premie voor de aaw zou volgend jaar vermoedelijk omhoog moeten met 0,7 pro cent (van 4,2 tot 4,9). De zie kenfonds- en werkloosheid spremie, die alleen voor werk gevers gelden, zouden respec tievelijk met 0,45 en 0,15 pro cent omhoog moeten. WASSENAAR Op 75-jarige leeftijd is gisteren Frans Ver kade, oud-directeur van de Verkade-fabrieken overleden. Hij was van 1925 tot 19^? in dienst van dat bedrijf. In 1936 werd hij, samen met zijn twee broers, tot directeur benoemd. Later werd hij president-di recteur. Verkade, Officier in de Orde van Oranje Nassau, was ook lid van het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. ANVR: FAILLISEMENT ONONTKOOMBAAR ROTTERDAM De algemene Nederlandse organisatie voor reisbegeleiding (ANOR), waarin o.m. reisleiders en reisleidsters zijn verenigd, is van mening dat de reisleiders de belangrijkste schuldeisers van Christoffel Reizen zijn. Zij zouden over de afgelopen vijf jaar nog een preferente vordering van vele miljoenen guldens aan achterstallig mi nimumloon hebben, aldus ANOR-voorzitter Woudenberg. De reisleiders hebben daarmee een beslissende stem in een eventueel faillisement, aldus Woudenberg. Volgens hem zouden de reisleiders bereid zijn Christoffel op de been te houden tot er een afbetalingsregeling is. Ten eerste kan het bedrijf het achter stallige minimumloon alleen voldoen als het door blijft draaien. Ten tweede is een nog grotere concentratie in de reiswereld door het wegvallen van Christoffel tegen het belang van de hele branche, en vooral van de reizigers. Bij een faillisementsaan- vraag zal dan ook voor alle reisleiders aie dit wensen terstond om afwijzing daarvan worden gevraagd bij bij de Rotterdamse rechtbank. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) verwacht dat Christoffel niet aan een faillisement kan ontsnap pen. Het personeel (120 man) zal dan genoegen moeten nemen met een afvloeiingsregeling. Het garantiefonds van de ANVR heeft,geen bemoeienis meer met de zaak als het eventuele failli sement door de curator wordt afgewikkeld. Het is nog niet bekend wat er met de „luchtvaartpoot" van Christoffel, Rotterdam Airlines (RAL) gebeuren gaat. De RAL is juist als Christoffel reizen een onderdeel van Christoffel Hol ding. 'di rd nte - In deze tijd tche malaise ichzelf voor mi- van Aardenne zaken) fijn s week zijn col- Catshuis kon t een financieel deling. De spe- ihandelaar mr. I had hem zojuist dat het West- AG bereid _lc meer te voor het Neder- s. Een snelle zijn ambte- Aardenne ge- [totale gasexport I tenminste zo'n liljard gulden in de schat ters zo dat de an- buitenlandse af in te wachten of burg bij Ruhrgas waar eerdere on- rs hadden gefaald, 'ten er gerust van de deskundigen de andere afne- door de knieën j. En eigenlijk, zo te experts eraan EZ-bewindsman ip nog blijder ma- peling van de gas- van de olie zou [en zorgen dat de meer extra ont- fiien wel het dub- anderhalf miljard. >PEC voor de zo- zou besluiten zijn rhogen. e was echter dat me bepaald niet toen hij in het tafel plaats nam, iet de vier andere Bestek-ministers met de voorberei- begroting. De re- gemengde gevoe- aanwezigheid van 19. zijn collega Wil Albeda. Deze zou ongetwijfeld als eis stellen dat een deel van de extra gas- guldens gebruikt zou worden om zijn sociale paleis mee overeind te houden. En ja hoor. Men was amper gezeten of Albeda begon al te informe ren naar het resultaat van Spierenburgs werk. Van Aar denne kon er niet onderuit die gegevens op tafel te leggen, al hield hij daarbij nog wel wat slagen om' de arm. De onder handelingen met Ruhrgas wa ren immers nog niet geheel af gerond en daarna moesten de besprekingen met de andere afnemers nog worden voortge zet. De EZ-minister legde veel na druk op het voorlopige karak ter van zijn mededelingen. Dat was de enige manier om Albe da wat te remmen in diens po gingen zoveel mogelijk van de gaspenningen in de wacht te slepen. Van Aardenne had daarbij de hartelijke steun van de andere aanwezigen: pre mier Van Agt, vice-premier Wiegel en minister Van der Stee (financiën). Dezen waren het eens met Van Aardenne dat het geld in de eerste plaats aangewend diende te worden ter versterking van het in de problemen verkerende be drijfsleven. Bovendien lag er de belofte van het kabinet aan de VVD-fractie, dat elke cent extra uit de gasexport op die wijze zou worden aangewend. Zo luidde immers één van de voorwaarden, waarop de VVD begin dit jaar had ingestemd met het aanblijven van de li berale ministers, toen Andries- sen opstapte. Maar natuurlijk was dat alles niet voldoende om Albeda het zwiigen op te leggen. Deze verklaarde met nadruk dat er geld op tafel zou moeten ko men ten behoeve van de socia le minima. OK, hij wilde dan wel zover gaan dat ook deze grote groep uitkeringstrekkers volgend jaar iets aan koop kracht zou inleveren, maar ze ker geen twee procent, zoals bepleit door Van der Stee. Ook het argument dat het steunen van het bedrijfsleven indirect toch ook ten goede zou komen aan een groep van „zijn" men sen, namelijk de werklozen, kon Albeda niet vermurwen. Hij stelde op zijn beurt dat Van Aardenne toch wel een beetje teveel van het goede wilde hebben. Er was immers al geld uitge trokken voor het bedrijfsle ven. Welnu, dan kon dat toch mooi naar hem worden door geschoven. Daarbij stelde hij nog eens nadrukkelijk dat zijn instemming met een koop krachtverlaging voor de socia le minima (en dus ook voor de laagste lonen, waar de uitke ringen aan gekoppeld zijn) al een zeer grote concessie vorm de. Zelfs liet hij doorscheme ren op te zullen stappen, als de overigen zouden vasthouden aan ideeën zoals uit de koker van Van der Stee waren geko- - men. Met het mes op tafel was het voor de andere vier bewinds lieden onmogelijk hun. zin door te drijven. Zij wisten zeer goed dat het heengaan van Al beda de val van het kabinet zou betekenen, temeer omdat de CDA-fractie achter de mi nister van sociale zaken stond. Schoorvoetend ging het viertal dus akkoord met het Albeda's voorstel de lonen en sociale uitkeringen gedifferentieerd in te laten leveren. De zwaar ste lasten op de sterkste schou ders, zoals ook het ontwerp- program van het CDA dat wil. Maar hoever de laagstbetaal den onder de nullijn zullen duiken, daar kwam men met z'n vijven nog niet uit. Albeda neigde in de richting van 0,5 procent, maar de anderen von den dat toch wel een al te groot verschil met het eerdere voorstel. Omdat Van Agt op reis moest naar de Verenigde Staten, werd besloten de vol gende week verder te praten. Vandaag is het zover en alge meen leeft de verwachting, ook bij Albeda, dat men eruit komt. Dit moet dan inhouden dat de verhoogde aardgasop brengst toch gelden vrijmaakt voor de collectieve sector. Waarmee dan de vrees van de mensen die zich zorgen maken over het steeds zwakker wor den van het bedrijfsleven van elke verdiende gulden gaat er momenteel 94 cent op aan arbeidskosten zal wor den bewaarheid. De regering blijft doorgaan met het groten deels aanwenden van de natio nale bodemschat voor het op vullen van gaten in de begro ting in plaats van de structuur van de industrie te versterken, alternatieve energiebronnen te ontwikkelen en te investeren in een werkelijk grootscheepse aanpak van energiebesparing. Anderzijds is het echter ook zo dat men niet van de ene dag op de andere kan besluiten tot een sanering van de sociale voorzieningen, hoeveel die het werkende deel van de bevol king ook kost. Voor zoiets is tijd nodig. Mede dankzij de heer Spierenburg heeft Neder land die tijd, want de komende jaren zal de export van het aardgas nog veel meer opleve ren: van tien miljard dit jaar tot 21 miljard in 1985. En ontegenzeglijk groeit het besef, ook bij de vakbonden, dat de eerste prioriteit van de regering niet is het opvangen van de mensen zonder werk maar het scheppen van werk gelegenheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe prijs die West- Duitsland (Ruhrgas AG) voor het aardgas aan de Gasunie moet gaan betalen zal lig gen rond 25 cent per kubieke meter. Op dit moment is die prijs 20 cent. Belangrijkste oorzaak van de forse prijsstijging is een nieuw uitgangspunt voor de berekening. In het aangepaste contract gaat men daarbij uit van de prijs van zware stookolie ter plaatse. Worden alle contracten dienove reenkomstig aangepast dan zal de prijs per kubieke meter voor buitenlandse afnemers stijgen van gemiddeld 20 cent nu naar ruim 23 cent. De Nederlandse grootverbruiker be taalt 25 cent per kubieke meter, de huis vrouw 32 cent. Tot nu toe waren in alle exportcontracten van de Gasunie andere uitgangspunten voor de prijsberekening opgenomen, variërend van wereldolienoteringen tot plaatselijke prijzen van huisbrandolie. Inmiddels heeft een woord voerder van Ruhrgas AG in Essen de nieuwe overeenkomst bevestigd. Hij noemde de prijs stijging „aanzienlijk". Over twee andere punten, de aanpassing aan de wereldolieprijzen en het terugbrengen van de termijn waarbinnen deze prijzen doorwerken in de gasprijzen, wilde de woordvoerder niets zeggen. Nu ligt deze termijn, afhankelijk van het contract, tussen negen maanden en een jaar. Vast staat dat beide Nederlandse eisen door het bedrijf zijn ingewilligd. Daarbij zal het contract geen terugwerkende kracht hebben. Over de concrete invulling van de nu overeen gekomen punten in de contracten zal nog nader overleg noodzakelijk nodig zijn. Dit zal nog eni ge weken duren. De terughoudendheid van de Ruhrgas-woordvoerder wordt verklaard- uit het feit dat er een afspraak bestaat tussen het mi nisterie van economische zaken in Den Haag en het bedrijf om over de details van de nu ge sloten overeenkomst geen mededeling te doen. Ruhrgas zal dan ook eerst de eigen afnemers inlichten. Van Nederlandse zijde worden nog geen details bekend gemaakt, omdat onderhandelaar mr. D.P. Spierenburg nog met alle andere afnemers moet gaan praten. Grote nadruk op de inhoud van de nu'bereikte overeenkomst met Ruhrgas zou deze andere afnemers af kunnen schrikken (overigens gaat men er in Den Haag van uit dat deze het Ruhrgas-voorbeeld zullen volgen). (Zie ook de pagina economie) DISCUSSIES ROND KRAAKPAND: verslaggevers) AM De span de krakers aan endrikkade nam toe toen de poli- niet tot ontrui- e 47 luxe apparte- irging. Medewer- t gemeentelijk r t verwijderden nacht de trambo- voor het gebouw, i verband met de tten helicopters. p£erd afgeleid dat tie toch werke- meer op zich wachten. Zelfs tatie Png i wa werd er rekening mee ge houden dat het geweld nog vandaag, in de loop van de dag zou kunnen losbarsten. Dit ondanks de hinder die de mobiele eenheid dan van het verkeer en het ongetwij feld veelkoppige pubhek zal ondervinden. Vannacht al bevonden zich voortdurend een honderdtal belangstellenden voor het ge bouw, onder wie verscheide- nen met helm en knuppel. Discussies over de zin en het al dan niet gerechtvaardigd zijn van de „P.H.-kraak" laai den hoog op. De meeste bijval kregen sprekers die instemden met het kraakwerk in het al gemeen, maar de barricade ring van het pand en de hier uit voortvloeiende „uitnodi ging tot geweld" van de hand wezen. „Kraken is goed, maar dit is nou weer het andere ui terste", aldus het standpunt waarin de meesten zich kon den vinden. Een bejaarde anarchist gaf lange tijd luid keels uiting aan zijn onvoor waardelijke instemming met de activiteiten van wat hij aanduidde als de „bloem van Amsterdam". „Wie heeft de rente dan uitge vonden?" aldus zijn veelgebe- zigde strikvraag. „Niet de bezitlozen, nee," moesten de omstanders toege ven, waarop de anarcho-be- jaarde concludeerde dat de grote anarchistische voorman Bakoenin in 1870 wel degelijk ideeën van eeuwigheidswaar de op papier had gezet. Een ui terst geëngageerd Amsterdam mer die zich ex-provo noemde stelde dat alle verworvenhe den van de zestiger jaren nu toch weer verloren dreigden te gaan. Volgens een in oranje gestoken volgeling van de In dische goeroe Bhagwan Shree Rajneesh was er te weinig lief de in de wereld. Intussen werd de stemming opgevrolijkt door een ludieke Amsterdammeer met zwem- bril, snorkel en .een plastic kinderzwaard. Van de twee dichtstbijzijnde café's was er fisteravond één gesloten voor rakers en de ander uitslui tend voor krakers toeganke lijk. De volgens hun eigen op gave honderd jonge mensen in het ogenschijnlijk onneembare pand bleven de situatie zeer ernstig nemen. Ze maakten een gespannen en verbeten in druk. „De rellen op 30 april zijn kinderspel geweest verge leken bij wat hier te gebeuren staat", zo voorspelden ze an dermaal. De theorieën over het tijdstip waarop de sterke arm zal ingrijpen worden in hoog tempo door andere ver vangen. Eigenaar-bewoner J.Th.C. Kort, die net als de an dere legale bewoners, elders een veilig onderkomen heeft gevonden: „voor 1984 in ieder geval en anders doen we het zelf". Laag rendement schriftelijk en avondonderwijs DEN HAAG Mensen die een gewone dagschool bezoe ken halen vaker een diplo ma dan mensen die avond- of schriftelijk onderwijs volgen. Bij het schriftelijk onderwijs haalt 15 tot 23 van de leerlingen een diplo ma. Bij het avondonderwijs is dat 37 tot 42 De voornaamste reden voor het lage rendement van het schriftelijk- en avondonder wijs is de zware belasting die de studie vormt naast de dage lijkse werkzaamheden. Wie in een hoger leerjaar kan begin nen heeft meer kans de studie te voltooien. Volgens het rap port zou het rendement ver groot kunnen worden door het verlenen van zgn. educatief verlof als bijvoorbeeld een be taalde of onbetaalde vrije dag voor studiemogelijkheden. van de voorpagina) [gfargemeester Polak vol- krakers aan de Prins ade in hun oude eisen en gesprekken met de Kerken geen enkel inpzichtspuint geopend. s het helaas onmogelijk -roep van de Raad van voldoen". Toch deed Polak gisteravond nog een laatste beroep op de krakers de pan den te verlaten. In een oproep aan de bevolking van de hoofdstad riep de burgemeester op nodeloos geweld en gevaar van bloedvergieten te voorko men, en vroeg hij de krakers alsnog in overleg te treden met het gemeen- tenbestuur om gezamenlijk te zoeken naar een oplossing van de woning- nod. zei Polak dat de uitspraak van de rechter moet worden gerespecteerd. „Juist in het belang van de zwaksten in de samenleving dient het recht te worden gehandhaafd. Bij rechteloos heid heerst het recht van de sterk- sten". Over de ontruiming zei de bur gemeester-dat hij de politie opdracht had gegeven om geweld en risico's zoveel mogelijk te vermijden en niet in te gaan op provocaties. Hij deed een beroep op alle Amsterdammers en mensen van buiten de stad om weg te blijven van de plaatsen waar de politie moest optreden. Ook het FNV en de PvdA hebben gisteren nog een dringend beroep op de krakers gedaan de panden te on truimen. De federatieraad van de FNV is gisteren geïnformeerd door voorzitter Van de Linde van dc Ne derlandse politiebond. Drie agenten, onder wie Jan de Goe de uit Epe, leden van de PSP, noe men het gebruik van geweld door de Mobiele Eenheid „een exponent van machteloosheid" en kraken een vorm van demonstratie die „wij in goede banen dienen te leiden en waar wij voor moeten zorgen dat calamiteiten worden voorkomen". A.AN geduld heeft het burgemeester Polak van Amsterdam beslist niet ontbroken bij de voorbereiding van de ontrui ming van de gekraakte appartementen aan de Prins Hen drikkade. Ook een laatste beroep op de krakers de panden zonder nodeloos bloedvergieten te verlaten en overleg te be ginnen over acties, die wellicht wél bijdragen tot verminde ring van de woningnood, is slechts gestuit op een botte wei gering. TERWIJL Amsterdammers tot ver in de omtrek achter ge blindeerde ramen het verzet tegen een grote politiemacht en de daaruit onvermijdelijk voortvloeiende gewelddadigheden in angstige spanning afwachten, weten de krakers in barm hartig Amsterdam inmiddels waar ze aan toe zijn. Vijf dagen geleden liep het ultimatum af. Wie zich na alle vergeefse be middelingspogingen nu nog in de kraakpanden bevindt en zich met geweld verzet tegen de uitvoering van een gerech telijk besluit, moet de consequenties daarvan en alle risico's zelf dragen. Bij zoveel zinloze en onrechtmatige halsstarrig heid kan men geen enkel begrip meer verwachten, ook niet van wie zich begripvol opstelt voor de noden van mensen, die geen behoorlijk dak boven hun hoofd kuitnen krijgen. De manschappen van de Mobiele Eenheid weten eveneens waar ze aan toe zijn. Opnieuw is op hen een beroep gedaan nodeloos geweld en risico's zoveel mogelijk te vermijden. Maar op hun moeizame weg naar de tot een vesting gewor den kraakpanden zullen ze ongetwijfeld voor geen enkel ri sico terugdeinzend blind geweld ontmoeten. Van de krakers en van de bij dit soort gebeurtenissen onvermijdelijke meute rellenschoppers. En achteraf wacht de politie mogelijk weer naast instemming van de grote meerderheid van ons volk de al even onvermijdelijke, luidruchtige kritiek. Indien onze inlichtingen juist zijn dan zal de ontruiming deze keer niet 's nachts of in alle vroegte worden uitgevoerd maar midden op de dag, waarschijnlijk zo rond de tijd dat deze krant bij de lezer door de bus glijdt. Het is een actie die het volle daglicht ook beslist kan verdragen. In een demo cratische rechtsstaat neemt de gekozen overheid uiteindelij ke beslissingen en heeft de onafhankelijke rechter het laatste woord. En zo moet dat blijven. Zwaar weekend Rotterdamse politie ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft het afgelopen weekeind moeilijkheden gehad met aggressieve arrestanten. Twee agenten liepen letsel op toen zij probeerden een 22-jarige bouwvakker te bewegen zijn foutgeparkeerde wagen weg te ha len en omstanders de kant van de foutparkeerder kozen. Toe schietende politie-agenten wisten de bouwvakker tenslotte te overmeesteren. Een andere agent werd in de elleboog gebeten door een taxichauffeur die een verkeersovertreding zou hebben begaan en zich „met hand en tand" verzette. Ook hij kon naar het bureau worden gebracht. VAN DOOL ZONWERING IS BUITENGEWONE ZONWERING Let u eens op die kwaliteit, het vakmanschap, de gedegen montage, de uitgebreide keuze en de vriendelijke prijzen. Ook u zegt dan Van Dool is buiten gewoon 't beste. VAN DOOL ZONWERING - VAKWERK! Showroom: Lierweg 65, De Lier. Tel. 01745-4145*. Zaterdags van 10 tot 4 uur geopend. Zonweringen» dubbele beglazingen, Rockwool spouwmuur-isolatie, aluminium ramen en deuren. ZONNIG DE BILT Morgen wordt droog weer verwacht met flin ke zonnige perioden, dit komt door een hogedrukgebied dat het komende etmaal in ooste lijke richting over ons land trekt. Het wordt gevolgd door een Oceaanstoring, die morgen boven de Britse eilanden een weersverslechtering in luidt. 'Een smalle regenzone boven Denemarken en Duitsland trekt oostwaarts waardoor daar de temperatuur op. een la ger niveau komt. Vooruitzichten voor donder dag: Zonnige perioden, later kans op regen. Middagtempe- raturen ongeveer 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 13 gra den. Max. temp.: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mi lei Amsterdam mist 2 Deelen zw.bew. 2 Eelde mist 2 Den Helder mist 2 Luchth. R'dam mist 2 Twente h.bew. 2 Vlissingen 1 bew 2 Z.-Llmburg motregen 2 Aberdeen h.bew 2 Athene zw.bew. 3 Barcelona onbew. Berlijn geh.bew. 2 Bordeaux geh.bew. 2 Brussel h.bew. 2 Franktort zw.bew. 2 Genève l.bew. 2 Helsinki onbew. 2 Innsbruck onbew. 2 Klagenturt mist 2 Kopenhagen regen 1 Casablanca Istanboel Las Palmas ZESTIEN INWONERS GELDROP: Maak Van Agtgeen ereburger GELDROP Zestien inwoners van Geldrop hebben het college van B W in een open brief gevraagd premier Van Agt niet te benoemen tot ereburger van de gemeente, omdat hij zich op geen enkele wijze verdienstelijk heeft ge maakt voor Geldrop. Vanavond zullen zes van de 21 raads leden tegen het voorstel van B W stemmen omdat „Van Agt toevallig in Geldrop is geboren. Dat is op zich nauwe lijks een verdienste". Het college noemt Van Agt „een van Qeldrops zonen die het tot een der hoogste ambten in ons land heeft gebracht". De premier zal het ereburgerschap op 30 augustus aanvaarden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9