Stevige linkse kritiek bij installatie nieuwe burgemeester Leidse wolspinnerij ontslaat 18 man 'VERTROUWEN MOET GEWONNEN WORDEN' PROTESTEN VAN FNV Rioolbreuk LEIDSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 Prematuur LEIDEN 3 oktober, 25 jaar gele den. De toenmalige burgemeester van Leiden, net hersteld van een langdurige ziekte, stapt halverwege de 3-oktober optocht uit de koets om toch maar thuis te gaan rusten. Een jonge student slaat het tafereeltje gade en besluit aan de andere kant van de koets in te stappen. De twee in de koets achtergebleven 3-okto- berfunctionarissen vertelt hij, dat hij de rol van de burgemeester komt overnemen waarop één van de twee, geheel overdonderd, hem zijn hoge hoed en jas afstaat om zo de aanblik nog enigszins acceptabel te maken. Die ochtend zwaait heel Leiden naar de jonge student Cees Goekoop die 25 jaar later zal terugkomen om de werkelijke positie van burgemeester te gaan bekleden. Gisteravond gaf hij toe een kwart eeuw geleden wel uiterst prematuur gehandeld te heb ben. [steravond de kritiek van de link se partijen bij de installatie van Leidens nieuwe eerste burger, mr. C.H.Goekoop. Kritiek die zich vooral richtte op het feit dat er opnieuw een bur gemeester van liberale signatuur in Leiden is be noemd. „Mijn vertrouwen geef ik u nog niet, dat moet gewonnen worden," aldus fractievoorzitter J. Peters van de PvdA. Soortgelijke uitspraken kwamen van de fractievoorzitters van D'66 en CPN, terwijl het CDA en in nog belangrijkere mate de VVD zonder meer verheugd zeiden te zijn over de benoeming van mr. Goekoop. Loco-burgemeester C. Waal opende de deuren voor de socialistische fractieleider door in zijn, overigens ïlk( politieke kleur van een burgemeester belangrijk ge vonden in verband met de mogelijkheden om een college uit diverse partijen te vormen. Een geringe politieke verschuiving kan in Leidse verhoudingen grote consequenties hebben voor de collegevorming," aldus loco-burgemeester Waal. Peters vertaalde de woorden van ziin partijgenoot in de praktijk: „Van wege uw politieke achtergrond is mijn partij niet ge lukkig met uw komst. In Leiden zijn we gewend dat de taak van een burgemeester zich tot het wettelijk voorgeschrevene beperkt. Zolang ik in deze raad Vertrouwenscommissie LEIDEN Door verschillende sprekers werd tijdens de installatiebijeenkomst over het func tioneren van de vertrouwenscommissie gespro ken. De vertrouwenscommissie bestaat uit de fractievoorzitters van de grootste partijen en praat met de kandidaten om daarover verslag uit te brengen aan de commissaris van de Ko ningin die uiteindelijk de minister van binnen landse zaken adviseert. Loco-burgemeester Waal had gisteren niets dan goede woorden over het functioneren van de Leidse vertrou wenscommissie. Opmerkelijk is dat dezelfde loco-burgemeester Waal nog niet zo lang gele den zijn bezorgdheid uitte over eventuele lek kages bij de commissie. Dit naar aanleiding van het feit dat verschillende Leidse kranten over de namen van sollicitanten bleken te be schikken. Zelfs overwoog Waal de officier van Justitie in te schakelen om te bezien of er wel licht tot strafvervolging over moest wórden- gegaan. Gisteravond sprak de loco-burgemees ter van 'de zorgvuldige wijze waarp de com missie met het handhaven van de vertrouwe lijkheid wist om te gaan een zinsnede die ver schillende raadsleden een onderdrukt gelach ontlokte. Goekoop, zelf één van de sollicitan ten wier naam was uitgelekt, maakte er niet zo'n punt van. Hij betreurde het maar zei te constateren dat hierdoor de hele Leidse bevol king van zijn kandidatuur kennis had kunnen nemen en dat-er in ieder geval geen stormen van protest waren losgebarsten. De 'maiden-speech' van burgemeester Goekoop: overtuigend, humorvol en zelfverzekerd uit gesproken. enige invloed heb zal ik er voor strijden dat dit zo blijft. De invloed van de VVD in het college mag niet uitgebreid worden," aldus Peters. Evenwichtig Veel aandacht gaven de sprekers aan de wijze waar op de burgemeestersbenoeming heeft plaatsgevon den. D'66-er B.Glaubitz noemde het instituut ver trouwenscommissie een slap aftreksel van de kiezer sinvloed. „Waarom geen openbaar debat tussen kan didaat-burgemeesters waarna iedere burger zijn keus kan maken," vroeg hij zich af. Hij zei bovendien erg teleurgesteld te zijn met de benoeming van alweer een VVD burgemeester in de Leidse regio, net nadat in Voorschoten ook een liberaal is benoemd. „In de Leidse regio zijn alleen maar CDA en VVD burge meesters. Er is geen sprake van een evenwichtige verdeling," aldus Glaubitz. De vroegere Amsterdam se PvdA-wethouder Lammers nam de progressie ven op een later moment de wind uit de zeilen door de verwachting uit te spreken dat het allemaal wel mee zou vallen. „Het zal u nog wel duidelijk worden dat er ook doordachte en vindingrijke VVD-ers bestaan. Cees Goekoop is er één van," aldus Lammers. Ook zijn vroegere collega Heerema, die 10 jaar met Goe koop in de Amsterdamse raad heeft gezeten, bestreed de teleurstelling van zijn geestverwanten. Hij be schreef de nieuwe burgemeester als een bekwaam, vaardig, strijdbaar en creatief figuur. Kleurloos Op bijzonder overtuigende wijze trad de nieuwe bur gemeester de raad in zijn maiden-speech tegemoet. „Een burgemeester zal zich onpartijdig en-onafhan kelijk moeten opstellen. Onafhankelijk ook ten op zichte van zijn eigen politieke fractie. Dat wil echter niet zeggen dat ik politiek kleurloos ben. Mijn poli tieke gezindheid is VVD en daar zal ik ook rond voor uitkomen. Wat dat betreft weet u waar ik sta en u zal het er voorshands mee moeten doen," aldus de heef Goekoop. Hij zei zichzelf te zien als een alge meen manager en noemde het een verstandige zaak dat een burgemeester niet te veel portfeuilles heeft. „Hij heeft daardoor meer tijd ter beschikking voor het algemene overzicht en kan meer coördinerend, ondersteunend en stimulerend werken. Dit eist ech ter onderling vertrouwen en ik besef dat dit tijd kost en veroverd dient te worden." Ook hij toonde punten van kritiek rond de burge meestersbenoeming en pleitte vooral voor meer o- penheid. Het feit dat een burgemeester door de Kroon wordt benoemd, noemde hij verstandig. Over de veel geroemde openbaarheid rondom de politie tijdens het burgemeesterloze tijdperk zei hij: „Ik ben er voorstander van dat de gemeenteraad inspraak heeft in het politiebeleid. Ik stel me voor dit te effec tueren aan de hand van een beleidsnota over het po litieapparaat", hiermee handig inspelend op een der gelijk verzoek van de socialist Peters. Bovendien zei de heer Goekoop fervent tegenstander te zijn van de, nog vage, plannen van het rijk om de verantwoorde lijkheid over de gemeentepolitie bij de provincie te leggen. Kansen Veel lof had Leidens nieuwe eerste burger over voor zijn voorganger dr. A.J.Vis en het Leidse bestuursap paraat. „Leidén heeft de naam gekregen de beste subsidiehalers uit Den Haag te zijn. Alles duidt op een geweldige vitaliteit van de stedelijke samenle ving," aldus Goekoop die zich hierbij positief uitliet over de bouwplannen in de Stevenshofjespolder. De Dolitieke stellingname van de regering ten aanzien van de monumentenzorg zei hij met zorg te bezien. „Ook in economisch oogpunt liggen er dunkt mij voor Leiden uitstekende perspectieven. Leiden is het middelpunt van de voornaamste economische activi teiten van ons land en voortreffelijk daarmee ver bonden. Er moeten hier grote kansen liggen," aldus de heer Goekoop. Hij pleitte voor een diepgaander samenwerking tussen de universiteit en de gemeen te, een relatie die hij als een haat-liefde verhouding beschreef. Aan het slot van zijn speech zei burgemeester Goe koop te hopen op een goede samenwerking met de raad. „Besturen is niet alleen een kunst, het is ook een vak. Ik zal mij de komende tijd in het burge meestersvak moeten inwerken. Naast mij weet ik mijn echtgenote, die overigens terecht haar eigen werk blijft doen. U van uw kant zult moeten wen nen aan een soms chaotisch mens, die echter altijd lol in zijn werk heeft. Aan de slag in Leiden dus!' Receptje De officiële raadsvergadering werd gevolgd door een uiterst drukbezochte receptie. Vele honderden inge zetenen van Leiden maakten van de gelegenheid ge bruik om de nieuwe burgemeester de hand te schud den. Om het bezoek in goede banen te leiden had een speciaal daarvoor in het leven geroepen ambte lijke werkgroep een regeling met gekleurde kaarten ontworpen. Door dit systeem zouden de wachttijden in de rij bekort worden. De bezoekers konden buiten de burgerzaal aangenaam verpozen tot hun kleur werd geannonceerd, om vervolgens een plaatsje in de rij te krijgen. Het systeem werkte niet vlekkeloos. Het afroepen van de gele, blauwe, witte, rode, groene en oranje kaarten werkte meer op de lachspieren van de aanwezigen, dan dat de wachttijden werden bekort. Snelle start Mr Goekoop is een snelle starter. Met de wind van Sail in de zeilen is hij al heel wat daagjes in het Leidse aan de slag geweest. Daar lijkt het tenminste op bij het be kijken van een aantal raadsstukken voor de vergade ring van 25 augustus. De stukken zijn ondertekend door secretaris H. Lodder en burgemeester Goekoop. Fout natuurlijk, want mr Goekoop gaat pas per 1 sep tember daadwerkelijk aan de Leidse slag. Het ambte lijk apparaat van onze stad heeft de omissie tijdig ge constateerd. Vandaar ook de rectificatie waaruit blijkt, dat de heer Waal nog even loco is gebleven. De rectificatie Klohpoort Een deel van de Pelikaanstraat gaat binnenkort Klokpoort heten. Het betreft het gedeelte tussen de Pauwbrug en de Langegracht Politiek poppentheater Een heus politiek poppentheater geeft vrijdag 5 sep tember een voorstelling in de huiskamer van Laurens Beijen. Dit ter verhoging van de algehele feestvreugde bij het vertrek uit de gemeenteraad van het raadslid Beijen. Blijkens mededelingen van het feestcomité is de huiskamer van de familie Beijen groot genoeg om de belangstellenden te kunnen ontvangen. De heer Beijen wordt in de raad opgevolgd door F. van Oosten. Natuurlijk heeft de PPR in Leiden ook meer serieuze bijeenkomsten. De ledenvergadering staat voor 27 au gustus op het programma in het Trefcentrum van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100; aanvang acht uur. Seven samoerai De Amerikaanse speelfilm 'Seven samoerai' wordt maan dag 25 augustus vertoond in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17. De hoofdrolen worden vertolkt door Yul Brynner, Steve McQueen en Charles Bronson. Aan vang van de voorstellingen om acht uur en kwart over tien. Prijzen Leiden-Bloemstad De bekendmaking van winnaars en uitreiking van de prijzen, die gewonnen zijn bij de onlangs gehouden ac tie Leiden-Bloemstad, worden donderdag 21 augustus om vijf uur in het stadhuis bekend gemaakt. Door de commissie Leiden promotion werden begin augustus diverse evenementen op touw gezet, die bijzonder in de smaak bleken te vallen. Er waren prijzen te winnen bij puzzeltochten door Leidse parken, bij het driedaag se bloemschikken in het Waaggebouw en bij de corsa- geactie op de dag van het bloemencorso. De voorzitter van de commissie Leiden Promotion overhandigt de prijzen en wordt daarbij bijgestaan door Wanda Kop- penol, het Leidse bloemenmeisje. LEIDEN De directie van Wolspinnerij Ede, gevestigd aan de Leidse Kanaalweg, is van plan om achttien personeelsle den te ontslaan. Na de 'afslanking' zouden nog 42 mensen in het bedrijf werkzaam blijven. De FNV verzet zich tegen de ontslagen. Volgens de vakorganisatie dienen in de Leidse vestiging van het bedrijf tenminste 52 mensen aan het werk te blijven. In een rapport van een organisatie bureau staat, dat in Leiden aanvankelijk reorganisatie doorgevoerd moet worden en dat daarna geleidelijke afbouw plaats moet vinden. Een en ander werd door Jos Duijnhoven van de FNV bevestigd. Aanvankelijk zouden 25 werknemers ontslagen worden. Zeven van die ar beidsplaatsen kunnen echter behouden blijven doordat de ver verij elders uit het land naar Leiden wordt verplaatst. „Wij heb ben een alternatieve nota opgesteld, waarin staat, dat de beslis singen te snel en onzorgvuldig genomen zijn. In eerdere ge sprekken met de directie werden onze argumenten van tafel ge veegd. Met de werknemers werd .een motie opgesteld, die mor gen aan de directie aangeboden wordt," aldus Duiinhoven. De werknemers zijn van plan het niet slechts bij woorden te zullen laten. s Burgemeesters in gesprek. Van links naar rechts: mr Goekoop, mevr. Goekoop, loco-burgemeester Waal, en de burgemeesters van de zus- tergemeenten Krefeld en Oxford. Oud;burgemeester Vis met echtgenote temidden van tal van genodig den, aandachtig luisterend naar de welkomstwoorden voor zijn opvol ger. LEIDEN Waarschijnlijk een rioolbreuk was gister morgen de oorzaak van een wegverzakking in de Heer enstraat. Er hebben zich hierbij geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Om het verzakte traject weer in orde te brengen was de Heerenstraat van de Lelie straat tot aan de Witte Singel afgesloten voor het verkeer van twaalf tot h norgens kwart voor t half drie s' middags.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3