dansk af kraakpand vrijwillig ontruimd Opstand in Libië deels neergeslagen V WIL PRATEN OVER LING VAN KOOPKRACHT I |o Ir IN AFWACHTING I CM. J\ VAN KOMST ME ^soling met behoud Hww-uitkering Twee jongens beschoten |1 Meubelfabriek Oisterwijk ^naangevend in eiken D>^GBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 19 augustus 1980, 70e Jaargang na 21737 Schepping mis Dat het mis gaat met de schep ping toont de Ev. Omroep in een serie documentaires, waar van vanavond de eerste op Ned. I om 20.20 uur. Op Ned. II De Sullivan9 om 20.27 uur en „Leven op aarde" over iagen en om 21.40 uur. Zonnig Droog weer met flinke zonni ge perioden. Middagtempera- tuur van 20 tot 24 graden. Ma tige noordwestenwind. Morgen zon: 6.29 - 20.52. Schev. hoogw.: 10.10 en 22.38. Laagw.: 5.36 en 18.07. BOUWFRAUDE VAN (VOORLOPIG) TWEE MILJOEN APELDOORN De Apeldoornse po litie heeft vanochtend twee aanne mers gearresteerd die de belastingen en verschillende bedrijfsverenigin gen voor twee miljoen gulden hebben benadeeld door geen sociale jtremles te betalen. De politie verwacht dat het bedrag van twee miljoen gulden nog wel tal oplopen. De aannemers hebben na melijk ook bouwvakkers zwart aan het werk gezet die een sociale uitke ring kregen en die nu dus beschul digd worden van steunfraude. Nipkowschijf voor Opname van Werktheater (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De Nipkowschijf van de radio- en tv-critici gaat dit jaar naar „Opname", een op film geregi streerde opvoering van de toneelgroep Werktheater over ziekenhuiservarin- een. ieze voor de bioscoop en tv bestemde lding AVRO's „Lawaaipapegaai" met o.a- Wieteke van Dort De Reiss-microfoon kwam terecht bij VARA-radio voor het sportprogram ma „Tussen start en finish". flijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: pur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per n 4en: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas im. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot -19.00 uur) Saoedisch meisje nu Amerikaanse Huda Kreiner en haar man Tim gefotografeerd tijdens een persconferentie op het vliegveld van de Amerikaanse 6tad Dallas. Ze vertelden daar hoe Huda, die uit Saoedie- Arabië komt, zonder toestem ming van de autoriteiten was gehuwd met Tim. In haar land betekent dat overspel, waarop de doodstraf staat. Het paar had vier dagen in Spanje on dergedoken gezeten. De am bassade van Huas' land had haar namelijk gedreigd met deportatie. Het tweetal slaag de er toch in het vliegtuig naar de VS te nemen. Albeda uit Israëlcomité DEN HAAG Minister W. Albeda (Sociale Zaken) stapt uit het comité van aanbeveling van het Is- raël-comité Nederland naar aanleiding van een gepubliceerde verklaring van het comité waarin het eventuele verplaatsen van de Nederlandse ambassade uit Jeruzalem een „vage beginselloze lafhartigheid" wordt genoemd. De naam van de minister stond on der deze verklaring. Albe da heeft laten meedelen dat hij niet achter deze verklaring kan staan. (Zie verder pagina 111 Schildkaartvan 35.000jaar MOSKOU Russische archeologen hebben naar hun zeggen de oudste ster» ren kaart ter wereld gevonden: Een 35.000 jaar oude versteende schildpad met op het schild een afbeelding van de noordelijke sterrenhemel. De kaart verschilt op een aantal plaatsen met de moderne kaarten, maar nadat een com puter had berekend boe de sterrenhe mel er 350 eeuwen geleden uit moet hebben gezien, bleek de schildkaart verrassend nauwkeurig te zijn. Er blijft nog één onopgelost raadsel: in het stelsel van de Grote Beer staan op het schild twee extra, onbekende ster ren. (Van onze verslaggevers Willem Scheer en Henk Engelenburg) AMSTERDAM De krakers van het pand aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam hebben vanmorgen het dak van het gebouw vrijwillig ontruimd. De gasflessen, raamkozijnen, stoelen, stenen, de befaamde Ijskast en alle overige projectielen zijn verwilderd. Dit heeft de persgroep van de krakers meegedeeld. Het besluit om de projectielen althans van het dak weg te halen, volgde op een overleg dat vertegenwoordigers van de krakers heb- ben gehad met de Amsterdamse Raad voor Kerken. „We willen hiermee een gebaar naar de bevolking maken", al dus kraker Hans van de persgroep. „We willen laten zien dat het ons om het wonen gaat en dat we helemaal niet de wens hebben oni de Mobiele Eenheid te pesten". Volgens de persgroep heeft het gebaar van goede wil een éénzijdig karakter. De kra kers blijven van plan zich te verzetten maar niet langer met projectielen vanaf het dak tegen de ontruiming, die vermoe delijk hedenmiddag zou worden uitgevoerd. In Den Haag en Leiderdorp waren vanmorgen honderden leden van de ME pa raat om naar Amsterdam te vertrekken. Ook rond de Groote Keyzer heerste vanmorgen nieuwe spanning. De barricadering van dat pand is door de krakers opnieuw versterkt. De politie durfde het bericht van de vrijwillige ontruiming van het dak van de Prins Hendrikkade vanmorgen nog niet voet stoots voor waar aan te nemen. „We kunnen niet geloven dat ze het doen om het ons gemakkelijker te maken. Wellicht hebben de krakers voor een andere taktiek gekozen," aldus de woord voerder. Gisteren was een poging van de Raad van Kerken in Amster dam om te bemiddelen tussen krakers en gemeentebestuur op niets uitgelopen. De Raad had een beroep op burgemeester Po lak gedaan de ontruimning een week uit te stellen om te trach ten alsnog een geweldloze oplossing te vinden. Polak antwoord de met een laatste beroep op de krakers. Drie hoofdagenten van politie hebben hun Amsterdamse collega's opgeroepen geen geweld te gebruiken bij de ontruiming. (Zie verder pagina 9) Ravage door ontspoorde tankwagon Een ontspoorde tankwagon heeft gisteren en vandaag tus sen Deventer en Holten het treinverkeer in problemen ge bracht. Na het ongeluk, waar bij zich geen persoonlijke on gelukken voordeden, moesten de reizigers eerst met bussen vervoerd worden. Later kon den over één spoor weer trei nen rijden. Een woordvoerder van de NS zei vanochtend te verwachten dat rond het mid daguur de treinen weer vol gens dienstrooster zouden kunnen rijden. Op de foto staat de machinist verslagen naar de enorme ravage te kijken die de ontspoorde wagon teweeg bracht. CAIRO In Libië is, volgens berichten uit Egypte en Marokko een militaire eenheid in opstand gekomen tegen het rcyi«n van Moammar GhaddafL Volgens Libië sou de opstand zijn neergeslagen, maar volgens be richten in de Egyptische pers, wordt er nog steeds gevochten. De opstand, die begonnen is b(j de in Tobroek gelegerde negende brigade, zou reeds aan hon derden mensen het leven hebben gekost. Lei der van de opstand is de bevelhebber van de Libische geheime dienst, generaal-majoor Iriss el Shuheibi. Een aantal Libische officieren zou naar Egypte ziin gevlucht. Volgens de plannen had Shuheibi eerst To broek willen innemen, vervolgens op te rukken naar Benghazi, om daarna een aanval te doen op Tripoli en zo het bewind van Ghaddafi om ver te weipen. Ghaddafi zou de plannen tijdig ontdekt hebben en zijn maatregelen hebben ge nomen: hij stuurde troepen en vliegtuigen naar het opstandige gebied. GIEREK VERWERPT POLITIEKE EISEN STAKERS gAsCHAU Poolse oproerpolitie lter( dg lich samen te trekken in en rdansk, vier uur nadat partljlei- J bi iierek wel loonsverhogingen en rij' inningen had beloofd, maar po- ln e wijzigingen met grote beslist- 3 ,Thad afgewezen. De stakende ar- ai^rs in Gdansk en omgeving beb- laciGiereks rede met even grote be- heid verworpen en de spanning «diet betrokken gebied groeit met mr. De eerste opvallende arres- heeft inmiddels plaats gebad:' 'acteur van bet ondergrondse „Robotnik" (De Arbeider) vod, op weg naar een bijeenkomst bet „Comité voor Sociale Zelf- :enlediging" gearresteerd en mis- °$eld. Op de plaats waar de bij- ninjomst gehouden zou worden ek 'i, vruchteloos, want men was al eeit elders uitgeweken, huiszoeking :htej toespraak had Gierek een beroep op 'en gedaan om samen een uitweg te uit de moeilijkheden. Hij beloofde 'erhogingen, verhoging van de kinder en hervormingen van de economie, maar concessies op het politieke vlak, wees hij resoluut van de hand. „De regering", zo zei hij, „zal geen activiteit tegen het systeem van de socialistische maatschappij dulden. Dit systeem maakt Polen vrij en onafhankeliik met onschendbare grenzen". Ongetwijfeld doelde Gierek hiermee op de mogelijkheid van een Russisch ingrijpen, als de socialisti sche maatschappij werkelijk in gevaar zou komen. Overigens gaf Gierek toe, dat er fou ten waren gemaakt, maar voegde er aan toe, dat de vleesprijzen, waarom het allemaal be gonnen was, niet teruggedraaid konden wor den. De leiders van de staking noemde hg „anarchisten" en „antisocialistische elemen ten" en hij dreigde: „Stakingen zullen niet geduld worden", zonder er bij te zeggen, wat de regering van plan was er tegen te doen. De stakers bleken niet in het minst onder de 'indruk van Giereks redevoering. „Hij praat tegen ons of we kinderen zijn en hij heeft hetzelfde gezegd, wat alle leiders tot nu toe gezegd hebben", en: „Hij zegt alleen maar dat wij geld willen hebben en praat niet over de rechten die wij hebben geëist...". De aankon diging, dat de kinderbijslag verhoogd zou worden, wekte enige gelach op: „wij vragen een beter leven voor iedereen en geen krui mels voor kinderen", aldus het commentaar •van de stakers. Inmiddels schijnt de stakingsdrift te zijn overgeslagen naar het oosten toe, naar Elblag, waar sprake is van arbeidsonrust onder de arbeiders van de ZAMECH-fabrieken. Voor de Leninscheepswerven in de Poolse havenstad Gdansk, is een collectiebus opge steld, waarin ieder iets kan deponeren om de stakers, ook geldelijk, te steunen. sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De bon- da christelijke vakcentrale bereid met hun leden te dis- over teruggang in koop- 981. Zij vinden het ook wen- binnen het CNV een lijn te at betreft bet uiten van ver- de onderhandelingen over 'oorwaarden, zo hebben zij in de vergadering van de Ver- uitgesproken. De FNV, die tegelijkertijd vergaderde, is nog niet zover. De tegenstellingen in deze vak centrale zijn groot gebleven. Het CNV praat in oktober met de leden en zal aan de hand daarvan op 10 novem ber zijn arbeidsvoorwaardenbeleid vast stellen. Behoud en uitbreiding van werk gelegenheid en instandhouding van de collectieve sector en de sociale zekerheid zullen, net als in eerdere jaren, voorop staan. Als dit tot teruggang in koopkracht moet leiden dan zal er tegenover moeten staan een bijdrage naar draagkracht van actie ven en niet-actieven, vergroting van de zeggenschap en vooral zichtbare resul taten (harde afspraken b.v.) op het gebied van de werkgelegenheid. De laagstbetaal den zullen zoveel mogelijk moeten wor den ontzien. Het CNV wijst elke ontkop peling van lonen en uitkeringen af, zo verklaarde voorzitter Harm van der Meu- len. £ie verder pagina 10 KERINGSRAAD: ToftG Werklozen die zich willen laten (om)scho- iooiD bon ww-uitkering kunnen behouden. Dat vindt tonfroep Tan de Sociale Verzekeringsraad, ledffvers, werknemers en kroonleden. webeent dat, als een werkloze toestemming krijgt voor doing met behoud van zijn uitkering, hij in die periode kw e solliciteren, zoals de werkloosheidswet voorschrijft. in loeft hij zich dan voor een baan beschikbaar te hou- me gens moet de opleiding er wel op gericht zijn weer 1© ieidsproces te gaan deelnemen. nda Up ADVERTENTIE TILBURG/ZWOLLE Een zeventienjarige jongen uit Tilburg is gisteravond le vensgevaarlijk gewond ge raakt door een kogel uit de revolver of de karabijn van een 25-jarige man uit die stad. Deze koelde om nog onbeken de redenen zijn woede op zijn eigen huisraad en daarna op de ruiten van de buren. Ver volgens opende hij het vuur op het toegestroomde publiek, waaronder de jongen zich be vond. In Zwolle werd zondag een negenjarig jongetje met een buks in zijn heup geschoten, terwijl hij op zijn fietsje reed. De politie is bezig met een on dersoek.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1