Gierek worstelt met 3omulka9s erfenis jsff Franse havens Suriname wil borgsom bij vertrek verder uitgebreid Blokkades van itspraak van __eiligheidsraad leegt zwaar oor Nederland St Iran wil sluiting Russisch consulaat Dezêweek bij de melkman: Cuba niet gesteld op „spijtoptanten' 198°'ENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 PAGINA jigheden waaronder hij de ivernam nauwelijks reden tot !AU Toen de havenarbei- Gdansk vorige week maan* volging van vele anderen het rlegden, beseften de Poolse s goed hoe ernstig de huidige naakT'name de Poolse partijlei* *T'*ek heeft geen goede herinne- jan de havens aan de Oostzee. fnhij zijn huidige positie te dan- aan het feit dat zijn voorgan- rfuv ^yslwa Gomulka na de arbeid- Ned°rn Gdansk van Hen Jaar ^l®" eaerrvejj mGest ruimen, gaven de Europe! "lelijk waren de verwachtingen ovJ arl3eiders van Gdansk hoog ge- maar ook Gierek kon of wilde nde aan de eisen van de arbei- ioet komen. Toen er geen einde de arbeidsonrust en het plun- Gomulka besloten om een gro- jmacht in te zetten om de bijeen- ^^ide menigte uiteen te drijven. In Iop volgende treffen tussen politie jllSC^de arbeiders kwamen 55 mensen* leven. Dit was nauwelijks een 1 1 f^oorteken voor de nieuwe leider. I "lyeken later, in februari 1971, gin- 11- irbeiders van de havenstad Szcze- I ^taking. Ze bezetten de scheeps- en eisten een gesprek met partij- lierek, net zoals de stakende ha- VY Iders in Gdansk nu aandringen op »jn ndelingen met de hoogste leiders, ?n vaii;eur met premier Edward Babi- Hen ei lestijni d. IXverd die eis van de stakers inge- erder Gierek besloot het leger buiten de ?er vfcoorten te laten en had een ge- aakt. Jn negen uur met de stakers. Dit \rafatis in het geheim op de band opge- ïmorgj strijde eebaSf AGT OVER ^UZALEM-AFFAIRE: Edward Gierek. Gomulka's erfenis ligt zwaar op maag. nomen. Uit de bandopnamen die later naar het buitenland zijn gesmokkeld, blijkt dat de stakers ook toen niet alleen economische eisen stelden, maar ook fun damentele politieke hervormingen wil den. Net als nu eisten ze een salarisverho ging en een ongedaan maken van de prijs verhogingen. Tevens vroegen ze Gierek om de door de communistische partij ge controleerde vakbonden te vervangen door democratisch gekozen vertegenwoor digers. Ze zeiden dat ze niet in een poli tiestaat wilden leven. Op die koude, sombere dag in 1971 vroeg Gierek de arbeiders om begrip en hij haalde hen over weer aan het werk te gaan. Hij benadrukte dat de Polen het zich eenvoudigweg niet konden veroorlo ven geen rekening te houden met de Rus sen en hij zei dat het onmogelijk was om de prijsverhogingen van 1970 terug te draaien. Enkele weken later werden de prijsverhogingen echter toch ongedaan gemaakt. Pas in 1976 achtte Gierek de tijd politiek rijp om wederom te proberen prijsverho gingen voor het zwaar gesubsidieerde voedsel door te voeren. Maar de prijsver hogingen werden abrupt afgekondigd, zonder waarschuwing vooraf, en onmid dellijk legden arbeiders in het hele land het werk neer, In sommige belangrijke fa brieken kwam het zelfs tot gewelddadige botsingen met de politie en wederom be sloten de autoriteiten de prijsverhogingen terug te draaien. Vier jaar verstreken en Gierek deed niets. Pas het afgelopen voorjaar besloot hij na veel wikken en wegen om Piotr Jarosze- wicz, de premier die in 1976 de prijsverho gingen had afgekondigd, te vervangen door Edward Babiuch, een pragmatist die snel te kennen gaf dat ook hij van plan was om binnen afzienbare tijd het prijsbe leid aan te pakken. In één van zijn eerste officiële toespraken waarschuwde hij dat de Polen er rekening mee moesten hou den dat ze een zware tijd tegemoet gingen. Niemand betwist dat Polen zich gesteld ziet voor grote economische moeilijkhe den die niet in de laatste plaats zijn ver oorzaakt door het al te ambitieuze investe ringsprogramma dat in 1970 door Gierek werd afgekondigd. Maar ook al zijn de economische proble men groot en eisen ze veel tijd op, dit ver- ra e, A' ban ïebtx" ovei eenk "■MeERDAM, BEIROET doormier Van Agt heeft »rnst| terugkeer uit de VS liem een eredoctoraat ktobcechten was aangebo- - tocip Schiphol verklaard affen Nederlandse regering t vaiar standpuntbepaling jedr^leruzalem-affaire een procfoot gewicht zal toe- wel aan de uitspraak le ba Veiligheidsraad, iet gtgd of de solidariteit d deraël niet in het geding ten rttn bij een eventuele irbrauftsing van de Neder- en wapnbassade vanuit Je- Ejerom naar Tel Aviv, ant- pe premier Van Agt: 1 zal moeten weten dat "■^d zelf in belangrijke ■beeft bijgedragen aan I van de interna- 1 situatie door Oost-Je- m in te lijven. opgeroepen niet te ien voor de druk uit de :he wereld. „Verwij- van de ambassade iet anders gezien wor- in als een horig, krui- iil ren'd Vietnam B^bele" zaak £GO De Republikein- 'dentskandidaat, Ronald heeft de Vietnamese gisteren een „nobele genoemd. „Het wordt It we erkennen dat onze In Vietnam een nobele xo zei Reagan in een toe- I in Chicago tot Ameri- oorlogsveteranen. „Een land, net bevrijd van het elisme, vroeg ons om pij het verkrijgen van ktuur en middelen om fe verdedigen tegen een pire buurstaat die uit verovering", aldus 'an epublikeinse presidents- laat zei verder dat, of- vrede de hoogste prio- m0moet hebben, het geen mag zijn „tegen elke •f een van vernedering idelijke overgave". Reagan heeft het im Syndroom" de Ame- etejise politiek de afgelopen aangetast. perig toegeven aan onrede lijke eisen van staten die zich bemoeien met regelin gen die slechts de Neder landse regering aangaan", aldus het comité. De vestiging van de Neder landse ambassade in Jeruza lem wordt door de Arabische wereld zeer hoog opgenomen. Als de Nederlandse regering zou weigeren de ambassade te verplaatsen zou dit niet door de Arabische wereld naast zich neer worden gelegd. Dit is de indruk van het PvdA-Tweede Kamerlid mr. K. de Vries, lea der van een delegatie van de defensiecommissie naar Liba- Boycot Het Jeruzalem-comité van dertien Arabische islamitische landen heeft gisteren opgeroe pen tot een economische en politieke boycot van landen die Jeruzalem erkennen als hoofdstad van Israël, er diplo matieke vertegenwoordigin gen hebben of er een willen vestigen. De eis maakt deel uit van een resolutie die op een tweedaag se conferentie in het Marok kaanse Casablanca is aan vaard. In de inleiding van de resolu tie bevestigen de lidstaten bo vendien hun wil om Jeruza lem te „bevrijden" en er „de hoofdstad te stichten van een onafhankelijke Palestijnse staat". In de resolutie wordt verder op de nooodzaak gewe zen de contacten met de rest van de wereld te versterken met het oog op de „ontwikke ling van de kwestie-Jeruza- lem". Er zal een commissie ko men op het niveau van staats hoofden van landen van de is lamitische conferentie om hieraan te werken. De com- misdsie zal met name tot taak hebben de Westeuropese lan den, Japan en Canada uit te nodigen zich te scharen achter de eis tot „onmiddellijke te rugtrekking van Israël uit be zette Arabische gebieden en Jeruzalem". Het Latijnsamerikaanse land Colombia heeft ontkend dat het van zins is zijn ambassade uit Jeruzalem naar Tel Aviv te verplaatsen. Ecuador zal daar entegen zijn ambassade over plaatsen naar Tel Aviv. President Chin A Sen (midden) met de nieuwe regering van Suriname, alsmede leden van de Nationale Militaire Raad. PARAMARIBO De Suri naamse regering, die nog on langs zeer verontwaardigd reageerde op berichten dat de Nederlandse vreemdelingen politie bij aankomst van Suri- namers op Schiphol een borg som eiste, denkt nu zelf aan een dergelijke maatregel. Dit gebeurt om de gestaag groeiende stroom van naar Nederland vertrekkende Suri- namers af te remmen. Het wa ren er 8.600 in de laatste vijf maanden. Toen het vliegveld Zanderij van Paramaribo zaterdag weer openging, werden de KLM- en SLM-kantoren in Paramaribo overstroomd door meer dan achthonderd reislustigen, die wegens de coup van 13 augus tus niet eerder hadden kunnen vertrekken. Volgens geruch ten zou er nog een wachtlijst van 1.500 personen zijn. Een Nederlands paspoort is een geliefd bezigt. Om deze voor de opbouw van Suriname rampzalige nieuwe emigratie- golf af te remmen - er zijn naar schatting al bijna net zo veel Surinamers in Nederland als in Suriname zelf - over weegt de nieuwe regering Chin A Sen tot 25 nov. een borgtocht te eisen van elke Su rinamer die naar Nederland gaat. Men denkt daarbij aan een glijdende schaal: enkele duizenden guldens voor de in tellectuele groepen tot het nul tarief voor de werklozen. Op 25 november - vijf jaar na Su- rinames onafhankelijkheid - v.erloopt de mogelijkheid om via familierelaties in Neder land het Nederlands staatsbur gerschap te verwerven. TEHERAN Iran heeft bij de Sovjet-Unie gevraagd om een van haar twee consula ten in Iran te sluiten. De Sovjet-Unie mag zelf uitma ken of zij tot sluiting van het consulaat in Isfahan dan wel tot dat van Rasht over gaat. De 72-jarige, uit Dublin af komstige aartsbisschop Wil liam Barden is na een ver blijf van achttien jaar het land uitgezet. De aartsbis schop vertrok naar Rome. Zijn uitwijzing zou verband houden met een gerechtelijk onderzoek naar de rol van de Anglicanen in Iran. Vele leden van deze Engelse kerk Pandajong door moeder doodgedrukt CITY (AP) De die negen dagen in de Chapultapec- Mexico City ren, is gisteren door. moederpanda per ongeluk Ying Ying en vader Pe Pe, doodgedrukt, zo heeft de die- was de eerste reuzenpanda die rentuin meegedeeld. in gevangenschap werd gebo ren. De baby, kind van moeder werden reeds eerder be dreigd en uitgewezen. De voorzitter van het Iraanse parlement heeft een verzoek afgewezen van de Europese Gemeenschap en Japan om de 52 Amerikaanse gijzelaars vrij te laten of een internationale commissie toe te laten om hen te bezoeken, zo heeft het Iraanse persbureau Pars giste ren bekendgemaakt. Het verzoek werd overhan digd door de Nederlandse am bassadeur,'W. S. J. Campagne. Rafsanjani noemde de demar che van de Europese Gemeen schap een „propagandama- noeuvre die niets aan het lot van de gijzelaars zal verande ren". Hij uitte ook de beschul diging dat buitenlandse bezoe kers van de bezette Ameri kaanse ambassade hun ogen goed de kost hebben gegeven en de Amerikaanse autoritei ten vervolgens waardevolle inlichtingen hebben verschaft. (Van onze correspondent) PARIJS De blokkade van de Franse Kanaalhavens door Franse vissers, waar door al duizenden vakantie gangers die het Kanaal wil len oversteken, zijn getrof fen, heeft zich gisteren uitge breid tot Bretagne en de kusten van het Middelland se Zeegebied met inbegrip van het eiland Corsica. In al deze gebieden, die de gehele Franse kustlijn betreffen zijn tal van havens geblok keerd en het scheepverkeer is er lam gelegd. De toeris ten zijn nog altijd de voor naamste slachtoffers van de actie, maar de gevolgen be ginnen nu ook merkbaar te worden voor de internatio nale handel van het land. Gistermiddag lagen veertig vrachtboten voor Le Havre, de grootste haven van het land, voor anker, terwijl 48 schepen andere zijn doorge stuurd naar Engeland, Bel gië en Nederland. Le Havre verliest, hierdoor vijf mil joen frank per dag (onge veer tweeënhalf miljoen gul den). Intussen wordt de toestand voor de vakantiegangers steeds nijpender. Tal van ter reinen langs de kust zijn door gestrande Engelsen in cam pings herschapen zijn en de overheid heeft scholen en an dere lokalen gevorderd om ze ter beschikking van de toeris- Wachtende Engelse toeristen in de Franse kanaalhaven stad Cherbourg. ten te stellen. In Cherbourg waar vijf tot zes duizend toe risten op het eind van het conflict wachten is een hulp centrum ingericht en honder den kampeerbedden zijn aan gevoerd en het leger heeft veldkeukens en aanzienlijke hoeveelheden levensmiddelen ter beschikking gesteld. Enige duizenden bevinden zich bo vendien aan boord van veer boten die niet kunnen uitva ren. Veel vakantiegangers rij den mede op aanraden van de Franse autoriteiten door naar Oostende, België, en naar Vlis- singen en Rotterdam. In de Belgische havens konden de Britten vrij vlot worden gehol pen omdat het aantal afvaar ten was verdubbeld. De vissers blokkeren de havens om daar mee te protesteren tegen het feit dat de reders de beman ningen op de boten aanzienlijk willen inkrimpen. Dit laatste heeft weer te maken met het feit dat de brandstofprijzen sterk zijn gestegen. MIAMI De Cubaanse re gering heeft tot nu toe geen enkele belangstelling ge toond voor de Cubaanse „spijtoptanten", die genoeg hebben van de VS en terug willen naar Cuba. Cuba is niet bereid om in te stem men met eventuele terug- keerprocedures voor „zich ontheemd voelende" Cuba nen. Aangenomen wordt voorts, dat de kapers van zes Amerikaanse vliegtuigen al len in Cubaanse gevangenis sen zijn beland. De luchthaven van Miami en andere burgervliegvelden in Florida hadden gisteren veel weg van belegerde vestingen. Dit in verband met de ver scherpte veiligheidsmaatrege len om verdere kapingen te voorkomen. In Miami werden de passa giers gisteren driemaal gecon troleerd. Op talrijke binnen landse vluchten vliegen gewa pende veiligheidsagenten mee, die eventuele kapers in nood gevallen moeten overmeeste ren. Vooral passagiers met een enkele reis worden extra scherp aan de tand gevoeld. De zes Cubaanse ballingen, die geprobeerd hebben een vlieg tuig te kapen hangt een straf van twintig jaar boven het hoofd. Twee van hen ver klaarden dat zij bij eventuele vrijlating onmiddellijk een nieuwe kapingspoging zouden wagen. „Wij hebben niets te verliezen", verklaarden zij. Aardbeving in Ecuador: zeven doden QUITO Een krachtige aard beving heeft gisteren in Ecua dor zeker aan zeven mensen het levengekost. Het epicentrum lag in de stad Babahoyo, bij de kust van de Stille Oceaan. In Guayaquil, een stad van een miljoen in woners, vielen de zeven do den. Er stortten verscheidene gebouwen in. Ook grote scha de wordt gemeld uit Quito en andere steden. Stakende arbeiders van de Le- nin- scheeps- werven in Gdansk proberen pamfletten te bemach tigen, die verspreid worden, die door een stakingslei der worden uitgedeeld. klaart nog niet waarom Gierek en zijn collega's in het Politburo zich niet hebben gehouden aan de beloften die ze tijdens die dramatische bijeenkomst op de scheepswerf in 1971 hadden gegeven. Gierek zelf lijkt gehoopt te hebben dat hij de rebellen in de Poolse samenleving te vreden kon stellen door subtiele, nauwe lijks in het oog vallende gebaren te maken die de basis van de Poolse maatschappij onaangetast lieten. Hij nam een coulante- re houding in met betrekking tot de Kerk, hetgeen een hoogtepunt bereikte met het bezoek van de paus dat miljoenen Polen op de been bracht. Hij heeft zich tolerant opgesteld jegens dissidenten, meer cultu rele en intellectuele vrijheid toegestaan dan de andere landen van het Oostblok en slechts spaarzaam censuur toegepast. Ook kunnen de Polen over het algemeen mak kelijker toestemming krijgen voor een reis naar het Westen dan de inwoners van de hen omringende communistische lan den. Maar de afgelopen twee drie jaar heeft de liberale vleugel van de communistische partij herhaaldelijk gezegd dat dit soort geleidelijke veranderingen niet ver ge noeg gaan en dat de Polen hierdoor slechts de smaak voor fundamentele, in grijpende hervormingen te pakken krij gen. Eender dit jaar liét een groep oudere partijfunctionarissen een somber verslag circuleren waarin als conclusie te lezen viel dat de situatie in Polen volgens hen „uiterst onstabiel was". In het verslag werd een opsomming gege ven van de gebieden waarop het systeem had gefaald. De schrijvers van wie som migen in direct contact stonden met het Poolse leiderschap, vroegen zich af wat gedaan moest worden in „de huidige om standigheden, waarin het duidelijk was dat de regering op allerlei gebieden had gefaald zonder iets te doen om een even tuele nationale tragedie te voorkomen?" Hun antwoorden waren even drastisch als hun vragen. De tijd voor kleine verande ringen was voorbij. De regering moest een oprechte dialoog beginnen met het volk en alles doen om een vrijere samenleving mogelijk te maken. Gierek heeft dit advies stelselmatig van de hand gewezen. De Sovjet-Unie volgt de ontwikkelingen in Polen ongetwijfeld met zorg. Maar in vele opzichten is Polen al tijd al een vreemde eend geweest in het communistische bijt De verwachting is dat de Russen zich nog wel twee keer zullen bedenken alvorens tot een militaire interventie over te gaan. Eén reden is dat de Russen op een fel Pools verzet zouden stuiten, maar afgezien van een mogelijk bloedbad dat het Krem lin misschien nog wel op de koop toe zou nemen, zou zo'n ingrijpen wel eens zeer ernstige gevolgen kunnen hebben voor de verre van rooskleurige situatie in de an dere communistische landen. HELLA PICK THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11