Eerste lustrum taptoe Breda FNV nog verdeeld over arbeidsvoorwaarden beleid Kardinaal over LPO: Gelovigen blijven partners bij de vorming van kerkelijk beleid Lasfcalla &v kerk wereld Groeiend verzet tegen straf voor Dijkman Iraans o parler- J wijst verzot Lt Boeren bezorgd over kwaliteit aardappeloogst Wereldraad en Vaticaan zoeken naar vervanging van „Sodepax' Wereldraad gevraagd om programma tot bestrijding van uitbuiting pertiendf eeuwfeeitj Bonifatiifv* gevierd BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 19B0'£Jy (Vervolg van de voorpagina) Het verbondsbestuur van het CNV wees op tal van recente uitspraken van policiti en be windslieden over de noodzaak tot teruggang in koopkracht. Maar b.v. in net ontwerp-ver kiezingsprogram van het CDA en het kabinetsbeleid wordt onvoldoende verband gelegd, zo meende men, tussen de of fers en het doel waarvoor ze gebracht moeten worden. „Voor ons komend gesprek met onze leden is het van groot belang, dat er op dit ge bied duidelijkheid wordt ver schaft", aldus Van der Meulen. Het FNV, waarbinnen de bon den verschillende opvattingen hebben over het te voeren ar beidsvoorwaardenbeleid en met name over al dan niet ma tigen, is er maandag ook weer niet uitgekomen. Vice-voorzit- ter Wim Spit riep na de verga dering van de federatieraad echter wel optimistisch uit, dat er geen aanleiding is om aan te nemen, dat een gezamenlijk beleid onhaalbaar is. „Een al gemeen kader is uitermate wenselijk, want alleen met een eensgezinde inzet van de vak beweging is het mogelijk te voorkomen dat de zwaksten straks de hardste klappen krij gen", aldus Spit. De realiteit is echter, dat het federatiebestuur de bonden nog niet heeft kunnen overtui gen met een interne nota over de noodzaak van een geza menlijk standpunt. Het kreeg dan ook opdracht een nieuwe nota op te stellen waarin de hele problematiek in kaart wordt gebracht, niet alleen de wensen die er leven, maar ook de eventuele gevolgen van die wensen voor het overheids budget, de werkgelegenheid en de lonen. „Je kunt niet zo maar wat roepen, het benodig de geld moet ergens vandaan komen", zei Spit. Het zal nog wel even duren voordat de FNV met een ar- Men wil de lopende CAO-on- derhandelingen niet voor de voeten lopen en ook nog eens proberen samen met de Euro pese vakbeweging tot afspra ken op EG-niveau te komen met werkgevers en overheden. Spit zei ook nog, dat hoe het arbeidsvoorwaardenbeleid ook zal worden de) al afgesloten cao's onaantastbaar zijn. Toch is het denkbaar dat ook voor hen, die onder deze cao's val len, koopkrachtdaling op treedt, b.v. als gevolg van zwaardere belasting en hogere premies. Realisme in de Nederlandse schilderkunst LEIDEN In de Lakenhal te Leiden wordt van 21 au gustus tot 6 oktober de ten toonstelling 'Realisme in de Nederlandse schilderkunst' gehouden. Ze is samenge steld door het Bureau Beel dende Kunsten Buitenland, dat tentoonstellingen van Nederlandse kunst verzorgt die speciaal zijri bestemd voor het buitenland om daar een representatief beeld te geven van facetten van de Nederlandse kunst. Voordat de tentoonstelling door het buitenland reist zal ze in Nederland alleen te zien zijn in De Lakenhal. Zodoende kan ook het Nederlandse pu bliek kennis nemen van wat vandaag de dag als representa tief voor de Nederlandse rea listische kunst wordt be schouwd. In totaal omvat de tentoonstel ling 47 werken, voornamelijk olieverfschilderijen van acht kunstenaars: Pat Andrea, Jan Beutener, Arie van Geest, Herman Gordijn, Fer Hak kaart, Walter Nobbe, Co Wes- terik en Siet Zuyderland. „Charlotte" naar Venetië" Den Haag De nieuwste film van Frans Weisz, „Charlotte", gaat naar het filmfestival, dat van 28 augustus tot 8 septem ber jn Venetië wordt gehou den. De film is een Nederlands- Duitse produktie van Cine- team Features-Concorde Film Holland en CCC-Filmkunst Berlijn. De hoofdrollen van „Charlotte" worden vertolkt door Birgit Doll en Derek Ja- cobi. Galerie Pulchri Studio, Lan ge Voorhout 15 Den Haag, ex poseert van 23 augustus t/m 10 september papierobjecten van Peter Gentenaar. Met pincet en penseel, vere niging van artsen die naast hun praktijk de teken- en schilderkunst beoefenen, ex poseert werk van haar leden van 23 augustus t/m 14 sep tember in het Singer museum te Laren. BREDA Donderdag aan staande begint de Nationale Taptoe in Breda. Hij zal du ren tot zaterdag 30 augustus. Negen dagen lang zal het terrein van de KMA in Bre da 's avonds, en soms ook 's middags, gevuld worden door een kleurig en vooral muzikaal geheel van burger en militaire muziekkorpsen, tamboerkorpsen, een Poolse folkloristische dansgroep en een Belgisch doedelzak korps. Ruud Sandberg, wethouder van Breda en voorzitter van de Stichting Nationale Taptoe Breda is duidelijk enthousiast. „De Taptoe wordt nu al voor de vijfde keer in Breda gehou den. Deze lustrumuitvoering is opgebouwd rond het thema „35 Jaar Bevrijding". Dat zal onder meer inhouden dat veel van de muziek betrekking heeft op de bevrijding; liedjes uit die tijd en een hommage aan Glen Miller, die vooral tij dens de oorlog erg bekend was". Tot enkele jaren geleden Werd de Nationale Taptoe in Delft gehouden. Toen dat niet meer mogelijk bleek, bood Breda aan dit evenement over te ne men. „In de loop der jaren heeft de taptoe aan populari teit gewonnen. De mensen uit de regio mogen er dan wat op zijn uitgekeken, we krijgen steeds meer belangstelling van mensen uit de Randstad. Dit jaar werkt ook de Belgische Dienst voor Toerisme in Ant werpen mee. We hopen dan ook op veel bezoekers uit Vlaanderen", zo zei burge meester Merkx van Breda. De regie van het gebeuren ligt, voor de zevende keer, in de handen van overste Laro, de Inspecteur der militaire mu ziek van de krijgsmacht. Hij vertelt dat de officiële premiè re op vrijdag 22 augustus (na de generale repetitie donder dag tegen gereduceerde prij zen) wordt gehouden en even als vorige jaren door prinses Margriet én haar man zal wor den bijgewoond. „Wanneer om 9 uur, na het wegsterven van de slagen van Grote Kerk te Breda, twaalf klaroenblazers op lange bazuinen het „Staakt het vuren" hebben geblazen, is de Nationale Taptoe te Breda van start gegaan Ook dit jaar is er, behalve het al genoëmde doedelzakcorps, de Red Hackle Pipe Band uit Antwerpen, weer een buiten lands orkest. „We beschouwen bnze Belgische vrienden allang niet meer als buitenlanders. Aanvankelijk wilden we een Britse groep uitnodigen. Maar een tijd geleden werd er bij een dergelijke gelegenheid een bomaanslag gepleegd. Daar zijn we zo van geschrokken, dat we nu een Frans regiment hebben uitgenodigd, het be kende Muziekkorps van de In fanterie van Nancy. De bevrij ding van ons land is immers begonnen in Frankrijk", aldus de heer Sandberg. „Er zijn geen speciale voor zorgsmaatregelen genomen te gen eventuele acties van het Anti-Taptoe-Komitee. Ik deel hun argumenten over de tap toe uiteraard niet", zegt de heer Sandberg, „maar ik res pecteer hun mening. Ik zou het graag zien dat ze bij de taptoe aanwezig waren. Daar na kunnen we er over discus sieren. Vorig jaar wilden ze de toegang tot het gebeuren blok keren. Dat is natuurlijk ontoe laatbaar, maar het is de taak van de politie om dat te ver hinderen". De organisatoren van de taptoe zijn uitgenodigd om zaterdag 23 augustus naar de forumdiscussie "te komen, die is georganiseerd door het Anti-Taptoe-Komitee. „Na tuurlijk zullen we daarheen gaan. Wij gaan een discussie niet uit de weg", aldus de heer Sandberg. Syrische zangeres op zwarte lijst DAMASCUS De Syri- sche autoriteiten hebben de populaire Libanese zangeres Sabah op de zwarte lijst geplaatst, nadat zij samen met een joodse zanger voor de Franse televisie was op getreden. Blijkens een verklaring van de regering in Damas cus mag Sabah Syrië niet meer binnenkomen en moeten al haar grammo foonplaten in Syrië wor den vernietigd. Sabah trad op 24 juli sa men met de in Algerije ge boren Joodse zanger Enri co Macias op in de popu laire televisieshow van Jacques Chancel. Naar verluidt, had Sabah zich tijdens de uitzending door Macias laten zoenen. Cesar Domela tachtig jaar Invaliden te gast bij concertgebouworkest Amsterdam Ruim 600 inva liden, van wie velen aan bed of rolstoel gekluisterd, hebben zondagmiddag in het Concert gebouw in Amsterdam het jaarlijkse concert, georgani seerd door de Lions Club en uitgevoerd door het Concert gebouworkest, bijgewoond. De patiënten, uit alle delen van Nederland, waren met meer dan 300 particuliere voertuigen van vrijwilligers naar de grote zaal van het Concergebouw gebracht die een aangepaste inrichting had gekregen. Onder leiding van Kirill Kon- drasjin en met solistische me dewerking van Theo Bruins werden werken uitgevoerd van Prokofjew, Bartok en Rachmaninow. Het was de twaalfde keer dat een soortge lijk concert werd gegeven. Aardbeving op Molukken JAKARTA Een zware aarbeving heeft gisteren verscheidenen huizen ver woest in Ambon, de hoofdstad van de Moluk ken. Het Indonesische persbureau Antara dat dit vandaag bekendmaakte gaf niet aan hoe sterk pre cies de schok was en maakte ook geen melding van slachtoffers. Het pers bureau zei wel dat veel mensen uit hun huizen waren gevlucht uit angst voor nieuwe aardschok ken. DEN HAAG In het Haags Gemeentemuseum is een ten toonstelling 'in voorbereiding, gewijd aan het werk van de veelzijdige Nederlandse kun stenaar Cesar Domela. De ex positie, die wordt gehouden ter gelegenheid van de 80ste ver jaardag van Domela, zal plaatsvinden van 6 september tot en met 26 oktober. Cesar Domela, laatste schilder van de Stijl-groep, zocht en vond in de dertiger jaren een eigen weg binnen de abstracte kunst. Hij heeft daarbij vooral zijn aandacht gericht op het reliëf en het probleem van contrasterende lijnen, vormen en kleuren, gebruikmakend van uiteenlopende materialen als metaal, hout en glas. De tentoonstelling zal èen overzicht bieden van schilde rijen en reliefs uit de periode van 923 tot heden. Voor het eerst zal men ook aandacht schenken aan Domeia's activi teiten als fotograaf, typograaf en ontwerper. MAANDAG GESPREK MET KVP-BESTUUR (Van onze parlementaire redactie) maandag een gesprek hebben met het dissidente KVP-ka- merlid Dijkman over diens afwijkend stemgedrag bij de motie van afkeuring tegen het kabinet-Van Agt. Volgens KVP-voorzitter Piet van Zeil zal dit gesprek een volstrekt open karakter hebben, maar bestaat nog steeds de kans dat het uitmondt in strafmaatregelen tegen het dissidente ka merlid. Daarbij kan gedacht worden aan het terugzetten op een onver kiesbare plaats voor de Tweede Kamer of zelfs een volledig roy ement. De KVP-top besloot gisteren in te stemmen met een ge sprek met Dijkman, nadat deze tot twee maal toe had geweigerd een schriftelijke verklaring over zijn stemgedrag te geven. Dijk man was de enige KVP-er die met vijf ARP-ers de PvdA-motie tegen het kabinet Van Agt steunde. Intussen groeit zowel binnen Dijkmans eigen KVP als binnen het CDA het verzet tegen eventuele disciplinaire maatregelen. ARP-voorzitter Hans de Boer, zelf een van de tegenstemmers te gen Van Agt heeft al laten weten dat dergelijke stappen voor hem het einde van het CDA zouden betekenen. Zijn collega-ka merlid afkomstig uit de KVP, Joep de Boer, is het in belangrijke mate met zijn naamgenoot eens. Als er al iets zou moeten gebeu ren tegen afwijkend stemgedrag, dan moet dat zijns inziens in CDA-verband en niet alleen binnen de KVP. Dan zouden bo vendien net zo goed de tien leden van de rechtervleugel van het CDA aan de tand gevoeld moeten worden die tegen de motie- Scholten over de olieboycot van Zuid-Afrika stemden, meent De Boer. „Zij hebben die motie door tegen te stemmen belangrijk verzwakt, waardoor het kabinet haar gemakkelijker naast zich neer kon leggen". Ook de CDA-ministers in het kabinet zouden zich dan moeten verantwoorden voor hun handelwijze in de laatste twee weken voor het zomerreces. Een actie louter tegen één KVP-er is volgens De Boer onaanvaardbaar en zet de een heid binnen het CDA „gigantisch op de tocht". Verontruste leden Zeventig verontruste leden van KVP, ARP en CHU zullen in navolging van prof. Goudzwaard geen lid worden van het CDA na de fusie op 11 oktober. De zeventig schrijven in een verkla ring, onder meer getekend door oud-kamerlid Van Bennekom (ARP) en oud-gouverneur van de KMA in Breda Van Meyen- feldt (eveneens ARP), dat „met een eenvoudig nee tegen het CDA niet mag worden volstaan". De zeventig vrezen dat een passieve houding van het CDA de kansen op verkiezingswinst en op de voortzetting van de huidige coalitie te groot maken. De poging om buiten het CDA gestalte te geven aan de evangelische politiek mag niet worden opgegeven, aldus de zeventig. Zij wil len op korte termijn een alternatief voor het CDA oprichten. TEHERAN -P 0 van het Irai heeft een ver van de Eur schap en Japau AfI rikaanse gijz?Gd ten of een int? missie toe te P?' bezoeken, zo hL persbureau A kendge maakt.,!?" De ambassade d lastigden van?., Nederland en,?** zondag een s,„ parlementsvoolj!' r ni. De Neder# !d deur, W. S. j.y?" overhandigde boodschap vaiv van de Europe! Gaston Thomi !ijk non nnzïrrtn non J aangedrongen beslissing ovel maa >end 'Jmoet Rafsanjani n che van Thorn damanoeuvre lot van de gijz<?d G( in de imacl T op vc Israëlischa leve inval in"°k" Zuid-L>rtak" en ei TEL AVIV idm troepen zijn hdeli zuidoosten vaifceur nengevallen ei vier Palestijn vernietigd. Diverd woordvoerder Gier< lische leger vpoort kendgemaakt. an nt Yasser Arafat is in heeft vanmorg de PLO-strijde geslaagd een r a Palestijnse bas| /V banon^Me^la^j rj Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens open haarden - tegels sanitair alle verbouwingen GRONINGEN De stemming onder de boeren, die de grondstof moeten leveren aan deaardappelzetmeelgigant Avebe in Groningen, Drente en Overijssel is uiterst be drukt. Het zetmeelgehalte van de fabrieksaardappel is dit jaar vrij laag. Daarbij komt nog, dat tal van aardappelvel den zich thans al in herfstkleur willen steken. „Drie dagen geleden reed ik van Veendam via Alteveer naar Stadskanaal. De velden zagen er toen nog redelijk groen uit. Gisteren reed ik diezelfde weg weer en leken de aardappelvel den me al heel wat geler. Dat betekent dat de knollen in de grond niet meer verder rijpen en dat de in juli opgelopen achter stand waarschijnlijk niet meer wordt ingehaald. Als die nog gro ter wordt, dan is voor de leden de gort helemaal gaar", aldus ing. D.'Schuitemaker, secretaris van de Veenkoloniale Boeren Bond, de grootste standsorganisatie in het gebied van de fabriek saardappeltelers. „De stemming is slecht", zegt secretaris H. Gerbrandy van de CBTB, afdeling veenkoloniën in Stadskanaal rcj veenkoloniale akkerbouwgronden hebben de bo redelijk inkomen toch al een hoge opbrengst noy-y a verwachtingen worden als maar versterkt. Het gV brengst, die naar verwachting tien tot vijftien^ ligt", vult hij aan. Niet alleen de slechte verwachtingen voor de 1 ook de ontwikkelingen bij de eigen coöperatie, Arv at boeren in de noordelijke provincies zorgen ban W fl gesprek met bestuur en directie van Avebe hebtx ties nogmaals hun bezorgdheid uitgesproken ovei van de uitbetaling. VBB en CBTB afdeling veenk daarmee echter wel akkoord. De vaak felle kritieERD ken geleden op die maatregel loskwam, moet doormjer rectie van Avebe wel worden gezien als een ernstj ter laatste waarschuwing. Lem „Bij ons bestaat nog steeds de vrees dat in oktobeechl na de onderhandelingen met de overheid er toelp Scl gaande financiële maatregelen worden getroffen Nedi meer, want het inleveren van vijf procent vaiar sl brengst betekent voor boeren met een eigen bedrileru: komstenderving, die kan oplopen tot vijftig procffoot Schuitemaker. Collega Gerbrandy is er vrijwel aa dat elke nieuwe overeenkomst met het Rijk de bo Veil wederom pijn zal doen. „Dat hebben we in het gtgd bestuur kunnen vernemen. Wij hebben gezegd detaël i handelingen af te wachten. Zodra de resultaten mftn ze ons voorgelegd", aldus CBTB secretaris GerbraaMsi ge aardappelcampagne gaat ongeveer zeventien w fijhb moet omstreeks Kerstmis dit jaar worden afgerom na de p 1 zal ze leeft fcigin 'i situ De bisschoppen zullen de afgevaar digden naar het derde Landelijk Pas toraal Overleg, dat, zoals gisteren ge meld, na overleg van de betrokkenen weer op gang zal worden gebracht, op korte termijn een brief sturen met de vaststelling, dat de verschillende gele dingen van het LPO elkaar weer heb ben gevonden en met de ondubbelzin nige uitnodiging in een nieuwe geest verder te gaan. De resultaten van de vergadering van zaterdag, waarin de overeenstemming is béreikt, moeten nu worden voorgelegd aan de delegaties. In verscheidene hier van zal zeker enig verloop komen, onder meer uit teleurstelling over de afloop van de eerste zitting van LPO III, die eind oktober 1978 is gehouden. Het is zelfs de vraag of de afvaardiging van het aartsbisdom Utrecht in haar huidige sa menstelling nog zin ziet in het LPO. De legatieleidster mevrouw Wil Bus zei „niet optimistisch te zijn". De bisschop van Breda, mgr. H. Ernst vond echter zeer veel bijval voor zijn opmerkin- g:„Laten we elkaar, na wat we samen hebben doorgemaakt, betere ervaringen gunnen". Namens alle bisschoppen brak kardinaal Willebrands een lans voor voortzetting van LPO III. „We hebben behoefte aan dit overleg", zei hij. Hij zei ook zich de huiver van sommige afgevaardigden le vendig te kunnen voorstellen. De kardi naal stak niet onder stoelen of banken, dat ook onder de bisschoppen bezorgd heid leeft over het risico, dat de tweede zitting soortelijke spanningen zal opleve ren als de eerste. „Maar dat mag geen re den zijn om niet door te zetten. We moe ten verder. De katechetische nood dwingt ons daartoe". Zoals gemeld zal de katechese, met name de geloofsover dracht tussen volwassenen en jeugdigen, onderwerp van de tweede zitting zijn. De kardinaal ontkende de bewering van een afgevaardigde, dat de bijzondere sy node de bisschoppen ertoe zou hebben gebracht zich een andere omgang met hun gelovigen aan te meten. De bis schoppen blijven de gelovigen beschou wen en behandelen als serieuze partners bij de vorming van het kerkelijk beleid, aldus de kardinaal. De delegaties zal nu worden verzocht voor december een bisdommelijke in ventarisatie van katechetische successen en veelbelovende initiatieven, als ook van leemten en knelpunten in te dienen. Deze „balansen" zullen in december worden verwerkt tot een landelijk over zicht. Na een terugblik zal de bijeen komst van 17 januari zich met dat docu ment bezig houden om te zien, waarover het op het beraad van het najaar precies zal moeten gaan. De delegaties zullen worden aangespoord hun oor goed te luisteren te leggen bij de basis. Van ver scheidene kanten was namelijk in Utrecht naar voren gebracht, dat het contact met de man in de straat verloren De Wereldraad van Ker ken en het Vaticaanse secretariaat voor de een heid van de christenen, waarvan kardinaal Wil lebrands voorzitter is, zoeken naar nieuwe vor men om de samenwer king tussen de wereld-, raad en de rooms-katho- lieke kerk op het gebied van samenleving, ont wikkeling en vrede te doen herleven. Dit heeft mevrouw M. A. M. Klompé, voorzitter van de Europese commissie „Justitia et Pax" (Gerech tigheid en Vrede), ver klaard in een commentaar op de opheffing van „So depax" (SOciety, DEvelop- ment, PAX). Tijdens de vergadering van het Cen trale Comité van de We reldraad van Kerken in Genève, is namelijk be kendgemaakt, dat deze commissie van de wereld raad en het Vaticaan voor, bovengenoemde vraag stukken aan het eind van het jaar wordt opgeheven. Mevrouw Klompé zei de opheffing van „Sodepax" te betreuren. De commissie, in 1968 op gericht, werd aan rooms- katholieke zijde gedragen door de pauselijke com missie „Justitia et Pax" en aan de zijde van de we reldraad door de afdeling voor „Gerechtigheid en Dienst". Voor het begin van het vijfde driejaarlijk se mandaat liet men van Vaticaanse zijde weten, dat een diepgaande studie over de voortzetting van het werk van Sodepax ge wenst was. Besloten werd de commissie aan het ein de van deze termijn, eind 1981, op te heffen. Het voortijdig opstappen van beide secretarissen, respec tievelijk dr. Theo Tschuy en pater John Lucal sj., heeft het einde van Sode pax met een jaar ver vroegd. Sinds „Justitia et Pax" was teruggebracht tot een stu diecommissie van het Va ticaanse staatssecretariaat was zij voor de wereldraad maar een „zeer beperkte partner". De Wereldraad van Kerken moet een programma tot bestrijding van de uitbuiting beginnen, dat zich moet concentreren op het privé-eigendom en op de samen hang tussen armoede en rijkdom. Dit stelde gisteren te Genève de Indische metropoliet Osthathios het Centrale Comité van de we reldraad voor om „de muur van egoisme, die de rijken van de ar men scheidt, te doorbreken". In dit bewustwordingsproces moet de rijke kerken worden bijgebracht, dat volgens de bijbel alle bezit van God is en dat armoede niet een on vermijdelijk natuurverschijnsel is, maar het directe gevolg van de rijk dom (aan macht en kennis) van een bevoorrechte groep. De Rotterdamse econoom, dr. H. M. de Lange, directeur van het insti tuut „Normen en Waarden", vroeg de wereldraad aan de bestrijding van de armoede de hoogste voor rang te geven. De politieke wil om de wereldeconomie te herstructure ren is volgens hem uitermate zwak. Hij verwees naar de onlangs gehou den ontmoeting van wereldleiders in Venetië, waar „de meest beschei den voorstellen van het Noord- Zuid-rapport van de commissie Brandt nauwelijks aan de orde zijn geweest". Het Centrale Comité besprak het programma „Op weg naar een kerk die solidair is met de armen", een rapport van de afdeling voor ont wikkelingssamenwerking van de wereldraad. Hierin worden de ker ken opgeroepen hun gehele beleid af te stemmen op de behoeften van de armen. In het programma wor den onder armen verstaan „dege nen, die geen toegang hebben tot voldoende voedsel, gezondheidszorg, huisvesting, onderwijs en werkgele genheid en die geen persoonlijke of sociale zekerheid kennen". Dr. De Lange plaatste kanttekenin gen bij het rapport in zoverre het suggereert, dat het lijden van de verschillende onderdrukte groepen één gemeenschappelijke oorzaak heeft. „Arme mensen zijn altijd on derdrukt, maar niet alle onderdruk ten zijn.arm", aldus De Lange. Hij stond ook nogal sceptisch tegen het in de aanhef genoemde voorstel van metropoliet Osthathios. „In tegen stelling tot het programma tot be strijding van het racisme zal het niet gemakkelijk zijn duidelijke kri- teria voor zo'n programma aan te geven". én v Ongeveer 1400 katholieke'11' ningen, Friesland, Drent, j Noord-Oost-Polder hebbenlQ kum de 1300ste geboortedag fatius herdacht. Mgr. J. B. schop van Groningen cele hoogmis samen met mgr. <^GO monis van Rotterdam eLen Münninghof, bisschop van 1* het vroegere Nederlands 'gjs) nea. gen( Mgr. Simonis stelde in zijnLWy dat het geloof dat BonifatiL zej door de eeuwen heen hetzelfj jn ven. Hij herinnerde aan de q^i vensfase die de Engelse marjand gekend. De eigen mensen zag|aijSI^ sionaire werk niet meer zo zijbij 1 ren grote veranderingen in ^tuur zelfs de paus gebood Bonifatfe ve, inschikkelijker houding. ajre „In die periode van verlatei^p leurstelling was bisschop Boifo ter dichter bij zijn Heer dan lêpub moedde. Bad Jezus ook zelf ijaat kruis: Mijn God, mijn God, vh vre Gij mij verlaten", aldus mgmoel Bonifatius vergeleek zich zeil maj zijn laatste brieven uit die tfef ee jankende hond, die moest anderen de kerk van Chris den. Hij mocht zelfs niet bla Volgens mgr. Simonis moeten gen zich daarom niet vergis en teleurstelling zijn geen Gods afwezigheid. Hij herinn dat Bonifatius zich altijd geriij de paus, die hij zag als eeï „Bonifatius heeft veel van zij persoonlijke opofferingen veffco 'gaan", aldus mgr. Simonis, „nj tijd inspireert het kruis en zaèn ii alle eeuwen door blijven", ptuin :idel

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10