Helft exportgas gaat naar West-Duitsland personeel Klokkenberg dreigt met imleggen van operatieprogramma Besprekingen van Ogem met banken bijna afgerond HAN DER SCHAAR MOET BLIJVEN" ipierenburg slaagde waar anderen faalden Begroting krijgt vreugdeloos eindresultaat KVP overweegt tegen Dijkman Doodslag: Dader bekend; slachtoffer onbekend Pastoraal overleg wordt weer hervat StaDDen stemgedrag hl ~s NENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 PAGINA'5 i het dgf tal rj s o.i Vest,! an P)A Dertig van de vijf- Pinirpleegkundigcn van De de Mtenberg in Breda weige- test \ee te werken aan harto- is les als de tijdelijk ge* ijke fte hartchirurg Van der gehaT niet °P korte termijn K.).lan het werk kan gaan. igt pben dit geschreven aan ,r der ).00 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Jaarlijks exporteert ederlanse Gasunie tussen 45 en 50 pj-krd kubieke meter aardgas vol- 11 contracten die aan het eind van Jstlger jaren zijn getekend. De to- D ,export van alle contracten teza- ravoil bedraagt 800 miljard kubieke an ir gas in een periode van ongeveer i wasjar. Bijna de helft van de gasex- '■site gaat naar West-Duitsland, ruim it onijJijard kubieke meter. Frankrijk £f] de France) en België (Distrigas) 'en ieder 185 miljard kubieke me- |f en Italië (SNAM) ongeveer 155 krd kubieke meter. In West-Duits- A is de belangrijkste gasafnemer rgas AG. Het bedrijf zal over een ^pade van 20 jaar totaal 120 miljard eke meter gas afnemen. Men ge- - likt daarbij het veld in Slochteren 14 v4 miljard kubieke meter) als ,eegjpost in de eigen gasvoorziening. jroISas AG wordt in West-Europa algemeen ,cht| als een gezaghebbend gasbedrijf. Zo irdep bemiddelaar prof. dr. 3. Greep. De verpleegkundigen vinden het onverantwoord om met de huidige spanningen de opera ties, die door gastchirurgen worden uitgevoerd, te laten doorgaan. Op het ogenblik worden operatieprogramma's op het laatste moment veran derd, zodat patiënten de avond te voren te horen krijgen dat er niet wordt geopereerd. Dat geeft enorme spanningen en de verpleegkundigen vinden dat ze op die manier niet goed voor de mensen kunnen zor gen. Er is nog eendreden waarom zij het niet zien zitten om zon der Van der Schaar te werken. Als Van der Schaar vanwege het conflict met zijn medewer kers en de directie wordt onts lagen, dan betekent dat met een het einde van zijn manier van werken volgens het zoge naamde Houston-systeem, waarbij het operatietempo aanzienlijk wordt verhoogd. Speciaal hiék>m zijn de ver pleegkundigen in Breda gaan werken. Het Houston-model vergroot de operatiecapaciteit en is gebaseerd op een effi ciënte werkwijze die leidt tot een goede patiëntenbegelei ding en tot kostenverlaging. Vijf leden van de vaste com missie voor volksgezondheid uit de Tweede Kamer brengen vandaag een bezoek aan de Klokkenberg om zich van de situatie op de hoogte te laten stellen. voert het bedrijf de groep gasondernemingen aan die over gasimporten onderhandelt met de Sovjet-Unie en Noorwegen. Verder is men be trokken bij de onderhandelingen over gasleve- rancies uit Nigeria en Algerije. Naast Ruhrgas AG is de belangijkste gasimporteur in West- Duitsland Thyssengas. Dit bedrijf neemt vol gens contract 100 miljard kubieke meter gas af in een periode van 20 jaar. Behalvé deze beide bedrijven levert de Gasunie nog aan enkele distributiebedrijven en elektri citeitsmaatschappijen in West-Duitsland. Het gaat daarbij ondermeer om de volgende onder nemingen en hoeveelheden af te nemen gas over 20 jaar: Brigitta Elmerad Betriebswerke (50 miljard kubieke meter gas), Energie Weser- Ems (18 miljard kubieke meter), Deutsche Er- gas Transport.Gesellschaft (30 miljard kubieke meter), Vereinigde Elektricitatswerke Westfa- len (25 miljard kubieke meter) en Rheinisch Westfölische Elektricitatswerke (15 miljard ku bieke meter). Vooral deze ondernemingen lig gen bij de onderhandelingen over aanpassing van de gasprijzen dwars. Zij zijn eerder geneigd over te schakelen op een andere brandstof zoals bruinkool of steenkool en, als dit niet kan om milieuhygiënische redenen, kernenergie. volg van de voorpagina) P 3 HAAG De doorbraak onderhandelingen over 11 fisexport is de verdienste, j Van Agt, van tnr. D.P. - Deenburg. Deze oud-diplo- i heè voormalig ambasadeur igeni EG en bij de NAVO, is eterfcgd waar de deskundi- braairan de Nederlandse Gas- kei ,en minister Van Aarden- De economische zaken) zelf n gren gefaald. Nadat hij j permaanden geleden tot re en. gscommlssaris was be- halfid. wist Spierenburg vori- in dfeek Ruhrgas AG, de eerste gasmaatschappij van rwefDuitsland, te bewegen ?n a£t openbreken van haar contracten met de Nederland se gasleveranciers. De besprekingen met Ruhrgas waren daarom zo belangrijk, omdat alle andere dertien af nemers van het Nederlandse gas, zaten te wachten hoe dit zou aflopen. Hoewel hij er geen behoefte aan zei te neb ben „steeds weer vervelend te doen" herinnerde premier Van Agt eraan dat de onder handelingen met de Bondsre publiek „internationaal juri disch gezien ontzettend moei lijk lagen". Hij doelde daarmee op de overeenkomst, die drs. J.M. den Uyl in 1967, als minister van economische zaken, had gesloten met zijn Westduitse ambtgenoot. Deze —schriftelij ke afspraak kwam erop neer dat geen van beide lan den ooit iets zou doen, waar door de levering van het aard gas aan West-Duitsland be moeilijkt zou worden. Toen de Nederlandse regering nu begin dit jaar, onder druk van de Tweede Kamer, ging dreigen met het dichtdraaien van de kraan, als de Duitse gasmaat schappijen niet meer zouden willen betalen, haalde „Bonn" de brief van Den Uyl tevoor schijn en kondigde aan daar mee zonodig naar de rechter te stappen. Volgens minister Van Aarden- ne was de kans te groot dat ons land een dergelijk proces zou verliezen. Daarop besloot de regering dan maar weer te gaan onderhandelen. Mr. Spie renburg kreeg als voornaamste opdracht ervoor te zorgen dat de zogeheten bodemprijs in de contracten zou worden opge trokken. Daarnaast moest de onderhandelaar pleiten voor een vergroting van de koppe ling van deze prijs aan die van olie (nu:, maximaal voor 82 procent) en een verkleining van de periode, waarbinnen deze aanpassing een feit dient te zijn (nu: negen tot twaalf maanden). Gezien de bijzondere positie van West-Duitsland concen treerde Spierenburg zich voor al op de grootste gasmaat schappij in dat land, Ruhrgas AG. Deze heeft er nu mee in gestemd dat de bodemprijs ge lijk wordt aan de huidige prijs van stookolie in het Ruhrge- bicd, wat de Nederlandse staat volgend jaar zo'n driehonderd miljoen gulden extra oplevert. De verwachting is nu dat de andere afnemers in West- Duitsland, België, Frankrijk, Italië en Zwitserland snel het voorbeeld van Ruhrgas zullen volgen. Onderhandelaar Spierenburg pessimistische van agt: (Van onze correspondent Dick Toet) COLUMBIA „Moeilijk, maar ik denk wel dat we er uit komen. Het moet. Maar het zal een vreugdeloos eindresul taat worden. Elke minister zal zich wel tekort gedaan voe len". Een vermoeid ogende premier Van Agt slaagde er ook In South-Carolina niet in de vaderlandse problemen geheel van zich af te schudden. Pas vrijdagavond laat gearriveerd, ontving hij zaterdagochtend een ere-doctoraat in de rechten aan de universiteit van Colum bia, de hoofdstad van South-Carolina. „Ik heb de ministers ach tergelaten met een aantal onderwerpen waar ik niet direkt bij nodig ben. Het maakt niet zoveel uit of ik daar wel of niet bij ben. Misschien is het zelfs wel gunstig als ik straks als een soort onbeschreven blad kan binnenstappen en zonder alle discussie* gehoord te hebben een beslissing kan voorleggen. We moeten e» deze week uitkomen, meer tijd is er niet", aldus de premier. Premier Van Agt deed zaterdag tijdens zijn toespraak op de uni versiteit van Columbia een beroep op Amerika de leiding te ne men in de strijd tegen honger en armoede in de wereld. UTRECHT De Nederlandse bisschoppen, afgevaardigden uit de bisdommen en de agendacommissie hebben dit week einde tijdens een vergadering in Utrecht overeenstemming bereikt over de voortzetting van het derde Landelijk Pasto raal Overleg. Na de eerste zitting, die door de omstreden „Aanbeveling VII" over onder meer de gehuwde priester, in een impasse was ge raakt, hebben de diverse geledingen elkaar weer gevonden. De tweede zitting begint met een bijeenkomst op 17 januari. In het najaar van 1981 volgt dan een meerdaags beraad. Onderwerp van de tweede zitting is de katechese. ^''000 banen Zeegevaar bij ^adhstensector 'ter.uwmarkt egenECHT Door het In- jrsnipn van de bouwmarkt van tn alleen al bij de toele- lageüde bedrijven in de itensector zeker 12.000 in gevaar. Dit schrij- dienstenbonden FNV brief aan bouwminis- eelaerts van Blokland. |ns de bonden komen meer takken van de tensector in de proble- De bouwbonden FNV a'jn dat er goedkopere wo- 'vvetwoningen worden ^wd en ae dienstenbon- -Mllen daarnaast een wet- verplichting voor wo- solatie voor bestaande Jn. Ook is het de diensten en een doorn in het oog jiet goed florerend bank- ,jjf de kredietkraan wil jin voor bedrijven die door ^oouwproblemen in de Rijkheden zijn gekomen, ienstenbonden vinden dat Jter Beelaerts van Blok- J snel maatregelen moet ~3fn om een ramp te vooko- storisch café Igebrand jTINCHEM In de Gel- Jï gemeente Wrange, bij (inchem, is gistermorgen J-rg ..'t Omland" aoor Jp geheel verwoest. Zon- Sjchtend om zeven uur ite de eigenaar dat het I, dat op de monumenten- 0 voorkwam, in brand S|. Er zijn geen gewonden ptreuren, maar de schade Jt geschat op een half mil- I* De politie, die de zaak in ypzoek heeft, sluit brand ling niet uit AMSTERDAM De besprekingen, die vorige week zijn gevoerd tussen Ogem en baar bankiers, waaronder de ABN en de Amro Bank, zijn na genoeg afgerond. Het concern is van plan op de kortst mogelijke termijn met een bericht te komen. Verder zal Ogem voor half septem ber de resultaten over de eerste zes maanden van dit jaar bekend ma ken. Het bedrijf zal dan tevens me dedelingen doen over de reeds in uitvoering zijnde herstructurering. Het Rotterdamse concern, dat actief is op het terrein van de bouw, projectontwikke ling, handel en techniek, maakt moeilijke tijden door. Eind mei meldde de heer F. van Berkel, waarnemend voorzitter van de raad van bestuur, in de jaarvergadering bekend, dat alle Ogem-bedrijven in de rug worden gelopen door de hoge rentestand, gekoppeld aan de bij vele bedrijven bestaande omvang rijke schuldposities. De schuldenlast bedroeg eind vorig jaar 303 min (lange termijn) en 232 min (bankkredieten e.d.).. Op de Amsterdamse effectenbeurs gonsde het de afgelopen week van de geruchten omtrent Ogem. De koers van de aandelen van j 10 nominaal zakte van 8,70 naar ƒ6,90, de slotkoers van afgelopen vrijdag. De omzetten waren groot. Overigens is nog een extern onderzoek gaande naar het in de afgelopen jaren ge voerde beleid en het daarop gehouden toe zicht. Prof.dr. P. Kuin voert dit onderzoek uit, waarvan de resultaten vermoedelijk nog voor het eind Van 1980 worden gepubli ceerd. wegens olie-embargo: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is mogelijk dat het KVP-bestuur maat regelen neemt tegen het Tweede-Kamerlid S. Dijkman, om dat hij als enige KVP-er op 27 juni een motie van afkeuring tegen het kabinet steunde omdat dit niet wilde overgaan tol een olie-embargo tegen Zuid Afrika. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft, na de zaak te hebben besproken, Dijkman schriftelijk gevraagd zijn motieven voor zijn afwijkende stemgedrag op papier te zetten. Dijkman weiger de. In een brief vroeg hij het bestuur waarom speciaal hij voor zijn gedragingen verantwoording moest afleggen en degenen die voor het kabinet stemden niet. „Dijkman kent de andere discus sies die het dagelijks bestuur gevoerd heeft niet", aldus KVP- voorzitter Van Zeil. In antwoord op de brief heeft het dagelijks bestuur Dijkman daarom nogmaals verzocht zijn motivering op papier te zetten. Inmiddels heeft Dijkman laten weten zijn stem gedrag mondeling te willen toelichten. KVP-voorzitter Van Zeil zei te verwachten dat het bestuur hier mee akkoord zal gaan. „Je moet niet op je strepen gaan staan. Het gaat ons er alleen om de evaluatie van het kamerdebat te kunnen voortzetten", aldus Van Zeil, die een evaluatie zonder Dijkman onrechtvaardig en onzorgvuldig zei te vinden. Op basis van het gesprek met de KVP-dissident zal het dagelijks testuur de evaluatie afronden. Het is daarbij mogelijk dat er alsnog maatregelen tegen Dijkman worden genomen zoals royement of het terugplaatsen van de KVP-er naar een onverkiesbare plaats op de lijst voor de verkiezingen van 1981. Of deze maatregelen worden genomen hangt vooral van Dijkmnan zelf af, zo liet Van Zeil blijken. Kan hij zijn bestuurder» overtuigen van zijn motie ven dan zal de hele zaak verder vergeten worden. 3g)S zegt contract op met Cinecentrum onze radio- en tv-redac- V VERSUM CDA-Ka- Jid P. v.d. Sanden heeft minister Gardeniers vragen gesteld over orgenomen opzegging de NOS van net con- met het Hilversumse bedrijf Cinecentrum. Dit gebeurt eind van deze maand met een opzeggings termijn van een jaar. De gevolgen voor Cinecen-; trum zijn, dat er 400 man onts lagen zullen moeten worden. Zoals reeds gemeld zal de NOS uit een overschot uit het lo- pjnde jaar vier miljoen beste den voor de aanstelling van personeel voor het facilitair bedrijf. Bij zijn vragen hiero ver informeert de heer v.d. Sanden ook naar de voorgeno men financiële deelname van de NOS aan Cinecentrum. Hiermee zou de NOS handelen in strijd met de omroepwet, die commerciële betrekkingen verbiedt tweedoden door vliegenplaag Een vliegenplaag boven de dijk Amsterdam-Lelystad Is mogelijk de oorzaak van bet ernstige onge luk, dat zaterdagavond het leven kostte aan de heer J. van der Meer uit Wassenaar (59) en de 38- larlge T. Winter uit Vollenhove. De echtgenote van de heer Van der Meer raakte zwaargewond. Bij het ongeval waren drie auto's betrokken. Twee auto's botsten frontaal op elkaar en een derde wa gen reed op de ravage In. De slachtoffert zaten In de eerste twee auto a. ROTTERDAM De Rotterdamse politie is dit weekeinde geconfronteerd met een zaak van doodslag waarin de dader bekend beeft, maar de identiteit van het slack toffer oog onbekend is. Een 19-jarige jongen uit de Maasstad heeft toe gegeven dat hij in de nacht van vrijdag op za terdag de naar schatting 60-jarige man met een stoeptegel de schedel heeft ingeslagen. Dat ge beurde om drie uur 's nachts nadat hij zich erg boos had gemaakt op de man, die, dronken als hij was, tegen hem was opgebotst De jongen gaf de man eerst een paar klappen, gooide hem vervolgens in een portiek en sloeg hem met de tegel de hersens in. Toen de jongen enkele uren later uit een café kwam en de man nog steeds in het portiek zag liggen, telde hij de politie, zonder echter te zeggen wat zijn rol in het dra ma was. Tijdens het verhoor echter wist hij niet duidelijk te zeggen waar hij de afgelopen uren geweest was en evenmin een verklaring te ge ven voor de bloedspatten op zijn broek. De politie vermoedt dat het slachtoffer een al leenstaande is. Er is nog geen melding van ver missing binnengekomen. WISSELEND BEWOLKT DE BILT - Een hogedrukge- bied boven de Atlantische Oceaan breidt zich langzaam uit naar de Britse eilanden. Het zorgt het komende etmaal voor de aanvoer van tamelijke koele lucht via de Noordzee. De middagtemperatuur ligt morgen rond 20 graden. In de aangevoerde lucht komt een wisselende bewolking voor, waarbij de kans op een bui klein is. Een ander hogedruk- gebied strékt zich uit van Scandinavië naar de Alpen. Het brengt in zijn omgeving droog en zonnig weer. Zeer warm is het in Spanje. Daar worden middagtemperaturen gemeten tussen 30 en 35 gra den. Vooruitzichten voor woensdag: Enkele buien, maar ook zonni ge perioden. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. WeersgecMdhald van glsteran Eindhoven Oen Helder Luchth. R'dam Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno regenbul Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Politie vangt pyton met lasso EINDHOVEN Een Eind- hovense politieagent heeft gistermiddag rood het mid daguur cowboy moeten spe len om een twee meter lange pyton-slang te vangen. Bewoners van de Drijfhout- straat hadden de politie ge waarschuwd omdat een enor me slang zich in het konijnen hok achter het huis had ver stopt En van de te hulp geroe pen agenten wist het beest daar met een Imso te vangen. Een 20-jarige Eindhovenaar, die zich later als de rechtmati ge eigenaar meldde, kreeg zijn huisdier terug. Hij was in het bezit was van de vereiste ver gunning.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5