t? Willy en Willeke op tournee in Amerika Gruwelijke oorlog in Vietnam door Amerika in de huiskamer verloren TELEVISIE DINSDAG RADIO DINSDAG TELEVISIE VANAVO RADIO VANAVOND RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 Vader Willy en dochter Wil- leke Albert! maakten een tournee door Amerika om speciaal de Hollanders daar te gerieven met vaderlands liedwerk, zoals bijv. staat op de elpee „Het oude huis". Sa men met het orkest van Mi chael Mill reisden zij langs de Nederlandse kolonies rond Hollywood en Los An geles. Van de AVRO £ing er een filmteam mee, die daar vanavond de beelden van vertoont. Ned. II 22.20 uur. Frawatuig Op weg naar Schotland blijkt er iets te mankeren aan net Frawatuig. Een veilig toe vlucht zoekend in een meer blijkt daar een ongastvrije fi guur te huizen. Ned. 118.59 uur. Natuur en mens Kleine roofdieren in de Spaanse bossen worden dit maal uitvoerig geobserveerd in de natuurserie „Natuur en mens". Ned. 119.25 uur. Marcia Hines Marcia Hines, de Australi sch/Amerikaanse zangeres die al van zich deed spreken in musicals als „Hair" en „Super star", heeft bekend zangwerk op het repertoire, waaruit zij vanavond put, zoals „Dia monds are a girls best friend" en „Send in the clown". Ned. 119.50 uur. Watergate In de derde aflevering van „Niets ontziende eerzucht", de Amerikaanse serie over Wa tergate, breekt het moment aan waarop president Nixon zijn ambt neerlegt Op John Weer werd Marijntje door de Kruik na zijn tuimeling van de kar van boer Huibers naar huis gedragen. Het begin op nieuw van elf delen, de kijker kan zijn borst weer nat ma ken. En de VARA zich ver heugen op een tot in de herfst rijkende zaterdagse avondvul ling, waarvoor niets meer ge daan hoeft te worden. En die ook nog past in de doelstelling van de omroep, opkomen voor zwakke, vervolgden en under dogs. De taal van A. M. de Jong blijft natuurlijk onver gankelijk zichzelf. In het Theater Thuis werd voortge- sponnen aan de Watergate-af faire, gezien door de bril van een nauw betrokkene, John Dean. Er wordt in deze best boeiende serie zo gegoocheld met namen en functies, dat het de gemiddelde kijker duizelt. Hoe de draden' gesponnen moeten worden tussen Ehr- lichman, Mitchell, Liddy en andere deugnieten heeft soms iets van een onontwarbare knoop. Vooral een serie dus voor wie goed van alle achter gronden op de hoogte is en die ook nog in het hoofd heeft, want het is alweer enkele ia- ren geleden. Overigens, alle stands-in zijn naar net leven getekend. Vooral Dean in zijn beheerste wanhoop, zijn net niet toereikende slimmigheid, vermomd in openhartigheid, is bijzonder goed. Min of meer een hedendaagse I Claudius, maar dan zonder bloed vergie ten. Alsof de duvel ermee speelde kregen we ook prompt daarna in Achter het nieuws te horen, dat het nog altijd praatjes .voor de vaak zijn wat presidentskandidaten in Ame rika beloven. Het was een terugblik op de jongste conventie, maar dan vanuit de New Yorkse South Bronx, waar ze liever huizen laten indonderen omdat dat zes miljoen dollar oplevert. Ondervraagde bewoners had den voor geen enkele kandi daat een goed woord. Alleen Kennedy kwara er redelijk goed af. Enkele uitspraken: ze beloven zich suf maar doen nooit iets aan de verkrotting. Over Reagan: hoe kan een slecht auteur nu een goed pre sident worden. De burgemees ter van New York poogde de gemoederen te bedaren met een verhaal over de zoge naamde evolutie-commissie maar dat ging de mist in. Brugsma sloot een en ander fijntjes af met de opmerking dat Reagan je althans niet aan je kop zal zeurenm over men senrechten. Vervolgens een niet direct aan de hevigste ac tualiteit ontsproten onder werp, martelingen in Urugu ay. Polen met zijn arbeidson- lusten zou in deze aflevering een must hebben moeten zijn. Aan het woord de uit Uruguay naar Noorwegen gevluchte burger Rivas. Eerst als een lie ve vader met zijn dochtertie op de glijbaan, welk speeltuig suggestief veranderde in een martelwerktuig. In Uruguay worden cursussen gegeven in martelen. Wie het t best kan krijgt promotie. Onverklaar baar voor mij als beschut opge voed Nederlands kijker de ge moedsrust waarmee B gruwelverhalen verte laatste aflevering van wave was wat spannp treft niet de slechtste, reeds om de propagand deze serie gemaakt woi een goede uitspraak IE! Frans, bij wijze van St taalcursus, ook wel jam leli het afgelopen is. Bij rsc sproken maar vooral gi n portret van Roberl Jvc bracht Marjon Lamb a Valkenburg een we lev miere. Toen de krass l v diemaker daar logeerd os ze op hem af en vroe en voor haar een lied schrijven. Nu, dat deei^e het bleek zaterdag no ge te klinken ook. Met u orc ring van de derde en jW recente Nederlandse s| bij de VPRO viel op 'ei niet zo erg veel belan e beleven. Naar de bel tei roman van Leon de intl over de vlucht in de de tiek van Herman Düi w een avondvullende f W maakt die een fasciner wisseling liet zien van fda sche en romantische Iltei uit Een minstens zo roirn wel onderneming leek idie TROS de tocht van d< roe kunstenaar Voth meti. i waarop een reusachti i 'f langs de Rijn naar de iaa: zee, waar het plecbti ld. verbrand. Maar dat meer een artistieke stu jn je vooral in de zestig veel tegenkwam. H nt1 Blokker vertoefde me dc heel gezond temidden d. pure natuur. iwi HAN JOI Bi' Een atoomgeleerde stelde verleden week voor bij wijze van demonstra tie een atoombom tot ontploffing te brengen. Men zon op die wijze de afschuwelijke uitwerking ervan met eigen ogen kunnen aanschou wen en aldus de weerstand tegen dit wapen kunnen opwekken c.q. versterken. Nu vormen Hiroshima en Nagasaki in Japan, waarop de eerste atoombommen vielen, ook vandaag nog voldoend afschrik wekkende voorbeelden om dit voorstel overbodig te maken, maar wie nog overtuigd wil worden van de wreedheid van het krijgsbedrijf zon vanavond op tv ook naar de do cumentaire „Frontline" kunnen kijken, Ned. I om 20.40 uur. Hierin krijgt men ruim drie kwartier ach tereen beelden te zien die de Australische filmer Neil Davis schoot in de tien jaar du rende oorlog van Amerika tegen de Viet- cong. Aan beide zijden bevond hij zich in de frontlinie. Bij de Vietcong lag hij in het Amerikaanse schootsveld en aan de kant van de Amerikanen bevond hij zich in Viet namees vuur. Deze oorlog werd gevolg door tachtig filmers en journalisten', van wie de meesten door oorlogshandelingen om het le ven zijn gekomen. Neil Davis overleefde, of schoon hij bij elke aanval voorop liep met zijn camera als een mitrailleur in de aan slag. Hij zegt zijn leven te danken te hebben aan het feit, dat hij een zesde zintuig ont wikkelde voor gevaar. Zijn intuïtie waar schuwde hem als hij in de verkeerde hoek dreigde terecht te komen. Hii zocht dan een veiliger positie op. Zijn bedrevenheid om snel de juiste momenten te kiezen deed hij op het sportveld op, waar hij altijd met pure actiefoto's vandaan kwam. Voor Neil Davis was de Vietnamese oorlog vooral een televi sie-oorlog, die door het thuisland Amerika op de buis werd gevolgd. Hij vertelt erover alsof hij een spannend avontuur heeft mee gemaakt in plaats van de meest gruwelijke werkelijkheid. Werkend voor een filmnieuwsagentschap kan hij het navertellen. Men kan zich afvra gen wat voor zin het heeft de schokkende oorlogsbeelden, die men tendele eerder zag op tv, weer eens af te draaien, tenzij als heilzame herinnering en als bevestiging van het feit, dat steeds meer oorlogen via de tv in de huiskamer worden uitgevochten, het geen mogelijk gezien het Amerikaanse voorbeeld kan werken als een rem op de blijkbaar nog alom heersende oorlogsbereid heid. Men ziet soldaten sneuvelen en bur gers, onder wie kinderen, gruwelijk aan Bun einde komen. De filmers stonden en la gen overal vooraan. Hun beelden gingen de Kele wereld over, werden vertoond in de huiskamers. Deze oorlog werd dan ook door de Amerikanen in de huiskamer verloren. In het begin wekten die beelden van het front gedachten aan de cowboyfilms, die tientallen per week over de Amerikaanse schermen schuiven. Over de „doden", die daarbij vallen, niets dan goeds. Het zijn niet alleen schijndoden, madr bovendien geven zij een stuk geromantiseerde vaderlandse Geschiedenis weer en die wordt niet zonder loed geschreven. Wat Piet Hein is voor ons land is de cowboy voor Amerika. Bij de beelden uit Vietnam bleek dat op de lange duur even anders te liggen. Zij werden ge volgd door werkelijke dodencijfers. Het werd meer en meer duidelijk, dat het om de eigen zonen ging, jongens die nooit meer thuis kwamen, dood vielen in de Vietname se modder en tegelijk in de gezellig inge richte huiskamer. Zij vertrokken met het moedige voornemen de communisten mores Filmer Nell Davis In een Vietnamees oerwoud: „Als de vijand het op Je gemunt heeft kun je maar één ding doen: doden". te leren met in hun rechter hand de mitrail leur en links de transistor met popmuziek. Stuk voor stuk onervaren soldaten, die hun schiettuig leegden op alles wat bewoog, op ritselend struikgewas of een vluchtend dier. „Dit is werkelijk oorlog", riep de Ameri kaanse president Johnson. „Amerika heeft nog nooit een oorlog verloren en wij zullen ons ook nu niet overgeven". Steeds meer materiaal en mensen werden overgevlogen en in de strijd geworpen. Het land werd stelselmatig belegd met een bommentapijt. Er vielen daar meer bommen dan tijdens de Tweede Wereldoorlog op Duitsland en daar regende het toch nacnt aan nacht bommen. Toen de Amerikaanse kijkers schoon ge noeg hadden van dit weerzinwekkende ge doe, dat zoveel levens kostte, begonnen zij druk uit te oefenen op de Amerikaanse pre sident. Nixon beloofde zijn kiezers vrede in Vietnam en Johnson verdween. Het was en bleef een ongelijke strijd voor de U Amerikanen, die langzaam begonnen in te zien, dat een onverzettelijk volk niet te on derwerpen is. Na d^. verovering van een dorp en na de zuivering ervan van wapens en vijanden, kroop de Vietcong een uur la ter gewapend uit de grond. Deze manier van vechten maakte de Amerikanen tege lijk hels en onzeker, zodat de strijd een steeds grimmiger karakter kreeg. De bur gerbevolking werd uit hun huizen en dor- e;n gebrand. Oogst en loof met gif bespoten, eze oorlog had nog jaren kunnen duren als het thuisfront door middel van de filmers niet met de neus op de verschrikkelijke werkelijkheid zou zijn gedrukt. Dat mag een verdienste heten van Neil Davis en de zij nen. Zij stonden vooraan bij het uitvoeren v van stormaanvallen, bijhet leegschieten van vijandelijke haarden. Davis was erbij toen een explosief in een'school ontplofte en de kinderen gillend naar buiten renden, waar bij hun dode vriendjes hen werden nagedra gen. Hij filmde ook een oorlogsmisdaad, het van dichtbij en door het hoofd neerschieten van een weerloze krijgsgevangene van de Vietcong door een militair van het zuidviet- namese leger. Wie de film „Deer hunter" heeft gezien is vertrouwd met Vietnamese beelden, maar die romantisering haalt het niet bij de werkelijkheid van Neil Davis. Naar later is gebleken kwam eenvijfde van de Amerikaanse soldaten om door „eigen vuur", door onhandigheden bij het toepas sen van de schiettechniek, het verkeerd be rekenen van afstanden en ook doordat jonge soldaten, die waren wezen stappen in Sai gon, niet met een helemaal helder hoofd aan het front verschenen. Tegelijkertijd was de Vietcong overal en nergens, verdwijnend waar de Amerikanen vejrschenen, opdui kend waar de Amerikanen dachten de zaak schoon van vijanden te hebben. Neil Davis kon niet overal bij zijn met zijn camera. Wat er aan de beelden ontbreekt vertelt hij er in ontspannen bewoordingen bij. Niet kil, wel zeer betrokken, toch in een makkelijke manier van praten. Op een ge geven ogenblik miste hij een stuk film. Die krijgt men zwart te zien. Het geluid liet hij echter doorlopen. Tot en met het vertrek van de Amerikanen, nadat de Cambodjanen ook nog in de slachting gewikkeld waren geraakt, bleef hij zijn' werk doen. Hii filmde in Saigon het binnentrekken van de Viet cong. Ze zagen hem aan voor een Ameri kaan. Hij maakte zich echter bekend als een Australiër, gekomen met de speciale bedoe ling om de vrijheidsstrijd van de Vietcong in beelden vast te leggen, inclusief de chao tische vlucht van de Zuidvietnamezen, de latere bootvluchtelingen. Een gruwelijk programma deze film. Je ziet de soldaten voor je ogen sneuvelen. Je hoort en ziet verminkte kinderen krijsen temid den van gedode vriendjes. Alsof het voor je deur gebeurt. Voor je deur? In je huiskamer als slagveld. NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.44 Staatsloterij 18.49 Mustl I 18.55 Journaal VARA 18.59 Robbie, Tobbie en het Frawatuig 19.'25 De natuur en de mens 19.50 Marcia Hines special 20.40 Achter het nieuws NOS 21.37 Journaal VARA 21.55 Nietsontziende eerzucht, documentaire serie NOS 23.35 Journaal .NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEAC 18.25 Algemeen Voorlichtings programma Najaar 1980 NOS 18.55 Journaal AVRO 18.59 Worzel Qummidge 19.25 Toppop-special NOS 20.00 Journaal AVRO 20.27 Mork en Mindy, tv-serie gtV_ I Hughei m jr. 19.8 y Klntopp I Blolek 20.55 Kaz, tv-serle 21.40 Televizier mag» 22.20 Michael MUI In ij Amusements programma NOS i 23.00 Journaal J DUITSLAND 1 (Reg. progr.: NDR: 18.00 S| Actual. 18.45 Kleuterserie, legendaere Howard Hugh« 19.25 Inform, progr. 19" verx. WDR: 18.00 Klntoj rungen mlt Alfred 18.10 Docum. serie. 19. 19.45 Licht progr.) 20.00 Jc Abschled vom Frleden. ti 21.15 Inform, progr. 21, 22.30 Actual. 23.00 Servt tv-spel. 0.25-0.30 Journ. DUITSLAND 2 18.20 Koenigllch Bayerl9d gericht, tv-serle. 19.00 Jo Muzikaal spelprogr. 20.15 progr. 21.00 Actual. 21 tv-film. 22.50 Das Faesschi 23.15 Journ. DUITSLAND WDR 3 WDR: 18.00 Kleuterprogr. tuurfllm. Ong. 18.50 Fluch Goldland, tv-serle. 19.45 GEZAMENLIJK PROGR. WDR: 20.00 Journ. 20. 21.40 Mississippi, rv 22.45-23.30 Filmmbrlek. ope BELGIE NEDERLANDS e 0 I jan BELGIE FRANS 18.00 Meded. 18.15 18.30 Sport. 19.00 Reg. magaz. Journ. 19.55 speelfilm. 21.25 DocunCp' Journ. HILVERSUM 1 18.11 (S) Aktua. 18.25 (S) De Kinderplaten- bak. 18.45 (S) De Planeteneter. hoorspelse rie. 19.02 (S) Tross-country. 20.02 (S) Zo maar 's avonds. 21.30 (S) Michel en Lduls. 22.02 (S) Aktua-sport. NOS: 23.03-24.00 (S) Met hei oog op morgen. AVRO: 0.02 (S) Pim Jacobs' Platenscaia. 1.02 (S) One o'clock Jump 2.02 (S) AVRO's Service Station. 6.02 (S) AVRO: Muziek en verkeersinformatie (6.30 AVRO's Radiojournaal). HILVERSUM 2 18.00 Muziek In vrije tijd. 19.00 Bandstand. 19.30 Capella Academica Wien o.Lv. Eduard Vader en dochter Albertl in het zonnige Californië. Zangeres Marcia Hines vanavond met bekend liedwerk. NEDERLAND 1 N09 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden VOO 14.00 Dr. Doolittle, tekenfilm 14.25 Mijn naam is vandaag, documentaire 14.55 Muziekspecial, Olivia Newton John 15.35 Straks weer naar school NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden Dean wordt druk uitgeoefend om de hele waarheid te zeggen voor de senaatscommissie en de justitie niet langer te mis leiden. Dean probeert met Nixon tot een gesprek te ko men. Ned. I 21.55 uur. Gummidge Met tante Sally beleeft men dit keer plezier op een dansfeest in het dorp. Ned. II 18.59 uur. Disco-pop Discomuziek staat ditmaal centraal in de Toppop-afleve- ring van vanavond. Typische vertegenwoordigers van deze ritmische stroming maken hun opwachting. Zo krijgt men te horen The Gibson Brothers, Viola Wills, de groep Delega tion, Ami Stewart en de for matie Odyssey. Ned. II 19.25 uur. Mork en Mindy Mork krijgt kans te bezien hoe het leven zonder Mindy zou zijn verlopen. Ned. II 20.27 uur. Kaz Kaz neemt het op voor een in koper, wiens baas duistere zaakjes drijft, maar tegelijk grote politieke invloed heeft. Ned. fl 20.55 uur. 15.00 Daktarl, progr. 16.00 Progr. r^voor ouderen.17Ü ree DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.05 form, serie. 11.55 Aktueel magaz. 13.00-13.10 Journ. Filmreporl. 17.00 Klnderprogr.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2