-ivermacht van oegPost et prof ronde ewold aan Monty Buitenzorg oppermachtig Ineke Bakker gaat neg even door irtsjnoj jrvolgt sf wit Itra liman Wereldrecord Joe Bottom Björn Borg haaktaf RTTRIBUIME RWINMNG 6ERRIE KNETEMANN T NIET MEER IN GEVAAR inleiding Zilver voor jeugdroeier Zeiltitelsvoor Nederlanders Brons voor tafel- fennisjeugd Marlon van Dijk Europees kampioen Sportwereld PAG LEIDSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 PAGINA 13 -** ,-CP 4' De manschappen van Peter Post op weg naar weer een overwinning: ditmaal in de ploegentijdrit te Steenwijk. IJK Al ver voor de ploegentijdrit Gerrie Knetemann zijn ining in de Ronde van ind. Breeduit lachend )t hij enkele omatan* iet de inhoud van een ineraalwater. De zelf* irdheid werd ook gell- •d door ploegleider Post en collega Bert loach. Zij dolden met in een partijtje vrij llen. Dat die zelfverze* niet overdreven >wees de ploeg Post p de ploegentijdrit in Wijk oppermachtig te n. 'a Morgens had Leo piet de korte tijdrit van Enter naar Steenwijk al voor zich opgeëist. De eindzege van Gerrie Knete mann betekende zijn derde overwinning dit seizoen in een meerdaagse wedstrijd. Eerder schreef hij al de Ronde van de Middellandse Zee en de Ronde van België op zijn naam. Bo vendien werd hij tweede in Pa- rijs-Nice, won hij een etappe in de Tour de France en zegevier de hij in diverse criteria. „Ik draai eigenlijk best een aardig seizoen", grinnikte de oud wereldkampioen. „In onze ploeg is het worstelen en bo venkomen. Elke kans om In beeld te komen moet je aan grijpen". Dat hij in deze ronde geen etappezege wist te boeken, mocht de pret niet drukken. In de etappe naar Zandvoort nam Knetemann de oranje leiders trui over van ploegmakker Bert Oosterbosch. Als dank voor het vele verrichte werk gunde hij toen medevluchter Ludo Delcroix de ritzege. De Belg was vanaf dat moment meteen zijn grootste concurrent. Maar in moeilijkheden kwam Knete mann nooit. Ludo Delcroix probeerde het op weg naar Steenwijk nog wel even. Jan Raas haalde hem onmiddellijk terug. Dat er in de slotfase toch zes coureurs ontsnapten, kon geen kwaad. Daar zaten geen gevaarlijke mannen bij. De Belg René Martens sprong bij Giethoorn als eerste weg. Hij kreeg Joop Zoetemelk, Frank Hoste die volgend jaar voor de ploeg Post gaat rijden, Guido van Calster en tot groot enthousi asme van het publiek plaatse lijk favoriet Roelof Groen In zijn wiel. Later voegden zich ook Leo van Vliet en Sjaak Verbrugge bij dit groepje. Vlak voor de aankomst In Steenwijk waagde Verbrugge de gok. Hij miste echter de kracht om alleen aan te ko men. En toen was daar de kans voor de snelle Leo van Vliet. Hij komt er wat overwin ningen betreft In de ploeg Post tot nu toe bekaaid af. Jan Raas Is immers nog sneller. Met de hulp van Zoetemelk, die de sprint voor hem aan trok, mocht Van Vliet zich ech ter nu In de kijker rijden. Kne temann en Delcroix eindigden gezamenlijk in het peloton. Met de ploegentijdrit, de speciali teit van de mannen van Post, nog te gaan kon de leider in het algemeen klassement niets meer gebeuren. De ploegentijdrit was er eigen lijk alleen maar om de over macht van de ploeg Post nog eens duidelijk te demonstre ren. De mannen boekten per ronde op het parcours van 2,5 kilometer in Steenwijk één se conde winst op hun Belgische tegenstanders. Zonder Bert Pronk, die evenals in de eerste ploegentijdrit In de Tour de France dit jaar het hoge tempo van zijn makkers in de beginfa se niet bij kon benen, was de „Post-trein" maar liefst 45 se conden sneller. En daarmee eindigde de Ron de van Nederland zoals hij be gon: beheerst door de ploeg Peter Post. En dat deed de ronde toch enigszins geweld aan. Jan Raas erkende dat. „Een paar sterke ploegen er bij zou de ronde voor het pu bliek een stuk interessanter maken", aldus de wereldkam pioen. De pogingen van ronde directeur Nico de Vries de ren ners tot meer actie te manen, hadden in geen geval effect. Gerrie Knetemann: „De Vries moet niet denken dat hij het hele peloton in de hand heeft. Levitan heb ik dat in de Tour ook nog nooit zien doen". En vulde Peter Post aan: „De or ganisatoren moeten niet kla gen. Doordat wij Joop Zoete melk hebben gecontracteerd is wielrennen nu populair. Anders zou Joop nu criteria in Frank rijk rijden". KOEN NIJMEIJER DS AIRES In Buenos is de loting verricht de voortzetting van de aktweekamp van het idatentoernooi tussen r Kortsjnoj en Lev Poloe ski. In de eerste van de vervolgpartijen zal jnoj met witte stukken n. Er is nog geen over- ^jamming tussen de Ipneesters wanneer de |iamp zal worden voort- 1 Na de oorspronkelijke partijen is de stand 6- jchtste partij tussen de Üuitser Robert Hübner en ongaar Lajos Portisch is "itag In het Italiaanse Aba- Hrme na veertig zetten en Uur spelen afgebroken, (er. die In deze achtste van de tweekamp met speelde, heeft in de af- iken stelling één pion I ER In het toernooi om Ifsreldtitel dammen voor n dat in De Lier wordt len heeft de Neder- kampioene Petra Pol- de leiding genomen. Zij het in de openingsronde al te moeilijk tegen de iche Lizzy Verheyen, I). Gisteren fcrceerde zij ar tweede partij tegen de elveense Mieke Heit- r op fraaie wijze voor die haar opnieuw een )nde positie bracht, een spectaculair toer- sgin had de Franpaise londe Barras kunnen zor- Zij verkreeg in haar partij Jelena Altsjoel (Rus), die n van de titelkandidaten worden beschouwd, een ie waarin zij door behen- ^Tnanoeuvreren zeker remi- ad kunnen bereiken. Zij >os echter de verkeerde tzetting en verloor, e junioren hadden de bel- lederlanders Hans Vermin Eran Binenbaum weinig te met hun Italiaanse op- inten, al had de Zuidhol- se kampioen Vermin in zijn j tegen Ciro Fierro eerst nadelige positie en had hij nedewerking van zijn te- tander nodig om toch te len. CHEDE Mare de Clerck, doelman van FC Twente, In de afgelopen drie jaar uitgeleend aan respectie- Heracles en Go Ahead k-s, heeft het afgelopen «einde een éénjarig con- 1 getekend bij de Schotse 'Pioen Aberdeen. Sjeng Hendrikx met Monty Buitenzorg (midden) wint het kampioenschap van Nederland. WASSENAAR En weer stond de Limburger Sjeng Hendrikx in het middelpunt van de belangstelling op Duindigt. Won hij op 13 juni al het kampioenschap van de Nederlandse paarden, gisteren was hij wederom met Monty Buitenzorg de sterkste in het kampioenschap van Nederland. Monty Buitenzorg moest het in deze koers met een eerste prijs van 25 mille opnemen tegen zeven in Nederland en twee in Amerika gefokte paar den. De buitenlanders, Snegem Telstar met Bert van Dooye- weerd en Meadow Frank met Giel van der Togt, konden geen rol van betekenis spelen. Sjeng Hendrikx:,, Normaal gespro ken neem ik graag met Monty Buitenzorg de kop, dan kun je zelf het tempo regelen. Dat was nu niet nodig. Het ging geluk kig hard aan de kop. Maar Monty is sterk genoeg om voor de eindstrijd iets over te houden". De hengst zegevierde in de ki- lometertijd van 1.18.6 minuten vóór Nanouk met Martin Vergay, Orlaya Dear met Piet Smit en Ovatio met Arnold Mollema. Na de start nam Maria Poort met Prizefighter de leiding voor Na nouk, Snegem Telstar, Orlaya Dear en Nicole H. Prizefighter be hield de leiding tot zo'n tweehonderd meter voor de eindstreep. Het hoge tempo aan kop brak de hengst toen duidelijk op en hij zakte weg naar de achterhoede. Maria Poort:,, Aan de kop is Pri zefighter het beste te regelen. Maar winnen was in dit gezelschap een bijna onmogelijke zaak". Het koersrecord staat overigens nog steeds op naam van Kees Verkerk met een kilometertijd van 1.18.2, gelopen in 1976. Het paard van stal Westland mocht In deze koers echter niet aan de start komen omdat tienjarige ruins niet startgerechtigd zijn In deze koers. Het wordt hoog tijd dat die bepalingen worden ver anderd voor Nederlandse paarden, omdat er toch maar een erg kleine draftop Is in Nederland. En een smaakmaker als Kees Ver kerk kan in zo'n koers toch eigenlijk niet worden gemist. Kees Verkerk weet nog steeds wat winnen Is. Afgelopen vrijdag kwam het paard in actie in het Limburgse Schaesberg en won daar voor Pannapieta. Ook de volbloeds hadden een hoofdnummer gistermiddag op Duindigt. In de klassieke Clingendaalren kwamen acht tweejarige paarden aan de start. Alleen de Nederlandse trainer Hans Wolf- fers had twee paarden in deze ren aan de start. De rest van de paarden wordt in Engeland getraind en maakte voor deze gele genheid weer een overtochtje. Geheel volgens de verwachting zegevierde Marmorera van stal Wilma de Kroes en trainer Mike Ryan in handen van Kevin Davies. Rober uit de training van Hans Wolffers moest op afstand genoegen nemen met de tweede plaats voor de Engelse leerling Jockey Robinson met het tweede paard van trainer Ryan, Clo Clo. Als vierde ging Fiona van Stal Nuy over de finish voor Centurion. ARTHUR VAN RIJSWIJK KOOG AAN DE ZAAN De motivatie om twee keer per dag te trainen mag bij het handjevol kano-internationals sinds de terugkeer uit Moskou flink zijn afgenomen, de wilskracht en de trainingsvoorsprong bleken het afgelo pen weekeinde voldoende om zelfs met die verminderde trainingsintensi- viteit de concurrentie achter zich te la ten. De nationale sprintkampioenschappen die op de Zaan bij Koog aan de Zaan werden gehouden, leverden het bewijs van de basisconditie en techniek van de Moskou-gangers. Ineke Bakker Is een treffend voorbeeld. Hoewel de Olym pische Spelen van Moskou eigenlijk de afslui ting van haar carrière als kanovaarster zouden hebben moeten betekenen, heeft de Amster damse zich voorgenomen om toch nog even met varen door te gaan. En ofschoon zij, sinds de terugkeer uit Moskou, niet meer zoveel kan opbrengen als in de aanloopperiode voor Mos kou, triomfeerde zij gisteren met grote over macht. In de K-1 greep zij de nationale sprintti- tel met een voorsprong van een halve seconde Een gecombineerde DKV-GV en ZP-ploeg met van links naar rechts Stevens, Leb bink, Muuse en Daman wint de nationale titel. op haar Moskouse koppelgenote Marijke Kegge uit Reeuwijk. In de tweepersoonsboot waren de dames samen anderhalve seconde sneller dan het duo Hittinger/Hol. Het succes voor de Moskouse dames was niet weggelegd voor de Moskouse K-2 bij de heren. Lebbink moest met Bram Muusse genoegen ne men met de tweede plaats en Ron Stevens kwam zelfs niet verder dan de zesde plaats met zijn clubgenoot Boekelaar. De verrassende win naars werden Harry Bax en Lo Jacobs van de Zwetplassers. Als pleister op de wonde won Lebbink de strijd in de K-1. De jonge DKV'er liet in de finale Ron Stevens en Jan Baayens achter zich, maar het verschil was minimaal. HONOLULU De Amerikaan Joe Bottom heeft tijdens internationale zwemwedstrijden in Honolulu op Ha waii met 22,71 seconden een wereld record gevestigd op de 50 meter vrije slag. Het vorige stond op zijn landge noot Bruce Stahl met 22,83 seconden. Zijn broer Mike Bottom won de 100 meter vlinderslag in 54,61 seconden en slaagde daarmee niet in zijn opzet het wereldrecord van de Zweed Per Arvidsson (54,15) te verbe teren. De Canadees Alex Baumann zegevier de op de 400 meter wisselslag In een tijd van 4.23,22. Net als vorig jaar heeft Gerard Smit van Zwemlust Den Hommel zaterdag de twee kilo meter vrije slag gewonnen in het recreatie- meer Bussloo in een tijd van 24.05,2. Bij de dames zegevierde zijn clubgenote Marijke de Groot In 26.06,1. In de Wijde Wormer won Edwin Kooijman (HPC) gisteren een wedstrijd over twee kilometer In 24.02,1. De dameswed strijd leverde een overwinning op voor Lydia Stegink van De Otters in 26.33,9. De achttienjarige Hagenaar Van der Togt (DES) won een zwemmarathon in het IJssel- meer over een afstand van 25 kilometer in 5 uur, 35 minuten en 53 seconden. Aan de wed strijd namen twee Spanjaarden, twee Egypte- naren en zes Nederlanders deel. TORONTO Björn Borg heeft het toernooi om de Open Ca nadese tennlstitels in Toronto niet gewonnen. De Zweed staakte de strijd In de finale te gen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl bij een achterstand van -45 in de tweede set, nadat hij de eerste met 4 had ge wonnen. Lendl kreeg daardoor de eerste prijs, groot ruim 50.000 gulden. Gene Mayer won het toernooi van Cleveland. Mayer versloeg In de eindstrijd Victor Amaya met 62 en 6—1. Mayer had in de halve finale Buster Mot tram verslagen. Amaya had za terdag in de halve eindstrijd van Guillermo Vilas gewonnen. De finale van het toernooi in Stowe (Vermont) ging tussen de Zuidafrikaan Johan Kriek en de Amerikaan Bob Lutz. De laatste won met 6—3, 6—1. HAZEW1NKEL De Hilver- sumse skiffeur Gregor Vos was de enige Nederlandse jeugdroeier, die er in slaagde een medaille te behalen bij de wereldkampioenschappen junioren. Vos eindigde als derde. Dankzij een sterke eindsprint hield hij de Span jaard Manuel Vera achter zich. Er was wel een finiahfo- to nodig om het verschil van 24-honderdste seconde te re gistreren. De skiff was één van de weini ge onderdelen die niet geheel werden beheerst door roeiers uit Oost-Europa. De zege ging weliswaar naar een Oostduit ser, Uwe Mund, maar de ove rige ereplaatsen waren voor deelnemers uit het westen. Het zilver ging naar Andreas Rein- ke uit West-Duitsland. De Nederlandse vier met stuurvrouw, één van de twee equipes bij de meisjes die de finale haalden, eindigde in de eindstrijd als vijfde. Voor het Nederlandse kwartet werd een tijd van 3.33,35 afgedrukt. De meisjes van de Sovjet Unie wonnen in 3.24,73. De dubbel vier passeerde als zesde en laatste de eindstreep in 3.31.11. DEN HAAG De Nederlan ders Arnout Hummel en de gebroeders Van leperen heb ben gisteren op de Grevelin- gen respectievelijk het Bene- lux-kampioenschap in de La- eer- en de 470-klasse be haald. De gebroeders Hans en Lex Cox uit Huis ter Heide brach ten gisteren met grote over macht de titel in de flying-Ju- nior-klasse op hun naam. Jaap Bark uit Medemblik haalde in Harderwijk het eerste Neder landse kampioenschap in de Sunfish-klasse. POZNAN Het duo Stefien van Gennip/Vivian Blanckaert heeft bij de Europese jeugd kampioenschappen tafelten nis een bronzen medaille veroverd. Verwend door de prestaties van Bettine Vriesekoop was de oogst mager, maar groter dan verwacht. De juniorenstrijd le verde het vertrouwde beeld op: Oosteuropese overheer sing, die van Westeuropese zij de alleen door Zweden beant woord kon worden. PINEWOOD De Rijawijkao Marlon van Diik (24) ia giste ren Europeee kampioene wa terskiën geworden. Op het onderdeel slalom ein digde zij als tweede achter de Zweedse Carlman. De titel greep zij bij het springen met een sprong van 35.50 meter. NOORDWIJKERHOUT De Nederlandse visueel gehandi capte schaakploeg heeft de wedstrijd tegen Tsjecho-Slo- wakije met 3-1 verloren. DEN HAAG De Leidse tafel tennisploeg Scyla Is voor de eerste ronde van het Euro pees-bekertoernooi vrijgeloot De dames spelen 26 oktober In de tweede ronde een uitwed strijd tegen Start Praag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13