Middelmatigheid en zenuwen kenmerken titelstrijd tennis Hoofdprijs voor Nederland in de grabbelton liEENA&MSLUmNG \GINA 11 driesprong, betekende het eind bij het geluk als laatste deelnemer te mo gen starten. Hij kon zo de resultaten van de twee laatst overgebleven concurrenten afwachten en vervolgens zelf rustig zijn plan bepalen. En waarachtig: zowel de Amerikaanse amazone Melanie Smith met het in Denekamp gefokte paard Calypso als de Brit John Whitaker met Ryan's Son pikten, nog wel op dezelfde hindernis, een balk mee. Voor Hugo Simon was het toen alleen nog maar zaak foutloos rond te gaan. Voor het laatste obstakel nam hij alle tijd. Met een ruime bocht reed hij op de tweesprong af. Dat betekende welis waar driekwart strafpunt wegens over schrijding van de toegestane tijd, maar al les bleef keurig liggen en Simon mocht de ovatie van de volgepakte tribunes in ont vangst nemen. „Het was een groot voordeel als laatste te mogen aantreden", aldus Simon na af loop. „Om van Gladsto'ne nog eens een snelle, haastige en nerveuze rit te vergen, zou vermoedelijk te veel zijn geweest. Daarvoor is het paard te moeilijk onder controle te houden. Maar nu zat eindelijk eens alles rnee". Hugo Simon noch de uiteindelijk zilveren medaillewinnaar John Whitaker noch Me lanie Smith bezaten aanvankelijk de beste papieren om de International Gold Cup, verpakt in de Grote Prijs van Rotterdam, mee naar huis te nemen. De eerste man che leidde tot een ware slijtageslag. Slechts twee comNnaties kwamen fout loos over de finish, met dien verstande dat daarbij wel de tijdslimiet werd overschre den. Gilles Bertran de Balanda uit Frank rijk met Galoubet A en Jeff McVean uit Australië met Autograph wisten deze pres tatie in de tweede manche echter niet te herhalen. Hun zenuwen begaven het. Vooral de driesprong leverde heel wat problemen op. De afstand tussen het tweede en derde obstakel was namelijk dermate afwijkend (10,10 meter) dat heel precies uitgerekend moest worden hoe veel galopsprongen hiertussen nodig wa ren. Bij de eerste combinaties ging dat ho peloos fout. De Zwitser Thomas Fuchs, beide Fransen Jean-Marc Nicolas en Fre deric Cottier alsmede de Nederlander Rob Ehrens tuimelden spectaculair in het gras. Gelukkig kwamen zowel ruiters als paar den er zonder blessures vanaf. Ook de Westduitse wereld- en Europees kampioen Gerd Wiltfang, de Brit Graham Fletcher en de Canadees Ian Millar werden tot opgave gedwongen. Bepaald geen kleine namen. Een ontwikkeling tevens die tot felle dis cussies leidde. Sieto Mellema zou volgens velen een te zwaar parkoers hebben gebouwd. Maar toen de ruiters eenmaal een oplossing voor de tussenafstand hadden gevonden, klaagde niemand er meer over. Slechts de Oostenrijker Thomas Frühmann volgde nadien nog het slechte voorbeeld van de overige ongelukkigen. Henk Nooren: „Het was erg zwaar. En misschien had er beter dertig of veertig centimeter meer ruimte kunnen zijn. Maar de besten bleven uitein delijk over. Een bewijs dat het wel degelijk te doen was". Ingeboet Het puikje van de Nederlandse springrui ters heeft de laatste jaren duidelijk aan kwaliteit ingeboet. Na tweemaal goud voor de landenploeg en voor Johan Heins te hebben veroverd op de Europese kam pioenschappen 1977 in Wenen en het wereldzilver te Aken het daaropvolgende jaar, is de prestatiecurve aanmerkelijk te ruggelopen. Vorig jaar viel men voor eigen publiek reeds buiten de prijzen tijdens de herhaling van de EK en ook bij dit alterna tieve evenement-voor de Olympische Spe len was er geen enkel eremetaal voor de gastheren weggelegd. Na de negende plaats in de landenwedstrijd van vrijdag moest Henk Nooren op de rug van Opsta- lan's Shoreline nu genoegen nemen met een dertiende klassering. De professional uit Dalfsen was trouwens ook als enige Nederlander in het eindklas sement terug te vinden. Rob Ehrens nam in de eerste manche de beruchte drie sprong met Koh-I-Noor veel te fanatiek en moest daar de gevolgen van ondervinden. Johan Heins liet zijn beurt zelfs voorbij gaan. Hij heeft pas sinds enkele weken de beschikking over Larramy en vond de krachtproef te veeleisend. Chef d' equipe Ben Arts: „Nederlanders plegen helaas vaak van het ene uiterste in het andere te vallen. Wanneer we aan de top staan, moeten we niet denken er al te zijn en zodra het even wat minder gaat, hoeven we aan de andere kant ook niet meteen in paniek te geraken. We hebben heus nog wel goede perspectieven. Alleen zijn de ruiters en hun onervaren nieuwe paarden momenteel nog niet goed op el kaar ingespeeld. Deze wedstrijden kwa men voor hen te vroeg. Volgend jaar ho pen we die aansluiting met de internatio nale top weer te kunnen herstellen. Er staan genoeg talenten te trappelen". Marianne van der Torre, in actie achter het net, prolon geerde haar titel .na een matig voorseizoen. SCHEVENINGEN De KNLTB zou heel blij zijn dit keer alleen het regeltje 'Ma rianne van der Torre en Louk Sanders prolongeren tennistitel' in de publiciteit terug te vinden. De hoop van de tennis- bond, dat over de details van de wed strijden en het randgebeuren wordt ge zwegen, is niet zo vreemd, want de na tionale kampioenschappen in Scheve- ningen werden de afgelopen week ge kenmerkt door middelmatigheid en ze nuwen, met zeer teleurstellende slotpar- tijen. Bij de dames bleek de eindzege voor degene, die iets minder fouten maakte dan de andere deelneemsters, maar niet kon overtuigen, de 18-jarige Marianne van der Torre. Zij versloeg Elly Vessies met 6-2, 2-6, 6-1. Bij de heren kwam nog schrijnender dan in vorige ja ren het klasseverschil tussen Louk San ders en de 'concurrentie' aan het licht. In de finale tegen Huub van Boeckel stond Sanders slechts drie games af en hij won in de recordtijd van 77 minuten met 6-0, 6-2, 6-1 zijn zevende titel. Ondanks zijn dertig jaar lijkt Sanders sterker en fitter dan ooit. Elly Vessies kan haar nederlaag voor een groot gedeelte wijten aan een regel die in het internationale tennis niet meer wordt toegepast, maar hier wel. In Nederland wordt de dames nog tien minuten rust ge boden als er een beslissende derde set moet worden gespeeld. „Ik wist dat niet", sprak een licht teleurgestelde Elly Vessies, „dus ik bleef na twee s?ts staan. Ik stond eindelijk lekker te spelen". Inderdaad had de 28-jarige Beverwijkse, die in de laatste vijf kampioenschappen drie keer de titel veroverde in het enkelspel, haar zeer kou de start goed overwonnen. Zij was snel met 6-2 en 2-0 op achterstand gezet en maakte toen zes games op rij met puur scorende slagen. Logisch dat Marianne van der Torre graag van de rustpauze gebruik maakte en zich moed liet inpraten door haar trainster An- nemieke de Jong. Moe waren de speel sters natuurlijk geen van beiden, maar Vessies werd wel uit haar ritme gehaald door die spelonderbreking. Met goed ge spreide slagen sleepte de tactische Van der Torre daarna de derde set met 6-1 in de wacht. Zij pakte haar tweede Neder landse titel op rij na een week waarin zij maar drie wedstrijden hoefde te spelen. „Dat is veel te weinig, ik was vandaag pas mijn zenuwen kwijt", aldus de winnares van 750 bondsguldens, die vandaag ne gentien jaar is geworden. In het herenenkelspel kon de Hagenaar Huub van Boeckel, die in de halve eind strijd een tegenvallende Michiel Schapers totaal had overklast (6-1, 6-3, 6-1), niet aan de verwachting Louk Sanders een set af te snoepen, voldoen. Integendeel, een slechte start en service-verlies in het begin van elke set, brak de 20-jarige Van Boec kel op. Louk Sanders, die het hele toer nooi al zeer goed had gespeeld en in de halve finale gemakkelijk met 6-2, 6-3, 6-4 had gewonnen van Theo Gorter, reikte in de eindstrijd naar perfectie. De Leidenaar sloeg geen enkele dubbele fout. passeer de feilloos en moest bijvoorbeeld in de eerste set slechts negen punten toestaan aan Van Boeckel. De laatste: „Mijn tactiek was om een zo hoog mogelijk tempo tegen Sanders te ontwikkelen. Maar het was zijn tempo dat te hoog lag voor mij". Louk Sanders: „Ik was de hele week al bij zonder gebrand op die eindzege. Ik wil nog veel meer titels winnen. Ik ben nu in 35 partijen ongeslagen gebleven in Sche- veningen en het wordt steeds gemakkelij ker". Het ontbreken van de zieke Eric Wil- borts, was volgens Louk Sanders geen es sentieel gemis. „Eric Wilborts zou te veel moeite hebben gehad aan de hoge ver wachtingen te voldoen", meende Sanders. Niet professioneel De kampioen vervolgde: „Huub van Boec kel kun je verwijten dat hij te weinig inter nationale ervaring opdoet, dat is niet pro fessioneel. Maar ja, dat kan ook wel een geldprobleem zijn". Huub van Boeckel kon dat beamen. „Maar", zo beloofde de verliezer, „dit jaar heb ik misschien maar vijf ATP-toernooien gespeeld, in de komende periode worden dat er 25 in éèn jaar. Ik speel sterker, kan dus meer verdienen en betere contracten krijgen". Van Boeckel verdiende met zijn tweede plaats slechts vijf- of zeshonderd gulden en met zijn zege in het gemengd- dubbelspel, met clubgenote Marcella Mes- ker (die met Tine Zwaan ook de dames- dubbelspelfinale won) 275 gulden. „Ik weet het niet precies. Het is in ieder geval niet erg veel. Louk verdient duizend gulden. We hebben eind maart met de top twaalf van Nederland over onder andere dat probleem gepraat in een speciale bij eenkomst. Als we ons solidair opstellen, kunnen we bij de bond meer bereiken. Maar dat bleek niet te kunnen. Enkele spelers kwamen al snel gemaakte beloftes 1 niet na en de bond ging niet op onze eisen in", aldus Van Boeckel, die ook nog hot mislukken meldde van een plan om met de top twaalf zelf een toernooi op te zetten. De tennisbond steekt geld in sommige spelers, maar niet meer in Van Boeckel en Sanders, en ziet de nationale kampioen schappen als dè gelegenheid voor alle ten nissers om hun marktwaarde voor andere toernooien te verhogen. Louk Sanders daarover: „Een eerste prijs zou 2500 gul den moeten bedragen, maar Huub en ik gaan niet als trekpaard fungeren voor de anderen, dus we laten het voorlopig maar zo". HERMAN JANSEN De elfde hindernis van de eerste manche, een moeilijke combinatie belandde midden tussen het houtwerk. M Eindelijk kon het Oos- volkslied toch worden ge inhouder Hugo Simon won gis- 1 iternational Gold Cup tijdens literfestival in Rotterdam. Het lat driemaal scheepsrecht is, r in dit geval op. Bij twee vori- nheden immers greep de klei- itduitser in het Kralingse Bos it een belangrijke hoofdprijs. MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 ■HHH I - De totaalln- het Nederlands am bleef positief, ras wel een duw- ■ug van Antiliaan- oor nodig om het n de derde bezorgen in de Honkbaiweek. Seens te meer 1 het spel van de en knuppels ei- t echt puur amu- wordt als een ld enige keren getoverd In een i. Nederland aruit gistermid- /jn laatste wed- hoofdprijs op en kreeg het vader- jgental toch ei- li waar het recht lloeg van Hamilton i zaterdag twee- ;tie was gekomen W et verregenen van ling van vrijdag te- ^bracht de slotont- ^^^sen Nederland en ~T~hdse Antillen bijna HfHhet publiek graag it uitzondering van dan weliswaar, lanco werd volle- imaakt. De oranje-, ie zaterdag na de met 10-7 tegen (onds met 4-2 won Los Angeles, ver stillen uiteindelijk |n kan met deze bagage morgen afreizen naar Ja- het toernooi om :el deel te nemen, man, met Alfio idijverend om de tiding" meest speler, is één van met voldoening naar de elfde Honkbaiweek. een goed toer- Ufc^eld", vertelde de Wfcionkman begon- %r ook als linksvel- ^jelende Horeman. dedigend hebben ^^Bd gedaan, maar '•wend ging het ver- Waarbij vooral J; dat er een be- jedte in de slag- vendien is geble te in feite nu een ïzetting hebben inenveld, hetgeen n toernooi als het lioenschap van [We zijn naarmate in Haarlem vor- iam erg gegroeid, even wennen als iloeg zit met een irs dat pas net in gearriveerd. Maar gen dat we als naar Japan Charles Urbanus had een belangrijke rol in de prestaties van het Nederlandse team afgelopen weekeinde. Kunnen knokken Teamgenoot Bart Volkerijk, die kan terugkijken op twee sterke optredens gedurende welke hij van start tot finish de verdediging leidde, beaamde de ploeggeest. „We hebben bewezen te kunnen knokken", aldus de Haagse werper. „Mentaal is dit team erg sterk gebleken. Maar bo vendien zijn we in niet één wedstrijd afgegaan. Ook niet tegen Miami. Hoewel het na tuurlijk niet onplezierig was dat die wedstrijd van vrijdag avond verregende toen we al snel in het begin met 5-0 ach ter kwamen". Het werd zaterdagmorgen een eervolle nederlaag van 10-7 tegen de studenten uit Florida, die echter niet tot het uiterste gingen, 's Avonds in de aanzienlijk meer eisende krachtmeting tegen UCLA, dat eerder Nederland met 9-8 had verslagen, moest blijken of Nederland ook tegen zo'n opponent staande kon blij ven. Dat lukte onder aanvoe ring van de van een armbles- sure herstelde Charles Urba nus op de heuvel uitstekend. Het werd 4-2 voor Nederland, waardoor de oranjeploeg gis teren de derde plaats zeker kon stellen bij winst op de Antillen. Enerverend En dat gebeurde, maar niet pas nadat er veel enerveren de ontwikkelingen waren ont staan in een aanvankelijk wat saaie en verre van vlekkeloos verlopende wedstrijd. De An tillen leek geruime tijd zijn eerste winst te gaan boeken. nadat het In de vijfde Innings 3-1 voor de ploeg uit de West was geworden. Bart Volkerijk had op de heuvel knap staan gooien, maar zijn velders lie ten hem nogal in de steek. „Een gevolg van vermoeid heid", liet Harm Horeman la ter weten. „Het was tenslotte de derde wedstrijd in twee dagen". Maar geheel over eenkomstig het verloop van eerdere duels van het Neder lands team in de "weefc" kwam de ploeg ook ditmaal terug. Maar vooi'al dank zij mistasten van de tegenstan der. Rechtsvelder Marlon Balentin achtte het in de zevende slagbeurt niet nodig een posi tie tegen het hek in te nemen toen Charles Urbanus in het slagperk trad. Hij heeft het bezuurd. Uit de tik van Urba nus zeilde de bal over zijn hoofd tegen de omheining en voor Balentin het projectiel had terug bezorgd waren Marcel Joost, Paul Smit en Don Wedman over de thuis plaat gesneld: 4-3 voor Ne derland. Maar daarmee waren de sen sationele ontwikkelingen nog niet ten einde. Een fout van kortestop Ritchy Daal be zorgde de Antillen de gelijk maker en er moest worden verlengd. Alfio Troeman smaakte het genoegen door met een van Antilliaanse zijde heftig betwiste run de zege zeker te stellen, waarna Harm Horeman er nog een punt aan toevoegde: 6-4. „Het is een bevredigend toernooi ge weest", sprak een opgetogen Hamilton Richardson na af loop. „De jeugd heeft zijn kansen gekregen en gepakt. We kunnen met een behoor lijke portie routine naar Ja pan. Daar moet de eerste stap worden gezet naar her overing van de Europese titel, volgend jaar in Haarlem. Dan zullen we de Italianen moeten onttronen". FRANK WERKMAN imi Miami van coach Ron Fra- le elfde Haarlemse Honkbal- rnnen. De studenten uit Flori- _en gisteravond in het twee- iel M. Tokio met 10-3. Na drie is al 6-0 voor de Amerikanen, 1 8-0 uitliepen. De Japanners tn echter een duel over ze is door nog drie punten te scoren. Het eerste finaleduet zaterdag tussen beide finalisten was in een zege van 7-6 voor de Amerikanen geëindigd. Door deze twee zeges van Miami is de laatste speeldag, van de Haarlemse Honkbaiweek zonder belang geworden. Vandaag ontmoeten Miami en M. Tokio elkaar nog eenmaal en spelen de Ne derlandse Antillen nog tegen UCLA Los Angeles. In Antwerpen is Italië Europees jeugd kampioen geworden. De tweede finale wedstrijd tegen Belgie wonnen de Ita lianen met 14-3 in zeven innings. Ne derland legde beslag op de vierde pleats achter Zweden. moest hij op de valreep de Eu- el aan Gerd Wiltfang laten en iren twee fouten van zijn eigen- Koeter Gladstone er de directe pn dat Oostenrijk in de landen- nouchet goud miste. Twee dagen tTlE do bij het publiek zeer popu- ^jjjn op ondubbelzinnige wijze re- 9251,i oor t tok 'sl /slopende barrage moest er uit- 3 anI?" ,e pas komen om deze be_ ir forceren. Hugo Simon had daar- tie hel rij "•v.rP*

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11