§nzien in wrok naar de moesson van 1980 et gevecht tussen Van Agt en ubbers „Om een zinvol bestaan Hotelmededelingen lijken dikwijls een legerbevel VERREGENDE VAKANTIE- GERS GAAN SCHADE INHALEN Politiek Partij Parlement ENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 PAGINA T Zoet* Binnen I >ooft, U 4 Restant SÏÏfyrt. het regent, de ■emtra/orden nat". Het met der wanhoop ge- ijsje weerkaatste vanonder de pa- jen de gevels van jes, batterijen ca de voet der blonde Opnieuw heeft een SEBO**son het toerisme ja ontregeld. Maar «al *al in de etatis- een kolom worden 3»erd voor verregen- Itiea. De reisorgani- gaan onverdroten «n. ind.'l verspreiden pkame^churet over een sr.Benjd, waarin da zon lergaat 1 regent het klachten Geschillencommissie. 1e ongenoegen over ;en en rukwinden ileid tot irritaties, wreekten op alles wat 9 lt deugen kon in de ódatie of het beloofde loon. Duizenden ge- ebben voortijdig hun Ing, gj uit d® modder ge- of vreemdelingen la- op door hen be- jtelbedden. rmlgs^enindustrie bekom- weinig over deze spint er in bepaal- zelfs garen bij. ioegen over een in gesmoorde vakantie i groot, dat zij wraak len op de elementen inhaalmanoeuvre. De d plafprlchten over smarte- eigen zak besteed aan smactj naar zonnige oorden, 3p. eer in de kranten ver- Men gewaagt van [gas).srwacht© boekingsgolf naseizoen. n9jnwee 249/11 aan, hoezeer de es over ons vakantie- op (goudblond, fijn- "33BT zand gebouwd zijn. nlang is er ach en wee ■■■h over de neerwaarts i grafieken van vlieg- s. Ér zou een achter- ebod£'in te verwachten van Ie 20 en 25 procent. s hnvl0 r®'Sorganisatoren, uuvVkopers en luchtvaar- in Juitmingen zag het er achti uit. De groei van I. dou passagiers in 1977 4 "1000 twee jaar later, zoide reikhalzend doen uit- 8rdenar de overschrijding Alle spanningen in het Midden-Oosten ten spijt kunnen nu combinatiereizen gemaakt worden naar Israël, Egypte en Jordanië. De hoge brandstofprijzen leid den echter tot tarieven, die het budget van menige vakan tieganger overschreden. Bo vendien werd een dringend (steeds meer omstreden) be roep op de Nederlanders ge daan, om hun vakantie In ei gen land door te brengen. Wie daar geen gehoor aan gaf be perkte toch vagk zijn actiera dius en ging naar een buiten land dichter bij huis. met de eigen auto. Nu zo velen in Eu ropa de kous op de kop ge kregen hebben, trekken de nazomer- en herfstboekingen voor een vliegvakantie weer aan. De schade voor het vlieg toerisme zal beperkt kunnen blijven tot vijf tot tien procent, wordt nu voorspeld. En vol gend jaar zal de vlucht naar zonnestranden weer massale vormen aannemen. De ervaring leert immers, dat na een zo slechte zomer velen niet opnieuw het risico willen lopen om natte voeten te krij gen. Maar intussen Is na die vijf weken van erbarmelijke weersomstandigheden de zon goed doorgebroken, zodat de prognoses misschien weer bij gesteld moeten wordenl Wintergidsen Intussen liggen de wintergid sen alweer bij tientallen in de schappen van het reisbureau, boordevol zon en sneeuw. Toen het maar niet zomeren wilde, verwachtten de tour operators toch meteen een grotere belangstelling voor hun wintersportreizen. De sneeuw zou moeten goedma ken wat de zon aan zoveel mensen onthouden had. Ook zonnereizen in de winter kwa men in aanmerking voor dit omzien in wrok. Het is nog te vroeg om vast te stellen, in hoeverre slechts sprake is van wensdromen. Vaststaat, dat in het aanbod enige terughoudendheid wordt betracht ten aanzien van vliegreizen naar de winter sportgebieden. NRV Holiday heeft een zo sterk teruglopen de belangstelling voor dit transport geconstateerd, dat uitsluitend trein- en busreizen in de offertes zijn opgenomen. Hoewel de druiven wat zuur zijn, blijven alle touroperators ook de mensen die met hun eigen auto op (winter)vakantie gaan, met goede zorgen om ringen. Aan deze categorie is weinig te verdienen, maar de hogere benzineprijzen ten Steeds verder van huis wordt de toerist beziggehouden met steeds nieuwe en soms wonderbaarlijke at tracties, zoals In Australië de jacht op wilde kamelen. spijt blijft het eigen vervoer populair. NRV Holiday heeft voor deze automobilisten 170 hotels, bungalows en apparte menten gereserveerd. Necker- mann belooft bij de presenta tie van het winterprogramma een einde te maken aan de chaotische prijsontwikkeling in de reiswereld. Vaste charter- prijzen dus, geen brandstof toeslagen. Sommige prijzen zijn met sprongen gedaald, zo bericht deze reisorganisator, voorna melijk doelend op Spanje, waar de zwaarste klappeh zijn gevallen. „Gran-Canarlavluch- ten inclusief hotel ondergaan in vele gevallen een prijsdaling van tweehonderd gulden Mallorca volgt dit persbericht met twee procent1, vakanties in Florida en Israël zijn eveneens goedkoper geworden. Laatst genoemd land kan nu bezocht worden In combinatie met een reis naar Egypte en-of Jorda nië, als heilzaam uitvoeisel waarschijnlijk van de vredes- gesprekken. Prijsvoorbeeld: een week middenklasse hotel Nile te Cairo vanaf Tel Aviv, 775,00 haifpension. Dramatisch Overigens maakt de „toeris- tiek" volgens Neckermanns directeur Fritz Aronson „een dramatische periode door, waarin het uiterste aan mana gement wordt gevraagd". Prognoses blijven riskant. Onze grootste reisorganisatie Holland International biedt eveneens combinatiereizen Is- raël-Egypte aan: één nacht Jeruzalem, zes dagen Cairo en vervolgens een achtdaagse rondreis door Israël of zon- zee-strandvakantie aldaar. Er is keus uit diverse andere combinatiemogelijkheden. Ook Holland International ge waagt van een prijsdaling in absolute zin, op de Canari- sche eilanden. Verder Is het prijsniveau in Spanje onge veer op het peil van de afgelo pen winter gebleven. Grieken land wordt bij H.l. gemiddeld drie procent duurder. Nieuw bij de „sneeuwbestemmin- gen" Is een vlieg-lijndienst naar Barcelona, met transfer voor La Molina, een 1500 hec tare groot skigebied in de Spaanse Pyreneeën. Verder feit men nog zestien nieuwe winterbestemmingen, waaron der drie voor het in populari teit toenemende Langlauf. De belangstelling voor steden- reizen groeit, zo blijkt uit di verse programma's. Metro te Rotterdam heeft er veel aan bod In, met als nieuwe be stemming Tanger. Moskou, Warschau en' Praag zijn ook erg In trek. Diverse kerstreizen mijden de skigebieden, maar hebben ook de Europese ste den als doel. In doorsnee zijn de wintersportvakanties met zo'n vijf tot tien procent ge stegen, vooral waar het de vliegreizen betreft. Evenals Neckermann, die het erg na- Het betreden van de hotelka mer behoort tot de spannend ste momenten van de vakan tie. Zullen alle beloften vervuld vyorden? Het uitzicht op zee, met de duimstok gemeten af stand naar het schitterende zandstrand, het klokwekker- tje, de volledige ingerichte badkamer, klopt het? Als de eerste inspectie tot tevreden heid is verlopen, krijgt menige gast pas oog voor het druk werk op zijn bureautje of aan de binnenkant van een kast deur. De beloften over stralend weer en volstrekte zorgeloos heid van de reisorganisatoren worden ter plaatse vaak over schaduwd door mededelingen die er uit zien, of ze afkomstig zijn van het opperbevel der strijdkrachten. Een fraai voorbeeld van de gevaren die een toerist kun nen bedreigen levert het pro za, aangetroffen in een (5 sterren) hotelkamer in het har tje van de toch zo vreedzame stad Lissabon. Puntgewijs wordt de gast langs de barri caden geleid. Onder de din gen die hij ALTIJD moet doen of nalaten worden de volgen de punten opgesomd: 1. Geef alle waardevolle voor werpen in bewaring bij de re ceptie. Laat ze zo spoedig mogelijk opbergen In de safe loketten, bij voorkeur direct na aankomst. 2. Controleer bij het verlaten van de kamer of uw deur ge sloten is. Probeer hem te ope nen zonder sleutel, om zeker te zijn van uw zaak. 3. Houd de deur op slot als u in uw kamer verblijft. 4. Sluit de deur zorgvuldig, ook als u de kamer maar even wilt verlaten. 5. Doe uw koffers op slot als u ze niet nodig heeft en plaats ze in een kast. Als die kast een slot heeft, gebruik dit dan. Neem de sleutel meel 6. Bescherm uw kamersleutel. Geef hem direct af aan de ba lie als,u het hotel verlaat. Leg hem In geen geval zo maar neer op de balie. 7. Waarschuw terstond do manager als u verdachte situ aties ontdekt, bijvoorbeeld in de hal rondhangende perso nen. Rapporteer telefoontjes van mensen, die niet direct hun naam noemen; geef er kennis van, als onbekenden bij u aankloppen of als er ge klopt wordt en u niemand voor de deur aantreft. 8. Verzoek de manager een extra-afsluiting van uW deur. als u uit gaat terwijl zich waar devolle voorwerpen in de ka mer bevinden, te volumineus om in de safe te worden ge plaatst. 9. Zorg er voor dat brandende sigaren en sigaretten gedoofd worden ais u uitgaat. De gast mag NOOIT: 1. Juwelen, geld enz. achterla ten in zijn kamer als hij uit gaat. 2. Vreemdelingen in zijn ka mer toelaten. 3. Mensen binnenlaten die be weren dat zij iets komen repa reren of de ramen moeten lappen, zonder bevestiging te vragen van de manager. 4. In gesprekken met vreem delingen de naam van het ho tel en zijn kamemummer noe men. 5. In het openbaar melding maken van zijn plannen om een dagje uit te gaan of an derszins langere tijd afwezig te zijn. 6. Zijn hotelsleutel meenemen buiten het gebouw. Tot op heden is geen melding gemaakt van gasten die na le zing van dit document meteen hun koffers weer pakten en sidderend op de vlucht sloe gen. drukkelijk aankondigt, garan deren de meeste touropera tors, dat geen extra-brand- stoftoeslagen In rekening ge bracht zullen worden. Volgeboekt Een aantal reisbureaus meld de intussen dat In de reeds verschenen gidsen aangebo den kerstbestemmingen al voor half augustus waren vol geboekt. Relax Reizen werft passagiers voor een dagtrein naar Innsbrück, hartje Tirol, met de bekende Erasmus Ex press, goedkoper dan de nachttreinen. Nieuw Is ook de rei9 „per zeer luxe toering- car", de zogenaamde Sneeu- wexpress naar Oostenrijk, met een maximum aan comfort en twee chauffeurs. Gevlogen wordt door dit bureau nog naar Salzburg en München. Hotelplan biedt een nieuw Langlauf-arrangement, waar bij dagelijks van bestemming gewisseld kan worden. De bus gaat mee van oord tot oord. In de winterprogramma's valt op, dat de reizen naar verre bestemmingen een ruime keu ze bieden. Het zonnige Florida wordt plotseling in een groot aantal brochures aangeboden, in prijzen variërend van 2000 tot 4000 gulden. Anderzijds is er veel aanbod in bestemmingen dichter bij huis, ook voor automobilisten. Frankrijk, Oostenrijk en Zwit serland, maar vooral ook de Benekjx. Holland International vat dit aanbod zelfs samen in een afzonderlijk Benelux-pro- gramma. Mogelijkheden ge noeg dus, om in de winter het doorgestane leed van een mislukte zomervakantie te vergeten. Als het tenminste droog blijft. LEO J. LEEUWIS iAAG „Om een zinvol bestaan", het t-verkiezingsprogram van het CDA, lan dat de strijd om het leiderschap van teel de grootste politieke partij nog al- Btefcfet beslist is. Zeker na zijn overwinning westie van wel of geen eenzijdig olie-em- aaniegen Zuid-Afrika, leek het of premier gt rivaal Ruud Lubbers definitief van ad afgeschud. Het was bekend dat de 1da eider er geen bezwaar tegen gehad zou 3n als zijn oproep tot ombuigen van het inzake Zuid-Afrika de val van het kabi- 4 veroorzaakt Toen dat echter niet ge- doordat zelfs een paar van de meest ei- iige ARP'ers deemoedig het hoofd bo- Jas menig politiek waarnemer geneigd onaantastbaarheid toe te schrijven. nderhalve maand later ligt er nu een ont- I Jrogram, dat de voorbarigheid van dit soort 'es aantoont. Want wie speelde de hoofdrol celichting van dit werkstuk, dat de koers 123 elt, die het CDA de komende vier jaar wil Juist: Ruud Lubbers. Hij was ook de man, >f. H. Franken, de voorzitter van de pro- tnmissie, keer op keer te hulp meest snel- deze er na doorvragen van de massaal toe- mde journalisten niet meer uitkwam. In J6II ervarenheid met de hogere politiek was n zelfs zo naïef toe te geven dat de sociaal- 1* 'ische paragraaf, het hart van het program, Bnjripel van de fractieleider droeg, „wij waren htf met een econoom in ons midden", fd dus duidelijk wie ervoor had gezorgd, dat A met een ontwerp kwam, dat op de essen- )17 linten een treffende gelijkenis vertoonde jweerwerk" van de PvdA. En dat laatste mocht gerust merkwaardig genoemd worden van een partij, die bij monde van ministers in het kabi net een geheel andere mening is toegedaan. Pre mier Van Agt en minister Van der Stee (financiën) geloven niet in de mogelijkheid van een economi sche groei van 2,5 procent, die de basis vormt van „Om een zinvol bestaan". Zulke veronderstellin- §en vinden zij des te gevaarlijker, omdat daardoor e bereidheid verdwijnt tot werkelijke veranderin gen. Volgens beide bewindslieden, die daarbij de VVD-collega's aan hun zijde hebben, is het de al lerhoogste tijd dat de uitgaven van de overheid structureel verlaagd worden. Daarbij denken zij in de eerste plaats aan de steeds maar meer miljarden verslindende sociale voorzie ningen. Deze zouden dus bij voorkeur losgemaakt moeten worden van de lonen of in elk geval met een flink percentage verlaagd. Op die manier ware te bereiken dat de overheid minder geld nodig had, waardoor het onder de belastingen en sociale premies kreunende bedrijfsleven lucht zou krijgen. En tevens zou het aldus gecreëerde verschil in in komen tussen actieven en niet-actieven de veron derstelde neiging tot misbruik van de sociale voor- zieningen geringer maken. Een tweesnijdend zwaard dus. Niets daarvan in het ontwerp-program. Wel be pleit dit allerlei verbeteringen in het stelsel van so ciale verzekeringen, met als voornaamste het te rugdringen van net aantal WAO'ers, maar de uit keringen blijven geklonken aan het minimumloon. Elke loonsverhoging werkt dus nog steeds door in het niveau van de uitbetalingen aan de bejaarden, werklozen en gehandicapten. Voor een goed be grip; ook Lubbers en de zijnen erkennen de nood zaak van steun aan de ondernemingen („Van elke gulden die in het bedrijfsleven wordt verdiend is thans 94 cent nodig voor de arbeidskosten"), maar zij denken dat zoiets mogelijk.is binnen de huidige structuur van ons sociaal-economisch stelsel. Zij doen een beroep op alle burgers de komende vier jaar iets van hun koopkracht in te leveren, varië rend van 0,5 a 1 procent voor de minima tot 3 3,5 procent voor de hogere inkomens. Met een na drukkelijk ontzien dus van de laagstbetaalden, zoals Albeda nu lijkt te bereiken in de besprekin gen rond de begroting-1981. En al is het streven van het concept-program dan niet revolutionair, ambitieus is het zeker. Temeer, omdat bovenop deze matiging nog eens een extra huurverhoging van vijf procent wordt gelegd of een fikse verhoging van het huurwaardeforfait (belastingverhoging voor woningbezitters). Dit of fer wordt nodig geacht om het probleem van de woningnood en de ingestorte bouwmarkt op te kunnen lossen. Het ontwerp-program gaat er vanuit dat de men sen vrijwillig deze stappen terug zullen doen, van uit het besef „dat in onze samenleving een aantal zaken te lang op hun beloop zijn gelaten en onver mijdelijke keuzen zijn ontlopen". Zo niet, dan zal de overheid dwingend moeten optreden, bijvoor beeld door wijziging te brengen in het systeem van de automatische prijscompensatie. De Achilleshiel van deze redenering is de al ge noemde verondersteling van 2,5 procent economi sche groei. Want Lubbers mag dan wel zeggen dat die bereikt kan worden door middel van een so berder levensstijl, hij weet heel goed dat Neder land geen eiland is en dus in sterke mate afhanke lijk van de ontwikkelingen in het buitenland. Treedt daar een recessie op, dan wordt ons land mee omlaag gezogen en komt er niets of niet vol doende terecht van het streven naar driehonderd duizend extra arbeidsplaatsen. Het ligt voor de hand dat Van Agt tijdens de dis cussies in het CDA over het ontwerp-program zijn pijlen op dit gat in Lubbers wapenrusting zal rich ten. „Rijkelijk optimistisch" heeft de premier de betreffende veronderstelling al genoemd. Aange zien het hier het geschrift van partijgenoten betrof, was hij zachter in zijn kritiek dan na de presenta tie van het PvdA-werkstuk. waarin een groei van twee procent mogelijk wordt geacht („Aan een droom ontsproten'Maar men vergisse zich niet, de minister-president is aanzienlijk kwader dan hij in het openbaar toont. Temeer, omdat de CDA-top hem niet hem bij de opstelling van het concept- program betrokken heeft, terwijl Lubbers werd aangetrokken als zogeheten extern-adviseur. Het kan niet anders of dit is doelbewust gebeurd, vooral als gevolg van het feit, dat Van Agt wilde breken met de oeroude confessionele traditie van niet zeggen met wie men ha de verkiezingen wil regeren. Vanuit zijn gegroeide voorkeur voor de VVD, met wier kopstukken hij zo prettig samen werkt, zou de premier graag het huidige kabinets beleid tot inzet maken van de verkiezingen. „Dat nooit," zo reageerde de CDA-top, voornamelijk omdat daarmee de centrumpositie van de partij zou verdwijnen en dus de mogelijkheid om altijd te kunnen regeren, hetzij met rechts hetzij met links. Vandaar dat men Van Agt kon missen als kiespijn bij het opstellen van een program, dat zo gesteld diende te worden dat niet bij voorbaat een samen werking met de PvdA onmogelijk zou worden. Daarbij moet bedacht worden dat Ruud Lubbers de steun van.de vakbonden onontbeerlijk acht voor het slagen van een sanering van de economie en dus het liefst weer met de PvdA zou gaan regeren. Wellicht is het mede daarom dat in het CDA-con- cept-program stelling wordt genomen tegen uit- breiding van het aantal kerncentrales (een heet hangijzer voor de PvdA) en in „Weerwerk" het lidmaatschap van de NAVO buiten de discussie is gehouden (als tegemoetkoming aan de christen-de mocraten). Van Agt verkeert nu binnen zijn eigen partij enigszins in een isolement, wat hij ook wel aan zichzelf te wijten heeft (hij had zeker de kans zich met het werk van de programcommissie te be moeien). Dat lijkt te leiden tot de conclusie dat hij moet slikken of stikken, dat wil zeggen de ideeën van Lubbers onderschrijven of zich terugtrekken als kandidaat voor het lijsttrekkerschap. Maar vermoedelijk is ook dat weer voorbarig, want Van Agt zal zeker niet nalaten te proberen de basis van het CDA, die uiteindelijk (op 21 februari) be slist over de inhoud van het program, aan zijn zijde te krijgen. Daarbij zal hij het niet kunnen stellen zonder enige steun vanuit de top. Ook die is er echter wel degelijk, zie de opmerking van Gerard van Leijenhorst, de eerste man van de CHU, dat het bijstellen van het program „stellig tot de moge lijkheden zal moeten behoren". RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7