hebben sfeer- 2011e eigen kerk Weidse Mormonen Nora is een goeierd fSS f f f f Alphense werkgroep Amnesty International draagt steent je bij aan rechten van de mens hond zoekt; huis —9/REGIOLEIDSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5 dy lv| ICfl) LEIDEN „Mormonen mogen een ongelimiteerd aantal vrouwen be zitten. De Mormonen maken deel uit van een niet ongevaarlijke sekte en moeten zich onthouden van zo ongeveer alle genietbare aardse za- ken. Ze mogen bijvoorbeeld niet in auto's rijden". Volgens Merryn Jongkees (21) zijn dat nog maar een paar vooroordelen die er bestaan ten aanzien van de Mormonen. Merryn Jongkees is één van de on geveer 250 Leidse Mormonen. Sinds een paar maanden beschikt de Mor- moonse gemeenschap over een sfeervol eigen kerkje aan de Brahmslaan 2, op de noek van de Mendelssohnkade. „Er zijn veel vreemde verhalen over ons in omloop", meent Merryn Jongkees, Mormoon van vader op zoon. „Veel mensen denken dat wij Jehova's getui gen zijn. Ik kan ze dat niet direct kwa lijk nemen, want we zien er wel onge veer hetzelfde uit". De Mormoonse kerk houdt zich, net zoals de Jehova's, onder meer bezig met zendingswerk langs de huisdeuren in de Leidse regio. Daarbij gaat de voet niet tussen de deur. De kans om een Mormoon aan de deur te krijgen is niet groot, want momenteel opereren er slechts vier Amerikaanse zendelingen in het Leidse gebied. „Soms krijg je niet eens de kans om duidelijk te maken wie je bent, want dan is de deur alweer dichtgesmeten", aldus Jongkees. die zelf na een opleiding in Salt Lake City, het centrum van de Mormoonse kerk in de Amerikaanse staat Utah zendingswerk verrichte in Montreal. „Meestal werd ik door de Canadezen vanachter het raam weggewuifd, een enkele keer ben ik zeer onaangenaam bejegend. Het werk kan erg ontmoedigend zijn, maar je raakt op een gegeven moment wel gehard. En als dan één op de 25 mensen bereid is om even te luisteren maakt dat veel goed", aldus Jongkees. De Mormoonse kerk aan de Leidse Brahmslaan. Beperkingen Jongkees. „Wij zijn gewone christelijke mensen, maar we worden tegenwoordig helaas maar al te vaak als een sekte gezien. Toen Jim Jones indertijd in Guyana met zijn aanhangers massaal zelfmoord pleegde kregen de mensen plotseling de indruk dat dat bij ons ook elk moment kon gebeuren". De polygamie, de oor spronkelijk aan het Mormoonse geloof verbonden „veelwijferij" zou voor som mige mensen mogelijk een aantrekkelij ke kant van het Mormoonse geloof kun nen zijn, maar om teleurstellingen te voorkomen dient te worden vermeld dat dit instituut reeds vele jaren geleden werd afgeschaft. Mormonen leggen zich zelf wel beperkingen op. Het gebruik van alcohol, tabak, koffie en thee is uit den boze. (ze bevatten stimulerende mid-, delen), men vast één dag in de maand en de leden van de kerk staan tien procent van hun inkomen aan de kerk af. „Wij zien de Mormoonse wetten zelf niet als beperkingen. Juist door het naleven van deze wetten bakenen wij onze vrijheid af, hetgeen voor ons erg belangrijk is", aldus Merryn Jongkees. „Wij zien de aarde als een leerschool van God. Wij hebben de belofte gekregen dat wij één maal als God zullen worden". De Mormoonse leer laat wel veel ruimte voor recreatie, sport en ontwikkeling. Er wordt veel aandacht besteed aan een goede geestelijke en lichamelijke ont wikkeling. Groei De Mormoonse kerk groeit vooral in Amerika momenteel sterk. In Nederland is het aantal Mormonen vrij stabiel. Van de 250 Leidse Mormonen zijn er maar ongeveer 70 actief. „Het is moeilijk om de oorzaken daarvoor aan te wijzen. Veel mensen hebben zich waarschijnlijk laten inschrijven zonder goed te beseffen wat het Mormoonse geloof inhoudt. De kerk blijkt dan niet te zijn wat ze ervan verwacht hadden en dan komen ze niet meer. Ze hebben altijd de vrijheid om weer bij ons terug te keren, wij oefenen geen dwang uit", aldus Merryn Jong kees. De Leidse Mormoonse Kerk is een zoge naamde „Eerste Fase"-gebouw. Bij een toename van het aantal volgelingen kan de kerk verder worden uitgebouwd tot de „Tweede Fase" en de „Derde Fase", die is berekend op ongeveer 300 actieve kerkgangers. Het huidige gebouw omvat twee verdiepingen en een torentje. Op de begane grond bevinden zich onder meer de kerkzaal, een kantoor, keuken, toiletten en het zogenaamde doopbassin. Volgens de Mormoonse kerkleer worden de gelovigen namelijk gedoopt door vol ledige onderdompeling. De kerkzaal loopt naar boven door in de eerste ver dieping. Op de eerste verdieping bevin den zich verder drie zaaltjes, die onder meer worden gebruik voor onderricht Opvallend is dat de meeste ruimtes in de kerk door middel van vouwdeuren in een aantal kleinere segmenten kunnen worden opgedeeld. Dat gebeurt omdat ook de gelovigen op de zondag, de dag waarop het merendeel van de kerkelijke activiteiten plaatsvindt worden verdeeld in kleinere groepies. Om 9.30 uur verga dert de priesterschap en zijn de vrouwe lijke Mormonen bijeen in de „Zusters Hulpvereniging". De jongere Mormonen tot 12 jaar worden vanaf 9.30 uur in het Jeugdwerk onderricht. Om 10.30 uur vergadert de Zondagsschool. Het onder richt aan de jongeren geschiedt ook in verschillende aan leeftijd gebonden groepje, zodat veel lokaaltjes nodig zijn. Om 11.40 uur worden alle vouwdeuren opengeschoven en komt de voltallige ge meente bijeen in de Kerkzaal voor de Avondmaal vergadering. Het aantal ce remoniële activiteiten is vrij beperkt. De belangrijkste handeling is het ronddelen van stukjes brood en kommetjes water ter nagedachtenis van het lijden van Je zus Christus. De gelovigen zijn actief be trokken bij het Avondmaal. Elke week spreekt één van hen over een bepaald onderwerp, iedereen komt aan de beurt AAN DEN RIJN "k bekruipt je toch Oem >el van onmacht. Het n, auit blijft over het al erte 8 mager. Maar ieder er echter één en dus 'feite waard om voor en". Aan het woord m.: Odames Rozeveld en 19 *i, leden van de JV^PJep van de Alphense p 10van Amnesty Inter im v.d. Amnesty Interna- em. Staat gelijk aan een Moteflnge strijd voor de van de mens, voor Gom. meningsuiting, voor rk: 9.de behandeling van nen, voor vrijlating .rSllitieke gevangenen In bijna 125 lan- *'dt hieraan gewerkt, ir langzaam vorde- oces, soms zelfs uit- s. In 39 landen heeft kunnen brengen tot enaamde Nationale Eén van die afde- gevestigd in Am- Hieronder resorte- :1e honderden werk- Eén zo'n werkgroep Alphen aan- de bescheiden steen- dragen. s geen taak is waaro- w' tvaardig kan worden .vertelt mevrouw Ro zenveld. Zij zegt dat Amnesty Alphen zich in hoofdzaak be zig houdt met het schrijven van brieven. Met deze brieven hoopt men druk uit te oefenen op autoriteiten die verant woordelijk zijn voor de mis standen en om het lot van de getroffenen enigszins te ver zachten. Om met dit laatste te beginnen; in groepsverband wordt de onrechtmatig opge sloten persoon massaal voor zien van tekenen van medele ven. Om hem of haar ervan te doordringen dat men niet al leen staat in de strijd; dat men niet vergeten wordt, dat men (bij Amnesty) aan de zaak werkt. Ook de partner van de gevangene (of getreiterde), per soon wordt aangeschreven. Talloze brieven gaan er ook naar hen uit met dezelfde in houd. Belangrijker echter zijn nog de brieven die naar de authoriteiten worden gestuurd. Brieven waaruit deze kunnen opmaken dat de wereld wéét wat daar gebeurt, dat de we reld dit ook afkeurt. In alle brieven wordt dan gevraagd of er verbetering kan worden ge bracht aan het systeem of de desbetreffende vrouwof man beter verzorgd kan worden en of deze maar niet beter direct vrijgelaten kan worden. Erna Allewijn: „Elke derde donderdagavond van de maand wordt er geschreven door vrijwilligers. De mensen hoeven geen lid van Amnesty International of de werkgroep te zijn. Er wordt met de hand geschreven onder eigen naam en adres. Dit om de „boosdoe ners" ervan te overtuigen dat de zaak leeft in brede kring. Wél wrodt geschreven naar voorbeeld in Frans of Engels. Nederlandstalige brieven gaan voorts naar de ambassadeurs van de betrokken landen. Aan één voorwaarde houdt men strak vast: de brieven moeten beleefd blijven. Dit om de aan geschrevene niet al te veel te gen zich in het harnas te ja gen. Mevrouw Rozeveld: „Bij sommige misstanden gebrui ken we soms wel eens iets vin niger taal. We blijven echter beleefd". Wie zijn de schrij vers eigenlijk? Mevrouw Roze veld: „Toen wij in 1974 in Alp hen van start gingen, werkten er zowel mannen als vrouwen mee. Op dit moment bestaat zowel de schrijversgroep als de werkgroep bijna uitsluitend uit huisvrouwen. Zowel mevrouw Rozeveld als Allewijn betreurt dat en zij begrijpen ook niet waarom de mannen het laten afweten. Misschien dat het po vere resultaat hier de schuld van is. Mevrouw Allewijn be vestigt dit. „Soms wordt je er moedeloos van en bekruipt je het gevoel van onmacht. Als er naar de gesarde dissidenten in Rusland wordt geschreven, worden de brieven slechts zeer zelden bezorgd. Brieven naar de ministers van de landen in het geding worden slechts bij uitzondering beantwoord. Toch móet je doorgaan. Zéker daar wél bekend is dat mensen soms worden vrijgelaten als gevolg van acties van Am nesty International". Mevrouw Rozeveld is er niet over te spreken dat nog zeer veel mensen een bepaald eti ket op aanhangers van Am nesty plakken. Zij bemerkt maar al te vaak dat men van mening is dat Amnestyaan- hangers worden gezien als so cialisten of communisten. Een vreemde houding van buiten staanders, die bewijst dat er nog velen rondlopen die niet beseffen dat Amnesty in prin cipe niets met politiek te ma ken wil hebben. Dat de wer kwijze soms raakvlakken ver toont met politieke groepen, dat is een feit. Men is er echter niet op uit. Iets dat niet altijd gemakkelijk is, zo geeft Erna Allewijn toe. Eens per jaar wordt een grote actie gehouden. Begin dit jaar was het onderwerp de Russi sche dissidenten. Dissident Ljubarski werd in Alphen uit genodigd voor een spreek- avond. Hij werd belaagd door vragenstellers die hem „te lijf gingen" met politiek. Iets dat moeilijk is tegen te gaan, aldus mevrouw Allewijn. Dat de Amnestyorganisatie haar licht over de gehele wereld laat schijnen, bewijst het gegeven dat binnenkort de doodstraf wordt aangepakt. Acties zullen op touw worden gezet om de doodstraf af te schaffen, waar dan ook ter wereld. Ook de doodstraffen in de Verenigde Staten en Frankrijk. Toch in veel landen ook een politiek item. Mevrouw Rozeveld: „Dat beseffen we, maar het is niet anders. Amnesty heeft beslo ten hier haar schouders onder te zetten, dus doen we dat!" Ook als de Amnestymedewer- kers het niet eens zijn met het gekozen onderwerp? Ook als Amnestymedewerkers van mening zijn dat de doodstraf voor bij voorbeeld zware mis dadigers en oorlogsmisdadigers wel zou moeten blijven be staan? Mevrouw Allewijn: „Als je het niet eens bent met een bepaald onderwerp, werk je daaraan gewoon niet mee Uitstappen doe je niet snel. Er zijn veel levens in gevaar in landen als Turkije, Syrië, Cuba en ga maar door. Wij mogen onze ogen echter niet sluiten voor andere zaken die artikel 3 aantasten. Iedereen heeft het recht om te leven. Een direct verband dus met onze actie tegen de doodstraf. Ook springen we soms in de bres voor een dienstweigeraar die wordt vastgezet Verder zijn wij het bij voorbeeld niet eens met de daden van terro risten. Als wij echter bespeu ren dat gevangen terroristen op mensonterende wijze wor den behandeld, dan gaan wij ook aan het werk. Iets dat niet wil zeggen dat we het overal mee eens zijn. De mens staat bij ons voorop. Martelingen, het doden of de mond snoeren, moeten worden bestreden. In Alphen pogen wij aan deze strijd een bijdrage te leveren door het schrijven van brie ven. Dat is belangrijk werk waarvoor wij nog veel vrijwil ligers kunnen gebruiken". ROBERT J. BLOM Woketijk, vorichijnt in de Leidie Courant de rubriek „Hond zoekt huie". In deze rubriek wordt een hond (ol •om, ook wel een kat) beschreven die in het aaiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuia vindt. De in de rubriek beschre- ven honden zijn ól gevonden, öf door hondenbezitter, naar het aaiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen algeataan, vaak begrijpelijk, maar aoma ook vol- alagen onzinnig. De In „hond zoekt huia" beachreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 Sulden ten bate van zwerfdiaran zijn za al ta halen, dra,: Nieuw Leida Dierenasiel, Besjeelaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. PilfrI 2' N De acht jaar oude Hol- herder Nora werd ruim twee _en geleden gevonden op de kin- trderij in de Merenwijk. Nora rdwaald tussen het vee rond en Baar was in geen velden of we- bekennen. Een paar bezoekers «den zich over Nora. Zij namen aee naar het dierenasiel, waar vondelinge in de boeken werd rderlhreven. De baas van Nora heeft Ets van zich laten horen, dus zal en fr haar een nieuw en ongetwij- i enf^1* tchuis gevonden moeten chtj roo al een aantal malen eerder loslo- :n Hl de Merenwijk gesignaleerd en ^moeden bestaat dat zij door haar ïn *ien regelmatig bij wijze van uitla- Iten de deur werd gezet totdat zij de weg naar huis niet meer kon vinden. En dat was toen voor de eigenaar blijk baar mooi meegenomen. Nora blijft met de brokken zitten want zij kan met haar acht jaren weer helemaal opnieuw be ginnen. Aan de andere kant is het ook niet zo erg dat Nora van haar vorige baasjes af is, want haar lichamelijke con ditie was niet al te best. Door een zeer slechte voeding was ze moddervet ge worden en had ze een lelijke darminfec tie opgelopen. Het verblijf in het asiel heeft de conditie van Nora sterk verbe terd. De darminfectie werd genezen door de dierenarts en dankzij het goede voedsel in het asiel viel Nora een aantal kilo's af. Ze ziet er nu veel beter uit, ze kan wel nog wat afvallen maar met een beetje goede wil en een goede voeding moet het mogelijk zijn dat Nora binnen een paar maanden op haar streefgewicht zit. Nora is niet bepaald een jonge hond maar is nog in de volle kracht van haar hondeleven. Ze is een raszuivere Hol landse herder met alle kenmerken van het ras. Een gladharige vacht in bruin en zwart, een klein herderkopje met zwart masker, mooie staande oren en grote bruine ogen. Nora heeft een bij zonder goed karakter. Ze is een echte goeierd en kan prima opschieten met kinderen, andere honden en zelfs met katten. Nora is een rustige hond, maar toch ook nog zeer speels beest; ze appor teert gretig ballen, stokken en andere zaken die in haar bek passen. Haar leef tijd schrok de op herders beluste asielbe zoekers tot nu toe altijd af. Een voordeel van haar leeftijd is dat de toekomstige eigenaar niet meer dan tien jaar aan haar zal vastzitten. Nora kan vanwege haar goede karakter in tal van huishou dens terecht. Wat ruimte is daarbij geen overbodige luxe want Nora is met haar 60 centimeter schofthoogte en haa stevi ge postuur geen kleine hond te noemen. Nora is tenslotte op een plezierige ma nier waaks en gedraagt zich uitstekend in auto's. Rakker De poedel Rakker heeft vorige week een stroom van reacties losgemaakt. Tiental len mensen waren geïnteresseerd in Rakker. Vanzelfsprekend kon Rakker maar naar één adres toe en dat werd Den Haag, waar Rakker het goed naar zijn zin heeft bij wat oudere mensen die al een poedel hadden waarmee hij het prima kan vinden. Nora gevonden op de kinderboerderij In de Merenwijk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5