In terna tionale 1 volksdansers zetten hun beste beentje voor in Leiden Provincie maakt olietank gratis schoon, Voorschotenaren betalen bijna 1000 Katwijk wint Paalrace Verzorgd zomer. in Marekerk Restauratie van Noordwijkse trap Lijkje vermist kind gevonden LEIDSE COURANT rERDAG 16 AUGUSTUS 1980 PAGINAr 3 |DEN De volksdans- cpen die dit weekend i beste beentje zullen ?SuT..^N<in voorzetten bij het in- ee-pop. 2o.pationale volksdansfes- In Leiden dat in de oenoordhallen wordt ge iden presenteerden zich termiddag in Leiden tij- is de traditionele folklo- tische optocht Nhun fraaie klederdracht |cken de uit Hongarije, jo-Slavië, Portugal, inkrijk, Noord- en Zuid- lerika en Nederland af- ^Vstige groepen door de idse binnenstad, waarbij de Haarlemmerstraat, bij ogen. g.aiHartebrugkerk en op de korte demon- arm's Top iflties werden gegeven. De :rs van de groepen wer den op de Breestraat bij het stadhuis „gelost" en werden daarop in de kamer van bur gemeester en wethouders aan net college voorgesteld. Wat later voegden zij zich weer bij hun dansers die inmiddels op het Stadhuisplein waren aangekomen om aldaar weer enige folkloristische hoog standjes ten beste te geven. Na de door vele belangstel lenden bekeken demonstratie op het Stadhuisplein werden de groepen, nadat ze eerst door bloemenmeisjes vak kundig van passende corsa ges waren voorzien de Bur gerzaal van het Stadhuis in geleid, waar de officiële ont vangst plaatsvond. Loco-bur gemeester Waal heette het gezelschap welkom en was vervolgens royaal met ge schenken voor de groepsle den, hetgeen hem geen win deieren legde want hij ont ving een aantal cadeaus in ruil van de groepsleiders en de heer T. Scnenk, voorzitter van het organisatiecomité. Na het officiële gedeelte volgde een geanimeerd sa menzijn, waarbij de nodige verfrissingen voor de dorsti ge dansers werden rondge deeld. Vandaag wordt in de Groenoordhallen een volle dig dagprogramma afgewerkt met onder meer folkcafé, dansinstructies en een folklo ristische markt. Vanavond treden bijna alle groepen op. Dat gebeurt ook morgenmid dag tijdens de matinee, waar na het folksdansfestival wordt afgesloten. In fraaie klederdracht trekken de volksdansers door de Leidse binnenstad. Ie zonovergoten Hoog- Nws. 9 Kerkgracht presenteer- gisterochtend alle Leidse m u&iten verenigingen, actie- ruen "1o Pn' discotheken, uitzend- orgen. nov's en aanverwante groe- rnbu. i3.ofen zich voor de aanko- ikon:' up eerstejaars studenten. manifestatie vond plaats In g'oo^dider van de El Cid-week j Da jaafler jaar voor de aanko- 2045 one studenten wordt geor- Zon achttienhon- eerstejaars konden zich kennis informeren, opgeven als i maar kijken of zich aller- foldertjes, tasjes en In de hand laten druk- Na deze manifestatie «SP* een gezamenlijke hut- saltljd plaats. De El Cid- 2 <S) o« werd besloten met een 9HHpï3s',Va/'n het van der werf kro: 2tifen een groots slotfeest onder meer een optreden de popgroep Gruppo VOORSCHOTEN START MET ANTI-TANKACTIE VOORSCHOTEN/DEN HAAG In navol ging van de provinciale Anti-tankactie in de waterwingebieden rondom Wassenaar, die onlangs de tweede fase is ingegaan, heeft de gemeente Voorschoten ook een actie „Be dank voor uw olietank" op stapel gezet. Deze actie is echter voor olietankbezitters aanmerkelijk onvoordeliger. In Voorscho ten kost het 800 tot 1350 gulden om een niet meer gebruikte olietank te laten leegzuigen en te laten opvullen met zand. De gemeente geeft nadat ae werkzaamheden zijn verricht hiervan 150 gulden retour. De provincie verricht de werkzaamheden gra tis, waarbij gezegd moet worden, dat de provin ciale actie gericht is op de directe omgeving' van de waterwingebieden, waar een eventuele roestige en daardoor lekkende tank natuurlijk meer kwaad kan. Feit blijft, dat de provincie via een centraal contract met een aannemer maar 371 gulden per adres betaalt voor dezelfde verrichtingen. Iets dergelijks moet in Voorscho ten ook kunnen. De aankondiging van de Voorschotense actie legt de nadruk op een re geling tussen de gemeente en de aannemer. Een woordvoerder van de provincie, geconfronteerd met het verschil in prijs: „Toen wij de actie hebben opgezet, hebben wij ons beperkt tot de directe omgeving van de wa terwingebieden. Daarbij hebben we de Zuidhol landse gemeenten een circulaire gestuurd over de actie. De aanpak van de actie en dé prijs hebben we verder onbesproken gelaten. Het lijkt erop, dat Voorschoten het wat minder han dig aanpakt". De woordvoerder vindt het prijs verschil vreemd. Een ander verschil met de provinciale actie is het bedrag, dat de olietan keigenaar voor de bruikbare olie terugkrijgt, die zich nog in de tank bevindt. De provincie heeft een afspraak gemaakt met de aannemer, dat boven de 100 liter de, olie tegen marktprijs van de olietankbezitter wordt afgenomen. In Voorschoten wordt gezegd: „Sommige aanne mingsbedrijven geven u nog een vergoeding voor de olie, die momenteel nog in uw tank zit". Een olietankbezitter is beter af, wanneer hij 'iets' dichter bij het Wassenaarse waterwin gebied zou wonen. W *0% KATWIJK Voor de negende maal in successie werd gisterenavond de grote „Paalrace" in Katwijk ver- roeid. Veertien roeiploegen van verschillende Red dingsbrigades uit den lande streden om de eerste vier prijzen. De „Paalrace", die zijn naam dankt aan de oude „Deiningmeter" voor de kust van Katwijk, werd uiteindelijk, na meer dan vier kilometer zeeroeiem ge wonnen door Katwijk. Voor de kustreddingsbrigades in Nederland is het roeien nog altijd een van de mogelijkheden om hun toezichthou dende taak voor de zwemmers te verrichten. Alhoewel de roeivletten hoofdzakelijk vervangen zijn door snelle speed boten, wordt het roeien als sport nog altijd in ere gehou den. Zo wordt ieder jaar door de Katwijkse Reddingsbrigade de paalrace over ongeveer vier kilometer verzorgd. Gisteren avond roeiden, onder grote publieke belangstelling, vier- tien ploegen, waaronder vier dames-roeiploegen, uit Kat wijk, Noordwijk, Monster, Wassenaar en Gouda. De win naar werd Katwijk, met Koos van Duijn als captain, in een tijd van 36 minuten en 51 seconden, gevolgd door de ploeg uit Monster, die er anderhalve minuut langer over deed. De eerste damesploeg kwam na 47 minuten als tiende aan. Spehti n hoe >EN Een verheugend t aantal mensen had de - te genomen het zomeror- ve, »ncert te bezoeken dat j Brons gisteravond gaf in nro ®arekerk. Medewerking stel En^e fluitiste Veroni- ,ger teinbach, wiens naam, e- Rs die van Joop Brons, ekende klank heeft in 1 programma, dat een chro- td d gische opbouw bezat, tan jde met de prelude en zeer oor ienstelijke fuga van M. arenhns, waarin Brons naar deï gevoel een weinig ener- e klank liet horen. Veel ndi r kracht sprak uit de ver- l i ing van Noël sur les jeux reeJ|ches van Daquin. Veel waardering had ik ook voor de helderheid en beheerste dyna miek in Schumanns Deux es- quisses. Ais orgelcomposities vond ik die minder geslaagd. Er was hier duidelijk een com ponist aan het woord die ge wend was voor piano te schrij ven. Ook de twee koralen van Alain en de toccata van Mus- hel, waarmee het concert werd besloten, konden me als com posities weinig bekoren. Brons' kwaliteiten op technisch en muzikaal vlak echter waren buiten kijf. Ook als begeleider onderscheidde hij zich door een lichte, bescheiden en, zoals in het madrigaal van Gaubert, verfijnde klank. In dit stuk kwam ook de fluit- solo goed over, dankzij de strakke harmonieën die uitste kend klonken in de grote ruimte. Daarnaast was het een feit dat de krachtige en soms wat nadrukkelijke expressie die Veronica Steinbach in haar spel legde in het alge meen de galm in de kerk ge heel kon overwinnen. Haar genuanceerd spel kwam zo goed tot zijn recht in de sona ten van Vinci en Bach, maar was, ook wat toonvorming be treft, het meest treffend in de fluitsolo van Ibert. Beide musici zorgden al met al voor een aangename avond die zij afsloten met een toegift. DIRK VOOREN llllllllll UITNODIGING RECEPTIE BURGEMEESTER Maandag 18 augustus a.s., wordt mr. C.H. Goe- koop in een openbare vergadering van de ge meenteraad geïnstalleerd als burgemeester van Leiden. Na afloop van de installatie begint om 21.15 uur in de Burgerzaal van het stadhuis een receptie, waar inwoners van Leiden en vertegenwoordigers van verenigingen, instel lingen en bedrijven van harte welkom zijn om kennis te maken met het echtpaar Goekoop. Belangstellen den wordt verzocht de ingang aan de Breestraat te gebruiken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en. 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant bezorgd.t NOORDWIJK De gemeente is van plan om de stenen trap, die de Van Hardenbroekweg met de Nieuwe Zeeweg verbindt, een grondige opknapbeurt te geven. De trap ligt er al zo'n vijftig a zestig jaar en de tand des tijds heeft aan het overigens degelijke bouwsel geknaagd. Er zijn stenen, die loslaten, de in totaal negentien treden, onderbroken door een platform, zijn op verscheidene plaatsen beschadigd en de ijzeren leuningen zijn door en door verroest. Kortom de monumentale trap in de schaduw van de watertoren ver» keert in een vervallen staat. Voor bejaarden en mensen die slecht ter been zijn en hun weg van de Van Hardenbroekweg naar de Zeeweg willen bekorten, kan het gebruik van de trap gevaar opleveren. Ook de entourage ter plaatse is aan verbetering toe. Naast de trap zijn in de loop der jaren brokken beton neergegooid om het afkalven van het duin te voorkomen. Deze brokken liggen er nog steeds en vormen bepaald geen sieraad voor de omgeving. In de commissie van openbare werken werd men het niet met elkaar eens over de manier waarop de trap dient te worden her steld. Er lag een plan op tafel van de dienst gemeentewerken om op de treden van de trap een laag aan te brengen van grind- beton. Dit zou bijna 23.000.- gaan kosten. Andere commissiele den voelden niet veel voor een dergelijke modernisering en wil den de trap om estetische redenen alleen maar repareren en haar verder in de oorspronkelijke staat houden. Wel werd in overweging gegeven om de als leuning dienende ijzeren buizen te vervangen door ander materiaal. LEIDERDORP - Vier dui kers van de marine hebben in samenwerking met de Rijkspolitie te water gister middag het lijkje geborgen van het 4-jarige jongetje dat afgelopen dinsdag over boord sloeg vanaf een dek schuit in De Zijl. Het slachtoffer was de zoon van een beroepsschipper die met zijn schip aan de Zijldijk lag afgemeerd. De Leidse brandweer dregde afgelopen dinsdagavond vergeefs naar het jongetje. De bemanning van een passerend zeilschip ontdekte gisteren bij toeval het lijkje en alarmeerde de politie, waarna het slachtoffertje kon worden geborgen. Werkloosheid in Alphen stijgt ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in Alp hen aan den Rijn is geduren de de maand juli flink geste gen. Het aantal werklozen onder mannen steeg met 86 tot een totaal van 686 perso nen. Eén derde deel van deze toename komt voor de reke ning van de werkloosheid in de bouwsector. In deze sec tor is het aantal werklozen nu 128 personen. De werkloosheid bij de vrou wen is de afgelopen maand eveneens toegenomen en wel met 49 tot 479 vrouwen. De stijging deed zich in vrijwel alle beroepsgroepen voor. Het aanbod van part time- werknemenrs bedraagt thans 142. Het aantal vacatures geregi streerd bij het arbeidsbureau is gestegen van 668 (waaronder 207 voor schoolverlaters) naar 689. Van dit laatste aantal zijn er 208 bestemd voor schoolver laters. Advies geen verbod Dit woud van verkeersborden prijkt aan het begin van de Kerkstraat in Hoog made. Het meest opvallend zijn de bor den die de toegelaten snelheid melden. Het bordje waarop het getal 30 prijkt, is enige tijd ge leden op voorstel van de ge meenteraad geplaatst om au tomobilisten te adviseren niet sneller dan dertig te rijden op de smalle weg door de kom van Hoogmade. De raadsleden wensten dit advies omgezet te zien in een verbod om sneller te mogen rijden. Burgemeester Brouwer de Koning heeft even wel laten weten, dat dit door hogere overheden niet wordt toegestaan. Dorpskerkconcerten VOORSCHOTEN Als eer ste in de reeks van zeven or gel- en beiaardconcerten in de Dorpskerk wordt er maandag- 18 augustus een uitvoering ge- gegen door de bekende Ameri kaanse organist en beiaardier John Wright Harvey met me dewerking van zijn dochter Jane op de hobo. Het concert begint 's avonds om acht uur en is gratis toe gankelijk. Achtereenvolgens zal er op iedere maandag avond een concert in de Dorpskerk worden gegeven. Het laatste concert valt pp maandag 29 september.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3