Op LEIDSE VIER ILIG THUIS ije binnenkomst or Joris, Frido, outer en Rogier CcuIóc Gou/iant ,Ons^_ ichedf I kampi I kamq^ NP bad/toil| .ondon F g ruimeri Het Is donderdag 8 mei. Onder leiding van prof. cir. J.'Benne- broek Gravenhorst brengt een medisch team van het Acade misch Ziekenhuis In Leiden vijf jongetjes ter wereld. De kinderen zijn in de zevende maand van de zwangerschap en hebben te kampen met ademhalingsmoeilijkheden. De vijf worden onmid dellijk na de geboorte naar de couveuse-afdeling gebracht. Zij variëren in geboortegewicht van 790 tot 1340 gram. De toestand wordt door de medische staf als labiel gekenschetst. Drie van de jongens moeten na enkele weken een operatie ondergaan. Een van hen haalt het niet. De twee anderen herstellen langzaam. Vo rige week mochten ook deze twee baby's het ziekenhuis verla ten. Ouders van Joris, Frido, Rogier en Wouter zijn Elly Heuer-Baars (28) en Fred Heuer (32). Zij heeft enkele jaren als part-time huis arts gewerkt In Voorschoten en is vast van plan zo spoedig mo gelijk weer aan de slag te gaan. Hij is als afgestudeerd econoom in de functie van beleidsambtenaar verbonden aan het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Leidschendam. Zese neenhalf jaar geleden trouwden ze, toen ze nog in Rotterdam studeerden. Ze waren vastbesloten een paar kinderen te nemen, maar er moest wel enkele jaren gewacht worden tot de studies waren afgerond. Ongeveer vier jaar geleden kocht het echtpaar Heuer een rijtjeshuis in de Leidse nieuwbouw. Anderhalf jaar ge leden werd Marije geboren. Elly Heuer werkte 's middags nog in de Voorschotense praktijk en 's avonds kwam de bevalling. Twee weken later is ze weer aan de slag gegaan. Want ze kon haar werk maar moeilijk missen. Zelf zegt ze over die eerste zwanger schap: „Waarom had ik eerder moeten stoppen. Ik vind mijn werk erg leuk. Ik wilde pas ophouden als ik niet meer achter het stuur van de auto paste en dus geen patiënten meer kon bezoe ken. Ik begon ook weer snel na de bevalling. Waarom ook niet. We hadden een goede oppas voor onze dochter". De tweede zwangerschap verliep heel wat minder voorspoedig. Elly werd in de eerste paar weken erg dik. Fred:„We begrepen toen al dat het een meerling zou worden. Ook dachten we wel, dat het er meer dan twee zouden zijn. Bij een tweeling wordt im mers de buik pas later opmerkelijk dikker. We dachten aan een drieling ofzo. Toen uit de medische onderzoekingen bleek, dat het er vijf waren, was dat wel even schrikken. Maar die schrik was echt niet zo ontzettend groot". Fred en Elly wisten toen niet dat ze de ouders werden van de tweede vijfling ooit in Nederland geboren. De eerste vijfling in de Nederlandse geschiedenis kwam in januari '76 in het Rotterdamse Dijkzicht: de 'Den Outer-vijf' uit 's Gravenzande. Een zesling is er ook al geweest: de Nijssen-zes- ling uit Heemskerk. „We hadden wel heel erg hard 'help' kunnen roepen", zegt Fred, „maar daar waren we natuurlijk niets mee opgeschoten. We zaten er nu eenmaal mee en we dachten na een paar dagen dat het allemaal best zou lukken. Onze ouders schrokken eigenlijk harder dan wij. Maar ook dat is nu helemaal over en zij zijn alleen nog maar gelukkig". Voordelen In de tuin genieten Fred en Elly Heuer van een rustig ogenblik in hun jachtige bestaan. Een paar uur pauseren in de zon totdat het viertal jongens wakker wordt, de fles vraagt, boert en de billen laat poederen om vervolgens weer In te slapen tot de volgende voeding. Fred en Elly zijn zichtbaar blij met de plotselinge verme nigvuldiging van het gezinnetje. „Wij zijn geen moment bang ge weest. We dachten direct al dat we net best zouden kunnen red den. In de praktijk blijkt nu al, dat alles op rolletjes verloopt. We hebben het echt niet veel drukker gekregen dan vroeger. Het valt allemaal erg mee. We zijn ons heel sterk bewust van de voorde len van zo'n enorme gezinsuitbreiding. Je bent nu tenminste snel uit de kleine kinderen". „We kunnen niet zegen dat ons leven ingrijpend is veranderd. Het Is echt niet zo, dat we van een rustig leventje in een ontstel lende drukte zijn beland. We hadden al een druk bestaan. De combinatie studeren en werken van de eerste huwelijksjaren is immers niet gemakkelijk. Toen onze studies waren afgelopen en Marije kwam, bleef Elly op part-time basis werken. Dat zorgde ook voor wat problemen. Nu de vier jongens thuis zijn, kan je vaststellen dat we het weer een beetje drukker hebben gekre- gen. Meer niet. Voorlopig slapen ze alle vier in één kamer. Ik laat innenkort een dakkapel bouwen en dan ontstaat een nieuwe kamer. Dan kunnen ze twee aan twee slapen. Volgens ons is daar niets op tegen. Vroeger sliepen kinderen altijd bi) elkaar op één kamer en van buren en kennissen met meerdere kinderen hebben we begrepen dat kinderen het best leuk vinden om een kamer te delen. Pas als ze een stuk ouder zijn, naar de middel bare school gaan of studeren, hebben ze behoefte aan een eigen kamer. Maar zover is het nog lang niet. We hoeven echt niet plotseling te gaan verhuizen. Gelukkig maar, want we zijn hier best tevreden". Financiën Elly en Fred zijn ook niet bevreesd voor de financiële consequen ties van de komst van de meerling. Hij heeft dan wel een nieuwe auto moeten kopen, type stationcar, maar daar blijft het wel bij. „Je moet de tering naar de nering zetten. Het is maar hoe je je opstelt.' Als je elk kind in het nieuw wilt steken, kost het je een kapitaal. Dat doen we dus niet. We hebben ons niet druk behoe ven te maken over babykleertjes, wiegjes en dat soort zaken. We wonen in een kinderrijke buurt. Toen ik wat visjes uitgooide om een wiegje te lenen, stonden er plotseling meer wiegjes klaar dan we nodig hadden. Met de kleertjes hetzelfde. We hebben alles eleend of gekregen. Alleen de kinderwagens hebben we moeten open. Tweedehands, op een advertentie uit de krant. Met de babyvoeding en de luiers gaat het nog gemakkelijker. De voe ding krijgen we van Nutricia en de luiers van Mölny. Mooier kan het natuurlijk niet, want die fabrieken vragen geen enkele tegen prestatie". Ook de dagindeling is niet ingrijpend veranderd. Elly:,, We staan elke dag rond zeven uur op, maar dat deden we vroeger ook al. Dan geven we de kinderen de eerste voeding. Ze krijgen er zes per etmaal. Wat later gaan ze allemaal in bad, dat kost me zo'n anderhalf uur. De laatste voeding is om één uur 's nachts. Daar worden we voor wakker. We gaan rond tien uur naar bed en als er ééntje begint te huilen maken we elkaar wakker en geven Wouter, Rogier, Frido en Joris de fles. Dat duurt pakweg een uur. Dan gaan we slapen tot ze weer komen en dat is rond zeven uur. Erg stipt zijn we niet. We houden niet vast aan een star schema. We doen het niet anders dan we met Marije deden. Wassen doe ik ook maar eens in de drie dagen. Gewoon wat hempjes, truitjes en beddegoed, niets meer dan bij een ander groot gezin. Geluk- Elly geven hun kroost de fles. klg heb ik wel elke dag een gezinshulp die 's morgens komt en pas om half vijf vertrekt. Dat scheelt natuurlijk. Je kan best zeg gen dat we met flesjes voeding opstaan en ermee maar bed gaan, maar dat gaat ook op bij elke andere afzonderlijke baby." De vier jongens op de eerste verdieping zijn niet anders dan nor male baby's. Als ze een zwangerschap van de gebruikelijke ne gen maanden hadden doorgebracht, waren ze nu drie weken ge weest. Volgens Elly is hun ontwikkeling op dat punt van drie we ken aangeland. Ze lijken erg veel op elkaar. Elly: „Een buiten staander zal ze niet uit elkaar kunnen houden. Ons lukt het wel. Er zijn wat kleine verschillen. Een wijnvlekje hier en daar, bijvoor beeld. Publiciteit Opmerkelijk in de geboorte van de Leidse vijfling is het'feit, dat het echtpaar Heuer er nagenoeg alles aan heeft gedaan om bui ten de publiciteit te blijven. „Toen we wisten dat we een vijfling zouden krijgen, hebben we ons afgevraagd wat we er wijzer van zouden worden als we wel in de publiciteit zouden komen. Vorig jaar was er een televisie-documentaire over de Dionne-vijfling uit Amerika. Over hoe die kinderen werden geëxploiteerd. Misschien heeft die documentaire onze besluiten mede geïnspireerd. Het leek ons het beste om vooral de eerste periode na de bevalling zoveel mogelijk rust te hebben. Om dat te bereiken hebben we afspraken gemaakt met het Academisch Ziekenhuis en de ge meente. Ik was betrokken bij de samenstelling van het persbe richt. Ik wilde m'n naam er niet in hebben, ook de namen van de kinderen wilde ik niet vrijgeven. We wilder» de publiciteit rond deze gebeurtenis zelf beheersen. Over het algemeen is ons dat gelukt", zegt Fred. Daarbij de kanttekening, dat ook dit gesprek met de Leidse Courant is gebonden aan tal van voorwaarden. Over een aantal aspecten van de geboorte kan niet gesproken worden, terwijl Fred en Elly Heuer er met uiterste nauwlettend heid op toezien dat deze publicatie op een voor hen verantwoor de wijze plaats vindt. „Dat we nu wel een interview geven, komt eigenlijk voort uit een negatieve motivatie. We merken dat veel menssn nieuwsgierig Zijn. Hier in de buurt is er niets aan de hand, maar als mijn vrouw door het winkelcentrum De Kopermolen loopt met twee jongens in de wagen, wordt ze keer op keer aangesproken. Als ze straks met vier kinderen gaat wandelen, zal dat nog wel erger worden. Ook worden we regelmatig door journalisten benaderd. Dat kan op den duur een beetje vervelend worden. We zijn per slot van rekening geen artiesten of politici die bewust in de schijnwerpers willen staan. Vandaar dat we ons verhaal nu één keer willen ver tellen. Dan hoeft men er verder niet meer naar te vragen". "De mensen moeten begrijpen dat er in feite niets bijzonders met ons is. Wij zijn erg gelukkig met deze gezinsuitbreiding. Het zijn er wel wat veel tegelijk, maar dat is toch wel plezierig want we zijn nu in één keer klaar. Vooral Elly vindt dat wel fijn. Aleen maar hulsvrouw zijn is niets voor haar; ze wil gauw weer haar be roep uitoefenen. Ze denkt zelf over een jaar of twee, maar als we een goede oplossing voor de kinderen vinden, kan dat misschien al wel eerder gebeuren. Of we nog meer kinderen willen? Nee, het is zo wel genoeg. Of misschien nog een keertje een tweeling om het af te leren WIM BUIJTEWEG FOTO'S: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17