„Stimuleer andere blinden om te gaan schaken...." rondwater tussen Katwijk Noord wijk besmet Jan van der Lip roeikampioen van Hazerswouds Rietveld Bezetting Winkelhof nagenoeg bekend "TD/REGIO iren tc wind] ten. /j >t c,i i hij /j s hij j '.eer a e tfesf r undè r klak ialen\ ises Margriet, onder meer in gezelschap van burgemeester Winkel van Noord- Lierhout en de plaatsvervangend Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, dt verwelkomd met bloemen. STAATSSECRETARIS OPENT SCHAAKOLYMPIADE VOOR VISUEEL GEHANDICAPTEN IN NOORDWIJKERHOUT ÏÏÏÏW1 Op zijn omwegen door. stad en land komt Ton Pieters graag'mensen tegen. En dat doet Kij ook, zij het dan dat de schrijver van Langs Omwegen zijn werkterrein' tijdelijk naar het zonovergoten Denemarken heelt verplaatst. Teneinde als uit zendkracht bereikbaar te "zijn voor tips, rest mij slechts zijn geduldige telefoon. Het nummer is nog steeds 071 - 122244, toestel 22. TUDS DOOR ED OLIVIER igcfek.H. Prinses Margriet arriveert per landmacht-helicopter in Noordwijkerhout. Met de onthulling van de Schaakolympiade- vlag heeft Staatssecretaris van CRM, mr. G.C. Wallis de Vries gisteren de Zesde Schaakolympiade voor Visueel Gehandicapten in Noordwijkerhout officieel geopend in het bijzijn van M.K.H. prinses Margriet. De Staatssecretaris merkte op dat Nederland dit jaar kennelijk een ontmoetingspunt is voor gehandicapte sporters. Hij zei niet alleen onder de indruk te zijn van het groot aantal deelnemende schakers, maar ook van het niveau waarop geschaakt wordt binnen de 'International Braille Chess Association' (IBCA). Zoals het een goed bewindsman tijdens zo'n manifestatie betaamt, had de staatssecretaris een 'cadeautje' meegenomen naar de plaats van handeling, het N oord wijker houtse congrescentrum Leeuwenhorst. Hij kondigde aan in de nabije toekomst 18 extra arbeidsplaatsen te willen subsidiëren binnen de Nederlandse organisaties die zich met sport en ontspanning voor gehandicapten bezighouden. En daar kan zijn collega van Financiën blijkbaar een puntje aan zuigen, getuige de pauze die mr. Wallis de Vries in zijn betoog inlastte voor een donderend applaus. De staatssecretaris verrichtte de opening van de Schaakolympiade met het onthullen van de vlag die voor deze gelegenheid is vervaardigd. Evenals de vignetten van de nationale en internationale schaakfederatie, vertoont de olympiadevlag een schaakstuk op een aardbol die is onderverdeeld in schaakvelden. Hierna speelde de Amsterdamse el ont levig festiculerende 'meester' 'okkema de 'Schaakolympiade-hymne' die speciaal voor dit doel in 1969 is gecomponeerd. Er is de afgelopen maanden hard gewerkt aan de Schaakolympiade door het organiserende comité en de mensen van het congrescentrum Leeuwenhorst Bewondering werd gisteren dan ook (in een kleine zeven talen) niet onder stoelen of banken gestoken. In het congrescentrum waar de schakers ook hotelaccommodatie vinden, zijn voor de visueel gehandicapten speciale maatregelen getroffen. Speelschema's en toernooibulletins zijn dankzij de Haagse Blindenbibliotheek in braille verkrijgbaar. Het Leeuwenhorst-personeel is de afgelopen maanden zorgvuldig getraind in het begeleiden van de visueel gehandicapte gasten. De Noordwijkerhoutse Jchaakolympiade i; het 5e belangrijke schaakevenement dat zich binnen Nederlandse grenzen afspeelt. Het is financiëel mogelijk gemaakt door het ministerie van CRM en het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, Telebingo Schaakevenement is niet alleen de traditionele olympische verbroedering. De organisatoren willen ook andere visueel gehandicapten stimuleren om te gaan schaken. 'Het is een ideale vorm van tijdpassering en zelfontwikkeling', zo vond Koninklijke Nederlandse Schaakbond-voorzitter die zich voorts verheugd toonde over de voortschrijdende integratie van het visueel gehandicaptenschaak in de Internationale Schaakfederatie. Op dit moment zijn er onderhandelingen gaande over het inpassen van de schaaktitels van de 'International Braille Chess Association' in de internationale ranglijst. Hierover zal wellicht ook esproken worden op het BcA-congres dat zondag tijdens de 6e Schaakolympiade wordt gehouden in Noordwijkerhout De Nederlander A. Bestman overhandigde als president van de IBCA zilveren penningen van de (eerste) Schaakolympiade die in 1961 in Duitsland werd gehouden aan Prinses Margriet, Staatssecretaris Wallis de Vries en schaaknestor dr. Max Euwe. Dit dan als symbool voor de dank die de IBCA verschuldigd zou zijn aan de nederlandse overheid en schaakwereld. De internationale schaakorganisatie staat de laatste jaren steeds meer in de belangstelling. Niet alleen is het aantal ingeschreven leden opgelopen tot 100.000, ook het aantal aangesloten landen is gegroeid tot 31. De zesde Olympiade kent een deelnemersrecord van 23 landen die met een team van vier visueel gehandicapte schakers in elf rondes uitkomen. Wereldkampioen is op dit moment het team van de -Sovjet-Unie, op de voet gevolgd door Joegoslavië. Met uitzondering van de Verenigde Staten zijn alle deelnemende lidstaten te vinden in Europa of het Oostblok. De Schaakolympiade zal in Noordwijkerhout tot en met 25 augustus duren. De prijsuitreiking zal dan worden verricht door minister-president mr. AAM. van Agt. Afgezien van haar aanwezigheid werd van prinses Margriet geen officiële handeling verwacht. Meester Pieter van Vollenhoven die wel op de titelrol vermeld stond, bleek op het laatste moment verhinderd te zijn. Voor de zwart-wit lezers is het misschien interessant om te weten dat de prinses gehuld was in een modieuze mosgroene creatie. Staatssecretaris mr. G.C. Wallis de Vries onthult de Schaakolympiadevlag. ijden VDer^K Het Rijks Instituut loudt de Drinkwatervoorziening re;io een voorlopig verslag laten OQ dat het pondwater onder de v vuilnisbelt in het overgangsge- tussen Katwijk en Noordwijk 't is. Hoe groot de vervuiling is al velke mate dat konsekwenties ie beide kustplaatsen heeft, is i iet bekend. Wel is het zo dat de |Qde Katwijk.se sportvelden in ssengebied niet boven de oude sbelt mogen worden aange legd. Vandaar dat het Katwijkse ge meentebestuur aan de Heidemaat schappij de opdracht gegeven heeft nieuwe ligging en opzet van de sportvelden uit te denken. Het landelijk gebied van Katwijk is te klein om de Katwijkse Koninklijke Lawn Tennisvereniging en de voetbal vereniging Katwijk van velden te voorzien. Vandaar dat de gemeente Katwijk en Noordwijk een ontwerp ge maakt hebben van het „Tussengebied" tussen Katwijk en Noordwijk, wat fei telijk Noordwijk* grondgebied is. In dit tussengebied zijn de voetbalvelden voor de v.v. Katwijk en de tennisbanen voor de K.L.T.V. gedacht Op de oorspronkelijke kaarten van het Tussengebied staan de acht hectare sportvelden voor Katwijk ten zuiden van de 's-Gravendijkseweg ingetekend. Binnen deze acht hectare was een opze tje gemaakt over de verdeling tussen de acht tennisvelden en de zes voetbalvel den, plus de bij de verenigingen beho rende accommodaties. Voor de voetbal velden hield de oorspronkelijke opzet in, dat een gedeelte van de velden bo ven de dichtgestorte vuilnisbelt kwam te liggen. Dit echter wordt door het R.I.DTvan de hand gewezen. Volgens wethouder J. J. van Oocten voor Sport, Cultuur en Recreatie halen de onderzoekingen van het R.I.D., die nog niet afgerond zijn, een streep door de eerdere plannen. 3ag ings Nab RSWOUDE Jan van >egiiijp liet er tijdens de gis- »nd op de Rietveldse 1 geen twijfel over be- bij is de sterkste roeier «t Hazerswoudse Riet- Hij kreeg dan ook de ij de Ibeker uitgereikt op het zat^ot, dat was opgesteld bij i zijla Giethoorn"* door bur- mal *ter J. ten Heuvelhof. re v Un de cup trouwens in al Hijzenkast blijven koes an dl.want vóór de roei-editie 1980 triomfeerde hij al laai oril van de Neut, in het ver- tot twaalf jaar werden gewon nen door Erica Slingerland en Hugo van dier Lip. (meisjes) c Bij ae jeugd tot vijftien jaar wonnen Irma van der Lip (meisjes) en Jaap-Jan van de Bosch. De twee volgende edities van de Rietveldse roeistrijd zullen met nog meer vertoon op Touw worden gezet Volgend iaar vanwege de viering van net 700-jarig bestaan van Ha re rswoude en een jaar later vanwege het bereiken van de twintigste aflevering van dit spektakel. re verleden verzamelaar van eerste plaatsen, legde op zeer verdienstelijke wijze beslag op de tweede plaats. Jan van Dorp op zijn beurt greep het „brons" op de roeibaan, die weer door honderden enthou siastelingen was omzoomd. Een verrassing bij de dames: Greet Boer onttroonde de titel- houdster van vorig jaar, Adri van der Lip-Harkes, die zich nu tevreden moest stellen met. de tweede plek. Carla van der Lip onderstreepte met haar derde plaats dat de familie Van der Lip van roeiwanten weet. Kwamen er bij de vrou wen zo'n twintig deelneem sters aan de start, bij de heren waren het er tien meer. Johan van Dorp op zijn beurt finishte als eerste bij de wedstrijd kloe ten: een schouw met een vaar boom zo snel mogelijk over de baan duwen. Be wedstrijden voor kinderen Slotvuurwerk Noordwijk NOORDWIJK - Zaterdag wordt op het strand voor de Koningin Wilhelmina Boule vard het laatste vuurwerk van dit seiaoen afgestoken. Het knal- en kleurenspel be gint om 22A0 uur. Dit slotvuurwerk was aanvan kelijk vastgesteld op dinsdag, 5 augustus, maar wegens de on gunstige weersomstandighe den vond de Evenementen commissie Noordwijk het niet verantwoord om het te laten doorgaan. Slechte maand voor Kaags pont DE KAAG De kaartverkoop op het veerpont in De Kaag is in de maand juni beduidend lager uitgevallen dan voor gaande jaren. Dit blijkt uit het verslag over de opbreng sten van het veerpont over het eerste half jaar. De sterke daling is te wijten aan het slechte weer. Het ver schil bedraagt ten opzichte van vorig iaar ruim drie mille. Over het gehele eerste half jaar komt de kaartverkoop echter gunstiger uit de bus. Voor ruim achtduizend gulden is er tot nu toe meer verkocht dan in 1979. LEIDERDORP Het nieuwe winkelcentrum Winkelhof aan de Engelendaal dat in oktober haar poorten opent is praktisch ingevuld. De selectiecommissie van Winkelhof, waarin vertegenwoordigd projectontwikkelaar Matser, de gemeente Leiderdorp en het C.I.M.K., zoeken nog kandida ten voor zes voornamelijk kleinere winkels. De grootste eenheid (3464 m2) wordt, zoals bekend, ingenomen door e«a mini-warenhuis van Albert Heijn. Tegenhanger wordt daar van de supermarkt van de heer W. Van onder de naam Par tes B.V. (1000 m2). Winkelhof geeft een gevarieerd branchepatroon te zien. De sec tor voedings- en genotmiddelen is ruim vertegénwoordigd met zaken voor delicatessen, chocolaterie, banket, groente en fruit, brood, zuivel, vlees, kruiden, wijn en tabak. Er komen negen winkels op het gebied van dames-, heren- kinder- en vrije tijds kleding. Voorts twee schoenenzaken en een hakkenbar. Verder komt er een drogist, een kapsalon en een opticien. Ook komen er negen winkels voor huishoudeliike en luxe artikelen, waar onder wasmachines, koelkasten, kadoshop, huishoudeljke artike len, speelgoed, een juwelier, grammofoonplaten en verlichting. In de sfeer van ontwikkeling en ontspanning krijgt Winkelhof zaken voor bloemen, boeken, foto, film, radio-tv, fietsen, wol, dierenspeciaalzaak, verf en behang, sportartikelen en een reis bureau. Een stomerette behoort ook tot het branchepatroon. Winkelhof krijgt ook een aantal banken. Het is al zeker dat de Leidse Spaarbank een vestiging gaat innemen. De horecavoor- zieningen worden gevormd door een Chinees-Indisch restau rant, een tearoom en een snackbar. Volgens de overeenkomst die de gemeente Leiderdorp met Mat ser gesloten had kwam de Leiderdorpse middenstand het eerst aan bod. Een tweede voorrangspositie werd ingenomen door winkeliers uit Leiden. Het resultaat hiervan is dat van de lijst van 50 ondernemers die nu bekend is er 21 uit Leiderdorp en 9 uit Leiden komen. De rest wordt gevormd door landelijk beken de ondernemingen. LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 >AGINA 5

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5