Grotere veiligheid rond scholen Lisse 'Instorten van bouw is geen zorgenkind voor ons' Zevenhovense Dirk Janmaa brengt de melk al een kwart' eeuw dagelijks aan huis „Fortuna" verzet zich tegen belemmeringen vaarschool Ierse kinderen weer naar huis Schilders gevallen Texel REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAQ 14 AUGUSTUS 1980 PA^ LISSE De gemeenteraad van Lisse heeft gisteravond ingestemd met een aantal maatregelen die de verkeersveiligheid bij scholen in deze gemeente moet bevorde ren. De maatregelen vergen een investering van ruim een halve ton. De maatregelen zijn: het verplaatsen van de inrit van het parkeerterrein bij de 1 school De Poelewaay aan de Ruishorn- laan; het maken van laad- en losplaatsen bij de School met de Bijbel aan de Broek- weg; de aanleg van een trap bij de brug over de Ruishornlaan; de aanleg van een ingang naar de Don Boscoschool; een trot toir-eiland bij de kleuterschool Pluizebol aan de Trompstraat; inrit-banden bij het Fioretti-College aan de Sportlaan; ver keersborden bij de scholen aan de Sport laan, Trompstraat, Höndelstraat en Hya- cinthenstraat. De raadsleden hadden nog meer noten op hun zang. Onder meer be pleitte men de aanleg van een voetgan gerstunnel onder de Beekbrug. Voorals nog zijn de kosten hiervan te hoog voor de gemeente Lisse, terwijl er weinig kans is op een uitkering van het rijk hiervoor. Het dak van de sporthal wordt verbeterd. De gemeenteraad stemde in met het kre diet van drie ton om de lekkages te ver helpen en enkele andere reparaties uit te voeren. Blijkens mededelingen van het college is er geen kans om de kosten te verhalen op de bouwer van de hal. De raad stemde in met de oprichting van een stuurgroep Huisvesting Alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens. De heer Rosdorff (PvdA) was bang, dat Lisse de stuurgroep alleen maar in het leven roept om de subsidie hiervoor van het rijk op te strijken. Raadslid Smith (CDA) noemde deze uitlating „een verbijsterend blijk van gebrek aan vertrouwen". Dit raadslid meende, dat Lisse het helemaal niet zo slecht doet. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Slootbeek naar de stutten die zijn aange voerd bij winkelcentrum Blokhuis. Deze attributen moeten een verzakkend gedeel te ondersteunen. „Het is zeker niet zo", al dus burgemeester Berends, „dat het Blok huis op instorten staat". VOORSCHOTEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 29- jarige inwoner van Inge (Gelderland) is gistennor- Sen omstreeks tien uur tij- ens schilderwerkzaamhe den bij een oliehandel aan de Alphense Gnephoek ge vallen van zeven meter hoogte. Hij liep ernstig ru gletsel op. In Voorschoten viel gistermorgen een schil der uit Den Haag van een flat aan de Prins Bernhard- laan. De man werd met beenletsel opgenomen in het AZL. Joy-riding met vorkheftruck LEIDEN Vandalen heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag met een vork heftruck voor 4000 gulden schade aangericht in de Ver enigde Houthandel aan de Hoge Morsweg. De heftruck werd door een pas gestorte betonvloer in een loods heengereden en vervol gens met éen van de vorken door een raamkozijn van het kantoor geparkeerd. De politie vermoedt dat baldadige jeugd een plezierritje met de vork heftruck heeft gemaakt. ADVERTENTIE Voor uw vakantie kort of lang de VVV Texel regelt 't graag voor u! 3-, 5- en S-daagae hotelvakanties ind.bootvervoer en verzekering vanaf f 70,- (logies en ontbijt), f 90,- ha] (periston) en f 95,- (volpension). Kam peervakanties vanaf f 22,50 p.p.p.w. 3 dagen fietsen of 5 dagen wandelen, volpension f 125,- p.p. resp. f 240,- p.p. En een nazomer-bungalow huurt u al vanaf f 250,- per week. Aanbiedingen gelden vanaf 1 september 1980 m.u.v. kampeer- vakanties (14 augustus 1980). Inlichtingen en boekingen: VW Texel. Postbus 3.1790 AA Den Burg, TeL 02220-2844. - H.L. VAN DONGEN 'KOPEREN' WETHOUDER VAN LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM Het instorten van de bouwmarkt behoeft voor de uitvoering van de twee in de maak zijn de bestemmingsplannen Voorburgseweg en 't Lien geen enkel probleem te zijn. Dit zegt de Leidschendamse wethouder H.L. van Dongen van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, die deze week twaalf en een half jaar wethouder is. .Achter de Voorburgseweg is plaats voor ruim 350, in 't Lien, het tuindersgebied tus sen Veursestraatweg en Veurse Achterweg, voor rond 1500 (voornamelijk koop-)woningen. Voor de eerste fase van 't Lien, de helft die aansluit bij de Prins Hendriklaan, is prak tisch alle grond al in ge meentelijk bezit. Vanwege de hoge aankoopkosten en omdat we voornamelijk wo ningwet en premie-A gaan bouwen zullen we echter niet zonder lokatiesubsidie kunnen. Een uitspraak daar over verwachten we in de komende herfst" Ook het bouwen in plan-Voor- burgseweg is volgens de jubile rende wethouder „geen zor genkind". De grond ter plaat ste is voor bijna de helft in handen van een Leidschen damse bouwfirma. In het licht van de groeiende werkloos heid in de bouw mag dit voor de merendeels Leidschendam se werknemers een goede zaak worden genoemd. Het verhaal over het bouwen in Leidschendam ontspint zich Nog twee jaar fs de heer Van Dongen wethouder, dan gaat hij zich weer volledig aan zijn „oude stiel" als scheepswerf- eigenaar wijden. naar aanleiding van de vraag wat in die twaalf en een half jaar de moeilijkste klus voor de wethouder is geweest. Na lang nadenken komt het voor buitenstaanders bepaald niet schokkende probleem van de invoering van de huisvuilzak hiervoor in aanmerking. „Echt moeilijk heb ik het nooit ge vonden, ik heb altijd groot ple zier in mijn werk gehad. Na tuurlijk zijn er wel dingen die ik betreur. Het feit bijvoor beeld dat we bedrijven die ex pansie willen, geen bedrijfster rein kunnen aanbieden. En dat de Verlengde Landschei- dingsweg er nog niet is, dat is ook een treurige zaak. Deze weg zou niet alleen Leidschen dam van veel overbodig ver keer verlossen, maar weet wel dat de bouw van het winkel centrum Leidsenhage geba seerd is geweest op wegen rond Leidschendam die nooit zijn aangelegd. Dat is ook de voornaamste reden geweest dat de Bijenkorf niet wilde bouwen." Hij beroemt zich er op de eer ste wethouder te zijn geweest die een spreekuur invoerde. Als (in 1922) geboren Leid- schendammer die „iedereen" kent zegt hij: „Ik heb nooit moeite gehad met alle in spraak, openbaarheid van ver gaderingen en hoorzittingen die de laatste jaren over be stuurders zijn uitgestort. Je kon vroeger weliswaar sneller dingen realiseren maar er was, buiten de gemeenteraad om, geen enkele inspraak van de burgerij." Na de huidige zittingsperiode houdt wethouder Van Dongen het voor gezien („dan moet een jongere generatie het maar overnemen"). Eind 1982 zal wethouder Van Dongen zich weer bij zijn broer kunnen voegen met wie hij in het oude centrum langs de Vliet een bloeiend scheepswerfje heeft, maar die het de laatste twaalf jaar dikwijls alleen heeft moe ten doen. Veel reparaties en onderdak aan het steeds toene mend aantal pleziervaartui gen. Het aloude, naast de werf gelegen, „paviljoen Van Don gen' tientallen jaren toneel van ontelbare bruiloften en partijen, enkele maanden gele den door de pachter verruild voor „Drievliet", wordt dit jaar bovendien ingericht als showroom voor „bootjes". Het echtpaar Janmaat ZEVENHOVENVeel Zevenbove- naren waren gistermiddag naar dorpshuis 't Trefpunt gekomen om de plaatselijke melkboer Dirk Janmaat en zijn vrouw te feliciteren met bun zilveren huwelijksfeest en het 25-jarig bestaan van hun melkhandel. Het echtpaar mocht vele bloemstukken, planten en kado's in ontvangst ne men. In 1955 vestigden Nieuwvener Dirk Jan maat en zijn vrouw zich aan het Zuid einde. waar zij de melkzaak van Krinus Stijn hadden overgenomen. De heer Jan maat. van huis uit al werkzaam in de melkhandel, begon met een bakfiets door Zevenhoven - toen nog één lange weg - te venten. Melk. te scheppen met een pint uit een bus, karnemelk, gort- en bloempap bracht Janmaat, bijgestaan door Joop van Veen, langs de deur. Het ging aardig met zo'n bakfiets. Alleen toen de Dorpsstraat opgehoogd moest worden, was ik genoodzaakt om via Nieuwveen mijn klanten te bereiken. En dat was een stevige trap met zo'n zware handel". Na zeven jaren klom de heer Janmaat van de fiets op de bok. Door uitbreiding van het Noordeinde schakel de hij over op een grotere kaar, die voortgetrokken werd door een pony. Een tweede ponywagen werd in 1966 aangeschaft, toen de nieuwbouw in het Westeinde uit de grond verrees. Nicht Nel Janmaat nam deze wijk onder haar hoede en in 1970 volgde Dick Janmaat Dirkszoon haar op. De pony's waren zeer geliefd bij de klan ten. Vooral kinderen sleepten brood en suikerklontjes aan en menig keer zaten de kleintjes op de bok of op de pony. Bij de jaarlijkse optocht op 30 april ontbra ken de pony's met versierde karren en kinderen ook niet. Aan de pony-periode kwam een einde. Zoon Dick verwisselde de pony in 1974 al voor een „ijzeren hond" en de pony van vader Janmaat werd tijdens de strenge winter van vorig jaar door de kou bevangen en stierf. Om mee te gaan met de eisen van de tijd schakelde Janmaat over op een moderne elektrokar en ging hij met gekoelde (melk)dranken en diverse levensmidde len de weg op. „Ik had het er wel even moeilijk mee na al die jaren met de pony's, maar je moet nu eenmaal met je tijd meegaan. Vck pony werd het trouwens ook te zwi Janmaat is een echte dierenliefhel Al heeft hij nu geen pony's meer, verzorgt in zijn vrije tijd nog wat s pen en kalveren. Bovendien hielp Af voor kort zijn broer Kees met ko melken en stond hij dagelijks om vijf op. In datzelfde jaar zette Dick zijn „ij»jÉ hond" aan de kant en nam een ri/'dljL; winkel met een flink assortiment middelen in gebruik. Beiden hebben er druk mee. 's Avonds helpt het I gezin met het bijvullen van de wag' op zaterdag zijn de drie andere zooi ingeschakeld. In de achter hem liggende 25 jaren de melkboer, door weer en wind\ klanten nooit in de steek gelaten, nimmer met vakantie geweest van mij niet") en door ziekte is hij 4 geplaagd. Slechts één dag was by huis gekluisterd vanwege een zeer l Al die 25 jaren is hij terzijde ges door zijn vrouw, die de winkel rundt staat nog steeds met plezier haar kla ten dienste en wordt enige malen week door haar dochter Gerda ge hol ALKEMADE Vaar-, rij- en waterski- school „Fortuna" uit Nieuw Vennep (thuishaven bij Arie de Boom, Oude We tering), mag van de gemeente Alkemade met eén van haar drie lesboten niet op het Braassemermeer varen gedurende het weekend. De gemeente motiveert een en ander door te stellen dat dit besluit dient ter bescherming van de recreatiebe- langen en ter bevordering van een veili ge beoefening van de snelle motorboot- sport Tegen dit besluit is de heer P. C. Wert- wijn, eigenaar van „Fortuna" in beroep gegaan bij de juridische afdeling van de Raad van State. De vaarexamens móeten namelijk afgeno men worden in het weekend, omdat de exa minatoren dit werk doen als nevenfunktie; door de week hebben zij een andere baan. Bovendien heeft het examen alleen maar zin, als het druk is op het water. „Een auto- rijexamen afnemen op zondagochtend als er nauwelijks verkeer op de weg is, zou toch ook geen zin hebben", betoogt de heer Wertwijn. Zijn vaaropleiding voor snelva rende boten omvat in totaal vijf praktische uren, waarvan ongeveer vijftig minuten snelvaren. Zijn boot vaart dus lang niet konstant snel. De examens in het weekend (het gaat om zeven zondagen) nemen in to taal slechts vier uur per dag in beslag. „Het Vaarbewijs", waar „Fortuna" voor op leidt, is tegenwoordig een van de vereiste papieren om in het bezit te komen van een ontheffing van snelvaren op het Braasse mermeer. De heer Wertwijn zegt dat hij oospronkelijk bij de aanschaf van de derde boot bij een ambtenaar v§n het secretarie is geweest voor een vergunning (J 450,- per boot). Deze vond dat voor zijn boot niet nodig. La ter vaardigde de gemeente Alkemade een soort „Uitsterfregeling" uit, waarna de heer Wertwijn zijn derde boot niet meer kon le-* galiseren. De waterskischool kan maar zeer beperkt haar werkzaamheden doen, omdat d< afhankelijk is van de weersgesteldheid er ook een beperking is voor de vaaral voelt de heer Wertwijn zich financier benadeeld. Indien er vergunningen vervallen, getü gemeente deze weer aan nieuwe ge^ den, maar niet aan de gevestigde!^ school. Uiteraard is de heer Wertwi ook met deze gang van zaken niet eeM De Raad van State doet spoedig uitspf Geslaagde zeskamp in huttendorp OUDE WETERING/ROELO- FARENDSVEEN De 336 kinderen, die op het terrein van de ijsbaan in Oude Wete ring hun 90 hutten bouwen, hebben woensdagmiddag aan een zeskamp meegedaan. De zeskamp bestond uit de volgende onderdelen: touwtje springen, een trajekt afleggen per skippy-bal, kegelen, ring gooien, dobbelstenen gooien en een handicaprace. Winnaars werden: Dusanka Berbiers (4-6 jaar), Rick v. Tol (7-10jaar) en Ruben Schrama (11-14 jaar). Veel hutten zijn inmiddek be schilderd, waarvan sommige wel zeer decoratief la Appel. Ze hebben inmiddels namen gekregen, waarvan vele in de tfant van „dat zit erop". Dage lijks komen de ouders ten hui ze van hun kind op de koffie, hetgeen door de leiding van het huttendorp enorm op prijs wordt gesteld. Het spreekt voor zich dat daar waar zo hard gewerkt wordt, de E.H.B.O. ook niet stil zit. Gelukkig blijft het echter bij pleisters plakken. Aan het eind van de middag zijn de kinderen, ijsjes likkend, huis waarts getogen om de volgen de dag weer vroeg van de par tij te zijn voor komende Acti viteiten. De Ierse gasten broederlijk bijeen In het Anker. HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RIJN De veertig jongens en meisjes uit de Noordierse stad Belfast, die de afgelopen drie weken een vakantie doorbrachten in Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn, zijn vanmorgen huiswaarts gevlogen. Het is daar waar ze dan binnen af zienbare tijd kennis zullen nemen van de terreur die korte lings hun woonplaats weer eens teisterde. Tijdens hun ver blijf in ons lana bleven de tieners uit Bel fasts wijken Tiger Bay en New Lodge van die gewelddadigheden in elk geval onkundig. De veertig iongens en meisjes, van katholieken en protestantsen huize, konden het in Hazerswoude uitstekend met elkaar vin den. Jacqueline Boting, die namens de werkgroep Hulp Noord- Ierland (HUNI) de publiciteit verzorgde: „We hebben heel wei nig problemen gehad." Voorbeeld van de eensgezindheid, die begin deze week de kop opstak: een voetbalteam van Belfastse jongens, dat tegen jeugdsoos 't Pluutje speelde onder de naam „New Lodge Tigers(een samentrekking van de r.k. wijk New Lodge en de protestantse wijk Tiger Bay). De meisjes, die optra den als heuse cheerleaders, hadden zich getooid met buttons waarop de tekst „New Lodge Tigers". Gisteravond waren alle iongens en meisjes uit Belfast in Het An ker voor een gezellig afscheidsfeest met gastouders en allen die hebben bijgedragen aan het welslagen van de drie weken duren de vakantie. Elk kind bood zijn gastouders een roos aan, als dank voor de gastvrijheid en de goede zorgen. Drie maal waren kinderen uit Noord-Ierland voor enkele we ken te gast in Hazerswoude en Koudekerk. Over enkele dagen komen de leden van de HUNI-werkgroep samen, ter nabespre king van het bezoek van de afgelopen weken. Het is best moge lijk dat over twee jaar wéér kinderen uit Belfast te Hazerswoude en Koudekerk zuÜen arriveren. Polsstoksprin] f NOORD WIJ KERHOUT samenwerking met de stokbond Holland organ de Noordwijkerhoutse i stok verspringvereniging i wenhorst op 16 augustus stokverspringwedstrijden het Kampioenschap van Holland en Utrecht. De strijden worden gehoud het terrein van de vere aan de Leeweg in Noc kerhout. De aanvang v wedstrijden is 14.00 uur. lei ALPHEN AAN DEN Belangstellenden vof nieuwe wijk Kerk en Zaï Alphen kunnen dinsdag gustus een voorlichting^ bijwonen in gebouw Nal «R voorlichtingsavond begir-ip acht uur. Er wordt onder toni informatie verstrekt ov» soorten woningen en het h tal scholen. NOORDWIJK Bij degbi tientallen stands die zatiot, 16 augustus aanwezig zip dens de evenementenmaipi Noordwijk ten behoeve Actie Boven Volta zal meer een stand zijn van lijie. De stand van de poli 191 ingericht met informatie de landelijke actie 'voorki v van misdrijven'.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4