Overstelpende drukte bij opening van koopcentrum pllege stelt ton beschikbaar voor afvalonderzoek Roomburg )A wil Leidse juggen minder ak openen Ja Minister belooft Leiden subsidie van ruim twee ton Ccïdóc Soma/nt HB. LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 5 33 G Ji ^JZONDERLIJK GRONDIGE STAURATIEWERKZAAMHEDEN zie toebouw wordt gerestaureerd ten behoeve van de Faculteit der Letteren van nnim. (jksuniversiteit Leiden". Deze zinsnede staat op de muur van het pand op de van de Doelengracht en de Groenhazengracht. Op het eerste gezicht lijkt het laai dik in orde achter de dikke muren van het imposante gebouw. Maar de- 18.15 die het bouwwerk aan een nadere expertise onderwerpt, komt al gauw tot 19-00 Jerrassende ontdekking. Enkele meters de Groenhazengracht op lopen Is ge- '.55 int Na even met de oogleden geknipperd te hebben, wordt langzamerhand dui- r a la o, dat de 'restauratie, van het andere deel van het gebouw in een reeds (te) imrubr^vorderd stadium is. Slechts de prilste fundamenten resten nog. Er blijkt van iropbouw na totale afbraak sprake te zijn in plaats van daadwerkelijke res- 'lie. Nu maar hopen, dat de nieuwbouw de karakteristieke elementen van het ^Qstaureren' bouwwerk voor zover mogelijk in ere zal herstellen. LEIDEN Overstelpend druk was het van morgen aan de Leidse Langegracht bij de opening van het koopcentrum Digros. Rond half negen vanmorgen stonden er al enkele honderden kooplustigen voor de deuren van de supergrutter. Toen de deuren om tien uur voor de eerste maal officieel geopend wer den konden de klanten niet eens allemaal naar binnen. Tot in de middag stonden op de Langegracht rijen mensen te wachten om naar binnen te kunnen. De opening van het koopcentrum Digros na jarenlang touwtrek ken tussen de gemeente en eigenaar J. van den Broek is derhalve vandaag een door slaggevend succes geworden, vergelijkbaar met de recente opening van de Kwantum- hallen in Valkenburg. De opening van Digros is tegen de wil van de gemeente en het buurtcomité Noordvest, die te vergeefs hebben geprobeerd de komst van het koopcentrum te stuiten. De buurtbewoners vooral uit vrees voor toenemende verkeers drukte; het gemeentebestuur onder meer van wege de gevolgen voor de winkels in de nabij gelegen binnenstad. Digros direkteur J. van den Broek is van mening, dat zijn vestiging juist een stimulans is voor het bezoek aan het centrum. De daadwerkelijke opening vanmor gen ging gisteravond vooraf door een avond voor genodigden (relaties en vooral ook mid denstanders uit het centrum). Het gemeentebe stuur was ook uitgenodigd, maar liet verstek gaan. Het complex aan de Langegracht werd zeven i'aar geleden door de zakenman H. Mijnders ge tocht. Deze vestigde in een deel van het com plex een meubelzaak. Voor het andere deel vroeg Mijnders een bouwvergunning aan. De gemeente gaf de de gevraagde vergunning. Kort daarna bleek echter, dat Mijnders van plan was om met Van den Broek een Digros koopcentrum te bouwen. De gemeente voelde zich bedrogen omdat bij de onderhandelingen slechts zou zijn gesproken over uitbreiding van de meubeltoonzalen. Bij de gemeente leefde de vrees, dat de komst van een koopcentrum ongunstige gevolgen zou hebben voor de middenstand rondom Digros. De gemeente legde gedurende anderhalf jaar de bouw van Digros stil. Uiteindelijk werd het probleem aan minister Beelaerts van Blokland voorgelegd, die de Kroon adviseerde Van den Broek in het gelijk te stellen; de gemeente bleek de beroepstermijn te hebben laten verlo pen. De bouw van Digros kon beginnen. Van den Broek over het door de gemeente aan gevoerde argument tegen de bouw: „Voor de grootwinkelbedrijven zijn wij inderdaad een grote concurrent, maar de kleine zelfstandige zal hoegenaamd geen hinder van ons ondervin den. Die hebben vaste klanten met binding aan de zaak. Ik geloof zelfs, dat de vestiging van Digros een stimulans is voor de Leidse binnen stad. De kopers, die wij aantrekken, gaan ook nog even de stad in om een jurkje te kopen." Parkeergarage Van den Broek voorziet problemen wat be treft de parkeergelegenheid rond het koop centrum aan de Langegracht. Zelf heeft hij de gemeente Leiden aangeboden een -par keergarage te gaan bouwen en te exploite ren. De prijs voor een plaats in de garage komt voor het eerste parkeer-uur op een gul den vijftig a twee gulden te liggen, terwijl een parkeerplaats na dat uur een gulden (per uur) kost. De Digros-eigenaar twijfelt niet aan de rentabiliteit van een parkeerga rage. Het wachten is op de bouwvergunning. Als die eenmaal gegeven is, staat de garage er volgens Van den Broek binnen een jaar. De eventuele bouw van de garage stuit op grote problemen bij de bewoners van Noordvest. De verontruste bewoners voorzien overlast omdat de parkeergarage verkeer aantrekt. Van den Broek onderkent dat vermoeden slechts ten dele: „Natuurlijk trekt onze vestiging verkeer aan, maar tergelijkertijd werkt een eventuele garage ontlastend. Als het plan wordt goedge keurd, is er plaats voor vierhonderd auto's. Wat betreft Digros is een capaciteit van vierhonderd auto's nodig. De rest is voor de binnenstad." Overigens heeft het buurtcomité van Noordvest ook een aantal grieven jegens de gemeente: „De gemeente heeft ons beloofd verkeersmaatrege len te treffen, zoals éénrichtingsverkeer en stop- en verkeersverboden om de overlast te beperken. Tot nu toe hebben we daar nog niets van vernomen. De bouw van Digros ging snel ler dan de uitvoering van de plannen van de gemente. De buurt zit er mee. Japans filmfestival Het Filmhuis ran bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 begint bet nieuwe seizoen met een Ja pans filmfestival. Vijf films worden vertoond van woensdag 19 tot en met vrijdag 22 augustus. De eerste voorstelling is woensdag om acbt uur. Vertoond wordt Tokyo story\ gevolgd om kwart over tien door 'Drun- 'raag om acbt uur i s eiland', gevolgd kwart over tien. Vrijdag wordt de serie besloten met ken angel'. Dondei film 'Het naakte eiland', bet vertonen om kwart over negen en half twaalf van de film 'Sanjuro'. De toegangsprijs per film bedraagt '4,50; een passepartout kost f15,00. Voor L VC-leden gel den gereduceerde tarieven. .Les enfants du paradis De inmiddels klassieke film 'Les enfants du paradis' van de Franse regisseur Marcel Carne (gemaakt in 1945) wordt op drie avonden vertoond in het Kijkhuis aan de Leidse Vrouwenkerkkoorstraat 17. De voorstellingen zijn donder dag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 augustus om acht uur. De film duurt drie uur en gaat over de lotgevallen van een groep pantomime-spelers in Parijs omstreeks 1840. Zwem vierdaagse De Leidse Sportstichting organiseert in samenwerking met de Leidse zwemverenigingen van maandag 25 tot en met vrijdag 29 augustus de traditionele zwemvier- daagse. In principe Icon men op vier avonden 500 meter per avond afleggen en zo een totaal van 2000 kilometer bereiken. Eén avond is reserve-avond. Er wordt ge zwommen in de zwembaden De Vliet en De Zijl van 19.00 tot 20.30 uur. Kaarten a vijf gulden zijn vanaf 11 augustus bij de kassa's van deze zwembaden te krij gen. Voor inlichtingen kan men eveneens daar terecht, telefoonnummers 765925 en 120476 en bij de Sportstich ting, tel. 141945. Vorig jaar deden er 2200 mensen mee aan de zwem vierdaagse. Talentenshow Het winkelcentrum De Kopermolen in de Leidse Meren- wijk houdt zaterdag 23 augustus van elf tot drie uur een 'Televisie Talenten Show'. Amateur-artiesten kunnen zich voor de show opgeven. De prsentatie is in handen van Hans Versnel. De optredens zullen rechtstreeks via een te levisiecircuit in het winkelcentrum worden uitgezonden. Opgeven kan op tel. 01719 - 11376 tussen zes en zeven uur. LEIDEN Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening heeft de gemeente Leiden een subsidie van ruim 2 ton toegezegd. De bijdrage is bedoeld om de kosten van voorbereiding van stadsvernieuwingsplannen gedeeltelijk te vergoeden, en be draagt 70 van de gemaakte kosten. Voor 1978 is de bijdrage op ruim 104.000 gulden bepaald terwijl voor 1979 een voorlopig be drag van 119.000 gulden is vastgesteld. Onder de voorbereidings- kosten worden ondermeer de voorlichting aan de burgerij en het aantrekken van een projectleider verstaan. De subsidie geldt voor een achttal stadsvernieuwingsgebieden. ag. VO(J >p |ourf irtnws.j.g b en W van Leiden heeft nws. 7 voorgesteld 100.000 gulden be- M°ddetflr te stellen voor een onder- 9.30 (lar de chemische verontreini- mHioo°de voormalige vuilstortplaats juweienlrg. Het oppervlaktewater-on- in lied. t dat op verschillende andere ;ler "vuilstortplaatsen werd uitge- ontstond bij de zandafgravingen voor Rijksweg 4, is tot 1976 in gebruik geweest. In de loop der jaren is er, voor zover dat te controleren viel, voornamelijk bouw en sloopafval gestort. Wel is bekend dat na de brand bij Sikkens verbrande verf blikken zijn gestort en een eenmalige stort ïeft geen ontrustbarende zaken jieeft plaatsgevonden van lijmvaten van icht gebracht, rtplaats Roomburg, een put die de firma Fasson. 'Naar de eventuele scha delijkheid van dit afval kan op dit mo ment slechts gegist worden', aldus een nota van de milieuambtenaar In 't Veld. Het onderzoek op Roomburg en de andere vuilstortplaatsen is gevolg van de ontdek king van bodemverontreiniging door che mische afvalstoffen in de gemeente Lek- kerkerk. Vooralsnog wil het college een uitgebreid onderzoek beperken tot de stortplaats Roomburg ook al omdat op deze grond een nieuwe woonwijk is ge pland. De andere stortplaatsen zullen vol gens het college geen gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Volgens mi lieuambtenaar In 't Veld is het verstandig het zogenaamde grondwateronderzoek over een periode van tien tot twintig jaar voort te zetten. De mogelijkheid bestaat namelijk dat door het doorroesten van va ten de verontreiniging pas over een aantal jaren op zal treden. Het krediet van 100.000 gulden dekt de onderzoekskosten voor 1980 en 1981. Ook zal getracht worden te achterhalen welke soorten en in welke hoeveelheden Sikkens en Fasson afvalstoffen hebben gedumpt. Daarnaast wordt onderzocht of ook andere bedrijven zich in het verleden van chemische afvalstoffen hebben ont daan op de stortplaats. Het college benadrukt dat het onderzoek niet plaatsvindt omdat zij over aanwijzi gen beschikt dat er schandelijke stoffen in de grond verborgen zouden zijn, maar dat op grond van goed milieubeheer het zeke re voor het onzekere moet worden geno men. Momenteel beschikt men nog niet over gegevens dat verontreiniging is opge treden,. 'De konsekwenties voor het be stemmingsplan, als er iets gevonden wordt, zijn op dit moment nog niet te overzien', aldus milieuambtenaar In 't Veld. ;istrat he< Eeij ellen dl m ei van de \j jon r spi met as 2 den 1 ..Het bestuur van het CDA-verband Leiden en !bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op aan wer$n het openen van bruggen voor de recreatievaart te i. Eeh- vist, tuur is van mening dat de pleziervaartuigen op bordfen maar moeten wachten tot de brug open gaat zijn vrachtvaart. rkdapdmjvers wijzen Gedeputeerde Staten er op dat de be- as gefan cle Wilhelminabrug, de Leiderdorpsebrug, de Lam- rechj» de Zijlbrug en de Spanjaardbrug regelmatig grote files «j, d meebrengt. Vooral bij de Wilhelminabrug en de Lei- rdig fhrug wd het openbaar vervoer nog wel eens grote ver- lentie1 oplopen. Ook uit milieuoverwegingen zijn dit soort een slechte zaak en het CDA vraagt dan fPenen van bruggen zoveel mogelijk te beperken. „De dient zo weinig mogelijk in de weg te worden ge- progifr het openen van de bruggen speciaal voor de plezier- drten wij onjuist", aldus het CDA bestuur, P*en geleden nam het provinciaal bestuur het besluit de ve hfSgen in Leiden tussen 7.00-9.00 en 16.00-18.00 uur niet recreatievaart te openen. Het CDA verzoekt de Staten it zodanig te wijzigen dat de bruggen op werkdagen niet IANf'«-—a Eerste paal voor nieuwbouw aan Boommarkt De heer J.J. de Jong, oprichter van het trouwautobedrijf De Jong sloeg gistermiddag de eerste paal voor de nieuwbouw van het bedrijf aan de Leidse Boommarkt. De paal was binnen vijf minuten geslagen, hij verdween bijzonder snel in de zachte ondergrond. Zo snel, dat velen zich daarover verbaasden (foto). De nieuwbouw komt op de plaats van de de onlangs gesloopte oude bedrijfspanden van de firma aan de Boommarkt en aangrenzende Kabeljauwsteeg. De oude panden konden vanwege de vervallen staal waarin ze verkeerden niet meer worden gerestaureerd en daarom werd door de gebroeders de Jong, die het bedrijf van hun vader hebben overgenomen tot nieuwbouw besloten. De nieuwbouw omvat een showroom voor de 18 antieke auto's en de twee dubbeldekkers van het bedrijf met daarboven twee kantoorlagen en vijf luxe appartementen. De nieuwbouw aan de Boommarkt wordt volledig aangepast aan de omgeving. Het pandje aan de Kabeljauwsteeg wordt zelfs weer in oorspronkelijke staat van de grond af opgebouwd. De showroom wordt op 15 november van dit jaar weer opengesteld. De totale nieuwbouw ral omstreeks iuli 1981 oereed ziin. Mei het aanbrengen van een nieuwe abonnee schiet u midden in de roos. De kleine moeite voor het aanbrengen wordt namelijk graag beloond met een compleet dartspel. noteer m.i.v abonnee van de Leidse Courant Adres- Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) j per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een compleet dartspel. Naam Adres Postcode/Plaats TelefoonI Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FFTTFN DF RFSTF

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3