Honkbalteam vijzelt vertrouwen op Mesker orgt voor pluchting Kazankina steelt de show JOHAN VAN DE VELDE WORDT VEDETTE ijDRT «OPSTUKKEN TEN ONDER BIJ ENNISKAMPIOENSCHAPPEN MOSES ONTEVREDEN WESSINGHAGE OVERGELUKKIG Russische atletes niet naar Sittard übner afetig °P remise Huis Peter Post leeggeroofd BBI op zoek naar nieuwe voorzitter LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 ian gis gelfeVENINGEN Mar- Mesker heeft gisteren is de Nederlandse ten- )C jnpioenschappen in jveningen voor enorme ei htlng in het dames* i gezorgd door Marijke ir de weg naar de halve trijd in het enkelspel I rsperren: 6-2, 5-7, 6-1. De j te werd vanwege haar ele forehand het meeste esd door alle speel- ,n De 33-jarige Tine ist in had geen kind aan de pese jeugdkampioene tte Schutte (6-3, 6-3) en Aste zich met Marcella er, Elly Vessies en Ma- e van der Torre voor 0£ lve finales, die morgen f e< en gespeeld. e heren werden de ge- j. !le spelers Rolf Thung n Paul van Min (4e) zeer hg ijdig uitgeschakeld door ctievelijk Bas Vletter en Gorter. Zesvoudig natio- kampioen Louk Sanders te aan de laatste twijfels zijn titelkansen een einde if te te8en Frank Lapré een g q( ikwekkende demonstratie in j zijn huidige vorm te ge- ,n a Sanders gunde de kleine, ere ^apré sights de eer- Pp. ;ame en maakte vervol- met 6-1. 6-0, 6-0 de partij Honderden zeer jeugdige tekeningenjagers een unicum in dit toernooi maakten het eerst Sanders zeer lastig en wierpen zich daarna op alle overige spelers. Hun aanwezigheid was een stunt van de KNLTB die, om met extra publiek voor wat sfeer te zorgen, in den lande bustochten heeft georgani seerd naar de Metsbanen. Opluchting dus bij de èoncur- rentie, maar de manier waarop Marcella Mesker haar over winning in de kwartfinale ze ker stelde, laat de dames Van der Torre, Zwaan en Vessies toch in de onzekerheid of het middenrif inderdaad van een nare druk is verlost. Marcella Mesker merkte na afloop te vreden op: „In een speciaal trainingskamp heb ik extra aan mijn snelheid en conditie gewerkt en die heb je op gra vel en zeker tegen Marijke Schaar hard nodig". Schaar pleegt de ballen onop houdelijk in alle hoeken te ve gen, maar de zeer fitte Mesker haalde alles, produceerde bij de opslag diverse aces en bracht haar veel oudere oppo- nente tot wanhoop. De 21-jari- ge Haagse won de eerste set met 6-2, liet de winst in de tweede set liggen, maar stuitte in de beslissende fase nog am per op serieus verzet. Marcella Mesker ontmoet morgen Ma rianne van der Torre, die Nora Blom in twee sets elimineerde. Tine Zwaan was trots op haar zege op Nanette Schutte, maar totaal niet verbaasd. „Het lijkt wel of die jongeren hun kop- pie niet gebruiken. Mijn plan was simpel. Nanette kan niet tegen het effect van mijn backhand, zodat ik daarmee steeds diep op haar zwakke backhand heb geslagen". Na nette Schutte wist er geen raad mee. Haar bondscoach Jan de Rook: „Nanette kon zich niet concentreren, besefte nauwelijks dat ze op de baan stond en kon dus ook niets goed opbouwen. Van die han dicap had ze vroeger vaak last en soms keert die nog terug". Nanette Schutte vond de scha de beperkt: „Ik vind het geen afgang voor de jeugd, of voor het bondsfaseplan, als iemand als Tine Zwaan de finale haalt of wint. Men denkt te kleine rend over hoge leeftijd bij da mes en vergeet de enorme er varing die in de tennissport erg belangrijk is". Bas Vletter Ervaring had Rolf Thung in het herenenkelspel genoeg, maar de 20-jarige Bas Vletter, die vorige week nog met 6-3, 6-0 van Frits Don verloor, speelde waarschijnlijk de beste wedstrijd uit zijn korte loop baan. Hoewel hij, net als Theo Gorter tegen Paul van Min, in de tweede ronde een tegen stander trof wiens spel en har de slagen goed aansloten bij het eigen speltype, leek Bas Vletter toch ver boven zijn normaal haalbare peil uit te stijgen. In de derde set nam de Bra bander een voorsprong van 5- 1, verspeelde die weer en be wees toen mentaal sterker te zijn dan Thung door toch die derde en vervolgens de vierde set te pakken: 5-7, 7-6, 7-5, 6-2. Van de overige spelers die de kwartfinales haalden, maakte Huub van Boeckel als enige een weinig overtuigende in druk. HERMAN JANSEN Uitslagen: Kwartfinales damesenkel spel: M. v.d. Torre-N. Blom 6- 2, 7-5; M. Mesker-M. Schaar 6- 2, 5-7, 6-1; E. Vessies-K. Moos 6-3, 7-6; T. Zwaan-N. Schutte 6-3, 6-3. Tweede ronde herenenkel spel: L. Sanders-F. Lapré 6-1, 6-0, 6-0; M. Koek-R. Boers 6-1, 6-3, 6-2; Th. Gorter-P. van Min 6-2, 3-6, 4-6, 6-4, 6-1; F. Don-P. van Geuns 6-4, 6-2, 6- 1; B. Vletter-R. Thung 5-7, 7-6, 7-5, 6-2; M. Schapers-J. Mad- sen 7-6. 6-4, 6-4; H. van Boec- kel-H. Everaars 3-6, 6-1, 7-6, 2- 6, 6-1; W. Fok-F. de Haan 6-1, 6-3, 6-2; ZURICH Niet Edwin Moses, maar de drievoudige olympisch kampioene op de 1500 meter, de Russin Tatjana Kazankina stal de show tijdens de vermaarde interna tionale atletiekwedstrijden in Zürich. In een geweldige race verbeterde zij haar kers- verse wereldrecord dat zij tijdens de Olym pische Spelen in Moskou had gevestigd. Dank zij een geweldige laatste ronde, overi gens lag zij halverwege de wedstrijd al be neden haar „gouden" tijd van Moskou, knabbelde Kazankina ruim twee seconden van haar tijd af: 3.52.5 tegen 3.55. Hoewel Edwin Moses dit keer niet in staat was zijn wereldrecord op de 400 meter horden te verbeteren, bleek hij in Zürich opnieuw veel te sterk voor zijn concurrenten. Als enige bleef Moses beneden de 48 seconden. Het was voor de twaalfde keer in zijn carrière dat hij de bar rière van 48 seconden nam. Toch nam hij enigs zins teleurgesteld afscheid van Zurich. Met de 47.81 was hij duidelijk niet tevreden. Verrassend was de overwinning op de 5000 me ter van Thomas Wessinghage. De Westduitser die zijn grote kracht vindt op de 1500 meter dankte zijn zege aan een zeer krachtige eind spurt. Bij het ingaan van de laatste ronde had de Amerikaan Dick Buerckle nog een voor sprong. Wessinghage achterhaalde hem en was overgelukkig met deze onverwachte triomf. De dodelijk vermoeide Amerikaan werd op de laatste meters ook nog gepasseerd door de Fin Maaninka. Op de 100 meter heren beleefde Stan Floyd, de negentienjarige Amerikaan, zijn revanche op de olympische kampioen Allan Wells. De Schot die zondag in Keulen Floyd nog achter zich had gelaten, bleek in Zürich niet bij machte dat te herhalen. Floyd won in 10.19 sec., de kam pioen van Moskou finishte in 10.30 als tweede. SITTARD De strijd om de wereldtitels 3000 meter en 400 meter horden voor dames, die vandaag in het stadion De Baandert in Sittard begint, is ernstig gedevalueerd. Gister morgen kregen de organisato ren bericht dat de Sovjet-Unie zijn inschrijving niet gestand kan doen, omdat de ingeschre ven atletes ziek of geblesseerd zijn. De voorzitter van het organi satiecomité, Frans Jutte hecht weinig waarde aan deze ver klaring. De oud-KNAU-voor- zitter, die tijdens de Olym pische Spelen van Moskou, meermalen de verzekering heeft gekregen dat de Sovjet- Unie met een volledige ploeg in Sittard zou deelnemen, ge looft dat de Russen zich heb ben teruggetrokken als een reactie op de boycot van de Spelen door de Nederlandse regering. Sportwereld NAALDWIJK De Ronde van Naaldwijk is gewonnen door Louis van Wely uit Vught, die de 100 kilometer aflegde in 2 uur, 20 minuten en 18 seconden. Jac van Meer (Wouw) en Ger Slot (Alkmaar) werden respectievelijk derde en vierde in dezelfde tijd. HAZEWINKEL De Neder landse deelneemsters aan de strijd om de WK roeien voor junioren hebben zich niet di rect voor de finales geplaatst. NOORDWIJKERHOUT Met de onthulling van een vlag heeft staatssecretaris van CRM, Mr. Wallis de Vries gis teren de zesde schaakolympia de voor visueel gehandicapten geopend in bijzijn van prinses Margriet. eic egui MW TERME De ze- ■wUitpartij in de kandida- atcb tussen de Hongaar oord sch. en de Westduitser elinj »er is gisteren in Abano be ,e *n remise geëindigd. Tonsle 42ste zet bood Portisch en ie aan. Hübner accepteer- bew imiddellijk. In deze halve de ander wordt in Bue- t, hires tussen Kortsjnoj en atstefgaJevski gespeeld, is de na zeven partijen gelijk: V4. De winnaars spelen iet einde van dit jaar te rg! elkaar. De winnaar van laatste tweekamp mag dkampioen- Karpov uit- twaalfde partij tussen ijnoj en Poloegajevski een dag uitgesteld. Po- na"dievs'1' heeft gebruik ge- ïllie, 1 van de mogelijkheid die met' glement hem biedt, lingi f partijen leidt Kortsjnoj tweekamp met zes tegen dleen winst in de laatste zou Poloegajevski nog in :e kunnen houden. geru vi zijn gure acht ilesseerden bij l mei ■"ge' arta TERDAM Spartau zoveel geblesseerde spe- dat trainer Barry Hughes inverantwoord vindt de dschappelijke wedstrijd Telstar door te laten terdal wedstrijd zou zaterdaga- °P sPangen worden ge- d. Bij Sparta zijn jGeels, rade: HAARLEM Het Neder landse honkbalteam heeft het zelfvertrouwen voor vol gende week, als moet wor den begonnen aan het toer nooi om het wereldkam pioenschap in Japan, gaste ren behoorlijk opgevijzeld. Weliswaar leed het vader landse negental in zijn twee de optreden in de Haarlemse Honkbalweek een neder laag, maar het werd slechts 1-0 tegen de Japanse club-ti telhouder M.Tokio. Maar dat behoefde aan de indruk van het team van Hamilton Richardson echter niet zo gek veel afbreuk te doen. Het Oranjeteam heeft in zijn twee tot dusver gespeel de wedstrijden twee dingen bewezen: onder druk blijft de ploeg goed overeind en defensief klopt het allemaal ook zeer behoorlijk. Het eer ste bewijs werd geleverd te gen de Nederlandse Antil len, toen een achterstand van 4-0 en 5-3 onschadelijk werd gemaakt; de tweede ei genschap toonde de equipe van Richardson gisteren te gen het Japanse team aan. Bart Volkerijk was een be trouwbare leider van de ver dediging, hetgeen bleek uit de slechts zeven honkslagen die hij behoefde te incasse ren. Een probleem van het Neder landse tearp vormt evenwel de aanval, terwijl bovendien dient te worden afgewacht in hoeverre de werpersstaf vol doende breedte heeft om straks tijdens het wereldtoer- nooi afdoende weerwerk te le veren. In dat verband is het weinig gelukkig dat de in Haarlem actieve werper Jan Hijzelendoorh niet meereist naar Japan en dat de in voor gaande jaren van een gestage vormstijging blijk gevende Martin Ronnenbergh Wim Remmerswaal is gevolgd naar Amerika. Bondscoach Hamil ton Richardson moet daarom roeien met de riemen die hij heeft. En op het niveau van het toernooi in Haarlem blijkt dat niet onvoldoende. Dat vindt ook routinier Berry Eygendaal, die na een matig competitieseizoen alsnog werd geselecteerd en nu aan zijn laatste jaar als international bezig is. „Ik geloof dat deze ploeg niet veel onderdoet voor de formatie die bijvoorbeeld in 1973 nog de Europese titel ver overde. Het enige onderdeel dat wel zwakker is, is het wer pen. Maar voor het overige meen ik dat deze selectie van een goed niveau is". Berry Eygendaal maakte giste ren zijn rentree in het basis team, nadat daags tevoren Charles Urbanus op zijn posi tie als midvelder had gespeeld. Urbanus was echter in het duel met de Nederlandse An tillen geblesseerd geraakt na dat hij tegen een hek was ge botst, waardoor Eygendaal zijn Don Wedman wordt op het tweede honk uitgevangen door de Nobuyoshi Sakai. opwachting kon maken. Maar de ADO'er zorgde niet voor de enige wijziging in de Neder landse formatie. Op vier plaat sen had Richardson zijn team veranderd, waarbij het inzet ten van derde-honkman Ron Steward voor de naar het ver re veld verwezen Harm Hore man een goede greep was. De HCAW'er bewees evenals eer der de nu in de dug-out blij vende jongeren Marcel Joost en Bill Groot, dat het met vel- ders in de breedte goed is ge steld in het Nederlandse team. vaste basissamenstelling 'van de Oranjebrigade nog geen sprake is. Tegen M.Tokio opereerde het Nederlandse team degelijk, maar door het zo mogelijk nog gedegener spelende Japanse Maar tevens bleek dat van een veld werden geen cadeautjes weggegeven. Niet alleen de honkbewakers waren solide, de verre velders lieten zich evenmin tot fouten verleiden.- Bovendien speelde het op gro tere afstand geplaatste hek het Nederlandse team danig par ten. „Je moet nu tien tot vijf tien meter verder slaan om een home-run te boeken", ver telde Berry Eygendaal, die zelf twee van zijn tikken net vóór de omheining uit de lucht zag geplukt. „Je moet onder deze omstandigheden, en ook straks tijdens het WK waar ze ook van die grote groene vlaktes hebben, eigenlijk anders slaan, lager. Dat is er vandaag niet uit gekomen. De Japanners deden dat wel, die sloegen al les zo dicht mogelijk naar de grond". Op dat aspect zal bondscoach Richardson zijn pupillen nog wat nadrukkelijker moeten wijzen. Over de aanpak van de verantwoordelijke man zijn de spelers zeer te spreken. Eygen daal signaleert een grotere rust in de wijze van begeleiden door de hoofdcoach. „En dat slaat goed aan bij de ploeg. Je kunt aan alles merken dat het zijn tweede seizoen is. Vorig jaar was hij zelf nog zeer ge spannen, nu is hij veel rusti ger." De hoofdprijs in het elf de Haarlemse Honkbaltoer- nooi kan het Nederlandse team wel vergeten, maar de ervaring die dezer dagen wordt opgedaan is onbetaal baar. In de tweede ontmoeting van gisteren werd de Nederlandse Antilen met 13-0 opgerold door Miami Hurricane, de ploeg van coach Ron Fraser. Al na zes en een halve innings konden de heren weer naar de kleedkamers. FRANK WERKMAN Johan van de Velde is danig in zijn schik met de etappe- tege in de profronde van Nederland. 's-HEERENBERG Peter Post moest gisteren het ploegleiderschap in de tweede etappe van de Ronde van Ne derland overdragen aan zijn mecani cien Jan Legrand. In de nacht van dinsdag op woensdag werd het huis van de ploegleider in Amstelveen leeg geroofd. Post verbleef op dat moment in een hotel in Zandvoort. Met Legrand achter het stuur van de volgwagen lie ten de renners van Post zich niet beste len. Zij hielden Gerrie Knetemann comfortabel in de oranje trui en Johan van de Velde greep de etappe-zege na een saaie etappe over 220 kilometer. Tussen Zandvoort en 's-Heerenberg, waar 70.000 toeschouwers het plaatselijke par koers omzoomden en de ronde volgend jaar zijn besluit krijgt, gebeurde hoege naamd niets. De eerste anderhalf uur werd een flinke achterstand op het wed strijdschema opgelopen. Pas bij de tussen- sprint in Woudenberg, na 85 kilometer, kwam er leven in het peloton. Gerrie Knetemann de drager van de oranje-leiderstrui, was de actiefste renner. Hij ging in alle groepjes mee, in dè hoop zijn leidende positie te versterken. In te genstelling tot de Belg Ludo Delcroix in de eerste etappe, voelde niemand er voor hem daarbij te helpen. Bovendien reed er in het peloton een geprikkelde Hennie Kuiper. Kuiper en Knetemann zijn sinds enkele jaren geen vrienden meer. Als ze elkaar in de wielen kunnen rijden, zullen ze het niet laten. Kuiper, die deze Ronde van Nederland aangrijpt om zijn vorm aan te scherpen omdat hij op het parkoers in Sallanches een kans heeft in het wereldkampioenschap, sleurde het pelo ton telkens naar de kopgroepjes met Kne temann toe. Op die manier konden er haast geen ver schuivingen in het klassement plaatsvin den. De renners van Post concludeerden dat op tijd en bepaalden zich vervolgens tot het onderling verdelen van de dagprij zen. Raas was de eerste, die het probeerde, vervolgens was Zoetemelk aan de beurt. Het zou Post beste renner van het mo ment zijn die het dagsucces behaalde. Twee kilometer voor het einde joeg Johan van de Velde achter de ontsnapte Belg Guido van Calster aan. Vijfhonderd meter voor de eindstreep achterhaalde hij hem en won met vier seconden voorsprong. „Als ik wil kan ik heel hard demarreren", dikte Van de Velde zijn daden na afloop met woorden aan. „Ik ben heel goed in vorm en ik heb het gevoel dat ik alles kan". Dat is gewoon zo. Van de Velde won de Dauphine Liberé en het Nederlands kam pioenschap alsof het een vanzelfsprekend heid was. In de Ronde van Frankrijk was hij de uitblinkende luitenant van Joop Zoetemelk. Na afloop ging hij door in een andere specialiteit: de criteriums. Hij zege vierde in Venhuizen, Linnen, Simpelveld en 's-Heerenhoek en in de eerste de beste etappekoers won hij al weer de tweede rit. Johan van de Velde is hard op weg een vedette te worden. Uitslag tweede etappe: 1. Johan van de Velde (Ned) 5 uur 39 minuten en 20 seconden, 2. Guido van Calster (Bel) op 4 seconden. 3. Mare de Meyer (Bel) op 10 seconden, 4. Walter Planckaert (Bel), 5. Wil lem Peeters (Bel), 6. .Guido van Sweevelt (Bel) z.t. Algemeen klassement: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 10 uur en 52 minuten, 2. Ludo Delcroix (Bel) op 14 seconden, 3. Bert Oosterbosch (Ned) op 1 minuut en 44 seconden, 4. Gerry Verlinden (Bel) op 1.57, 5. Henk Lubberding (Ned) op 2.00, 6. Miel Gijsemans (Bel) op 2.03. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministe rie van CRM zal een nieuwe voorzitter moeten zoeken voor het Budget Bewakings Instituut (BBI) nu het CDA-Kamerlid M. van Rooijen de politiek gaat ver laten. Van Rooijen zal op 1 september een fucntie bij de Shell aanvaarden. Het BBI houdt in het kader van de gezondmaking van het betaald voetbal in Nederland toezicht op de financiën van de voetbalclubs. Tevens is het instituut betrokken bij de ver deling van de rijkssubsidies over de bestaande clubs. Bij de werkzaamheden van het BBI staat het schuldenvrij maken van het betaalde voetbal voor op. De schuldenlast van alle (37) clubs in het betaalde voet bal bedroeg over het seizoen Ï979-1980 35 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11