TUSSEN pillen van Sint Jan straks in ed passende occasions op de mat Jongetje verdronken in de Zijl „stille arbeidskrachten moeilijk aan de slag Vhense te helpen tfak problemen ^scholenbouw inbaar Voorschoten wil viering 700 jaar marktrechten Je mag ook niks in Leiden.... -Op zijn omwegen door stad en land komt Ton Pieters graag mensen tegen. En dat doet hij ook, zij het dan dat de schrijver van Langs Omwegen zijn werkterrein tijdelijk naar het zonovergoten Denemarken heeft verplaatst. Teneinde als uit zendkracht bereikbaar te zijn voor tips, rest mij slechts zijn geduldige telefoon. Het nummer is nog steeds 071 - 122244, toestel 22. TklDS DOOR ED OLIVIER De zoekactie in de Zijl. LEIDERDORP Het vier-jarig zoontje van een schipper, die vinden en waarschuwde de politie. Politie en de duikploeg met zijn schuit lag aangemeerd in de Zijl, is gisteravond om-1 van de brandweer waren binnen vijf minuten ter plaatse. Tot 8treek8 half zeven in het water gevallen en verdronken. kwart over elf is gisteravond naar het jongetje gedregt, maar Het jongetje speelde op het dek van de schuit toen hij in het hij kon nog niet worden gevonden. De politie en de brand- water viel. Waarschijnlijk door een sterke onderstroom werd weer hebben hun dregwerkzaemheden vanmorgen om acht de jongen meegesleurd. De vader kon de jongen niet meer uur weer voortgezet. PAQfj REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5 RAADSLID OEGSTGEEST: i n pn*»i -m fi K pl(£t Tijdens de gisteravond gehouden bij- ehait van de commissie financiën pleitte de e aryan der Reyden voor tussentijdse informa- ^cadje gang van zaken rond de eventuele bouw en ^e openbare lagere school aan de Frans l. De leerlingen van deze school zijn thans rgebracht in een houten schoolgebouw aan i Voort. ïn dqt de financiën rond de nieuw te bouwen school •nd zijn heeft gisteren in Oegstgeest tot enige opschud- 0 I. Wethouder Van Belle beaamde dat er een ,,gat" is i ion dat niet gedekt kan worden. B. en W. kunnen nu Al niet met een voorstel komen omdat alle gegevens nog zijn. „Met mondelinge toezeggingen dat de aanbeste- e bouw in augustus zou plaats vinden heb ik niets van Us Van Belle benadrukkende dat hij geen verwachtin- gekweekt". „Aanbesteden wil zeggen dat de bouw ge it aan een aannemer, maar het zegt nog niet wanneer ginnen met de bouw", voegde Van Belle er aan toe. ien uitp Van der Reyden dat er een stukje tussentijdse voor- Ie cende te komen. Ook ten aanzien van de betrokkenen, [een de avond bleek dat er een blijvende verkrapping in en. r»g te verwachten is. Kortom Oegstgeest moet bezuini- iurger zal merken dat wij een gemeente zijn met voor ging zowel aan heffingen als aan de uitgavenkant zal het rooi»20 stelde wethouder Van Belle. Er waren echter ook 0.. geluiden. De tafeltennisvereniging MIZU die met ei- iudqjen een tafeltennishal gebouwd heeft op het terrein vjurmalige rioolwaterzuivering ziet het terrein rondom e 2) door de gemeente als de raad akkoord gaat met het 75fan een krediet. Er valt een voorstel te verwachten tot t, jjg van 30.000 gulden zijnde een begrotingsoverschot genfónstructie Rijnzichtweg. j Jltember hoopt men t.a.v. de ver- c.q. nieuwbouw van *iis aan het Wilhelminapark het hoogste punt bereikt FEESTWEEK IN JULI 1982 VOORSCHOTEN In 1982 zal Voorschoten 700 jaat mark trechten bezitten. In 1282 verleende Graaf Floris V de neder zetting Voorschoten die rechten als dank voor de ondersteu ning van zijn, zeker voor die dagen zeer sociaal-voelende be leid. Een comité genaamd „De Vier" heeft de gemeenteraad om een principe uitspraak gevraagd over deze viering en aangeboden als werkcomité de festiviteiten voor te berei den. De brief van „De Vier" staat op de agenda van zowel de commissie WeLrijn en Onderwijs als de commissie Fi nanciën. Het werkcomité bestaat uit Alfred Fix, réclame- en advertentie- adviseur; John Moesker, boekhandelaar. Jelle Pijpers, leraar Ne derlands en dichter en Joop Peeters, journalist. In nauwe sa menwerking met het Voorschotense verenigingsleven zal een feestweek worden voorbereid te beginnen op zaterdag 24 juli. Op het programma staan een historische optocht, intocht van Floris V met zijn bruid Beatrix, groot wildbraadfestijn op de Voorstraat, historische weekmarkt, riddersteekspel. Europees Gehaktballen-kampioenschap en nationaal knikkerkampioen- schap. Het werkcomité heeft geen bemoeienis met de paarden markt en de kortebaandraverij, omdat deze jaarlijkse gebeurte nissen reeds goede comité's bezitten. De gehele week zal staan in het teken van de historische handel en wandel. Ook op het programma staat een middeleeuwse brui loft. Het zal een echte huwelijkssluiting worden maar met alle gebruiken van die tijd zoals het meevoeren van de bruidsschat (enige paarden en koeien) en het volgen van de stoet door de buurtbewoners. Het werkcomité meent een voorbereiding van twee jaar nodig te hebben omdat ook de gehele bevolking warm gemaakt moet worden. Historische klederdrachten zullen ver vaardigd worden. Het dorp Voorschoten zal een week in de zo mervakantie een toeristisch evenement zijn. Omdat de gemeenteraad het hoogste bestuursorgaan van Voor schoten is, wil het werkcomité de goedkeuring van het gemeen tebestuur hebben. Het centrum van alle festiviteiten zal de Voorstraat zijn, waar de gehele week openluchtconcerten gege ven zullen worden. De financiën denkt het comité te kunnen vinden in sponsoring, loterijen, herdenkingsuitgaven en een bij drage van de gemeente Voorschoten. Zodra de gemeenteraad goedkeuring hecht aan de viering van de 700-jarige marktrech ten, .dan zal het verenigingsleven van Voorschoten om mede werking gevraagd worden. Zo rond deze tijd, aan de vooravond van het voetbalseizoen, kun je in de meeste voetbalclubbladen annonces lezen waarin gevraagd wordt om voetbalschoenen maat 34 voor Jantje uit het C- elftal, of het bericht dat Pietje uit de E-selectie op krachtdadige wijze uit zijn stappers is gegroeid. Vooral voor kinderen is het een moeilijke en veelal kostbare zaak om schoenen, broeken, shirts en voetbalkousen in de juiste maat voorradig te houden. Zo zal het in andere takken van sport precies hetzelfde liedje zijn. De Zoeterwoudse 'Sint Jan' voetbalvereniging, kortweg SJZ, heeft er iets op gevonden. De jeugdafdeling van deze club heeft onder leiding van jeugdvoorzitter Jan de Heiden, de organisatie op zich genomen van een ruilbeurs voor voetbalartikelen. Op zaterdag 16 augustus is het 'vrijmarkt' in het clubhuis in het Zoeterwoudse sportpark Haasbroek. Van tien tot twaalf uur kan er dan naar hartelust geruild en gehandeld worden. „Het is eigenlijk gek dat we er niet eerder opgekomen zijn", bekent de 40-jarige SJZ-jeugdvoorzitter. „Je -hoort het veel van ouders van onze pupillen. De jongens groeien in één seizoen uit de schoenen en een nieuw paar kost toch al gauw een gulden of veertig. Nou, en als je dan een paar voetballende kinderen nebt, tikt dat snel aan. Voor ons clubblad 'De Groen-Witte' krijgen we wel eens tegelijkertijd advertenties van mensen die schoenen kwijt willen en leden die dezelfde maat schoenen zoeken. Toen de schaatsvereniging vorig jaar een ruilbeurs organiseerde, dacht ik: hé, dat kunnen wij natuurlijk ook. Als het een schot in de roos blijkt te zijn, organiseren we voortaan elk jaar een ruilbeurs. Ik heb zelf twee jongens van 8 en 6 jaar, allebei gek van voetbal, natuurlijk. De jongste wordt na de winterstop ook lid van SJZ. Voor mijn oudste zoon heb ik vorig jaar tweedehands-schoenen gekocht. Ze zijn nu nog grima, maar wel te klein- lus zo'n ruilbeurs lijkt me een uitkomst". Tegenvaller Het is overigens wel een mooie tegenvaller voor kin deren die zich tot nu toe ge lukkig prezen, dat ze niet in de afdragertjes van broer (of zus) de groene mat opmoes ten. Dat lijkt een beetje de tragiek van een jeugdig sportbestaan. Een shirt van je broer dat maar drie maten te groot is en zijn schoenen waar je met een prop kran tenpapier in de neuzen, nog 1 makkelijk een seizoen op kan voetballen. Dè passende, maar bovenal spiksplinter nieuwe outfit is weggelegd voor meer fortuinlijke vriendjes die precies weten hoe ze de blits moeten ma ken met hun nieuwe spul len. En terwijl zij langs de lijn nog flaneren voor de meisjes uit de vijfde, zit jij al met de 300 keer opgelapte voetbaltas op je fiets met blokken op de trappers. Tot overmaat van ramp pro beren ze je dan ook nog te lijmen met kinderboeken over Sjakie die met de afge dankte 'kicks' van Faas Wil kes het ver schopt op 12-jari- ge leeftijd. Als hij het veld opkomt, lacht iedereen zich gek, maar als hij eenmaal aan de bal gezien is, wordt hij toevallig wèl in het eer ste van Ajax gevraagd. Een voetbal-ruilbeurs die wel licht navolging zal vinden, is dan een mooie streep door de rekening van kinderen die dat lot tot nu toe be spaard is gebleven. gg ~m biblAAN DEN RIJN De gemeente totenlt op zijn minst 3600 stille krachten t wilserve). Het gaat hierbij voor 99% om Vaen de 25 en 40 jaar oud. Vrouwen die omd willen deelnemen aan het arbeid- n viaar er kennelijk weinig heil in zien iaarj het arbeidsbureau als werkzoeken- doc inschrijven. Aldus de Alphense wet- onnaanstra tijdens een gisteravond ge- elijkirgadering van de Commissie Alge- nissitn. it n fil jn, nwam het rapport aan de orde dat was wataar aanleiding van een onderzoek naar et dÊfbeidsreserve. De houding ten aanzien van de opstellers bleek opnieuw gereserveerd te zijn. Zowel de CDA als de VVD zagen weinig tot geen mogelijkheden om tot een oplossing te ko men. Onder andere was uit het onderzoek vast ko men te staan dat het overgrote deel van de stille krachten uit vrouwen bestaat. Vrouwen die wen sen hebben, waaraan moeilijk kan worden tege moet gekomen. De vrouwen wensen bijna zonder uitzondering deeltijdbanen (part-time), men wil bepaalde gunstige vakantieregelingen en voorts blijkt behoefte aan een kinderopvang overdag. VVD-raadslid Den Duyn zag weinig mogelijkhe den. Daar het part-time werken voor de vrouwen als de meest belangrijke wens naar voren is geko men, meende hij dat de gemeente daar geen hand in kan hebben. „We kunnen moeilijk alleen maar bedrijven aantrekken die bereid zijn om part-time medewerkers in dienst te nemen, aldus de heer Duyn. Daar zit het grootste probleem. Natuurlijk, er kan wat worden gedaan aan een betere bereik baarheid van het werk door middel van het aan brengen van verbeteringen aan het openbaar ver voer. Dit punt was ook uit het rapport gekomen. Hieraan zou echter een geringe behoefte bestaan. De heer Duyn meende dat voor zaken waar wel wat aan kon worden gedaan, geen belangstelling bestond, terwijl voor dat waaraan niets kan wor den gedaan, grote belangstelling voor bestaat. In zijn mening werd hij gesteund door CDA-fractie- voorzitter Hopman. De heer Kleingeld, raadslid van de PvdA toonde zich teleurgesteld over de houding van deze twee grote partijen. Hij meende dat aan de stille krach ten problematiek best wat gedaan kon worden en dat men niet pessimistisch bij de pakken moest gaan neerzitten. Hij vond dat er best wat aan de scholing kon worden gedaan van de vrouwen en dat er tevens bedrijven diende te worden aange trokken die aansluiten bij de Alphense arbeids markt (dus bij de stille krachten). Ook vond hii dat de bevolking beter zou moeten worden voorgelicht over de mogelijkheid van vrijwillige bezigheden. Hij meende dat hieraan grote behoefte bestond. De heer Van Geest, van de eenmansfractie D'66 vroeg zich af, wat de gemeente als de grootste werkgever in Alphen had gedaan aan het deeltijdbanenpro- bleem. Wethouder Haanstra deelde mee dat het be leid er op zou worden gericht om althans een deel van de stille krachten aan het werk te helpen. On der andere zou de scholing onder de loep worden genomen, het openbaar vervoer worden aangepast en voor kinderdagverblijven worden gezorgd. Hij liet zich echter weinig optimistisch uit over de mo gelijkheden voor de vrouwengroep. In dit verband noemde hij de opgelopen achterstand in arbeidser varing ten opzichte van schoolverlaters, het nade lig inkomensverschil (gezien de leeftijden mogelijk te duur) en het verwachtingspatroon van deze groep. orzitter Jan de Heiden... Ik had er destijds een aardig oplossing voor gevonden; gewoon een sport kiezen die nog niet in de familie voorkomt. Judo werd het, en het moest gek gaan als ze mij in het tennisrokje van mijn zusje of met de bokshandschoenen van mijn broer naar judo zouden sturen. Ik kreeg dan ook een nieuw, eigen judopakop de groei, dat wel. ..'schoenen gaan jaren mee....' Je ziet wel eens gekke verkeersborden, kennelijk ontsproten aan de inventiviteit van bezorgde instanties die nietsvermoedende weggebruikers attent willen maken op bepaalde ongebruikelijke verkeerssituaties. Meestal in de vorm van 'Wacht u voor de hond' of 'Niet fotograferen'. Zo heeft het Energiebedrijf Rijnland dezer dagen een verkeersbord het licht doen zien dat bestuurders van diepladers adviseert zich met het bedoelde voertuig elders te begeven. Navraag leert dat deze maatregel slechts ingevoerd is om het de vrachtwagenchauffeurs wat makkelijker te maken. Op het terrein van het Energiebedrijf zijn namelijk ten behoeve van de' nieuwbouw enige verhogingen in de weg verschenen, waarachter een dieplader onherroepelijk zou blijven steken. Hiertoe ontwierp de energieke tekenkamer van het bedrijf een verkeersbord dat door een Leidse schilder van een verfje werd voorzien. Niks aan de hand dus, al zal een verdwaalde schouwburgdirecteur wel even de wenkbrauwen optrekken. Misschien is het nog een leuk idee voor een prijsvraag van de gemeente Leiden: 'wie maakt het Het opvallende verkeersbord dat diepladers dient te waarschuwen voor de hobbels op het terrein van het Energiebedrijf. leukste verkeersbord'. Maar ja, wat moet dan de hoofdprijs worden...Iets in dè trant van „Een excursie door de Leidse binnenstad I achterop de fiets bij wethouder Waal" of „Drie keer een gewillig luisterende ambtenaar achter het stadhuisloket".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5