„„Carter won de stemmen Kennedy stal de harten" Saoedi-Arabië probeert Sadat terug te lokken Arbeidsonrust in Polen zonder precedent in Oostbloklanden Arme lande1 zeer kritisch tegen kernverdra|] Drie kwartier lange ovatie voor Khomeiny dreigt Iraanse pers Joodse crèche door neonazi's vernield Bekende Argentijn solidair met vermist Thorn wil met Muskie overleg Onderzoek mogelij fraude Sa Carneiro f Westduitse regering te J strengere Rijn-wetten 2 BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 PAGIIb Democratische conventie Senator Edward Kennedy kon gisterenmiddag, toen hij bij de flat van een kennis arriveerde, weer lachen. Ondanks zijn nederlaag tegen president Carter heeft hij aan prestige gewonnen. NEW YORK De tweede dag van de Democratische partijconventie in New York is de dag geworden van Edward Kennedy. Nog geen 24 uur nadat hij zijn nederlaag tegen president Carter had toegegeven, bracht Kennedy de partij- conventie, die een aantal van zijn wijzigingen in het verkiezingsprogramma aan vaardde, aan zijn voeten. In een indrukwekkende toe spraak, door velen de beste uit zijn politieke loopbaan genoemd, benadrukte Ken nedy de oude liberale Demo cratische idealen en haalde, hij zeer fel uit naar de Repu blikeinse partij. De redevoe ring van de senator uit Mas sachusetts, een eerste ope ning naar een herstel van de Democratische eenheid, werd beloond met een bijna drie kwartier durende ova tie, die nog voortduurde toen Kennedy al lang uit de conventiehal was vertrok ken. „Carter won de stem men, Kennedy stal de har ten" was de veelgehoorde mening. In zijn betoog vermeed Ken nedy zorgvuldig president Carter zijn volledige steun te geven. Hij pleitte voor sociale en economische rechtvaardig heid en richtte zich vooral te gen het grote onrecht van de werkloosheid. Toen het applaus voor Ken nedy was weggestorven, ging de conventie in minder dan anderhalve minuut bij accla matie akkoord met een aantal door hem voorgestelde wijzi gingen in het economisch en sociaal deel van het verkie zingsprogramma. Een voorstel 'tot het instellen van loon-, prijs-, winst-, rente- en huur- controle werd verworpen, als mede het plan voor een natio naal ziekenfonds. De conven tie ging, tot veler verrassing, echter wel akkoord met Ken nedy's werkgelegenheidsplan van maar liefst 12 miljard dol lar, dat voor ongeveer 800.000 nieuwe banen moet zorgen. Carter-getrbuwen, onder wie kabinetsleden, probeerden tot het laatst toe de aanvaarding van dit voorstel te voorkomen. Vooral het noemen van een bedrag werd door het Carter- -kamp krachtig afgewezen. Ook stemde een ruime meer derheid van de afgevaardig den ïn met de door Kennedy ingediende wijzigingen van het verkiezingsprogramma in zake abortus en de gelijkheid van mannen en vrouwen. Er blijven overigens nog wel wat strijdpunten tussen Kennedy en Carter over. Zo is Kennedy een tegenstander van de ver der ontwikkeling en plaatsing van nieuwe strategische MX- (atoom)raketten. Ook is hij wars van de dóór Carter op gang gebrachte registratie van •jonge Amerikanen met het oog op een mogelijke herinvoering van de dienstplicht. Door de aanvaarding van Kennedy's voorstellen is het initiatief voor het herstel van de eenheid in de Democrati sche partij weer aan president Carter toegespeeld. Het zal vooral van zijn reactie afhan gen, in hoeverre Edward Ken nedy zich aan het eind van de week in de Democratische rijen, achter de president, zal scharen. (Van onze correspondent Hella Piek) WARSCHAU In het gehele Oostblok is geen precedent te vin den voor de arbeidsonrust, die nu •in Polen de kop opgestoken heeft. Directe aanleiding tot de stakings golf was de verhoging van de vlee- sprijzen per 1 juli. In totaal heb ben de arbeiders reeds op meer dan 150 plaatsen het werk neerge legd. Het gaat overigens al lang niet meer om de vleesprijzen. De stakingsacties zijn meer en meer gericht geraakt tegen wanbeheer, algemene voedselschaarste, slechte planning en organisatie. Weliswaar hebben de autoriteiten de stakende arbeiders geringe loonsver hogingen gegund, maar deze inkom- stenverebeteringen schieten hun doel min of meer voorbij, omdat het te kort aan goederen blijft en met het geld niets gekocht kan worden. In bijna alle gevallen zijn de officiële vakbonden, in geval van staking, vervangen door onofficiële stakings- comité's. Maar tot op heden is er nog geen poging ondernomen, om een landelijke actie op touw te zetten en er is ook nog niet geprobeerd om op systematische wijze uiting te geven aan de economische en politieke grie ven. De Poolse autoriteiten proberen zo veel mogelijk een verzoenende hou ding aan te nemen. Èr worden onder handelingen aangegaan met de niet officiële stakingscomité's en men gaat niet zelden akkoord met bescheiden slarisverhogingen. Maar het lijkt wel of met iedere concessie, die de rege ring doet, de problemen toenemen en het gezag van de communistische partij steeds openlijker wordt betwist. Berichten over onenigheid binnen het Politbureau, worden steeds hard nekkiger. Premier Babiuch staat be kend als een pragmatist en hij zou er van overtuigd zijn, dat de problemen niet kunnen worden opgelost zonder de medewerking van de arbeiders. Maar hij schijnt niet werkelijk geïn teresseerd in het lot van de bevol king. Binnen de liberale vleugel van de partij bevinden zich ook mensen, die oprecht menen dat er politieke hervormingen moeten worden door gevoerd. Zij willen met name dat de huidige stakerscomité's worden ver vangen door door een onafhankelijke democratische gekozen vakbeweging. Van schrijverszijde wordt zware kri tiek geleverd op het censuursysteem: velen, ook leden van de partij, willen een vrijere samenleving dan in een communistisch land voor mogelijk wordt gehouden. Maar partijleider Gierek staat eveneens- onder de druk van haviken in de partij; doorgaans wat oudere leiders, die menen, dat ie dere concessie het gezag van de partij aantast. Iets dergelijks zou Gierek ook te ho ren hebben gekregen van de Russi sche partijleider Brezjnjev. Het Kremlin is duidelijk verontrust door de ontwikkelingen in Polen, maar •voelt niets voor een militair ingrij pen, omdat dat de woede van de hele wereld zou betekenen en omdat het vreest dat, ingeval van invasie, het Poolse leger en de veiligheidsdien sten zeer wel de kant van het verzet zouden kunnen kiezen. Het Westen, dat veel in Polen geïn vesteerd heeft, volgt de ontwikkeling met zowel belangstelling als zorg. GENEVE, WASHINGTON „Het is onbegrijpelijk zelfs, dat het tot nu toe onmogelijk is gebleken tot stemming te komen over bescherming van landen verplicht hebben geen kernwapens te verwerven te te van landen die deze wapens wel hebben", aldus! genwoordiger van Peru op de tweede toetsingscopLl in Geneve. Het tien jaar geleden verdrag over nieti en ding van kernwapens wordt daar getoetst In conJDPIT ringen wordt gezegd dat steeds meer derde-wereld-balt toe neigen honderdtien landen hebben het vertstei tijds ondertekend het verdrag op te zeggen aliran meer garanties komen aan landen die geen kernwtem zitten. (Tb Een lid van de negen man tellende Nederlandse delega^ch een van de belangrijkste doelstellingen van de toetsi^ rentie het overeind houden van het tien jaar bestaandqjg De oorspronkelijke opzet van de bijeenkomst in Gen^ v groep van landen die het verdrag hebben ondertekei^ breiden. w Voorlopig is daar weinig kans op omdat er grote ergern over het doorgaan van kernproeven door de kernmogt~B (de Sovjet-Unie, de VS en Engeland, alle drie onderr*1 van het verdrag). De Derde wereld-landen hebben, ook kritiek op de (f 0 gendheden omdat zij de technologische mogelijkhede|was vreedzaam gebruik van kernenergie blokkeren. In hel».w is uitdrukkelijk gegarandeerd dat déze technologie o^,et baar is. ,an De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteif °J vergadering gepleit voor een versterking van het streirec*' voorkomen dat meer landen een arsenaal van kemwafn men. Zij pleitten voor meer controle op de versprei!1 vt kemsspijtstof door het Internatioaaal Atoomagentscha IKV Minister Van der Klaauw die vandaag de vergadering p ve toespreekt, heeft geweigerd een verzoek van het In lijk Vredesberaad (IKV) in te willigen dat behelst dat h derlandse voorbehoud om voor 1981 48 nieuwe kruisra Nederlands grondgebied te stationeren, aan de confei toetsing voorlegt. Van der Klaauw vindt dat deze zaak genootschappelijk overleg aan de orde moet worden get heeft hij van het Nederlandse voorbehoud ten aan f kernwapens, waartoe ook de kruisraketten behoren, mt maakt. In Moskou is bekend gemaakt dat Moskou „onverwijl handelingen tussen oost en west wil over kernwapen middellange afstand ofwel eurostrategische wapens, n onder ook de reeds aanwezige „vooruitgeschoven Am systemen" in West-Europa vallen. Het Kremlin had i zoek van Schmidt in juni laten weten bereid te zijn ové dellange afstand raketten te onderhandelen, iets dat I vankelijk weigerde toen de NAVO in december beslol tionering van middellange-afstandraketten over te gat] In Moskou heeft men zich verder bijzonder kwat over de jongste wijziging in Amerika s militaire sti erop neerkomt dat men zich richt op militaire en polif einden in plaats van vernietiging van burgerlijke obje TEHERAN Ayatollah Kho meiny, die heeft gezegd dat de Iraanse media het politieke conflict aanmoedigen, heeft gisteren „richtlijnen" uitgege ven, die klaarblijkelijk be doeld zijn om strikter censuur toe te passen op de pers. Khomeiny had zijn klachten over de media vorige week al geuit, toen hij zei dat „zij druk bezig waren tweedracht te zaaien tussen president en par lement". De Iraanse leiders, voegde hij eraan toe, moeten er een eind aan maken voor dat de natie het zelf doet „zon der consideratie voor wie ook" Ayatollah Khomeiny (derde van rechts achterin, In het wit gekleed en zonder tulband op het hoofd) ontving gisteren de ministers van de hui dige Iraanse rege ring. De ministers po seerden met de aya tollah voor het „fami lie-portret". SAO PAULO Een kinder dagverblijf, geleid door de joodse gemeenschap in de Braziliaanse stad Sao Paulo, is, door neonazi's geplunderd en verwoest Alle meubels en al het speel goed van de 130 kinderen, die van de crèche gebruik plach ten te maken, zijn vernield. Op de muren stonden haken kruisen en obscene teksten ge kalkt. Deze aanslag is de nieuwste in de groeiende reeks van gewelddaden van de zijde van extreem-rechts. Open brief aan regering: BUENOS AIRES Honderdvijfenzeventig bekende nen - politici, schrijvers, filmacteurs en journalisten -1 een advertentie in de kranten van Buenos Aires solic tuigd met de gezinnen van vermisten. Ze deden dat,| ze, om ethische redenen en redenen van rechtvaardij verzoeken de Argentijnse regering „de lijst van vermi bliceren en te zeggen, waar zij zich bevinden". Onder de óndertekenaars van de betuiging van solid; schrijver Jorge Luis Èorges en de trainer van het voetbalteam, Menotti. Het aantal vermisten in Argenti geschat op vijf zesduizend. JVolgens de regering zijn h minder. LUXEMBURG De speciale afgezant van de EG die de afgelo pen weken een ron dreis heeft gemaakt door het Midden-Oos ten, de Luxemburgse minister Gaston Thom, wil nog deze maand een ontmoe ting hebben met de Amerikaanse minis ter Muskie over de impasse in het Egyp tisch-Arabische vre^ desoverleg. Hij zei ook dat het tijd wordt dat Europa zijn rol gaat spelen in deze zaak nu de VS door de komende ver kiezingen zijn ver lamd. LISSABON De Portugese socialisten zullen van parlement vragen een onderzoek in te stellen naar ke financiële manipulaties van premier Sa Cai heeft de leider van de Socialistische Partij (PS), res, gisteren aangekondigd. Soares baseert zijn verzoek op artikelen in de Portuj *p waarin Carneiro ervan wordt beschuldigd „op fraudu ze" onder een schuld van 35 miljoen Escudos (anderha gulden) te zijn uitgekomen, die hij bij een genatioi bank was aangegaan. In het communistische dagblad „S wordt al over een „Watergate van Carneiro" gesproke Carneiro, die alle beschuldigingen van de hand wijst, hoofdredacteur van het blad voor de rechter gedaagd. Het verzoek van de socialisten komt twee maanden vo lementsverkiezingen en waarnemers verwachten, da een van de belangrijkste thema's in de campagne van tie zal zijn. BEIROET Saoedi-Arabië zendt sig nalen uit die wijzen op een bereidheid om een oprecht berouwvolle president Sadat te vergeven en weer te verwel komen in het Arabisch kamp. De Saoe- dische toenaderingspogingen komen op een moment dat de verhouding tussen het oerconservatieve Saoedi-Arabië en het eens radicale Irak twee bijzon der invloedrijke Arabische staten, waarvan Irak zich altijd bijzonder fel tegen Egypte en Israël heeft gekeerd zo hecht wordt dat de Verenigde Sta ten, grondlegger van de Camp David- akkoorden, het zich niet kunnen ver oorloven hier zonder meer aan voorbij te gaan. De duidelijkste aanwijzing is afkomstig van de Saoedische minister van buiten landse zaken. In een kranteinterview zei hij: „We proberen Egypte terug te krijgen in het Arabische kamp omdat we net overlopen van Egypte als een grote overwinning voor Israël beschou wen". Het Saoedische initiatief kwam na een verklaring van koning Hassan van Marokko die Sadat beloofde voor hem een goed woordje te doen bij de Arabische landen als hij bereid was om duidelijk stelling te nemen inzake Je- ruzalem dat onlangs, tot grote woede van de Arabische wereld, door de Knesset is uitgeroepen tot eeuwige en ondeelbare hoofdstad van Israël. Het spreekt voor zich dat de verzoe ning alleen kan plaats vinden als Sadat openlijk toegeeft dat hij zich heeft ver gist en fouten heeft begaan. Hoever Sa dat in zijn schuldbelijdenis zou moeten taan is niet helemaal duidelijk, maar et staat vast dat Sadat wel degelijk geriteresseerd is in de vredestak die de conservatieve Arabische staten, met goedkeuring van Irak, nu aanbieden. Dat hij zich heeft teruggetrokken voor „meditatie" op de berg Sinaï en heeft geweigerd journalisten te woord te staan, is wellicht tekenend voor de in nerlijke strijd die hij voert. Het lijkt niet waarschijnlijk dat hij aan de wensen van de Saoedi's, hoe welwil lend die ook zijn, kan voldoen zonder de Israëliërs de kans te geven zijn woorden uit te leggen als een verwer ping van de Camp David-akkoorden. Instinctief blijft Sadat de onderhande lingen uitstellen in de hoop dat er meer vooruitgang kan worden geboekt als Is raël een nieuwe regering heeft. Als de onbuigzame Likoed-partij na de verkiezingen vervangen wordt door een gezeggelijker Arbeiderspartij en als Jimmy Carter wordt herkozen, zal de Verenigde Staten, zo lijkt Sadat te ho pen, weer een volwaardige rol kunnen fian spelen, dat wil zeggen een pro- gyptische rol. Ondertussen zijn de op schorting van de autonomie-onderhan- delingen, de verwerping van de nieuwe status van Jeruzalem en de felle kritiek op Menachem Begin in de Egyptische pers wellicht weloverwogen pogingen van Sadat om Saoedi-Arabië gunstig te stemmen. Tot op heden lijkt de Egypti sche president er echter niets voor te voelen om Camp David zonder meer aan de kant te schuiven, zoals zijn voormalige minister van buitenlandse zaken, Ismail Fahmi, onlangs heeft geëist. Saoedi-Arabië is uiterst belangrijk voor de Amerikaanse Midden-Oosten strate gie, maar Washington lijkt met karak teristieke traagheid te reageren op wat al die tijd duidelijk is geweest: namelijk dat Irak meer dan welk land dan ook bereid is om onder het mom van mili tante niet-gebondenheid, Amerika en het Westen van dienst te zijn. Tegelij kertijd laten Saoedi-Arabië en Irak, twee olierijke bondgenoten die in vele opzichten eikaars tegenpool zijn, maar die uit praktische overwegingen een verstandshuwelijk hebben gesloten, er geen twijfel over bestaan dat zij Ameri ka en dus ook Sadat niet kunnen hel pen als Amerika hen, en dan met name Saoedi-Arabië, niet helpt. De positie die Amerika bij de komende bijeenkomst van de Veiligheidsraad over Jeruzalem inneemt, zal een graad meter zijn voor de Amerikaanse toe komstplannen. DAVID HIRST THE GUARDIAN BONN De wetten tegen de vervuiling van de Rijn hoeven naar het oordeel van de West duitse regering niet verscherpt te worden. Staatssecretaris w Georg Gallus verklaarde, dat de kwaliteit van het „het wettelijk instrumental!- de rivier. 1 um, als het er op afesl voldoende is". Hij 6 1 zijn opmerking in oht< tiek van de inteiidc achtiegroep „Red de <1 Chinese legertop tegen Denf1; TAIPEH Hoge militairen in China zonden verze »jj tegen vice-pcenüer Deng Xiaoping en openlijk bef hi. Peking hebben negeerd, zo meldt het Britstalige, iflfce verschijnende dagblad „China News". Volgens het blad, dat citeert uit bronnen van de inlil dienst op het Chinese vasteland, is de vroegere comma» t, de gebieden Nanking en Kanton, Hsu-yu bezig te at n krachten te bundelen. Daarbij zou hij worden geholpe^ huidige commandant van Nanking, Nieh Feng-sjih. i een bevel uit Peking om naar de hoofdstad terug te ke jj wind geslagen en beachérfning gekregen van van vi stroepen van Nieh, die zelf een bevel zou hebben genejf h twaalf hoge officieren te vervangen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10