egering en amer botsen er verlenen n adeldom Geen bezoeken op eigen houtje aan Unifil-detachement Bouwbonden houden vast aan cao-eisen van dure geneesmiddelen levert tot 50pet besparing Mug trekt zich terug idhaaaft LEIDSE UNIVERSITEIT: - De bezuiniging in de gezond- kan aanzienlijk hoger komen indien dure geneesmiddelen worden door gelijkwaardige, goedkopere preparaten. De be- tot 50 procent kunnen oplo pen. Om dat te bereiken, moet het voor- Verder blijkt uit het onderzoek, dat de art- schrijfgedrag van de artsen veranderen, sen onder meer de prijzenklapper van de Dit blijkt uit een onderzoek, dat de commissie voorlichting prijzen geneeskunde Rijksuniversiteit Leiden onder zieken- consequenter moeten gebruiken. Ongeveer fondsverzekerden in Limburg heeft ge- 200 van de 3.600 geneesmiddelen bleken be houden. palend voor driekwart van de totale kosten. Voorts zou bezuinigd kunnen worden door worden afgeremd door toediening in de het toepassen van ongemak of minder ge- vorm van zetpillen. Het zou wenselijk zijn, makkelijke toedieningen om overmatige dat ook andere geneesmiddelen op een der consumptie tegen 'te gaan. Volgens de on- gelijke wijze toegediend worden, maar of derzoekers kan bijvoorbeeld overmatig ge- dat mogelijk is, wordt bepaald door de aard bruik van sterk werkende slaapmiddelen van het werkzame bestanddeel. parlementaire re dactie) Er dreigt een tussen regering en over het ver- adeldom. Minister za- dat moet zij is, dat wil de Koning(in) de Grondwet bij Besluit adeldom meerderheid van (CDA, VVD en Raad over ract" IAAG De Centrale voor de Volksgezond- gis teren unaniem ak- gegaan met de tekst i medisch contract, de rechten en plich- l arts en patiënt wor- tgelegd. Zonder dis- nam de raad een voor in de artsenvereniging 5 aan, om in de tekst kkelijk te vermelden et onderling vertrou- grondslag van de re- ts-patiënt is. ^MG had als bezwaar te- t medisch contract aan- dat nergens in de jptekst gesproken werd We vertrouwensrelatie. NMG was van mening vertrouwen niet door bntract waarin slechts jechten en plichten ge werd kon worden •Jgen. De rest van de' s,ras het met die constate- ïs. Het ontwerp gaat nu IJries naar de staatssecre- volksgezondheid. f-korting" kerkerkers ikeloos ERDAM De Recla- Jode Commissie heeft Ivertentie van het Rot- bedrijf „Drimo" gedupeerde Lekker- met 50.000 gulden een .woning in Tonge werd aange- „smakeloos en mis- genoemd. leloos" omdat ten on- 1 medeleven werd gesug- 1 met de bewoners van ontruimde gifwijk. |idend" omdat van een op de onroerend goed Igeen sprake kan zijn en jen van de gedaalde prijs Tofiteren. [ilever-cao !HT De Industrie- 'NV blijft bij haar eisen in procent extra loons- [ing en meer vrije dagen kader van de arbeids- 'korting, wanneer zij lande donderdag op- met de directie van 'er zal onderhandelen cao voor de 10.000 nemers van het concern, juni liepen de onderhan den vast omdat Unilever, ns de FNV, niet bereid lver beide eisen te onder den. PvdA) wil echter een wijzi ging in de situatie, met name omdat zij meer invloed van het parlement noodzakelijk acht. Eind van deze maand komt de zaak in de Tweede Kamer aan de orde. Het CDA gaat nog het verst mee met de regering door wel in te stemmen met de voorge stelde grondwetsbepaling. De christen-democraten willen daar echter een gewone wet aan toevoegen, waarin precies wordt omschreven in welke gevallen verheffing, erken ning en inlijving in de Neder landse adel in de toekomst nog kan plaats hebben. De VVD ziet geen reden deze zaak in de Grondwet te regelen en acht een gewone wet daarvoor voldoende. D'66 neigt ook in die richting. De PvdA wil toe komstige adeldom alleen nog verleend zien aan leden van het Koninklijk Huis, wat met zoveel woorden in de Grond wet zou kunnen worden opge- Minister Wiegel acht, zo blijkt uit zijn gisteren verschenen, antwoord op de reacties van de Tweede Kamer, de voorge stelde bepaling in de Grond wet nodig om het huidige be leid te kunnen voortzetten. Dit beleid, dat gevoerd wordt sinds 1953, komt erop neer dat niemand nog vanwege per soonlijke verdiensten in de adelstand kan worden verhe ven. Verlening van adeldom geschiedt alleen nog als het le den van het Koninklijk Huis betreft (bijvoorbeeld prins Claus) en als het gaat om men sen, die vroeger (voor 1795) van adel waren en die dat weer willen zijn (erkenning) of mensen, die van buiten landse adel menen te zijn en dat erkend willen zien door de Nederlandse staat (inlijving). Tassendief op Schiphol betrapt SCHIPHOL Op Schiphol is een tassendief gisteren op heterdaad betrapt toen hij in het stationsgebouw een man van een polstasje wilde beroven. Het bleek een 26-jarige Peru viaan uit Lima te zijn. Vorige week greep de politie al twee van zijn landgenoten in de kraag voor een soortgelijk mis drijf. Bij de rijkspolitie op Schiphol wordt gemiddeld zes keer per dag aangifte gedaan van diefstal van tassen, kof fers en foto-apparatuur. Al deze diefstallen moeten in de openbare ruimten van het sta tionsgebouw zijn gepleegd. De rijkspolitie blijft de reizigers er dan ook voor waarschuwen goed op hun bagage te letten. Met name voor balies leggen de reizigers dikwijls een tas of koffer neer, die dan even later spoorloos verdwenen blijkt te zijn. Uit „Mesdag" ontsnapte man weer gepakt GRONINGEN De 23-jari- ge G.H. ter M., die afgelopen donderdag ontsnapte uit de dr. S. van Mesdagkliniek in Groningen, is weer terecht. Hij werd dit weekeinde ge pakt door de politie in Beet- sterzwaag. In de Van Mesdagkliniek wor den mensen behandeld die ter beschikking van de regering zijn gesteld. Drie andere ver oordeelden die de afgelopen twee weken zijn ontsnapt, be vinden zich nog op vrije voe ten. KANDIDAAT WETHOUDER AF AMSTERDAM Pelle Mug, fractievoorzitter van de PvdA in de Amsterdamse gemeenteraad, heeft zich te ruggetrokken als kandidaat- wethouder van financiën. Hij heeft ook zijn raadslid maatschap opgeschort „tot dat zijn naam gezuiverd zal zijn". Mug kwam in opspraak door dat. hij een hem toebehorende etage verhuurde als lag deze in de vrije sector. Daar ligt hij echter niet en Mug had de eta ge danook moeten melden aan de dienst Herhuisvesting en zodoende moeten aanbieden aan woningzoekenden binnen de zogenaamde distributie- grens. In dat geval had de eta ge niet meer dan 570 gulden huur mogen opbrengen, maar Mug verhuurde hem voor 750 gulden plus de kosten van gas, elektriciteit en water. Mug zegt dat hij van mening was dat het huis, dat vijf jaar geleden nog in de vrije sector lag, daar ook nu nog toe be hoorde. Hij wil nu een onaf hankelijk onderzoek dat zijn naam van alle blaam moet zui- Naar de grote school Voor veel kinderen in de randstad begonnen gisteren de scholen weer. Met name voor de eerste klassers was het een grote dag, waarvoor heel wat moeders het werk thuis een ochtend in de steek lieten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil niet dat ka merleden op eigen houtje vanuit Israël op bezoek gaan bij het Nederlandse Unifil-de tachement in Zuid-Libanon, zoals in het ver leden herhaalde malen is gebeurd. De Liba nese regering wil geen bezoekers vanuit Is raël, beschouwt dergelijke grensoverschrij dingen dan ook als illegaal en daarom kan niet worden ingestaan voor de veiligheid van de bezoekende kamerleden. De regering vraagt de kamerleden dan ook in een vertrouwelijke brief grensoverschrijdingen tussen Israël en Libanon te vermijden om de goede betrekkingen met Libanori niet nadelig te beïnvloeden. Minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king), die als minister van buitenlandse zaken ad-interim de brief heeft ondertekend, zei des gevraagd dat zowel Israël als Libanon dergelij ke grensoverschrijdingen bezwaarlijk vinden. Met de brief heeft de regering de kamerleden van dit feit op de hoogte willen stellen. Er zijn geen speciale klachten van één van beide lan den binnengekomen. „Er is geen sprake van een verbod. Iedereen moet zelf weten hoe er wordt gereisd. Het is alleen de bedoeling moei lijkheden aan de grens, zoals talrijke telefoon tjes en lang wachten, te voorkomen", aldus De Koning. De mogelijkheid van een eventuele gij zeling van kamerleden door de troepen van majoor Haddad, die in het zuiden van Libanon ■opereren, heeft bij het schrijven van de brief geen doorslaggevende rol gespeeld, zo liet De Koning weten. Voor het afleggen van bezoeken aan de Unifil- troepen wordt de kamerleden aangeraden via Cyprus naar Libanon te reizen of vanuit Bei roet. Extra reden voor het verzoek van de rege ring vormt dé belasting van elk bezoek voor de leden van het ^Nederlandse Unifil-detachement en de legerleiding ter plaatse. Het is de bedoe ling van de regering dat voor alle bezoeken de coördinatie via het ministerie van buitenlandse zaken loopt, zo benadrukte De Koning. Chinees beeldscherm De technische ontwikkelingen zijn ook in China niet te stuiten. Professor Loh Shiu- Chang is erin geslaagd een beeldscherm te ontwikkelen, waarop, met behulp van maar liefst 256 toetsen, de meeste Chinese karakters zichtbaar worden. UTRECHT De bouwbon den FNV houden vast aan hun cao-eisen en met name aan een verbetering van de loonstructuur in de bouw, een zaak waarover met de bouwwerkgevers in het ver leden niet te praten viel. De federatieraad, het „parle ment" van de bouwbonden, gaf de onderhandelaars gis teren de opdracht tijdens de komende cao-onderhandelin gen een vast en gegaran deerd minimuminkomen te eisen dat in de plaats moet komen van het huidige ba- sisloon en de toeslagen. Momenteel wordt in de bouw haast het basisloon gewerkt met alle mogelijke toeslagen waarmee volgens de bonden door de werkgevers vrij wille keurig wordt gestrooid. Zo worden zogeheten prestatie toeslagen toegekend die echter nauwelijks meer iets met pres tatie te maken hebben maar die uitsluitend worden bepaald door de situatie op de arbeids markt. De huidige loonstruc tuur maakt het mogelijk dat verhogingen in de loonscha len, nodig voor het handhaven van de koopkracht, teniet worden gedaan doordat de werkgevers de toeslagen ver minderen. Ook eisen de bon den een meerjarige bouw-cao die loopt tot eind 1981, herstel van de prijscompensatie in 1981 en uitbreiding van de vut-regeling tot 61-jarigen. Aangehouden kraker ernstig gewond naar ziekenhuis AMSTERDAM De zon dagavond bij een vechtpartij voor de gekraakte woningen aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam gearresteerde kraker is gistermiddag met een scheurtje in de schedel, nekletsel, een hoofdwond en een lichte hersenschudding in het ziekenhuis opgeno men. Vólgens zijn raadsman wil zijn 29-jarige cliënt een klacht te gen de politie indienen omdat hij in de arrestantenwagen en later op het politiebureau no deloos een aantal forse klap pen kreeg toebedeeld. Het bestuurscollege van Am sterdam heeft gisteren in een reactie op de weigering van de krakers aan de Prins Hendrik kade om vandaag te overleg gen op het stadhuis, gezegd dat zij geen voorwaarden vooraf hebben gesteld. Voor het colle ge spreekt het vanzelf dat over' het ontruimingsvonnis van de rechtbankpresident niet on derhandeld kan worden. Vol gens de krakers heeft een ge sprek alleen, maar zin wanneer B en W een dreigende gewel ddadige ontruiming zouden Opschorten. Nederlands bedrijf betrokken bij omkoopschandaal BONN een Nederlands bedrijf zou een hoge functionaris op het Westduitse ministerie van defensie hebben omge kocht om zich van opdrachten te verzekeren. De functiona ris wordt ervan beschuldigd meer dan ƒ110.000 aan smeer geld te hebben aangenomen. De man, die werkzaam was op de afdeling bewapeningsonder- zoek, zou tussen 1970 en 1976 maandelijks 1400 gulden ontvan gen te hebben „als betaling voor adviseursdiensten die hij onaf hankelijk van zijn werk verrichtte", naar zijn zeggen. Hij zou het Nederlandse bedrijf hebben bevoordeeld bij het verstrekken van opdrachten. POLITIEBOND: Veel agenten nodig voor ontruiming appartementen AMSTERDAM De Neder- landse Politiebond heeft bij de burgemeester en de hoofdcommissaris van Am sterdam aangedrongen op het inzetten van „meer dan voldoende" politiemensen bij een eventuele ontrui ming van de gekraakte luxe appartementen aan de Prins' Hendrikkade. Voorzitter Van der Linden wijst er op dat dit jaar bij on geregeldheden in Amsterdam al 250 politiemensen gewond zijn geraakt, van wie een aan tal wegens fysieke en psychi sche schade nog steeds thuis is. Overigens verwacht'hij dat de ontruiming van de apparte menten uiterst moeilijk zal worden. Bij het opstellen van een draaiboek hiervoor zouden ook de politiebonden zijn ver tegenwoordigd. De krakers hebben tot vrijdag de tijd om de appartementen vrijwillig te verlaten. Nedlloyd-schip pikt weer Vietnamezen op ROTTERDAM Het Ne- derlandse schip „Hong Kong" van de Rotterdamse rederij Nedlloyd, heeft giste ren 44 Vietnamese boot vluchtelingen uit de Chinese zee opgepikt. Vorige week redde de „Ned lloyd Dejima" ook al 66 boot vluchtelingen. Volgens een woordvoerder van de rederij is de „Nedlloyd Hong Kong" gis teravond in Hong Kong aange komen om de Vietnamezen daar aan land te zetten. Zij zullen dan te zijner tijd naar Nederland verhuizen. Dit jaar hebben Nedlloyd-schepen al acht maal bootvluchtelingen uit zee gehaald. Nieuw: Insektenshow en Kikkershow. Entree: 5 50 Bootje op IJsselmeer ontploft SCHELLINKHOUT Op het IJsselmeer ter hoogte van Schel linkhout (bij Hoorn) is gisteravond een speedbootje ontploft. De Rijkspolitie te water heeft met assistentie van duikers en een he likopter van de Koninklijke Marine vergeefs gezocht naar opva renden van de speedboot. De zoekactie is vanmqrgen voortgezet. Volgens de politie tast men nog volledig in het duister omtrent het aantal opvarenden, alsmede over hun identiteit. Ook zijn er nog geen meldingen lïinnengekomen van vermiste personen. Wisselvallig DE BILT - Een actieve de pressie verplaatste zich de af gelopen 24 uur over Engeland Weersgesteldheid naar de Noordzee. Het bracht in ons land veel regen en on- Amsterdam r weersbuien. In het noorden Deefen van het land plaatselijk zelfs Eeide r meer dan 16 mm. De depressie n'ndH°Vidn 2 trekt vannacht over Denemar- Luchth8 Frdam r ken en Noord-Duitsland naar het oosten weg, waarna enkele opklaringen ons. land kunnen bereiken. Dit zal morgen maar van korte duur zijn. Een nieuw oceaanfront ten westen van Ierland dringt over Zui- d-Engeland morgenmiddag naar ons land op, zodat later op de dag de bewolking weer toeneemt gevolgd door enige regen. Er worden middagtem- peraturen verwacht van circa 20 graden. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië: Eerst zonnig, la ter in het zuiden enige regen, 16 tot 20 graden. Noord-Frankrijk, Benelux, Noord- en Midden-Duitsland: af en toe zon, later enkele buien, 19 tot 24 graden. Groot-Brittannië: Eerst zonnig, later regen, 18 tot 22 raden. Zuid-Duitsland, Midden- en Zuid-Frankrijk en de Alpen landen: Perioden met zon, overwegend droog, 20 tot 25 graden. Landen rond de Middellandse Zee: Droog en zonnig, 25 tot 32 graden. Heroïnehandelaren aangehouden DEN HAAG De afdeling „Verdovende Middelen" van de Haagse politie heeft gisteren in een woning aan de Delftse- laan twee Haagse mannen aangehouden, die ervan worden verdacht zich de afgelopen maanden intensief te hebben be zig gehouden met heroïnehandel. De recherche kwam het tweetal op het spoor door verklaringen van verslaafden die zeiden, van hen heroïne te hebben gekocht. In de woning van een van de verdachten vond de politie tien gram heroïne met een handelswaarde van duizend gram. LEIDSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9