Goedgemutst in Bennekom Beraad bisschoppen en delegatie leiders over voortzetting van Landelijk Pastoraal Overleg 100.000bloemen in Grote Kerk van Breda Uniekewajang-voorsteUingen in Delft FEESTWEEK GROESBEEK NG-kerk Zd-Afrika eist F handhaving van apart hei in huwelijks wetgeving Korte metten Feeëriek i sprookjesland in Efteling GEURIG FRUP' TREKTROND INLEERSUM BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 Aanstaande zondag (17 au gustus) worden in het Vol kenkundig Museum Nusanta- ra in Delft unieke wajang voorstellingen gegeven door de Indonesische dalang (poppenspeler) Raden Mas Rono Suripto. Hij wordt be geleid door de gamelangroep van het Amsterdamse Tro penmuseum. Er worden twee voorstellingen gegeven: zondagmiddag van 14.30 uur tot ongeveer 16.30 uur en 's avonds van 20.00 uur tot ca. 22.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt vijf gul den. De kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de balie van het museum (St. Agathaplein 4-5) Reserveren van kaarten is niet mogelijk. Raden Mas Rono Suripto is al eerder in Nederland geweest. In 1971-1972 gaf hij hier wajang- en gamelanles. In In donesië, waar hij les geeft in Solo en Bandoeng, is hij een bekend leraar in deze moeilij ke materie. Hij is een specifiek vertegenwoordiger van de tra ditie van het vorstenhuis van de kraton Mangku Negara. Voor de voorstelling van 17 augustus heeft hij een verhaal gekozen uit de Mahabharata. Dit oude Indische heldendicht levert vaak de stof voor een wajang-voorstelling. Het ver haal heet „De Dubbelganger". De echte Hatotkatja ontmoet zijn dubbelganger, die door de demon Derga is betoverd: De ontmoeting loopt uit in een duel waaruit de echte Gatot- katja als overwinnaar tevoor schijn komt. Het verhaal is op gesplitst in twee bedrijven: 's Middags het eerste en 's avonds het tweede bedrijf. Beide bedrijven zijn echter ook afzonderlijk te zien. De voorstelling is in het Javaans. Tegen geringe vergoeding is de Nederlandse vertaling ver krijgbaar. In Bennekom is een begeerlijk plekje om een paar gezellige uurtjes in door te brengen; het in de Kerkstraat gelegen Kijk- en Luistermu seum is niet alleen een paradijsje voor lief hebbers van oude speeldozen, het herbergt tot eind augustus bovendien nog een unieke verzameling kanten mutsen en artikelen die erbij horen. Al dat kanten moois is afkomstig uit een parti culiere verzameling en heeft een plekje gekre gen in een zijzaaltje van het museum. Er zijn acht vitrines gevuld met uit Gelderland afkom stige mutsen uit grootmoeders tijd. Er zijn prachtige omslagdoeken bij, kraagjes, rouw- mutsjes, maar er is ook een krulstok te vinden voor het maken van pijpekrullen of een borstel die speciaal diende om hoge hoeden te reini gen. De tentoonstelling vertelt iets over een stukje dagelijks leven uit pakweg het begin van de vorige eeuw. Het museum is (behalve op zondag en maan- uur^^9col|t^e°spMldozennis'1n,<Ne3eriand 'speeldozen"9 1166,1 6" LuiStermuSeUm in Bennekom Groesbeek viert van 17 tot en met 24 augustus feest, omdat de middenstandsvereniging vijftig jaar bestaat. Een greep uit de activiteiten die op het programma staan: Zondag 17 augustus van 11.00 tot 16.00 uur is er een brade rie. 's f vonds biljarten, kruis- boogschieten en kersenspu- gen. Woensdag 20 augustus van 16.00 tot 19.00 uur de monstratie skateboard, 's A- vonds touwtrekken, golven, kuiproeien en penaltyschieten. Zondag 24 augustus zeepkis tenrace, boksen en wielren nen. 's Avonds om 20.30 uur wordt er bij de Molen een concert gegeven door de fan fare en het Groesbeeks ge mengd koor. Tegen half elf worden de feestelijkheden af gesloten met een spectaculai re nachtsprong door het para chutistenteam van de Groes- beekse Paraclub. Handel is een zeer oud kerk dorp dat vooral bekend is door de bedevaarten die er van oudsher heen trokken en waar Maria vereerd werd als Troosteres der Bedrukten en Toevlucht der Zondaren. In de laatste jaren bedroeg het aantal geregistreerde be- fevaartgangers meer dan 10.000 per jaar. Ook op 17 augustus staat Handel weer in Tweedaagse voetprocessie van Geldrop naar Handel de belangstelling als bede vaartsoord. Vanaf zaterdag 16 augustus vertrekt de wande lende stoet vanuit Geldrop naar Handel. De eigenlijke processie is op zondag 17 au gustus en deze eindigt om half elf in de kerk te Handel, waar de Mis zal worden opgedra gen. De heks, de man-met-de-lange-nek, het slot, de prinser® ters en het spookslot: het zal allemaal dankzij de feeër lichting nog veel sprookjesachtiger zijn dan overdag. V1 dat tot middernacht zal duren, krijgt een tropisch tintjtfp het luister wordt bijgezet door Zuidamerikaanse dans,de muziek. Beide avonden worden afgesloten met een kfa* vuurwerk. jl1 Toegangskaarten voor dit feest kosten 8,50. Voor ecl neuzen zijn èr speciale „VIP-arrangementen" 19,Pe Fiesta Tropicana begint met een welkomsdrankje, lervfi gedekte tafel wacht waarop een uitgebreid Mexicaans ote sische maal wacht met koffie toe. Reserveringen voor d#n arrangementen kunnen telefonisch worden gemaakt onP® mer 04167-72299. R» De Nederlandse bisschop pen, de agendacomissie en delegatieleiders van het Landelijk Pastoraal Over leg zullen zaterdag 16 au gustus in Utrecht bijeenko men voor een beraad, tij dens welk zal worden be zien hoe LPO-III zal wor den voortgezet. Dat het zal worden voortgezet werd vorig jaar tijdens een soortgelijk beraad even eens in augustus in Utrecht al besloten. Een en ander wordt gemeld in het jongste nummer van het informatiebulletin „1-2- 1" van de Nederlandse kerk provincie. Gesteld wordt voorts, dat de bisschoppen in hun vergadering van april in dezelfde geest hebben gezegd, dat zij in het algemeen veel waarde hechten aan een lan delijk platform voor de dia loog tussen de kerkelijke lei ding en de geloofsgemeen schap. Alle delegaties naar het LPO hebben voorts on derschreven, dat „de verwor venheid van een landelijk pastoraal overleg behouden moet blijven" De vraag is veeleer hoe en met welk thema het LPO voortgang zal vinden. Er zijn delegaties, die er de voorkeur aan geven, dat men zich houdt aan de afspraak die op de laatste zitting van LPO- III in oktober 1978 is ge maakt, namelijk dat een vol gende zitting van LPO-III zich zal gaan bezighouden met de katechese. In dit voorstel zit vervat één voor bereidende zitting en een ei genlijke meerdaagse zitting. Op die voorbereidende zit ting zou dan ook kunnen worden gesproken over de aanbevelingen die in oktober 1978 zijn aangenomen en over de besluiten van de bij zondere synode in januari in Rome. Er zijn ook delegaties, die LPO-III zouden willen af sluiten en een nieuw LPO-IV zouden willen beginnen, dat dan als onderwerp „kateche se" zou hebben. Tenslotte be staat bij de delegaties ook de overweging, dat er eerst dui delijkheid moet zijn over de nieuwe situatie in ons -land na de bijzondere synode, voordat een beslissing over de voortgang van het Lande lijk Pastoraal Overleg kan worden genomen. Het LPO-III had als thema „Samen geloven, samen kerk zijn". Op de laatste zitting daarvan in Noordwijkerhout werden in oktober 1978 elf aanbevelingen aangenomen, waarbij „aanbeveling 7", die de bisschoppen vroeg om mo gelijkheden te bezien omge- huwde mannen toe te laten tot het priesterschap, moge lijkheden voor de vrouw in het ambt en handhaving van gehuwde priesters in het pas toraat en aan de theologische hogescholen. Kardinaal Wil- lebrands verklaarde deze aanbeveling voor onaan vaardbaar, hetgeen sindsdien het verdere verloop van het LPO heeft gestagneerd. De kansen op herziening van de Zuidafrikaanse wetge ving inzake huwelijken tus sen verschillende rassen en van de zogenoemde „onzede lijkheidswetgeving" zijn aanzienlijk verminderd door een scherpe verklaring van de Nederduitse Gereformeer de Kerk. De moderator van deze kerk van blanke gere formeerden, dr. E. P. J. Kleynhans, heeft in „De Kerkbode", het officiële or gaan van de NGK, met een beroep op de bijbel volledige handhaving geëist van de wetgeving op deze punten. Deze wetgeving verbiedt hu welijken en sexuele omgang buiten het huwelijk tussen blanken en niet-blanken. Onder niet-blanken verstaat men behalve negers, ook kleurlingen, Indiërs en Chi nezen. Overtreding van de wet kan worden bestraft met gevangenisstraf tot zes maan den en/of tuchtiging met stokslagen. Kleynhans ont hult voor de eerste maal, ddt de invoering van die wetge ving in 1948 tot stand kwam op aandringen van de boe- renkerk. Het initiatief uit de blanke gereformeerde kerk komt op een moment, dat de Zuidafri kaanse premier Pieter Botha probeert de rassenwetgeving en onrechtvaardige praktij ken tegenover niet-blanken te wijzigen of te verzachten. Botha beloofde vorig jaar met De katholieke bisschop van Umtali in Zimbabwe, Donal Lamont, die on langs, na drie jaar verban nen te zijn geweest, naar zijn diocees is terugge keerd heeft de paus ver zocht hem emeritaat te ver lenen. Nog voor het einde van het jaar wil hij naar zijn vaderland Ierland te rugkeren. Eerst echter wil- hij nog een reis door Euro pa maken om geld in te za melen voor de opbouw van zijn door de oorlog in nood geraakte bisdom, dat dui zend blanke en tachtigdui zend zwarte gelovigen telt, die niet voldoende kunnen bijdragen om scholen, zie kenhuizen en kerken te bouwen. Paus Johannes Paulus II heeft zich uitgesproken tegen het vrijgeven van „soft drugs" voor therapeutische doeleinden, volgens een wetsontwerp in Italië. Ten overstaan van een paar hon derd vroegere drugsverslaaf den toonde hij zijn instem ming met de bezwaren van de vereniging van katholieke artsen in Italië tegen het vrij geven van deze „soft drugs De pijnlijke ervaring van en kele volkeren toont, dat een tolerantere wetgeving op dit gebied, het voorkomen van ellende noch het genezen dient, aldus de paus. Van 11 tot 17 september wordt er in het Vaticaan een internationaal congres over zigeuners, nomaden en circusmensen gehouden. Over de zielzorg onder hen spreken de kardinalen Marty van Parijs, Duval van Algiers, alsmede de cu rie-kardinalen Rossi en Baggio en de voorzitter van de pauselijke commis sie voor de zielzorg voor „Mensen Onderweg", aarts bisschop Clarizio. Op zondag 7 september zal er bij gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Ariënsparochie in Enschede een grote landelijke Ariëns- herdenking worden gehou den. Deze begint des och tends om half elf met een eu charistieviering in de Ariëns- kerk door kardinaal Wille- brands, gevolgd door een kranslegging bij het monu ment op het plein voor het katholieke ziekenhuis. Tij dens de jaarlijkse Ariënsher- denking zondag in Maarssen heeft de bisschop van Gro ningen, mgr. Möller, het pau selijk erekruis „Pro Ecclesia" uitgereikt aan de directeur- penningmeester van de door Ariëns gestichte katholieke matigheidsbeweging „Sobrie- tas", J. M. van Keeken te Venray. De beweging bestaat 85 jaar. Kardinaal Hume, aartsbis schop van Westminster, heeft bij het Britse minis terie van buitenlandse za ken scherp geprotesteerd tegen opheffing van het Britse handelsembargo te gen Chili. Hij zegt ook te vrezen, dat Britse wapenfa brikanten zullen bezwijken voor verlokkelijke aanbie dingen en hulp zullen gaan bieden aan de Chileens vei ligheidspolitie, die aan nie mand verantwoording be hoeft af te leggen en steeds wredere martelmethoden toepast. Hij geeft talrijke voorbeelden van schening van de rechten van de mens in Chili en wijst erop, dat alleen al in de maand juli meer dan dui zend mensen zijn gearres teerd. In Bergschenhoek is vandaag het stoffelijk overschot be graven van emeritus-pastoor Hugo van der Heijden (73), die na een lang ziekbed over leed in het Franciscus Gast huis te Rotterdam. Pastoor Van der Heijden was onder meer kapelaan te Naaldwijk (1936) en Leiden (1949). Vijf tien jaar lang, tot zijn emeri taat in 1975, was hij ruim vijftien jaar pastoor in de St.- Willibrordparochie in Berg schenhoek. name te overwegen P® racistische huwelijk!" ving en de onzedeli^ti wetgeving te wijzigen»— Na de verklaring van hans heeft hij nog mal nig kans zijn voornero uitvoering te brengenkl hij dan het risco loa een rechtstreekse con tie met de invloedrijk van blanke gereforra en ook met de aanlp van deze kerk in zijf ring. De blanke kerl^" bovendien beschouwd bijzondere machtsfacti Zuidafrikaanse Broed een geheime organisaci ook wel eens de „onzi regering" van Zuid i wordt genoemd en v e een aanzienlijke inv] k de regeringspolitiek toegeschreven, met nka! het terrein van de zjrc! heidskwesties. Met haar verklaring de NGK bovendien eei we ernstige botsing rr ot zwarte en gekleurde kerken. Al sinds lang er grote spanningen de verschillende meerde kerken vanw anti-racisme in Zuid- Verwacht wordt, dat 1 de standpunt van Kle>r zal leiden tot een scheiding tussen de gereformeerden en loofsgenoten uit de gereformeerde kerk zendingskerk voor kjj" gen. Tussen woensdag 13 en zondag 17 augustus zal de Grote Kerk van Breda zijn omgesmeed tot een gigantisch bloemenpalet dat, naast schitterende vormen en kleurschakeringen nog zal worden voorzien van bomen en gras velden, waardoor eigenlijk een soort sprook- jestuin ontstaat. Het geheel is bijeengebracht door Nederlandse bloementelers, planten- en boomkwekers en verwerkt door arrangeurs met internationale faam. De tentoonstelling is speciaal bedoeld om het publiek te laten zien wat er aan soorten bloe men beschikbaar is. Er zullen bloemen ver werkt worden die „het grote publiek" nog nooit heeft gezien. Daarnaast zal in een doorlopende demonstratie bloemschikken getoond worden hoe je, op toch redelijk eenvoudige wijze, meer kunt doen met een eenvoudig boeketje bloe men. Verder is er voor alle denkbare informatie op floragebied een informatiestand van het In ternationaal Bloembollencentrum in Hillegom. Het is voor het eerst dat in Nederland in zo'n grote monumentale kerk een dergelijke ten toonstelling wordt gehouden. Een ruimte met ongekende mogelijkheden. De kerk is bijna 600 jaar oud en is een voorbeeld van Brabantse gothiek, rijk versierd met beeldhouwwerk en vele bezienswaardigheden, die alle in de bloe- menshow zullen worden opgenomen: de Mid deleeuwse koorbanken, de prachtige kansel, het grafmonument van de Bredase Nassaus en niet te vergeten het orgel. De Grote Kerk ligt midden in het centrum van Breda aan de Grote Markt. De tentoonstelling is woensdag te bewonderen van 15.00 tot 21.00 uur en van donderdag tot en met zondag van 10.00 tot 21.00 uur. Volwassenen betalen vijf gulden toegang, 65-plussers vier gulden en kinderen van 4 tot en met 15 jaar een rijksdaal der. De graftombe van de Bredase Nassaus (dat wordt toegeschreven aan Michelangelo) zal evenals de rest van de Grote Kerk in Breda de komende dagen ruim in de bloeme tjes worden gezet. m r2 Fiesto Tropicana is de naam van een twee dagen dur»ac dat de Efteling in het Brabantse Kaatsheuvel op 16 én gustus zal gaan vieren. Voor het eerst in de dertigjP J schiedenis van het sprookjespark zal de Efteling i r vonds haar poorten open houden. 1 De Efteling is het komend weekeinde feeëriek tce FIESTA TROPICANA Honderdduizenden stuks fruit en enorme vrachten bloemen samengesteld tot indrukwekkende praalwa gens trekken zaterdag 16 au gustus door Leersum voor het jaarlijkse bloemen- en fruitcorso. Het is nu voor de achtenwin- tigste keer dat de straten van Leersum geuren van verse oogst, als twintig grote praal wagens voorbijtrekken. Tien muziekkorpsen en majoretten- pelotons fleuren, voor zover dat mogelijk is, de stoet nog verder op. Rond twaalf uur beoordeelt de jury de wagens en omstreeks drie uiKül men voor de rondrit,' die de stoet volgt is alleen tegen betalin<f u den. Volwassenen» voor een kaartje vie— kinderen van zes td£ elf jaar een gulden ren jonger dan zes gratis kijken; talen drie gulden. Naast het corso w< dag in Leersum kunstmarkt gehouda tot zes uur) op de.Il plaats bij het gemi Om tien uur 's avor

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6