let fenomeen Suringar: vriendelijk spook dierenpark brengt Cheetah's ™>rug in vertrouwde omgeving f ingezetene van het rijk der fabelen Leiderdorp wil werk WSW-ers niet betalen acht gif- -ten gevonden .„grond van ?,phense boer T^/regio jest waart sinds 1898 rond in het rijksherbarium BESTOLEN KWEKERS LEIDSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1930 PAGINA 5 Op zijn omwegen "door, stad en land komt Ton Pieters graag mensen tegen. En dat doet hij ook, zij het dan'dat de schrijver van Langs Omwegen zijn werkterrein tijdelijk naar het "zonovergoten Denemarken heeft verplaatst. Teneinde als uit zendkracht bereikbaar te zijn voor tips, rest mij slechts zijn geduldige telefoon. Het nummer is nog steeds 07,1 - 122244, toestel 22. te zijn geweest. In de jaren vijftig was de secretaresse van Van Rooyen in het ge bouw aan de Nonnensteeg aan het werk. De vrouw verkeerde in de veronder stelling, dat Van Rooyen ook in het vertrek aanwezig was. Op een gegeven moment vroeg de secretaresse aan Van Rooyen de juiste bete kenis van een Latijnse term. Zoals gebruikelijk kreeg zij onberispelijk het juiste ant woord. Maar toen zij schuin over haar schouder keek om wederom tekst en uitleg te vragen, bleek er niemand te zijnGillend en hevig ontsteld is zij het Herbarium uitgerend. Navraag leerde dat Van Rooyen op het be treffende tijdstip niet in het gebouw aanwezig was. Meer bewijsmateriaal voor de aanwezigheid van de geest van doktor Suringar in het Rijksherbarium is er niet of nauwelijks. Maar dat doet niets toe of af aan het ver haal. Feit is dat er toch een aantal exacte wetenschap pers, een hang naar mystiek schijnt te hebben. Dan moet het toch de goede kant uit gaan met de wis-,natuur- scheikunde en biologie, 't Kan ook zijn dat een aantal biologen het vakkenpakket nog eens goed na moet kij ken om te constateren, dat ze op de verkeerde faculteit zijn terecht gekomen. Financiën lijken struikelblok voor nieuwbouw lagere school OEGSTGEEST Er is met voortvarendheid door de ge meente Oegstgeest gewerkt aan plannen en voorstellen om te komen tot de bouw van een nieuwe vierde openbare lagere school aan de Frans Halslaan. De raad zegde haar medewerking toe, het ak koord van gedeputeerde sta ten werd verkregen en men koos voor een ontwerp van ar chitect Jan Verhoeven uit Brabant. Deze presenteerde een waaiervormig gebouw in een gedurfde en opvallende omgeving. Gisteravond werd echter bekend dat de aanbeste ding nog niet zal plaatsvin den. Dit zou deze maand moe ten gebeuren maar de wel standcommissie heeft het ont werp van de hand gewezen en er komen nog een aantal fi nanciële „aanvullingen". De gemeente is niet gehouden aan een uitspraak van de wel standcommissie. Het zou ech ter wél zo kunnen zijn dat het ontwerp van Verhoeven fi nancieel een te zware wissel op de gemeente kan trekken. Mevrouw Van Vloten (VVD) vroeg gisteravond om spoedige aanbesteding en desnoods een extra commissievergadering van openbare werken. Wet houder Thorn deelde echter mede dat behandeling in de augustusraad niet te verwach ten is: „Diverse zaken zijn nog niet rond en het college zal pas met een voorstel betreffende de kosten van bouw kunnen komen als de cijfers allemaal bekend zijn. Het woord is dan aan de raad". Mevrouw Van Vloten (VVD): „Wij zullen er alles aan doen". Reden voor paniek? „Nog niet", zegt direc teur gemeentewerken, de heer J. van Gorkom, „het is ver standig te wachten tot de kós ten bekend zijn, compleet met de motivering..." Los gezien van dit alles spra ken de commissieleden van de commissie openbare werken zich uit voor bebouwing van de grond, aan de Lange Voort, die vrijkomt als de houten noodschool aldaar wordt afge broken. Daarin is thans de vierde openbare lagere school gevestigd. iagje dierentuin is over het Ïieen geen onverdeeld ïgen voor bezoekers die hun al voelen draaien bij het van het eerste opgesloten Aan de andere kant zijn er «rlijk ook mensen die zich bkker voelen in de 4ischap dat andere oeters nog onvrijer zijn dan Dierenpark Wassenaar valt het deial nogal mee. Met uitzondering ,r je roofdieren, lijken de meeste i het best naar hun zin te hebben as Louman. Denk alleen al eens ze rP apenrots, het ooievaarsnest en re]e|Pische vogeltuin. Roofdieren reren er in het Dierenpark us (Udingsgewijs bekaaid vanaf, liet den Tijgers, panters en jachtluipaarden kun je dan ook in hun kooi het grootste gedeelte van de dag, nerveus voor de tralies heen en weer zien lopen. En zonder een pleidooi te willen houden voor de onmiddellijke openstelling van de hokken waarin deze fraaie dieren huizen, blijft het toch een naar gezicht. •.Dat moet Dierenpark-directeur Jan Louwman ook gedacht, hebben, toen hij voor zijn vier jachtluipaarden een onvervalst savannelandschap creeërde. Deze jongens en meisjes die op hun sloffen een snelheid van 112 kilometer per uur ontwikkelen, hebben het enkele meters grote hok zonder gevoelens van spijt ingeruild tegen een 1500 vierkante meter groot hatuurlandschap. Daar kunnen ze fijn uit de voeten in een voor het jachtluipaard vrij natuurlijke omgeving van rotsen, (omgevallen) bomen, heuveltjes en grasvelden. En dat is nog niet alles. Want het ligt in de lijn der verwachting(en) dat de cheetah's in hun nieuwe 'home' een kleine gezinsuitbreiding overwegen. En dat zou Jan Louman zeer verheugen, want de cheetah is in dierentuinen zo'n beetje het enige roofdier dat zich niet of nauwelijks voortplant. Voor de overige roofdieren geldt het tegenovergestelde. In die categorie zijn vrouwtjes veelal 'aan de pil' om het effect van overbevolking zoveel mogelijk in te dammen. De andere roofdieren van de Dierenpark Wassenaar zullen in hun getraliede verblijven nog even geduld moeten hebben, maar in de toekomst zijn er ook plannen om voor hen meer ruimte vrij te maken. ■AFGRAVINGEN BAKENEN je°iIN VAN VIJFTIG METER AF oerd liteitfl rofessor W.F.R. i and| kost hem k en belas »en r zien1 achtHr zich op er Viag 13 juli 1898 te oien benam, »n er mysterieuze ^^in het gebouw Rijksherbarium """Nonnensteeg. irg, dat is de kkige versie van haal dat in itaire kringen ichtig in ere toehouden. Van de ^n, die van de *n diringar op de in zijn, schrijft een 3uwf gebeurtenissen Jogh rondwarende De an Suringar toe, ile mtici onder hen zal dat een en ander falkegan de gistneid van het n is umpersoneel te m hqs. Weer anderen ;J- festellig' van twe^d, dat Suringar nges laatste ebouing naar de Het Schelpekade is meegegaan Waarom de professor zich de dertiende juli van het leven heeft beroofd is nooit duidelijk geworden. De hoogleraar in wis- en natuurkunde die botanie onderwees, bereikte in zijn vak weliswaar eenzame hoogten, volgens het krantenbericht dat melding maakt van zijn plotselinge dood, moet hij een uitgebreide vriendenkring hebben gehad. In zijn eigen tijd kreeg hij bekendheid door zijn gepubliceerde reisverslagen over de flora en fauna van West-Indië. Later werd hij benoemd tot directeur van het Rijksherbarium, een functie, die hij naar zijn kwaliteit gemeten zeker verdiende. „Suringar had een streng, maar goedhartig karakter; alle onoprechtheid en kruiperij was hem vreemd. Hij liet iedereen zoveel mogelijk tot zijn recht komen. Destemeer werd hij Professor W.F.R. Suringar: verstrooid spook of hard nekkig fabeltje. in het laatst van zijn leven" teneergeslagen door tegengestelde ervaringen met anderen en ofschoon hij ze overwon, hebben ze de hem slopende kwaal in hoge mate verergerd en zijn dood verhaast, die in 1898 volgde, een jaar na de viering van zijn 40-jarig professoraat.", zo schrijft Suringar's zoon in deel tien van het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek uit 1937. Naar verluidt heeft ook de geest van Suringar dan ook in het geheel geen kwaad in de zin. Het is een vriendelijk, enigszins verstoord -zoals wel vaker met professoren- spook. Het Herbarium was indertijd aan het Rapenburg gevestigd. De professor woonde aan de Nonnensteeg, hij had aldaar zijn privé laboratorium. Toen het huis van de hoogleraar werd gesloopt en hij zich in het buitenhuis 'Rhijngeest' in Oegstgeest vestigde, werd op de plaats van zijn voormalige woning aan de Nonnensteeg het -.ieuwe Rijksherbarium gebouwd. Halverwege de hooimaand van 1898 maakte de wetenschapper in het Rijksherbarium op 65-jarige leeftijd een begin aan het mysterie Suringar. Mysterieus Drs. J.F. Veldkamp, verbon den aan het Rijksherbarium, is één van de weinigen die geen geloof hecht aan het mysterie rond het bestaan van het spook van Suringar. „Dergelijke dingen behoren niet tot de realiteit. Het was inderdaad wel zo, dat af en toe paperassen door elkaar waren gegooid en dat boe ken verplaatst waren, maar -daar is volgens mij het schoonmaakpersoneel ver antwoordelijk voor. Ook hadden enkele professoren er een handje van collega's en studenten zogenaamd met de geest Suringar te confronteren.", aldus Veld kamp. De bioloog P. van Rooyen, die momenteel in Hawaii woont, zegt daarentegen wel met ronduit vreemde ge beurtenissen geconfronteerd LEIDERDORP Het college van B en W van Leiderdorp is niet van plan de aan de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening Leiden (DSW) gedane toezegging een ver goeding te betalen voor de in het project „De Bloemerd" te werk gestelde WS W-mede werkers na te komen. Dit valt op te maken uit de brief die het college aan de gemeenteraad heeft gestuurd over het te voeren WSW-beleid. De gemeente Leiderdorp was met de DSW overeengekomen dat voor de werkzaamheden in „De Bloemerd", het aan de Dwars- watering gelegen sport- en recreatiepark, een bedrag van 140.000.- zou worden betaald. Deze prijs was gebaseerd op het bedrag dat aan een particulier hoveniersbedrijf voor de werk zaamheden zou moeten worden betaald. Een vergoeding voor de door de DSW verrichte arbeid volgens de richtlijnen van de staatssecretaris van Sociale Zaken 8.- per uur excl. BTW) zou de gemeente Leiderdorp een veelvoud van dat bedrag kosten. Uit de brief van het college blijkt echter dat het college zich bij nader inzien niet met de richtlijnen van de staatssecretaris kan verenigen en ook de rechtsgeldigheid daarvan in twijfel trekt. Voorloper op dit punt lijkt Leiderdorp niet te zijn, want het col lege baseert zijn beleid op de weigerachtige houding van een aantal andere gemeenten. Het college van Ben W van Leider dorp hoopt op het ingrijpen van het parlement die tot een wijzi ging van de wet Sociale Werkvoorziening of intrekking van de omstreden maatregel van de staatssecretaris van Sociale Zaken moet leiden. Het college stelt daarom aan de raad voor een „adempauze" in te lassen. Een adempauze die echter minimaal 100.000.- in het gemeente lijk laatje moet houden, omdat het college wel bereid is 40.000.- voor gemaakte kosten te betalen. Het college is wel van mening dat het schoonhouden van scholen in de toekomst niet meer door WSW-krachten maar in eigen beheer moet worden uitge voerd. Het college is tot dit standpunt gekomen naar aanleiding van het verwijt van de CDA-fractie dat de gemeente Leiderdorp een oneigenlijk gebruik van de wet Sociale Werkvoorziening maakt. Het college verzuimt in zijn brief aan de raad gewag te maken van de tegenstrijdige adviezen die het van de commissies Maatschappelijk Welzijn en van Financiën heeft ontvangen. De commissie Maatschappelijk Welzijn was het met wethouder me vrouw I. Gehner-Ellenberger (VVD) eens, dat er aanleiding was de circulaire van de staatssecretaris en de toezegging aan de DSW te negeren. De commissie Financiën onder voorzitterschap van wethouder J. Bezemer (PvdA) wilde van dit stuk bestuurlij ke ongehoorzaamheid echter niets weten. De gemeenteraad zal zich maandag 18 augustus over de voorstel len van het college uitspreken. iem< ïen aiddO i eeP* ma; iera !N AAN DEN RIJN In totaal zijn er gis ten acht vaten gevonden op het land van Lange aan de West Kanaalweg in Alphen i Rijn. De vaten werden aangetroffen tijdens avingen, noodzakelijk om het vergiftigde af te bakenen. De afmetingen van het ver- stuk grond zijn nu bekend: ongeveer vijftig Ite meter. Van de acht aangetroffen vaten ,£wee lek; de overige zes verkeren nog in goe- itie. De lekke vaten bevatten gif en ver een zeer onaangename geur die sterk doet <^jaan aceton. Over de inhoud van de zes onge- <in vaten is nog niets bekend. M proefgaten wei"den gistermorgen omstreeks tien uur onder het toeziend oog van burgemeester Paats, die van enkele wethouders een kijkje kwam nemen op i. Het graafkarwei werd uitgevoerd door het Alphense Irijf P. Vos (een broer van Jannes Vos die eigenaar is :ontainerbedrijf dat betrokken was bij het dempen van in 1971 en mede hierdoor in verband wordt gebracht anwezigheid van de vaten). n het hier gaat om een gedempte sloot, werd er gezocht Jigterichting: men trof al snel de acht vaten aan. De .'n dwars op de gedempte sloot, brachten niets dan stin- Indwater naar boven. Hieruit trok een vertegenwoor- rijiP Openbare Werken de conclusie dat er niet speciaal a gat is gegraven voor het dumpen van de gifvaten, alleen is gestort op de bedding van de sloot. Het vergif- rein is ongeveer twaalf meter lang en vier meter breed, gistermorgen dus alleen om de juiste locatie; na consta- in het wel of niet aanwezig zijn van vaten werd de zaak htgegooid. Het iuiste aantal vaten dat zich in de grond P nog onbekend. Het prikwerk naar vaten in de bodem •'uil werd uitgevoerd door Paul van Leeuwen. Uitgerust riek, een geel oliepak en een volgens Paul vrij nutteloos prtje, verrichtte hij zijn prikwerk met bovengenoemd I grootte van het terrein is nodig voor het maken van Ie raming van de kosten voor het verwijderen van de én en ander wordt 22 augustus besproken door de tech- Werkgroep die zich met deze gifzaak bezighoudt. Pe jachtluipaarden in het Wassenaarse savanne-landschap. Paul van Leeuwen, medewerker van het grondbedrijf P. Vos, prikt met een riek in de bodem om de aanwezigheid van vaten gif op te sporen. BOLLENSTREEK Al zeven bollenkwekers hebben bij de Hillegomse politie de diefstal van bloembollen gemeld. In totaal gaat het om het verdwijnen van ongeveer twintigdui zend gulden aan bollen. De kwekers hadden gehoor gegeven aan een oproep van de poli tie, die met een onderzoek bezig is naar bollendiefstallen. Door de verschillende ontvreemdingen in één onderzoek te bundelen, hoopt men betere resultaten te verkrijgen. De bollen worden doorgaans ontvreemd als ze klaar staan om verzonden te wor den. Inlichtingen over het onderzoek worden verstrekt door C. Hoogervorst, tel. 02520-15287.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5