■^eidae (SotiACi/nt trekt zich terug uit e race Horeca oneerlijk duur ïKennedy Alle ambassades in Jeruzalem sluiten Pool eist familie-bezit terug van Pieter Menten flPt Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken 0 Listalle bv. Tweede piraat op Leidse kabeltelevisie 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND bij de JEW YORK De strijd tussen' president Carter en senator Ed- irard Kennedy, die de Ameri- inse Democratische partij bij een jaar lang heeft verdteld, is .ïstreden. Op de eerste dag van ie Democratische partijconventie Madison Square Garden in few York werd een laatste po- ïg van de Kennedy-aanhangers om de weg te openen naar een verrassende wending in de strijd om de Democratische nominatie het „openbreken" van de con ventie resoluut afgekapt. Na dat het voorstel voor een „open" conventie was verworpen, kon digde senator Kennedy aan, dat hij zich uit de strijd om de nomi natie van zijn partij terugtrok. Niets staat nu nog de herbenoe ming van Carter tot Democra tisch presidentskandidaat' in de weg. Tot vlak voor het begin van de conventie hadden Kennedy en zijn aanhangers vol gehouden, dat een „open" conventie waarbij de gedelegeerden niet verplicht zijn op de kandidaat te stemmen, in wiens naam zij tijdens de voorvérkiezingen ge kozen zijn mogelijk was. Volgens som migen zou het verschil tussen voor- en te genstemmers niet meer dan 50 tot 100 ge delegeerden bedragen. Uiteindelijk bleken echter ruim 1.900 afgevaardigden tegen het „openbreken" te zijn en nog geen 1.400 voor. Na de stemming speelden zich emotionele tonelen af. Carter-aanhangers vierden feest, terwijl menig Kennedy-fan de tranen niet in bedwang kon houden. De senator zelf was een van de eersten die de president opbelden om hem met zijn succes te feliciteren. „President Carter en de zijnen hebben een indrukwekkende overwinning behaald. Ik trek mij terug als kandidaat maar zal mijn pogingen ten bate van de Democratische beginselen blijven voortzetten", aldus een teleurge stelde Edward Kennedy in een korte ver klaring Zie verder pagina 10) Voor de stemming over het „openbreken" van de conventie hadden de enthousiaste aanhangers van zowel Carter als Kennedy hoop op een „goede" afloop. Enige uren later liet Kennedy (inzetje) weten dat hij zijn kandidatuur introk. sverstand ifm met de koning van spreekt met Napoleon". e ka irme telefonist van „Het ma )lad van Majorca" had slijk de Spaanse koning lijn. Heiemar t hij nog waar maken "'J Napoleon is. SYRISCH ULTIMA TUM (Van onze parlementaire redactie) DAMASCUS/DEN HAAG De kans is groot dat nu ook de Arabi sche Liga, waarbij vrijwel alle Ara bische landen zijn aangesloten, zich bezig gaat houden met de kwestie-Je- ruzalem. Syrië heeft het secretariaat van de Liga gevraagd een spoed- bijeenkomst te beleggen om „het verbreken van de economische en di plomatieke betrekkingen te bezien met die landen, die in het verleden hun ambassade in Jeruzalem vestig den, die hun ambasade naar de Hei lige Stad zouden overplaatsen en die Jeruzalem erkennen als de hoofd-" stad van de zionistische entiteit". De Liga zou de betrokken landen, waaronder Nederland, te Verstaan moe ten geven dat de relaties met hen wor den verbroken als ze niet binnen een maand een andere koers inslaan. Syrië zelf heeft al tot deze gedragslijn beslo ten, met dien verstande dat het de di plomatieke betrekkingen zal verbreken met landen, die niet aan zijn wens wil len voldoen. De annexatie van Jeruza lem door Israël heeft Saoedi-Arabië en Irak aangezet tot een krachtige actie, waarbij zich acht Arabische landen hebben aangesloten. Nederland is het enige Europese land met een ambassade in Jeruzalem. De Nederlandse regering beziet de verkla ringen uit de Arabische wereld met „grote zorg", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het standpunt van de regering luidt evenwel nog steeds dat er op dit moment geen reden is de ambassade el ders in Israël te vestigen. Dat wil niet zeggen dat Nederland de annexatie goedkeurt. De regering ziet Oost-Jeru- zalem als door Israël bezet gebied en betreurt het besluit van het Israëlische parlement, waarbij Jeruzalem tot eeu wige hoofdstad van Israël wordt ver klaard, aldus de woordvoerder. Aan staand^ donderdag wordt deze zaak be sproken in het dan weer voltalligé ka binet. Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. C71 -134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. DUBLIN De In Chicago wonende Pool Marion Gytnayer wil de aan zijn familie toebehorende schilderijen terug die Pieter Menten in de Tweede Wereldoorlog in Polen zou hebben geroofd. 'De doeken bevinden zich thans in Mentens landhuis in Lemybrian, in Ierland. Gutnayer heet een procedure aangespannen krachtens welke een Ierse rechtbank begin volgend jaar zich zal buigen over de eigendomskwestie. De schilderijen van de familie Gytnayer zouden zich destijds in een museum in Warschau heb ben bevonden. Menten zou zowel deze als ande re kunststukken uit het museum hebben gesto len en later naar Ierland hebben overgebracht. Volgens de Pool kan met behulp van getuigen uit Polen, Israël en de Sowjet-Unie worden be wezen dat Menten de bezittingen heeft verkre gen door middel van „moord en diefstal". De 81-jarige Blaricummer werd op 9 juli in Rotter dam wegens oorlogsmisdaden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 gulden. De Rotterdamse rechtbank be paalde toen dat zijn, aanvankelijk in beslag ge nomen, Nederlandse kunstschatten aan Menten moestén worden terug gegeven. Dat deze uit roof afkomstig zijn, is volgens de rechtbank niet gebleken. Wel rust hierop nog een beslag van de kunsthandel Sotheby Mak Van Waay b.v., die nog een aanzienlijke som geld tegoed heeft van de Blaricummer. Geruchten dat par ticulieren in Nederland toch weer willen pro beren aan te tonen dat Menten deze kunst schatten onrechtmatig heeft verkregen, worden door insiders loos geacht. Dinadag 12 augustus 1980, 70e Jaargang na 21731 Bevrijdingsfeest Op verzoek en vanwege de ca pitulatie van Japan in aug. 1945 herhaling van viering be vrijdingsfeest op 5 mei jl. in Haagse Houtrus thai op Ned. I om 19.55 uur. Op Ned. II om 20.32 uur The Kinks in „Countdown" en om 21.10 uur het autocrosswezen. Koeler Van het westen uit opklarin gen. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Vrij krachtige en aan de kust krachtige wes tenwind. Morgen zon: 6.18 - 21.07. Schev. hoogw.: 5.19 en 17.58. Laagw.: 1.24 en 13.27. Bij de duivel te biecht ROME De 23-jari- ge Italiaan Tonino Lacordara vroeg in een vakantietehuis hulp voor zijn ver zwikte enkel. Hij had die opgelopen bij een uitbraak uit de ge vangenis in Madonna del Freddo. Hij had pech: het vakantiete huis behoorde toe aan twee officieren van het korps Carabinieri, die de ongelukkige Tonino ijlings terug brachten naar het ge vang, waar hij zijn jaar en twee maanden moet vol maken. Kat aan oog geopereerd WASSENAAR In het die renpark van Wassenaar heeft de éénjarige, in het zelfde park geboren Tem- minck-goudkat „Micky" het afgelopen weekend een bij zonder moeilijke oogoperatie ondergaan. De Leidse oog specialist dr. Oosterhuis en de dierenarts Van Gooi zijn ruim vier uur bezig geweest om de aan „staar" lijdende Micky te opereren, hoewel de eerste tekenen erop zou den wijzen dat de operatie geslaagd is, zal het dier niet volledig kunnen zien. De o- peratie was extra moeilijk, omdat katte-ogen kleiner zijn de mense-ogen. LEIDEN De tweede Leidse televisiepiraat heeft gisteravond voor de eerste maal een uitzending verzorgd op de Leidse kabeltelevisie. Ver-1 toond werden onger meer fragmenten uit shows van André van Duin, die eerder door de Tros waren uitgezonden. De uitzending duurde onge veer een uur. De uitzending begon direct na afloop van de programma's van Duitsland 2 om half twaalf. Rond half een werd de uitzending beëindigd. In de af gelopen weken heeft deze tweede piratenzender al diverse proefuitzen- dingen gepleegd op het kanaal Duitsland 2. In tegenstelling tot de PTV Leiden, de eerste etherpiraat, heeft deze tweede groepering laten weten geen porno-uitzendingen te zullen uitzenden. Men zegt met de program ma's te zijn gestart om de bevolking in de Leidse regio te tonen dat een lokale omroep tot de mogelijkheden behoort Carlos sprak Hagenaar vermoord DEN HAAG De Haag se politie heeft gisteren rond het middaguur de 31- jarige rijksambtenaar F. Bekker in zijn woning in de Haagse Frederikstraat levenloos aangetroffen. De man was met drie messteken in de borst-' streek om het leven ge bracht. De moord werd ontdekt door een kennis van het slachtoffer, die op verzoek van de werkgever een kijkje in de woning ging nemen. Voorganger van 12 De 12-jarige Tho mas Schillinger uit Mollne in de Ameri kaanse staat Illinois is gisteren door de plaatselijke domi nee ingewijd als as pirant-voorganger in de Calvary's Faith Climber Church. Thomas mag, hoewel hij nog geen dominee is in de Nederland se zin des woords, huwelijken voltrek ken. Daar ziet hij, totdat hij 18 jaar oud is, echter van af. Hij vindt zichzelf nog te jong daar voor. met de ko- alstublieft?" Dit telefonist van het van Majorca aan van de lijn. De te- dit soort zaken wel ik ben Napoleon en heb ik geen tijd", ant- De andere kant hield hem een numr hem be- uur later hoorde dat hij inderdaad met Carlos had gespro- hoofdredacteur alleen dat een in de ko niet had KONSUMENTEN KONTAKT: KOFFIE MORGEN GOEDKOPER DEN HAAG Talloze horeca-bedrijven in ons land rekenen voor de koffie, het pilsne en de uitsmijter aanzienlijk hogere prij zen dan volgens de geldende prijsvoorschriften is toegestaan. Deze beschuldiging heeft het Konsumenten Kontakt gisteren geuit naar aanleiding van de prijsverlaging van de koffie die morgen wordt doorgevoerd. De adviesprijs van een pak van 250 gram van de meest verkochte soort wordt dan 15 cent goedko per en komt op 4,07 De Nederlandse koffiebranders hebben hiertoe besloten omdat de koffieprijzen op de wereldmarkt een belangrijke daling hebben ondergaan. Het Konsumenten Kon- takt vindt een verlaging van de adviesprijs met 15 cent nog on voldoende. Volgens directeur B. Donia kan ze gerust met een kwartje omlaag. Een verlaging van de prijs met 15 cent is vol gens hem wèl op zijn plaats voor het kopje koffie dat in de hore ca-bedrijven wordt geserveerd. Zonodig zou het ministerie van Economische Zaken de horeca hiertoe moeten dwingen, aldus Donia. Ook los van de nieuwe prijsverlaging rekent, volgens de consumentenorganisatie, de horeca teveel voor de koffie. Ook terzake de pils en de uitsmijter zouden de horeca-ondernemers in hun prijsstelling over de schreef zijn gegaan. De verlaging van de advies-prijs voor de koffie is al de tweede van dit jaar. Vergeleken met eind vorig jaar ligt ze nu 33 cent lager. Deze inwoner van de plaats Port Isabel in de Amerikaanse staat Texas is gedwongen een bad te nemen in de zee. De waterleiding in Port Isabel werd, evenals de huizen op de achtergrond, door de orkaan „Allen" verwoest. De orkaan heeft op Haïti, naar gisteren bekend werd, nog eens 140 slachtoffers geëist. Zee als badkuip

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1