Meesterspion9' gaf Vatikaanse topgeheimen"door aan Washington Democraten proberen de rijen te sluiten Massale kinderarbeid in Italië en Spanje Persoonsverheerlijking Mao officieel ten einde PAGIH'oi ZAAK SCATTOLINI NA 35 JAAR OPENBAAR Ex-generaal beschuldigt Mugabe van intimidatie OOK KRITIEK OP VOORZITTER HUA Beschuldiging tegen Begin afgewezen Zuazo en Gueiler mogen land uit Lekkende olieleiding in Frankrijk gedicht BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - De Amerikaanse geheime dienst OSS (Office for Strategie Services), voor loper van de CIA, heeft in het laatste oorlogsjaar 1944 binnen het Vatikaan be schikt over een „topspion", die verslagen van de meest geheime gesprekken tussen de paus en zijn kardinalen of tussen de paus en de Duitse, Amerikaanse en Ja panse ambassadeurs naar Washington doorgaf. De topspion, de journalist Virginio Scattoli- ni, onthulde zulk opzienbarend nieuws dat zijn rapporten onmiddellijk ter hand wer den gesteld aan president Roosevelt en na diens overlijden aan president Truman. Zij hebben nooit geweten dat Scattolini's rap porten van a tot z waren verzonnen en dat de spion een ordinaire maar intelligente be drieger was, die zijn fantasie liet werken terwille van zijn toenmalige maandelijkse toelage van 500 dollar. De Scattolini-story is eerst thans onthuld door de Amerikaanse jezuiet Robert Gra ham S.J. uit San Francisco aan een verslag gever van de Washington Post. Pater Gra ham heeft een studie van vijftien jaar ge maakt over de rol van het Vatikaan tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij had toegang tot de Vatikaanse archieven en kreeg ook speciale toestemming van de CIA om over te mogen gaan tot publikatie van zijn bevin dingen. Na de bevrijding van Rome werd* de Ita liaanse Amerikaan Virginio Scattolini door de OSS naar de Italiaanse hoofdstad ge stuurd, zogenaamd als journalist maar in werkelijkheid om binnen te dringen in Va tikaanse kringen. Scattolini had in Amerika al journalistiek werk gedaan. Hij had zich zelf bovendien een bijverdienste bezorgd met het schrijven van pornografische to neelstukken. Scattolini's verbindingsman in Rome was Philippo Settacioli. Deze twijfelde geen ogenblik aan de waarheidsgetrouwheid van Scattolini's rapporten, evenmin als het hoofd van de OSS in Italië, James Angleton en het hoofd van de OSS in Amerika, Wil liam Donovan. Scattolini was de eerste spion die berichtte over groeiende onrust onder de burgerbe volking in nazi-Duitsland. Ook was hij de eerste die onthulde dat invloedrijke Japanse kringen hun voelhoorns uitstaken om te ko men tot het sluiten van een eervol vredes verdrag met de Vereniode Staten. Scattoli ni's bron zou niemand minder zijn geweest dan de kardinaal-staatssecretaris Montini, de latere paus Paulus VI. Een hoge mate van intelligentie kan Scatto lini niet worden ontzegd, speciaal niet wan neer het er om ging de Amerikaanse ijdel- heid te prikkelen. Zo berichtte hij dat de paus er over dacht, de Newyorkse kardinaal Spellman te benoemen tot kardinaal-staats secretaris, hetgeen hem een goede kans zou geven Pius XII op te volgen als de eerste Amerikaanse paus. Het werd in het Witte Huis allemaal als zo echt en authentiek op genomen. Een jaar slaagde Scattolini erin de meest fantastische rapporten te verzinnen over hetgeen zich binnen de muren van het Vati kaan afspeelde. Hij berichtte over geheime gesprekken tussen de paus #.n de Duitse am bassadeur. Hij wist alles over hetgeen de paus besproken had met de bevelhebber van het achtste Amerikaanse legerkorps, gene raal Mark Clark. Hij wist ook de inhoud van de besprekingen tussen Winston Chur chill en de paus tijdens het eerste bezoek dat de Britse oorlogsleider bracht aan Rome na de intocht van 'de geallieerden. Het Witte Huis en het State Department in Washington waren opgetogen. Gestreeld door de lof die hem namens de OSS door zijn verbindingsman werd toege zwaaid, ging Scattolini begin 1945 te ver. Hij verzon een geheim gesprek tussen de Ame rikaanse ambassadeur Myron Taylor en de Japanse ambassadeur Ken Harada, dat door de paus in het Vatikaan zou zijn gearran geerd. Tijdens dit eerste contact sinds Pearl Harbor tussen een Amerikaanse en een Ja panse diplomaat zou gesproken zijn over mogelijkheden om de oorlog te beëindigen. De OSS in Amerika stond perplex. Hij gaf het nieuws onmiddellijk door aan het State Department dat Myron Taylor om nadere inlichtingen verzocht. Deze seinde koeltjes terug: „Ik heb Harada nooit gezien of ge sproken. Ik ken hem zelfs niet eens". Nog wou de OSS niet geloven dat Scattolini loog. De Amerikaans spionagedienst bleef hem 500 dollar per maand uitkeren tot het einde van de oorlog in de Stille Oceaan. Al leen werden zijn rapporten niet meer door gestuurd naar het Witte Huis en het State Department. Bevreesd voor gezichtsverlies heeft de OSS het dossier-Scattolini, dat 1700 documenten en telegrammen bevatte, be graven op een geheime plaats bij een boer derij in Maryland. Daar zijn ze twintig jaar later door de CIA weer voor de dag gehaald. De Amerikaanse contra-spionnage heeft Scattolini nog een tijd lang in het oog ge houden toen hij al niet meer voor de OSS werkte. Hij verstrekte toen „inside informa tion" aan Italiaanse, Argentijnse en Zwitser se geheime diensten. De Italiaanse verkie zingen van 1948 braken hem de nek. Het communistische Democratisch Volksfront in Italië „onthulde" in de hitte van de verkie zingsstrijd Vatikaanse documenten, waaruit de bemoeienissen van het Vatikaan met de Italiaanse politiek bleken. De auteur van deze „documenten" bleek Virginio Scattoli ni te zijn. Nu vond de Amerikaanse CIA het welletjes. Twee ambtenaren van de vroege re OSS vlogen naar Rome en toonden de paus de verzonnen Scattolini-rapporten. De Italiaanse politie werd op de hoogte ge bracht, Scattolini werd gearresteerd en tot gevangenisstraf veroordeeld omdat hij de betrekkingen tussen de Italiaanse staat en het Vatikaan in gevaar had gebracht. Het betekende het einde van een „meester spion", die in werkelijkheid een even intel ligente als handige bedrieger was. Directeur s- a toomagen tscE> *- „Laat I verschrikkir atoombom j GENEVE De dirj neraal van het Intei N Atoomenergie Agent^ P vard A. Ecklund heef .v: tijdens de tweede toel, ferentie voor de niet-*® ding van kernwaperfv steld voor de afgevr*1" een demonstratie te de ontploffing van efPe.' bom om weerstand cF' 1 ken tegen dit wapen. Eklund wees erop da£ in 1979 53 kernproevl0^* uitgevoerd. In totaal^ a kernproeven uitgevq,po: de vijf staten die oveie V£ pens beschikken: d£en Sovjet-Unie, Groot-Re Frankrijk (geen o^an naar van het nieti dingsverdrag) en f daarbij nog niet China en India dieH| over de atoombom beBl De 110 landen die in^p niet-verspreidingsverH| over kernwapens her^ dertekend, zullen vi< lang bekijken wat dragsbepalingen heb! dragen aan het niet Ipj den van kernwapens 4-^ die de wapens hadde den toen deze wapen» anderen te leveren oF verlenen bij het pril terwijl landen die gel wapens hadden beloJ niet te kopen of te prJ Bedrukte gezichten bij de Kennedy-aanhangers, wanneer blijkt dat hun favoriet zich uit de strijd om de Democratische kandidatuur heeft teruggetrokken. Eensgezindheid vereist in strijd tegen Reagan NEW YORK Hoewel de teleurstelling on- - der de aanhangers van senator Edward Ken nedy over het feit dat niet hun favoriet, maar president Carter de Democratische presidentskandidatuur ten deel zal vallen nog groot is, zijn er aanwijzingen voor een ophanden zijnde verzoening tussen de beide kampen. Want alleen een eensgezinde De mocratische partij kan een vuist maken te gen de Republikeinse kandidaat Reagan. In het immense Madison Square Garden werd al druk gespeculeerd over een openlijk ver zoenend gebaar van Kennedy, bijvoorbeeld een voorstel om Carter woensdagnacht bij acclamatie te benoemen. Ook bestaat de mo gelijkheid dat Kennedy donderdagnacht, aan het slot van de conventie, samen met Carter zijn opwachting voor de ongeveer 20.000 aanwezigen zal maken. Gisterenavond al werd door veel sprekers aan gedrongen op het herstel van de eenheid in de partij. Maar de Democraten staan nog enkele iorse debatten te wachten. Zo zal Kennedy vannacht naar de conventiehal komen om zo veel mogelijk van zijn economische ideeën in het Democratische programma te krijgen. Een aantal concessies van het Carter-kamp van vóór de conventie heeft Kennedy inmiddels als onvoldoende bestempeld. Hij wil zijn pogingen vooral richten op twee zaken: een tijdelijke loon- en prijscontrole en een extra werkgele genheidsprogramma van 12 miljard dollar. Intussen dringen na één dag conventie de ver schillen tussen Democraten en Republikeinen zich al duidelijk op. Op de strak geleide Repu blikeinse conventie in Detroit werd nauwelijks over politiek gedebatteerd, terwijl bij de soms uiterst chaotisch vergaderende Democraten het politieke debat niet wordt geschuwd. Andere verschillen zijn de sterkere vertegen woordiging bij de Democraten van zwarte Amerikanen (15 tegen 3 procent), vrouwen (bij na 50 tegen nog geen 25 procent) en vakbonds vertegenwoordigers (ruim 5 tegen minder dan 0,1 procent). En het gemiddelde inkomen bij de Democraten ligt circa 20.000 gulden per jaar la ger dan bij de Republikeinse gedelegeerden. LONDEN In veel landen, waaronder Italië en Spanje komt op grote schaal kinderarbeid voor. De Britse organi satie tot afschaffing van de slavernij en eerbiediging van de mensenrechten stelt deze misstand aan de kaak in een giste ren gepubliceerd witboek ten behoeve van de VN-werk- groep over slavernij, die deze week in Genève bijeen is. In Italië werken naar schatting van de organisatie 500.000 kin deren die nog geen 15 jaar zijn. Alleen al in Napels en omgeving verdienen ongeveer 150.000 Italiaantjes in bars, restaurants en industriële bedrijven tussen 30 en 60 gulden per week. Daar moeten zij dan zes tot negen uur per dag voor werken, terwijl, het wettelijke minimumloon op ruim 300 gulden ligt. De schattingen voor Spanje, als zouden daar 200.000 kinderen onder de leeftijd aan het arbeidsproces deelnemen, noemt de Britse organisatie veel te laag. Buiten Europa komt de kinderar beid (of uitbuiting van goedkope arbeidskrachten) op nog veel grotere schaal voor. Zo zijn er in Thailand naar schatting 3,5 miljoen werkende kinderen van 14 jaar of jonger. In het Zuid- qostaziatische land verkopen erg arme ouders hun kinderen voor een jaar voor bedragen van 300 tot 425 gulden aan werkne mers, maar herhaaldelijk vefnemen ze nadien niets meer van hun kroost. Hoe zwaar en onmenselijk de werkomstandigheden voor kinderen in Thailand zijn j bleek in oktober vorig jaar, toen zes kinderen gered werden uit een snoepjesfabriek. Zij hadden zo lang gehurkt bonbons in moeten pakken, dat ze kreupel wa ren geworden en niet meer konden lopen. LONDEN De onlangs afge treden opperbevelhebber van het Zimbabwese leger, gene raal Peter Walls, heeft de Britse premier Thatcher in fe bruari gevraagd de net gehou den verkiezingen „van nul en generlei waarde" te verklaren. De verkiezingen in de voor malige Britse kolonie Rhode- sië werden gewonnen door de nationalistische leider ex-gu errillaleider Robert Mugabe. Walls maakte dit gisteren be kend .tijdens een interview, het eerste sinds zijn aftreden vorige maand, met de Britse omroepmaatschappij BBC. Volgens Walss heeft premier Thatcher niet op zijn verzoek gereageerd, dat hij nog voor dat de uitslag van de verkie zingen bekend was, had ge daan. Als reden waarom hij zich tot haar had gewend, noemde Walls de intimidatie waardoor Mugabe gewonnen had. Hij voegde eraan toe dat hij Mugabe niet als enige voor de intimidatie van kiezers en concurrenten verantwoorde lijk acht. „Elke Afrikaanse lei der intimideert door middel van zijn aanhangers, en die van hem (Mugabe) waren „verdomd" beter dan die van wie dan ook." Op de vraag waarom hij en ongeveer zestig procent van de blanke officieren hun functie hebben neergelegd, antwoord de Walls: „Noch zij noch ik wilden onder de huidige poli tieke omstandigheden aanblij- Volgens regeringsfunctionaris sen heeft premier Thatcher wel gereageerd op het ver zoek, maar gebeurde dit mon deling. De Britse premier zag geen aanleiding de verkiezin gen ongeldig te verklaren na dat een toezichthoudende com missie van Gerpenebestlanden had geconcludeerd dat de ver kiezingen eerlijk waren verlo pen. Ontmoeting Scl met Honecker BONN De Oostdu sident en partijleide Honecker heeft gistjlk Westduitse bondsk Helmut Schmidt uitgenodigd voor eeiiL op 28 en 29 augustusjG eenkomst wordt gfl aan het Werbellin ten noorden van Ber Gisteren had de Oostdi der op de Krim nabij pische Zee een ontmoe de Russische leider B Volgens Tass bereikten ker en Brezjnev overe ming over alle kwest Russische persbureau drukte dat er een hT ontwapeningsconferenl komen zoals voorges Warschau tijdens de van het Warschau-pact «S Polen WARSCHAU De politie heeft gisteren een leider van de stakende vuilnismannen in I Warschau aangehouden. Dit is de eerste maal dat een derge lijke actie door de politie wordt ondernomen sinds de -arbeidsonrust zes weken gele den in Polen begon. Het nieuws over de arrestatie werd bekendgemaakt door een woordvoerder van het Pools comité voor zelfverdediging (KOR). Een deel van de vuil nismannen ging gisteren weer aan het werk. Inmiddels is er ook een staking begonnen van buschauffeurs in de Poolse hoofdstad. Niet duidelijk is nog of de autoriteiten, die tot nu toe gematigd zijn opgetre den tegen de stakers, deze laatste staking zouden tolere ren. Zij zou immers duidelijk zichtbaar voor iedereen het bestaan van arbeidsonrust aantonen. PEKING Bijna vier jaar na de dood van Mao Tse-Toeng hebben de machthebbers in China de persoons verheerlijking waarvan Mao het doel wit, was, officieel veroordeeld. Het Centrale Comité van de Chinese com munistische partij vaardigde een be sluit uit, waarin de persoonsverheer lijking onder meer „een gebrek aan politieke waardigheid" wordt ge noemd. Het besluit, dat gisteren in Pe king is gepubliceerd, viel min of meer samen met de vaststelling, dat ook Mao verantwoordelijk is voor de Cul turele Revolutie, die zoveel slachtof fers heeft gevergd. Het besluit van het Centrale Comité voorziet in de verwijdering van de por-, tretten van de „grote roerganger" op een bepaald aantal openbare plaatsen. Het besluit is dus kennelijk genomen voor de verwijdering, in de loop van de vorige week, van alle afbeeldingen van Mao, met uitzondering van één op het Tien- Anmenplein (Plein van de Hemelse Vre de) in Peking. Het besluit valt ook sa men met de verklaring van Hua Gqo- feng, de voorzitter van de Chinese com munistische partij en premier van China, die door het Joegoslavische blad „Vjes- nik" is gepubliceerd.^Hua Guofeng zei, dat de Chinese communistische partij tij dens de Culturele Revolutie „ernstige fouten" heeft gemaakt. Het Centrale Comité spaart echter ook Hua zelf niet. Het zegt namelijk dat de uitgave en verspreiding van de werken van Mao en andere Chinese communis tenleiders voortaan beperkt meet wor den en „met voorzichtigheid" dient te geschieden. Hua Guofeng, die binnen kort als premier zal aftreden, nam kort na de dood van Mao het voorzitterschap op zich van de commissie uit het centrale Comité, belast met de bundeling van de werken van „de grote roerganger". Hua is dus in hoofdzaak verantwoordelijk voor de samenstelling en uitgave van het enige boek dat na de dood van Mao, in september 1976, is verschenen. Het be sluit van het Centrale Comité geldt ook de afbeeldingen van Hua zelf. Overal in Peking en elders kan met portretten van Hua zien naast die van zijn voorganger Mao. De veroordeling van de persoonsver heerlijking gaat niet alleen vooraf aan het proces tegen de „Bende van Vier" waarvan Mao's weduwe, Tsjiang Tsjing, deel uitmaakt. De veroordeling moet ook de weg effenen voor een ander proces, namelijk dat tegen Lin Piao, de Kroon prins van Mao" die in 1971 in nog steeds niet volledig opgehelderde omstandighe den verdween. Het gaat hier dan wel om een „postuum proces", want over het al gemeen wordt aangenomen dat Lin Piao om het leven is gekomen. Lin was de man die het meest heeft gedaan om de verering van Mao bij de grote massa te bevorderen. JERUZALEM Een Israëli sche parlementaire commissie heeft gisteren de beschuldi ging van de hand gewezen dat premier Begin van Israël het hoofd van de veiligheidsdienst Sjin Beth heeft ontslagen om een eind te maken aan het on derzoek naar de bomaanslagen op Palestijnse leiders waarbij joodse extremisten betrokken zouden zijn geweest. Een par lementaire commissie voor de fensie en .buitenlandse zaken heeft vastgesteld dat er geen verband bestaat. Ondanks de boze reacties van Egypte op de brief van pre mier Begin dit weekeinde, waarin hij vasthoudt aan de nederzettingenpolitiek en de annexatie van oostelijk Jeru zalem, is Egypte niet van plan het vredesstreven op te geven, aldus een hoge adviseur van president Sadat. Bolivia: MONTEVIDEO Hernan Siles Zuazo, die de Boliviaart, I kiezingen van 29 juni won, doch moest onderduiken vam staatsgreep en de interim-president Lidia Gueiler, die als r van deze militaire staatsgreep op 17 juli ten val werd g( kunnen het land verlaten. Dit bleek uit de woorden van viaanse minister van buitenlandse zaken, generaal Javier to Calderon, die zich voor het bijwonen van een conferenep Latijnsamerikaanse ministers van buitenlandse zaken hoofdstad Montevideo van Uruguay bevond. Lidia Gueili volgens de minister van Frankrijk een inreisvisum gekri B' „zou elk moment kunnen vertrekken". Ook Zuazo zou hem een vrijgeleide (voor het verlaten van Bolivia) kunn gen als hij daarom zou vragen. Zuazo zou zich vólgens een ambassade in Bolivia hebben verscholen. CHATEAURENARD Franse technici zijn er gisti j geslaagd het ondergrondse lek in een van de belapgi olieleidingen van de Middellandse Zee naar Noord-I te dichten. Voor het lek gedicht kon worden, zijn duizenden liters ru rp weggestroomd, waardoor rivieren in de buurt en omü ch landbouwgronden ernstig vervuild raakten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10