[«eebrugge hoopt voorhaven an Rotterdam te worden iffigato's libi op sse hroeven Iraanse revolutie lijkt aan krottenwijken van Teheran voorhij te gaan Grotere Arabische druk op staten met ambassade in Jeruzalem ifgelopen maand takingen in 150 Wise bedrijven Orkaan Allen in Texas Muskie wist niets van wijziging Amerikaanse atoomstrategie p*ITENLANP LEIDSE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 ehaktr aarda hurt l 1 "nietf™ correspondent Marc de lardappe Koninck) it, pepJSEL - De Belgische rege- tueel réee,t besloten tot de grootst gr botfJbe uitbreiding van de lerrie; >ven van Zeebrugge en tot ui, kru^112*611^^ ver?rotin? van er', 5 grvencapaciteit van Antwer- 1 rijpe folgens de regering zal Bel- isap, i «ermee zijn concurrerend ets genegen ten opzichte van Rot* basterJ* en de Maasvlakte belang* sinig wjersterken. Ie ui zfatue de Zeebrugse voorha- ïip de P'e tot bijna drie kilometer Cneed «[kustlijn in zee gaat steken, l met zegens de Belgische minister t en alpcubare werken Jos Chabert org ervfebeepvaart van Rotterdam geheel Zeebrugge verleggen. „Tot nat gel nog toe was Rotterdam de voorha ven van Antwerpen; binnen en kele jaren zal Zeebrugge dat zijn", aldus de minister afgelopen zater dag na het kabinetsbesluit. Antwerpen is over de beslissing zwaar teleurgesteld. Men gelooft niet dat een maximale uitbreiding van Zeebrugge ook de Antwerpse haven ten goede komt, zoals de regering in Brussel meent. Sche pen (wethouder) voor de haven van Antwerpen, Jan Huyghe- baert, zei dat de verdere economi sche ontwikkeling van de Schel- destad nu ernstig in het gedrang komt. De socialistische fractie in de gemeenteraad sprak zelfs van de „meest grijze zaterdag uit de 'geschiedenis van Antwerpen". In Zeebrugge daarentegen is men opgetogen. Voorzitter Fernand Traen van de Maatschappij voor Brugse Zeevaartinrichtingen meende dat de regering de logica had laten zegevieren. De uitge bouwde voorhaven zal immers te gemoet komen aan de modernste eisen van de zeevaartontwikke ling, terwijl de wereldhaven Ant werpen tevens beter bereikbaar wordt gemaakt en daardoor onbe dreigd blijft. De Belgische regering-Martens besloot zaterdag tot de grootste van de drie al jarenlang in studie zijnde uitbreidingsalternatieven voor Zeebrugge. De strekdammen van de bestaande voorhaven, die tot 1200 meter in zee reiken, zul len tot 1750 meter worden ver lengd. De nieuwe haven die daar door ontstaat krijgt vooral een functie als aanvoerplaats van energie, voor chemische produc ten en als containerterminal. In het complex zal onder meer de installatie zijn opgenomen voor de ontvangst van vloeibaar aardgas uit Algerije, de LNG-terminal. Tevens komt er een groot springs- toffendok. Zeebrugge is nu al een van 's werelds belangrijkste over slaghavens voor springstoffen. Sa men met de LNG-terminal en de chemicalieën-transporten wordt het voorhavengebied van onge veer drie bij drie kilometer letter lijk een uiterst explosieve aange legenheid. Vanaf 1985, als de eerste met- haantankers uit Algerije kunnen worden gelost, moet tweemaal per week gedurende enkele uren alle activiteit in de haven worden stil gelegd. De gasschepen hebben een explosieve lading van een kleine atoombom. Ook in de aangrenzen de jachthaven mogen tijdens het lossen geen mensen aanwezig zijn. Het Zeebrugse havenproject zal zo'n honderd miljard Belgische franks (7 miljard gulden) kosten. De vaargeul wordt veertien meter diep, zodat schepen tot 125.000 ton kunnen binnenvaren. Er is ook nog een plan om een apart in- steekdok tussen de verlengde strekdammen te bouwen, maar daarover is nog geen definitief be sluit genomen. Op het gala-feest voor het Rode Kruis mocht Philippe Junot dan ontbreken, er waren nog tal van andere prominente gasten. V.l.n.r. Gregory Peck en zijn echt genote, Roger Moore, prinses Caroline, prinses Gracia, prins Albert, de echtge note van Frank Sinatra, prins Rainier en „The Voice" zelf. Prinses Caroline „beschouwt zich als gescheiden" (Van onze correspondent Jan Drummen) NICE Prinses Caroline van Monaco (23) „beschouwt zich vanaf deze week als gescheiden" vai^haar man, de 38-jarige Franse zakenman Philippe Junot, met wie zij in juni 1978 trouwde. De persdienst van de prinselijke familie in Monaco heeft dit bekendgemaakt Dat het tussen prinses Caroline en haar man niet best boterde was al langer be? kend. Zaterdagavond nog was de Monegaskische prinselijke familie, inclusief prinses Caroline maar zonder Philippe Junot die zijn vrouw al enige tijd niej had gezien, verschenen op een gala-feest voor het Rode Kruis in Monte Carlo, Op dat moment verbleef Junot, volgens de Franse pers in het gezelschap van de dochter van een Costaricaanse diplomaat, in Istanboel. Op vragen over de verklaring van het Monegaskische hof zei hij, dat het communiqué hem over haast voor kwam. De beide echtelieden zouden hebben besloten voor het eind van de zomer geen stappen te nemen. kuns| bloei evoegt x)kt ke bod< u de afj (Van onze correspondent Jan Drummen) De door Marco Affigato, die woensdag in Nice gear- 1 werd verdacht van de bomaanslag op het station in a, aangevoerde alibi's bleken zondag onmogelijk te Justus {stigen. appelen tarkbnl»t° had verklaard op de bewuste zaterdag waarop de aan- ten 4°7Tplaats heeft gehad, in Nice voor zijn Engelse vriendin een I 23 der bloemen gekocht te hebben, geld gewisseld te hebben, 74-io»consumptie met haar gebruikt te hebben en in een hotel een RabaWschap achtergelaten te hebben. Zijn vriendin en enkele ?oU,,se>den bevestigden een en ander, maar geen van de personen s.' uiSri wie Affigato in contact geweest zou zijn en die hij in zijn lloemkc's noemde, kan zich iets herinneren. Intussen verwondert |t. zich in Nice erover dat de Italiaanse politie, nadat Affigato 'eosDepril door de politie van Monaco aangehouden was, te kennen 24-2«Se8even dat de man haar niet interesseerde. De politie van l. 22-4Vorstendom heeft de reputatie altijd uitermate zorgvuldig te K te gaan, met name bij het nagaan van de ware indentiteit [een aangehoudene of verdachte. Ten aanzien van de identi- Yl ctf'30 Affatigato kon derhalve bij de Italiaanse politie generlei **®liel bestaan. Affigato was in Monaco aangehouden wegens Jlbij zich dragen van valse en blanco papieren maar hij had lUQfzijn eigen authentieke papieren bij zich en probeerde zijn identiteit niet te verheimelijken. olie-if bischi mets 5IDENTE POOLSE ORGANISATIE: ISCHAU Sinds begin juli is in ongeveer 150 Poolse ijven gestaakt. Dit heeft het Poolse dissidente „Comité s bekend is de stijging van de vleesprijzen de voornaamste leiding tot de stakingsgolf in Polen. Het KOR heeft de wes- e journalisten laten weten, dat in sommige bedrijven een thentieke arbeidersvertegenwoordiging" is opgericht. Verder Jemeld dat een deel van de 900 vuilnisophalers in Warschau, Iverleden week in staking gingen, weer aan het werk zijn ge il, nadat hen een loonsverhoging was toegezegd van omgere- Id ongeveer 65 gulden per maand. Waarschuwing bliviaanse Steering Haag PAZ Het militaire be- m®l- ld in Bolivia heeft gisteren raarschuwd dat het krach- zal optreden tegen perso- die „ondermijnende ge- C.de hten" verspreiden. De R.K. schoppen hebben beloofd Krèr: er zu^en helpen die door is: G regiem is gearresteerd. bisschoppen, die schatten ca. 2.000 mensen sedert de itaire coup van vorige and zijn gevangen geno men, zeiden in een verklaring dat zij een bureau openen om hulp te verlenen aan de arres tanten en hun familie. Ook t zeiden zij dat enkele gevangen 'priesters en vrouwelijke reli gieuzen werden vrijgelaten na onderhandelingen fnet de mi litairen. De Boliviaanse minister van binnenlandse zaken, kolonel Luis Arce Gomex, heeft zater dag verklaard dat Bolivia ver tegenwoordigers van politieke, sociale en mensenrechtenorga nisaties wil toelaten om een onderzoek in te stellen naar de situatie van politieke gevange nen in dit land. De aan kracht inboetende orkaan Allen trof dit week einde Texas, waar men op alles was voorbereid. In het stadje Fort Aransas namen de autoriteiten alle voorzorgen. Plunderaars die zich tegoed zouden wil len doen aan de bezittingen van de inwoners die voor het merendeel waren weggetrokken zouden worden neergeschoten, getuige het opschrift op de muur van het buurthuis. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, is niet van te voren op de hoogte gesteld van de wijziging in de Amerikaanse nucleaire strategie, die woensdag ip Washington bekend werd. Dit heeft de minister na terugkeer uit Californië in Washington verklaard. Muskie zei, dat hij over de nieuwe strategie, waar in Russische militair-industriële complexen en het Russische politieke apparaat de belangrijkste doel witten zouden zijn, had vernomen uit de pers. Hij zei dat over zo'n belangrijk onderwerp eerst met hem gepraat had moeten worden alvorens de pre sident een beslissing had mogen nemen. Muskie, die zich nogal verbaasd toonde, kondigde aan dat hij president Carter, minister van defensie Brown en veiligheidsadviseur Brzezinski zal vragen waar om het betreffende dossier hem niet is voorgelegd. Muskie verklaarde tegenover verslaggevers dat hij niet tegen de strategiewijziging is, maar dat deze verandering belangrijke gevolgen heeft voor de buitenlandse politiek en dat hij daarom geraad pleegd had moeten worden. De vroegere senator uit Maine volgde in april van dit jaar Cyrus Vauce op als minister van buiten landse zaken. Muskie drong er toen bij president Carter op aan, dat hij de eerste woordvoerder voor het buitenlands beleid zou worden. De minister lijkt zich nu echter gepasseerd te voelen door de publicatie ,van het rapport over de wijziging van de nucleaire strategie. Van de zijde van het Pentagon is intussen ver klaard, dat minister Brown Muskie heeft gebeld toen deze op vakantie was in zijn huis in Maine, om hem uit te leggen dat vertegenwoordigers van het ministerie van buitenlandse zaken vorig jaar al bij de politieke discussie zijn betrokken over de nucleaire strategie, toen Muskie nog geen minister was. Vliegtuig gekaapt MIAMI Een Boeing-737 van de luchtvaartmaat schappij Air Florida is gisteren op weg van Miami- Key West naar Cuba gekaapt. Het toestel landde in Havana waar de kaper, een „Spaans sprekende man", de overige 26 passagiers liet gaan. De dader sloot zich vervolgens op in een van de toiletten. Hij bleek naderhand slechts over een nepwapen te be schikken. De man werd overmeesterd. De passa giers konden naar hun oorspronkelijke reisdoel vertrekken. Ali Radja nieuwe premier Iran TEHERAN President Bani-Sadr van Irari heeft dit weekeinde Moham med Ali Radjai aan het parlement voorgesteld als premier van Iran. Rad- jai is parlementslid van de partij van de militante geestelijkheid en een trouw aanhanger van Khomeiny. Hij treedt in de plaats van de Bani- Sadrs eigen kandidaat, Mir-Salem. De nieuwe premier verzet zich tegen een coalitieregering. De politieke crisis die de afgelopen weken in Iran ontstond lijkt daarmee duidelijk in het voordeel van Khomeiny te zijn be slist President Bani-Sadr heeft zich moeten schikken naar de wens van de imam die had bepaald dat de nieuwe premier „voor honderd procent is lamitisch en revolutionair zou moeten zijn". De Iraanse geestelijke leider Khomeiny heeft in een toespraak stevig uitgehaald naar de Sovjet-Unie, die hij een duivelse supermogendheid noemde. Het was voor het eerst dat Khomeiny de Sovjet-Unie als duivels betitelde, een term die hij tot dusverre alleen voor de Verenigde Staten gebruikte. TEHERAN In de krottenwijk Ha- labi-Abad, aan de oostkant van Tehe ran, heeft sinds de revolutie maar één opvallende verandering plaatsge vonden: de bouw van een muur die de wijk zedig aan indiscrete blikken onttrekt. Voor de bewoners van de krotten, gemaakt van olieblikken, is deze muur een zinloze verkwisting van bouwmateriaal. In Halabi-Abad, een van de 40 krottenwijken rond Teheran, wonen zo'n zeshonderd ge zinnen van zes tot tien personen in ruimtes van minder dan 25 vierkant meter elk. Ze beschikken over twee waterkranen. Dankzij clandestiene aftakkingen van de elektriciteitska bel die over de buurt heen loopt, heb ben ze ook elektriciteit. „De regering doet helemaal niets voor ons", zeggen de bewoners. Tweehonderd gezinnen verlieten on langs hun krotten om zich te vestigen op landerijen, die het eigendom wa ren van de broer van de Sjah. Door hun juwelen te verkopen slaagden ze erin wat geld bijeen te krijgen. Ze kunnen nu bakstenen aanschaffen om een echt huis te bouwen. Dege nen die in Halabi-Abad zijn gebleven, denken dat het leven van hen die weggingen niet erg zal veranderen. Ze zijn alleen maar veilig voor de branden die Halabi-Abad al driemaal hebben verwoest. De Iraanse regering, die de bevolking van de hoofdstad drastisch wil ver minderen, maakt zich momenteel meer zorgen over de toéloop van mensen naar Teheran dan over de trek naar het platteland. De mensen in de provincie worden in het geheel niet aangemoedigd om naar Teheran te trekken. In woonwijken, die voor' drie vierde zijn voltooid, zouden meer dan honderdduizend gezinnen kunnen worden gehuisvest. Maar ze blijven leeg, onder het waakzaam oog van gewapende „wachters van de re volutie"^ Waarom weet niemand. Naast de krottenbuurt heeft een re volutionair comité zijn tenten opge slagen. „Het is een algemeen pro bleem. Wij kunnen helemaal niets doen om verbetering te brengen in het materiële lot van deze arme men sen. Wij worgen voor hun veiligheid en proberen hen terug te brengen op het pad van de Islam.", aldus een lid van het comitë. De kinderen uit de krottenwijk krijgen van het comité dagelijks een militaire training. „Wij houden van het comité omdat het ons beschermt tegen de Amerikanen", zeggen de kinderen. Andere taken van het comité: het organiseren van het gemeenschappelijk gebed, het aanhouden van drughandelaren en het met de grond gelijk maken van de krotten van degenen die uit Hala bi-Abad zijn weggetrokken, om te verhinderen dat nieuwe gegadigden erin zouden trekken. „Maar", zo zegt een lid van het comité, „Die nieuw komers glippen naar binnen als een van hen op het punt staat weg te gaan en zij installeren zich in zijn plaats. Wat heeft het voor zin hen hier te veijagen? Dan gaan ze zich al leen maar een beetje verderop vesti gen". Rond de tent is een ander lid van het comité, omringd door een zwerm kinderen, druk doende. Hij zoekt iemand die kan schrijven, om borden te maken met een spreuk van Khomeiny: „Ik wens dat alle bewo ners van de krotten een nieuw on derdak zal worden verschaft, maar zal ik nog lang genoeg leven om dat 'mee te maken?" gen ige. stul «MAN CAIRO TEL AVIV 'uvwjet front van Arabische staten dat alle lomatieke en economische banden verbreken met landen die Jeruza- twt a erkennen als ondeelbare hoofdstad guJ Israpl en die hun ambassade niet eelt t de Israëlische hoofdstad willen ver patsen, wordt steeds groter. Nadat Bahrein zich bij de initiatiefnemers Sa- oedi-Arabië en Irak had aangesloten, hebben nu ook Jordanië, Syrië, Alge rije, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten, Quatar, Noord-Jemen en Mauritanië zich in een zelfde geest uit gelaten. Vandaag zal de Veiligheidsraad van de VN zich in New York buigen over een ontwerp-resolutie van 40 islamitische lan den, waarin, als vergelding voor de inlij ving van Oost-Jeruzalem, om economi sche en diplomatieke sancties tegen Israël wordt gevraagd. Israël heeft de Ameri kaanse regering al laten weten, dat het geen genoegen zal nemen met-een eventu ele stemonthouding door de VS. Jeruza lem verwacht van Washington, dat de VS van hun vetorecht gebruik zullen maken. Intussen blijft de impasse in de onderhan delingen tussen Israël en Egypte over de autonomie voor de Palestijnen in de be zette gebieden bestaan. In Cairo werd be kend dat de brief die premier Begin ver leden week aan president Sadat schreef ,„geen enkel positief element" bevatte. Be gin reageerde met zijn brief op de door Sadat uitgesproken veroordeling van de inlijving van Oost-Jeruzalem door Israël en zijn besluit de onderhandlingen met Is raël, gezien de ontwikkelingen, voorlopig op te schorten. Op de bezette westelijke Jordaanoever, m de gevangenis van Tulkarim, zijn nog eens 64 Arabische gevangenen in honger staking gegaan. Met hun actie willen zij „verbetering verkrijgen van hun omstan digheden". Eerder deze maand gingen al enige honderden Arabieren in andere ge vangenissen in Israël in hongerstaking.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7