WAO'ers moeten meer op zoek gaan naar werk J Vier doden in Ulster na weekeinde vol geweld Khomeiny wijst alle katholieke geestelijken uit Haagse krakers slaan tenten op in stadscentrum Christina en Jorge in conflict met politie van Salzburg 'NORM UCCES Sail an op erhaling ekenen Vernielzucht in kazernes loopt de spuigaten uit Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Leidde (SouAO/nt cersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 11 augustus 1980, 70e jaargang na 21730 Galafeest De Muppets vieren met be roemde sterren galafeest in Hollywood op Ned. I om 19.50. uur. Om 19.25 uur Ivanhoe en om 21.55 uur junkies op va kantie. Op Ned. II om 19.25 uur Dirk van Haveskerke en om 20.27 uur parade van showbands. Later zon In de nacht veel bewolking en mogelijk regen. Morgen van het westen uit opklaringen en een kleine kans op een buL Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Morgen zon: 6.16 - 21.09. Schev. hoogwj 4.42 en 16.39. Laagw.: 0.45 en 12.55. SALZBURG Prinses Christina en haar echtgenoot Jorge Guillermo zijn vrijdag in Salzburg, waar het jaarlijkse mu ziekfestival begonnen is, tijdelijk op een politiebureau be land geraakt na een meningsverschil met een politieagent. De betrokken agent had opdracht gekregen om, in verband met het festival, zoveel mogelijk buitenlandse auto's uit het centrum van de stad te weren. Volgens de politie wilde Jorge de instruc tie van de politieman om zijn wagen in een parkeergarage te zetten niet opvolgen. Taalproblemen zouden daarbij een rol heb ben gespeeld. Voorts had Jorge zich niet bekend gemaakt De agent gaf daarop het bevel, dat de wagen naar een politiepost moest rijden, waar hij rapporteerde, dat de chauffeur had gewei gerd een bevel van politie op te volgen. Jorge verklaarde daar, dat hij geprobeerd had om uit te leggen, dat hij een afspraak met de Nederlandse consul had en niet in een garage gedwongen wilde worden. De politie van Salzburg beschouwt het hele inci dent als een taalprobleem en bood de verontschuldigingen aan aan Jorge en prinses Christina. De betrokken agent zal waar- schijnliojk disciplinair gestraft worden. Toeristen gappen Frans sanitair (Van onze correspondent) De verontwaardiging over het gedrag van zekere categorieën buitenlandse toeristen is in Frankrijk tijdens het weekeinde nog toegenomen als gevolg van het bericht dat een aantal toiletgele genheden van servicestations langs een autoweg gesloten moes ten worden nadat Nederlandse en Duitse toeristen er in de nacht een deel van het sanitair gestolen hadden. Diverse benzinesta tions langs de autoweg Parijs-Poitiers moesten de toiletten, alt hans 's nachts, gesloten houden omdat Nederlandse en Duitse toeristen er in de nacht wasbakken, kranen, spiegels en ander sanitair gedemonteerd en meegenomen hadden. (Van een onzer verslaggevers) TERDAM Sail '80 dat vandaag officieel met een op- van de deelnemende windjammers en andere beziens- dige zeilschepen naar IJmuiden eindigt, is een door- d succes geweest. Havenwethouder Heerma van Am- am wil daarom in 1984 of uiterlijk 1986 opnieuw een georganiseerd zien. Hij noemde gisteren het aantal en, dat te land en te water van de verschillende zeil- festaties genoten heeft, „een historisch record", maar iere plaatjes waren dan ook niet denkbaar". :zij de spectaculaire nabootsing van een zeeslpg tussen ond- en platbodems zaterdagavond en het gediscipli-. Ie admiraalzeilen van 350 schepen gistermiddag over- ed de toeloop van bezoekers ruimschoots het miljoen ras verwacht. Minstens zo belangrijk hebben de organi- en echter de aanwezigheid van 400 persvertegenwoor- s uit binnen- en buitenland gevonden. „Dit is fantas- geweest voor ons imago", aldus directeur Bonders van 'ereniging De Amsterdamse Haven. „Natuurlijk heeft venement geen ton lading opgebracht, maar we hebben de hele wereld een publiciteit gekregen die onbetaal- is. Sail '80 betekent een enorme impuls en die hadden ia enkele jaren van stagnatie, hard nodig. Nu is de be- igheid in de haven weer aan het opdikken. De resulta- ijn al 30 pet. beter dan in de vergelijkbare periode van 3aar neldenswaard is nog dat ook het koninklijk huis ruim- )ts van zijn belangstelling heeft blijk gegeven. Zaterdag n het koningin Beatrix en prins Claus („Zichtbaar blij ;r in Amsterdam ook iets leuks voor hén te beleven aldus iemand uit hun omgeving) en zondag was het Margriet die als beschermvrouwe van de koopvaar- het admiraalzeilen het saluut in ontvangst nam. Zo- wilden haar groeten door het strijken van of vlag, dat er een strikt schema aangehouden 'orden van 43 eskaders met elk zeven schepen die minuten mochten vertrekken. Dit admiraalzei- het officieuze sluitstuk van Sail '80. (Van onze sociaal-economische re dactie) DEN HAAG - De kans, dat ge deeltelijk arbeidsongeschikten hun uitkeringen voortaan niet alleen meer uit de WAO maar ook uit de (lagere) WW krijgen, is aanzienlijk toegenomen nu uit experimenten in Rotterdam en Tilburg is gebleken, dat het technisch mogelijk is deze schei ding aan te brengen. In Rotterdam en Tilburg worden sinds enige tijd gedeeltelijk ar beidsongeschikten (ntensief bege leid. In het bijzonder wordt nage gaan of een gedeeltelijk WAO-er wel voldoende pogingen in het werk stelt om nog een deel-baan te verkrijgen en vervolgens of het' niet verkrijgen van zo'n baan een gevolg is van de arbeidsonge schiktheid dan wel of er domweg geen werk is. Het resultaat van dit onderzoek bepaalt tenslotte de aard en dus de hoogte van de uit kering. De nieuwe begeleidingsmethode van gedeeltelijk gehandicapten ge schiedt door de Gemeenschappelij ke Medische Dienst van de be drijfsverenigingen. Zij krijgt nu de gelegenheid om zuiverder vast te stellen in welke mate er sprake is van arbeidsongeschiktheid. Tege lijkertijd wordt door de arbeidsbu reaus intensiever gezocht naar werk, dat voor de deel-invalide uitvoerbaar is. Volgens de GMD is nu al gebleken, dat de werkwijze voor het hele land uitvoerbaar is. Zoals bekend bestaan er ook plan nen om volledige WAO-ers van tijd tot tijd aan een herkeuring te onderwerpen om na te gaan of in de loop van de tijd de onmogelijk heid om te gaan werken is blijven voortbestaan. met man en kinderen neemt prinses Margriet, als beschermvrouwe van de koopvaardij, het van de schepen in ontvangst. BELFAST Een weekeinde vol met geweld, dat aan vier mensen het leven heeft gekost is gisteravond geëindigd in vechtpar tijen tussen jongeren, politie en Britse mili tairen in de katholieke wijk West-Belfast. Britse militairen vuurden plastic kogels af toen zij, na een mars van ongeveer 150 jongeren met benzinebommen en stenen werden bekogeld. Deze mars viel samen met een grote bijeen komst, waarop gewapende leden van het illega le Ierse republikeinse leger de menigte toespra ken. Vrijdag werd een Britse soldaat in het grensge bied met Ierland door een mijn gedood. Een an dere soldaat kwam om het leven toen hij, bij een brand in Belfast, tussen twee auto's be kneld raakte. In de Noordierse hoofdstad werd een burger gedood door een plastic kogel en een ander werd door onbekenden vermoord. In totaal zijn, behalve de vier gevallen doden, ook nog tweeëntwintig mensen gewond geraakt. OIRSCHOT In de Generaal-majoor De Ruyter van Steve- ninck-kazerne in Oirschot wordt zo veel vernield, dat er maan delijks een schadepost moet worden genoteerd van 10.000 tot 15.000 gulden. Zes mannen van de onderhoudsploeg hebben een volle dagtaak aan de reparaties. De militairen breken jonge boompjes af, schroeven asbakjes van de muren, laten schake laars en douchekoppen verdwijnen, leidingen worden kapotge- trokken en wastafels en plafondtegels worden aan barrels gesla- geh. Ook zus Carter op andermans kosten naar Midden-Oosten WASHINGTON Na de broer van president Carter van de Verenigde Staten, Billy, blijkt ook diens zuster, Ruth Carter Sta- pleton, op andersmans kosten een reis naar het Midden-Oosten te hebben gemaakt. Het Witte Huis heeft gisteren een bericht in het dagblad „Washington Star" bevestigd, dat de Californische zakenman Bamieh de reis van Ruth Stapleton heeft betaald. Wat zij precies in het Midden-Oosten heeft gedaan, is niet be kend. ROME Alle katholieke priesters en religieuzen moe ten Iran binnen een maand verlaten. Deze nieuwe en verrassende beslissing van 'de Iraanse geestelijke leider Khomeiny heeft de in Tehe ran werkzame Italiaanse Sa- lesiaan Don Picchioni zater dag doorgegeven aan het hoofd van zijn congregatie in Rome. In Iran werken ongeveer 150 katholieke priesters en reli gieuzen onder wie twintig Sa- lesianen uit Italië. Het is niet bekend of er zich ook Neder landse religieuzen in Iran be vinden, maar waarschijnlijk is dit niet omdat Iran geen mis siegebied is van Nederlandse Volgens de leiding van de Sa- lesianen hangt Khomeiny's be slissing samen met het feit dat de Italiaanse politie Iraanse demonstrerende studenten vasthoudt na een demonstratie op het St-Pietersplein. De Iraanse president Bani- Sadr heeft aan de Grieks-kat holieke bisschop Hilarion Ca- pucci beloofd dat er een com missie samengesteld zal wor den, die de problemen zal on derzoeken. De religieuzen zijn ook beschuldigd van spionage. Volgens mgr. Capucci is echter uit een Iraans onderzoek ge bleken dat deze aantijgingen geheel ongegrond zijn. De protesterende Iraanse stu denten in Rome weigeren net als die in Londen en Washing ton, hun paspoorten te laten zien voor een identiteitscon trole om na te gaan of zij ille gaal in het land verblijven. In Londen hebben de 68 gevan gen zittende Iraanse studenten de Britse politie ervan be schuldigd hen te hebben aan gevallen tijdens de anti-Ame rikaanse betoging welke twee weken gelden tot hun arresta tie leidde. Zij hebben inmid dels hun hongerstaking beëin digd. Zij kwamen tot dit be sluit nadat de Iraanse zaakge lastigde in Iran, Seyfollah Eh- daie een verklaring had uitge geven waarin mededeling werd gedaan van de gerechte lijke vervolging die de studen ten willen instellen. Een Brits Labour-lid heeft inrpiddels verzocht dat de Iraanse zaak gelastigde wordt uitgewezen, omdat hij zich bemoeit met za ken van de Britse justitie, (zie verder pagina 7). Nep-ontvoering in Eindhoyen houdt politie drie uur bezig EINDHOVEN De Eindhovense politie is gistermiddag drie uur in touw geweest om een einde te maken aan een „ontvoering" van vijf meisjes tussen de twaalf en vijftien jaar. Later bleek dat het om een plezierritje was gegaan. Een negenjarige jongen zag hoe een meisje van rond de twaalf jaar door een man een auto in werd „gesleurd". Vier andere meisjes zouden daarna onder dwang zijn ingestapt. De jongen noteerde een deel van het nummer, de kleur en het merk van de auto. De politie nam de getuigenis van de jon gen serieus. Die uur later bleek.dat de zoekactie onnodig was geweest, want de kinde ren werden door de „ontvoer der" gewoon thuis gebracht. Het bleek dat twee van de meisjes (zusjes) een afspraak hadden gemaakt met hun ge scheiden vader. Deze zou met zijn dochters en drie vriendin nen een rondritje maken. Bij de ontmoeting omhelsde hij een van zijn dochters. Door de getuige werd dat aangezien voor een poging het meisje de auto in te sleuren. Geen van" de meisjes had thuis iets van de afspraak verteld. Een impressie van het „admiraalzeilen" door vele tientallen plat- en rondbodems. om de werkzaamheden niet te bemoeilijken. De krakers heb ben zich aan die afspraak ge houden. De actie van de krakers, die met vijftien man een handje vol tenten opsloegen in de op gebroken weggedeelten ter hoogte van de Bijenkorf, ver oorzaakte zaterdag weliswaar enige opschudding, maar onge regeldheden deden zich niet voor. De politie stelde zich la- koniek op en kwam af en toe, even kijken. het sanitair gestolen DEN HAAG - Het Haagse kra kersvolkje, dat vrijdag moei zaam door de politie uit^ een kraakpand aan de Eikstraat was verdreven, heeft zaterdag middag zijn tenten opgeslagen in de Grote Marktstraat, die momenteel gedeeltelijk is op gebroken in verband met de aanleg van de Haagse stads verwarming. De politie heeft deze demonstratie toegelaten, op voorwaarde dat de „kam peerplaats" vanmorgen om acht weer ontruimd zou zijn

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1