Minneboo herovert titel Dr. Drees: Beel veroorzaakte tweede politionele actie Selecties RUGKLACHTEN MATHE PRONK NA JOG MIDDENSTAND DIPLOMA!!! VERKEERSONGEVAL Mendes wil doorfietsen Willy Teirlinck zorgt voor vierde Belgische ritzege UTRECHT De selecties voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan en op de weg (dames) zijn gisteravond in Utrecht bekendgemaakt. De selectie voor het wereldkampioenschap op de weg voor beroepsrenners kwam al eerder rond. De selecties zijn: Stayers amateurs: Minneboo (gangmaker Walrave), Pronk (Koch), Van Tol (Zijlaard), Groenewegen (Stakenburg). Stayers profs: Venix (Koch), Kos (Walrave), Rietveld (Van Duivenbode). Tandem amateurs: Veldt/Vrolijk. Puntenrit amateurs: Dorgelo, Kamerling. Achtervolging dames: Anne Möhlmann, Pe tra de Bruin (reserves Monique Kauffmann, Hennie Top). Sprint dames: Sandra de Neef, Truus van der Plaat (reserve Mieke Havik). Dames op de weg: Petra de Bruin, Hennie Top, Thea van Rijnsoever, Leontien van der Lienden, Hanneke Lieverdse, Wil Bezemer, Mary Barendrecht (reserve Els Gotschal). DOOR VERKEERDE INFORMATIE AAN KABINET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is de KVP-voor- man dr. L.J.M. Beel geweest, toender- tijd luitenant-gouvernenr-generaal in Batavia, die de tweede politionele ac tie (december 1948) in Nederlands In- dië heeft veroorzaakt Op een cruciaal moment heeft hij de regering in Den Haag (al dan niet opzettelijk) ver keerde informatie gegeven, waardoor hernieuwd militair geweld onvermij delijk werd; met het gevolg dat Ne derland internationaal werd gebrand merkt als agressor en tenslotte Indië moest opgeven. Dit onthult de nu 94-jarige dr. W. Drees, die ten tijde van de Indonesische kwestie minister-president was, in een zojuist verschenen boek over zijn leven („Drees" Wethouder van Nederland" door John Jansen van Galen en Herman Vuijsje; uitg. A.W. Sijthoff, priis 17,50). „De tweede politionele actie, dat is zo'n noodlottig misverstand geweest, dat is bij het krankzinnige af," aldus Drees. Het is voor het eerst dat hij volledig uit de doe ken doet, waarom hij en de andere socia listische bewindslieden dwars tegen de wens van de PvdA in, akkoord gingen met het hervatten van de oorlog. Dr. Beel, die overleed op 11 februari 1977, heeft zich over deze zaak nooit in het o- penbaar uitgelaten. De Nederlandse regering stond in die pe riode voor de beslissing of zij opnieuw tot de aanval moest overgaan tegen de Republiek, die Soekarno in Djokja een zijdig had uitgeroepen. Hoewel er een bestand van kracht was, overeengeko men op het Amerikaanse oorlogsschip Renville, gingen de troepen van Soekar no door met „moorden". Voor het kabi net was dat reden om tot de tegenaanval over te gaan. Ook de socialistische minis ters waren die mening toegedaan, maar zij veranderden van gedachten, toen er een reactie kwam van Hatta, minister president van de Republiek. ,Ik aan het bellen met de ministers, die ermee te maken hadden, maar ik kon die nacht niet de verzekering krijgen dat de order tot oprukken zou worden terug genomen. Tegen de volgende dag heb ik toen een vergadering van het kabinet belegd," aldus Drees. Daar bepleitten de socialisten dat er nog een nader ultima tum zou worden gesteld, dat een paar punten preciseerde. Binnen drie dagen zouden de Republikeinen een bevredi gend antwoord moeten geven. De meer derheid in het kabinet weigerde aanvan kelijk akkoord te gaan, maar zwichtte toen Drees met aftreden dreigde. „Daar waren ze toch diep verontrust over, hè. De internationale positie van Nederland zou onmogelijk worden als de socialisten, de minister-president incluis, zouden uit treden". Dr. Beel liet vanuit Batavia weten dat het ultimatum maar één dag zou mogen duren, omdat de troepen niet langer konden wachten. „We nebben generaal De Bruine nog bij ons gehad, en die zei: „Ze kunnen best wachten", zo weerlegt Drees de mededeling van de indertijd hoogste gezagdrager in Indië. Maar toen kwam het bericht van Hatta, dat hij ziek was en zeker de eerste twee weken niet kon antwoorden. Daarop riep Drees zijn kabinet bijeen voor één van de twee nachtvergaderingen uit zijn gehele pe riode als premier („om steeds met Indo nesië in contact te kunnen blijven"). „En daar belt Beel vanuit Batavia, dat Soekarno en zijn voornaamste ministers naar India zijn vertrokken! Er zou dus helemaal geen antwoord komen!", aldu3 Drees. Onder die omstandigheden meen de ook hij te moeten berusten in een nieuwe politionele actie. „Toen kon ik niet zeggen: Dan ga ik toch weg. Dat vond ik niet verantwoord gezien de hou ding van de Republiek, die zich onttrok aan het geven van een antwoord. Ik vond dat Nederland nu in zijn recht stond en dat als de premier aftrad, de re gering eigenlijk zelf uitsprak dat de actie onrecht was". De mededeling van Beel, zo bleek later, was echter niet juist. „Soekarno en de zijnen waren niet weg! Dat is de tragiek van het geval, waar ik niet aansprakelijk voor ben". Drees gaat er vanuit, dat Beel niet opzettelijk onwaarheid heeft gespro ken. „En het was, moet ik aannemen, niet uit de duim gezogen. Ik neem toch aan dat men eerlijk is geweest, eerlijk meende dat ze weg waren". Hij voegt er nog aan toe, dat de reis naar India inder daad in de bedoeling heeft gelegen. 4)at bleek uit een brief (van Hatta aan Neh- roe) „die Soekarno bij zich had toen hij in Djokja werd gearresteerd". Doordrukken Andere vooraanstaanden uit die periode zijn daar echter niet zo zeker van. Zo zegt Anak Agung, die premier was van de deelstaat Oost-Indonesië, dat Beel de opmars naar Djokja heeft willen door drukken. „Beel dacht: is Djokja eenmaal weg, dan is dat hele besef van een Repu bliek weg. En dan komen er wel mensen naar voren, met wie wij een interimre gering kunnen vormen. Hij meende dat de deelstaten achter Nederland zouden staan. Maar dat gold alleen voor een paar figuren zonder geloofwaardigheid. Ikzelf heb nog diezelfde dag met mijn kabinet ontslag gevraagd, omdat de mili taire actie mijn politiek van vreedzame overgang dwarsboomde en teniet deed". Hoewel de tweede politionele actie een militair succes was, leidde zij ertoe dat de positie Jan Nederland in Indië on houdbaar werd. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië voelden zich misleid over de termijn van het ultimatum en keerden zich in de Veiligheidsraad fel tegen Nederland: India entameert acties van de Aziatische landen en het NVV slaagt er niet meer in boycotacties door geestverwante vakbonden te voorko men. Zo kon het gebeuren dat koningin Juliana op 27 december 1949, aan het slot van de Ronde Tafel Conferentie, af stand moest doen van de souvereiniteit over de Oostelijke overzeese gebiedsde len. Terugkijken op de Indonesische kwestie is voor Drees geen plezierige zaak. „An deren hebben zich daarover meer geuit dan ik, maar ik ben waarachtig niet on gevoelig voor die dingen. Ik heb ver schrikkelijk geleden onder het feit dat er voortdurend slachtoffers vielen, daaron der ook zelfs mensen, die zich vrijwillig hadden aangemeld om Indonesië te be vrijden van de Japnners en dan sneuvel den in de strijd tegen Indonesië. Ik heb dat allemaal verschrikkelijk gevonden. Het is de kwelling geweest door mijn hele bestaan als minister heen". BINNENLAND/SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 i t a; gelegenheid. Nu ziin er wel, die êT vestigen op (of all people) Arie no< velt, de rebel van de Industrieboiy*1 die opeens bereid blijkt koopkrae1^ leveren ten bate van de werkgele}"" Maar bij alle jubel over deze als f"°l mezwaai gekenmerkte bereidve^1? wordt wel eens uit het oog verlcf»151 Groenevelt tegenover de inleverz0' koopkracht keiharde, contractueel be tref f ene. thoi legde garanties wenst arbeidsplaatsen en mee Weijers. fer moet brengen en voelen, ook de men sen aan de onderkant. Heel hard zegt hij: We moeten van de heilige koe van de koopkrachthandhaving af en als de wer kenden daardoor financiële mogelijkhe den verliezen dan moeten de niet-wer- kenden maar meezakken. Dus niet bijzon dere maatregelen treffen om voor de so ciale minima weer wat recht te breien, koppeling (van uitkeringen aan lonen) is koppeling. En als de werkenden vinden, dat ze zo langzamerhand genoeg solidari- teitsoffers hebben gebracht? Met bloedend hart maar toch keihard antwoordt Weijers: Dan staat het koppelingsstelsel op de helling. Anders gezegd: Dan ontkom je er niet aan de uitkeringen alleen te laten zakken. Dat ^ou dan nog niet voor vol gend jaar moeten gelden, maar wel in een later stadium. Geen blijde boodschap dus, meer een schot voor de, boeg, waarop wel behoorlijk tegenvuur zal worden geleverd. Ook wel een opmerkelijke boodschap, want juist het.CDA heeft zich tot voor kort sterk ge maakt voor handhaving van de koop kracht van de laagstbetaalden. Tegenvuur van regeringspartner VVD behoeft niet verwacht te worden; de liberalen leiden uit de economische signalen voor volgend jaar ook af, dat niemand kan worden ont zien, ook de laagste inkomens niet. De vraag is, hoe de vakbeweging zal rea geren. Haar opstelling is nog hoogst onze ker. Ze heeft zich in de afgelopen jaren redelijk gematigd opgesteld, hoewel niet matig genoeg om een loonmaatregel voor 1980 te voorkomen, maar ze heeft daar ei genlijk een beetje spijt van omdat ze er geen effect van heeft gezien op de werk- meesturen van ringen. En dergelijke contracten rel. van werkgeverszijde nog niet rra kend worden. De ommezwaai vaP1 nevelt is, op het eerste gezicht niet zo geweldig, want via eerder1* de arbeidsplaatsenovereenkomstef*n hij iets vergelijkbaars bereiken. Eiie z leveren van koopkracht mag in i band worden gezien als een stapj»f>e€ doen om later verder te kunnen si"61 Juist de industrie en daarmee AriJe" krijgen wat de werkgelegenheid* d de zwaarste opdoffers. -e& Er is nog een andere zaak, waf*ar Weijers zwaar verzet mag verwere Dat is de kwestie van het gezinsiir56 Het gaat er dan om, dat het ene g<we moet stellen met één inkomen, teri andere familie meerdere inkomend Daarmee kan ik niet leven, zegt P0€ daar zit iets scheef, daaraan m<jjn 1 worden gedaan eventueel via bee heffing. PvdA-leider Joop den Ui Y' onlangs ook al zoiets gezegd en met name de feministen in het^k' gejaagd. En ook fractieleider Kocar[ kerk van de VVD ziet dit als eeif J draaien van de klok, want we zijijj?e gewekt bezig met de gelijkberec"1® van man en vrouw, met het indivi<°" ren van inkomens. Alle mensen eeP- oké, zegt Rietkerk, maar waarom ihe ene gezin een zwaarder offer vrafl33 van het andere f". ref Ongetwijfeld zullen de ministers or 3 kele dagen, als ze terugkeren van FJ tie, de weergave van verschillend» tingen op hun tafel vinden als ze jfe nieuw zetten aan het opstellen vair33 groting van 1981. Welke oplossirle ook kiezen om volgend jaar uit dl1 ciële problemen te komen, het is bij63 zeker, dat iedere Nederlander een moeten laten. En voorzover er nogf01' re mogelijkheden tot bezuinigen - zullen de politici, die menen dati gend jaar wel eens kabinetsformauk den kunnen worden, zich deze voA geluiden moeten aantrekken, wanA de begroting voor volgend jaar rM beurt krijgt men stellig op het bij het opstellen van een nieuw regi gram. De huidige recessie houdt i namelijk niet op, dat is een ding dal Mondennge cursussen van de officiële LM.O.-Middenstandsavondscho te Leiden. Opleiding voor het middft standsexamen 1981-1982. I I Twee avonden van 2 1/2 uur C per week. fa De school heeft RijkssubsicL schoolgeld voor 200 uur fa slechts 175,- per cursusjaar^ Geen toelatingseisen voor beginnersklas (examen 19fift; Dus iedereen - ongeacht de left! tijd - met basis (lagere) schele vooropleiding is welkom! De lessen beginnen al woensdi 20 augustus 1980. De 1-jarige repetitieklas vi „teleurgesteiden". Inlichtingen en inschrijving maandag t/m vrijdag van 9.. 17.30 uur, Herengracht 4, Leidén tel. 071-130660. Tevens informatie over de nieuj^ cursus ondernemersopleiding de detailhandel voor ijzerwaren gereedschappen!! Nederlanders Peter Zijerveld en Peter Winnen. Met ruim twee minuten voorsprong op het peloton arriveerde de groep in Baden-Baden, waar Teirlinck zich de snelste toon de in de eindsprint voor zijn landgenoot Willy de Gheest. Bernard Hinault, voor veel geld aangetrokken voor de Ronde van West-Duitsland, maakt er een trainingsritje van. Algemeen klassement: 1. Braun (Wdl) 22 uur 29 min 2. Knudsen (Noo) op 4.16; 3. (Ita) op 4.50; 4. Lejarreta (S l 6.31; 5. Den Hartog (Ned) op f Wilmann (Noo) z.t; 7. Kehl (Wi 8. Teirlinck (Bel) op 13.10; 9 (Spa) op 13.28; 10. Schmutz 13.38; overige Nederlanders: 14 1 veld op 14.46; 16. Winnen op 28. Maessem op 16.40; 35. VaD z.t.; 64. Van Houwelingen op 65 Havik z.t.; 73. Van Kat* 42.06; 80. Van Dongen op 42.5 Ig Van Tilborg op 46.59. DEN HAAG Het was geen plezieri ge boodschap, die het CDA-kamerlid Steef Weijers deze week via een inter view de wereld inzond. Vaak genoeg hebben we van vele kanten kunnen ho ren, dat we er in de economie belab berd voorstaan en dat er offers zullen moeten worden gebracht. Dat wordt al jarenlang geroepen. Maar in de prak tijk vertaalde men dan ,het begrip of fers aanvankelijk veelal in het er niet meer op vooruitgaan. In een later sta dium ging men in de discussie een klein stapje verder terug door te stel len, dat althans de mensen tot aan het modaal-inkomen (zeg zo'n 32.000 gul den) in koopkracht gelijk zouden moe ten blijven en zelfs de mannen en vrou wen van een nog hardere lijn wilden in elk geval de minima sparen. En nu zegt Weijers, dat niemand gespaard kan worden. Weliswaar is ook Weijers zo op het eerste gezicht slechts een ihdividu met een me ning, maar dat individu is dan toch maar voorzitter van de commissie sociale zaken van zijn fractie en ook nog eens van de kamercommissie voor ambtenarenzaken en daardoor krijgen zijn woorden meer gewicht. Men mag aannemen, dat ze een bredere opvatting in de politiek, althans in zijn fractie weergeven. Dat teruggaan in koopkracht moet niet gebeuren via een nieuwe loonmaatregel, vindt Weijers, want wat er tot nu toe in nieuwe cao-afspraken voor 1981 is afge sproken is niet onverantwoord. Trouwens ook het kabinet heeft al aangekondigd, dat een nieuwe loonmaatregel niet te ver wachten valt. Wat dan wèl? Weijers zou de prijscompensatie willen beperken door de stijging der energieprijzen niet te ver goeden. Dat hakt meteen ip op de loon kosten en de koopkracht, niet alleen voor 1981 maar ook voor latere dagen. Zo'n maatregel werkt op alle loonniveaus door, ook, vanwege de koppelingsmechanismen, op de uitkeringen, eveneens op de ambte narensalarissen. Dat geeft het kabinet lucht, want een goed deel van de uitkerin gen en de ambtenarensalarissen moeten uit de staatskas komen. Maar ook Weijers weet drommels goed, dat voor de vakbe weging de „automatische volledige prijs compensatie" een heilig goed is; ze ging al eens de barricaden op om haar te behou den. Toch maar proberen, denkt Weijers, want bij afwijzing krijg je een legitimatie voor andere ingrepen. Ingrepen bij de werknemers, wel te verstaan, want de werkgevers hebben volgens hem „nog maar weinig in de knip". En dan denkt Weijers aan verhoging van de sociale premies of aan het opheffen van de belastingaftrek van die premies. Wat dit betreft heeft hij nog geen keuze gemaakt, maar wèl staat het voor hem vast, dat iedereen een solidariteitsof- LISSABON De organisatoren van de open wielerronde van Portugal (zowel ama teurs als beroepsrenners) hebben gisteren besloten de vierde etappe van Guimaraes naar Mondim de Bas to te annuleren. De re den van de annulering was dat de Portugese coureur Fernando Mendes wilde starten, ter wijl hem juist wegens het niet komen opda gen bij de dopingcontrole een startverbod was opgelegd. Mendes, die tussen 1972 en 1977 deelnam aan onder andere de Ronde van Frankrijk en de Ronde van Portugal in 1974 won, werd woens dag door de commissarissen uitgesloten. Men des, die tevens ploegleider was van zijn eigen formatie, trok zich echter niets van het besluit aan en volgde donderdag, ondanks het verbod van de koersdirecteur, de derde etappe. Gisterochtend stond de Portugees weer aan het vertrek voor de vierde etappe. Zijn ploeggeno ten en enkele tientallen toeschouwers hebben geprobeerd de zaak in het honderd te laten lo pen. Dat lukte hen aardig. De chaos aan de start verdeelde het peloton in twee stukken, waarop de organisatoren besloten de vierde etappe te annuleren Ieder jaar verzieken dopingsproblemen het grootste wielerevenement van Portugal. Vorig jaar werd de winnaar, Marco Chagas, na de aankomst gedeklasseerd wegens een positieve uitslag op een dooingscontroïe. BADEN-BADEN Willy Teirlinck heeft gisteren voor de vierde Belgische ritzege in de ronde van West-Duitsland gezorgd. Alleen de proloog le verde winst op voor een ren ner uit een ander land, de noor Knut Knudsen. De West duitser Gregor Braun voert met ruime voorsprong op de favorieten de algemene rang schikking aan. Ook in de vierde etappe was het Braun, die de aandacht op zich vestigde. Met de Zweed Tommi Prim en zijn landge noot Horst Schütz zette hij na 140 kilometer de achtervolging in op de Zwitser Daniel Mul ler, die reeds lange tijd alleen aan de leiding reed. Muller werd ingelopen en Schütz moest afhaken in de kopgroep, waarna het duo BraunPrim, de nummers één en drie in het algemeen klassement, nog een tijdje doorgingen. Vijftien kilo meter verder werden ook Braun en Prim achterhaald. Pas toen alleen Prim en Braun vooruit waren, kwam er een. lauwe reactie van het peloton.. Het tweetal ging ook niet echt door, zodat het peloton na 180 kilometer weer compleet was. Twintig kilometer voor het einde ontstond een kopgroep van tien renners, onder wie de UTRECHT In de kille Gal- gewaard, waar zomaar 1500 toeschouwers op de achtervol ging tussen Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper waren afge komen, heeft Gaby Minneboo zijn nationale stayerstitel bij de amateurs vrij gemakkelijk veroverd. De „eeuwige" ama teur uit Heenvliet, houder van drie wereldtitels, leidde ach ter Bruno Walrave van start tot finish in de koers over vijftig kilometer. Titelverdediger en wereld kampioen Mathe Pronk was slechts in staat de tweede plaats te verdedigen. Geen en kele keer deed hij een aanval op Minneboo. Dat was de schuld van een onvoorzichtige automobilist gistermorgen in de buurt van Den Helder. Pronk stond bij een stoplicht, toen de motor van zijn auto af sloeg. Hij kreeg het ding niet meer aan de praat. Terwijl hij aan de contactsleutel draaide werd zijn auto van achteren geramd. De wagen was total- loss, Pronk klaagde over rug pijn. Hij droeg in het kam pioenschap een grote warmte- pleister, maar die hielp slechts ten dele. Theo van Tol legde verrassend beslag op de derde plaats in een koers, die de saaiste van de laatste tien jaar mocht heten. Het enige aar dige was de manier waarop marathonschaatser Co Giling zich weerde in zijn tweede wedstrijd achter de motoren. De „karakterrenner" werd vijfde, bepaald niet onverdien stelijk. Roy Schuiten bleef kampioen bij de profachtervolgers. Hij versloeg Herman Ponsteen, zijn vaste en enige rivaal in de Nederlandse kampioenschap pen. Wereldkampioen Bert Oosterbosch had geen zin in de koude Galgewaard. Hij mag toch wel naar Besan^on. Schuiten en Ponsteen hadden ook geen trek, zeker niet meer toen zij hoorden dat Zoete melk en Kuiper een demon stratie-achtervolging kwamen rijden. „Laat zij met ons mee doen", riep Schuiten gesteund door Ponsteen. Beide „echter" achtervolgers wilden de titel strijd boycotten. „We gaan naar huis Roy", zei Ponsteen. De KNWU riep beiden een halt toe. „Als jullie het kam pioenschap van Nederland niet rijden, gaan jullie ook niet naar het wereldkampioen schap",. Dat dreigement sneed hout. Ponsteen en Schuiten deden hun plicht op het koude beton zonder tot wereldtijden te komen. Schuiten won in 6.22,32 tegen Ponsteen, die vijf kilometer in 6.25,30 aflegde. Anne Möhlmann behield haar titel achtervolging bij de da mes. Dit jaar had ze concur rentie van Keetie van Oosten niet meer te vrezen. Möhl mann was veruit de beste. In de halve finales tegen Moni que Kauffmann forceerde zij niets, om in de finale Petra de Bruin, de wereldkampioene op de wegm afgetekend te ver slaan in de gezien de omstan digheden uitstekende tijd van 4.07,28. Joop Zoetemelk was gisteravond opnieuw te sterk voor Hennie Kuiper. Het betrof ditmaal een de monstratie achtervolging in het Utrechtse stadion Galgewaard. Annie Möhlmann, de kersverse na tionaal kampioene op dit onderdeel bij de dames, verzamelt handtekeningen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8