Boeket rozen alibi pan Aff atigato Leger zet eigen mensen aan tot smokkel' Ontsnapping uit Mesdagkliniek wordt onderzocht Onderzoek naar "ndere inning -an alimentatie Krakers willen niet meer praten uueer reneral Motors ou zwijgen over Mankementen Ierse hotelbrand: mogelijk aanslag Bedrijfsleven in spanning over Arabische druk Herstel centrale Harrisburg duurder Koningin reikt prijzen uit aan winnaars zeilrace ^NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 AMSTERDAM De krakers van de luxe appartementen aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade zijn niet van plan volgende week met B en w. van Amsterdam te gaan praten over de toekomst van de gekraakte appartementen. Zij willen slechts praten „zon der voorwaarden vooraf", maar het gemeentebestuur heeft de krakers uitgenodigd met de mededeling dat de ont ruiming van de panden geen onderwerp van gesprek kan zijn. Volgens de krakers is de voorgestelde vordering van de appartemnenten door de ge meente niets anders dan een voorwendsel om een „bikkel harde ontruiming door de poli tie" mogelijk te maken. Geldloper gewond bij overval ENSCHEDE Bij een overval in Enschede is gisteravond om streeks tien uur een geldloper gewond geraakt. Hii werd door twee mannen overvallen toen hij geld naar een bankkluis in de' binnenstad wilde brengen. De overvallers hebben een nog onbe kende som geld meegenomen. De politie is een grootscheepse speuractie begonnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse le ger in West-Duitsland zet dienst plichtige militairen die daar gele gerd zijn, aan tot smokkel. Dat is de mening van voorlichtingsofficier majoor Hemelaar van het Neder landse leger in Seedorf over de ver plichting van dienstplichtige mili tairen, die in belastingsvrije win kels in West-Duitsland inkopen doen, aan de Nederlandse grens in voerrechten te betalen. Deze regeling gaat niet op voor beroepsmilitairen. Zij kunnen indien zij een jaar of lan ger in West-Duitsland gelegerd zijn de ingekochte belastingvrije spullen zonder meer naar Nederland meene men. „Eigenlijk is het inconsequent, we zet ten de mensen aan tot smokkelen", al dus majoor Hemelaar in het blad Twin tig van de Vereniging voor dienstplich tige militairen (VVDM). Een woord voerder van het ministerie van defen sie in Den Haag zegt deze uitlating te „betreuren". Oorzaak van het onderscheid tussen beroepsmilitairen en dienstplichtigen is een NAVO-regeling. Deze regeling is bedoeld om het verblijf in het buiten land voor militairen wat aangenamer te maken. Zij geldt alleen voor beroeps militairen. Dienstplichtigen vallen er niet onder, alhoewel zij wel in de win kels, waar de produkten gemiddeld 30 procent goedkoper zijn dan in ons land, kunnen kopen. De winkels zijn echter veelal overdag geppend wanneer het dienstplichtigen verboden is in de win kels te komen. Soldaten mogen wel tot een bedrag van 110 belastingsvrij pro dukten in ons land invoeren. Daarnaast mogen nog belastingvrij een fles drank, 50 gram parfum en 100 sigaretten mee genomen worden. Al met al geen voor delen om over naar huis te schrijven, aldus de VVDM. Op het ministerie van defensie wijst men erop dat dienstplichtigen erop ge wezen worden dat als zij in de belas tingvrije winkels kopen (waar vooral electrische apparaten, fietsen, fornui zen, radio's en grammofoonplaten wor den verkocht) zij maar voor 110 in Nederland mogen invoeren. „Er zijn mensen die zich daar niet aan houden", aldus de woordvoerder van het minis terie. |n onze correspondent Jan Drummen) CE Het alibi van Marco Affatiga- jestaat uit een boeket rozen en van t rozen zal het afhangen of de ver- fa te van de bomaanslag in Bologna aan 79 personen het leven gekost ft, terecht zal staan. Inmiddels ft de Italiaanse anti-terreurpolitie iele agenten naar Duitsland, Spanje Frankrijk gestuurd op zoek naar e andere verdachten: Clemente Gra- ki, stichter van „Ordine Nuovo", en [ano delle Chiaiae, stichter van ranguardia Nazionale". atigato had zaterdag 2 augustus niet rerkt en dit verhoogde de verdenking in hem, mede omdat hij aanvankelijk h alibi scheen te hebben. Als het even- waar is dat hij zaterdagmorgen voor Engelse vriendin een ruiker rozen op rermaarde bloemenmarkt van Nice ge- ht heeft, zou deze galante geste hem estvermoedelijk van schuld of mede- ntigheid aan de terreurdaad vrijspre- Kump, die vrijdagmiddag uit Londen in Nice aangekomen was om enkele dagen met Aff atigato door te brengen! heeft de koop van de rozen bevestigd. Men zoekt nu naar de bloemenkoopvrouw die van haar kant zou kunnen bevestigen dat haar klant Marco Affatigato was. Deze ver klaarde verder in een drukke voetgan gersstraat in Nice met zijn vriendin een consumptie gebruikt te hebben en daarna in een wisselkantoor geld omgezet te heb ben. Drie vrienden van hem hebben be vestigd dat hij zich zaterdag in Nice be vond. Zijn ouders zijn vrijdagavond in Nice aangekomen en hebben verklaard dat hun zoon zaterdag 2 augustus twee maal vanuit Nice opgebeld had en had verklaard dat de aanslag van Bologna hem vermoedelijk in de schoenen gescho ven zou worden. Hij had zijn ouders ge vraagd contact op te nemen met de politie van Lucca. In de vroege avond had hij an dermaal gebeld om zijn ouders npg eens van zijn ongerustheid te overtuigen. Intussen bevindt Affatigato zich in de ge vangenis van Nice waar hij gedetineerd zal blijven tot zijn eventuele uitlevering. Hii heeft verklaard nimmer een wapen gehanteerd en evenmin ooit aan een ter roristenactie deelgenomen te hebben. Het feit, dat de Italiaanse politie ervan op de hoogte was dat hij in Nice, verbleef, en dat de Fransen te kennen gegeven hadden dat Affatigato hun niet interesseerde, zou als een indirect bewijs kunnen worden aangezien van het vermoeden dat hij slechts tot de theoretici van de fascistische beweging behoorde. De uitleveringsprocedure kan niet begin nen alvorens het officiële verzoek daartoe van de Italiaanse regering via de diploma tieke weg ih Parijs ingediend is. Affatiga to zal daar dan binnen acht dagen terecht moeten staan, maar de beëdigde vertaling van al de betrokken documenten kan drie tot vier weken in beslag nemen en in af wachting daarvan kan de gearresteerde voorlopig op vrije voeten gesteld worden. (SHINGTON De handelscommissie van de Ameri- mse regering, de Federal Trade Commission (FTC), ft General Motors ervan beschuldigd dat zij heeft ver- (nd haar klanten op de hoogte te brengen van mogelijke tikementen aan motoren en versnellingen van tenminste r miljoen personenauto's. motorische mankement •eft voortijdige slijtage van jiokkenas van de V8-moto- ivan 2 en 2,5 liter, die in Amerikaanse modellen i GM worden gebruikt. Ge- los daarvan staat een ge it aan de automatische Ismissie THM-200 die in pnoeg alle personenauto's I de fabriek zit. Het verhel- j van deze storing kostte is zeshonderd dollar en in hmige gevallen moest de imeer dan één keer gere- reerd -worden, aldus de >r het niet goed functione- van de transmissie heeft commissie meer dan vijf honderd klachten ontvan- Bij het Amerikaanse cen- voor autoveiligheid zijn eens tweeduizend klach- binnengekomen. uit een nader in te stellen Srzoek blijkt dat de klach- juist zijn kan de FTC de Ischappij dwingen de hui- I en toekomstige eigenaars ihaar auto's daarvan op de Jte te brengen door middel advertenties of persoonlij- !f irieven alsmede door offi- f veranderingen aan te igen in handboeken en [elijke. Zo nodig kan de Iter worden ingeschakeld jde maatschappij te dwin- i tot schadevergoeding, al- !de FTC. fcnici van de commissie van mening dat het pro- in met de automatische helling zich in veel geval- niet zou hebben voorge- als een zwaardere bak I toegepast. De twee auto- in die GM in haar auto's uwt ziin volgens de fa it gelijkwaardig. Volgens >TC is dat niet zo en had baar kl B^tzaam i DUBLIN De politie houdt werk is van Noordierse terro- kilometers van de plaats waar rekening met de mogelijkheid risten. De brand heeft aan tien vorig jaar lord Mountbatten en dat de brand die gisternacht in mensen het leven gekost. drie anderen bij een bomaan- de Ierse plaats Bundoran een slag op een jacht werden ge- hotel in de as heeft gelegd, het Het hótel staat slechts enkele dood. Betoging Iraniërs Vaticaanse veiligheidsfunctio narissen hebben een tiental Iraanse betogers, die zich had den vastgekled aan een poort van de St. Pieter, verwijderd. Zij wilden de paus om steun voor hun landgenoten die o.a. in groot-Brittannië gevangen worden gehouden. Ook eisten zij de „bevrijding" van Jeruza lem. (Vervolg van de'voorpagina) DEN HAAG Goede betrekkingen met de Arabische wereld zijn voor Nederland van groot belang, omdat bijna de helft van van onze ruwe olie uit deze landen afkomstig is. Saoedi-Arabië levert eenderde deel, terwijl een kleine tien procent komt uit landen als Koeweit, Irak, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten. Al deze landen behoren tot het achttal dat zich achter de dreiging met het verbreken van de diplomatieke en economi sche betrekkingen heeft geschaard. Het restant van onze behoef te aan olie wordt gedekt door Nigeria (25 procent), Iran en de Noordzee. Maar de Arabische landen ziin ook nog in een ander opzicht van belang voor ons land en wel vanwege hun opdrachten aan ons bedrijfsleven. De Hollandse Betongroep, Volker-Stevin, Bos Ka lis, Philips voeren momenteel grote werken uit in het Midden- Oosten." Daarnaast zijn er nog zo'n vijfhonderd middelgrote on dernemingen, die veel exporteren naar Arabische afnemers. Deze bedrijven hebben zich verenigd in de Nederlandse Export combinatie (NEC), waarvan directeur Middelkoop wel een poli tiek standpunt wil innemen. Naar zijn mening moet de regering steun zoeken bij de partners in de Europese Gemeenschap. Zou dat mislukken, dan dient zij toe te geven aan de wens van de Arabische staten, opdat Nederland niet alleen geconfronteerd wordt met een boycot. Alle andere EG-landen hebben hun am bassade in Israël in Tel Aviv. Naast zeven Zuidamerikaanse lan den is Nederland het epige land met een diplomatieke vertegen woordiging in Jeruzalem. Horst Mahler komt vrij BERLIJN De voormalige advocaat en juridisch adviseur van de Baader Meinhofgroep Horst Mahler zal volgend weekeinde (17 augustus) op vrije voeten worden gesteld. De justitiële autoriteiten in West-Berlijn hebben hem de rest van de veertien jaar ge vangenisstraf, waartoe hij in 1970 veroordeeld werd, kwijt gescholden. De afgelopen twee jaar mocht Mahler, thans 44 jaar oud, regelmatig met ver lof. Vorig jaar werd hij in een open strafinrichting geplaatst Aquarel met handtekening van Hitier LONDEN Een aquarel met de ondertekening „A. Hitier, 1911" heeft deze week bij een veiling in het Britse Penzance 320 pond (circa 1400 gulden) opgebracht. De koper, een Ita liaanse kunsthandelaar, is van oordeel dat de aquarel, een ge zicht op een Oostenrijks dorp, van de hand is van de Führer. De veilingmeester sprak van een lelijk en mislukt werk. Volgens hem zijn de schadu wen zo aangebracht dat er twee zonnen moeten zijn ge weest. „Maar met Hitler is al les mogelijk", aldus zijn com mentaar. VVD: Pelle Mug geen wethouder AMSTERDAM De WD- fractie in de Amsterdamse ge meenteraad is van mening dat Pelle Mug, fractieleider van de PvdA in de Amsterdamse raad, geweten moet hebben dat hij illegaal woonruimte onttrok aan distributie. Hij moet op de hoogte geweest zijn van de maatregelen die de ge meente heeft genomen om een van de grootste problemen in de stad, de woningnood, op te lóssen, aldus de fractie, die meent dat Pelle Mug hét aan zien van de hele gemeenteraad heeft geschaad. Hem kiezen als wethouder en zelfs zijn lid maatschap van de raad zal grote schade berokkenen aan de stad, aldus de woordvoer der van de VVD-fractie. Baker verklaart Reagans politiek voor NAVO BRUSSEL Howard Baker, leider van de Republikeinse fractie in de Amerikaanse Se naat, heeft in Brussel voor de NAVO de opvattingen van Ro nald Reagan, de Republikeinse kandidaat voor het Witte Huis, over defensie en tyet westers bondgenootschap verduide lijkt! Volgens Baker is zijn partij niet tegen wapenbeper king, maar wil de partij haar beleid wel bieren op Ameri kaanse militaire superioriteit. Over een heropening van de onderhandelingen over SALT- II is nog geen beslissing geno men, en evenmin of SALT-II helemaal moet worden ge schrapt. Baker maakt een ron dreis van acht dagen door Eu ropa. justitie stelt, via de afdeling TBR in de Mesdagkliniek te Groningen, een onderzoek in naar de manier waarop een 23-jarige patiënt uit de Op het ministerie neemt men de zaak hoo£ op aangezien het de eer- ste keer is dat iemand uit de kli niek zelf is ontsnapt Op basis van de uitslag van het onderzoek zul len nadere maatregelen in de Mes- tiënt is ontvlucht door het doorza gen van enkele tralies. De ontsnapping is de vierde in korte tijd uit de kliniek. Eerder onsnapte een patiënt van het voetbalveld (dit kliniek heeft kunnen ontsnappen, dagkliniek worden bezien. De pa- gebeurde ook in 1979 al eens) en gin gen twee andere gedetineerden er „Het niet meer geven van begeleide vandoor tijdens begeleid verlof. Dit verloven heeft geen zin. Die vinden gebeurde dit jaar nog niet eerder. De pas plaats na veel gesprekken en een woordvoerster van het ministerie interne afweging. Gaat iemand er noemde ook deze gevallen ernstig, dan toch vandoor dan heb je de zaak maar men neemt vooral de ontsnap- gewoon verkeerd ingeschat", aldus ping uit de kliniek bijzonder hoog op. de woordvoerster. i (Van onze parlementaire redactie) p HAAG Ia opdracht van minister De Ruiter (justi- 15 gaat een commissie onderzoeken of alimentatie na een (scheiding kan worden geïnd door een overheidsorgaan ja, door welk orgaan.^ De achtergrond van deze op- Jht is dat er vaak psychische spanningen ontstaan als ■Olg van de contacten op financiëel gebied tussen ge we iechtgenoten. De Tweede Kamer had vorig jaar om een lelijk onderzoek gevraagd, door aanvaarding van een Je van mevrouw Korte-Van Hemel (CDA). Jn het einde van dit jaar zal een interdepartementale werk- "fP advies uitbrengen over de vraag of de duur van de ali- Itatie via de wet beperkt moet worden. De Ruiter voelt daar 'voor, maar vreest tegelijkertijd dat zo'n regeling een verho- van de rijksuitgaven tot gevolg zou hebben. Dit omdat veel wen, die geen alimentatie (meer) krijgen, een beroep moe- ioen op de Bijstand. Op het departement van justitie wordt lenteel ook bestudeerd of er nieuwe normen moeten komen de rechter bij de vaststelling van de hoogte van de alimen- aldus de minister in een toespraak bij de installatie van de we commissie, die onder voorzitterschap staat van prof. Be- nte. luiter is er overigens zelf nog niet zo van overtuigd dat er ging moet komen in de inning van alimentatie, al vindt hij 'hoefte daaraan „invoelbaar". Maar volgens hem staat daar [lover dat het departement tegenwoordig weinig klachten iken omtrent de inning en uitbetaling van alimentatiegel- Ook vindt de bewindsman het bemoedigend dat in de prak- veel alimentaties ten behoeve van de kinderen buiten de I voor de Kinderbescherming om rechtstreek aan de moe- oogdes worden betaald. HARRISBURG De Pennsylvania, gaat reparatie van de on- tweemaal zoveel kosten klaar geworden kern- als aanvankelijk was centrale in Three Miles geschat. Bovendien gaat De maatschappij die de centrale exploiteert wil de kosten van herstel, nu geschat op 855 mil- Island bij Harrisburg in de reparatie twéeënhalf joen dollar (1,7 miljard de Amerikaanse staat jaar langer duren. gulden) omslaan over energieverbruikers in het hele land. Men ver wacht dat de ontsmet ting pas in 1985 voltooid zal zijn. De totale kos ten van het ongeluk, in clusief die van vervan gende energievoorzie ning, kunnen oplopen tot ruim 5 miljard dol lar. AMSTERDAM Koningin Beatrix heeft gisteren in de Amsterdamse Nieuwe Kerk de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de zeilrace De- nemarken-Nederland, die voorafging aan Sail '80. Ruim honderd schepen, waaronder de befaamde windjammers, hebben aan de door storm getroffen race deelgenomen. De race begon op 1 augustus bij Kaap S ka gen en zou officieel op 4 au gustus bij het REM-eiland hebben moeten eindigen. Al leen de Britse Dasher lukte het op tijd aan te komen. Van de overige schepen werd toen de positie opgeno men. In de A-klasse, de grote sche pen, werd de eerste prijs ge wonnen door het Poolse oplei dingsschip Dar Pomorza, dat eveneens een door alle kapi tein van de deelnemende sche pen ingestelde prijs won voor de deelnemer die het meest gedana heeft voor de interna tionale vriendschapsbanden onder de deelnemers. Konin gin Beatrix overhandigde de Cutty Sark,Trophy aan gezag voerder Wielkiel. Ook het deelnemende Chi leense schip Blanca Estella kreeg een prijs. Tegen de komst van dit schip naar Ne derland zijn protesten geuit, ondermeer door de Chili-be- weging in Nederland. Verte genwoordigers van die organi satie stonden gisteren met spandoeken langs de route waarlangs de bemanningsle den van de zeilschepen naar de Nieuwe Kerk paradeerden. Er liepen delegaties mee uit veertien landen. Koningin Beatrix heeft kennelijk moeite met de zware trofee Cutty Sark voor de Pool se kapitein Wielkiel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7