Brandende vragen blussen met 120.000 pagina's BOLLEBOOS HIKT BINNEN LUTTELE SECONDEN STROOM VAN INFORMATIE 01 Gaston Thorn vecht tegen Toren van Babel PTT STAF PROE MET VIDIT BRUSSEL De Luxemburger Gaston Thorn, die met Ingang van 1 Januari de Engelsman Roy Jenkins opvolgt als voor zitter van de Europese Commissie, heeft zich op bijzonder glad ijs begeven door te zeggen dat de E-uropese Gemeenschap het taalprobleem uit de hand laat lopen. „Als het niet snel wordt aangepakt, lijkt de Europese Gemeenschap weldra op de Toren van Babel", zo liet Thorn weten toen hij het probleem aan de orde stelde. Zelfs de meest Inschikkelijke landen ko men In het geweer als de taalkwestie aan de orde wordt gesteld. BIJ de Gemeen schap staat taal gelijk aan politiek. Taal valt niet los te denken van de denk- en handelwijze van een volk en in de EG laat taal dan ook overal zijn invloed gelden. Op dit moment zijn er zes officiële talen in de Europese Gemeenschap: Frans, En gels, Duits, Italiaans, Nederlands en De Viditelproef duurt een jaar. Daarna valt het besluit of Nederland een openbare Viewdatadienst krijgt, waarop iedereen zich dan kan abonneren. Er staan onderzoeken op stapel om die beslissing straks stevig te onderbouwen. Zo zal het komend jaar wor den gekeken naar de maatschappelijke ge volgen van Viditel, naar de invloed op ande re media en naar een vuist vol andere as pecten van organisatorische, juridische, technische en financiële aard. Naar goed vaderlands gebruik is een stuur groep gevormd die tijdens het experiment het roer in handen houdt. De groep weet nog niet of Viditel op de proefvaart klippen tegenkomt die vlak onder het oppervlak of achter de horizon oprijzen. „Vast staat slechts dat de maatschappelijke behoefte aan relevante informatie in snel tempo toe neemt en dat deze behoefte in alle sectoren van de maatschappij overheid, bedrijfsle ven, particulieren valt waar te nemen". Dat staat in het eerste tussenrapport van de stuurgroep. Leergierig Cijfers over onze voortdurend groeiende leergierigheid zijn er ook. De gemiddelde Nederlander zit tien keer per week te sprin gen om een informatie. Die kan variëren van een heel alledaagse, als bijvoorbeeld de lot- tocijfers, tot heel diepzinnige zaken. Om die brandende vragen te kunnen blussen, grijpt de Nederlander naar zijn krant of weekblad (in 27% van de gevallen), snuffelt hij In nas lagwerken (16%) of vraagt het aan vrienden of bekenden (14%). In 66% van alle gevallen heeft dat speur werk succes en komt een glashelder ant woord boven water. Bij bijna een kwart van alle vragen zijn de informatiebronnen alleen maar in staat om een deel van de dorst naar kennis te lessen. In iets meer dan 10% van de gevallen blijft de naald in de hooi berg onvindbaar. De overgrote meerderheid van de mensen die over dit soort zaken door PTT-onderzoekers aan de tand is ge voeld, is ervan overtuigd dat Viditel op de meeste van hun vragen het antwoord weet. In die Viditelzee van kennis kan ook de ge wone man gemakkelijk zwemmen. „Binnen een kwartier bent u vertrouwd met uw com puter via het telefoonnet", meldt een PTT- brochure' trots. Een kind kan de was doen. Dat is ook de ervaring van Sam Fedida, de geestelijke vader van Viewdata die onder de parapluie van de Britse PTT het nieuwe sy steem ontwikkelde. „Tijdens een eerste o- penbare demonstratie in 1975 in de hal van het Londense Heathrow hotel liepen tussen de gasten ook kinderen van acht tot tien jaar rond. Zij pakten de toetsenpaneeltjes die aan de tv-ontvangers vastzaten en be gonnen met het Viewdatasysteem te spelen. Zij hadden er geen enkele moeite mee. Dat was het mooiste compliment dat ik kon krij gen: ik zag, dat ik het informatiesysteem had gemaakt voor de toekomstige genera tie", aldus Fedida in een interview met AV, het tijdschrift voor gebruikers van audiovi suele communicatiemiddelen". Informatie is macht „Viditel is een primaire voorziening: infor matie, wanneer je het nodig hebt. Geven de Spoorwegen 's nachts antwoord als je zou bellen om inlichtingen? Viditel wel. Heeft ie dereen alle kennis bij de hand om de kinde ren met het huiswerk te helpen? Viditel heeft het. Informatie is macht, informatie is Deens. Talen van minderheden, zoals het Iers en Fries worden gemakshalve gene geerd. Als er niet snel iets gedaan wordt, Is de kans groot dat ook Grieks, Spaans en Portugees aan de officiële talen worden toegevoegd als deze drie landen zich bij de Europese Gemeenschap aansluiten. Zelfs met slechts zes talen zijn de tolk- en vertaalproblemen binnen de verschillende Instituten van de EG enorm. Alleen de Europese Commissie heeft al twaalfhon derd full-time tolken en vertalers in dienst, terwijl nog eens duizend free-lan cers klaar staan om bij te springen. Dit alleen kost de Gemeenschap al bijna 40 miljoen gulden per jaar. Als bij alle vergaderingen en bijeenkom sten vertalers en tolken aanwezig moes ten zijn, zou het systeem hopeloos In el kaar storten. Volgens het hoofd van de DEN HAAG „View data ia een grote vondst die ver reikt en verrijkt". Met een gulle en vriendelijke knik zet ir. C. de Jong, plaatsvervan gend hoofddirecteur van de PTT, een le vensgroot uitroepte ken achter die con statering. Zijn verbale lauwerkrans is in de eerste plaats bestemd voor The British Post Office. Deze overzee se zus van onze eigen tante Pos bracht een jaar of zeven geleden Viewdata in beeld. De uitgekiende combina tie van computer-te lefoonlijn-televisie toestel brengt een on voorstelbare hoeveel heid kennis in de huiskamer. Een revo lutie op informatiege bied dus. Op dit on derdeel van de (mi- crojelektronische wedloop liggen de Britten een straat lengte voor op tech nisch kampioen Ame rika. Twee jaar gele den maakte Neder land op de Firato ken nis met Viewdata. De PTT heeft er nu het Nederlandse etiket „Viditel" opgeplakt. Deze week is gestart met een proef. Vijf honderd Nederlan ders het zullen er een paar duizend worden die een dikke drieduizend gulden voor een spe ciaal tv-toestel neer telden, hebben sinds donderdag de be schikking over 35.000 beeldbuisgrote paginaé met informa tie, welk aantal zal worden opgevoerd tot 120.000. Die kennis is daar door 150 infor matieleveranciers in gestopt. Wie zo'n speciaal tv-toestel heeft en bij de PTT voor een tientje per maand een „mo dem" huurt een speciaal apparaat dat de computersignalen voor het tv-toestel „vertaalt" kan 24 uur per dag de com puter bellen. Vooralsnog blijft het een kostbare aangelegenheid. De computer staat immers in Den Haag en dat betekent dus steeds eerst contact zoeken met Den Haag voor de gewenste informatie-rubriek. Het kan voorkomen dat de gebruiker daarna meer gedetailleerde gegevens ver langt, waarvoor hij dan weer andere beeldbuis-pagina's nodig heeft. Dat vergt tijd en ondertussen staat de lijn met Den Haag maar open en tikken de gespreks kosten door. Daarbovenop komen dan nog eens de computerkosten voor het op vragen van een pagina met informatie en In veel gevallen de kosten voor het leveren van de Informatie. Dit alles vormt nog wel een drempel om van Viditel gemeengoed te maken. Nu is het uiteraard wel zo, dat elke nieuwe vinding in de begintijd te kost baar is voor algemeen gebruik kijk bij voorbeeld maar naar de auto, de telefoon en de televisie, die in de aanvangstijd ook voor de gewone man onbetaalbaar waren maar de PTT verwacht dat ook Viditel, met zijn onbegrensde mogelijkheden, fi nancieel haalbaar wordt voor een breed publiek. Een eerste stap Is, door naast de centrale computer lokale computers te installeren, gekoppeld aan Den Haag, zodat de ge bruiker tegen lokaal tarief gegevens kan opvragen. Verder is de verwachting, dat de belangstelling voor Viditel zal toene men zodra de huidige generatie tv-toestel- len aan vervanging toe is en er toestellen op de markt komen die voor het gebruik van Viditel geschikt zijn. Het project is gestart met ongeveer 500 deelnemers; 1.500 gebruikers wachten nog op een aansluiting, terwijl wekelijks 50 nieuwe aanvragen binnen komen. De informatie die de bolleboos binnen en kele luttele seconden ophikt is zeer uitge breid: aanbiedingen van grootwinkelbe drijven, nieuws, uitslagen, vertrektijden van treinen en vliegtuigen, tips voor uit stapjes, recepten, verkeersmededelingen. Informatie uit „Postbus 51", naslagwer ken, telefoonboeken, de „Gouden Gids" en nog honderden andere onderwerpen. vertaaldienst van de Commissie, me vrouw Renée van Hoof, zouden er niet eens voldoende vertalers te vinden zijn om alle bijeenkomsten van een vertaal dienst te voorzien. Maar bij alle bijeenkomsten op ministe rieel niveau moet een volledig vertaal- -team aanwezig zijn. Het is zelfs voorgeko men dat een volledig team naar New York Is gevlogen toen EG-diplomaten daar ver gaderden om hun standpunt in de Vere nigde Naties te bepalen. En dan te be denken dat de Verenigde Naties van de zes EG-talen alleen maar Frans en Engels gebruiken. Gaston Thorn heeft nu de moed opge bracht om te zeggen wat niemand durfde zeggen, namelijk dat ook de Commissie en indien mogelijk eveneens de andere instellingen van de Ehet voorbeeld van de Verenigde Naties moeten volgen en 'Aan de Viditelproef nemen voorlopig 150 informatieleveranciers deel, die hun informatie zelf in de PTT-computer invoeren. Deze informa tie kan door (nu nog) enkele honderden abonnees naar eigen belie ven thuis op het tv-scherm worden opgeroepen. Boodschappen Tijdens de proefperiode die donderdag Is begonnen is het al mogelijk om met één in formatieleverancier te communiceren, later volgen er meer. Dit tweerichtingverkeer maakt het mogelijk om vanuit de luie tv- stoel boodschappen te doen. Als op het scherm aanbiedingen verschijnen kan de klant door een simpele druk op de knop la ten weten wat hij wil kopen. De Jong: „De PTT is op dit punt nog erg voorzichtig. Het opvragen van informatie gebeurt anoniem. De informatieleverancier weet wel hoeveel pagina's zijn opgevraagd, maar niet door wie. Wanneer het mogelijk wordt om via Vi ditel te bestellen, dan moet de klant zijn identiteit kenbaar maken. Hij moer dat zelf willen en dat ook nadrukkelijk aan het sy steem duidelijk maken". Maar men kan op die manier wel zijn levenspatroon blootge ven. Vandaar die terughoudendheid van de PTT. Viditel wordt wel eens de elektronische brievenbus van de toekomst genoemd. Toch zal het wel nooit zo ver komen dat we de vertrouwde tochtspleet in de voordeur tot grote vreugde van de Stichting Verstan dig Energiegebruik Nederland dicht kunnen timmeren. Integendeel. De Jong: „Wij willen niet dat iemand zich via Viditel aan mensen opdringt. Je krijgt alleen op het scherm waar Je zelf om hebt gevraagd. De brieven bus moet dus open blijven, want er zijn al tijd mensen die je ongevraagd iets willen toesturen". En natuurlijk moet de brievenbus de klep wagenwijd openhouden om de krant te kun nen begroeten. Want ook na de komst van Viditel blijft de slogan overeind dat Je de krant niet kunt missen, geen dag. Viditel Is namelijk wél geschikt voor korte, kernachti ge informatie in catalogusvorm, maar be slist niet voor uitvoerige verhalen. Artikelen die achtergronden belichten, commentaar geven of zaken uitdiepen zullen in papier verpakt blijven. Viditel is wel geschikt voor korte, actuele nieuwsberichten, sportuitslagen, beurskoer sen e.d.. En die komen tijdens de proef uit voerig in beeld. Daarom is de Nederlandse Dagbladpers nauw bij de Viditel-proef be trokken. Onder de parapluie van „Krantel" worden journalistieke bijdragen en adver tenties geleverd. Uier Net als de krant zal ook de boekenkast blij ven bestaan. Misschien komt er hier en daar wel wat ruimte in. De computer zal be- geld. Viditel kan mensen helpen gelukkiger te worden, daar ben ik van overtuigd. Ook wie zich geen moeite geeft om zich verder te ontwikkelen, verlangt diep in zijn hart toch naar meer kennis en inzicht. Viditel kan ze helpen op een stimulerender manier dan leerboeken doen: als ze niet boven de eerste pagina in slaap vallen is het wel bij de derde, maar het actief bezig zijn met het selectiesysteem van Viditel houdt ze wakker en prikkelt hun belangstelling". Het systeem voor de toekomstige generatie heeft meer pijlen op de boog dan het op vragen van informatie. Op dit moment leve ren alleen bedrijven, instellingen en dien sten informatie aan de Viditelcomputer. Het is echter denkbaar dat iedere gebruiker op den duur ook als Informatieleverancier op treedt en hiervoor een stukje computer ruimte reserveert. De Vidit compute Haag, di 150.000 beeldbu pagina's informal voorach toveren. genoegen moeten nemen met een verta ling in het Engels en Frans. In theorie be tekent het voorstel van Thorn dat ieder een vrij Is om in één van de andere zes EG-talen het woord te voeren, maar dat er alleen in het Engels en Frans vertaald wordt. Volgens sommige schattingen moet het aantal tolken en vertalers verdubbeld worden als er negen officiële talen wor den erkend (dus inclusief die van Spanje, Portugal en Griekenland). Bovendien zijn er te weinig mensen die om een voor beeld te noemen van het Portugees in het Grieks of van het Deens in het Spaans kunnen vertalen. Tot de belangrijkste talen behoren uiter aard Frans en Engels en waarschijnlijk ook Italiaans (gedeeltelijk omdat slechts weinig Italianen een tweede taal beheer sen). Maar zullen de Duitsers hier meer mee akkoord gaan? En alp zwicht voor de wensen van de zullen ook de Nederlanders, Grieken niet buitengesloten den? Eén manier om het systeem wat ver te laten functioneren is om valf»' nu het geval is, gebruik te vertaling „achteraf", waarmee doelt dat een vertaler niet reuiHn de woorden van de spreker omzat (aj luistert naar een collega en vertaalt. Deze methode brengt onCëri feld meer risico's met zich mee t i i< niet kunnen worden toegepast in SI in i burg waar een.echt parlementair alir toch al nauwelijks mogelijk is om «t zoveel tijd verloren gaat met het nt ric JOHN PALM ER/THE GUA *1 Viditel levert geen levende beelden, tekeningen. paalde naslagwerken opslokken en overbo dig maken. Dat geldt ook voor het telefoon boek, de Gouden Gids, het postcodeboek, het spoorboekje enzovoort. Maar het zal nooit zó ver komen, dat een auteur via zijn huisterminal (apparaat, voorzien van een toetsenbord en een beeldscherm, waarmee via een communicatiekanaal berichten kun nen worden verzonden of ontvangen) de computer met teksten vult en dat de lezers zich vervolgens kunnen laven aan de elek tronische uier van het beeldscherm. Kortom: veel informatie is ongeschikt voor het scherm. Belangrijkste reden is de capa citeit van de beeldpagina: slechts 24 regels van 40 lettertekens of enkele simpele lijnen. Bovendien vergt het nogal wat tijd om stapsgewijs van. algemene informatie naar meer specifieke informatie te komen. Ir. De Jong: „Het blijkt dat we in onze maatschap pij veel informatie nodig hebben. Viditel Is een systeem dat behulpzaam is bij het ver garen daarvan. Het ordent Informatie en is behulpzaam bij het vergaren ervan. Viditel heeft dus een sterk doorverwijzende functie Een wegwijzer dus in de rijstebrijberg van kennis". Hamvraag Hamvraag is, of Viditel de samenleving ver andert. Worden we wijzer van de revolutie op het gebied van de informatie? „Vermoe delijk staan we aan het begin van wat ge noemd kan worden „de democratisering van de informatievoorziening", het tegen betrekkelijk lage kosten op eenvoudige wij ze beschikbaar komen van informatie voor iedereen die geleerd heeft met informatie om te gaan". Zo staat het in het eerste tussenrapport van de stuurgroep. Maar zit het venijn niet in de staart van die volzin. Leren omgaan met In formatie is méér dan alleen links en rechts aan wat knopjes morrelen; het is combine ren, interpreteren en waarderen van gege vens. Geeft ons onderwijs iedere Nederlan- alleen cijfers, letters en lil der het gerëedschap In handen formatie iets constructiefs te den we dank zij Viditel een volk vajjin bozen of van fauteuil-wezens, die informatie op het scherm staren de André van Duin-show is? staat er wel een informatie-elite huiscomputers en Viewdata nog telijke bagage kan meedragen, mééj»8 én dus macht krijgt en zo de „domme massa" vergroot. Geen het weet. De kibbelende lof- en gen van optimisten en _pessimiste|fij stemmen het antwoord. ven. Stap vooruit Maar als een pasklaar antwoord tafel ligt, mag je dan het licht oo nrf." ten voor ingrijpende ditel? Ir. De Jong vindt van wel. leving verandert continu, ment in die ontwikkeling. Het is sche stap vooruit die bewijst dat matietijdperk zich aan het Zo'n ontwikkeling moet je niet den, maar lelden. Als er op de keersstroom aan komt stuiven ook niet midden op de rijbaan sti^ hem tegen te houden. Je probeert ■*- nalen de stroom te sturen of te is het ook met Viditel. We moeten zijn voor het nieuwe medium. Deze merkt zich door zorg voor nieuwe lingen. Dat is goed. Je moet niet aan zichzelf overlaten. Speel er reguleer. Als we bijvoorbeeld bij u«vnr van de auto de gevolgen hadden en bijgestuurd, dan hadden we gen voor een beter evenwicht baar vervoer en de particuliere auto- landen is dat niet gebeurd. Dat is eei t, schuwing. Wij moeten er voor zoroL» Viditel zich wel in goede banen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14