politie- ipleiding eer bij praktijk aansluiten I T eleurstellende eerste dag van Sail Amsterdam Moord Rotterdamse weduwe opgelost wee zusjes (10 en l jaar) verkracht VNO: Uitzendkracht moet halfjaar bij bedrijf kunnen werken Loonsverhoging vleeswarenindustrie Geef me de vijf! Artsen voelen weinig voor een medisch contract' met patiënt Terug van vakantie ENLAND LEIDSE COURANT' DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 HAAG De opleiding politiemensen moet in (komst minder theore- worden en zich meer n op de praktische pro- in waarmee een politie- te maken krijgt. Tot conclusie komt de :p Primaire Oplei- in een tussenrapport "de ministers Wiegel enlandse zaken) en De r4> (justitie). ^urgroep, die is samenge- uit ambtenaren van de betrokken ministeries, -wijsdeskundigen en poli- ^^btenaren, moet de beide ^Wdslieden adviseren over WXering van de politie-op- mi- Om deze meer ver- j te laten houden met de "^happelijke ontwikkelin- Adviseert de stuurgroep ^jouwen van een stagepe riode van vijf maanden in de opleiding. Als gevolg daarvan zou de opleiding negentien maanden gaan duren, in plaats van twaalf, zoals nu het geval Daarnaast vindt de stuurgroep het beter om de minimum leeftijd waarop leerlingen nu op de politie-opleiding worden toegelaten, te verhogen van zeventien naar negentien. De aspirant-politiemensen zouden dan in een wat volwassener stadium de opleiding volgen. Omdat er voorheen veel vaca tures bij de politie waren, werd voor zo'n lage leeftijds drempel gekozen. Tegenwoor dig zijn er veel minder vacatu res. Wanneer de beide be windslieden akkoord gaan met deze aanbevelingen, zou de nieuwe opleiding in april 1982 van start kunnen gaan. ERE De politie van Almere heeft een 34-jarige man thouden op verdenking van verkrachting van twee zusjes 0 en 12 jaar oud. De man, een kennis van de ouders van de Es, had de kinderen onder valse voorwendsels meegeno- in zijn auto en zich in een recreatiegebied aan hen vergre- De man wordt morgen voorgeleid aan de officier van justi- JIer-Smit: taak wel volbracht HOL „Ik heb er bijna elf jaar opzitten. Ik geloof dat ik ^^^taak wel volbracht heb". Zo verklaarde mevrouw Veder- ^=na terugkeer van haar vakantie haar besluit om zich op ^BCTiet-verkiesbare plaats op de VVD-kandidatenlijst voor de yWxie Kamer te laten zetten. Zij zei het ook moeilijk te vinden a haar functie als staatssecretaris zitting te nemen in de de-Kamerfractie. De gezagvoerder van de Italiaanse Amerigo Vespucci kreeg vanmorgen van voorzit ter Goekoop van Sail 1980 een enorme beschuit met aardbeien en meloen aangebo den. AMSTERDAM De cameraploeg van de Britse televisie, die gisteravond op hoge toon eiste dat de versnipperde vloot voor Sail Amsterdam '80 tot aan de dageraad bui tengaats voor IJmuiden zou blijven dobbe ren teneinde alsnog een fraai plaatje op te leveren, kreeg niet zijn zin. Maar er waren meer teleurgestelden. De organisatoren allereerst die gehoopt hadden op een magnifieke zeilparade van dertien vier kant getuigde windjammers en bijna 700 ande re, vaak historische schepen door het Noord zeekanaal. In plaats daarvan kwam de Armada vanwege een koppige tegenwind met hangende zeiltjes binnen druppelen, zelfs tot vanmiddag toe. Zo miste ook de naar schatting 10.000 be langstellenden het schouwspel waarvoor ze - velen met tassen vol voedsel en drank - naar de vaarweg waren gekomen. Slechts de Ameri go Vespucci, het barokke Italiaanse opleidings schip, en de Sea Cloud van Bermuda, de vier- mastbark vol marmeren badkamers en gouden kranen waarmee miljonairs plegen te speleva ren, gleden bij daglicht, tweederde van hun zei len op, langs de popelende menigte. Voor het bedrijfsleven, dat zich op het evene ment heeft ingesteld, werd het gisteren een verloren dag. De 100.000 bezoekers, die in Am sterdam waren verwacht, bleven weg en ook de 10.000-koppige bemanning van de Armada ont brak nog grotendeels. Het vuurwerk dat de fes tiviteiten moest inluiden, verpieterde. Vanmor gen echter kreeg de kapitein van de Italiaanse driemastbark Amerigo Vespucci geheel volgens het programmaboekje, een scheepsbeschuit van een meter doorsnee aangeboden, terwijl de 1500 opvarenden van de windjammers op normale formaten werden vergast. Ook alle andere pro grammapunten konden gewoon doorgaan. Van avond tegen zes uur finisht in de IJhaven de Hanzesteden-race van schepen die varen onder de vlag van aan het IJsselmeer of een rivier ge legen gemeenten; ze zijn bemand met verdien stelijke burgers. Om half zeven vindt een met veel muziek omlijste pieremachochelvaart door de grachten plaats, een optocht van vaartuigen waaraan slechts twee eisen zijn gesteld: dat ze buitenissig zijn en blijven drijven. Een vuur werk besluit om kwart over tien deze tweede dag van Sail Amsterdam die, noodgedwongen vanwege de tegenwind, de eerste werd. (zie voor het programma voor de overige Sail-da- gen pagina 6). pat DEN 1 (Van onze •arlementaire redactie) HAAG Minister Al- beda (sociale zaken) moet het uitzendkrachten weer toestaan zes maanden bij hetzelfde bedrijf te werken totdat hij antwoord heeft op zijn adviesaanvraag bij de SER over het stellen van scherpere voorschriften voor uitzendbureaus. Dat zegt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) in een reactie op deze advie saanvraag die dinsdag werd ingediend. Tot januari dit jaar mocht een uitzendkracht zes maanden bij een bedrijf blijven werken. Toen echter stelde de be windsman een termijn van maximaal drie maanden. Hij wil door het stellen van nog strakkere regels voorkomen dat uitzendkrachten hoe lan ger hoe meer vacatures in het bedrijfsleven gaan invullen. Volgens Albeda bezetten zij in feite vaste arbeidsplaatsen en die ontwikkeling vindt hij on gewenst. In een reactie noemt het VNO de adviesaanvraag van de be windsman rijkelijk laat Hij had deze voor janauri j.1. bij de SER moeten indienen. Dat uit zendkrachten vaste arbeids- plaaten bezetten is volgens de ondernemersorganisatie niet waar. Uitzendkrachten geven veel bedrijven de mogelijkheid om zich in sterk wisselende marktomstandigheden staande te houden. MINISTER ONTSTELD OVER DOOD MAROKKAAN DEN HAAG De dood van een Marokkaan als gevolg van een incident op 1 augustus in Rhoon heeft bij minister De Ruiter van justitie grote ont steltenis teweeg gebracht. Het spreekt vanzelf, aldus de mi nister in een brief aan en aan tal hulpverlenende istanties, dat er een gedegen onderzoek naar het gebeurde zal worden ingesteld. Vorige week vrijdag werd de 25-jarige Marokkaan tijdens een routinecontrole do delijk getroffen door een poli tiekogel. „Een betreurens waardige vergissing als deze moet in de moet worden voor komen. Na het onderzoek zal ik mij ernstig beraden op de vraag of er extra maatregelen of voorschriften moeten ko men", aldus De Ruiter. Geluidscherm komt er toch EDE De bouwonderneming Bruil in Ede heeft de gemeen te gisteren geschreven alsnog een geluid werend scherm te zullen plaatsen langs dat deel van het terrein waar 's mor gens de wagens van het bedrijf staan warm te draaien. Giste ren werd dat terrein door de gemeente afgesloten en verze geld omdat Bruil weigerde dat scherm te plaatsen. Volgens een opdracht van de Kroon was hij daartoe verplicht Ove rigens blijft de gemeentelijke blokkade van kracht totdat dat scherm er inderdaad staat. Minister kan kamerlid niet van dienst zijn DEN HAAG „Nederland geeft economische, noch mili taire hulp aan Bolivia. Wij kunnen dus het voorbeeld van de VS niet volgen". Dit zei mi nister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) gisteren na dat het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR) hem had ge vraagd het Amerikaanse voor beeld te volgen en, naar aan leiding van de staatsgreep van 17 juli, alle hulp aan Bolivia stop te zetten. Ook kon Van der Klaauw de Nederlandse ambassadeur in La Paz niet opdragen humanitaire steun te verlenen. „Wij hebben name lijk geen ambassadeur in La Paz", aldus de bewindsman. 3TTERDAM De Rot- rdamse politie heeft de oord op de 81-jarige weud- M. v.d. Bend opgelost. straat heeft geworgd. De bij het innen van huur, het vrouw ongeveer tienduizend met de mededeling dat hij een „Omaatje" onderhield veel verhuren van leeggekomen woningen en het noteren van reparaties. Hij kende „omaat- 24-jarige Marokkaan. De dader die al vijf jaar in je, die hem zelf op de avond eft gisteren bekend dat Nederland woont, is al eerder van de moord heeft binnenge- met de politie in aanraking laten. geweest. Hij werkte als hulpje Het motief van de moord is bij de eigenaar van enkele' roof. De politie heeft in de panden in de Bellevoystraat woning van de vermoorde j de vrouw, die als „om- tje" bekend stond, in de icht van 25 op 26 juli in de >tterdamse Bellevoy- gulden gevonden, maar de re- reparatie moest verrichten in contacten in de buurt, zowel cherche weet niet of de Ma- het huis ernaast en vroeg met Nederlanders als met bui- rokkaan geld van de vrouw daarom om de sleutels. Even tenlanders en was erg gezien., gestolen heeft. Volgens zijn later wurgde hij haar en legde verklaring heeft hij, nadat hij haar in de slaapkamer. Twee Het buurtonderzoek bracht de de vrouw gewurgd had, gelui- dagen later werd het lichaam politie op het spoor van de den gehoord en de woning gevonden, nadat omwonen- Marokkaan. Morgen wordt de toen overhaast verlaten. Hij den de politie hadden gewaar- man voorgeleid aan de offi- had bij de weduwe aangebeld schuwd. cier van justitie. Voor morgen op veel bewolking gere- worden en enige tijd re- De mioddagtemperatuur t niet veel hoger dan 20 ïn. De oorzaak van 'deze ijke weersverslachtering n depressie, die vanmor- nportiten zuiden van Ierland t B.vóeze depressie zal het ko- s,bu^e etmaal via Zuidenge- verder naar het oosten ten. De hierbij behorende ucnzone met tijdelijk regen ^nanacht ons land bereiken tor een groot deel van de ■^ïet weer bij ons bepalen, r op de dag zijn er van het m uit weer enkele opkla- tn mogelijk. De wind is [en matig, eerst uit uiteen- ide richtingen, later g^end naar het westen. —"Uitzichten voor zaterdag; ige perioden en waar- 30 nlijk droog. Middagtempe- ir ongeveer 20 graden. FBfsvooruitzichten in cijfers [W zaterdag: al uren zon: 5 tot 12. US temp.: omstreeks 11 gra in Ij temp.: omstreeks 21 gra- 1 op een droge periode 1(J(minstens 12 uur: 95 pro- i k op een geheel droog et- I80 procent. •Hsvooruitzichten voor de Intielanden: Scandinavië inland: Eerst veel bewol- en af en toe regen, later ringen maar ook enkele i, 16 tot 20 graden, i eilanden: Veel bewol- met vooral in het zuiden' later zonnige perioden, 21 graden. I-Frankrijk, Benelux, narken en Duitsland: het westen uit regen, la- iklaringen en morgen i, 18 tot 24 graden. Zuid-Frankrijk, Noord-Spanje, Noord-Italië: Flinke zonnige perioden en waarschijnlijk droog, 25 tot 32 graden. Alpen: Zonnige perioden en kans op. een bui, 25 tot 30 graden. Portugal, Zuid-Spanje, Zuid- Italië en Balkan: In het alge meen zonnig en droog, onge veer 30 graden, plaatselijk tot 40 graden. Ernstig gewond bij Sail-vuurwerk AMSTERDAM De 34-jarige vuurwerkmaker H. Hofgeest is gisteravond levensgevaarlijk gewond geraakt tijdens het af steken van het vuurwerk dat dagelijks de afsluiting vormt van Sail Amsterdam. De man was op een dekschuiit op het Binnen-IJ met zijn werk bezig toen een deel van het vuur werk voortijdig ontplofte. Hij is met zware brandwonden naar het Binnengasthuius ge bracht. Wilhelminafonds betaalt eenderde kankeronderzoek AMSTERDAM Het Ko- ninein Wilhelminafonds (KWF) heeft vorig jaar on geveer twintig miljoen uit gegeven voor wetenschappe lijk onderzoek inzake kan ker. Dat is eenderde van het totale bedrag dat in Neder land aan kankeronderzoek wordt uitgegeven, zo blijkt uit het jaarverslag van 1879 van het KWF. De stichting steunt zo'n twee honderd wetenschappelijke projecten, die zich onder meer bezighouden met het opsporen van kankerverwekkende stof fen, de relatie tussen het leef patroon en kanker en het ont wikkelen en uittesten van nieuwe behandelingsmetho den. UTRECHT De circa 14.000 werknemers in de vleeswaren- industrie krijgen ondanks de loonmaatregel dit jaar een be perkte loonsverhoging. Deze bestaat uit toeslagen voor vuil werk en verbeteringen in de functie-indeling, en mag met terugwerkende kracht tot 1 april worden uitbetaald, zo heeft minister Albeda meegedeeld. De toegestane loonsverhoging kan volgens de industriebond FNV, afhankelijk van de onaangenaamheid van het werk en de functie-indeling, oplopen tot ruim dertig gulden bruto per week. Deze loonsverbetering is het resultaat van de aan de vooravond van het in werking treden van de loonmaatregel afgesloten „tussen-cao" in de vleessector. Ziekteverzuim iets gedaald DEN HAAG Het ziekteverzuim is in de eerste zes maanden van dit jaar iets gedaald vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Zowel bij mannen als bij vrouwen was er dit jaar een iets geringer verzuim. Ook waren de werknemers korter ziek: ge middeld 18,2 kalenderdagen voor mannen en 14,6 voor vrou wen. Bij elkaar resulteert dat in een daling van 0,6 procent van het ziekteverzuim. Oorlogsmisdadiger pleegt zelfmoord EINDHOVEN De wegens oorlogsmisdaden tot levens lang veroordeelde L. J. Loyen (62) heeft gisteroch tend zelfmoord gepleegd. Hij verbleef in de Rijks Psy chiatrische Inrichting in Eind hoven. Hij slaagde erin op de achter de RPI gelegen spoor baan te komen en liep onder een passerende trein. In 1976 werd hij tot levenslang veroor deeld wegens het als SS- kampbewaker plegen van mis drijven tegen de menselijk heid. Volgens getuigen was hij als bewaker van het kamp voor Pools-ioodse dwangarbei ders in het Kussische Bobruisk schuldig aan afschuwelijke martelingen. De zanger Willem Duyn Amsterdamse Centraal bezig met het verbeteren Station. Hij hoopt presl- van het wereldrecord dent Roosevelt (8513 han- „handen geven", is van- den) te verdringen in het daag aan het werk in het Book of Records. UTRECHT De artsenvereniging KNMG voelt zeer weinig voor de invoering van een medisch contract, waarin de rechten en dichten van arts en patiënt worden vastge- plicht legd. De wenselijkheid van een dergelijk contract komt maandag ter sprake in dè Centrale Raad voor de Volksgezondheid, die voor de staatsse cretaris van volksgezondheid met een advies over het patiëntenrecht bezig is. Het voornaam ste bezwaar van de artsenvereniging is dat zo'n contract te veel naar de belangen van de pa tiënt kijkt en te weinig naar die van de arts. Volgens de KNMG behoort de verstandhouding tussen patiënt en arts gebaseerd te zijn op we derzijds vertrouwen. Dit vertrouwen laat zich vangen noch vervangen door een contract, waarin slechts rechten en plichten worden vastgelegd, zo stelt de artsenorganisatie in een brief aan de centrale raad. Volgens de ontwerp tekst van het medisch contract moeten er regels komen over de informatie die de arts aan de patiënt moet geven, over geheimhouding, inza ge in medische gegevens, behandeling van klachten, inschakelen van een specialist en het recht om een bepaalde behandeling te weige ren. Som9 lijkt het er verdacht veel op, dat de duivel in hoogst eigen persoon tussen de stervelingen rondstruint en de dingen des levens persoonlijk regisseert. Neem nu alleen eens Wim bij de kop, hij behoort typisch tot de groep van sappelaars, die totaan hun dood maatschappelijk droog zwemmen. Zijn maandloon wordt hem nog steeds verstrekt in zo'n eng doorzichtig suikerzakje en dan nog blijft er genoeg ruimte in over voor alle onnutte snippers, waarmee tegenwoordig de oude dag van elke kleine man veilig wordt gesteld. Ais hij ermee thuis komt zit hij tot ver na het tweede journaal onder een armoedzaaiers peertje zuchtend te dubben over de verdeling van zijn salaris. Een hoopje voor de huur en een bergje voor het gas en het licht en een stapeltje voor dertig dagen aardappelen met jus (of wacht eens even: heeft de volgende maand wellicht 31 dagen?). En als dan alles ordelijk verdeeld is, komt hij net een maandsalaris te kort voor alle fijne dingen, die hij al dertig jaar wil gaan doen. Dat heeft Wim overigens gemeen met vrijwel alle gemeentebesturen in Nederland, die aan het einde van de jaarlijkse rit ook steevast tot de ontdekking komen, dat er een gat van pakweg 70 miljoen pietermannen gaapt tussen de inkomsten en uitgaven. Maar het verschil is, dat zo'n gemeentebestuur er zich geen fluit van aantrekt en ijzereheinig het geld, dat er niet is, blijft uitgeven. Terwijl Wim niks anders kan doen dan verder te beknibbelen op zijn zeven-magere-jarenplan en voor de zoveelste maal zijn overhemden gaat keren. En het is, geloof me, ook wel goed zo. Want stel je voor, dat we opeens allemaal hoogvliegers waren. Dan zou er geen hond meer in de tweede klasse coupés van onze treinen zitten en zou er in de advertenties een directeur worden gevraagd voor licht portierswerk. Het zou trouwen9 geen enkele sensatie meer zijn om jezelf een rijkaard te noemen. Want er zijn immers eerst een paar miljoen tobbende minumumlijders nodig om één mens het gevoel te geven, dat hij het rijk heeft. Toen de zomer dit jaar losbrak met het geruis van regen zeiden we thuis tegen elkaar: „Zo, nou gaat Wim weer voor een paar weken naar zijn ouwelui in Dwingelo". Want dat is goedkoop en dan hoeft zijn vrouw toch niet te koken. Dat is dan haar vakantie. Een algehele verbazing beving ons dan ook, toen we hoorden, dat Wim met echtgenote in een reisbus naar Italië was getrokken, vanwaar ze alsmaar opgewonden ansichtkaarten vol afschuwelijke blauwe zeeën en bruine rakkers, leunend op een omgekeerde boot, naar het vaderland stuurden. We begrepen er eerst geen barst van. Totdat iemand ons kwam vertellen, dat de moeder van Wims vrouw is gaan hemelen en haar enige kind verrast heeft met een knoedeltje geld. Wim stelde gelijk voor om er een nieuw bankstel voor te kopen en een aquarium, maar Annie, zijn vrouw, kocht resoluut een rieten hoed en riep, dat ze ziek werd van Nederland, ziek werd van de regen, het eeuwige kopjes wassen en ondergoed weken. Toen ze terugkwamen uit Italië was de marmerbleke administratiehuid van Wim ingeruild voor een roestbruin Tarzanvel, waarin hij als in een onwennig maatkostuum rondstapte. Achteraf bleek ook, dat zijn schouderpartijen rood verbrand waren, want hij had de kanen er uitgebraden en was elke dag op het balkon van zijn hotelkamer blijven zitten, totdat de zon onderging. Toch lust hij nog steeds pap van diezelfde zon. En daarom Is hij nu onmiddellijk na terugkeer linea recta doorgestoomd naar het Scheveningse strand met zijn gekwestste schouders luchtig verborgen onder een onwijs Hawaiihemd. Hij was daar zondag de enige, die zich geheel gekleed bij de branding had ingegraven, maar dat deerde hem geenszins. „Als het koppie maar op kleur blijft", sprak hij blijmoedig. Om half elf riep zijn vrouw ontzet: „Je weet nooit, wie daar aankomt Wim". Maar daar vergiste zij zich toch in, want ook hij had in de verte de vierkante contouren van zijn directeur reeds waargenomen. „Dag, meneer Dundrop", zei hij met een lichte trilling In zijn stem, „wat een verrassing om u uitgerekend op deze plaats te ontmoeten". Dat loog hij dwars door zijn Hawaiihemd heen, want geen drie minuten daarvoor had hij nog geroepen: „Wat een weelde, dat ik die hele pesttroep van kantoor pas weer maandag onder ogen krijg". Zijn baas lachte zalvend en zei met een accent, dat ver boven rhodaal lag: „En zeg eens, hoe was het in Italië? Hebben jullie luitjes met volle tuigen genoten?". Hij trad naderbij en sloeg Wim krachtig op de schouders. „Zeg maar niks Toonsen. Ik weet er alles van", riep hij, „elk mens heeft er recht op om er eens helemaal uit te zijn. Een mens moet zijn horizon van tijd tot tijd verbreden, nietwaar. En ik begrijp dan ook best, dat je je niet hebt laten weerhouden door de huidige malaise. Na ons de zondvloed, zullen we maar denken". Hij boog zich naar Wim en ging fluisterend verder: „En kerel, vertel eens op. Hoe zijn de vrouwtjes daar?" Wim trok een smal gezicht tussen pruimen en krenten in. Maar Dundrop vatte het als een aanmoediging op en sloeg hem nogmaals op de schouder. Wim kromp ineen van pijn en hapte naar adem. Maar hij durfde toch niet over die pijnlijke plekken te beginnen, want als het even kon zou hij toch graag bij Dundrop zijn VUT willen halen. Dat hield hij vol, totdat zijn baas zelf over zijn reizen naar de Bahama's en Kenia begon. „Ja voor zaken hoor", waarschuwde hij, „zaken gaan in de top altijd voor de pleziertjes nietwaar". Maar dat ongerief weerhield hem er niet van om elke volzin met een amicale schouderklop te onderstrepen. „Mijn schouders, meneer Dundrop", fluisterde Wim, „mijn schouders zijn Dundrop knikte begripvol en zei: „Ik begrijp het Toonsen. Je wilt zeggen, dat je maandag weer opgefrist en vol animo je schouders onder het werk zet. Kerel, dat vind ik een reuze idee. Nou tot maandag zullen we dan maar zeggen". Ten afscheid sloeg hij Wim nogmaals op de linkerschouder. Op dat moment zag Wim duidelijk, hoe een kleine rode duivel van de schouders van Dundrop sprong en kwijlend van geluk in de richting van de boulevard wankelde.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9