Communiqué over aftreden Arrupe wijst op ernstige verschillen van inzicht tussen jezuieten en Vaticaan Dolfirama in angstige spanning om dolfijnenjong B TiDS voor het weekeinde ALS HIJ HET REDT, WORDT HET EEN ZELDZAAMHEID Waarheen Sail '80 tijdens Korte metten kerk wereld BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 PAGINA j In angstige spanning telt het personeel van Dolfirama in Zandvoorl de dagen af, zo nu en dan voorzichtig een verte derde blik werpend op het zeldzame gebeuren in het grote bassin, waarin een dol fijnen-wijfje zwemt, geflan keerd door haar nauwelijks 00 cm lang, zwart glanzend en fraai gestroomlijnd jong. Vele vakantievierders of dag jesmensen moesten de afgelo pen dagen teleurgesteld rechtsomkeer maken. De deu ren van Zandvoorts attractie gingen vorige week dinsdag dicht, nadat zich een heuglijke gebeurtenis had aangekon digd. Voor publiek was in de nood-kraamkamer voorlopig geen plaats. De meesten had den daar begrip voor. sommi gen niet en een enkeling ont laadde zijn agressie over de vergeefse reis zelfs op het hoofd van een van de vrouwe lijke personeelsleden. Afgelopen zondag diende zich een tweede dolfijnenjong aan, maar dinsdag reeds werd een domper op de vreugde gezet, toen de oudste boreling de geest gaf. Vandaar de span ning thans. Trainer John Slootmaker, licn- telijk verkleumd van de kou even uit het water gekomen, waarin hij druk doende is een officiële kraamkamer in te richten, opdat de gewone shows weer kunnen doorgaan (men hoopt vandaag weer te beginnen), windt er geen doekjes om: „Ik heb er een zwaar hoofd in. Het is een zeldzaamheid als een jong in gevangenschap in leven blijft. Ook in de natuurlijke omge ving is het sterftecijfer onder dolfijnen-jongen erg hoog". Lief en leed Slootmaker weet waar hij over praat. Reeds 21 jaar deelt hij als trainer (o.a. in Frankrijk en Amerika) lief en leed met dol fijnen. Twaalf jaar geleden stond hij aan de wieg van Dol firama in Zandvoort. Vorig jaar fungeerde hij als „vroed vrouw" bij de geboorte van Zandvoorts eerste eigen kweek, maar reeds na 12 da gen werd hij hard met zijn neus op de bekende feiten ge drukt. Dinsdag jl. wederom. Een hard gelag na zoveel in tensieve zorg, dag en nacht wakend over het jonge leven, soms afgelost door o.a. zijn echtgenote (tevens trainster) en door de niet minder meele- longontsteking. Antibiotica bieden om verschillende rede nen (nog) geen uitkomst. Het water ont-chloren levert weer infectiegevaar op voor de moeder en de andere oudere dieren. En aangezien dolfijnen tegenwoordig beschermd zijn en niet meer mogen worden gevangen, zijn de Dolfinaria- directies extra zuinig op het oude bestand. Hachelijke zaak Dolfirama startte twaalf jaar geleden met zeven dolfijnen (daarvan is er pas een dood gegaan) en heeft nog een ver gunning voor de aanschaf van twee „vangsten". Uitbreiding of vervanging is daarna slechts mogelijk via eigen kweek. Een hachelijke zaak. Het meeleven met het jonge wezentje in het bassin is dus begrijpelijk. Ogenschijnlijk glijdt het vol levenslust door het water, dicht naast zijn moeder, die het (de sonar werkt nog niet) angstvallig be schermt tegen onplezierige confrontaties met de bassin- rand. Over ongeveer anderhalve week is de kritieke periode achter de rug. Dolfirama zal, als alles goed gaat, dan een zeldzame attractie rijker zijn, al zal het zeker nog wel een jaar duren voordat het dolfij nenjong in het eigenlijke stuntwerk zal worden opgeno men. Onhandelbaar Tot die tijd blijft het voor een trainer een onhandelbaar we zentje, omdat het, zolang het bij zijn moeder drinkt, zijn neus ophaalt voor de toege worpen visjes waarvoor zijn oudere soortgenoten de meest 'sensationele capriolen uithalen. Trainer John Slootmaker van het Dolfirama had de afgelopen dagen weinig tijd voor dit soort kunststukjes, daar hij zijn volle aandacht moest (en nog moet) besteden aan de boreling. vende mevr. J. van Tilburg, die bovendien overdag voor jeugdige vakantiegangertjes gemakkelijk de juiste toon weet te vinden om ze snel over de teleurstelling van de vergeefse reis heen te helpen. De oorzaak van de tragiek Trainer Slootmaker, getekend met een wond aan de arm en enkele diep-paars aanlopende tenen, een „presentje" van het dolfijnen-wijfje toen hij dinsdag het dode jong uit het bassin haalde, zoekt het in een complex van factoren. Bij de geboorte blijkt een dolfij nenjong wat (chloor)water in de longen te krijgen, waar door infecties ontstaan. Daar tegen heeft hij nog geen na tuurlijk afweermechanisme ontwikkeld. De meeste ster ven dan ook vrij spoedig aan Als het dolfijnenjong het redt zal het over anderhalve week wel regelmatig aan moeders zijde voor het toegestroomde publiek een paar rondjes draaien. „En geloof maar dat ik dan van verwaandheid naast mijn schoenen loop", zegt een doodvermoeide trainer Sloot maker. Hij is al weer, op blote voeten, op weg naar de kraamkamer. HAN HEEZIUS Het prachtige Giethoorn bestaat 750 jaar en dat viert men dit weekeinde meer met een historische varende optocht. Het Groningse grensdorp Bourtange bestaat 400 jaar en viert dat zaterdagochtend met een historische optocht. De Haagse Houtrusthallen zijn zaterdag en zondag het terrein van de Open Haagse Kampioenschappen „Jeu de Boule". De wedstrijden nemen beide dagen om 11.00 uur een aanvang De beste schutters van vier gilden doen mee aan het plaatselijk kampioenschap kruisboogschieten op de wip op zondagmiddag vanaf 15.00 uur in de Schuttershof in Oirschot (N.Br.). Limburg beleeft zondag verschillende bondsschutters- feesten. Men kan kiezen uit Helden (Noord-Limburg), Heel en Panheel en Weert (Midden- Limburg) en Mheer (Zuid-Lim burg). Het WV-kantoor in Zand voort is zaterdagavond om 19.30 uur het vertrekpunt van een ballonoptocht. Zondag middag om 14.00 uur begint op de Grote Krocht in Zand voort een standwerkerscon cours om het kampioen schap van Noord-Holland. Simon C. Jansen vertolkt zaterdagmiddag vanaf 15.00 uur werk van Handel, Bach, en Guilmant op het orgel van de kathedrale basiliek St. Bavo in Haarlem. De toegang is gratis. Een historische zeskamp is zaterdag (15.00 uur) het hoogtepunt van de „roofrid derfeesten" die zich ook zondag voltrekken in Affer- den (gem. Bergen, Noord- Limburg). Als onderdeel van de fees telijkheden rond het 750-jarig bestaan van Giethoorn wordt daar zaterdag tussen 8.30 en In Amsterdam is vandaag Sail '80 pas goed van start ge gaan. Tot en met dinsdag is er nog van alles te zien in en om de hoofdstad. Het programma ziet er voor de komende da gen in grote lijnen als volgt uit: Morgen: 10.00 uur - vertrek van zestig oud-Nederlandse platbodems voor wedstrijden op het IJsselmeer; 13.00 uur - optocht van 2000 beman ningsleden van de deelnemen de boten aan de Kaap-Skagen Amsterdam-race; 22.15 uur - vuurwerk. Zaterdag: 11.00 uur - visde- monstraties op het IJ en in de IJhaven; 13.00 uur - honderd wherries met 500 roeiers brengen in de IJhaven een sa luut aan Sail '80 en zeilexerci- ties van diverse grote pen; 14.00 uur - zeilpara ter, van bedrijfsvaartuigen; uur - concert van de nierskapel bij de Passeng(fd/ Terminal Amsterdam; 22,55. uur - nagebootste zeeslag *ht de IJhaven; 23.00 uur - werk. Zondag: 13.00 uur - tocht roeiverenigingen langs meerde schepen en tie door enkele grote schepi cint 14.00 uur - admiraalzeilen ƒ3 het IJ; 20.00 uur - van Scheldeloodsenkt IJhaven; 22.15 - vuurwerk. Maandag maken de mende schepen zich kh Jast voor vertrek en dinsdag te1 °P slotte vertrekken de boten der een parade naar de haven v|ega IJmuiden. 14.00 uur een varende histori sche optocht gehouden. De Haagse brandweer geeft zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur demon straties op het parkeerterrein aan de M. Vrijenhoeklaan in Kijkduin. Zondagmiddag van 14.00 tot 16.00 zijn er model vliegtuigdemonstraties op de speelweide in het Haagse Zuiderpark. Op het Agathaplein in Delft vindt zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur een oosterse markt plaats. De bezoekers kunnen kijken en luisteren, naar volksdansen, muziek en modeshows. Zondagochtend om 11.30 uur beginnen bij het Zuider- bad in Noordwijk open bran- dingsurfkampioenschappen. Openingsuren: 14.00 tot 17.00 uur; dagen (behalve 's dags) van 10.00 tot 17, Nog een jubileum vierd op Texel. Hier het luchtvaartterrein Texel kwart eeuw en vandaar zaterdag een vliegshow gehouden. Tussen 10.00 13.00 uur kunnen de deelzin mende vliegtuigen op grond worden bezichtflu- waarna om twee uur de slff °i in de lucht begint. jntig Uit de overvolle nen van de NOS is tv-requisieten verhuisd naar waar ze tot en met 24 tus in museum Flehil den geëxposeerd om naam „De eerwaarde pater Arru pe, algemeen overste van de Sociëteit van Jezus, heeft de eerste stappen gezet voor een zich terugtrekken uit zijn ambt op grond van zijn leeftijd (73). Zijne Heilig heid Johannes Paulus II heeft hem echter in het be lang van de Kerk en de So ciëteit gevraagd, de reeds gezette stappen te onderbre ken". Dit merkwaardige communi qué, dat daags na de feestdag van St.-Ignatius in de Borgo Santé Spirito te Rome werd verstrekt en waarin wordt ge zinspeeld op een op handen zijnd aftreden van de gene- raal-overste der jezuieten, pa ter Piedro Arrupe sj, lijkt, zo schrijft onze correspondent in Rome, een bevestiging van de al lang lopende geruchten, dat er ernstige verschillen van in zicht bestaan tussen een deel van deze orde en het Vati caan. Ook binnen de jezuietenorde bestaan deze verschillen. De onwankelbare rots van tradi tionalisten, die zich in Arru- pe's land van herkomst, Span je, bevindt, beschuldigt hem van niets meer of minder dan van verraad aan de Ignatiaan- se constitutie. Deze groep heeft bij paus Paulus VI al eens aangedrongen op ontslag van pater Aruppe, de in 1965 voor het leven gekozen gene- raal-overste. Paus Paulus VI weigerde hem te ontslaan, maar de traditionalisten zul len misschien meer gehoor vinden bij de Poolse paus Jo hannes Paulus II. Willen de jezuieten thans met hun op merkelijke communiqué de discussie stimuleren binnen en buiten hun orde? Het communiqué werd uitge geven op het moment, dat als gevolg van de algemene va kantie-uittocht in Italië ook het Vaticaanse apparaat zo goed als lamgelegd is. Daar door is het nog moeilijker dan het onder normale omstandig heden al is, een gezaghebben de toelichting te verkrijgen op de wat vreemde tekst van het communiqué. Het zou immers meer voor de hand hebben gelegen als er een communi qué was uitgegeven, nadat ge- neraal-overste Arrupe defini-' tief zijn ontslag had gevraagd en de paus daarin zou hebben bewilligd. Nu worden niet al leen speculaties opgeroepen, maar worden er ook allerlei stromingen binnen en buiten de jezuietenorde in beweging gezet. Dit laatste zou volgens sommige Vaticaanse kringen wel eens de bedoeling kunnen zijn. In de 450-jarige geschiedenis van de jezuietenorde is het nog nooit voorgekomen, dat een van de 78 opvolgers van St.-Ignatius steevast voor het leven benoemd zich voortijdig terugtrok. Dat nu wordt gesuggereerd dat „de zwarte paus" pater Arrupe er over denkt dit precedent te scheppen, is op zichzelf al zeer opmerkelijk. De 73-jarige oud-journalist uit Bilbao ver toont geen tekenen van ver moeidheid. Hij is kerngezond, blaakt van ijver en maakt werkdagen van vijftien uur. Het valt moeilijk aan te ne men, dat de gedachte om zich terug te trekken is ingegeven door een minder goede ge zondheid of een door zijn leef tijd verminderde werklust. Vier maanden van het jaar besteedt generaal-overste Ar rupe aan visitatiereizen over de hele wereld. Zijn program ma is dan niet minder zwaar beladen dan dat van de rei zende paus, maar zijn consti tutie is er tenminste even goed tegen bestand. Pater Pedro Arrupe werd op 14 november 1907 geboren in Bilbao. Evenals de stichter der jezuieten, St.-Ignatius van Loyola, is hij een Bask met het daarbij behorende koppi ge en trotse karakter. In 1927 trad hij toe tot de machtigste en grootste kloosterorde van de kerk. Als alle jezuieten moest hij in 1932 in de dagen van de Spaanse republiek Spanje verlaten. Hij zette zijn studies voort in Nederland en België. In 1938, twee jaar na zijn priesterwijding, vertrok hij als missionaris naar Japan. Hij woonde in een klooster in de buurt van Tokio. Toen Ja pan aan de tweede wereldoor log ging deelnemen, werd hij een maand in de gevangenis gezet, maar vrijgelaten toen bleek, dat hij afkomstig was uit het „bevriende" Spanje. Op 6 augustus 1945 was hij toevallig in de buurt van Hi roshima toen de eerste atoom bom ontplofte. Hij richtte het noviciaat van de jezuieten on middellijk in tot noodzieken huis. Over zijn wederwaardig heden in die dagen schreef hij een boek: „Ik zag de atoom bom". Op 22 mei 1965 werd pater Arrupe gekozen tot generaal- -overste van de jezuieten. Deze benoeming gold voor het leven. Dat was niet het geval met zijn uitverkiezing tot pre sident van de unie van alle orden en congregaties over de hele wereld. Als zodanig is hij vijftien jaar lang telkens her kozen, hetgeen zijn grote au toriteit ook buiten zijn orde nog eens bevestigt. Pater Arrupe behoorde tij dens de laatste zitting van het tweede Vaticaanse concilie tot degenen die zich een warm voorstander betoonden van vernieuwingen binnen de kerk. Hij is voorstander van de dialoog met andere cultu ren en wereldbeschouwingen, inclusief het marxisme. Van Arrupe wordt gezegd, dat hij openstaat voor modernise- ringstendenzen en voor de be vrijdingstheologie uit Latijn se Amerika. Zet dit al kwaad bloed bij de traditionalisten binnen zijn eigen orde en de Alle religieuzen, die direct na de staatsgreep door de militaire junta in de Boliviaanse hoofdstad La Paz wer den gearresteerd, zijn weer vrij gela ten. De bisschoppen van Bolivia en de apostolisch nuntius hadden zich de af gelopen dagen krachtig voor hun vrij lating ingespannen. Het gaat in totaal om tien priesters en twee zusters. Over het lot van de duizenden andere gearresteerden is nog niets bekend. De vrijlating wordt in Bolivia gezien als een gebaar van de militaire junta om een rechtstreeks conflict met de kerkelijke leiding te vermijden. Het Vaticaan heeft nu bevestigd, dat paus Johannes Paulus II van 15 tot en met 19 november de Duitse Bondsrepu bliek zal bezoeken. Woordvoerder Pier- franco Pastore zei, dat de paus bezoeken zal brengen aan Keulen, Bonn, Osna- brück, Mainz, Fulda, München en Altöt- ting, een bedevaartsoord nabij de Oos tenrijkse grens. Op 15 november is het zevenhonderd jaar geleden, dat de Duit se theoloog Albert de Grote overleed. De religieuzen, die doceren aan de school van de Salesianen in Teheran, mogen de school heropenen, zodra zij hebben bewezen, dat ze geen contac ten onderhouden met Israëlische orga nisaties. Dat is aartsbischop Hilarion Capucci, apostolisch visitator voor de Melchieten in Europa, door regerings vertegenwoordigers in Teheran te ver staan gegeven. Hij is momenteel in Iran om president Bani Sadr en Kho- meiny boodschappen van de paus over te brengen. De school van de Sa lesianen werd onlangs gesloten we gens „Israëlische sympathieën". Vaticaanse curie, nog kwalij ker wordt het hem genomen, dat hij zich steeds mild heeft opgesteld tegenover ordege noten die in een identiteitscri sis geraakten. Op het moment, dat Johannes Paulus II botweg weigerde om nog langer aanvragen te behandelen van priesters, die vroegen om terugbrenging in de lekenstand, nam pater Ar rupe ten aanzien van de je zuieten nog altijd een coulante houding in acht. Daardoor werden de rijen weliswaar uitgedund tot 27.000 jezuieten, verdeeld over tachtig provin cies, maar de laatste tijd neemt in Amerika en in India het aantal roepingen weer toe. Bij verschillende gelegenhe den heeft paus Johannes Pau lus II zijn zorg uitgesproken over de moderniseringsten- denzen binnen verschillende orden en congregaties. Hij geeft de jezuieten mede de „schuld" van wat hij ziet als het in verwarring brengen van het Volk Gods. De Poolse paus houdt niet van mensen en organisaties die nieuwe ideeën uitwerken en experi menten aangaan, maar ziet liever dat wordt vastgehou den aan gevestigde tradities, aan een ongedaan maken van de „ontsporingen" van de laatste twintig jaar. Het is duidelijk dat het Vati caan zal aansturen op een ge- neraal-overste van de jezuie ten die bij deze lijn past. De procedure is dat eerst de vier naaste medewerkers van pa ter Arrupe de hoofden bij el kaar steken. Vervolgens wor den de tachtig provinciale oversten in het overleg be trokken. De voordracht voor een nieuwe generaal-overste ,"VJ moet tenslotte worden gerati- ficeerd door de congregatie e« voor de geestelijkheid. In een goedkeuring door de paus is in de in 1965 opnieuw vastgestelde reglementen niet voorzien. Dat is ook niet no dig, aangezien de jezuieten ge hoorzaamheid aan de bij bisschopsbenoemingen het geval is. Hij kan dus zijn keu-., ze bepalen op een andere n kandidaat dan die hem wordt voorgesteld. Dat neemt niet weg dat de komende tijd zo wel binnens- als buitenska- opvolging van generaal-over ste Pedro Arrupe. i»g *d iar t «ans*

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6