Souwvakvakantie moet verdwijnen f rote schepen door ^torm te laat voor ail Amsterdam '80 „Gemeenten moeten taken afstoten naar particulieren K ANDERE VAKANTIES SPREIDEN naktanker zondag aar Verolme Helft studenten leeft onder bestaansminimum Geen achterstand bij afhandeling van T-bil jetten LEKKERKERKSE GROND WORDT VERBRAND IN HUISVUILOVEN ail Ahoy",avonturen en prestaties uit zeilvaartverleden drijfsterrein dicht wegens te veel herrie weer PAG1 JENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 onze parlementaire redactie) tAAG De vakantiespreiding komende jaren verder moeten i uitgebreid. Als dat niet ge- 'Wh* de *cans ë1"001 dal over enkele pBppnieuw grote problemen ont- 'nryp het gebied van de verkeers beeld, voor het wegen- en spoor- iet en door overbelasting van de [sche voorzieningen. De vaste ^kvakantie belemmert het ver van de vakantiespreiding en >m te verdwijnen. Dit staat te lezen in het advies dat de Coör- dinaticommissie Vakantiespreiding heeft uitgebracht aan de regering. Zij doet minis ter Pais van onderwijs daarin het voorstel de periode waarin zomervakanties in het kleuter- en lager onderwijs worden ge spreid, te verlengen van acht naar tien we ken. In het voortgezet onderwijs dienen de vakanties binnen een periode van acht we ken te worden gespreid. De lengte van de zomervakantie in het voortgezet onderwijs moet met een week worden teruggebracht tot zes weken, zodat zij wordt gelijkgetrok ken met het kleuter- en lager onderwijs. Om te voorkomen dat nieuwe collectieve bedrijfsvakanties ontstaan stelt de commis sie voor het bedrijfsleven de mogelijkheid te geven om in twee „ploegen" van drie we ken op vakantie te gaan. Het advies betreft de voorstellen voor een spreidingsregeling voor de jaren 19811986. In die periode dient de spreiding volgens het advies te ge schieden in de drie regio's zoals die nu al voor het basisonderwijs worden gehanteerd: de regio Noord- en Zuidholland, de regio Noord-Brabant, Zeeland en Limburg en de regio met de resterende provincies inclusief de IJsselmeerpolders. Deze spreidingsregeling zou niet alleen voor de zomervakanties moeten gelden maar ook voor de herfstvakantie, vindt de adviescom missie. Voorts zou het nuttig kunnen zijn, aldus het rapport, te experimenteren in scholen door toe te staan dat vakantiedagen door de leerlingen individueel kunnen wor den opgenomen, aansluitend aan een voor de gehele school geldende vakantieperiode, bijvoorbeeld de kerstvakantie. 1 Deze maatregelen zijn nodig om het hoofd te kunnen bieden aan de situatie die over enkele jaren zal ontstaan. De commissie ver wacht een nog verder toenemende druk op het zomerseizoen door het gestadig toene mende totaal aantal vakantiedagen van werknemers. Behalve de vakantieduur is ook de vakantietoeslag gestegen, waardoor steeds meer mensen steeds langer op vakan tie kunnen. Een goede vakantiespreiding is, zo consta teert de commissie, ook van groot belang voor de milieuhygiëne, voor het behoud van kwetsbare landschappen en natuurgebieden en voor een betere benutting yan de recrea tiegebieden. v »n<tCTSTERDAM De meeste "fe zeilschepen die deelne- aan Sail Amsterdam zijn vandaag niet tijdig *ns land aangekomen om te doen aan de grote UQIfl|||ingsparade. Deze sche- die meedoen aan de van Denemarken naar Iwijk, zijn door storm :hter geraakt op hun fchepen kregen te kampen Ij een bijzonder ruwe zee. A de wind maandag onver- Jit toenam hebben veel bo en lange omweg via de Mse kust moeten maken, ftf acht uur vanochtend [Sen zij in parade van IJ- Iglen naar Amsterdam va gi Dat kon dus niet doorge- B, maar de organisatoren ^»en besloten van het ver- van de boten op 12 augus- een parade te maken. Pas vanavond worden de laatste schepen in de hoofdstad ver wacht. De snellere jachten, die aan de race meededen, zijn gisteren al bij Noordwijk gefi nisht. Overigens zal een en an der weinig invloed hebben op het programma van Sail '80 omdat de manifestatie eigen lijk morgen pas goed van start gaat. De organisatoren van Sail '80 zijn niet van plan het Chileen se marine-opleidingsschip „Blanca Estela" uit te sluiten van deelname. Sail sluit geen enkel schip uit dat afkomstig is uit een niet door de Vere nigde Naties geboycot land.- Daarom mogen zowel het Chi leense vaartuig als de Russi sche „Kruzenstern" (het groot ste schip bij Sail) aan de mani festatie deelnemen. Tegen deelname van de Chi leen is geprotesteerd door de Chili Beweging Nederland en de Jonge Socialisten in de PvdA in Amsterdam. Zij wil len dat de Nederlandse rege ring ingrijpt. De beide organi saties zeggen het „schandalig te vinden dat bij deze manifes tatie een vertegenwoordiger uit het fascistische Chili aan wezig zal zijn". Zij zeggen dat zij niet zullen nalaten „hun af schuw met actie te ondersteu nen als mocht blijken dat de vertegenwoordiger van het Chileense generaalsbewind in de Nederlandse wateren wordt toegelaten". Ook het PvdA-kamerlid De Vries heeft bezwaar tegen de deelname van de „Blance Estela". Vandaar dat hij de mi nister van buitenlandse zaken schriftelijk heeft gevraagd zijn toestemming aan dit bezoek te onthouden, zoals al eerder in enkele andere landen is ge beurd. Vanochtend moest Sail '80 het voorlopig nog i met kleinere zeilboten. .DAM Zij die mooie woord daarvoor, ►ail Amsterdam '80 Je roeide met langzame, regelmatige slag, want anders was je natuurlijk na een uur al aan het eind van je latiin. Na en-. zwijmelen over iromantiek van de aart, moeten ter uchtering eens de ende passage lezen, nantiek? Kerel, hou dieft op. Ik weet dat nige lui tegenwoor- brok in de keel en als ze terug den- grootscheepse zeilevene- ment te Amsterdam ver schenen is, en het siert samensteller Hans Beu- kema dat hij niet schuwt de opgehemelde wind- En als je door het weer behoud van de Neder- eens helemaal niets aan landse rond- en platbo- kele uren haalden ze je jammers en andere zeil aan boord terug. Je had reuzen ook af te schilde ren als weerbarstige krengen, wanneer dat te pas komt, want zo leuk als de enthousiastelingen vanzelf eelt, was de reactie van je schipper en je ging weer aan het aan die ouwe tijd werk. Sommige lui pra- r zeil, maar mij ten over romantiek als [en ze niet zo ver. Ik ze naar een schilderij nog niet vergeten kijken van zo'n klipper e als jochie bij wind- onder vol zeil, maar ke- urenlang in een rel....hou d'r over op". )je voor zo'n grote Men vindt deze herinne- per hing. En maar ring in het boek „Sail en en maar roeien. Ahoy" dat ter gelegen- jseren was het heid van het aanstaande nou ook weer niet. „Wanneer bijvoorbeeld dat harde, natte zeil ge streken werd en je dat even met z'n tweeën moest opdoeken, kerel, boeiende lectuur over onwerkelijke, maar ware avonturen en pres taties uit het verleden van de zeilvaart. De prijs kan nauwelijks een bezwaar zijn, want voor zo'n inhoud en uitvoe ring mag Sail Ahoy een - spotgoedkoop boek he niet alleen over de vier- reist met de bedoeling* ten. Een avondje uit in i""' 1 u iets meer te doen dan de oude havenkroegen die Amsterdam speciaal voor het evenement heeft nagemaakt, kosr meer. PIET SNOEREN N.a.v. Hans Beukema: Sail Ahoy (Unieboek Haarlem; prijs 19.90). het houtjes hakken, eerder gepubliceerde fo- Denk niet dat ze je in to's uit particuliere ar- zo'n geval eens een uur- chieven stempelt het tie eigen tijd gunden". boek tot een nog waar- Een schat aan informa- devoller bezit. Iedereen tie bevat „Sail Ahoy", die naar Sail Amsterdam niet a" kant van Sail Amsterdam al- getuigde blikvangers die zich te vergapen, zou er les voorstellen, was het de Amsterdamse show in dienen te grasduinen; K komen stelen, maar over het verrijkt op een aan- heel de zeilvaart van gename maiyer kennis vroeger, nu en morgen, en inzicht betreffende Zo krijgt het leven aan de achtergronden van boord veel aandacht, de het gebodene en levert opleiding, de eventuele in de trein heen en terug aan het eind van het nieuwe toekomst voor (hopelijk is niemand zo karwei had je geen na- zeilende vracht- en pas- onwijs per auto naar Sail gel meer op je vingers, sagiersschepen en het Amsterdam te komen) fleel van het terrein van een bouwonder- ng in Ede is gisteren met kettingen afge- en verzegeld, omdat het bedrijf on- waarschuwingen blijft weigeren een awerend scherm te plaatsen. Opdracht- voor de sluiting is het gemeentebestuur Op het bewuste terrein staan in de vroege ochtenduren vrachtwagens warm te draaien voor vertrek. Metingen hebben aangetoond dat daarbij te veel lawaai voor de omgeving wordt gemaakt. Het geluidsscherm moest het bedrijf plaatsen na een uitspraak van de Kroon. ITEEDAM De ge- kte tanker „Energy Con ization", die veertien da- geleden bijna een ramp torzaakte in de Euro- zal zondag naar de Verolme Rozenburg worden gesleept Dit maakte het Gemeentelijk Havenbe drijf van Rotterdam giste ren bekend. Rijn-Schelde-Verolme heeft neg geen contract om de „Energy Concentration" te re- paren, zo deelde een woord voerder van het bedrijf mee. „Maar wij hebben als een van de weinige werven in de we reld de capaciteit om zo'n schip te repareren". Wanneer het schip door een andere werf gerepareerd moet wor den, zou men het over zee naar een andere werf slepen, bijvoorbeeld in Lissabon. Smit Internationale, die de „Energy Concentration" naar. de Verolme-werf sleept, zal voor het karwei de hele dag nodig hebben. Volgens een woordvoerder is het schip niet zo zwaar beschadigd, dat extra verstevigingen nodig zijn. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het NIPO heeft voor de Algemene Stu denten Arbeidsverlening (ASA) een onderzoek ingesteld in de universiteitsteden. Uit. het onderzoek kwam naar voren dat 49 procent van de studenten aan universiteit of hoge school een inkomen heeft dat lager is dan ƒ9.000 per jaar, en daarmee onder het bestaansminimum leeft Én masse hebben de studenten zich opgegeven voor vakantiewerk. Meestal zonder resultaat De ASA vreest dat de ontwikkelingen op de tijdelijke arbeids markt, waartoe ook het vakantiewerk wordt gerekend, tal van studenten het komend studiejaar in grote moeilijkheden bren gen. Want doordat het studieprogramma is verzwaard, heeft de student geen tijd om naast zijn studie nog te werken en is hij aangewezen op een vakantiebaantje. ASA heeft in de maanden juni en juli 2.995 studenten aan een baan kunnen helpen, tegen 3.752 in dezelfde periode vorig jaar. De lijst met ingeschrevenen groeit volgens ASA nog elke dag, maar de banen komen slechts druppelsgewijs binnen. DEN HAAG De belastin ginspecties hebben momen teel geen achterstand met de behandeling van T-biljetten, d.w.z. aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting die tot een teruggaaf leiden. Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën ant woordt dit op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Joekes (WD). De voorrangsposten van 1978 zijn verwerkt, vrijwel alles is terugbetaald en met de behan deling van de voorrangsposten 1979 is een begin gemaakt. Het aantal te verwerken voorrang sposten over dat jaar zal onge veer 1,4 miljoen bedragen. Daarvan waren er op 1 mei 400.000 bij de inspecties bin nengekomen, bij elkaar goed voor ongeveer 300 miljoen gul den. Op het totaal aan T-biljet ten over 1979 zal de staat on geveer een miljard gulden moeten terugbetalen. Voor de suggestie van Joekes om rente te vergoeden op te ruggegeven belastinggeld voelt Van Amelsvoort niets. Dan zou volgens hem de fiscus ook rente in rekening moeten brengen bij het opleggen van belastingaanslagen. „In een groot aantal gevallen moet im mers ook de fiscus erin berus ten dat belastingen pas worden betaald, nadat het tijdstip waarop die belastingen mate rieel verschuldigd zijn gewor den, reeds lang is verstreken". Een renteregeling zou volgens de staatssecretaris niet alleen op de inkomstenbelasting moe ten worden toegepast, maar ook op bijvoorbeeld de vermo gens- en de omzetbelasting. Hij wijst erop dat een wetsont werp tot renteberekening over belastingen in 1970 door de Tweede Kamer is verworpen, omdat de regeling te ingewik keld zou zijn en het bedrijfsle ven nog meer kosten zou krij gen. Actieplan tegen koffiemaniak AMSTERDAM De poli tiekorpsen van Amsterdam, Dusseldorf, Rotterdam en Antwerpen hebben een actie plan opgesteld tegen de ma niak, die in juni in die ste den 28 slachtoffers maakte door gif in hun koffie te doen. Wanneer zich een nieuw geval van vergiftiging voordoet, zal, volgens hoofdinspecteur Elout van de Amsterdamse oolitie, uit elk van de vier steden een politieman naar de betreffende plaats gaan, om met zijn eer der opgedane kennis de plaat selijke politie bij te staan. Dit werd besloten na het vastlopen van het onderzoek. Ontsnapt uit tbr-inrichting AVEREEST Een 35-jarige man is gistermiddag rond vier uur ontsnapt uit de tbr-inrich ting „Veldzicht" in het Over ijsselse Avereest. De man werkte op het land van de boerderij van de inrichting toen hij het plotseling op een lopen zette eri in een gereed staande auto verdween. Hij werd in de inrichting opgeno men na het plegen van een mislukte overval. Honderd tips bij onderzoek moord Arnhems meisje ARNHEM De Arnhemse politie heeft gisteren onge veer honderd tips van het publiek gekregen, naar aan leiding van de moord op de twaalfjarige Karin Nathans. Van.de dader ontbreekt ech ter nog elk spoor. Ook de racefiets van het meis- je is nog niet gevonden. Het uit 35 man bestaande Gelderse recherche-bijstandsteam is be zig de binnengekomen tips te verwerken, aldus een woord voerder van de Arnhemse po litie. 11 (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De samen werkende ambtenarenbon den ABVA en KABO be schuldigen de regering er van de gemeenten te dwin gen tot het afstoten van steeds meer taken naar het particuliere bedrijfsleven. Het bewijs daarvan is vol gens de bonden een brief, die minister Van der Stee (fi nanciën) en staatssecretaris Koning (binnenlandse za ken) onlangs aan de ge meentebesturen hebben ge stuurd. In deze brief gaan de beide be windslieden in op eigen maat regelen, die ertoe leiden dat de gemeenten minder geld ont vangen uit het Gemeentefonds (ombuiging: 170 miljoen gul den) en het Provinciefonds (17 miljoen). Van der Stee en Ko ning zeggen zich ervan bewust te zijn dat hierdoor de finan ciële mogelijkheden van de ge meentelijke overheden voor uitbreiding en verzwaring van hun taken uiterst beperkt worden. Zij laten daarop vol gen dat „wellicht hier en daar zal moeten worden overge gaan tot het afstoten en in krimpen van bepaalde taken". Medeuit deze zinsnede con cludeert de federatie ABVA KABO dat de regering een voorstander is van „privatise ring". Binnen de bonden is men diep verontrust over dit afstoten van taken, dat in som mige gemeenten (met name Amsterdam) al grote vormen zou hebben aangenomen, om dat dit slechts een schijnoplos sing zou ziin. Het lijkt goedko per bepaalde werkzaamheden door particuliere bedrijven te laten verrichten, maar het is het niet, aldus de bonden. „Wanneer gemeentebedrijven zijn opgedoekt en ontmandeld, dan komen de prijsstijgingen". Ook waarschuwen de bonden ervoor dat deze ontwikkeling een uitholling tot gevolg heeft van de publieke controle op bepaalde sectoren van het maatschappelijk leven. De beide bonden gaan een on derzoek instellen naar de ge volgen van deze „privatise ring". Een eerste inventarisa tie heeft al uitgewezen dat slachthuizen worden overge dragen aan particulieren, zwembaden worden geëxploi teerd door particulieren (na mens gemeenten, die dan wél risicodragend zijn), dat er plannen zijn voor een ver gaande concentratie (met een andere verdeling van de macht) van de openbare nuts bedrijven, en dat er voor het openbaar vervoer wordt ge dacht aan de NV-vorm. Deze ontwikkeling zou uiteindelijk tot gevolg kunnen hebben, vrezen de bonden, dat alleen de onrendabele taken door de overheid zelf woiden uitge voerd, zoals sneeuwruimen, brandbestrijding, vuil ophalen en dijkbewaking. Voorbeelden van het afstoten van gemeentelijke taken zijn volgens het blad De Ambte naar het onderhoud bij het o- penbaar vervoer in Amster dam, het schoonmaken van Schiphol dat wordt overgedra gen aan een particulier bedrijf dat minimumlonen betaalt en het Amsterdams gemeentelijk energiebedrijf dat onderhoud uitbesteedt aart bedrijven tot in Arnhem toe. ROTTERDAM De 75 miljoen kilo grond die wordt weegegraven uit de ver giftigde wijk in Lekkerkerk gaat de ge wone huisvuiloven in van de Afvalver werking Rijnmond (AVR) in Rotterdam. Eerst wordt het opgeslagen op een spe ciaal daarvoor klaargemaakt terrein, waarna het met huisvuil wordt ver mengd. Als er grond wordt uitgegraven waarin extra veel gif zit, dan heeft de AVR nog een speciale oven achter de hand. De temperatuur daarin kan oplopen tot 1400 graden, voldoende voor de verbranding van bijvoorbeeld pvc. Over twintig weken is alle vergiftigde grond naar de AVR overgebracht. Daar wordt het dan opgeslagen en het zal ongeveer een jaar duren voordat alle grond „voorzichtig en met kleine beetjes tegelijk" is verbrand. Volgens directeur Reuchlin van de AVR kost de verbranding van de grond veertien miljoen gulden. Het klaarma ken van het opslagterrein met een speciale be schermlaag heeft 3,5 miljoen gulden gekost en de hele ontgraving kost opdrachtgever Lekker kerk dertig miljoen gulden. DE BILT Voor morgen wordt veel bewolking ver wacht en perioden met regen. De middagtemperatuur komt dan ook niet veel hoger dan 18 Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië, Finland: Eerst veel bewolking en af en toe regen, later opklaringen, maar ook enkele buien, 16 tot 20 graden. Britse eilanden: Veel bewol king met vooral in het zuiden regen, later opklaringen, 17 tot 21 graden. graden. Dit weerbeeld wordt Noord-Frankrijk, Benelux, veroorzaakt door een depres sie, die vanmorgen boven Ier land lag. De depressie trekt het komend etmaal naar de Noordzee. De hierbij behorende wolkenzone met regen boven Ierland en Engeland breidt zich verder uit over West-Europa. Naar het zich laat aanzien zal het aktiefste deel van de wol kenzone en regen noord van ons land blijven. De wind blijft mattig tot vrij krachtig uit het zuidwesten en kan, vooral an de kust, toenemen tot hard. Alleen zonnig en warm weer blijft het in Zuid-Frankrijk, de Alpen en in de landen om de Middellandse Zee met middag- W6WS9esieiane,° temperaturen van 30 tot '35 graden. Duitsland: Van het zuidwesten uit regen, later opklaringen en mogelijk een bui, 18 tot 24 gra den. Zuid-Frankrijk, Noord-Spanje, Noord-Italië: Flinke zonnige perioden en waarschijnlijk droog, 23 tot 28 graden. Alpengebied: Zonnige perio den en kans op een bui, 20 tot 26 graden, nul-graden-celsius- niveau op 4000 tot 3500 meter. Portugal, Zuid-Spanje, Zuid- Italië, Balkan: In het algemeen zonnig en droog, 27 tot 35 gra den, plaatselijk nog warmer. Vooruitzichten voor vriidag: Eerst enige tijd regen, later zonnige perioden. Middagtem peratuur ongeveer 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks 12 gr. Max. temp.: omstreeks 20 gr. Kans op droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Amsterdam zw.bew. De Bilt zw.bew. Eelde l.bêw. Eindhoven regen Lochth. R'dam zw bew. Twente gen.bew. Vllsstngen zw.bew. Z.-Limburg l.bew. Aberdeen zw.bew. Bordeaux Frankfort Innsbruck Klagen turt Kopenhagen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9