Alles draait om de zon in Bussloo Zomerfeesten en ponymarkt in Bemmel Commissie Raad van Kerken: Leegstandwet zal grootst mogelijke ellende veroorzaken Korte metten Duitse jongeren optimistisch maar niet kerks Polsstokverspringeri om Vlister Bokaal In de „Kraakcommissie" van de Raad van Kerken, die een diepgaande studie van de oorzaken van de woningnood heeft gemaakt (zie ook voorpagina) is men vooral zo „ontdaan" over het ontwerp Leeg standwet van minister De Ruiter (Justitie) en staats secretaris Brokx (Volks huisvesting), omdat daarin nu de mogelijkheid voor de politie is opgenomen, kra kers direct aan te pakken. „Het komt erop neer", al dus drs. Hogebrink, „dat de anti-kraakwet naar dit ont werp is overgeheveld". De commissie uit de Raad van Kerken, die als gezegd van mening is, dat het ont werp de grootst mogelijke el lende zal veroorzaken, had zich aanvankelijk tamelijk lovend over het regerings ontwerp uitgelaten, onder voorwaarde dat de anti- kraakwet, die bij de Eerste In Peru is een wet van kracht geworden die de scheiding van kerk en staat in dit Latijnsameri- kaanse land voltooit. In een begeleidende tekst wordt gezegd, dat deze wij ziging tegemoet komt aan de wens van kerk en staat. Tot nu toe benoemde de Pe ruaanse regering de bis schoppen en legde de na men van de kandidaten Kamer ligt, zou worden inge trokken. De regering is hier toe wel bereid, maar dan moet het ontwerp voor de leegstandswet wel met de be treffende bepalingen worden uitgebreid. Volgens Hogebrink heeft dit soort wettelijke maatregelen maar één doel: het creëren van een eenvoudige methode om krakers uit een pand te krijgen. In het nu voorlig gende ontwerp is het zo, dat een rechthebbende (meestal de eigenaar) op een leeg staande woning, mits deze is aangemeld bij de gemeente, zich tot de politie kan wen den met het verzoek eventu ele krakers eruit te zetten. De politie kan dan overleg plegen met de burgemeester en/of de betrokken wethou der maar is daar niet toe ver plicht. Zij kan er zelfstandig toe besluiten een woning te betreden en te ontruimen. Dat daarbij inbreuk wordt gemaakt op het zogeheten aan de Heilige Stoel voor, op grond van een verdrag uit 1880. De Peruaanse re gering gaat nu met de Hei lige Stoel onderhandelen over een nieuwe regeling van de betrekkingen tussen kerk en staat. Het wereldberoemde altaar van Veit Stosz in de Maria- kerk in het Poolse Krakau moet dringend gerestaureerd worden. Het altaar wordt be- huisrecht is volgens minister De Ruiter onvermijdelijk. „Ware geen politiedwang mogelijk, dan zou slechts een voortdurend opmaken van proces-verbaal kunnen plaatsvinden. Dit zou niet als een serieuze oplossing kun nen worden aangemerkt," al dus de bewindsman in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp. Commissievoorzitter Hoge brink verwacht van een der gelijke regeling niets dan moeilijkheden, in de vorm van nog meer geweld tussen krakers en politie. Dit te meer, omdat er zijns inziens door de regering niet vol doende wordt gedaan om het aanbod van het aantal wo ningen te vergroten. Het voorstel van staatssecretaris Brokx de gemeenten te machtigen alle woningen binnen hun grenzen te vor deren, zou te weinig soelaas bieden. „Een beetje slimme eigenaar weet altijd wel een dreigd door giftige stoffen in de atmosfeer, vooral fluorwa- terstof. Veit Stosz vervaar digde het altaar tussen 1477 en 1489. Het kostte de stad 2808 gulden. Het is in de af gelopen vijf eeuwen maar twee keer buiten de kerk ge weest: eenmaal om hersteld te worden, de andere keer toen het door de nazi's gedu rende de tweede wereldoor- manier om ervoor te zorgen dat zijn pand in elk geval be woond lijkt". Het één (anti- kraakbepalingen) en ander (te weinig armslag voor ge meente) zal ertoe leiden dat er alleen maar meer woning nood komt, zo concludeert Hogebrink. Ook betreurt hij het zeer, dat er in het regeringsontwerp geen» „echte" overgangsrege ling voor zittende krakers is opgenomen. De bepaling, dat krakers, die kunnen aanto nen een pand te bewonen vanaf uiterlijk 12 januari 1979, gedurende een jaar niet strafbaar zijn (anderen lopen de kans op een boete van maximaal vijfhonderd gul den), raakt volgens hem niet de kern van de zaak. „Want wat helpt dat in feite, als ze er wel uitgezet kunnen wor den? Het gevolg kan zijn dat er mensen dakloos worden, die ergens al vele jaren wo nen en daarop een moreel recht hebben!" log naar Neurenberg werd overgebracht. Het Leger des Heils telt over de gehele wereld drie miljoen soldaten, die opere ren vanuit twintigduizend posten in tachtig landen. Vooral in Zuid-Korea maakt het Leger des Heils een spectaculaire groei door. In de afgelopen tijd zijn daar veertig nieuwe In de huidige omstandighe den geeft Hogebrink er de voorkeur aan het inmiddels mede door de kritiek van de Raad van Kerken ook gewijzigde initiatiefontwerp van de Partij van de Arbeid. Dit ontwerp, waarin onder meer een gemeente de macht krijgt desgewenst een deel van bewoonde panden te vorderen en ontruiming ge bonden is aan toestemming van B W, zou veel meer rekening houden met de be langen van ook de woning zoekenden. Het regeringsont werp is naar zijn mening „doortrokken van de wens het eigendomsrecht beter te beschermen". Omdat het ernaar uitziet, dat de beide wetsontwerpen vol gende maand al behandeld worden in de Tweede Ka mer, zal de Commissie Kraakproblematiek haar kri tiek zo snel mogelijk op schrift zetten. Het is de be doeling dat de Raad van Ker- gemeenschappen gesticht. Er bestaan ook plannen te komen tot vestigingen in China. In Oeganda en Zim babwe, waar het werk van het leger een tijdlang heeft stilgelegen door de politie ke ontwikkelingen, is het werk hervat op verzoek van de betreffende regerin gen. Het driedelige woorddrama .„De winkel van de gouds mid", dat de paus indertijd BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 PAGINj Merkwaardige verzamelingen in Slot Zeist In Slot Zeist wordt tot 31 au gustus een tentoonstelling ge houden die de naam draagt „De verzamelwoede van Deze tentoonstelling biedt aandacht aan merkwaardige collecties van allerlei soort: muizevallen, hoededoos-eti- ketten, hang- en sluitwerk, op wind bare robotjes enzovoort. Het Slot Zeist is op werkda gen open tussen 10 en 17 uur en op zaterdag en zondagen tussen 14 en 17 uur. 50 recepten in de rugzak Bijna vijftig recepten die een kampeerder op een of twee pitten kan klaarmaken staan in het „Camping Gaz kook boekje". Het kost 4,95 en is verkrijgbaar in winkels waar ook andere kampeerartikelen kunnen worden gekocht. Het boekje is klein en kan altijd nog een plaatsje vinden in de rugzak. Kampeer- matras van 300 gram Slecht9 drie ons weegt een nieuw kampeermatrasje dat kampeerders beschermt te gen vocht en kou en dat toch makkelijk mee te nemen is. Het is vervaardigd van allumi- nium, geïmpregneerd katoen en polyesterschuim. Het hoofdeinde kan met kleding worden opgevuld tot kussen. De Compact-O-Mat kost 29,50. Er is ook eep dikkere en duurdere uitgave (IMC-Au- berge, Kerkstraat 28, Almere- Haven, tel.: 03240-13118). Bijgewerkte toeristenkaart Achterhoek De Streek-VW Achterhoek heeft een geheel bijgewerkte toeristenkaart van dit gebied uitgegeven. Hij heet „Kaart voor Vakantie en Vrije Tijd", is in vier kleuren gedrukt en de schaal is 1:50.000 zodat het mogelijk was veel details op te nemen. De kaart geeft vrijwel alle gegevens op toeristisch en recreatief gebied, zoals flets- en wandelpaden, pick nickplaatsen, zwembaden, be zienswaardigheden enzovoort. De nieuwe kaart kost 5,50 gul den en is verkrijgbaar bij alle VVV's, boekhandels en het toeristisch bedrijfsleven in de Achterhoek. Gouda krijgt misschien Nederlands kaasmuseum In Gouda komt misschien een nationaal kaasmuseum. Het idee is afkomstig van de Goudse VVV en wordt mo menteel besproken met het college van Burgemeester en Wethouders. Het Nederlands Zuivel bureau in Rijswijk heeft echter al financiële steun in het vooruitzicht gesteld. Er wordt nu nog geprobeerd om de ministeries van CRM, landbouw en visserij en eco nomische zaken tot een gelde lijke steun in de rug te bewe gen. Het Zuivelbureau heeft verder al een aantal attributen dat een, plaatsje in het mu seum waard zou zijn. ken dit stuk vervolgens in een voltallige vergadering goedkeurt, waarna het aan de betrokken ministers en de Kamer gestuurd kan worden. Deze formele goedkeuring dient ervoor om de mening van de Commissie zoveel mo gelijk kracht bij te zetten. Hogebrink en de zijnen zul len ook zo spoedig mogelijk gaan praten met de betrok ken specialisten in de Kamer, in een poging hen ervan te overtuigen, dat het regerings ontwerp niet in deze vorm moet worden aangenomen. Gezien de positieve reacties van het CDA op de eerdere kritiek van de Raad van Kerken, zegt Hogebrink zich „nauwelijks te kunnen voor stellen, dat deze fractie nu klakkeloos de plannen van de regering zal aanvaarden". De jongeren in de Duitse Bondsrepubliek zijn niet lusteloos, ontevreden of bang, maar kijken vol opti misme de toekomst in. De kerk speelt echter in het le ven van de jongeren geen rol van betekenis meer. Dit blijkt uit een enquête van het katholieke jeugdblad „Junge Zeit" onder 3.092 van de in totaal negen miljoen jongeren in West-Duitsland tussen twaalf en eenentwin tig jaar. als wijbisschop Karol Wojtyla van Krakau schreef zal bin nenkort in het Zimmerthea- ter in het centraal station van Münster worden opge voerd en worden opgenomen in het speelplan voor het ko mend seizoen. Als hoorspel werd het stuk, dat in 1960 onder het pseudoniem Andr- zej Jawien door de paus werd gepubliceerd, al eerder in verscheidene landen uitge voerd. Voor de eerste keer sinds de Reformatie heeft een katholieke bisschop op de kansel van de dom in Trondheim, de voornaam ste kerk in Noorwegen ge staan. In het kader van de feestelijkheden naar aan leiding van de 950ste ver jaardag van de dood van de heilige koning Olav preek te de katholieke bisschop van Trondheim, Gerhard Schwanzer tijdens een oe cumenische dienst in de dom. Driekwart bleek tevreden zeer tevreden met school, i leiding en beroep. Méér driekwart meent later een beroep te hebben, hun veel genoegen versch Bijna alle jongeren pree 5P 94 procent zegt een gex tot zeer goede verhoud jd met de ouders te hebb «G Slechts de helft van de jon ei ren kijkt televisie. Geen van de ondervraagt gaf zich op als aanhanger 1 een sectarische jeugdreli Maar ook de protestantse katholieke kerken kwan er slecht af. Slechts zes ot de honderd jongeren zijn 'i' van een katholieke jeugt S ganisatie. Bij de protestan slechts vier. Veertien f-( elke honderd jongeren gen elke zondag naar de k te gaan, maar dan vooral ge twaalf- tot veertienjarig o Negentien procent gaat n< li naar de kerk. Zij zijn vo< te vinden in steden van m dan 'vijfhonderdduizend woners. Wanneer u de vorige keer niet bent gaan kijken, dan kunt u dit weekeinde nog ge nieten van polsstokversprin- gen over de Vlist. Zaterdag vanaf 14.00 uur zal er worden gesprongen om de Vlister Bokaal. Polsstokverspringen wordt in Vlist al veertien jaar beoefend. Een eerste vereiste voor die sport is een goede sloot en die heeft men daar genoeg. De komende wedstrijden wor den gesprongen over een sloot van dertien meter breed. Sommigen zullen erin vallen, maar anderen zijn niet bang voor sprongen van zo'n meter of achttien. Wanneer u gaat kijken, let dan speciaal op Aart de With, want dat is de man die de titel moet verdedi gen. Vlist is niet moeilijk te berei ken. Het ligt aan de mooie Lek- en IJsselroute van de ANWB (die moet u toch eens rijden; een routebeschrijving is bij de ANWB-kantoren ver krijgbaar voor nog geen twee gulden). Op de wedstrijddag is vanaf Haastrecht en Schoon hoven met borden aangege ven hoe men bij het terrein kan komen. Gratis parkeerge legenheid genoeg. Ook met de bus kan men in Vlist ko men. Vanuit Gouda met lijn 26 van West-Nederland. Zoals gezegd beginnen de wedstrij den om 14.00 uur en naar ver wachting wordt de laatste sprong om half vijf gemaakt. De toegangsprijs is 3,50 gul den. Kinderen tot en met 13 jaar en 65-plussers betalen een daalder. De ponymarkt in Bemmel: een jaarlijks terugkerend evenement. Zaterdag, zondag en maan dag worden in Bemmel grote zomerfeesten gehouden, met als hoogtepunt de internatio naal bekende ponyjaarmarkt. Traditiegetrouw worden de feesten zaterdag geopend met een taptoe op het gazon voor het kasteel/raadhuis De'Kin kelenburg. Zondagmiddag 10 augustus begint om 13.00 uur op het terrein van sportpark De Gou den Appel een concours hippi- que, dat 's morgens vooraf gegaan wordt door dressuur- en springwedstrijden op een terrein aan de Groenstraat. De Internationale ponyjaar markt op maandag wordt dit jaar voor de 23e keer gehou den. In voorgaande jaren wer den op de markt pony's aan gevoerd en verhandeld uit on dermeer Frankrijk, België, West-Duitsland, Italië, Ameri ka en de Scandinavische lan den. Vorig jaar bedroeg de aanvoer bijna 1000 pony's,. In het kader van de zomer feesten wordt er ook een an tiekmarkt gehouden en de ponymarkt valt samen met de Bemmelse kermis. Bemmel ligt aan de A52 tussen Arn hem en Nijmegen. Luchtmacht^ museum in tel Soesterberc Dit jaar werd in Soeat< p een nieuw luchtmac seum geopend. Een met interesse voor de Q' vaart, kan in dit museui n- hart ophalen. >e BV Dat geldt zowel voor hen een grote kennis op vaartgebied als voor die j die zichzelf leken no011 Want in Nederland, d luchtvaartgebied een pio rol heeft vervuld, speeld n heel wat af. Dit wordt du 61 aan de hand van vele vliegtuigen of onderfd schilderijen en andere werpen die iets met vlie(jar maken hebben. Het nieuwe museum lig !r< de Kampweg (tegenover t restaurant 't Zwaantj X Soesterberg. Het is ge nf van 1 april tot en met 'er cember op maandag met vrijdag tussen 10 e uur. De toegang is gratis h het openbaar vervoer i ts vanuit Utrecht te bereikefn buslijn 55 van Centraal N" land (uurdienst). hj Giropas aa| de ketting Jj Het pasje voor Euroche<p girobetaalkaart kan meKj reis beter niet verliezen, el wens, de rest van het ja:e men er ook maar beter te zorgen dat het niet zoek Om een handje te help het behouden van dit ment is er een „safetystfd de markt gebracht. DiP staat uit een pas-etuitje ir zien van een ketting er O' clip waarmee het kan w vastgemaakt aan de k a* (Leerwarenfabriek Het Zipn A. Verschurenstraat 20, 4 pik, tel.: 04168-1598). Bij polsstokverspringen gebeurt altijd wel iets leuks. Kleuren pracht in Katwijk Flora's Kleurenpracht aan Zee heet dit jaar het corso dat vrij dag 9 augustus in Katwijk wordt gehouden. De praalwa gens vertrekken vanaf de Flo ra in Rijnsburg om 14.00 uur, rijden naar Katwijk en maken daar een rondrit, 's Avonds wordt die ronde nogmaals ge maakt en dan is de stoet ver licht. Men vertrekt dan, even als 's middags vergezeld van muziekkorpsen, om 21.00 uur vanaf de Parklaan. Na het cor so wordt er een groots vuur werk gegeven. Zonder de zon is leven op aar de onmogelijk. Het directe verband tussen licht en leven wordt duidelijk gemaakt in sa menwerking met de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen. Er zijn veel zonnewijzers te zien. Zonne-energie wordt uit gebreid behandeld. Daarnaast worden films vertoond over over zon en leven, zonne- energie en zonne-astronomie. Verder zijn er een heleboel fo to's uit Amerika. Als het weer een beetje mee wil werken en het helder is kunnen de be zoekers zelf zonnevlekken zien door een 30-cm-kijker. Verder zijn er postzegels waarop de zon op allerlei manieren is af gebeeld en een planetarium met uitleg over hoe het zon nestelsel in elkaar zit. Wie belangstelling heeft voor deze materie kan zijn hart ophalen bij de Volkssterrenwacht Bus sloo (aan de oostkant van de recreatiepias Bussloo aan de weg N94 tussen Apeldoorn en Zutphen, tel. 05716-577). De tentoonstelling is geopend tot en met 31 augustus, dage lijks van 10.00 tot 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 3 gulden voor volwassenen en 1,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Voor deze prijs krijgt men een Informatiepakket met folders en dergelijke over het tentoongestelde en een bouw plaat waaruit na enig knip- en plakwerk een zonnewijzertje ontstaat. Deze prachtige wagen reed vorig jaar door Katwijhj Onder het motto „Alles draait om de zon" wordt bij de Volkssterrenwacht in Bussloo deze maand een tentoonstelling gehouden waarmee wordt geprobeerd duidelijk te maken hoe be langrijk de zon voor ons is. Zonnewijzers en alles wat met de zon te maken heeft, deze maand tussen Apeldoorn en Zutphen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6