maakt bewoners flaagkwartier het leven zuur DIRK VAM DEN BROEK/ BAS VAN DER REMDEN/ DIGROS en DIRKSON Introductieweek ytf* studenten in "5 teken van toneel gedisciplineerd spel L an Engelse blazers HEBBEN HET LAAGSTE h HMIMHaiM ISKKELE STRATEN DOOR BEWONERS MET DRANGHEKKEN AFGESLOTEN Foutparkeerder in boeien CONSUMENTENPRIJZENONDERZOEK TOONT ONOMSTOTELIJK AAN: PRIJSPEIL IN NEDERLAND! EL CID '80: DEBUUT IN LEIDEN De 20.000-ste bezoeker de heer Wingerden met zoon wordt met cadeaus ingehaald. Banneux-Notre-Dame Het bisdom Rotterdam organiseert ook dit jaar weer een ééndagspelgrimstocht naar Banneux-Notre-Dame, de bede vaartplaats van Maria in de Belgische Ardennen. De tocht vindt plaats op vrijdag 15 augustus, het feest van O.L. Vrouw ten Hemelopneming. Er wordt vertrokken vanuit Leiden, Noordwijk, Den Haag, Delft, Gouda, Oudewater en Rotterdam. Pelgrims uit omliggende plaatsen wordt ver zocht zich hierbij aan te sluiten. De kosten bedragen 64 inclusief koffiemaaltijd. Het thema van de dag luidt „Hier ben ik, Gij hebt mij toch geroepen". Geestelijk leider is pa ter L. van der Salm, missionaris in Tororo. Na aankomst in Banneux wonen de pelgrims een eucharistieviering bij. In de namiddag wordt de Bidweg naar de bron afgelegd en vindt zegening van de zieken met het H. Sacrament plaats. Opgave voor de pelgrimstocht dient zo spoedig mogelijk te geschieden bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat, postbus 16 in Nootdorp of bij Zr. Theodora, Haagweg 49. Leiden, tel. 071-310415, mevrouw Van Houten, Jeroenspark 38, Noordwijk, tel. 16706 en mevrouw Volgering in Langeraar, tel. 01722-2674. Aqua Hortus: 20.000 Het wat matiger weer van de laatste dagen heeft dan misschien bij vele Nederlanders ergernis opgewekt, de organisatoren van de Aqua Hortus zijn er dik tevreden mee. Werd deze tentoonstelling in haar eerste weken maar door 10.000 mensen bezocht, de laatste vijf dagen werd dit aantal opgevoerd tot 20.000. De organisatie overhandigde deze 20.000 aquariumliefhebber, de heer Wingerden (2e van links) van de Leidse Boshuizerka- de, gisteravond behalve een fruitmand en een bosbloe- men een fraai boekwerk over zoetwateraquaria. Bij deze gelegenheid liet de organisatie weten niet te ver wachten dat de Aqua Hortus de 50.000 bezoekers van drie jaar geleden weer zou balen. „Met deze 20.000 be zoekers en de overweldigende belangstelling uit het buitenland zijn we ook al dik tevreden,,, aldus organi sator Joop Visser. De Aqua Hortus is nog tot 10 augus tus geopend LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 schap DEN Gisteravond speelde in de Hoog* Ise kerk de „Concert Band" van The jur mtiams School of Church Music. De VW dit blazersensemble naar Leiden ge- i2 03 id om een gratis concert te geven. ,os,<zou te ver voeren om hier het hele pro- in detail te bespreken, ik zal me dan ^beperken tot een klein aantal werkjes van a.i.v.^ijk gevarieerde programma. Er werd be- iiz. vaien met drie stukken van de Engelse com- Vaughan Williams, die uitstekend wer- m de uitgevoerd. De vaak zeer ingewikkelde rit- het Rbleek het gezelschap goed aan te kunnen, kam* later op de avond nogmaals bleek bij een van bande van Debussy. Ook wat de zuiverheid £££^ft, vaak geen geringe opgave voor een bla- ïnsemble, mochten deze scholieren er zijn. Ïatste gold helaas niet voor een intermezzo tes dwarsfluiten. Met name voor mensen elektronische perfektie van een ensem- Is St.-Martin-in-the-Fields gewend zijn, it niet om aan te horen. Gelukkig duurde maar kort. Van de twee sopraansolo's, met van de basklarinettist, die voor die iebbjenheid achter de piano plaatsnam, was de n èe duidelijk de beste. Het enigszins hese timbre, vooral in het middenregister, van de so liste paste wel goed bij het lied „Silent Noon" van Williams. Over het algemeen kan naar mijn idee van het ensemble gezegd worden, dat ze met muziek uit de twintigste eeuw opmerkelijke prestéties le veren. Daar staat tegenover dat muziek uit de barok en romantiek nietszeggend tot monstru eus was. Monstrueus was zeker hun bewerking van de ouverture „Egmont" van Beethoven. En hoewel Verdi vast geen bezwaar zou hebben gemaakt tegen de pauzes, die de dirigent inlast om de echo tot rust te laten komen, in zijn Triomfmars, zou hij bepaald ongelukkig gewor den zijn van dit restant van zijn magistrale or kestratie. Maar ach, grappig was het wel. Met uitzondering van de dirigent en de concert meesteres, viel het gezelschap op door zijn ge-' disciplineerd gedrag (keurig in de rij binnenko men, enz.) en de volstrekt stoïcijnse houding waarmee er gespeeld werd, en waarmee overi gens ook het applaus in ontvangst werd geno men. Al met al heeft de niet al te schamele hoeveel heid publiek best genoten van de 19 meisjes en 8 jongens plus dirigent. Aristos Bouts '°eIt>EN Een 36-jarige K j.enaar is gisteravond n*il het politiebureau ge- noetht nadat hij fout gepar- :eP d had in de Morsstraat ,e/j de Morspoort. ze. man bevond zich in een en werd er attent op ge- dat de politie bij zijn auto stond. De Leidenaar kreeg vervolgens ruzie met de agenten over de parkeerbon en wilde in zijn auto stappen om weg te rijden. Daarop werd hij uit de auto gehaald en ge boeid naar het bureau ge voerd. Na verhoor is de fout parkeerder dezelfde avond nog heengezonden. advertentie. Jan van Houwelingen 19.3DEN De gemeente 5 Eed in diverse straten in de eeny.nvijk hekken geplaatst, p'°9het sluipverkeer afkom- Van de afgesloten Haag- moeten weren. Doordat emeente niet alle straten >ot penetreerde het ver- ïnm o wijk toch. De bewo- 5 joi ontdekten maandag dat 21. automobilisten zich via «•45 iiet afgesloten Genestet- it, Ten Katestraat en de rietsrslaan al spoorzoe- 1 een weg door de wijk 0 Anoden. De bewoners van en de Ten Kate- 2o.i5*t hebben gisteren in ie. 21 strijd tegen het gemoto- Jprog;rde geweld dranghek- aan het begin van de at geplaatst. Maandag- _»d om half tien waren j^eeds tot actie over ge- ait), s», maar toen wist de po- de bewoners van de des effende straten nog te weijjkegen de 'barricades' af te 15 Réén. Jourr eP- 2idagmorgen werd begon- .®"50,met de vernieuwing van hoofdriool van de Haag- m^ll Na die werkzaamheden It de weg opnieuw geas- n Jerd- Als alles volgens plan x>pt, is het karwei eind "■^jer geklaard. Tot die tijd It het verkeer omgeleid, imleidingsroute en de af- j ng is samengesteld in sa- .®werking met politie, de dweer en de busdienst. ortagi ver"keer> dat komende nisch.f Voorschoten via de 15 P^weg en vervolgens het 1. 16. deinde naar de binnen- Ituurfi wil, wordt door middel Dorden omgeleid. Althans, s de bedoeling. Om te be- 0 (nf£stelligen, dat degenen die Tektfnleidingsborden en peilen •ren niet van een sluiprou- een wijk vol spelende eren gebruik maken, t de gemeente rood-wit reepte hekken geplaatst bij tot het ge- dat ligt binnen het vier- Haagweg, Ter Haarkade, Een afgelegen deel van de Tollenstraat. Hier kunnen de kinderen achter het hek nog betrekkelijk veilig spelen, hoewel de versperring regelmatig wordt genegeerd. Toussaintkade en Potgieters laan. Om de wijk niet geheel te 'isoleren' is een aantal 'deu ren' open gelaten en wel de Ter Haarkade, Genestetstraat en Potgieterlaan. Het gevolg is, dat een aanzien lijke hoeveelheid automobilis ten aldaar door de te grote ma zen in het net rond de anders tamelijk rustige wijk glippen. Door de hoeveelheid verkeer, vermindert het nut van de in de wijk geplaatste verkeers drempels. Er wordt wellicht niet bijzonder hard gereden, maar als de auto's constant af en aan rijden, is het voor kin deren nog gevaarlijk op straat te spelen. Een bewoner van de Genestetstraat verklaarde, dat hij maandagmniddag drie mi nuten moest wachten, alvorens het mogelijk was zonder drei gend lichamelijk letsel de straat over te steken. Hoogtepunt De ergernis van de bewoners bereikte maandagavond het hoogtepunt. Na een dag over last werden door de bewoners vermoedelijk vanaf de Bree- straat dranghekken gehaald, die aan beide zijden van de Ten Kate- en de Genestet straat werden neergezet. „De verkeerstroom bleef maandag maar doorgaan. Levensgevaar lijk met al die spelende kinde ren," verklaarde een bewoner van de Tollenstraat. Een be woner van de Potgieterlaan meende een andere remedie dan de dranghekken te heb ben gevonden: hij wierp een matras over de weg in een po ging de auto's te stuiten. Tot grote vreugde van de omwo nenden lukte dat aanvanke lijk, maar enige tijd later werd de matras 'met banden getre den'. Enige tijd later arriveerde de politie, die bezwaar maakte te gen de spontane actie. De hek ken waren niet goed zichtbaar. Gistermorgen stonden de hek ken er echter weer. De overlast is overigens voor een deel te wijten aan laksheid van enkele bewoners zelf. Het komt voor, dat zij in de wel af gesloten straten de hekken aan de kant zetten om zodoen de hun straat in te kunnen rij den. Na het passeren van het aek vergeet men echter wel ?ens de straat wederom af te luiten. Andere en 'vreemde' automobilisten volgen uiter aard. De opzichter bij de werkzaam heden aan de Haagweg, de heer Kes, is van mening, dat de drukte in de wijk geleide lijk aan af zal nemen. Kes: „De werkzaamheden zijn pas twee dagen geleden begonnen. Nu probeert men nog om snel even door de wijk heen te rij den, waarvoor zelfs het inrij- verbod van de Potgieterlaan aan de kant van de Haagweg wordt genegeerd, maar als de automobilisten eenmaal in de gaten hebben, dat dat nogal wat problemen geeft, nemen ze de volgende keer een ge heel andere route." Louis van Dijk LEIDEN Wie in Leiden gaat studeren aan de Rijks universiteit stapt een an der toneel op, begint aan een andere rol. Met deze vergelijking in gedachten hebben de organisatoren van de El Cid, de jaarlijkse introductieweek voor eer stejaarsstudenten een uit gebreid programma samen gesteld van maandag 11 tot 15 augustus voor degenen die hun „debuut" in Leiden maken. De eerstejaarsstudenten wer ken het programma in prin cipe af in groepjes van onge veer acht personen onder be geleiding van een oudere jaarsstudent, die voor deze gelegenheid „souffleur" wordt genoemd. Het centrum van de activiteiten is het pand Rapenburg 6, waar de benedenverdieping tijdelijk is ingericht voor El Cid en de naam „regiekamer" heeft ge kregen. (te bereiken onder nummer 148333, vragen naar El Cid). De eerstejaarsstudenten ver zamelen zich op maandag morgen 11 augustus op het Schuttersveld. Om kwart over negen maakt de uit vele duizenden studenten bestaan de groep voorafgegaan door muziek een wandeling naar de Hooglandsche Kerk waar zij om kwart over tien wordt toegesproken door rector magnificus prof. dr. A.A.H. Kassenaar en de burgemees ter van Leiden. Om twaalf uur wordt er geluncht, vanaf twee uur vindt er een stad- wandeling plaats, (decorbe- schouwen) die kan worden afgewisseld met een bezoek aan de roemruchte theetuin van Augustinus of de studen- tenecclesia (elke dag). Vanaf half zes wordt er gedineerd. De eerstejaarsstudenten kun nen daarna kiezen uit diver- Gruppo Sportivo In het fin se avondprogramma's, bij voorbeeld solotoneel met Henk van Ulsen in de Stads gehoorzaal, diverse speel films, boottochten met Aso- pos en Njord, en een openba re repetitie van Collegium Musicum. De studenten- en roeiverenigingen hebben ook vanaf 11 uur s'avonds nog ac tiviteiten, zoals cabaret, disco, films en dergelijke. Draaitoneel Op dinsdag 12 augustus orga niseert El Cid een draaito neel in drie bedrijven, te we ten Sport, Gemeente en Wel zijn. Om de beurt spelt ieder een in deze bedrijven mee. Het gemeentebedrijf bestaat onder meer uit een introduc tie in Leiden door het bureau voorlichting van de gemeen te en vertegenwoordigers van politie en brandweer. Bij het gedeelte welzijn worden de eerstejaars ingelicht over het persoonlijk welzijn van de student door middel van films en gesprekken met welzijnswerkers (artsen, de- kanen, pastores en psycholo gen). Ook komt de universi teitsstructuur aan bod. In het sportbedrijf worden de stu denten op de hoogte gebracht van de mogelijkheden od sportgebied, onder meer in het universitair sportcom plex Op dinsdagavond kan er weer worden gekozen uit vele activiteiten, zoals de hypnotiserende fakir mr. Black bij Augustinus, traves- tietenóabaret bij Catena, de presentatie van de film Turks Fruit door Jan Wol kers in SSR, muziek door bands en popgroepen, dans- marathons, film en nog veel meer. Faculteitsdag Op woensdag 13 augustus or ganiseren de meeste facultei ten een programma dat de gelegenheid biedt om kennis te maken met studiegenoten, docenten, koffiedames, por tiers en gebouwen en het stu dieprogramma. Het avond programma is wederom zeer gevariëerd en omvat onder meer folk-muziek, mime- theater, een lezing over transcedente meditatie, boed dhistische sprookjes verteld door Peter van de Linden. Swamisinghs Oosters Theater bij LISC, Louis van Dijk en Julian Coco en een pannen- koekeetwedstrijd bij Quintus. Op donderdag 14 augustus wordt s'morgens het draaito neel (zie dinsdag) voor de laatste keer afgewerkt. Om twee uur s'middags vinden er een aantal stunts plaats in het Van der Werffpark. Een boeienkoning zal zich op der tig meter hoogte net op tijd van zijn boeien bevrijden voordat het touw waaraan hij hangt doorbrandt. De Leidse brandweer zal een spectacu laire demonstratie geven. Verder die dag onder meer choreografie met directe vi- deoweergave bij Odessa aan de Heregracht 45, een milieu actie in de duinen van Noordwijk waar men onder leiding van Staatbosbeheer kan houthakken. Op de vere nigingen kunnen de eerste jaars creatief bezig zijn. Ver der vindt er ook een Kamer actie plaats. K&O en Boer- haave zullen informatie ge ven over hun activiteiten. De avond staat ditmaal in het te ken van de discussies, over doping in de sport( Asopos De Vliet), over actuele poli tiek met J. van Houwelingen (CDJA,Academie), over men senrechten met Dolf Coppes en Jan Rood (Catena), over militarisme met Van der Spek, Neuman, Everts en Ad Langebent in SSR, over Leidse jongeren in het Vrije tijdscentrum en over woning nood. Verder nog cabaret, films en disco bij de diverse verenigingen. Informatiemarkt Op vrijdag 15 augustus wordt om tien uur s'morgens een infomarkt gehouden op de Hooglandse Kerkgracht. Vele groeperingen, actiegroepen, verenigingen en enkele com merciële instellingen zullen zich daar presenteren en een beeld geven van Leidse acti viteiten. Om twaalf uur wordt daar de traditionele Hutspotmaaltijd gehouden. Om twee uur wordt er in het Van der Werffpark een Folkfestival gehouden met onder andere Crooks, Crac- kerhash en Alakondre. In de Opstandingskerk aan de Steenschuur 9 wordt tot vijf uur s'middags een in- en uit loopconcert gehouden met improvisaties op orgel eri an dere instrumenten. De avond staat in het teken van grote Finalefeest aan de Lange- gracht 8 met medewerking van de formaties Gruppo Sportivo, de Röusers, Ritmico Especial. Czardas, Virgiel Jazzband en Disco Nico Bill, die optreden in verschillende zalen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3