„Witte Huis treft geen blaam" FNV-BONDEN NOG NIET EENSGEZIND Ambtenaren waarschuwen regering Jsf' Iran woest op Amerika over „mishandeling' betogers $7 Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Lastello av. NA €owm/nl IC lekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 5 augustus 1980, 70e jaargang no. 21725 Documentaire Documentaire „De Theems is weer schoon" om 20.30 uur op Ned. I en om 21.55 uur repor tage „Karl Böhm dirigeert de Negende". Op Ned. II om 19.25 uur tv-se rie „De verlaten eilanden" en om 21.40 uur documentaire „Leven op aarde". Regen Enige tijd regen, later opkla ringen. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest Morgen zon: 6.04 - 21.22. Schev. hoogw.: 10.51 en 23.24. Laagw.: 6.15 en 18.53. is geen stier bont TTHUIJSEN m van de Fokve- Jing Midden-Lim- jin int kregen van hun t bonte drachtige 1 en tot hun grote lazing geen rood- e kalveren, maar Yt-witte. Een va- tak,stiehulp op het Ki te sti on had een rekje sperma van rood- e stieren verwis met dat van zwart- tochtige bonten werden dat laatste geïnse- fsy eerd. En daar kwa- f1/ dus zwartbonte eren van. Mao: uit het oog, uit het hart(?). MAO GEEN KOLOS OP LEMEN VOETEN PEKING Met een mysterieuze glimlach van nog voor de revolutie slaat óp een campus van een universiteit in Peking een beeld van Mao de ver woede pogingen gade van een aantal studenten om hem omver te trekken. Dit in het kader van het streven om de alles doordringende aanwezigheid - van Mao' door het gehele land tot de normale pro porties van „ook maar een mens" terug te brengen. Met schilderijen en foto's lukt dat vrij gemakke lijk, maar het enorme beeld op de campus blijft hardnekkig overeind. Trekken met touwen hielp niet, evenmin als dynamiet. Het kolossale beeld bleef onverstoorbaar staan. Na er ook nog tever geefs een tractor tegenaan gegooid te hebben, zin nen de studenten nu op een nieuwe list om het beeld te vernietigen van de man die eens door een kwart van de wereldbevolking als een halfgod werd vereerd. Gevangene uit Mesdagkliniek ontsnapt GRONINGEN Tijdens een voetbalwedstrijd is gisteren een 38-jarige gevangene ont snapt uit de Van Mesdagkli niek in Groningen. De man was tijdens de wedstrijd bal- lenjongen en moegt op een ge geven moment een bal opha len, waarna hij niet meer is te ruggezien. Hij moet of zwem mend via een om het sportveld liggende gracht er vandoor zijn gegaan, of hij is over een soort sluisje in de gracht de vrijheid tegemoet geklauterd. De gedetineerde zat een straf van tien jaar uit wegens doods lag, gepleegd in 1972. Nep-agent depltbon uit HENGELO In Hengelo rijdt een man rond in een uniform dat nau welijks van dat van de politie is te onderscheidén. Bovendien rijdt hij rond in een auto met blauw zwaai licht De politie is op zoek naar bun nep-collega, temeer omdat hij al een bekeuring beeft uitgedeeld. Een jongen die op zijn fiets zijn stuur niet vasthield, kreeg van hem een boete van 25 gulden. „En geen protest anders word je mee genomen", kreeg die jongen te ho ren. De Hengelose politie merkt overigens wel vaker dat mensen het leuk vinden om voor agentje te spelen. Weer olie gevonden in Noordzee DEN HELDER Op veertig kilometer uit de kust van Den Helder en derhalve in het Ne derlandse'deel van de Noordzee is opnieuw olie gevonden. Op het ogenblik haalt men daar bij na 230.000 liter olie per dag uit de grond. Het nieuwe olieveld ligt vlak bij twee kortgeleden ontdekte bronnen. Alvorens de finitief tot exploitatie wordt overgegaan, worden eerst nog een paar proefboringen gedaan omdat bijvoorbeeld nog niet be kend is hoe groot de onder grondse olievoorraad precies is. De boringen worden gedaan door de Nederlandse dochteron derneming van Union Oil Com pany of California. PRESIDENT CARTER IN VERKLARING OVER „BILLY-GATE": WASHINGTON Tijdens een recht streeks door de televisie uitgezonden pers conferentie heeft president Carter van de Verenigde Staten vannacht gereageerd op de beroering, die is ontstaan over-de con tacten van zijn broer Billy Carter met Li bië en de rol die het Witte Huis in die zaak heeft gespeeld. Carter benadrukte dat hij niet betrokken is geweest bij „on verkwikkelijke" zaken. Verder maakte hij van de gelegenheid gebruik nogmaals te verklaren, dat hij tegen een zogenaam de „open" Democratische partrijconventie is, waarbij de gedelegeerden hun stem mogen uitbrengen op een andere kandi- Billy Carter keek gisterenavond in een hotel ln| Americus in Georgia naar de persconferentie van zijn broer. daat dan waarvoor zij in eerste instantie hebben gekozen. Tijdens zijn persconferentie ging de president in op enkele punten uit het rapport, dat hij het Amerikaanse Congres over de affaire rond zijn broer heeft toegestuurd. Volgens Carter is „in tegriteit de hoeksteen van de regering" en heeft noch hijzelf, noch enig lid van zijn rege ring de wetten geschonden of dingen gedaan, die het daglicht niet kunnen verdragen. De Amerikaanse president zei ernstig bezorgd te zijn over de relaties van zijn broer met Libië en verklaarde niet te weten, wat er met het geld is gebeurd dat Billy uit Libië kreeg. Hij wees erop dat zijn broer zonder zijn medeweten in september 1978 naar Libië was gegaan. In een later stadium had hij hem tevergeefs verzocht van een tweede reis af te zien. Toen Billy uiteindelijk toch naar Noord-Afrika ver trok, heeft de president hem gevraagd via zijn Libische contacten een boodschap voor ayatol lah Khomeiny door te spelen. Hierin vroeg pre sident Carter de Iraanse leider de gijzelaars vrij te laten. Toen Carter dit verzoek deed had hij „de belangen van de gijzelaars en het land in gedachten". Volgens Carter hebben de Libiërs inderdaad contact met Teheran opgenomen. „Maar of die poging geslaagd zou zijn zonder de bemiddeling van Billy, kan niemand met ze kerheid zeggen", aldus de Amerikaanse presi dent. Aan het slot van zijn persconferentie stel de hij nogmaals zeer nadrukkelijk, dat hij geen enkele betaling van een buitenlandse mogend heid had ontvangen (zoals de afgelopen weken wel werd gespeculeerd) en dat „Billy in het verledep geen enkele invloed heeft gehad op de Amerikaanse politiek ten aanzien van Libië en die invloed in de toekomst ook niet zal heb ben". Filmarchief in as gelegd Eén grote brand heeft een filmarchief in Rambouillet, even ten zuiden van Parijs, geheel in de as gelegd. Er zijn zowel een nog onbekend aantal onvervangbare origi nele films als enige duizen den copieën van voorname lijk Amerikaanse films verlo ren gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar de politie denkt eerder aan de zelfontbranding van de oudere films (ontstaan door broei in de van zeer brandbaar materiaal ge maakte films van voor 1950) dan aan brandstichting. De schade beloopt een bedrag van zeker vijf miljoen gulden. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Hoewel de 25 FNV-bonden sterk verdeeld denken over het te voeren loon- en arbeidsvoorwaardenbeleid in 1981, zijn zij toch bereid een eensgezinde koers te varen. Deze conclusie trok FNV-vice-voorzitter Wim Spit gisteren na afloop van de vergadering van de Federatieraad. Op 18 augustus gaan de bonden onderling in de slag om te trachten een gemeenschappelijke aanpak van de pro blemen te vinden. Het gemeenschappelijke beleid waarnaar wordt gezocht, zal overigens niet alleen moeten gelden voor het volgende jaar, doch ook voor de midden lange termijn, omdat verkiezingen en een nieuw kabinet voor de deur staan. „Wie de jongste wer kloosheidscijfers ziet en dan ook nog verneemt dat Nederland het dieptepunt nog niet heeft be reikt zal begrijpen, dat de vakbeweging zich" nog indringender met de sociale, economische en maatschappelijke ontwikkelingen zal moeten be zighouden", aldus-.Spit, die erkende, dat binnen de FNV verschillend wordt gedacht over de wijze waarop de problemen moeten worden aangepakt. Met als exponenten Groenevelts industriebond (koopkracht inleveren om meer arbeidsplaatsen te bereiken) en Schellings voedingsbond (recht op Groenevelt g| arbeidsloos inkomen, omdat volledige werkgele genheid een illusie is). De bonden zijn het er ech ter over eens, dat men de ontwikkelingen niet aan het marktmechanisme mag overlaten, dat er dus meer sturing nodig is en de bonden zien in, aldus Spit, dat als zij het onderling niet eens wor den over de aanpak, het helemaal niet mogelijk zal zijn met de andere partijen tot overeenstem ming te komen. Uit de bereidheid van de bonden om naar een gezamenlijke weg te zoeken mag worden afgeleid, zo zei de vice-voorzitter, dat Groenvelts dreigement dat hij een eigen koers zal volgen als de andere bonden niet met zijn ideeën instemmen, niet als onwrikbaar behoeft te wor den beschouwd. hitatie Hengelo rijdt een na-maak litieagent rond... IDAT L'JKT md V QEEN l m>i die jongetjes bekeurt, die idrijden zonder hun handen n het stuur van hun fiets. een aardige bijver- "-r maar het werkt arrend. TEHERAN, WASHINGTON De gevan genhouding van 193 Iraanse pro-Khomeiny demonstranten in Washington die op de dag dat de sjah overleed tegen Amerika protes teerden, is voor de Iraanse autoriteiten aan leiding geworden om de al gespannen rela tie tussen Iran en de Verenigde Staten op nieuw op de spits te drijven. Een aantal van de Iraniërs die in hongerstaking zijn wor den momenteel kunstmatig door de gevan genisautoriteiten gevoed omdat hun leven anders gevaar loopt. Voor die studenten die hun naam weigeren te noemen bereiden de Amerikaanse juidische autoriteiten uitzet tingsprocedures voor. Studenten die hun naam wel noemen en niet illegaal zijn, kun nen in de VS blijven. In Teheran werden gisteren massale demon straties op touw gezet nadat Khomeiny had be weerd dat de Amerikaanse gevangenisautoritei ten bewusteloos en met gebroken ribben achter slot en grendel zitten. Er werd tijdens een de monstratie gedreigd alle door de VS in het ge bied geëxploiteerde productiebronnen in brand te steken. Ook werden nieuwe bedreigingen geuit aan het adres van de ruim vijftig gegijzel de Amerikaanse gijzelaars. De Iraanse minister van. Buitenlandse Zaken Ghotzbadeh heeft secretaris-generaal Wald- heim gevraagd een onderzoek in te stellen naar het lot van de Iraanse gevangenen. Volgens Ghotzbadeh hadden de Iraniërs geen andere bedoeling dan te demonstreren tegen de Iraan se landverraders die door de VS nog steeds worden gesteund. Amerikaanse gevangenisautoriteiten hebben de beschuldigingen van Khomeiny „absoluut on-, waar" genoemd en er aan toegevoegd dat de demonstranten bijstand hebben van een advo- Het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Teheran werd gisteren geopend voor demon stranten die hun protest tegen de Iraanse ge vangenen in de VS wilden uiten. caat en vertegenwoordigers van de Iraanse stu- dentenbond. De Iraanse oud-premier Bakhtiar heeft in een interview met de Londense Times gepleit voor de instelling van een voorlopige regering en een grondwetgevende vergadering. Volgens hem wordt er volkerenmoord bedreven in Iran. Prinses Ashraf, de zuster van de overleden sjah, zou, aldus de Sunday Times, samen met Egyptische generaals een staatsgreep willen plegen voor eind oktober in Iran. GEEN EXTRA BEZUINIGINGSMAATREGELEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bonden van overheidspersoneel willen alleen over een loonmatiging voor 1981 praten als er eerst overeenstemming is bereikt over uitbreiding van de werk gelegenheid voor ambtenaren en als de nog te bezuinigen post van 1,7 miljard gulden in de gesprekken wordt betrok ken. Gebeurt dat niet en wordt tot extra bezuinigingsmaatregelen voor het overheidspersoneel besloten dan zal dit ongetwijfeld tot spanningen onder het personeel leiden met alle mogelijke gevol gen vandien. „Daar waarschuwen wij u voor", aldus de Algeme ne Centrale van Overheidspersoneel (ACOP), de RK Centrale van Overheids- en Semi-Overheidspersoneel (RKCOP) en de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwijspersoneel (CCOOP) in een brief aan de ministerraad. De bonden hebben de brief geschreven omdat zij vrezen dat de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel op de tocht staan nu het kabinet er nog niet in geslaagd is de begroting rond te krijgen. Het kabinet heeft al eens de gedachte geuit de lonen van de ambtenaren niet meer die in het bedrijfsleven te laten volgen, maar omgekeerd. De ambtenaren zouden dan ook voor 1981 twee procent loon moeten inleveren waarbij men de hoop heeft dat die loonmatiging in het bedrijfsleven zal worden overgeno men. Ook nam het kabinet het principe-besluit dat op overheid suitgaven zoals lonen, salarissen, uitkeringen en subsidies vol gend jaar 2 miljard zou moeten worden bezuinigd. Een groot deel daarvan zou door de ambtenaren moeten worden opge bracht. advertenties Voor bouw en interieur: W. BarentszstraaM9, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden tegels - sanitair - alle verbbuwingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1