Tropische vogels houden varkens vliegen-vrij FRfNT B#LLI Geen schade akkerbouw door warme weer Nederlandse koeien blijven flink melk leveren GESTEGEN AANBOD, DALENDE PRIJS IN BLOEMENHANDEL KOMKOMMERPRIJZEN FORS GEDAALD LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 PAGIN/jÊ „Het was erg. Het hele jaar door had ik last van die vlie gen. Ik verspoot meer dan 60,- aan vliegenverdel- gingsmiddel, maar op het laatst hielp dat ook niet meer. Ik kon er ook niet te gen". Aan het woord is de heer G. Wybenga, eigenaar van een varkensfokkerij en - mesterij, halverwege aan de weg tussen Wommels en Oosterend. Sinds september vorig jaar heeft hij een aantal tropische vogels in de stal rondvliegen. De vliegen zijn nu bijna allemaal verdwe nen. „Ik ben bijna in de tropen", aldus de 38-jarige varkens- fokker. De vliegen zaten overal. Als de heer Wybenga een hand in de voerbak van de varkens stak, dan zaten daar meteen een hoop vlie gen aan. Vooral de kleine biggen hadden er erg veel last van. Het spuiten met een vliegenspray hielp niet meer. Hij begon aan een andere op lossing te denken. „Je praat er eens met een of ander per soon over". Zo hoorde hij van zijn broer die bij de Dierengezondheids- dienst werkt dat er iemand was die de vliegen bestreed met losvliegende nachtegalen in de stal. Dit werkte niet he lemaal naar wens. Een nach tegaal is namelijk geen echte insectenetende vogel. Maar de heer Wybenga ging het verder in de vogeltjes zoe ken. Dit kwam ook omdat hij zich wel voor deze dieren in teresseerde. „Ik mag wel graag met vogeltjes omgaan", aldus de heer Wybenga. En zo kwam hij in contact met een vogelhandelaar in Bols- De heer G. Wijbenga: „Ik moet de vogels nu zelfs bij voeren ward. Deze leverde hem in losgelaten moest er een aan- september vorig jaar twaalf tal voorbereidende maatrege- subtropische vogeltjes. Voor- len getroffen worden. Zo namelijk Mexicaanse wiele- moesten de stallen geheel walen en Amerikaanse spot- dicht worden gemaakt. Ook lijsters. Voordat de vogels in mocht hij drie weken lang de stallen konden worden geen anti-vliegensprays spui- Een aantal tropische vogels in de „hanebalken" van de varkensmesterij ten. Hiervan zouden ook de vogeltjes slachtoffer kunnen worden. Nestelen Het is een geweldig succes geworden. „Ik heb er nu al profijt van en het kostte mij bijna niets meer". De vogel tjes zingen ook nog. De vo geltjes pikken de vliegen zelfs van de ruggen van de varkens af. „Als ik er aan kom dan vliegen ze allemaal omhoog". Het enige dat nog herinnert aan de vliegenin- vasie, is de vliegenstront die de zolder op vele plaatsen zwart heeft gemaakt. Er zijn bijna geen vliegen meer over. De vogeltjes moeten nu zelfs bijgevoerd worden. Dit bij voeren gebeurt met univer seel voer. Er zijn geen vlie gen meer dus ik moet wel". De waterbakjes zitten hoog in de stallen. In het begin dron ken de vogels uit de water bakken van de varkens, maar dan kon het wel eens gebeuren dat een vogeltje een dreun kreeg van het var ken. Zo zoekt hij naar een ge schikte plaats waar de vogel tjes hun eitjes neer kunnen leggen. „Ik wil er straks mee fokken". Dan kunnen ook de andere stallen van de lastige vliegen ontdaan worden. Zo komt er naast de varkensfok kerij een vogelfokkerij. Maar de varkens zullen wel het be langrijkste onderdeel van zijn bedrijf blijven. Want varkens heeft de heer Wy benga altijd gehad, ook toen hij nog een kleine veehouder was. Zijn bedrijf telt nu bijna 1400 varkens en biggen. Per maand kregen we tussen de 25 en 30 varkens. Maar hij heeft het er niet erg druk mee. „In het begin redden de beesten zichzelf. Ik loop er niet om", aldus de heer Wy benga. Toch is zijn loop wel eens no dig. Zoals twee jaar geleden toen er een big met twee koppen geboren werd. Ook heeft een zeug eens 23 biggen ter wereld gebracht. Normaal is negen of tien biggen. „Het is een spannend vak, elke dag opnieuw". Wybenga loopt veel meer risico dan enkele jaren geleden, toen hij nog veehouder was. Hij denkt hierbij aan de vele ziektes die varkens kunnen oplopen. Daarom houdt hij het bedrijf erg schoon en wordt het elke dag ontsmet. Zijn winst hangt af van de marktprijzen die bepaald worden door vraag en aan bod. Dit jaar zijn de prijzen erg laag. „Ik heb dit nog nooit meegemaakt". Dat hij alleen werkt verhoogt het ri sico aanzienlijk. Hij denkt aan het in dienst nemen van een arbeider, maar het valt niet mee om een geschikt ie mand te vinden. „Er kan niets met mij gebeuren. Ik kan niet ziek worden". Maar dan zegt hij: „Je moet er ze ker van zijn in dit vak dat je er 's nachts niet wakker van ligt". Lelystad Het warme, dro ge weer van de afgelopen an derhalve week heeft de ak kerbouwgewassen in ons land geen kwaad gedaan. Het is echter nog moeilijk te be oordelen in hoeverre er al sprake is van definitief her stel en in hoeverre men nog blijft zitten met blijvende schade door kou en regen in juni en de eerste drie weken van juli. Pessimisme noch optimisme is op het ogenblik op zijn plaats, zegt het proefstation voor de akkerbouw in Lely stad, maar in het algemeen moet men toch maar liever op gemiddelde dan op topop- brengsten van de gewassen rekenen. De vele regendagen waar de zomer mee begon, hebben geen vertraging kunnen brengen in de graanoogst: wintergerst is al voor een deel geoogst, met de zomer- gerst begint men nog deze week of anders begin volgen de week. Wintertarwe gaat, als alles goed blijft gaan, over een week of drie van het land. De granen rijpen nu vrij snel af, en ook dat zal volgens het proefstation eerder tot een gemiddelde dan tot een to- popbrengst leiden, maar be dorven is het graangewas ze ker niet. Al zijn er, vooral bij tarwe, wel vrij veel percelen waar de halmen „gelegerd" zijn: ze zijn erg scheef gaan staan of plat op de grond gaan liggen, een proces dat niet meer terug te draaien is. De korrels in het ergst gele gerde gewas - hoort men vaak van de boeren - zijn al leen nog maar goed voor kip- pevoer. In volle gang is op het ogen blik de oogst van graszaad. Voor dit gewas, zegt het proefstation, is de droge pe riode nog maar net op tijd ge komen. Het zou anders door een rampje zijn getroffen. In Zeeland is, netjes op tijd, de vlasoogst gaande. De kwali teit lijkt goed. In het suikerbietengewas ziet men gele plekken op plaat sen, waar de grond door de regen is dichtgeslagen. Maar een voorspelling over de kwaliteit van de bieten, die nog een hele tijd van de oogst af zijn, valt daar niet op te baseren. Den"Haag Het vooruitzicht op een wat zorgelijke staltijd met niet al te veel voer ver hindert de Nederlandse koeien niet in deze zonder linge zomer flink wat melk te geven: bij erg nat weer wat minder, bij droog weer wat meer, maar week voor week meer dan een jaar te voren. Voordat half juni de zes re- genrijke weken begonnen, had de melkaflevering juist een record-uitschieter boven het peil van een jaar tevoren bereikt: zeven procent meer. In de natte periode zakte het af tot resp. 3 en 0,7 procent meer dan een jaar eerder in de weken eindigend op 12 en 19 juli. Het produktschap voor zui vel, dat deze cijfers op papier heeft staan, heeft van de pe riode sinds 22 juli, de dag waarop de zon aan het Ne derlandse zwerk terugkeer de, nog niet meer dan een in druk. Die indruk is dat de af levering in de week tot 26 juli wel weer een paar pro centen boven die van een jaar geleden kan zijn ge weest. Het produktschap voorziet dat de ruwvoederpositie in de komende staltijd niet zo. heel veel zal verschillen van die van de afgelopen staltijd. Door te droog weer voor en te nat weer na half juni heeft de ruwvoederwinning dit jaar een flinke klap gekre gen, vooral kwalitatief, maar vorig jaar was er ook al zoiets aan de hand. Slechter dan vorig jaar zullen de koeien het in de komende staltijd echter hebben, zo meent het produktschap, als de snijmais deze zomer niet goed meer bijkomt van de re genellende. Die snijmais heeft een flink aandeel in het wintervoederpakket: de afge lopen winter ongeveer twin tig procent, tegen kuilgras 64 en hooi twaalf procent. Volgens het proefstation voor de rundveehouderij in Lely stad hebben de veehouders, sinds het vorige week weer droog is geworden, een be hoorlijke hoeveelheid ruw- voeder kunnen winnen on der gunstige omstandighe den. Wel is veel gras binnen gekomen dat, ten koste van de voederwaarde, te lang is geworden, terwijl boeren in de overstroomde gebieden langs de rivieren nog hele maal geen voer hebben kun nen winnen. Erg best staat het er al met al met de win tervoedervoorziening nog niet voor, meent het proef station. Met toenemende zorg hebben de bloemen- kwekers in de afgelopen week de zomerse dagen ervaren. Daaraan zijn ook de West- landse kwekers niet ontkomen. Bij een snel toenemend aanbod met daartegeno ver een dalende belangstelling bij de han del, is er weinig ruimte voor optimisme. De Hollandse vakanties mogen dan nu over de piek heen zijn, maar we hebben ook nog te maken met de situatie in om ringende landen zoals Duitsland, waar het nog volop vakantietijd is. Bovendien doen de warme dagen de belangstelling voor bloemen ook in eigen land dalen, iets waarmee vooral de winkeliers en andere kooplieden hebben te kampen. Er zijn dan ook bloemenveilingen, vooral Aalsmeer waar nogal wat onverkocht bleef en zelfs de rozen beneden de minimumprijs ble ven. Bij een totale aanvoer van 35.393.828 bos of stuks haalde de CCWS afgelopen week een omzetbedrag van 8.019.670,89 tegenover een aanvoer van 32.282.376 bos of stuks en omzetbedrag van f 8.119.378.43 zodat de drie miljoen bos of stuks méér zelfs een omzetdaling niet vol doende kon afremmen. De zomerse dagen zijn dus voor de kwekers allesbehalve aangenaam, hoe graag men een ieder zijn mooie vakantie gunt. Bijzonder anjers, trosanjers, freesia, gerbera en rozen wer den in grote hoeveelheden aangevoerd en dat zette de prijzen sterk onder druk. Onder de kwekers van chrysanten is de stemming nogal gedeprimeerd vanwege de problemen met de mineervlieg, die onze export vooral naar Engeland in groot gevaar brengt. Daarnaast zijn er de pro blemen van de verschillen in energiekos ten. Uiteraard brengt iedere zomer groter risico's met zich, maar die verschillen toch wel van jaar tot jaar. De importbloemen, perkplanten en potplanten voerden aan de CCWS de omzetcijfers nog wat op, waardoor de terugval werd afgeremd. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 17 (15), trosan jers 16 (22), anthurium 81 (93), snijgroen 81 (93), jaarrondtroschrysanten 29 (30), idem geplozen 58 (47), idem normaal 68 (44), freesia 16 (18), gerbera 28 (37), gladio len 12 (13), irissen 26 (16), leliekelken 55 (60), lelietakken 32 (32), cymbidium klein 67 (39), idem groot 1.16 (65), grote rozen 14 (17), idem klein 12 (14), belinda 10 (12), red garnette 8 (lo). Veel speling zat er dus niet in. In het alge meen daalde het aanbod van de potplan ten, vooral van de groene soorten. Voor potplanten met een opbrengst f 878.744.85 tegen vorig jaar 522.351 en opbrengst van 984.505.15. Intussen heeft het Bloemenbureau*" land juist voor de potplanten in kan fabrieken, winkels enz. aandach vraagd, omdat hierdoor een soms - aanzien wordt opgevrolijkt. En m: I zowel binnenlandse- als buitenland:1 clame wordt getracht de zich als maé breidende potplantenstroom weg te ken. Er komen bij het aanhoudenc^j merweer ongetwijfeld nog moeilijk) ken voor de bloemenhandel. De weersomstandigheden hebben die n^v geremd maar de zon wierp afge week al schaduwen op dat punt voo In Duitsland had men de „naamd; die voor extra afname van bloemen den, maar die zijn ook weer voorbij de export deze week het moeilijk zal ben. De „buitenbloemen" hebben va natte, koude weer nogal te lijden j hetgeen de prijzen ten goede is gekt Mogelijk dat de van vakantie terugk de bouwvakkers een extra bloemetjt naar huis nemen, hetgeen dan noj zonzijde in de handel te zien geeft, c is het een schraal zonnetje. Prijzen tulpen blijven onder druk Zullen de optimisten onder de exporteurs dan tóch gelijk krijgen?.Hun theorie luidt als volgt: er zijn in het buitenland minder bollen verkocht en daar staat te genover dat de kwekers een best gewas rooien. De prijzen zullen dus wel móéten zakken. Het argument van de producen ten dat er dit jaar veel tweede kwaliteit moet zijn omdat de kwekers als gevolg van de zondvloedachtige regens niet op hun land konden komen, wordt met een hautain gebaar weggewuifd. Het zal wel schikken met die slecht in de huid zitten de tulpen, zo zeggen de exporteurs en gaan vervolgens over tot de orde van de dag. En die orde luidt: geen paniek, doe maar kalm aan met inkopen, dan komen de prijzen vanzelf wel onder druk. En dan is er eindelijk weer eens een kans dat ook de export een goed jaar kan maken. Gelijk? Tot nu toe lijken ze het grootste gelijk van de wereld te gaan krijgen. De prijzen van vele tulpen staan flink onder druk. En wie nu had gedacht dat de export in ieder geval voor schone en goed in de huid zit tende partijen tx>llen-van-het-zand wel wat meer ovfer zou hebben, blijkt de plank ook nog mis te slaan. De aanvoeren aan de veilingen beginnen nu flinke vormen aan te nemen, al zal het aanbod de ko mende weken stellig nog groeien. Goedkoop Was het tot voor kort zo dat men de Darwinhybriden uitgezonderd van de tulpen geen twaalf kon kopen beneden een dubbeltje per stuk, dat beeld is nu wel sterk veranderd. Zelfs een veel gevraagde broeitulp als Prominence gaat nu weg voor 9,- per 100, terwijl twaalven van prima rode tulpen als La Suisse en Kings- blood ook al voor ruim 9,- te koop zijn. Elven kan Kingsblood hebben we nog zien verkopen voor 7,50 per 100. De ge wilde rose Preludium en de betrekkelijk nieuwe (en uitstekende) Oranje Monarch wiebelden op de grens van 10,- voor de twaalven, evenals de gerande Coriolan en de rode Topscore. Miijoran blijft zelfs nog iets onder de 10,- en de bekende rode Paul Richter is inmiddels al op een heel bedenkelijk prijsniveau beland. Mooie twaalven van deze cukivar kan men ko pen voor 6,50 tot 7.- per 100. De rode, wit-gerande Lucky Strike moet men 7,50 genoegen nemen en de uitdagend getinte Lustige Witwe ligt in de koers van 8,- en 8,50 als men mooie twaalven Dubbele tulpen worden hoog ge waardeerd. aan te bieden heeft. Voor elven wordt rond 7,- besteed. Onder petje te vangen En wat te denken van een altijd zo ge vraagde broeitulp als Thule, waarvan men de twaalven nu onder ziin petje kan van gen voor 7,20 en eenzelfde prijs deed de frisrode Tommy. De rode Bing Crosby no teerde ruim 9,- voor de twaalven, maar de rode Dr. Plesman kon vaak de 6,- niet eens halen. Leliebloemige tulpen hebben de afgelopen jaren steeds in de belangstelling gestaan. Maar die rassen hebben nu ook een veer van heb-ik-jou- daar moeten laten. Twaalven van Aladdin een tulp met een zeer lang vaasleven veranderden van eigenaar voor de spotprijs van 5,70 en 6,- per 100 en el ven kocht men al voor f 4,60. De gele le liebloemige Westpoint deed het iets beter en noteerde voor de twaalven van 9,« tot 9,50. Uitschieters Natuurlijk zijn er ook uitzonderinger"" lagen de dubbele vroege tulpen uitstel0 in de markt. Twaalven van Marechal"" werden bijv. verkocht voor 27,M 28,- per 100 en de gele mr. v.d. Hoef^ in dezelfde koers. De rose Peach Blo^r, werd afgedrukt op 20,-, de oranje zelfs op 30,- en de rode VuurbaaQi 24,-. De teelt van de dubbele gele ^yS Carlo is vijf jaar achtereen zonder tot een goudmijn geweest. De prijzen zij en toe opgelopen tot 28,- per 100. 1 daag maakt men niet meer dan hoogF" 21,- en daar kan het natuurlijk ookn uitstekend voor. De stokoude duhEI oranje El Toreador was erg duur: tvC, ven gingen voor 28,- per 100 vaij» hand en voor de elven werd nog 25, steed. Nu moet men wel beseffen dat\fl van El Toreador geen 500 dikke bolle^d de roe zal rooien. Wit bleef schaar^ duur. Voor twaalven van Snow Star v de fancy-prijs van 29,- per 100 betQ" Wie een flink partij van de fraaie hc tuintulp Garden Party had aan te bi% zat ook op fluweel. De handel had twaalven 23,- over, terwijl de gele ïiant Star-sport Generaal Joffre zelL magische 30,- grens overschreed. Ei^ nog partijtjes verkocht voor 32,- per Maar deze uitzonderlijke prijzen betrq_ alleen de cultivars waarvan het aai heel beperkt is en die een exporteu01 leen wil leveren om ook andere en sifci Ier te vinden tulpen te kunnen verkc^ Dan legt men op Generaal Joffre wel.i geld bij, want dat men aan een inkoop van 32,- ook nog wat kan verdieneM er niet in. Narcissen o Bij de narcissen blijven de gele tron^" ten goed in de markt liggen, maar m< grootkronigen wil het niet erg. ZelfsQ puike broeinarcis als Ice Follies u maar matig gewaardeerd. Men koopt f]!,' enen van dubbelneuzen voor 15,-' 100 en dat kan natuurlijk nooit uit. De hyacinten zijn uitstekend gegroeid hoewel een omvangrijk deel van de al tegen goede prijzen in de voorverk® van eigenaar was verwisseld, kon het5( bod de .komende weken wel eens gfl worden dan men had verwacht. De zen van de rose hyacinten hebben 0 neiging tot dalen. In de weken die P ons liggen zal er stellig meer tekenirL het prijsbeeld van dit bolgewas gaanjidi men. |ki In de afgelopen week daalden de prijzen voor een groot aantal gewassen. Dit lag ook wel in de lijn van de verwachtingen. In de hoek van de komkommers werd er echter een rake onverwachte klap uitge deeld. De prijs per stuk daalde gemiddeld met 30 cent. De sortering 61/76 bracht 38 cent op (vorige week 69 cent), de sortering 51/61 bracht 30 cent op (vorige week 64 cent) en de sortering 41/51 noteerde een prijs van 26 cent (vorige week 58 cent). De oorzaak van dit sterke prijsverval moet gezocht worden in de toegenomen binnen landse aanvoer. Uit de statistische gege vens van het Produktschap voor Groen ten en Fruit blijkt dat de concurrentie van weinig of geen betekenis is. In de periode van 24 juli tot en met 28 juli werd in West-Duitsland slechts 15 ton uit andere landen ingevoerd. Nederland bleef dus nog steeds de belangrijkste leverancier. Er mag aangenomen worden dat de oogst van de nateelt op gang begint te komen. Er moet daarom op een groeiend aanbod gerekend worden, als gevolg hiervan zal de prijs onder druk blijven. TOMATEN De prijsdaling bij de tomaten zette de af gelopen week sterk door. Er komen in heel West-Europa meer tomaten op de markt. Daarnaast importeert West-Duits- land uit een groot aantal verschillende landen. De belangrijkste leverancier? naast Holland zijn: Roemenië, Bulgarije, Italië, België, Frankrijk en Albanië. Naast het aanbod van de gewone ronde tomaten op de Hollandse markt neemt het aanbod van vleestomaten nog steeds toe. Het tota le tomatenaanbod is dus eigenlijk groeien de. De prijs van de A-l export daalde in de afgelopen week van fl.1,35 per kilo naar 94 cent. Bij de vleestomaten wist de Krijs zich op een paar centen na redelijk V andhaven. Zo bracht de sortering BBB f 1.1,58 per kilo op. De druk op de prijzen lijkt aan te houden, een prijsherstel is daarom zeer onwaarschijnlijk. GROENTEN GOEDKOPER Hopelijk ontgaat het de consument niet dat veel, naast de al reeds eerder genoem de komkommers en tomaten, in de afgelo pen week weer in prijs daalden. Let wel er wordt gesproken over gemiddelde prij zen. Al naar gelang de kwaliteit van het ftrodukt kan de prijs hoger of lager uitval- en. Het beoordelen van kwaliteit is jam mer genoeg voor de consument nog steeds een moeilijke zaak. Prei bracht twee we ken geleden fl.1,72 per kilo op, in de afge lopen week daalde de prijs naar gemid deld 92 cent. De oogst blijft groeien, de prijs zal verder dalen. Van de extreem hoge slaprijzen is er ook al een aanzienlijk stuk af. Waren er kortgeleden nog uit schieters van boven een gulden per stuk, dat hield in dat de consument twee eulden voor een krop sla betaalde, thans lig gemiddelde prijs op 58 cent. Ook de ,0 prijzen zullen verder dalen. Bij de spei iri bonen behoren de extreem hoge prits van fl.6,60 per kilo ook weer tot het v< den. De gemiddelde prijs op de Westl se veilingen bedroeg fl.3,30 per kilo. c landelijke aanvoer kan snel groter c den met als gevolg dalende prij Bloemkool behoorde ook tot de gewa die in moesten leveren. De gemidd 1(' prijs daalde van fl.1,82 naar f 1.1,22 u stuk. Het aanbod blijft ruim en bij ilc houdend warm weer zal de vraag ibl bloemkool afnemen, ook voor dit ge^ worden er lagere prijzen verwacht In rijtje van goedkoper wordende groei ie hoort ook andijvie thuis. De spectacul prijs van fl.2,28 per kilo is gedaald (0 fl.1,73. De landelijke prijs ligt nog la Het aanbod is groeiende, de prijs zal n der dalen. Het grote aanbod van radijs dervindt grote moeilijkheden bij de al de prijs daalde van 41 cent naar 28 11/ per bos. Met een kleiner wordend aan ii( lijkt de prijs zich te kunnen herstel o Ook een wat kleiner gewas als postel K daalde sterk in prijs. De gemiddelde j daalde van f 1.1,21 naar 30 cent per lip De extreem lage prijzen van vorig mogen niet als vergelijkend materiaal bruikt worden omdat er toen sprake van grote oogsten. Het ligt dus niet v de hand dat de prijzen zullen dalen n het niveau van vorig iaar

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6