ijk betaalt vrouwen inder dan mannen teropbouw Soviet- in ïmden Warschaupact Aanslag was eerbewijs' Ministerie van Financiën trekt meeste sollicitanten KIND GEWURGD NA VERKRACHTING GELIJKE OPLEIDING ou 'm in de gaten ~el weer lefonisch reikbaar Ontsteltenis over dood Marokkaan „Rood^ Bologna opnieuw slachtofer van neo-fascistisch geweld BUITENLANDSE ZAKEN NIET GEWILD weer "^NIENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT c MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 PAGINA i onze parlementaire redactie) |AAG Mannen worden bij het Ster betaald dan vrouwen, ook al deze een gelijke opleiding als Zo verdient op het ministerie jblkshuisvesting en ruimtelijke |ig 66 procent van de vrouwen i lagere dan middelbare oplei- ninder dan ƒ2545 bruto per l Bij de mannen met een gelijke ng ligt dat percentage op 21. perhouding gaat ook op bij een I en middelbare scholing. iklaring voor deze gang van zaken pannen hebben meer arbeidserva- i vrouwen, vrouwen werken rela- §1 in deeltijd (25 procent der vrou wen drie procent der mannen), on- nnen zijn meer leidinggevenden en vrouwen hebben geen gelijke kansen op promotie (de helft van de vrouwen voelt dit zo). Deze gegevens zijn afkomstig uit een on derzoek dat de Rijks Psychologische dienst (RPD) heeft gedaan onder het per soneel op het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening naar de emancipatie op dit ministerie. Aan het on derzoek nam een kwart van het aantal ambtenaren op het ministerie deel. De RPD noemt dit te weinig voor een goede doorsnee van de mening op het ministe rie, maar ziet wel een aantal belangrijke aanwijzingen dat uit het resultaat van het onderzoek naar voren komt. Zo bleek on dermeer dat acht procent van de vrouwen op het ministerie meer dan 3537 per maand verdient, terwijl dit percentage bij drie maal zo hoog ligt. De RPD vroeg de ambtenaren het belang aan te geven van vier verschillende'on derwerpen: contacten met collega's, geld verdienen, carrière maken en aard van het werk. Daaruit bleek dat 31 procent van de vrouwen contacten met anderen belangrijk vinden. Bij de mannen ligt dit op 18 procent. Het geldverdienen wordt vooral door de mannen belangrijk geacht (55 procent), terwijl het carrière maken door beide groepen even onbelangrijk wordt gevonden (62 procent mannen, 63 procent vrouwen). Het belangrijkste, voor zowel mannen als vrouwen, blijkt de aard van het werk te zijn. Op vragen naar het verrichten van deel tijdarbeid antwoordde 33 procent van de mannen en 47 procent van de vrouwen hiervoor een stukje salaris te willen inle veren. De ondervraagden willen dan vier dagen of korter gaan werken. e Br.' schoude laatste uitbarsting van de vulkaan copters regelmatig controlevluchten uit: en z<unt St. Helens in de Noordameri- gewapend met een infraroodcamera kwinse s,aat Washington voeren heli- sporen ze verborgen brandhaarden op. J_ J in di luaa5SEL/LONDEN jkge'iHste veertien Sovjet- voores *n DDR zijn be- hun tankregimenten "hptvsterken zo is uit be- rbare NAVO-bron ver- n. Volgens de Ameri- se regering in Washing- rorden de Russische di- i in Tsjechoslowakije ilen eveneens versterkt. Russische persbureau [kwalificeerde deze be- :n als verzinsels. versterking waar de op doelt is het ontwerp recent begonnen studie. ns dit rapport worden er Ktra tanks in Oost-Duits- gestationeerd. De verster- komt op een moment dat Moskou de terugtrek- voltooide van duizend en twintigduizend man- pen. I president Brezjnev vorig ovember ter gelegenheid rtigjarig bestaan DDR die terugtrekking l maakte, heeft er in het altijd een zekere twij- an omtrent de werke- vaarde daarvan. Het zou, J1 journalisten die bij de te- ÜH&king werden uitgeno- gaan om verouderde l Volgens westerse de- igen is de hele terugtrek kingsoperatie een manoeuvre met een tweeledig doel. Ten eerste zou zij verband hebben gehouden met een heropbouw van de Russische troepen macht in de westerse gebieden van het Warschau-pact. Het is bekend dat de Oostduitsers momenteel aanstalten maken met de vorming van twee ex tra divisies. Ten tweede had den de Russen een diploma tiek doel voor ogen. De be kendmaking van de terugtrek king werd niet voor niets be kend gemaakt op een moment, dat de NAVO-ministers nog' beraadslaagden over moderni sering van de kernwapens, al dus de waarnemers. In mei werd van Russische zijde een soortgelijk aanbod gedaan, al weer toen de NAVO vergader de. j» Vanaf vandaag kan [weer automatisch telefo- f» met de rest van het Internationaal telefoon- ïer is echter nog niet mo- Donderdagavond wer- Tor brand in de centrale jjrbindingen van en naar 1 vernield. Aanvankelijk jt men zeker „enkele we- d nodig te hebben om alle ondingen te herstellen. De denkt nu binnen een zover te zijn. DEN HAAG Het Lande lijk Actiecomité Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers (Lakwab) is ontsteld over de dood van de 25-jarige RJ»" rokkaan Chrif Badaoui, die vrijdag in Rhoon vermoede lijk werd gedood door een politiekogel. Het Lakwab protesteert tegen het gebruik door de politie van vuurwapens bij „routinemati ge controles" op verblijfs- en identiteitspapieren. De Marok kaan had (nog) geen verblijfs vergunning en probeerde zich aan het controleren van zijn papieren te onttrekken. Het Lakwab vindt het buiten pro porties dat de politie toen een vuurwapen gebruikte. Khomeiny bekritiseert paus TEHERAN Ayatollah Khomeiny, de feitelijke machthebber in Iran, heeft gisteren de paus verweten de kant van „de onderdruk kers en niet van de onder drukten" te hebben gekozen en niet tussenbeide te zijn gekomen ten behoeve van de onlangs in Washington aan gehouden 200 Iraanse stu denten die voor Khomeiny hadden betoogd. Khomeiny richtte het verwijt tot de paus toen hij mgr. Hila- rion Capucci, de voormalig Grieks-katholieke, anti-Israë lisch gezinde bisschop van Je ruzalem ontving. Capucci had een brief van de paus bij zich voor Khomeiny waarin deze het opnam voor de katholieke scholen in Teheran die steeds meer worden bedreigd door militante islamieten en waar van er een door hen bezet wordt gehouden. Ook zijn er priesters gearresteerd wegens spionage voor Israël. Een overzicht van het gedeeltelijk verwoeste station van Bologna (Vervolg van voorpagina) BOLOGNA Honderden militairen en spoorwegar beiders hebben op het deels verwoeste station van Bo logna tot gisterenmorgen, met doeken voor de mond en bij een hitte van 35 gra den, met de hand brokken puin weggeruimd op plaat sen waar kreten klonken. Het laatste slachtoffer, een meisje van acht jaar, werd zondagmorgen gevonden onder het puin van de bo venverdieping. Spoedig werd het zoeken gestaakt. Op het plein voor het sta tion stonden toen nog tien tallen mensen te wachten op niet verschenen verwan ten, vrienden en kennissen. Een woordvoerder van de ge meente vertelde, dat de slachtoffers meest Italianen waren. Verder behoorden en kele Zwitsers, Duitsers en Britten tot de doden en ge wonden. Oproepen via radio en televi sie hadden tot resultaat, dat zich bij de ziekenhuizen in Milaan, Turijn en andere gro te steden lange rijen bloeddo nors vormden die bereid wa ren bloed af te staan voor de gewonden in Bologna. Presi dent Pertini onderbrak zijn vakantie in Noord-Italie voor een bezoek aan de ramp- plaats. Ofschoon van officiële zijde niets werd gezegd over de identiteit van daders van de aanslag, wordt algemeen aan genomen dat het het werk is geweest van de NAR. In een anoniem telefoontje aan het linkse dagblad La Republica werd gemeld dat met de aan slag eer wordt bewezen aan Mario Tuti, de neo-fascist, die afgelopen vrijdag in hoogste instantie opnieuw werd ver oordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens een moord op twee politieagenten en zijn aandeel in de bloedige aanslag op de exprestrein Ita- licus van 4 augustus 1974, waarvoor hij de tijdbom con strueerde. Mario Tuti maakte toen deel uit van het inmid dels opgerolde neo-fascisti- sche beweging Fronte Nazio- nale Revoluzionario. Ome correspondent in tta1l&> Plet Tummers, vtoeg Meet na het tos* kernen van de eerste berichten over de bom- aanslag op het Bolgone se statiën vanuit xiin etandpiaata, Rome, naar Botogna. Hieronder zijn relaas, BOLOGNA Het chartervliegtuig dat ons in allerijl van Rome naar Bolgona bracht, vloog vanaf Florence Sarallel aan de Austostrada del Sole, ie door de losgebarsten vakantie- drukte met auto's verstopt leek. Mis schien hoorden de mensen in die auto's via de radio welk drama zich afspeelde in Bologna. Met ernstige ge zichten zullen ze er over hebben ge praat, terwijl het dodental van het Bolgonese bloedbad met het uur gro ter werd. Het begon zaterdag rond het middaguur met een melding van vijf tien doden. Vóór we bij het zwaar ge havende station van Bologna arri veerden was dat aantal al verdriedub beld en tegen middernacht was trieste score opgelopen tot 70 en nog bleek de hoogste stand niet bereikt. Het station van Bolonga, een in deze prachtige oude stad wat kitscherig uitge vallen gebouw, is elk jaar een belangrijk knooppunt voor het vakantieverkeer. Een paar duizend zonnegasten, waaron der tal van buitenlanders en Italianen die in elders in Europa als gastarbeider werken, wachtten op een van de 1.000 tot 1.100 treinen die Bologna elk etmaal aandoen. Temidden van hen ontplofte om precies vijf minuten voor half elf de dood en verderf zaaiende bom. Het plein voor station bood een chaoti sche aanblik van vrachtauto's, brand weerwagens, bussen, hijskranen en am bulances. De lege vrachtwagens schoven naar de in elkaar gestorte zijvleugel van het station, waar zij voorzichtig vol puin werden geschept. Dat gebeurde met blauw-wit geschilderde bulldozers met het woord „Polizia" erop. Zoiets als een gelukje bij een ongeluk: in Bologna ho ren bulldozers nu eenmaal tot de vaste uitrusting van het politiekorps, omdat het geregeld gebeurt dat tijdens demon straties barricaden moeten worden opge ruimd. Het was zaterdag niet de eerste maal dat de Italiaanse spoorwegen betrokken wa ren bij een rechtse aanslag in Bologna. Op 4 augustus 1974 ontplofte in een snel trein een bom, die twaalf mensen het le ven koste. De trein had uit elkaar moe ten spatten op het station van Bologna, waar toen een groot vakbondscongres werd gehouden. Door een fout in het tijdsmechanisme ontplofte de bom in het station van een buitenwijk. Wat hebben neo-fascisten tegen Bologna, de eigenzinnige oudste universiteitsstad van de wereld. Het antwoord lijkt voor de hand te lig gen. Bologna is de hoofdstad van de vuurrode Emilia-Romagna, de streek met de grootste communisten-dichtheid van West-Europa. Het is ook het meest arbeidzame gebied van Italië met een kerngezonde, hoogwaardige landbouw en een florissante midden- en kleinindu- strie. Een op de negen inwoners van de zeer kerkgetrouwe bevolking van Emi lia-Romagna is actief lid van de Commu nistische Partij. De stad Bologna zelf, met haar 700.000 inwoners, was de eerste Italiaanse stad die een gekozen commu nistische burgemeester kreeg. Nu zijn vriend en vijand het er over eens, dat de communisten het er in Bologna niet zo slecht afbrengen. Prof. Renato Zangheri, de huidige communistische burgemees ter, kan wel ergens op bogen. In zijn stad gaat 75 procent van de kinderen bene den zes jaar naar de bewaarschool. Ner gens in Italië wordt zo'n hoog percentage gehaald. Inspraak, democratisering en wijkgedachte: ze zijn hier stevig in prak tijk gebracht. De Bolgonese binnenstad was het eerste verkeersvrije voetgan gersdomein van Italië, als men Venetië buiten beschouwing laat. Wie in Bologna een gemeentelijk papier of stempel nodig heeft, hoeft geen dagen of weken te wachten zoals elders in Italië. Dit eigen zinnige, zelfbewuste en tegelijkertijd nonconformistische Bologna moet daar om wel reacties oproepen, zoals afgelo pen zaterdag weer eens bleek. PIET TUMMERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van alle de partementen slaagt Finan ciën er het best in sollicitan ten te trekken. Bij dit minis terie worden gemiddeld 34,7 reacties ontvangen op adver tenties. Dit aantal ligt ver boven het overheidsgemid- delde van 19,3. Naast Finan ciën zijn ook Sociale Zaken en Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne gewilde ministe ries met resp. 23,7 en 21,3 reacties per vacature. Alge mene Zaken en Buitenland se Zaken liggen ver onder het gemiddelde met 9,2 en 10,2 reacties op advertenties. Dit blijkt uit een onderzoek van de Rijks Psychologische Dienst (RPD), waar alle vaca- kent bij de hoge score van Fi nanciën aan, dat bij dit minis terie veel vacatures waren waarvoor geen opleidingseisen werden gesteld. Bij het geringe ARNHEM De 12-jarige Karin Nathans uit Arnhem is vrijdag verkracht en daarna gewurgd. De speurtocht naar de dader heeft nog geen resultaat opgeleverd. Karin werd sinds vrijdagavond vermist. Ze had die dag gezwommen met haar schoonzusje en was om zes uur op haar fiets gestapt om op tijd te zijn voor het eten. Toen zij om zeven uur echter nog niet thuis was, werden haar ouders ongerust. Eerst gingen zij zelf op zoek naar hun dochtertje, daarna met buren en familieleden. Om half twaalf waarschuwden zij de politie, die onmiddelijk een uitgebreide speuractie op touw zette. Zowel 's avonds als de ochtend erop le verde dat geen resultaat op. Karin werd zater dagmiddag gevonden door een wandelaar. Haar volledig ontklede en verminkte lichaam lag op een braakliggend terrein, dat bij fietsers erg po pulair is omdat men via die route een stuk kan afsnijden. Het is echter ook een terrein waar al vaker verkrachtingen hebben plaatsgevonden. De fiets van Karin is nog niet teruggevonden. Dubbel tragisch is deze moord, omdat het gezin dertien jaar geleden ook al een dochtertje ver loor. Dat meisje is verdronken. aantal reacties op vacatures bij het ministerie van Buitenland se Zaken vermeldt de RPD dat het hier veel functies van HAVO en Atheneum-niveau of volledig beroepsonderwijs betrof. De RPD gelooft ook dat het vermeende werkklimaat bij de sollicitanten een rol speelt, maar daarover heeft men geen gegevens. In het eerste kwartaal van dit jaar vulde de rijksoverheid (uitgezonderd het ministerie, van Defensie, algemeen bur gerlijk pérsioenfonds en staats drukkerij die buiten de RPD om vacatures opvullen) 1848 openstaande arbeidsplaatsen. Daarvoor kwamen 35.754 solli citanten opdraven. Het groot ste deel hiervan, 73 procent, reageerde op een advertentie. De rest reageerde na een be zoek ana de permanente ba- nenmarkt van de rijksover heid en op de vacaturelijsten van de RPD bij de gewestelij ke arbeidsbureau's. De minste reacties kwamen binnen op vacatures waarbij een volledi ge universitaire opleiding werd gevraagd. WEEROVERZICHT - GEMA TIGDE TEMPERATUREN DE BILT - Voorafgegaan door hevige buien, met onweer, ha gel en windstoten, is gisteren koelere lucht ons land binnen gedrongen. In de ochtend werden vooral Noordholland, de Waddenei landen en het westen van Friesland door zware buien getroffen, in de namiddag en avond waren dat Brabant, Limburg en meer Gelderland. Vergeleken bij de maximum temperatuur van gisteren, die. aan zee ongeveer 25 graden was en in het binnenland 29 graden, was het vandaag onge veer 6 graden koeler. Dit koe lere weer houdt de komende dagen aan. Tussen een hoge- drukgebied boven Frankrijk en de Alpen en lagedrukgebie den boven Ierland Schotland en het aangrenzende deel van de oceaan staat een zuidweste lijke stroming. Hierin trekken afwisselend zones met bewol king en regen, alsook gebieden met opklaringen, naar onze streken. Wat minder zomers weer dus en betrekkelijk wis selvallig. Vooruitzichten voor woensdag: Zonnige perioden, mogelijk een bui. Nog iets koeler. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 14 gra den. Max. temp.: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Noord-Scandinavië: Zonnige perioden, ook enkele buien, 16 tot 21 graden. Britse eilanden, Zuid-Scandi- navië, Finland: Veel bewolking, af en toe re gen, 17 tot 22 graden. Benelux, Duitsland, Noord- Frankrijk. Wisselvallig, 18 tot 23 graden. Alpengebied: Zonnige perioden afgewisseld door enkele buien, 20 tot 24 graden. Nul graden Celsius ni veau ongeveer 3300 meter. Zuid-Frankrijk, Noord-Spanje, Noord-Italië: Flinke zonnige perioden, maar ook af en toe een bui, 23 tot 28 graden. Portugal, Zuid-Spanje Zuid- I talie: Zonnig, 30 tot 35 graden, aan zee 25 tot 30 graden. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Luchth. R'dam Vllssingen Z.-Umburg Aberdeen Athene Stockholm Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Avtv Chaos blijft uit Op Franse wegen BONN/PARIJS In Zuid- Duitsland heeft het verkeer het afgelopen weekend, zoals werd verwacht, geleid tot grote opstoppingen. In Frankrijk viel de drukte reusachtig mee, hoewel ook daar op enkele plaatsen fi les voorkwamen. Omdat de temperaturen overal flink opliepen, was het geen pre tje om in de rij,te staan. In Duitsland eindigde dit weekeinde de vakantie voor de mensen uit de dichtbevolk te deelstaat Noordrijn-Westfa- len, terwijl de vakantie voor mensen uit Beieren juist be gon. Veel mensen waren, te- 'gen alle waarschuwingen in, op pad gegaan om de stad te ontvluchten. Dat veroorzaakte grote files, voornamelijk op de wegen rondom München.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5