Strand zaterdag grote concurrent bloem en corso Veerman Hoogenboom hoeft niet meer te roeien Katwijkse Cees Koelewijn wint van grootmeester WARMTE SPEELDE BLOEMENCORSO PARTEN Drie gewonden bij brand in jacht Realistische reddingsdemonstra tie op het Ka twijkse strand "IJ JAN HEIN DONNER SPEELT SIMULTAAN IN NOORDWIJK REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 Het heeft zaterdagavond niet veel gescheeld of de praalwagens van het Rijnsburgse bloemencorso hadden als kaal geplukte kippen op de Noordwijkse boulevard te kijk gestaan. Aanleiding was de be stuurder van een trekker. Toen hij voor hotel 'Noordzee' stond en afstap te voor het draaien van een shaggie, trok hij met echt Rijnsburgse gulheid enkele rozen van z'n ver sierde voertuig en gaf ze aan een paar dames langs de weg. „Pluk ze maar af, de baas vindt het best", zou de jongeman hebben gezegd. En dat liet het pu bliek zich geen twee keer zeggen. In een paar minu ten was de trekker roos- loos en toen begon men aan de praalwagens. En dat was natuurlijk niet de bedoeling. Boze en schril fluitende politiemannen slaagden er tenauwernood in de pluk woede te beteu gelen. REGIO Veertien praalwagens, ze sentwintig personenauto's en achten twintig muziekcorpsen stonden zater dag centraal voor de vele duizenden die vanuit het hele land naar de Leidse re gio waren toegestroomd om de bloe menpracht van het Rijnsburgse Corso te bewonderen. Een corso dat dit jaar het onderwerp 'Bloemen houden van kinderen' droeg en waarvan de praal wagens in de stijl van verschillende kinderliedjes waren opgetuigd. Het Rijnsburgse bloemencorso had dit jaar een bijzonder karakter omdat het voor de 25ste maal de Leidse gemeentegrenzen overschreed. Vorig jaar reeds verkeerde men in de veronderstelling dat men een 25-jarig Leids jubileum kon vieren, maar de voor dit feit speciaal uitgenodigde bur gemeester Vis wist de organisatie te ver tellen dat men zich een jaar had vergist. Nieuw dit jaar was de ontwerper van het corso. Tot en met vorig jaar was het Joop Visser geweest die de corso wagens ruw op papier zette. Dit jaar maakte dochter Ma rion de ontwerpen voor de wagens en ge zien de grote opkomst heeft zij alle eer ge kregen die zij verdient. Het Rijnsburgse corso trok dit jaar echter reeds voor de 34ste maal door de Leidse regio. De dertien door tractoren voortge trokken praalwagens waren allemaal op gesierd naar titels van kinderliedjes zodat de grote mensenmassa, waarvoor het weer eigenlijk te mooi was, praalwagens te zien kreeg als: Witte zwanen, zwarte zwanen, Hop paardje hop. Hoedje van papier, On der moeders paraplu, Op een klein sta tionnetje, Tussen Keulen en Parijs en twee beren die broodjes smeerden. Jam mer was het dat de verschillende muziek corpsen zich aan hun oorspronkelijk re pertoire hielden en geen, om in de stijl van het onderwerp te blijven, kinderlied jes ten gehore brachten. Een eerste prijs werd vrijdag al gegeven aan de wagen die onder de titel 'zeven kikkers in een boerensloot' in de optocht meereed. Een terechte eerste prijs want de wagen stak letterlijk en figuurlijk met kop en schouders boven de andere uit. Het wel zeer bijzondere zomerweer had Het corso trekt door de Breestraat van warm Leiden. tot gevolg dat, hoewel langs de route de half zes dezelfde ochtend reeds bij de start meeste plaatsen bezet waren, de opkomst moeten vervoegen en de moeite die het wat lager was dan in andere jaren. Velen kostte om de toeschouwers vriendelijk toe prefereerden kennelijk het strand. Ook te lachen en te zwaaien was van de ge- voor de kinderen en figuranten op de wa- zichten af te lezen. gens was de hoge temepratuur geen pre- s'Avonds werden de praalwagens op de tje. Sommigen van hen hadden zich om Noordwijkse boulevard opgesteld waar zij door de aanwezigheid van de vele stf|P gasten van een overweldigende beln> ling mochten genieten. In de loop" deze week zullen de praalwagens nieuwe bloemen worden voorzien oi terdag mee te rijden in het Katwijks mencorso. Rijnsburgse taptoe passende afsluiting van feestweek Rijnsburg De taptoe 1980 georganiseerd op het raad huisplein is een passende af- sluitng van de oranjefeest- week geworden. Deze taptoe werd georganiseerd door de Oranjevereniging, het corso comité en de plaatselijke mu ziekverenigingen. Er deden 5 korpsen aan de taptoe mee. D. V. S. uit Kat wijk, De Jong Flora Band uit Rijnsburg, Concordia uit Lei den. Liberté uit Vlaardingen en de Floraband uit Rijnsburg. Deze twee laatsten staan o.l.v. Maarten Verhoef uit Rijns- burg. Het Showoptreden van D. V. S. was zeer zeker de moeite waard. Niet alleen hun show, maar ook hun muziek was klasse evenals van de Flo ra Band. De Floraband heeft al verschillende prijzen in de wacht gesleept en kreeg ook nu weer een daverend ap plaus. Concordia en Liberté kwamen vergezeld door hun majorettes. Ook zij zorgden voor een boeiend optreden. De Jong Flora Band stal de show. Deze jonge band blaast er op los of ze nooit anders gedaan heeft. Het kwam in iedergeval verfrissend over. Duizenden mensen woonden de taptoe bij. Als laatste onderdeel werd het Wilhelmus gespeeld en gezon gen en bedankte burgemeester De Roos de genodigden en aanwezigen voor hun komst. De Oranjevereniging en het corsocomité bedankte hij voor de schitterende organisatie. Kleuter verdronken KATWIJK De 5-jarige Mark Schouten uit Leiden is vrijdagmiddag in zee ver dronken. Na een uitgebreide speuractie werd rond half vier het leven loze lichaam van de kleuter aangetroffen. Het jongetje was om tien voor één spoorloos verdwenen op het Noord- strand, ter hoogte van de uit watering. Huub Hoogenboom (tweede van links) en Jaap Kinkel (links) varen de passagiers met de motorboot over. NU PER MOTORBOOT OVER PADDEGAT ROELOFARENDSVEEN Veerman Huub Hoogenboom van de pont over het Paddegat hoeft niet meer te roeien; zijn roeiboot heeft hij verwis seld voor een prachtige spiksplinter nieuwe motorboot. De eerste oversteek met de nieuwe pont deed de veerman zaterdagochtend samen met Jaap Kinkel, de vroegere pontbaas, op wie hij in geval van nood nog steeds een beroep kan doen. De boot is in opdracht van Hoogenboom ontworpen door Piet Heemskerk en zijn broer Ko (van het fijnscheepstimmerbe- drijf aan het Zuideinde) en heeft hem in een kleine maand tijd gebouwd. De nieu we pont meet 6.80 m bij 2.40 m. Het is een piekfijne open schouw met vlonder, waaromheen een hek staat voor de fiet sen. Hij is gebouwd van massief hout en heeft een 10 pk. motor. Op het nieuwe veer kunnen zo'n 15 a 20 fietsers te gelij kertijd de oversteek Roelofarendsveen- Woubrugge over de vaak woelige Padde- gat-baren maken. „Het wordt hier steeds drukker", aldus Hoogenboom. „Er varen tegenwoordig zóveel boten, dat er echt wel heel wat stuurmanskunst voor nodig is om je klanten veilig naar de overkant te krij gen. Het aantal fietsers dat overgezet wil worden neemt steeds meer toe. Het zijn vooral recreanten en scholieren. Nu moeten de mensen niet denken dat de tarieven omhoog gaan, want dat is echt niet zo; een wandelaar of fietser blijft 40 cent betalen en een bromfietser 50 cent". Huub Hoogenboom is een veerman, die zijn werk met liefde doet. Wie overgezet wil worden, hoeft nauwelijks te Wachten en altijd is Huub Hoogenboom bereid de helpende hand uit te steken waar dat no dig is. Toch maakt Huub dag in, dag uit, lange dagen. Zeven dagen in de week van 's morgens 7 uur tot 's avonds 10.30 uur staat hij klaar. Het werk bevalt hem best. Als hij echt even dringend weg moet, neemt zijn vrouw per vertrouwde roeiboot de zaken waar. OUD ADE Bij een brand in een polyester jacht, afge meerd nabij het Vennemeer, zijn zatermiddag omstreeks twee uur drie mensen ge wond geraakt. Zij zijn met brandwonden overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het schip brandde totaal uit; de schade bedraagt rond de dertig mil le. De vermoedelijke oorzaak van me weer is er waarschijnlijk de brand is een explosie bij het benzinedamp ontstaan. De ei- benzine tanken; door het war- genaar, een Rotterdammer, liep lichte brandwonden over zijn gehele lichaam op. Zijn schoonzoon verbrandde zijn voet en liet hierdoor van schrik zijn half jaar oude baby vallen. De baby liep een her senschudding op. Behalve het schip brandde nog een schuur tje aan wal volledig af. De schoonzoon en de baby kon den na behandeling in het zie kenhuis naar huis. KATWIJK Wie zaterdagmiddag toevallig met zijn schip het Katwijkse strand pas seerde, en dat waren er dankzij het mooie weer veel, kon niet anders denken dan dat een vliegtuig neegestort was; zo realistisch had de Katwijkse Reddingsbrigade het de cor van haar reddingsdemonstratie ver zorgd. Alle „ingrediënten" die nodig zijn om een „ramp" te suggereren waren aanwezig een zwaar rokend wrak een ronddobberende reddingsboot, een cirkelende Atlantique en helikopter van Vliegveld Valkenburg, plus een grote nieuwsgierige menigte. De Katwijkse Reddingsdemonstratie is een jaarlijks terugkerend evenement. De grote inzet van de Brigade plus de altijd uitgebreide mede werking van de Koninklijke Marine en K. N. Z. H. R. M. zorgen ieder jaar voor een bijzonder bezienswaardig spektakel. Niet alleen wordt er een gemeenschappelijke show opgevoerd, de toehoorders krijgen een ruime informatie over de gevaren op zee en vlak aan het strand. De aankondiging van de demonstratie 's mid dags werd 's morgens door een vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst uit Valkenburg ver richt. Rakelings over de Katwijkse daken sche rend dropte het vliegtuig folders waarin de aankondiging vermeld stond. Gelukkig begre pen veel automobilisten dat kinderen alleen maar aandacht voor de in de lucht dwarrelende folders hadden, zodat in de meeste straten het verkeer even stokte. Vanaf 1 uur 's middags stond op het plein aan de Boulevard een helikopter plus inforir standjes over het reddingswezen opgestelj kon iedereen deze zaken van dichtbij bekij Het echte schouwspel echter begon zo (0 kwart voor drie, toen de Atlantique Brf van Valkenburg zijn groet aan de toeschoude kwam brengen. Een paar meter boven zqjp| zwaaiend met zijn vleugels luidde de vlie^g chine de demonstratie in. Kort daarop kws vier valschermspringers met een feilloze sie op het afgebakende demonstratie-terrei" recht. Aan de Katwijkse Reddings Brigad^ nu de eer te beurt om haar aktiviteiten aaifl publiek te verduidelijken. der De door A. Wassenaar aan elkaar gespn demonstraties gaven de kijkers inzicht in d« varen op het strand, en leerde hoe men in c van verdrinkingsnood te hplp kon schieten® i struktief is ook altijd het uitleggen van de 1. kenis van de verschillende vlaggen, die do< officiële instanties aan strand gehesen woi Zo staat de rode vlag voor verboden te 5 men, de gele voor gevaarlijk zwemmen e| "I vlag met het vraagteken voor een vondelil Na dit alles was het tijd om de vlam in wrak te steken en het „groot alarm" aan kenburg door te seinen. De beurt was nu aa™ Koninklijke Marine en aan de Katwijkse'llu dingsboot, die gezamelijk een mooie voores ling weggaven. Vooral de knappe vliegcaf". len van de Marine-mensen boezemde het*® zendkoppige publiek ontzag in. 'ba Een reddingsaktle (archieffoto) NOORDWIJK Grootmeester Jan Hein Donner speelde zaterdagmiddag op het Vuurtorenplein in Noordwijk een simultaanwedstrijd in de open lucht. Het was voor de tweede maal, dat de Noord wijkse Schaakvereniging „Daniël Noteboom" een dergelijk evenement organiseerde. En met veel succes. Alle veertig borden waren bezet met hoofd- - ikelijk jeugdige deelnemers, die van heinde en er voor dit publieke kamp naar de badplaats wa ren gekomen. „Er zijn zelfs drie Duitse gasten bij", vertelde voorzitter J. Koppenaal, en verder scha kers uit katwijk. Leiden, Rotterdam, Amsterdam en andere plaatsen uit het land. „Daniël Noteboom" is voornemens van deze simul taanwedstrijd een traditie te maken op de dag dat het Rijnsburgse bloemencorso door de badplaats rijdt. Voorzitter Koppenaal vindt het een goede propaganda voor de schaaksport en op zo'n dag trekt de wedstrijd veel publiek. Zijn club mag zich in groei en bloei verheugen. „Daniël Noteboom" telt thans 60 a 65 leden en beschikt bovendien over een jeugdclub van ruim veertig man. „Wij kunnen thans uitkomen met goede, jonge schakers, die we zelf hebben opgeleid", aldus de enthousiaste voor zitter, die voorafgaande aan de kamp met de groot meester een aantal aanwijzingen geeft. „Blijf met je vingers van de stukken af, behalve als je moet zetten". Hij hoopt op een droge middag en vooral geen wind, want dan gaan de pionnen, lopers en paar den van het bord af. „In geval van nood verhuizen we naar de tunnel van het plein". Dat is gelukkig niet nodig geweest. Jan Hein Donner toonde zich een schaker van groot formaat. Jn dubbel opzicht zelfs. Zijn postuur eer torende hoog boven de overige deelnemers ui&oc bovendien slaagde de Amsterdamse grootme^er er in 32 partijen te winnen. Zeven partijen ein den in remise, terwijl de Katwijker Cees K<^ wijn als enige de partij tegen Donner won. Oc W. Duizer (Katwijk) leverde een uitstekende f tatie. Hij wist ruim twee en eep half uur ui d Donnner stand te houden. Toen moest hi mise genoegen nemen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4