Het was een sprong in het diepe, neb wel leren zwemmen Uitslaande brand in voormalige conservenfabriek mi Leidse politie redt kip 'Universiteits- bouw' op schema iNDREDEJONG OVER ZIJN OVERNAME VAN JE STADSGEHOORZAAL: L vginCAD LEIDSE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 PAGINA 3 Een uitslaande brand in de voormalige conservenfabriek Van Nieuwenhuizen aan de Morsweg in Leiden heeft het pand za terdagavond nagenoeg geheel in de as gelegd. De brand, die om kwart over acht 's avonds uitbrak, heeft de brandweer ruim ander half uur aan het werk gehouden. Met groot mate rieel werd het naar buiten slaande vuur door de brandweer mannen bedwongen. De Leidse politie moest het verkeer ge durende de blusperiode omleiden. De brand is waarschijnlijk aangestoken door baldadige jeugd. Op de plaats van het slooppand is een studentenflat met 80 appartementen ge pland. El Cid De nieuwe lichting studenten van de Leidse Universi teit gaat van 11 tot en met 15 augustus de introductie week beleven. De organisatie van de week is, zoals al tijd, in handen van de Leidse Commissie Introduktie- dagen El Cid '80. Thema voor de nieuwkomers is dit keer 'toneel', terwijl als motto geldt 'debuut in Leiden'. Het is de bedoeling de nieuwe studenten kenis te laten maken met de instellingen die een rol gaan spelen in de studie, zoals de universiteit, gemeente en studenten verenigingen. Het programma van de introduktieweek omvat onder meer een stadsverkenning, sportavond, informatiemarkt van en op de verenigingen, stuntmid dag, hutspotmaaltijd en een groot slotfeest. Afscheid Pastor H.Ch.G.M. van Eeuwijk ofm is benoemd tot pastoor in Gorcunf. Hij neemt in het weekeinde van 10 augustus afscheid van de Antoniusparochie. Eind oktober wordt hij opgevolgd door W.H. Happel ofm die thans werkzaam is in het dekenaat Alphen aan den Rijn. De pastorie aan de Haagweg 13 werd afgelopen maand betrokken door pastor H. Pot ofm. De installatie vindt plaats op 24 augustus. Pas tor Pot is de opvolger van C.J.P.J. Maarschalkerweerd ofm, die met de assistent Celie ofm op 17 augustus afscheid neemt. Rugzak gestolen LEIDEN Een 21-jarige jongeman uit Delft zag zijn vakantie verstoord toen zijn rugzak met kampeerspullen zondagmiddag in de Leidse stationshal werd gestolen. De jongen had zijn rugzak, met daarin een twee-persoon stent, kleding en kookgerei neergezet om even te bellen. Toen hij na het telefoonge sprek de rugzak weer op de schouders wilde hijsen bleek deze te zijn verdwenen. De waarde van de gestolen goede ren bedraagt circa 800 gulden. WAARSCHIJNLIJK WRAAKAKTIE Kop van duiven afgetrokken LEIDEN Een vermoede lijke wraakaktie van dui venmelkers heeft het leven gekost van drie duiven, die eigendom waren van 57-jari- ge Leidenaar. De duiven zaten in een kooi in een pakhuis in Leiden. In het pakhuis werd ingebroken en LEIDEN Twee agenten van het Leidse bureau van poli tie hebben in de nacht van zaterdag op zondag een kip uit een auto aan het Sationsplein gehaald. De Hermandad had de kip de nacht daarvoor ook al opgemerkt maar veron derstelde dat de eigenaar zijn kip de volgende ochtend wel een meer passende bestemming zou geven. Toen de kip de volgende nacht nog in de benauwde auto zat, bevrijdden de agenten het dier en namen het mee naar het bureau. Een maal op het bureau gekomen gaven de geüniformeerde dierenliefhebbers de kip wat water en voer. Dit gebaar werd door het gevederde beest gehonoreerd door korte tijd later een ei te leggen. De kip heeft de nacht verder doorge bracht in een hondehok op het bureau en wacht op zijn baas. Het ei wordt door de Leidse politie gedeponeerd ten gunste van de gemeentekas, want het 'ei' wordt volgens het burgelijk wetboek ook beschouwd als 'gevonden voor werp'. het hok met de duiven werd onschatbare waarde. De politie opengebroken. Van drie dui- vermoedt dat het om een ven in het hok werd de kop wraakaktie gaat omdat verder eraf getrokken. De eigenaar uit het pakhuis niets wordt van de duiven zegt dat één vermist. De reden van de mo- van de duiven de beste van gelijke wraakaktie is niet be- het hok was en voor hem van kend. ^EIDEN „Het erbij nemen van de Stadsge- oorzaal, was een sprong in het diepe, maar ik and^b er wel door leren zwemmen. Uiteraard kon Tzj al aardig spartelen door mijn ervaringen in 4 3oe Groenoordhallen, maar met de Stadsgehoor zaal erbij heb ik de slag pas goed te pakken ge- ed >egen. Ik ben blij dat we binnenkort een boek- oudkundige kracht mogen aanstellen, waar- por aardig wat werk van mijn schouders af- valt. Dan kan ik me wat meer met de promotie an de Stadsgehoorzaal gaan bezig houden", al- lis André de Jong, directeur van de Groe- Dordhallen die sinds een jaar met Jan Har aan zijn zijde nu ook het reilen en zeilen de Stadsgehoorzaal tot zijn 'pakkie-an' kan e"^kenen. te 'f korj 30 de vrees van de culturele sector in Leiden dat De png van de Stadsgehoorzaal een soort kleine vee- jarkt zou maken blijkt na een jaar 'draaien' onge- -jJ-ond. Nog steeds is de culturele sector de belang- i$|jkste klant van de Stadsgehoorzaal en nog steeds i^Jorden de aktiviteiten in deze sector uitgebreid, jöjehalve de vele klassieke concerten, was het aan tal popconcerten opvallend groot hetgeen sinds ja- ;n niet meer was voorgekomen. Bijna elke maand u ad er wel een groep op, met als grootste trekker an e Golden Earring, die voor een uitverkochte zaal >rgde. Andere opvallende gebeurtenissen uit het [gelopen jaar in de culturele sector zijn, het Leids ad olkfestival, Key Town Jazzfestival en het Luba -r oves Leiden festival. Verder werden de zalen EeIan de Stadsgehoorzaal veel verhuurd voor exa mens. In mindere mate werd van het gebouw ge bruik gemaakt voor vergaderingen, shows, perso- neelsavonden, beurzen, schoolfeesten, toernooien en Antilliaanse feestnachten. Folder „Tot 1 januari '81 wordt de zaal al elke dag verhuurd. We hebben, geloof ik, tot die datum nog maar één zaterdag over. Dit betekent echter niet dat we er al zijn. De bezettingsgraad is nog niet bo ven de 35 uitgekomen. Er wordt wel elke dag gehuurd, maar voor slechts een deel van de dag. Eigenlijk zou het zo moeten zijn dat we de zalen per ochtend, middag en avond kunnen verhuren, maar dat lukt nog niet zo. Het is echter wel de be doeling die bezettingsgraad in de toekomst op te voeren tot zo'n 70 procent. Dat bereiken we helaas nooit, denk ik, als we alleen maar passief op huur ders gaan zitten wachten. We zullen aktief achter potentiële klanten aan moeten gaan. Tot nu toe heb ik daar voor de Stadsgehoorzaal niet zoveel tijd voor gehad, maar met de komst van die boek houdkundige kracht zal daar meer tijd voor zijn. Voor '80-'81 is het de bedoeling om, net zoals de Groenoordhallen sinds kort bezit, een folder te maken over de Stadsgehoorzaal. In die folder komt dan van alles over de prijzen, mogelijkheden enz. We moeten tevens een adressenbestand gaan op zetten van allerlei groeperingen die mogeliik wil len huren. Zoiets is er ook bij de Groenoordhallen en dat werkt erg goed. Mensen van beurzen, reli gieuze groeperingen, producers enz. krijgen van ons zo'n folder en vaak wordt daarop gereageerd". "Je kan zo'n Stadsgehoorzaal echter niet aan de klanten verkopen als er niet snel wat veranderd aan bijvoorbeeld de aankleding in zalen en restau rant. Door steeds die onzekerheid van vroeger of de Stadsgehoorzaal nu wel of niet zou worden ver kocht, is er lange tijd f\iets meer opgeknapt. De buffetten in beide koffiekamers zijn antiek en niet doelmatig. Het meubilair en de stoffering van de beide koffiekamers is nog minder, dan van een bedrijfskantine. Er moet ook iets verbeterd worden in de toevoer van drank en etenswaren naar de beide koffiekamers. Nu is de situatie zo dat gelost wordt aan de Aalmarkt, en dat dan de spullen via een smalle gang naar de koeling of de keuken gaat. Voor transport naar boven is er een kleine dienst lift, maar valt die uit dan moet een omweg van honderd meter worden gemaakt, via kleedkamers naar de koffiekamer op de begane grond en ver volgens via de binnentrappen naar de koffiekamer op de eerste verdieping. Duidelijk is dat aan de ho- recavoorzieningen hoge prioriteit moet worden ge geven," aldus De Jong. Renovatie Met de renovatie van de kleine zaal boven en de koffiekamer op de begane grond wordt waar schijnlijk in de nazomer begonnen. In de koffieka mer zijn al nieuwe meubelen gekomen en er is reeds gestart met het schilderen van het plafond. Daarna zal er een keuken achter het buffet wor den geplaatst. Dit zal in het voorjaar '81 gereed moeten zijn. Andere zaken die er nodig moeten ko men zijn volgens het rapport „Gehoorzaal op her nieuwde toon" nieuw serviesgoed, een goederen lift vanaf de keuken naar de buffetten in beide koffiekamers, het tot stand brengen van een goede geoutilleerde spoelkeuken, verdere vervanging van het meubilair, het aanbrengen van nieuwe stoffering (volgens De Jong is men bij de Stadsge hoorzaal „helemaal gek van velours, vooral in warm rode kleur"), binnenschilderwerk, realisatie van een nieuw buffet met koffiehoek en koeling, verandering interieur, het aanbrengen van alge mene dekoratie en groenvoorzieningen en de aan schaf van tafelkleedjes, asbakken, vaasjes enz. Als de gemeente er geld voor beschikbaar stelt wil men volgend jaar aan een grote opknapbeurt van het balcon beginnen. Er moet dus nog behoorlijk wat opgeknapt wor den, maar waarvan? Tot nu toe draait de Stadsge hoorzaal nog elk jaar met een tekort van 400.000 gulden. Toch kunnen de opknapbeurten wel gefi nancierd worden want André de Jong heeft daar wat op gevonden. „Tot nu toe draaide de Gehoor zaal met een jaarlijks tekort van 400.000 gulden. Voor de komende vijf jaar was dit tekort ook ge raamd en ik heb aan het college gevraagd of alles wat we er onder zouden blijven gebruikt zou kun nen worden voor het opknappen. De raad is met het voorstel accoord gegaan. Dus voorlopig is alles wat we minder tekort komen voor de restauratie van het gebouw en voor dit jaar zitten we daar al onder. In die vijf jaar kan het gebouw dan goed zijn gerestaureerd en kunnen we het tekort gaan inlopen. Het gaat allemaal steeds beter dus de fi nanciën komen ook wel goed. Jan Harland doet het allemaal hartstikke goed. Hij lijkt wel aan zijn tweede jeugd te zijn begonnen, aldus De Jong. Omschakeling Dat De Jong naast de Groenoordhallen ook de zaakjes van de Stadsgehoorzaal regelt geeft wel eens vreemde situaties. Het reserveren van een zaal in de Stadsgehoorzaal moet bij de Groenoord hallen geschieden. Dat is soms voor degene die wil reserveren, maar ook voor André de Jong een vreemde situatie en vereist in enkele gevallen een razendsnelle omschakeling. Zo komt het wel eens voor dat er iemand van bijvoorbeeld het Residen tie-orkest naar de Groenoordhal opbelt om een zaal in de Stadsgehoorzaal te reserveren en dan door de telefoon hoort „met de veemarkt Leiden". Na wat verwarring wordt dan naar De Jong ge vraagd die op dat moment net de prijzen bekend maakt van de dikbillen en de schapen. Voor De Jong eist het een snelle omschakeling om tussen de koeien vandaan met de dirigent van de Residentie orkest te praten over akoestiek en decor. Gelukkig kijken de meeste klanten inmiddels al niet meer vreemd op als ze de veemarkt Leiden aan de tele foon krijgen en ook De Jong heeft leren leven met die gespleten persoonlijkheid. SYLVIA VAN LEEUWEN k Volgend jaar, in de zomer, zullen de 21 bouwwerkzaamheden van de universiteit e aan de Witte Singel zo ver gevorderd 2j zijn dat de bouw aan de buitenkant een al redelijk afgeronde indruk zal maken. Een klein jaar later, in april 1982, zal de 1 opleveringsdatum van het gehele com- W( plex zijn bereikt. h) De vakgroepen geschiedenis, kunstge- iaj schiedenis en klassieke talen zullen dan o een onderkomen vinden in de Alpha-to- ,ir ren. Een gebouw dat plaats zal bieden r I aan elfhonderd studenten en ruim hon- ta derd personeelsleden. Voorts is voor- vi zien in een viertal bibliotheken die in to- Si taal 75.000 boeken zal herbergen. R' Met de nu ingetreden 'vierde fase' van ij de bouw zal door de gemeente begon- e nen worden met de vernieuwing van de Jf kademuren van de Doelengracht en de VJ 'Kleine Paterbrug' en de Hogeveense et Brug'. Groenoordhallendirekteur André de Jong

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3