Zoon van graaf Monte Christo net zo dapper als zijn vader iBEilil ISPRAAK Taaishow laat horen hoe we leerden lezen T hou 1 het l scherm ih het oog TELEVISIE VANAVONI TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 PAGINJTA In de laagste klas van de basis school worden elk jaar wonder- werkjes verricht. In de loop van augustus verschijnen jónge ongelet- terden op de lagere school en bin nen een jaar vormen zij woorden uit letters, lezen zij boekjes, schrij ven briefjes en zoeken bij het pra ten naar het juiste woord. Nog telt ons land vele analfabeten, mensen die door allerlei omstandigheden kans op voldoende onderwijs heb ben gemist, maar vrijwel iedereen kan vaardig uit de voeten met het alfabet. Toch kan bijna niemand navertellen hoe hij de kunst van het lezen en schrijven machtig is geworden. Het lijkt vanzelf te zijn gegaan. Zo gemakkelijk zelfs dat het hele leerproces is vergeten. Daaraan wil de al enige jaren lo pende „Taaishow" van de NOS her inneringen ophalen en tevens wat lering toevoegen. Presentator Jan Roelands, de man ook achter het idee, begint daar komende zondaga vond mee om acht uur op Hilver sum 2 en gaat er wekelijks een half uur mee door tot kerstmis. Met de dag en het tijdstip is hij niet hele maal gelukkig, vooral niet omdat op tv „Studio Sport" op dat tijdstip uitgebreid in de weer is met. toto en lotto. De beelden van het voetballen hebben we om acht uur ach ter de rug en wellicht dat er dan in de huis kamers enige ruimte ontstaat voor het goede oude medium radio. Jan Roelands verricht al jaren nuttig werk met zijn „Taaishow". Mogelijk daarom maakt hij een kans met zijn voorstel die show om te zetten in beel den en over te hevelen naar de tv. Voor het antwoord op de vraag hoe we leer den lezen toog hij naar de basisschool „De Toonladder" in Nieuwegein. Hij nam daar voor Margalith Kleywegt mee, de dochter van Netty Rosenfeld, een oude bekende in omroepkringen. Zij maakte twintig korte reportages en hield daarvoor de microfoon voor aan kinderen die zojuist van de kleu terschool zijn overgestapt naar de grote school. In die Nieuwegeinse school waren daarvoor wel wat problemen te overwin nen, bedenkingen tegen binnenstappende pottekijkers, maar het gemak diende daar de omroepmens inzoverre die school al een vorm van vrijwillige integratie kent, aan het vooruitlopen is op de wettelijke ver plichting over drie jaar waarbij het verschil, tussen kleuterschool en lagere school wordt opgeheven. Men begint daar echt al met de kleuters en „juf" Riet Ruizendaal-Hallewas weet hoe er gewerkt moet worden met dit broze materiaal. Jan Roelands: „Er zullen in Nederland wei nig plaatsen zijn waar, verhoudingsgewijs, zoveel kinderen in het as. schooljaar zullen leren lezen en schrijven als in Nieuwegein. Die gemeente bestaat pas negen jaar. In die tijd is het inwonertal verdriedubbeld. Ge zien de jonge bevolking is het sterftecijfer er driemaal lager dan elders. Wie zou daar niet willen wonen? Aan kinderen dan ook geen gebrek". Vergeleken met de rest van Nederland gaan er daar dit jaar twee en een halve maal zo veel kinderen naar de grote school. Voor een deel zijn die door juf" Riet al uitgetest, zodat zij weet welke kinderen in welk op zicht een extra steuntje nodig hebben. Die door Ton Oliemuller Margalith Kleywegt geeft de kinderen van de eerste klas het woord. kinderen leren er elke dag een woordje bij en hebben met kerstmis zoveel kijk op het vormen van woorden door middel van let ters, dat zij zelf verder op ontdekkingstocht kunnen gaan. Daar gaat het in de „Taai show" over. En dat sluit mooi aan op een eerdere Taaishow-reportage, die nl. waarin de pasgeboren Froukje haar eerste kreetjes begon uit te stamelen, de eerste woordjes van mama in verbasterde vorm, maar reu- zeschreden op het pad van een jonge wereldburger, welke door alle jonge ouders met bewondering worden waargenomen. Zij zijn soms al verbaasd, dat zo'n hoopje mens beweegt en dan blijkt het nog te kunnen praten ook. Om zijn show levendig te houden heeft Jan Roelands allerhand speelse elementen toe gevoegd. Marlies Philippa vertelt verhaal tjes, waarin wordt gewerkt met woordaflei dingen. Johanna Fortuin praat over waar om de mensen praten, waarbij blijkt dat het gesproken woord een veel belangrijker plaats inneemt in ons leven dan het ge schreven woord. Dana Constandse heeft het over haar ervaringen met vreemde talen. Hoe redt zij zich in het buitenland en in de omgang met buitenlanders? Pauline Aarts laat weten hoe aan buitenlanders het Neder lands wordt onderwezen. Het blijkt daarbij, dat om een taal te leren er ook kennis moet zijn van land en volk, het land in kwestie een tweede vaderland moet worden. Het gaat er in al deze rubriekjes niet om de luisteraars, jong en oud, iets te leren, maar vooral om verwondering te wekken. Taal is zo'n rijk en speels verschijnsel, nuttig en verrassend speelgoed ook, dat jong en oud er blijvend plezier aan kunnen beleven als je de werking ervan eenmaal door hebt. En daar mikt de „Taaishow" op. In de taal wordt gewerkt met begrippen. „Juf" Rui- zendaal legt de kinderen korte woorden voor, die uit één stukje bestaan, en lange woorden die uit lettergrepen zijn op gebouwd. Zij praat over wat „voor" en „ach ter" betekent, links en rechts. Speelt win keltje met woorden, verkoopt spreekwoor den en gezegden als rolletjes drop. Gaat zo elke dag een stapje verder. Wekt begrip en waar begrip bestaat zijn er geen moeilijkhe den, gaat het speels. Dit heeft met de met hodiek te maken, maar mag de luisterende ouders niet op het dwaalspoor brengen, dat leren elk kind even gemakkelijk afgaat en dat bij tegenvallende leerresultaten de school wel niet zal deugen. Het ene kind heeft duidelijk meer aanleg dan het andere en vooral in studies bij het vorderen der ja ren moet er wel degelijk stevig geblokt wor den. In de tienerjaren beginnen de leerlin gen zelfs te balen van de school. Jaren later volgt het inhalen van de schade op de moe- der-MAVO. De „Taaishow" wil ludiek toe gang bieden tot het boeiende terrein van de taal, zodat men na de ontdekking daarvan zich de moeite zal getroosten er zich steeds verder in te verdiepen. Jan Roelands: „Ik heb in de „Taaishow" ook een gesprekje met Coen Hielkema, het Nieuwegeinse schoolhoofd over de metho diek van het leren lezen en op welke leef tijd je daar het beste mee kan beginnen. Maar het moet aardig blijven, mag geen be toog worden. Kinderen die naar de grote school gaan doen een gigantische stap. Met kerstmis kunnen zij al dingen in de krant lezen en op straat ontcijferen ze opschriften. Taal blijkt een bindmiddel tussen mensen. Goed praten kan bijna iedereen, zelfs men sen die moeite hebben met schrijven. De luisteraars hoeven van de „Taaishow" dan ook niets te leren. Ze mogen het zelfs alle maal vergeten. Als ze af en toe maar ver baasd zijn over wat met taal allemaal kan". De roman „De graaf van Monte Christo" van de Fran se schrijver Alexandre Du mas over Edmond Dantes, de man die jarenlang on schuldig in de gevangenis zit en na zijn ontsnapping wraak neemt op degenen die hem hebben verraden, is voor menig regisseur een in spiratiebron geweest. Onder andere voor Rowland V. Lee, die in 1934 de eerste ge luidsversie verfilmde van dit thema. De beroemde En gelse acteur Robert Donat vertolkte daarin de rol van Dantes en de film werd zo'n succes dat er in 1940 een ver volg onder de titel „The Son of Monte Christo" op het filmdoek verscheen. Deze versie wordt vanavond uit gezonden en draait om de zoon van graaf Monte Chris to, die eveneens de naam van Edmond Dantes draagt. Hij raakt in het jaar 1865 be trokken bij een opstand te gen de dictator van het denkbeeldige Balkan-staatje Lichtenburg. Vorstin Zona dreigt van haar troon te worden verstoten door gene raal Lanen. Haar eerste mi nister, baron Von Neuhof, wordt door Lanen in het ge vang gezet. Gelukkig is Nantes er. Als bankier weet hij zich in de staatszaken te mengen en de troon voor de vorstin te behouden. Ned. I. 20.00 uur. Het jongetje Rem! in de Japanse tekenfilmserie „Alleen op de wereld". Greenbelt festival Verslag van het Greenbelt Festival 1979, dat in het Engel se Odell Village gedurende vier dagen werd gehouden. Daarbij waren zo'n twintigdui zend jongeren betrokken en een groot aantal bekende (gos pel) artiesten zoals Cliff Ri chard, Larry Norman, Randy Stonehill en Bryn Haworth. Ned. 1,19.05 uur. De vergeten oorlog De zevende aflevering van de serie „The unknown war" gaat over de strijd die in het Noordpoolgebied van de At lantische Oceaan geleverd werd tussen Duitsers enerzijds en Britten en Amerikanen an derzijds. Ned. I, 21.55 uur. Alleen op de wereld Mattia en Remi hebben geen geld om een treinkaartje te ko pen en besluiten een aantal voorstellingen te geven. De Franse boeren hebben het ech ter te druk om naar het viool spel van Mattia en de zang van Remi en de dieren te luisteren. Alleen één klein meisje blijft staan kijken. Ned. II, 18.59 uur. Dirk van Haveskerke De abt van Maastricht, Willem van Gullik, die zich in Bolog na bevindt, moet worden aan gezocht om de Vlaamse krach ten te bundelen. Dirk van Ha veskerke moet hem van de noodzaak van zijn leiderschap overtuigen en vertrekt naar Bologna. Ned. II, 19.25 uur. Waylon Jennings Optreden van de 43-jarige countryzanger/gitarist Waylon Jennings in het Mekka van de country- en westernmuziek, de Grand Ole Opry in Nasville te Tennessee. Jennings was in 1958/59 lid van Buddy Holly's begeleidingsgroep The Cric kets. Na het vliegtuigongeluk van Holly richtte hij zich vooral op pure countrymuziek. In het begin van de jaren zes tig werkte hij met zijn groep The Waylors, later weer solo. Ned. II, 20.27 uur. Kaz Helen Rousseau is als verslaaf de veroordeeld tot gevangenis straf en gaat in hoger beroep. Kaz biedt haar aan te helpen, maar Helen weigert. Kaz zet echter door, waarbij hij zijn le ven en dat van anderen op het spel zet. Ned. II. 21.20 uur. Speelse ballon De Franse regisseur Albert Lamorisse maakte in 1955, vlak na zijn vele malen be kroonde lange speelfilm „Crin blanc", een speels kort filmpje „Le ballon rouge" over een jongetje dat vriendschap sluit met een rode ballon, die hem overal door Parijs op de voet volgt. Een poëtisch meester werkje, dat dinsdagmiddag misschien enigszins ten on rechte als kinderfilm op uw scherm komt. Want hoewel kinderen geamuseerd zullen kijken naar de avonturen van het jochie Lamorisse's zoon en de vriendelijke ballon, zullen zeker ook de ouderen met genoegen naar dit werkje kijken met zijn wonderschone beelden van de Franse hoofd stad. Ned. I, dfncriag 14.00 uur NEDERLAND 1 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.49 Musti 18.55 Journaal NCRV 18.59 Wollie s Wereld 19.05 Greenbelt Festival 20.00 De zoon van Monte Christo speelfilm NCRV 21.55 De vergeten oorlog (Vil) documentaire serie 22.45 Tot besluitmeditatie NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.49 Musti 18.55 Journaal AVRO 18.59 Alleen op de wereld Remijeugdserie 19.25 Dirk van Haveskerke, serie AVRO 20.27 Waylon Jennings at the Grand Ole Oprycountry en Western music 21.20 KAZmisdaadserie 22.10 Televizier magazine DUITSLAND 1 (Regionaal programma NDR: Sport. 18.30 Actualiteiten. 18.4 derserie. 18.55 Der legendarr ward Hughes, tv-serie. 19.25 reel magaz. 19.29 Programma- WDR: 18.00 Kintopp- Erinner mit Alfred Biolek, tv-serie. Ntuurfllmserie. 19.15 Actual. r 8, tv-serie.) 20.00 Jou sportreportages. 20.15 Betzi. 21.15'Reportage. 21.45 Amusef sprogr. 22.30 Actual. 23.00 23.15 Campanades a medii speelfilm. 1.10 Journ. DUITSLAND 2 18.20 Chopper 1bitte m Amerikaanse politieserie. Journ. 19.30 Popmuz. 20.15 Inf lieve serie. 21.00 Actual. 21.2( Dorf an der Grenze, tv-film. Amusementsprogr. 23.35 Journ DUITSLAND WDR 3 18.00 Klenterprogr. 18.30 Filmt tage. 18.50 Flucht aus dem Golc tv-filmserio. 19.45 Journ. 3. Journ. 20.15 Filmdocum. 21.4; lion Dollar Legs, speelfilm. Hobby rubriek. BELGIE NEDERLANDS 18.30 Kleuterserie. 18.35 Een.n wereld (jit's a brand new World; matiefilnrvoor de jeugd. 19.20 film. 19.30 Verkeerstips. 19.35 ded. en morgen. 19.45 Journ. Weerber. 20.15 Rotstad (Stri City), tv-serie. 22.05 Showf 22.45 Journ. BELGIE FRANS 13.15 Tekenfilms. 18.30 Sport. 'Muz. progr. 19.15 Reg. magaz. Weerber. 19.30 Journ. 19.55 Qu; Orfevres. politiefilm. 21.25 D( Aansl.: Journ. NEDERLAND 1 NOS NCRV 14.00 De rode ballon, jeugdfilmpje 14.35 De tovenaar en de fles, Russische speelfilm voor de jeugd NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.05 Actual. f"~" Schones Weekend Mr. Bennet,4 daadcomedie. 11.55 Interview, il Reg. mag. 12.55 Persoverz. j»- Journ. 16.10 Journ. 16.15 Doe. 1 Kinderprogr. 17.50 Journ. DUITSLAND 2 jl 15.00 Kinderprogr. 16.30 Progr. J ouderen. 17.00 Journ. 17.10 doe. 17.35 Gevar. mag. BELGIE FRANS 2 17.00 Samenvatting van de pische Spelen te Moskou. 17.3! rekte Eurovisie-uitzending. C pische Spelen te Moskou. 20.3I menvatting van de Olympische sj te Moskou. 21.00-22.00 Direkte visie uilzending. Olympische S te Moskou. Lichte orkestmw. 19.30 (S) Klass. muz. 20.45 (S) Klass. muz. 21 ma-maandag. 22.25 Bond 22.02 (S) TROS Ï&3 k jump. 2.02 2 (S) Muz. en v. Die Olympische Spelen zullen hier en daar toch wel gemist worden om dé soms koddige commentaren. Sportverslagge vers konden tot de bodem van hun kunnen gaan. Tal van cu rieuze stijlbloempjes waren er het gevolg van. Bijvoorbeeld tijdens een bokspartij: de Cu baan probeert de Rus te creër en die hij nodig heeft. Te den ken viel daarbij aan een on willig lijdend voorwerp dat via optaters in de gewenste vorm wordt geslagen. Bedoeld zal wel zijn dat de Cubaan moei lijk vat kreeg op de taaie Rus. Sportverslaggevers blijven ge frustreerd door de gedachten dat ze iets zo belangwekkends aan het vertellen zijn, dat nu en dan met een intelligent huppeltje moet gebeuren. Het klonk wel eens verrassend en daarvan moet de televisie het tenslotte ook hebben. Intussen zijn de Spelen met dezelfde oogverblindende pompeuze plechtigheden als die bij het begin weer gesloten en niets schijnt nu nog de opening van het voetbalseizoen in de weg te staan. Voor de televisie heeft dat einde al meteen ge volgen. Er komt een hoop tijd vrij voor andere vulsels. We hopen maar dat daar op gere kend is. Het zal wel, want die Spelen waren alleen een zorg voor de NOS. Bij de VARA kon je weer eens een avond thuis blijven voor een schitterende voorstelling. De door Harold Pinter voor te levisie bewerkte droefgeestige neergang van de gezusters Langrishe. In zijn geladen traagheid deed dit spel ons denken aan Toergenjevs Le ven op het land. Op het Ierse land in de kringen van aan la ger wal geraakte burgerij deed zich soortgelijke lusteloosheid voor. Ook hier veel traagheid, veel psychische inteelt, daar er niets van de buitenwereld doordrong. Alleen toen die Duitse student uit de lucht kwam vallen leek het leven nog iets meer in petto te heb ben. Het was overigens een Duitser anno 1932 en die wer den toen al op een bepaalde manier bekeken. Overigens was ook deze vertolking Brits genoeg om er niet door ge stoord te worden. De hand van bewerker Pinter, die zelf naar het voorbeeld van Hitchcock even meespeelde, was wel overal herkenbaar. In de eer ste plaats natuurlijk in door diepe pauzes geladen dialogen. De hand van regisseur Jones was vermoedelijk terug te vin den in de snelle verspringin gen van binnen- naar buiten taferelen. Maar ik maak me sterk dat ook Pinter daarin iets te zeggen heeft gehad. Vervolgens achter het nieuws. Zoals het Watergate schandaal lijkt ook Billygate door een jounalist aan het rollen te zijn gebracht. Hij heet Anderson en hij kwam de verwarde toe dracht op een rijtje zetten. Waarom pas nu werd hem ge vraagd. Het verhaal was al be kend, zei hij, maar kon nu met nieuwe feiten worden afge rond. Jimmy schijnt het ont stellend dom te hebben aange pakt. Via zijn vrouw Rosalynn kreeg hij van Billy de tip, dat bij Khadaffi van Libië mis schien iets te bereiken zou bij Khomeiny inzake van 6 gijzelaars. Hij vond daar j iets inzitten. Erg onnozel, dus Anderson, want Khad j en Khomeiny zijn water t vuur. Vooral sinds de ee een Islamitische priester Iran had ontvoerd. Khad wilde alleen maar de vurig geerde vliegtuigen en daai c:ende Billy als boodschap) Een stompzinnig stuk di{ matie van het Witte Huis, dus Anderson. Hij sprak ernstige beoordelingsfou Kan het nog gevolgen hebl voor Jimmy. Ook Waterg begon tam, werd pas een tionaal schandaal, toen doofpot werd geopend en walm begon op te stijf Mocht het zover ook dit k komen, dan zou Jimmy Cat voor november wel eens i noodtoestand kunnen g creëren om de aandacht af leiden, aldus Anderson. Voor het volgend numi moest de kijker stalen ze wen hebben. Getoond W hoe men in China met beh van micro-chirurgie voor weer aanzetten van afgeha ledematen de hand niet draait. Zondag na het ei der Spelen met voorlopig terughoudend comment) ging IJf Blokker weer de v natuur in. Kregen we metf lin weer een heel ander W land te zien, en waren bij KRO ook nog een poosjéj vechtlustig Japan. Alles bij] kaar meer dan genoeg vf een nog altijd zorpers wef end. 1 HAN JONK$

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2