Moskou kan zijn masker laten zakkon II Tweeslachtigheid bij atletiek en zwemmen SPORTTRIBUNE GOUDEN PRESTATIES SOMS BEÏNVLOED DOOR BOYCOT FEESTVANVERBROEDERING WERD DRAMA VAN ISOLATIE MEDAILLES 3 Verbetering records LEIDSE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 PAGINA 14 F wegblijven van de Amerikanen werd het turnen bij de heren helemaal een Russi sche one-manshow. Bij de dames bood Roemenië sterk verweer. De Roemeense meisjes, Comaneci in het bijzonder, von den echter regelmatig de jury dwarslig gend op hun weg. Volledig gedevalueerd waren het hockey en de paardensport. In het eerste toer nooi kwamen waanzinnige uitslagen als 18-0 voor. In het hippische hoek slaag den sommige deelnemers er zelfs in alle hindernissen om te werpen. Roeien, bok sen (Rusland-Cuba) en judo bewogen zich ook al voort in de marge, net als trouwens de resterende sporten. In Los Angeles zullen dat er twaalf meer zijn. Of de Spelen met het toenemen van het aantal te vergeven gouden medailles aan waarde zullen winnen is echter de vraag. Een wereldrecord kan per slot van rekening overal verbeterd worden. Daar is geen boycot tegen opgewassen. Wat de records betreft zijn de Russische organisatoren toch nog behoorlijk aan hun trekken gekomen. In de atletiek wer den er in totaal zes verbeterd. En dat is toch een redelijke hoeveelheid. Ook in andere opzichten hebben de Russen er alles aan gedaan om zoveel mogelijk re cords in eigen land te houden. Zo kost ten de toegangskaartjes voor het impo sante Leninstadion tijdens het atletiek- toernooi maar eenderde van de normale prijs. Dagelijks zaten er dan ook zo'n ze ventigduizend toeschouwers in het sta dion. Een record, dat in het aanmerkelijk zakelijker ingestelde Amarika over vier jaar alleen maar verbeterd kan worden wanneer de Russen komen. In sportieve zin dan. I MOSKOU - De Olympische vlam is gisteren gedoofd, de vlag met de vijf ringen ge streken. De Spelen zijn voorbij. Moskou herademt, blij dat het eindelijk weer eens zichzelf zal zijn, dat niet alles ten dienste zal worden gesteld van dat le ger sportlieden, officials en journalisten die koste wat kost met een goede indruk over de Sovjet-Unie naar huis moesten keren. Mos kou kan zijn masker, dat het de laatste dagen steeds krampachtiger droeg, laten zakken. Het zou niet eerlijk zijn te beweren dat de buitenlandse bezoekers slecht ver zorgd waren. De kamers waren klein doch comfortabel. De maaltijden niet uit zonderlijk goed, maar ook niet echt slecht, al was de menukaart wat aan de sobere kant en was het gevaar van te eenzijdig eten niet ondenkbaar. Toch zal menige bezoekers zich gereali seerd hebben dat hij in dit land in een bevoorrechte positie verkeerde. Voor de doorsnee-burger zijn normale comsump- tieartikelen als tomaten, eieren, vlees en sinaasappelen slechts zeer af en toe te koop. De laatste weken was er voor de burger helemaal weinig te krijgen, omdat de atleten in het Olympisch dorp een uit voerig assortiment kregen. Ook in de ho tels, zij het toch iedere dag wat minder, leek het een luilekkerland. FRANS VAN DE jf. MESPEL Men kan zich dan ook voorstellen dat menige Sovjet-burger probeerde iets van de luxe die er ineens was, zo dichtbij en toch zo veraf, tot de zijne te maken. De laatste week van de Spelen was de op mars van hen die een berg uiterst goed kope roebels wilden ruilen tegen keihar de westerse valuta opvallend groot. Mer kwaardig want op overtreding van de de- viezenbepalingen staan forse straffen in de Sovjet-Unie. Desondanks werd het ri sico genomen, vaak onder de neus van do politie. De te herkennen politie was overal. De hoeveelheid manschappen werkte op den duur benauwend, verstik kend, irriterend. Gevoel voor improvise ren was onbekend of werd niet op prijs gesteld. Het principe „bevel is bevel" liet geen ruimte voor fantasievolle oplossin gen van een vraagstukje. Afgeschermd Moskou heeft, ondanks de boycot, top sport van hoog gehalte geleverd. Maar de sportman van tegenwoordig kijkt ver der dan de tartanbaan, het zwembad, het hockeyveld. Die wijdere blik werd even wel door de Sovjets afgeschermd. Het feest van de verbroedering werd het dra ma van de isolatie. Het normale menselij ke contact kon bijna niet plaatsvinden. De Moskovieten werden op honderden meters afstand gehouden van de plaat sen waar de bezoekers zich ophielden. In Moskou heeft alles in het teken van de Staat gestaan. De vraag rijst waar het naar toe moet met de Olympische Spelen Halen we 1984. De sportlieden aller landen zouden zich dan moeten verenigen in Los Ange les, dat nu al te kennen heeft gegevan het nog beter te willen doen dan Mos kou. Dat betekent nog mooier, nog grootser en vooral duurder. Amerika zou Amerika niet zijn als het niet de Olym pische belangen in Los Angeles verkocht had aan een groep groot-industriëlen en men kan er dus verzekerd van zijn dat er over vier jaar heel wat reclame-slogans door de Olympische ringen zullen worden gevlochten. In de wind Voorzitters van het Internationaal Olym pisch Comité, destijds Avery Brundage, toen Lord Killanin en nu weer de Span jaard Samaranch hebben er iedere keer met nadruk op gewezen dat de Spelen goedkoper, eenvoudiger moeten worden, meer voor de sportman dan voor zijn re gering. Het appèl om soberheid wordt - dat blijkt eens in de vier jaar - in de wind geslagen. Een Engels dagblad heeft on langs een staatje gepubliceerd, waaruit bleek hoezeer de organisatiekosten de pan zijn uitgerezen. Rekening houdend met de inflatie komt men tot het volgen de overzicht: Londen 1948 1 miljoen pond, Rome 1960 46 miljoen pond, Mexi co 1968 51 miljoen pond, München 1972 494 miljoen pond, Montreal 1976 890 miljoen pond en Moskou 1980 1700 mil joen pond. Het zijn cijfers om stil van te worden. id< De eindstand van de medailleverdeling, gerekend naar het totaal aantal behaal- ite de plakken, ziet er als volgt uit: BI ne goud zilver brons totaal en 1. Sovjet Unie 80 69 46 195 les 2. O. Duitsland 47 37 41 125 iet 3. Bulgarije 8 16 16 40 lc 4. Hongarije 7 10 15 32 vil 5. Roemenie 6 6 13 25 6. Gr. Brittannie 5 7 9 21 7. Cuba 8 7 5 20 8. Italië 8 3 4 15 9. Frankrijk 6 5 3 14 10. Zweden 3 3 6 12 30. Nederland 0 1 2 3 1 sche il 74 I jrbe- ver- I i, zil- Slechts twee medailles in de atletiekstrijd voor dames gingen niet naar Oost-Europa. Hiervoor waren verantwoordelijk de Italiaanse hoogsprings ter Simeoni en haar landgenoot, de 200 meterloper Mennea die zich op de foto op het Rode Plein bevinden, de plaats waar de Russen van nu af weer „onder elkaar" zijn. (Van onze verslaggever) MOSKOU Tijdens de Olympische Spelen in Moskou zijn in totaal Olympische en 36 wereldrecords verbe terd. De gouden medailles werden deeld over 25 deelnemende landen, ver en brons gingen naar 36 verschil lende afvaardigingen. Voor de Neder landse fotograaf Arthur Bastiaanse was er ook een succesje weggelegd. Samen met twee Russische en een Hongaarse collega bleek hij de beste foto tijdens de Spelen te hebben gemaakt. Zijn hor denfoto werd met zeshonderd stem men bekroond. MOSKOU Een vloed van wereldrecords had de Olym pische Spelen het predicaat „ge devalueerd" kunnen en moeten ontnemen. In een aantal opzich ten is dat er in Moskou niet van gekomen. Vooral bij de atletiek en het zwemmen staat achter veel gouden medailles een vraag teken. Hoe zou de verdeling er van er hebben uitgezien als de Verenigde Staten, West Duits land, Japan en Kenia, om een paar tanden te noemen die de Spelen boycotten, wel in Moskou waren verschenen? Heel anders waarschijnlijk dan de broeder strijd die het nu tussen de Sovjet Unie en de DDR is geworden. Dat bewijzen de gebeurtenissen in Ir vine dezer dagen waar de Ameri kaanse zwemkampioenschappen worden gehouden. Zeker bij de heren zou de medailleverdeling lang niet zo'n duidelijk Russisch stempel hebben gedragen als nu het geval is. Toch leverde in Moskou een Rus een wereldprestatie, ook voor Amerikaanse begrippen. Salnikov slaagde er als eerste zwemmer ter wereld in de 1500 m. bin nen de 15 minuten af te leggen. Twintig jaar geleden nog had de snelste vrouw ter wereld, Dawn Fraser, een minuut no dig voor een enkele 100 meter. Maar ook het dameszwemmen heeft sinds die tijd een enorme progressie doorgemaakt. De wetenschappelijke aanpak van de DDR wierp ook weer op deze Spelen zijn vruchten af. Bijna alle afstanden leverden een gouden medaille voor Oost Duitsland op, in de meeste gevallen opgesierd met een wereldrecord. Het zwemmen levert op iedere Olympische Spelen wel een ve dette op. In München was dat Mark Spitz, in Montreal Kornelia Ender. Mos kou kende geen uitgesproken topper, maar twee zwemsters kwamen in aan merking voor een zeer eervolle vermel ding: Barbara Krause en Rica Reinisch grossierden in goud en wereldrecords. Net als in Montreal het geval was, zou den ook in Moskou de Amerikaanse zwemsters niet opgewassen zijn geweest tegen het Oostduitse geweld. Wat dat betreft is het zwemtoernooi zeker bij de dames niet gedevalueerd te noemen. Dat geldt ook voor het waterpolo. Zo goed als alle sterke polonaties van de wereld waren in Moskou aanwezig. De gouden medaille van de Sovjet-Unie heeft dan ook voldoende glans. Net als bij het zwemmen hebben in de atletiek de Spelen ook aan tweeslachtig heid geleden. Op de damesnummers is de boycot nauwelijks van invloed ge weest, bij de heren kwamen door het wegblijven van een aantal landen nogal wat verrassende uitslagen uit de bus. Zo valt nauwelijks aan te nemen dat de En gelsman Wells op de 100 m. het goud zou hebben behaald als de snelle man nen uit Amerika aan de start waren ver schenen. Mennea's overwinning op de 200 m. zou waarschijnlijk zonder boycot ook wel tot stand zijn gekomen. De Ita liaan bezit ook het wereldrecord op deze afstand. De medailleverdeling op de 400 m. en de 110 en 400 m. horden zou er mèt de Amerikanen zeker anders hebben uitgezien. Of Rono echter op de langste afstanden een kans tegen de superieure DOOR WIL VAN KESTER Ethiopiër Yifter zou hebben gehad, moet worden betwijfeld. Veruit de beste De grote verrassing van het atletiekge- beuren bij de heren was het optreden van Engeland. De Britten toonden zich veruit de beste Westeuropese atletiekna- ties. Wells, Ovett, Coe en Thompson be zorgden Groot-Brittannië het ongekend grote aantal van vier gouden atletiekme- dailles. Dat was in de Britse Olympische geschiedenis nog nooit vertoond. De technische nummers werden bij afwe zigheid van de Westduitser Riehm e'n de Amerikanen beheerst door atleten uit de Sovjet-Unie. Hoewel de resultaten van het dopingonderzoek in Moskou tot dus ver negatief zijn, ziet het gros van de Russische werpers en stoters er wel on gezond krachtig uit. Bovendien werd er door de (Russische) juryleden in vele ge vallen meer dan het voordeel van de twij fel gegund (de speerwerper Kula), alle ontkenningen door de I.A.A.F. - met als voorzitter Paulen - over onregelmatighe den ten spijt. De Engelsen, Ethiopiërs, Italianen en Po len zorgden bij de heren voor een enigs zins geschakeerd medaillebeeld. Bij de dames was het louter OQSt-Europa wat de klok sloeg. De broederstrijd werd hier een zusterkrijg, met de Sovjet-Unie als „benauwde" winnaar. Slechts twee me dailles gingen niet naar Oost-Europa. De Italiaanse Simeoni en de Cubaanse Co- Ion voorkwamen dat de Spelen bij de da mes een volbloed Spartakiade werden. Opvallend was het falen van een aantal wereldrecordhouders. Ruth Fuchs werd bij het speerwerpen slechts achtste, de Russin Birjoelina, wier record nog niet is erkend, op hetzelfde nummer zesde. Olga Koeragina werd derde op de vijf kamp, Grazya Rabsztyn vijfde op de 100 m. horden. De Hongaarse speerwerper Paragi kwam zelfs niet eens door de kwalificatie. Eenzelfde lot was ook de oud-wereldrecordhoudster bij het discus werpen, Faina Melnik, beschoren. Gevoelig Oost-Duitsland diende de Russen een gevoelige nederlaag toe bij een aantal teamsporten. In een rechtstreekse con frontatie schakelde het Rusland uit voor de finale van het voetbaltoernooi. Nog harder voor de Russen kwam de neder laag in de handbalfinale aan. De hand baldames verzachtten het leed enigszins met een gouden medaille. Deze twee toernooien werden nauwelijks gedevalu eerd door de boycot. Alleen wereldkam pioen West-Duitsland ontbrak. Het wegblijven van Japan bracht het ni veau van het volleybaltoernooi omlaag, zeker bij de dames. De Japanse dames behaalden in Montreal goud. In vergelij king met de Spelen van 1976 hebben zich in Moskou weinig nieuwe volleybal toppers aangediend. Dat geldt ook voor het turnen, zoals altijd weer overscha duwd door een juryschandaal. Door het Engeland was in Moskou de beste Westeuropese atletieknatie. Ovett en Coe waren twee van de vier exponenten die voor die kwalificatie zorgden. Een zeer triest onderdeel was de hippische sport, een volkomen gedeva lueerd toernooi waar de brokkenpiloten voor enorme ravages zorgden. De Pool Wladislaw Kozakiewicz die met zijn wereldrecord polsstokhoog een van de (ook letterlijk) hoogtepunten was van deze Spelen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14